با نخوردن این وعده غذایی مغزتان را دوپینگ کنید!
در دستورالعمل‌های طب سنتی، توصیه به ترک وعده «ناهار» شده ، ترک این وعده غذایی باعث حفظ تندرستی، کاهش چاقی شحمی و ... است.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛  یکی از تصوراتی که بین توده مردم درباره کاهش وزن و حفظ تندرستی وجود دارد، لزوم ترک وعده غذایی شام است و اینکه بسیاری از افراد برای کاهش وزن یا برای حفظ سلامتی خود، تصور می‌کنند که باید صرف شام را ترک کنند!

اما آیا این تصور، تصور صحیحی است؟ در پاسخ باید گفت که خیر؛ چرا که در منابع طب سنتی، تقریباً توصیه‌ای برای ترک وعده غذایی شام وجود ندارد البته توصیه شده این وعده غذایی باید در ابتدای شب، صرف شود و از شام خوردن در انتهای شب که به زمان خواب نزدیک باشد، به‌شدت نهی شده است.

از سوی دیگر در منایع روایی نیز از ترک وعده شام پرهیز داده شده است؛ چنانچه امام صادق (ع) در این زمینه می‌فرمایند: با نخوردن شام، رگی در بدن می‌میرد که هرگز دیگر زنده نخواهد شد .

همچنین امام علی (ع) نیز می‌فرمایند: حضرت محمد در ابتدای تاریکی شب، شام می‌خورد و این امر بسیار برای سلامت تن مهم است چرا که اگر خوردن شام به دیر‌وقت موکول شود، بدن را به تباهی می‌کشد .

پیامبر اکرم (ص) نیز درباره عوارض ترک وعده شام فرموده‌اند: نخوردن شام انسان را پیر می‌کند .

پس بنابراین نباید برای کاهش وزن یا به‌بهانه‌های دیگر، شام را ترک کرد بلکه باید بررسی کرد که علت چاقی چیست و با دستورالعمل صحیح متناسب با آموزه‌های طب سنتی، اقدام به کاهش وزن کرد.

 

بر اساس مبانی طب سنتی، یکی از دلایل ابتلا به چاقی، می‌تواند از سردی معده باشد چرا که سردی معده باعث افزایش اشتها و در نهایت پرخوری و چاقی می‌شود لذا گرم کردن معده از طریق پرهیز از مصرف سردیجات و مصرف مواد غذایی با مزاج گرم می‌تواند باعث گرم شدن معده، کاهش اشتها و در نهایت کاهش وزن شود.

به‌طور مثال بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مصرف ماست نمی‌تواند زمینه چاقی شود و حتی آن را در رژیم غذایی کاهش وزن خود می‌گنجانند در صورتی که بر اساس منطق سردی و تری ، ماست از مزاج سرد و‌تر برخوردار است و با افزایش رطوبت در اندام‌ها، زمینه افزایش حجم را فراهم می‌کند؛ خاصیت چاق‌کنندگی ماست در افراد لاغری که دارای مزاجی گرم و خشک هستند، بیشتر و سریع‌تر به ظهور می‌رسد,، زیرا سردی موجود در طبیعت ماست باعث تعدیل گرمی مزاج فرد شده و تری ماست از سرعت تحلیل رطوبات در بدن می‌کاهد و کم‌کم با تجمع و تعدیل رطوبت در بدن، افزایش حجم پدیدار می‌شود!

در واقع یکی از تفاوت‌های اصلی نگاه طب سنتی با طب نوین در همین قائل بودن طب سنتی به مفهوم گرمی و سردی، تری و خشکی است که در طب نوین و غربی هیچ اعتنایی به این مفاهیم بنیادین در نظام طبیعت و بدن انسان نشده است!

اما کنار مسئله لزوم صرف شام در ابتدای شب، در برخی دستورالعمل‌های طب سنتی، توصیه به ترک وعده ناهار شده است و اینکه ترک وعده ناهار هم باعث حفظ تندرستی، کاهش چاقی شحمی و افزایش کارایی مغز برای فعالیت‌های روزانه می‌شود.

منبع:تسنیم

 

کاپیتان نفتکش ایرانی درباره جزئیات حادثه عملیات دریایی و نجات ماهگیران سریلانکایی از مرگ در آب‌های اقیانوس هند توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ چندماه پیش نفتکش «stream» در بندر چابهار پهلو گرفت تا میهمان‌های ناخوانده‌اش را پیاده کند. میهمان ناخوانده‌ای که به طرز عجیبی از این نفتکش ایرانی سردرآورده بود. در واقع ۵ ماهیگیر سریلانکایی توسط نفتکش ایرانی و خدمه‌اش در میان آب‌هایاقیانوس هند از مرگ نجات پیدا کرده بودند و براساس قوانین دریایی باید در نزدیک‌ترین بندر تحویل داده می‌شدند. همین هم شد تا نفتکش «استریم» قبل از پهلوگرفتن در جزیره خارک توقف کوتاهی دربندر چابهار داشته باشد.

ماجرای نجات این ماهیگیران خیلی عجیب باورنکردنی است. نفتکش عظیم ایرانی و قایق کوچک ماهیگیران سریلانکایی هر دو در یک زمان راهی سفر دریایی‌شان شده بودند. شاید اگر این همزمانی نبود، حالا این ۵ ماهیگیر زنده نبودند، اما بخت با ماهیگیران سریلانکایی یار بود. آن‌ها با وجود این‌که قایق‌شان را در اقیانوس از دست داده بودند و روی تکه‌پاره‌های واژگون‌شده آن قایق کوچک ناامیدانه در تصور سپری‌شدن آخرین لحظات زندگی‌شان بودند، توسط نفتکش ایرانی نجات پیدا کردند.

 

کاپیتان مهدی باغستانی، کاپیتان نفتکش ایرانی است. کسی که فرماندهی عملیات نجات این ماهیگیران را برعهده گرفت و حالا با گذشت چندماه از آن حادثه، جزییات آن عملیات دریایی  بازگو می‌کند:

چطور ماهیگیران را نجات دادید؟
اول دسامبر ۲۰۱۷ بود که ما این ماهیگیران را پیدا کردیم. البته آن‌ها ۶ نفر بودند، اما یکی از آن‌ها در اثر طوفان و واژگونی قایق در دریا غرق شده بود و هنگامی که ما به آن‌ها رسیدیم، فقط ۵نفر در آن قایق واژگون شده بودند که همگی آن‌ها را نجات دادیم.

شما از حادثه‌ای که برای قایق این ماهیگیران پیش آمده بود، اطلاع داشتید؟ یعنی آن‌ها توسط بی‌سیم از کشتی‌های عبوری درخواست کمک کرده بودند؟

نه، ما اصلا از چنین چیزی مطلع نبودیم. بقیه کشتی‌های موجود در آن منطقه هم اطلاعی از این ماجرا نداشتند، چون درغیراین صورت ما باید از طریق مکالمات دریایی متوجه این حادثه می‌شدیم. واقعیت این است که نجات این ۵نفر بیشتر به یک معجزه شبیه بود. این‌که ما برای فرار از طوفان چندبار تغییر مسیر داشته باشیم یا این‌که هردوی ما در یک تاریخ مشخص حرکت کنیم و این مسائل مختلف دیگر که فقط یک دریانورد می‌تواند عجیب‌بودن آن را درک کند. به عقیده من، سرنوشت این افراد به‌گونه‌ای رقم خورده بود که باید توسط نفتکش «استریم» و خدمه‌اش نجات پیدا می‌کردند.

شما در چه تاریخی از ایران حرکت کردید؟
دهم اکتبر بود که من از تهران به طرف بندرعباس حرکت کردم؛ یعنی حدود ۵۰روز قبل از پیداکردن ماهیگیران سریلانکایی. البته حرکت ما از خارک شروع شد.

درهمان مسیر رفت ماهیگیران را پیدا کردید؟
نه، در راه برگشت به ایران بودیم. محموله ما در چین تخلیه شده بود و در راه بازگشت در اقیانوس هند بودیم که به طرز عجیبی با این ۵نفر مواجه شدیم.

چرا عجیب؟ لطفا بیشتر توضیح دهید؟
همانطور که پیشتر گفتم، شرایط و عوامل مختلفی دست به دست هم داد تا آن ماهیگیران سرراه ما قرار گرفتند. دست تقدیر ما را به سمت آن‌ها هدایت کرد. ۲۹ نوامبر بود و ما هم براساس برنامه در مسیر تعیین‌شده به طرف آب‌های ایران در حرکت بودیم که طوفان شدیدی شروع شد. طوفان از سواحل شرقی سریلانکا به سمت غرب و جنوب‌غربی حرکت می‌کرد.

براساس برنامه و محاسبات، طوفان باید پشت‌سر ما می‌بود، اما این طوفان به دلیل تغییر مسیر‌های مکرر درنهایت جلوی راه ما قرار گرفت. ما حدودا ۷۷ مایل دریایی چیزی در حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰کیلومتر با طوفان فاصله داشتیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مسیر را تغییر دهیم و کمی به طرف جنوب حرکت کنیم. طوفانی شدید بود، حدود ۶ساعت به طرف جنوب رفتیم، ساعت ۷ بعدازظهر ۳۰ نوامبر بود که انحراف مسیر را متوقف کردیم. شرایط بهتر شده بود. 

ما مسیرمان را به طرف شمال‌غربی ادامه دادیم، اما تغییر مسیر طوفان بازهم شرایط را برای ما سخت کرد. ساعت ۲ بامداد اول دسامبر بود که دوباره به طرف جنوب تغییر مسیر دادیم. می‌خواستیم از طوفان فاصله بگیریم. تا ساعت ۶:۴۵ به طرف جنوب حرکت کردیم. طوفان موازی تقریبا هم سرعت با ما در حرکت بود. یعنی اگر این طوفان و تغییر مسیر‌ها رخ نمی‌داد، ما آن ماهیگیران را پیدا نمی‌کردیم و معلوم نبود چه برسر آن‌ها می‌آمد.

شما همان‌جا ماهیگیران سریلانکایی را پیدا کردید؟
نه، ساعت ۶:۴۵ من دستور چرخش کشتی را با شعاع زیاد صادر کردم. دلیل این دستور هم چرخش با حداقل خسارت ممکن بود. کشتی به آرامی و با شعاع زیاد دور زد. چیزی در حدود ۴۵ دقیقه زمان برد تا نفتکش دور زد. پس از اتمام دور زدن، پل فرماندهی را تحویل افسر دوم دادم و به سمت کابین حرکت کردم. هنوز چند ثانیه‌ای نگذشته بود که افسر دوم اعلام کرد چند نفری روی آب شناورند. از دور همه چیز مرتب به نظر می‌رسید، اما وقتی با دوربین نگاه کردم، دیدم که آن‌ها روی یک قایق واژگون شده قرار دارند. بعد هم موضوع را به شرکت اطلاع دادم و با تأیید آن‌ها عملیات نجات آغاز شد.

قایق ماهیگیران با شما چقدر فاصله داشت؟
۲مایل دریایی. حدود ۳کیلومتر فاصله بود. ما به طرف آن‌ها حرکت کردیم. ساعت ۷:۳۰ بود که عملیات شروع شد و تا ساعت یک بعدازظهر ادامه داشت.

یعنی انتقال این ماهیگیران ۶ ساعت طول کشید؟
بله؛ انتقال آن‌ها در دو مرحله انجام شد. آن‌ها حدود ۳۶ ساعت بدون آب و غذا پشت قایق واژگون شده‌شان نشسته بودند و امیدی هم به نجات نداشتند. شرایط واقعا سختی بود تا چشم کار می‌کرد، آب بود و آسمان. آن‌ها وقتی ما را دیدند از شدت هیجان به صحبت‌های ما توجهی نداشتند.

وقتی ما برای آن‌ها طناب انداختیم تا دور قایق‌شان ببندند، دو نفر از آن‌ها با همان طناب به طرف نفتکش شنا کردند. این دو نفر حدود ساعت۱۰:۳۰ وارد نفتکش شدند و عملیات نجات برای ۳ نفر دیگر ادامه پیدا کرد که درنهایت خدمه نفتکش با تلاش فراوان آن سه نفر را هم نجات دادند.

قایق آن‌ها چرا واژگون شده بود؟
همان طوفانی که ما برای گرفتار نشدن در آن چندبار تغییر مسیر دادیم، باعث تخریب و واژگونی قایق آن‌ها شده بود. آن‌ها در مسیر بازگشت به سریلانکا بودند که دچار این حادثه شدند. نکته جالب دیگر همزمانی آغاز سفر ما بود. وقتی ماهیگیران نجات‌یافته با ما صحبت می‌کردند در صحبت‌های‌شان مشخص شد که آن‌ها هم ۱۰اکتبر برای صید ماهی از سریلانکا خارج شده بودند، یعنی همزمان با آغاز سفر ما.

بعد از این‌که آن‌ها را نجات دادید، ماجرا را چطور به سریلانکایی‌ها اطلاع دادید؟
از طریق شرکت خبر نجات این ۵ نفر به سفارت سریلانکا اطلاع داده شد. سفیر این کشور طی تماسی با همه این ماهیگیران صحبت کرد. موضوع نجات آن‌ها به مقامات سریلانکایی هم اعلام شد. حدود یک هفته‌ای هم که آن‌ها میهمان نفتکش و خدمه بودند از طریق موبایل با خانواده‌های‌شان در ارتباط بودند.

ماهیگیران کجا از نفتکش استریم «stream» جدا شدند؟
ما قرار بود در خارک پهلو بگیریم. اما باید این ۵ ماهیگیر سریلانکایی را هرچه زودتر و در نزدیک‌ترین بندر ایرانی تحویل می‌دادیم. ما آن‌ها را در بندر چابهار تحویل دادیم تا هرچه سریع‌تر به کشورشان بازگردند.

منبع:روزنامه شهروند

 

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش جزئیاتی از پرداخت انواع وام به فرهنگیان را تشریح کرد.

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ «گودرز کریمی‌فر»، مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، در این باره اظهار کرد: ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای وام کم‌بهره مرابحه و مسکن در نظر گرفته شده است که از چندی پیش پرداخت آن آغاز شده است.

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: میزان تسهیلات مرابحه بانک ملی از پنج تا ۱۵ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد و بازدپرداخت سه ساله است.

وی افزود: همچنین پرداخت وام مسکن تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای فرهنگیان فاقد مسکن بر اساس اولویت‌ها در حال اجراست که به مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان و به مابقی شهرها ۴۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد. بازپرداخت وام بابت خرید مسکن ۱۰ ساله با سود ۱۲ درصد و بازپرداخت وام بابت ساخت مسکن ۱۲ ساله با سود ۱۲ درصد است. سهمیه به سراسر استان‌ها در سال ۱۳۹۶ اعلام شده است؛ البته روند پرداخت و توزیع مجدد سهیمه در سال ۱۳۹۷ همچنان ادامه خواهد داشت.

کریمی‌فر همچنین با اشاره به تفاهم نامه با بانک رسالت برای اعطای تسهیلات به فرهنگیان گفت: شرط دریافت وام بانک رسالت سپرده‌گذاری فرهنگیان در این بانک است. تسهیلات بانک رسالت در قالب قرض‌الحسنه خواهد بود و به ازای هر پنج ماه معادل سپرده، تسهیلات قرض‌الحسنه اعطا می‌شود که سقف آن ۳۰ میلیون تومان است.

وی افزود: بعد از اتمام دوره و به محض دریافت وام، اصل سپرده هم همزمان با پرداخت تسهیلات قابل برداشت خواهد بود.

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تسهیلات دیگر وام ضروری است اظهار کرد: تقویت صندوق‌های وام ضروری کارکنان آموزش و پرورش در سراسر کشور به تعداد بیش از ۷۰۰ صندوق با پرداخت وام قرض الحسنه به فرهنگیان شاغل و بازنشسته عضو صندوق انجام می‌شود که در سال ۱۳۹۷ سقف این تسهیلات را به تناسب و تناوب تا ۵۰ میلیون تومان افزایش داده‌ایم.

منبع: خبرگزاری پانا

برخی از انواع زولبیا و بامیه در شرایط غیربهداشتی در کارگاه‌های زیر پله‌ای تهیه می‌شود و توصیه بر این است که زولبیا و بامیه را فقط از قنادی و شیرینی‌ پزی‌ های مجوزدار خریداری کنید.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛  تصمیم گرفت برای اولین روز ماه رمضان زولبیا و بامیه بخرد. شنیده بود برخی از انواع زولبیا و بامیه در شرایط غیربهداشتی در کارگاه‌های زیر پله‌ای تهیه می‌شود.

نمی‌دانست از روی چه نشانه‌هایی می‌تواند به سلامت مواد اولیه و پخت بهداشتی این نوع شیرینی پی ببرد.

پرسش‌هایی برایش مطرح شد که در این نوشتار به مهم‌ترین آن پاسخ می‌دهیم.

نشانه‌های مرغوبیت زولبیا و بامیه

زولبیا و بامیه را با ترکیبات مختلفی چون آرد، ماست، تخم‌مرغ، نشاسته، روغن و شکر تهیه می‌کنند. ترد و نازک بودن و شفافیت رنگ زولبیا نشان دهنده استفاده از ماست و نشاسته مرغوب و سبک و روشن بودن رنگ بامیه نشانه تخم مرغ بیشتر در آن است.

زولبیا و بامیه‌هایی که ضخامت زیادی دارند و در اصطلاح تخرمه و بیات و رنگشان تیره است حاوی بیشترین میزان آرد بوده و این تقلب محسوب می‌شود. انواعی که بافت از هم پاشیده، شکرک زده و بیش از حد نرم دارند مورد تائید نیستند.

 

رنگ‌هایی که حکایت می‌کنند

سوالی که بیشتر خانواده‌ها می‌پرسند این است که زولبیا و بامیه‌های تیره رنگ بهترند یا انواعی که رنگ روشنی دارند؟ رنگ زولبیا و بامیه باید زرد طلایی، بافت و ظاهر آن یکدست و منسجم و ترد، وزن آن سبک، عطر و طعم مناسب و ضخامت کمی داشته باشد.

زولبیا و بامیه‌ای که به رنگ تیره و مات و متمایل به قهوه‌ای سوخته باشد یا طعم روغن سوخته بدهد یا ذرات ریز سیاه رنگی به بافت آن چسبیده باشد نشاندهنده استفاده از روغن‌های غیرقابل مصرفی است که به دلیل حرارت زیاد و مصرف بیش از حد به مرحله دود رسیده و سوخته و سمی شده‌اند.

مصرف زولبیاهای رنگی ممنوع

برخی عرضه‌کنندگان جهت ایجاد تنوع، زولبیا را با موادی رنگی و طعم دار کرده تا بر فروش خود بیفزایند. استفاده از رنگ‌های غیر متعارف یا زعفران تقلبی در این نوع شیرینی‌ها باعث ایجاد رنگ‌های تیره و قرمز در بافت شیرینی شده و نه تنها تهدیدکننده سلامت هستند بلکه با ایجاد این رنگ و طعم‌ها نمی‌توان بتازگی و سلامت مواد اولیه آن پی برد. توصیه بر این است که زولبیا و بامیه را فقط از قنادی و شیرینی‌ پزی‌ های مجوزدار خریداری کنید.

زولبیا، بامیه یا گوش فیل؟

معمولا زولبیا، گوش فیل و بامیه‌های دراز در مقایسه با بامیه‌های انگشتی و کوچک ضخامت بیشتر و حاوی روغن و شیره زیادتری هستند.

بهتر است جهت مصرف یک تا دو عدد بامیه آن هم از انواع کوچک که واحد مشخصی از کالری دارند را انتخاب کنید.

با مصرف یک عدد بامیه باید به اندازه سه قاشق از مصرف برنج خود کم کنید. در غیر این صورت در پایان ماه رمضان با اضافه وزن مواجه خواهید شد.

توصیه بر این است میوه‌های شیرین یا کشمش، خرما و انجیر خشک را به میزان متعادل جایگزین زولبیا و بامیه و تا جایی که می‌توانید از مصرف این نوع شیرینی پرکالری اجتناب کنید.

از دیدگاه طب سنتی...

زولبیا در گروه حلواها قرار دارد و چون مزاج آن گرم و تر است، برای گرم مزاجان بخصوص در فصول گرم سال بویژه در ایام روزه داری مناسب نیست زیرا سبب افزایش احساس عطش در فاصله سحر تا افطار می‌شود و مصرف آن بخصوص در وعده سحر توصیه نمی‌شود.

منبع: جام جم

 

اینکه می‌گوئیم هر که را خدا بخواهد، خواستن خدا یعنی چه؟ یعنی یک نفر را خدا می‌خواهد، یک نفر را نمی‌خواهد؟ با بعضی‌ها یک نظر خاصی دارد، آنها را می‌کشاند، می‌برد، بعضی‌ها را پس می‌زند.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ لَقَدْ أَنزَلْنَا آیَاتٍ مُّبَیِّنَاتٍ ? وَاللَّـهُ یَهْدِی مَن یَشَاءُ إِلَى? صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ?نور:۴۶?همانا نازل ساختیم آیاتی روشنگر و خدا هر که را بخواهد به راه راست رهنمون می‌گردد.

اینکه می‌گوئیم هر که را خدا بخواهد، خواستن خدا یعنی چه؟ یعنی یک نفر را خدا می‌خواهد، یک نفر را نمی‌خواهد؟ با بعضی‌ها یک نظر خاصی دارد، آنها را می‌کشاند، می‌برد، بعضی‌ها را پس می‌زند؟ این‌جور نیست قضیه. اراده و مشیت خدا -در موارد معمولی البته- جز در قالب علت‌های طبیعی و عادی جلوه‌گری نمی‌کند. ... اراده‌کردن خدا به این معناست که وسایل و اسباب عادی پیش آمده یا نیامده؛ اگر وسایل و علل عادی پیش آمده برای انجام گرفتن این معلول، با اراده و خواست شما، اینجا خدا خواسته. اگر چنانچه شما نخواستید پیداست که خدا نخواسته؛ نه اینکه نخواستن خدا موجب بشود که شما اراده نکنید؛ نه، شما در اراده‌کردن آزادید. خدا نخواسته یعنی علت لازم مترتب نشده، این معنی خدا نخواسته است.

 

خب چرا نمی‌گوئیم علت لازم مترتب نشده، می‌گوییم خدا نخواسته؟ برای خاطر اینکه به‌وجودآورنده‌ی علت‌ها و خاصیت‌بخش علت‌ها خدا بود. ... به‌خاطر اینکه خدا آفریننده‌ی علت‌هاست، به این دلیل. این «من‌یشاء»ها در همه جای قرآن از این قبیل است.

منبع:دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

 

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن