پوتین باعث استعفای وزیر خارجه هلند شد
وزیر خارجه هلند، بعد از اعتراف به دروغگویی درباره دیدار با رئیس‌جمهور روسیه از سمتش استعفا کرد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «هالبه زیلسترا»، وزیر خارجه هلند یک روز بعد از اعتراف به آنکه درباره «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه دروغ گفته از سمتش کنار رفت. 

به نوشته راشاتودی، دیپلمات هلندی روز گذشته (دوشنبه ۲۳ بهمن‌ماه) حرف‌هایش درباره پوتین را پس گرفت. 

«زیلسترا» در یک جلسه در سال ۲۰۱۶ مدعی شده بود به صورت اتفاقی صحبت‌های پوتین را که درباره بلندپروازی‌هایش برای یکپارچه کردن روسیه، اوکراین، بلاروس، کشورهای حوزه دریای بالتیک و قزاقستان حرف می‌زده، شنیده است. 

وی روز سه‌شنبه اذعان کرد این رسوایی اعتبارش را زیر سوال برده، تا جایی که ماندنش در این سمت را غیرقابل دفاع می‌داند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: با درست کردن لیست‌های تروریستی نمی‌توان مقاومت را به زانو درآورد این گونه نبردها محکوم به شکست است.
گروه خبری سیاسی

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سید «حسن نصرالله»، دبیر کل حزب الله لبنان، در سخنرانی به مناسبت هجدهمین سالگرد پیروزی مقاومت و آزادی جنوب لبنان اظهار داشت: روز جهانی قدس با توجه به رویدادهای قدس باید در تمام سطوح به آن توجه شود. 

وی با بیان اینکه جشن پیروزی مقاومت و آزادی، نقطه عطف انسانی، جهادی و ملی بسیار مهمی است بیان داشت: پیروزی مقاومت مملو از درس ها برای حال و آینده است و از نظر انسانی و ملی، رویداد مهمی در لبنان و جهان عرب بود.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران و سوریه به مردم لبنان در سطوح منطقه ای و جهانی برای تحقق آزادی سال ۲۰۰۰ کمک کردند و طرف های سهیم در پیروزی مقاومت، رزمندگان قهرمان، شهدا، مجروحین، آزادگان و عموم مردم بودند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان اظهار داشت: بعد از این پیروزی بود که اهالی جنوب لبنان در امتداد مرزهای فلسطین اشغالی با عزت و کرامت به خانه و کاشانه خود بازگشتند.

سید نصرالله ادامه داد: این پیروزی را خداوند به مردم و فرزندان مقاومت اعطا کرد زیرا که لایق آن بودند و به رغم عدم توازن قوا، پیروزی مقاومت و آزادی لبنان حاصل شد. 

وی تصریح کرد: تجربه پیروزی نشان داد که دشمن اعتماد به خود و ارتشش را از دست داده و عقب نشینی کرده است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: دشمن ذلیلانه و با شکست آنهم بدون قید و شرط عقب نشینی کرد به این دلیل که خساراتی به آن وارد شده بود که دیگر تحملش را نداشت.

وی اظهارداشت: پیشتر بارها تکرار کردیم و امروز نیز تکرار می کنیم که ما خواهان جنگ نیستیم اما از آن نیز نمی ترسیم و وقتی از هر نوع جنگ آتی صحبت نمی کنیم یقینا درباره پیروزی سخن می گوییم به این دلیل که خداوند با ماست و مردم و رزمندگان ما در صحنه حاضرند

سید حسن نصرالله افزود: در جنگ ژوئیه رزمندگان مقاومت لایق پیروزی بودند و گواه آن این است که مقاومتشان را حفظ کردند. 

وی با بیان اینکه تحریم آمریکایی ها علیه مقاومت دارای شکل های مختلفی است که یکی از آن فهرست های تروریسم است، تصریح کرد: آنچه در مجازات های جدید آمریکا ناراحت کننده است، ضربه به مردم است که نشان می دهد این تحریم ها بی اساس است. 

دبیر کل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: حکومت لبنان در برابر شهروندانی که مجازات های جدید آمریکا شامل آنان شده، مسئول است.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: اسامی ما در فهرست تروریسم آمریکایی و عربی درج شده تا مردم و اشخاصی که خواهان تماس با ما هستند را دور کنند و این اقدامات برای انتقام از حامیان مقاومت در اروپا و آفریقا است.

دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: برخی برادران وقتی نامشان در فهرست تروریسم عربی درج شد از رفتن به حج منع شدند، اسامی شماری از رهبران حزب الله پیشتر در فهرست تروریسم آمریکایی و سعودی بود که الان فهرست های جدیدی منتشر شده اما درباره من و دیگر برادرانم این مساله اثر مادی ندارد به این دلیل ما که ما پولی نداریم که در بانک پس انداز کنیم، هدف دورساختن مردم از ما و جلوگیری از نشستن آنان با ماست.

وی افزود: در چارچوب خشکاندن منابع تامین مالی مقاومت، به جمهوری اسلامی ایران به عنوان پشتیبان اساسی مقاومت، فشار وارد شده است و به ایران مانند تمام حامیان جنبش های مقاومت فشار وارد شده تا کمک های خود را به مقاومت قطع کند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: هدف قراردادن مقاومت با فهرست های تروریسم آمریکایی بخشی از نبرد است، آنچه رخ می دهد بخشی از درگیری موجود است و مقابله با طرح خاورمیانه بزرگ که باید استمرار یابد.

وی با بیان اینکه خساراتی که در این نبرد به مقاومت وارد می شود بخشی از فداکاری است، بیان داشت: وقتی مقاومت از سال ۱۹۸۲ در لبنان ایجاد شد و اشغالگران را بیرون راند طبیعی است که دشمن آن را تهدیدی برای خود و منافعش ببیند.

سید حسن نصرالله: اقدامات علیه مقاومت عزم مردم ما در لبنان را سست نمی کند از همین رو به آمریکا، مزدورانش و رژیم صهیونیستی می گویم شما در زمینه درک مقاومت و ماهیت آن دچار اشتباه شده اید، مقاومت کاهش نمی یابد بلکه از فداکاری، پیروزی می سازد.

وی افزود: باید ابعاد جنگ ضد مقاومت و تلاش برای توقف اهدافش را درک کرد زیرا انسان ها در نظر آمریکا و متحدانش تنها مبلغی پول هستند و این بزرگترین اشتباهشان با مقاومت بود، غرب اشتباه می کند وقتی مقاومت را مزدورانی مرتبط با ایران می داند.

سید حسن نصرالله اظهارداشت: نبرد آمریکا و همپیمانانش در برابر مقاومت مردمی که مبتنی بر عزم و پایداری است، با شکست مواجه شده و به آمریکا، همپیمانانش و دشمن می گویم که مقاومت لبنان و فلسطین، مزدور نیست بلکه آنان افرادی عقیدتی و میهن دوست و دارای آرمان هستند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: پیشتر گفتم که حکومت، ارتش و مردم سوریه در برابر تروریسم شکست نمی خورند، مقاومت که پیروزی سال ۲۰۰۰ را ساخت و دشمن صهیونیستی را بیرون راند امروز قوی تر و محکمتر از گذشته است.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه از آمریکایی ها و فهرست های تروریسم نمی ترسیم تاکید کرد: تمام روند امور در منطقه به نفع ماست.

وی افزود: با درست کردن لیست‌های تروریستی نمی‌توان مقاومت را به زانو درآورد این گونه نبردها محکوم به شکست است.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: مقاومت در لبنان و منطقه مزدور نیست بلکه برای خود داری آرمان و عقیده بوده و به آن باور دارند و حاضرند برای آن جان فشانی و فداکاری کنند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: حزب‌الله به صورت علنی به مقابله با تروریسم در سوریه رفت و آمریکا همه تروریست‌ها را برای سرنگون کردن دولت سوریه جمع کرد اما متحدان سوریه هرگز اجازه فروپاشی سوریه را نخواهند داد.

وی به پاکسازی جنوب دمشق و تخلیه این شهر از تروریسم و سلاح اشاره کرد و پاکسازی کامل پایتخت سوریه را به ملت و دولت این کشور تبریک گفت.

 

دبیر کل حزب الله لبنان در رابطه با اوضاع داخلی لبنان گفت: خواهان گسترده ترین فراکسیون های پارلمانی و یک حکومت قوی، کارا و جدی در لبنان هستیم و برای تشکیل آن به خاطر مصلحت کشور و نه مولفه های دیگر عجله داریم و ما حضوری فعال در حکومت خواهیم داشت و امیدواریم همه برای تشکیل حکومت آتی، همکاری کنند.

وی به اظهارات برخی در داخل لبنان اشاره کرد که گفته بودند تحریم‌های آمریکا و لیست‌های سیاه تشکیل کابینه جدید را تحت الشعاع قرار خواهد داد و گفت که که این مسئله صحت ندارد؛ چرا که حزب‌الله سال‌هاست که تحریم است.

سید حسن نصرالله گفت: حزب الله مصمم به تحمل، مسئولیت در زمینه مبارزه با فساد و توقف هدر دادن بیت المال است و این یک نبرد ملی بزرگ است.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: گروه هایی هستند که با آنان اختلاف استراتژیک داریم اما موضوعی وجود ندارد که مانع همکاری با آنان در زمینه مبارزه با فساد شود.

