تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

ادعای عجیب پمپئو درباره روابط ایران و چین


وزیر خارجه آمریکا با انتشار توئیتی به رابطه ایران و چین واکنش نشان داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، در توییتر خود نوشت:

در حالی که چین بزرگترین خریدار نفت ایران صدها هزار شهروند مسلمان را آزار داده و زندانی کرده، ایران ساکت مانده است.

 

منبع: برنا

سقوط هواپیمای نظامی روسیه ناشی از استکبار و عیاشی اسرائیل است


رئیس‌جمهوری سوریه در پیامی به همتای روس خود، کشته شدن سربازان روسیه در حادثه سقوط هواپیمای نظامی این کشور را تسلیت گفت و تاکید کرد که اسرائیل عامل این حادثه بوده است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، به نقل از سانا، «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه طی پیام تسلیتی به «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود، تاکید کرد که حادثه سقوط هواپیمای نظامی روسیه ناشی از استکبار و عیاشی اسرائیل است.

در پیام اسد آمده است: «با دولت و ملت روسیه درباره حادثه سقوط هواپیمای نظامی این کشور دریای مدیترانه و کشته شدن سربازان قهرمان روسیه که در حال انجام ماموریت مبارزه با تروریسم بودند، اعلام همدردی می‌کنم».

وی ادامه داد: «این حادثه ناگوار، نتیجه استکبار و عیاشی اسرائیل است که همیشه از بدترین وسیله برای دستیابی به اهداف شوم خود و انجام تجاوزات در منطقه ما استفاده می‌کند».

اسد افزود: «اطمینان داریم که چنین حوادثی روسیه و سوریه را از ادامه مبارزه با تروریسم که در آن خون قهرمانان نظامی ما و شما به هم آمیخته است، باز نخواهد داشت».

منبع: برنا

مخالفت حزب مسعود بارزانی با ریاست جمهوری «برهم صالح»


حزب دموکراتیک کردستان عراق در مخالفت با نامزدی «برهم صالح» برای ریاست‌جمهوری این کشور، اعلام کرد که نامزد جداگانه‌ای برای این سمت اعلام خواهد کرد.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از العالم، حزب دموکراتیک کردستان عراق (KDP)‌ به ریاست «مسعود بارزانی» با نامزدی «برهم صالح» برای ریاست جمهوری عراق مخالفت کرد.

به نوشته وبگاه شبکه کردستان 24 ، سخنگوی این حزب ضمن اعلام مخالفت با نامزدی صالح از سوی حزب اتحاد میهنی (PUK)، گفت که حزب دموکراتیک کردستان عراق، برای خودش نامزد جداگانه‌ای خواهد داشت.

«محمود محمد» سخنگوی حزب دموکراتیک کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای اظهار داشت که سمت ریاست جمهوری عراق باید متعلق به تمام مردم کُرد باشد نه در اختیار یک حزب.

بر این اساس، مقامات حزب دموکراتیک با همتایان خود در حزب اتحادیه میهنی توافق کرده بودند که یک نامزد واحد برای تصدی سمت ریاست جمهوری عراق اعلام کنند.

محمود محمد افزود حزب اتحادیه میهنی اما بدون اطلاع‌رسانی به حزب دموکراتیک قبل از تصمیم‌گیری نهایی، به صورت یکجانبه برهم صالح را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کرد.

برهم صالح از سیاستمداران سرشناس کردستان عراق (متولد 1960 در سلیمانیه) تا کنون دو بار ریاست منطقه کردستان را بر عهده داشته و اکنون رئیس ائتلاف «الدیمقراطیة والعدالة» (دموکراسی و عدالت) است.

پیشتر در اواسط شهریور ماه منابع خبری در عراق، از توافق دو حزب مهم کردستان (پارتی و اتحادیه میهنی) بر سر نام برهم صالح برای کرسی ریاست جمهوری خبر داده بودند اما این خبر چند بار تایید و تکذیب شد.  

طبق جلسات و توافق‌های قبلی در پارلمان عراق،‌ قرار است جلسه آتی پارلمان در سه‌شنبه آینده، زمان تعیین تکلیف برای انتخاب رئیس جمهور عراق باشد. 

شنبه بیست و پنجم شهریورماه، پارلمان عراق پس از گذشته چهارماه از انتخابات پارلمانی چهارم (پس از رژیم بعث) موفق شد بعد از هفته‌ها کشمکش و رایزنی، «محمد الحلبوسی»، را به عنوان رئیس چهارمین دور پارلمان انتخاب کند.

انتخابات پارلمانی چهارم عراق، بیست و دوم اردیبهشت ماه گذشته در سراسر این کشور برگزار شد و ائتلاف‌های «سائرون»، «الفتح»، «النصر» و «دولة القانون» به ترتیب بیشترین کرسی‌ها را کسب کردند.

منبع: برنا

العبادی باید از ائتلاف اصلاح خارج شود


یک منبع آگاه عراقی چهارشنبه شب فاش کرد که حزب الدعوه برای ماندن «حیدر العبادی» نخست وزیر کنونی عراق در این حزب، شرط خروج از ائتلاف اصلاح و بازسازی (با مشارکت مقتدی صدر رئیس ائتلاف سائرون) را مطرح کرده است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، این منبع که خواست نامش فاش نشود به پایگاه «بغداد الیوم» گفت: اعضای شورای مرکزی حزب الدعوه این واقعیت را درک کرده اند که احتمال از دست دادن سمت نخست وزیری در مرحله آینده وجود دارد، به همین خاطر به اتفاق دبیرکل این حزب، راه حل هایی وضع شد تا نخست وزیری در میان این حزب حفظ شود.

در این جلسه همچنین هشدار داده شد، در صورتی که انشقاق و پراکندگی کنونی حزبی ادامه یابد، الدعوه وزنه مردمی و سیاسی خود را از دست می دهد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: رهبران حزب دو گزینه پیش روی العبادی رئیس ائتلاف نصر و «علی العلاق» و «ولید الحلی» دو عضو دیگر این ائتلاف قرار دادند.

گزینه نخست، انصراف این اعضا از حزب الدعوه است، اما در صورتی که نخواهند این قضیه روی دهد، باید این افراد تابع تصمیمات تمامی اعضای حزب باشند، و از ائتلاف اصلاح و بازسازی خارج شوند و برای تشکیل فراکسیون بزرگ تر به ائتلاف سازندگی (با مشارکت هادی العامری) بپیوندند.

این مسئول مدعی شد که مالکی دو روز پیش نیز با العلاق و عبدالحلیم الزهیری عضو دیگر ائتلاف نصر دیدار و به آنها اعلام کرد پیش از آن که زمام امور تشکیل دولت جدید را از دست بدهند، باید تابع تصمیم های حزب الدعوه باشند و به ائتلاف سازندگی بپیوندند.

یک عضو برجسته حزب اسلامی الدعوه هم پیشتر اعلام کرد، تصمیم اخراج العبادی از این حزب به دلیل وجود اختلاف زیاد نهایی نشده است، اما اکثریت اعضا از برگزاری کنفرانس عمومی حزب برای تصمیم نهایی در این خصوص استقبال کردند.

ائتلاف سازندگی از دو ائتلاف دولت قانون به ریاست المالکی و ائتلاف فتح به ریاست «هادی العامری» تشکیل شد، در حالی که ائتلاف اصلاح و بازسازی با مشارکت ائتلاف سائرون با محوریت صدر و ائتلاف نصر با محوریت العبادی اعلام موجودیت کرد.

پیش تر نیز ائتلاف سازندگی و ائتلاف اصلاح برسر تفسیر برخی مواد قانون اساسی، روند قانونی اداره نخستین جلسه پارلمان، همچنین چگونگی ثبت و معرفی رسمی فراکسیون بزرگ پارلمان با یکدیگر اختلافات زیادی داشتند.

نوع حکومت عراق پارلمانی است که در آن قوه مجریه در اختیار نخست وزیر بوده که توسط نمایندگان ائتلاف اکثریت مجلس نمایندگان برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شود و برای تشکیل دولت، نخست‌وزیر و کابینه ‌اش باید بتواند رای حداقل دو سوم نمایندگان مجلس را کسب کند.

منبع: برنا

یک میلیون کودک دیگر در یمن در معرض قحطی هستند


گروه کودکان را نجات دهید گزارش داد؛ حدود 5 میلیون و 200 هزار کودک در یمن اکنون با قحطی روبرو هستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، گروه "کودکان را نجات دهید" اخطار داده که یک میلیون کودک دیگر در یمن در معرض قحطی هستند که علاوه بر حدود 4 میلیون کودکی است که از قبل با گرسنگی روبرو بودند.

افزایش بهای مواد غذایی و افت ارزش واحد پول یمن در نتیجه جنگ، خانواده های بیشتری را در معرض ناامنی غذایی قرار داده است.

اما نبرد در اطراف شهر مهم بندری حدیده که محل ورود بیشتر کمک ها به نواحی تحت کنترل شورشیان بوده به وخامت اوضاع دامن زده است.

این موسسه خیریه می گوید که در مجموع 5 میلیون و 200 هزار کودک در یمن اکنون با قحطی روبرو هستند.

منبع: برنا

حضور لاریجانی در بیوت مراجع عالیقدر در قم


رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم عزاداری حسینیه امام خمینی(ره) و بیوت مراجع عالیقدر تقلید در روز تاسوعای حسینی در شهر قم شرکت کرد.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی، که به استان قم سفر کرده است، امروز به مناسبت روز تاسوعای حسینی در مراسم عزاداری حسینیه امام خمینی (ره) شهر قم حضور یافت.

براساس این گزارش لاریجانی همچنین در مراسم عزاداری بیوت آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله سبحانی و آیت الله نوری همدانی شرکت کرد.

منبع: برنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