گروه خبری اجتماعی

فواید شگفت انگیز چُرت زدن که نمی دانستید


چرت زدن نه تنها موجب می شود تا کمتر احساس خواب آلودگی کرده و هوشیارتر باشید، بلکه عملکرد شناختی، زمان ارائه واکنش، حافظه کوتاه مدت و حتی خلق و خو را نیز بهبود می بخشد.
فواید شگفت انگیز چُرت زدن که نمی دانستید
به گزارش گروه سلامت خبرگزاری برنا، احتمالا با احساس خواب آلودگی شدید در اواسط بعد از ظهر آشنا هستید. این شرایطی شایع است که بدون در نظر گرفتن این که ناهار خورده اید یا خیر رخ می‌دهد و افت هوشیاری طبیعی در بازه زمانی یک تا سه بعد از ظهر موجب آن می‌شود. پس اگر با احساس خواب آلودگی بعد از ظهری مواجه هستید و در جایی حضور دارید که می‌توانید چرت بزنید این کار را انجام دهید.
 
اختصاص زمان برای یک چرت کوتاه تقریبا بلافاصله خواب آلودگی را کاهش می‌دهد و هوشیاری را برای چند ساعت پس از بیدار شدن افزایش می‌دهد. افراد به دلایل مختلفی چرت می‌زنند که از آن جمله می‌توان به جبران بی خوابی، برای تفریح، رفع خستگی یا گذران وقت اشاره کرد.
 
مزایای چرت زدن
 
چرت زدن نه تنها موجب می‌شود تا کمتر احساس خواب آلودگی کرده و هوشیارتر باشید، بلکه عملکرد شناختی، زمان ارائه واکنش، حافظه کوتاه مدت و حتی خلق و خو را نیز بهبود می‌بخشد.
 
نتایج یک مطالعه نشان داده است افرادی که به طور منظم چرت می‌زنند، نسبت به آن‌هایی که گهگاه این کار را انجام می‌دهند، احساس هوشیاری بیشتر بعد از ظهری پس از یک چرت کوتاه را گزارش کرده اند.
 
در مطالعه‌ای دیگر پژوهشگران دریافتند که یادگیری حرکتی برای افرادی که به طور منظم چرت می‌زنند در مقایسه با افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند، به طور قابل توجهی پس از یک چرت کوتاه بعد از ظهری بیشتر بوده است.
 
در حقیقت، فواید کلی چرت زدن مشابه با مواردی بوده است که پس از مصرف کافئین یا داروهای محرک تجربه می‌شوند، اما عوارض جانبی وابستگی به کافئین یا احتمال اختلال خواب شبانه را به همراه ندارند.
 
مدت زمان چرت زدن باید چقدر باشد؟
 
مدت زمانی که چرت می‌زنید به مدت زمانی که در اختیار دارید، این که قصد دارید چرت زدن چه نتیجه‌ای در پی داشته باشد، و برنامه‌های شبانه شما وابسته است.
 
به طور کلی، هر چه زمان چرت زدن طولانی‌تر باشد، احساس شادابی بیشتر پس از بیدار شدن را موجب می‌شود.
 
چرت‌های طولانی یک تا دو ساعته هنگام بعد از ظهر به معنای آن خواهد بود که احساس خواب آلودگی کمتری هنگام شب به سراغ شما خواهد آمد و به خواب کمتر نیاز دارید. این می‌تواند به معنای طولانی‌تر شدن زمان به خواب رفتن شما نیز باشد.
 
اگر قصد دارید تا دیر وقت بیدار بمانید یا اگر نیاز به زمان بیشتر برای به خواب رفتن آزارتان نمی‌دهد، می‌توانید یک ساعت و نیم در روز را به چرت زدن اختصاص دهید.
 
این مدت زمان یک چرخه خواب عادی است. شما خواب عمیق را برای حدود یک ساعت تجربه خواهید کرد، که به مدت تقریبا نیم ساعت با خواب سبک دنبال می‌شود. بیدار شدن هنگام خواب سبک احساس شادابی و هوشیاری بیشتر را برای شما به همراه خواهد داشت، اما این شرایط هنگام بیدار شدن از خواب عمیق صدق نمی‌کند.
 
اگر بیش از اندازه طولانی بخوابید و مرحله خواب سبک را در انتهای چرت زدن پشت سر بگذارید، احتمال این که با احساس خواب آلودگی و کسلی بیدار شوید زیاد خواهد بود. اگر چنین شرایطی را پس از چرت زدن تجربه می‌کنید، نگرانی نشوید، زیرا حالتی موقتی بوده و پس از مدتی از بین خواهد رفت.
 
گزینه دیگری که می‌توانید مد نظر قرار دهید چرت مختصر توانبخش است. چرت‌های مختصر 10 تا 15 دقیقه‌ای می‌توانند به طور قابل توجهی هوشیاری، عملکرد شناختی و خلق و خوی شما را بلافاصله پس از بیدار شدن بهبود ببخشند. این قبیل فواید چند ساعتی دوام می‌آورند.
 
از آنجایی که هنگام چرت‌های توانبخش وارد مرحله خواب عمیق نمی‌شوید، پس از بیدار شدن نیز احساس خواب آلودگی یا کسلی در شما شکل نمی‌گیرد.
 
پژوهش‌ها نشان داده اند که اوایل تا اواسط بعد از ظهر نسبت به زمان‌های دیگر در طول روز، بهترین موقع برای چرت زدن و تجربه احساس شادابی و هوشیاری است.

 

شهریه اتباع خارجی در مدارس داوطلبانه است


وزارت آموزش و پرورش امسال هم مانند دو سال گذشته تلاش خواهد کرد اتباع خارجی حاضر در ایران بتوانند در مدارس تحصیل کنند.

به گزارش گروه اجتماعی برنا ، سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در همایش مسئولان امور تحصیلی اتباع خارجی در ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور که در باشگاه فرهنگیان برگزار شد، گفت: «موفقیت‌های خوبی در زمینه تحصیل اتباع بدست آورده‌ایم. با توجه به تاکید مقام معظم رهبری به ویژه برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی مکلف بودیم که دانش‌آموزان اتباع را پوشش دهیم و خوشبختانه در این کار مهم روسفید شدیم.»

او ادامه داد: «در شرایطی که آموزش و پرورش با مشکلات متعددی روبه‌رو است در سال تحصیلی جاری در دانش‌آموزان افغانستانی نسبت به سال گذشته بیش از 10درصد رشد داشتیم همکاران ما جوانمردانه پای کار ایستادند و دانش آموزان افغانستانی تفاوتی با ایرانی‌ها نداشتند.»

وزیر آموزش و پرورش یادآوری کرد همکاران‌اش گاهی اوقات ریسک مشکلات و موانع اداری را پذیرفتند و دانش آموزان بدون هویت را ثبت نام کردند. او گفت: «تاکید آموزش و پرورش ثبت‌نام این افراد است و هیچ چیز نباید مانع شود از این کار خیر، انسان‌دوستانه و تکلیف ملی-دینی سرباز بزنیم.»

بطحایی گفت: «هیچ دانش‌آموزی نباید در سال 97 از مهر جا بماند. بحث تفاوت قومیت، مذهب و رنگ پوست مطرح نیست و مشکلاتی چون تراکم کلاسی و کمبود فضا و اعتبارات نباید مانع شود و هر دانش آموزی به سن تحصیل رسیده باید وارد مدارس شوند.»

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «سیاست‌گذاران ارشد کشور تاکید دارند نباید تفاوتی بین دانش‌آموزان اتباع قائل شد و این بزرگترین پیام بشردوستانه است.»

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «باید گزارش‌های مستمر در سطح بین المللی منتشر و درخواست کنیم کمک کنند امر آموزش اتباع با سرعت و کیفیت بهتری پیش برود.»

بطحایی درباره کمک خیرین افغانستاتی نیز گفت: «این مساله که خود اتباع افغانستانی بتوانند به عنوان خیر به مدرسه کمک کنند امر مثبتی است و می‌توانیم این ظرفیت را شناسایی کنیم.»

وزیر آموزش و پرورش بر آموزش‌های خاص مهارت زندگی برای دانش آموزان اتباع، اولیای آن‌ها و معلمان تاکید کرد و گفت: «سال‌های گذشته اعتراضاتی از سوی برخی هموطنان خود داشتیم مبنی بر اینکه با وجود اتباع خارجی تراکم کلاس بالا رفته و ممکن است آسیب‌هایی ایجاد و موجب کند شدن پیشرفت تحصیلی شوند. باید برای مسائل فرهنگی و بهداشتی و مسائل دیگر دوره‌های نظام‌مند برگزار شود که منتج به دریافت یک گواهینامه بشود و ارائه آن هنگام ثبت‌نام لازم باشد.»

بطحایی ادامه داد: «درباره شهریه نیز به علت مشکلات اقتصادی که اتباع دارند گفتیم کمک به مدرسه داوطلبانه باشد. به همین علت باید اعتبارات از محل‌های مختلف دیگری تامین شود.»

بطحایی گفت: «به هیچ عنوان نباید به سمت جداسازی دانش آموزان اتباع از دانش‌آموزان ایرانی برویم که آثار ضد تربیتی‌ خواهد داشت.»

وزیر آموزش و پرورش درپایان به مدارس غیررسمی راه‌اندازی شده از سوی ان جی او ها اشاره کرد و گفت: «باید تلاش کنیم این‌ها را به سمت تحصیلات رسمی هدایت کنیم. وجود مدارس خودگردان مورد تمایل ما نیست و باید تلاش کنیم تحصیلات اتباع بویژه افغانستانی‌ها وپاکستانی ها در مدارس رسمی ما صورت گیرد. تلاش کنید مدارس خودگردان به مدارس رسمی تبدیل شوند.»

 

سردیس‌های باغ فاتح کرج به سرقت رفت !


عضو شورای شهر کرج بر لزوم برخورد جدی با سرقت سردیس‌های باغ فاتح کرج تاکید کرد.

 به گزارش خبرگزاری برنا ؛ رحیم خستو  گفت: مدتی پیش هشت سردیس از مشاهیر کرج در باغ فاتح نصب شد.

خستو افزود: مدتی بعد شاهد به سرقت رفتن پنج سردیس بودیم و شهرداری برای جلوگیری از سرقت باقی سردیس‌ها، آنها را جمع‌آوری کرد تا برای نصب مکان‌یابی شوند.

وی با بیان اینکه جنس سردیس‌ها فلز بوده و سارقان برای آب کردن فلز سردیس‌ها را به سرقت برده‌اند گفت: فلزهای به کار رفته در ساخت سردیس‌ها ارزش چندانی نداشته اما متاسفانه شاهد به سرقت رفتن آنها بودیم.

خستو بر لزوم برخورد جدی با این اقدامات تاکید کرد و گفت: این موضوع از طرف شهرداری پیگیری قضایی شده است.

 

آخرین وضعیت پلاسکو و ایران مال


سخنگوی شورای شهر تهران در مورد آخرین پرونده‌های مطروحه شهرداری توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، علی اعطا، عضو شورای شهر صبح امروز در نشست خبری خود با اشاره به رقم بدهی دولت به شهرداری تهران گفت: «بر اساس آمار معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تهران میزان بدهی دولت به شهرداری 5700 میلیارد تومان است.»

او با بیان اینکه البته دولت 8000 میلیارد تومان دیگر نیز مجاز به کمک به شهرداری تهران بوده است که هنوز پرداخت نشده،‌ تصریح کرد: «در مواردی که دولت مکلف است این بدهی محاسبه شده اما در مواردی که دولت مجاز بوده است با اتمام سال، موضوع حل شده است.»

اعطا در مورد سرانجام پروژه ایران مال با بیان اینکه گفته می‌شود در دوره مدیریت قبلی شهری شهرداری هیچ گونه نظارتی نداشته و حتی وارد کارگاه ساختمانی نشده که ببیند چه ساخته می‌شود، گفت: «گزارشی از این پروژه با حجم قابل توجهی از محاسبه تخلفات در کمیسیون ماده 100 از سوی مدیریت شهری فعلی ارسال شده است و این پرونده اتفاقا در شعبه من است که به عنوان عضو شورا در آن شعبه حضور دارم و در یک جلسه صحبت کردیم اما تصمیم گرفتیم به دلیل ابعاد گسترده پرونده بازدیدی داشته باشیم.»

او ادامه داد: «شهرداری اعلام کرد که در محاسبه متراژ تخلفات اشتباه صورت گرفته و لازم است فرم اصلاح شود و به همین دلیل شهرداری پیشنهاد داد که پرونده به شهرداری عودت داده شود اما ما آن را نپذیرفتیم و تصمیم گرفتیم که به شهرداری اعلام شود که صرفا اصلاحیه‌ها را انجام دهیم و بنا است در جلسه هفته آینده کمیسیون ماده 100 فرم خلاف جدید ایران مال ارسالی از شهرداری بررسی شود و ممکن است در همان جلسه منجر به رأی شود و یا جلسه دیگری تشکیل شود.»

او همچنین در مورد سرانجام ساختمان پلاسکو و ادعای بنیاد مستضعفان مبنی بر اخذ پروانه از شهرداری منطقه 12 گفت: «همین الان از شهرداری منطقه 12 استعلام کردیم و آنها اعلام کردند که تا این لحظه درخواستی از بنیاد مستضعفان برای صدور پروانه نداشته‌اند اما قرار است طرح‌ها و نقشه‌ها به عنوان درخواست برای صدور مجوز ارائه شود اما تا کنون این مهم محقق نشده است.»

 

2 هزار لیتر سوخت قاچاق در آوج کشف شد


سرهنگ منصور خدایی از کشف 2هزار لیتر سوخت قاچاق در شهرستان آوج خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ منصور خدایی فرمانده انتظامی شهرستان آوج در تشریح جزئیات خبر فوق گفت: ماموران پلیس پاسگاه حصار این شهرستان حین گشت زنی در روستای "قانقالو" به یک دستگاه خودروی وانت "نیسان" مشکوک و آن را متوقف کردند.

فرمانده انتظامی آوج اظهار کرد: در بازرسی ماموران از خودروی "نیسان" یک مخزن سوخت با 2هزار لیتر سوخت گازوئیل قاچاق کشف شد.

خدایی افزود: با کشف سوخت قاچاق متهم دستگیر و با تشکیل پرونده قضایی به مراجع قانونی معرفی شد.

کمک 79 میلیاردی خیرین برای آزادی 2300 زندانی غیرعمد


خیرین کشوری با حضور در 400 آیین گلریزان ویژه ماه رمضان و اهدای مبلغی معادل 79 میلیارد و 240 میلیون تومان، زمینه آزادی بیش از 2 هزار نفر از زندانیان تحت حمایت ستاد دیه را فراهم نمودند.

نمایندگی این نهاد حمایتی در استان اصفهان با برگزاری 33 جشن گلریزان و جذب کمک 105 میلیارد ریالی خیرین در صدر فهرست کشوری قرار دارد.

به ترتیب فارس با جمع‌آوری مبلغی معادل 101 میلیارد ریال، خوزستان با جلب کمک 98 میلیارد ریالی و کرمان نیز با جذب کمکی افزون بر 67 میلیارد ریال در رتبه‌های بعدی هستند.

رمضان امسال علاوه بر کمک‌های نقدی، جمعی از خیرین با اهدای تابلو فرش نفیس، اختصاص هزینه مراسم ترحیم عزیزان خود، تقبل اقساط وام برخی محکومان مالی، بذل فیش حج تمتع، فروش خیریه پیراهن‌های ورزشی و حتی پیاده‌روی یک هفته‌ای «داراب تا تهران» به منظور جلب کمک‌ برای محکومان غیرعمد، همیار این نهاد مردمی بودند.

 

>