وی یادآور شد: حزب الله با جبهه پولیساریو ارتباطی ندارد و هدف از این اتهام‌ها قطع روابط مغرب با ایران بود و وزیر خارجه مغرب هیچ ادله و سندی برای ادعاهای خود ارائه نکرده است

گفتنی است؛ لبنان روز ۲۵ می هرسال به مناسبت پیروزی مقاومت اسلامی در زمینه بیرون راندن دشمن صهیونیستی از اراضی لبنان جشن می گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گزارش صندوق بین المللی پول مبنی بر کسری بودجه ۸ میلیارد دلاری ایران در آینده را رد کرد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، «محمدباقر نوبخت»، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، در واکنش به گزارش صندوق بین المللی پول مبنی بر کسری بودجه ۸ میلیارد دلاری ایران در آینده، گفت: شاید منظور این صندوق از کسری بودجه، تحقق نیافتن منابع دولت باشد همانگونه که در سال ۹۶ حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان از رقم پیش بینی شده در بودجه محقق نشد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: بنابراین این رقم به معنی کسری بودجه نیست زیرا دولت به میزان درآمد خود مصرف می کند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: در سال ۹۶ به برخی از طرح ها که اولویت داشت، زودتر از موعد مقرر تنخواه پرداخت شد که سریعتر فعال شوند که رقم آن حدود هزار میلیارد تومان بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: به هر میزان که منابع پیش بینی شده در بودجه تحقق نیابد، مصارف را کمتر تخصیص می دهیم.

نوبخت با تاکید بر اینکه منابع دولت مدیریت می شود، تصریح کرد: هیچ سالی به صورت دقیق نتوانسته ایم براساس آنچه که در قانون آمده پول و منابع به دست بیاوریم چون به طور معمول مجلس در زمان تصویب بودجه مواردی به لایحه دولت می افزاید و بنابراین دولت سعی می کند با تخصیص های کمتر، منابع را مدیریت کند.

وی یادآور شد: سال گذشته متوسط تخصیص منابع کشور به هزینه های جاری و عمرانی ۹۶ درصد بود.

مراسم تحلیف «نیکلاس مادورو»، رئیس جمهور جدید ونزوئلا، در حالی برگزار شد که ریاست او از ۱۰ ژانویه سال آینده میلادی آغاز می‌شود.
گروه خبری سیاسی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، مراسم تحلیف «نیکلاس مادورو»، رئیس جمهور جدید ونزوئلا، ماه‌ها پیش از بر عهده گرفتن ریاست جمهوری ونزوئلا به طور رسمی در سال آینده میلادی برای دومین دوره برگزار شد.

این مراسم در حالی برگزار شد که دوره شش ساله بعدی رییس جمهور ونزوئلا در این سمت از ۱۰ ژانویه سال آینده میلادی آغاز می‌شود.

 

خلبانان نیروهای امنیتی پایگاه موشک های هسته ای آمریکا از روان گردان استفاده می کنند.
گروه خبری سیاسی

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از واشینگتن پست، اعضای نیروهای امنیتی پایگاه موشک های هسته ای آمریکا از روان گردان استفاده می کنند. یکی از خلبانان گفت که دچار پارانوئید شده بود و دیگری از دیدن رنگ های مواج کیف کرده بود و سومی اعتراف کرد که از بهم ریختن ذهنش لذت زیادی برده است».

گزارش های نیروی هوایی که به دست آسوشیتد پرس افتاده است نشان می دهند که اعضای نیروهای امنیتی پایگاه موشک های هسته ای آمریکا روان گردان ال اس دی و دیگر مواد روان گردان و توهم زا را خریداری، توزیع  و مصرف می کردند. این موضوع ماهها از چشم روسای آنها در پایگاه نظامی در «وایومینگ» بدور مانده بود. پس از آغاز بازرسی ها، یکی از خلبانان به مکزیک فرار کرد.

کاپیتان چارلز گریمسلی دادستان کل یکی از دادگاه های نظامی در این خصوص گفت:«هر چند این موضوع ممکن است صحنه ای از فیلم تلقی شود. اما واقعیت است».

اشتباه یکی از خلبانان باعث لو رفتن این موضوع در پایگاه هوایی  «وارن» در ماه مارس سال ۲۰۱۶ شد. ۱۴ خلبان  برکنار شدند. ۶ نفر آنها در دادگاه نظامی به دلیل مصرف و توزیع ال اس دی به حبس محکوم شدند.

 

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن