گروه خبری سیاسی

ترکیه را آزمایش نکنید


رئیس جمهور ترکیه به قبرس برای استفاده از دریای مدیترانه هشدار داد.
ترکیه را آزمایش نکنید

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، به نقل از «رویترز» رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز سه شنبه هشدار داد که قبرس از حد خودش  در دریای مدیترانه عبور نکند.

این صحبت ها پس از آن مطرح شد که قبرس، ارتش ترکیه را به مانع شدن از عبور یک کشتی حامل گاز طبیعی متهم کرده بود.

واکنش مجلس به گزارش تاخیر و غیبت نمایندگان در یک رسانه


یک عضو هیات رییسه مجلس گفت: اطلاعات منتشر شده درباره تاخیر و غیبت نمایندگان صحیح نیست.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «محمدعلی وکیلی»، یک عضو هیات رییسه مجلس، با تاکید بر اینکه اخبار منتشر شده در مورد تاخیر و غیبت برخی از نمایندگان درست نیست، گفت: دامن زدن به اطلاعات مخدوش برای تخریب چهره برخی نمایندگان به هیچ وجه موجه نیست.

 وکیلی اظهار کرد: متاسفانه آمار مخدوشی از تاخیر و یا غیبت برخی همکاران در بعضی از سایت‌ها منتشر شده که به هیچ وجه این اطلاعات صحیح نیست.

وی تاکید کرد: دامن زدن به این اطلاعات مخدوش برای تخریب چهره برخی همکاران به هیچ وجه موجه نخواهد بود.

طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان‌وبلوچستان اعلام وصول شد


عضو هیات رئیسه مجلس طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان را اعلام وصول کرد.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «احمد امیرآبادی فراهانی»، عضو هیات رئیسه مجلس، در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی موارد اعلام وصولی را به شرح زیر قرائت کرد:

- طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان

- طرح اصلاح ماده 39 قانون جامع خدمات رسانی به روستاییان

- طرح اصلاح ماده 103 قانون مالیات های مستقیم

- لایحه عضویت دولت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه های کاربردی

- لایحه اصلاح مواد 20 الی 23 قانون برنامه سوم توسعه

حمایت از برجام، دلیل اصلی حمله به رییس سابق ستاد کل نیروهای مسلح


برخی دلیل هدف قرار گرفتن فیروزآبادی توسط جریان اصولگرا را حمایت از برجام و دستورکارهای سیاست خارجی حسن روحانی می‌دانند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، المانیتور نوشت: بر اساس نامه‌ای که گروه دانشگاهی نزدیک به جریان اصولگرا منتشر کرده‌اند، حسن فیروزآبادی فرمانده سابق ستاد کل نیروهای مسلح، در ویلای مصادره از متعلق به شاه سابق ایران زندگی میکند. جریان موسوم به جریان عدالت خواه دانشجویی در این نامه خطاب  به دادستان تهران مدعی شده اند که فیروزآبادی مدت 25 سال بدون پرداخت اجاره در ویلای 10 هزار هکتاری لواسان، در منطقه ثروتمند نشین حاشیه تهران که به بورلی هیلز ایران نیز مشهور است ساکن است. 

بر اساس این نامه رهبر ایران در دو مرحله از فیروزآبادی خواسته این خانه را تخلیه کند اما نیروهای پلیس این دستور را اجرا نکرده اند.

المانیتور مدعی شده اتهامات مربوط به مقامات سابق در زمینه فساد ملکی چیز جدیدی در ایران نیست اما فیروز آبادی به مدت 27 سال مسئولیت ریاست ستاد کل نیروهای مسلح را بر عهده داشت. رهبر ایران در سال 2016 محمد باقری را که سابقه اطلاعاتی داشت به جای او در این سمت قرار داد. 

این رسانه با اشاره به حمایت فیروزآبادی از برجام نوشت: برخی دلیل هدف قرار گرفتن فیروزآبادی توسط جریان اصولگرا را حمایت از برجام و دستورکارهای سیاست خارجی حسن روحانی را دلیل اصلی علنی شدن این نامه میدانند.

المانیتور با اشاره به اظهارات فیروزآبادی در سال 2014 خطاب به رسانه‌هایی که «به نوعی به نیروهای مسلح مرتبط هستند و انتقاد از آنها برای بازی‌های رسانه‌ای که موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود»، نوشت: فیروزآبادی در زمان ریاست ستاد کل نیروهای مسلح ایران به طور غیرمستقیم نفوذ نیروهای مسلح بر قلمرو رسانه‌ها را نیز مورد انتقاد قرار داده بود.

این رسانه نوشت: برخی علت اصلی برکناری فیروزآبادی را در حمایت بی شائبه او از برجام جست وجو می‌کنند. با این حال فیروزآبادی از سوی رهبری زمانی بسیار طولانی سمت ریاست ستاد کل نیروهای مسلح را بر عهده داشت و در ادامه نیز به عنوان مشاور رهبری خدمت می‌کند.

 

فردا مجلس یک ساعت جلسه علنی دارد/ نمایندگان به دیدار رهبری می‌روند


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه علنی فردا به علت دیدار نمایندگان با مقام معظم رهبری به مدت یک ساعت برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «علی مطهری»، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان فردا پس از برگزاری جلسه علنی مجلس رأس ساعت 10:30 دقیقه صبح به دیدار مقام معظم رهبری خواهند رفت.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: جلسه علنی فردا چهارشنبه به مدت یک ساعت خواهد بود و نمایندگان پس از آن به بیت رهبری خواهند رفت.

 

واکنش آمریکا به اعدام «محمد ثلاث» در ایران


وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد؛ ما اعدام محمد ثلاث، عضو گروه دراویش گنابادی توسط ایران را محکوم می کنیم.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه 28 خرداد ماه در بیانیه‌ای مداخله جویانه اعدام محمد ثلاث در ایران را "بی‌رحمانه و ناعادلانه" خواند.

آمریکا در این بیانیه ضمن محکوم‌کردن اعدام ثلاث از کشورهای هم‌پیمان آمریکا خواست به این اقدام حکومت ایران واکنش نشان داده و آن را محکوم کنند!

 

 

>