مدیریت مصرف آب بایددر همه خانواده ها رسوخ کند/همه این آب سهم ما نیست، به آیندگان نیز بدهکاریم

مدیریت مصرف آب بایددر همه خانواده ها رسوخ کند/همه این آب سهم ما نیست، به آیندگان نیز بدهکاریم
  بخشدار بخش مرکزی شهرستان جاجرم با اشاره به جدی بودن بحران آب در منطقه گفت: در بحث آب طی سال ۹۷ هدف اصلی رسوخ مدیریت مصرف آب در درون خانواده های در شهر و روستا باید باشد.  

به گزارش خبرنگارخبرگزاری برنا ؛ امیر گواهی با اشاره به برگزاری جشنواره یادگیری نخستین واژه آب گفت: این جشنواره با همت وزارت نیرو، شرکت آب و فاضلاب استان ها و با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش به صورت ملی و در سطح شهرستان ها برگزار می شود

گواهی ادامه داد: اولین واژه ای که هر دانش آموز ایرانی آموزش میبیند و خواندن و نوشتنش را یاد میگیرد «آب» است، لذا لازم است از همان ابتدا استفاده از این موهبت الهی با آموزش فرهنگ صحیح مدیریت مصرف آب در کودکان و نونهالان نهادینه شود.

وی با اشاره به نگرانی های جامعه جهانی در رابطه با کم آبی در سال های آینده گفت: هدف اصلی که در سال ۹۷باید دنبال کنیم این است که مدیریت مصرف آب باید به درون خانواده ها در سطح شهر و بیشتر از آن روستاها رسوخ کند.

بخشدار بخش مرکزی شهرستان جاجرم مدیریت مصرف آب را صرفا محدود به آب شرب و بهداشت ندانسته و گفت: حدود ۹۰ درصد از مصرف آب کشور در حوزه کشاورزی است و طبق آمار ها ۳۰ تا ۴۰ درصد از این میزان هدر می رود، لذا می طلبد که حتی نوع انتخاب جامعه آماری مخاطبان را با توجه به آماری که در دست است بهسازی کنیم.

وی در ادامه افزود: با توجه به کمبود منابع آبی در کشور نیمه خشک ایران کشاورزان می بایست به سمت کشت های کم آب، پربازده و ارزشمند اقتصادی حرکت کنیم، امروز بیش از اینکه به بچه ها تذکر بدهیم که برای مسواک زدن شیر را ببندند باید به آموزش کشاورزان و فرزندان آنها بپردازیم. 

  امیر گواهی با تاکید بر لزوم ورود رسانه ها به مبحث کمبود آب گفت: دیگر آبی در کوزه نیست که بخواهیم به دنیال آن بگردیم و  این می تواند تلنگری باشد بر اذهان بچه ها و بزرگتر هایی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بابهره برداری آب دست و پنجه نرم می کنند.

گواهی باتاکید بر لزوم ورود جدی به زمینه فرهنگ سازی مدیریت مصرف آب گفت: همانگونه که در بحث بستن کمربند ایمنی عمل شد باید به صورت جدی و چند جانبه از ظرفیت رسانه ها، نشست های عمومی و تبلیغات هدفمند ومقتدر وارد شده و با سیاست گذاری مناسب میتوان این فرهنگ را در بین مردم نهادینه کنیم.

بخشدار بخش مرکزی شهرستان جاجرم گفت: تمام این آب سهم ما نیست، به آیندگان نیز بدهکاریم و سهم آنان هم اکنون در اختیار ما است.

وی خاطر نشان کرد:طرح پلیس آب هم یکی از مواردی است که میتواند اجرا شده و به نهادینه شدن فرهنگ مدیریت مصرف آب کمک کند. 

 

 
لینک کوتاه : https://goo.gl/TgquFH
مدیریت مصرف آب بایددر همه خانواده ها رسوخ کند/همه این آب سهم ما نیست، به آیندگان نیز بدهکاریم

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن