گروه خبری اجتماعی

انتصاب شجاع‌پوریان به عنوان معاون اجتماعی‌ و فرهنگی شهرداری تهران


ولی‌الله شجاع‌پوریان به عنوان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران منصوب شد.
انتصاب شجاع‌پوریان به عنوان معاون اجتماعی‌ و فرهنگی شهرداری تهران

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری برنا، ولی‌الله شجاع‌پوریان، عضو سابق شورای شهر تهران، با حکمی از سوی محمد علی نجفی شهردار تهران به عنوان معاون امور اجتماعی فرهنگی شهرداری منصوب شد.

 

آغاز ثبت نام بدون آزمون استعدادهای درخشان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی


ثبت نام بدون آزمون استعداد های درخشان دانشگاه آزاد اسلامی از امروز (چهارشنبه 30 خرداد) آغاز و تا ساعت 24 روز شنبه 2 تیر ادامه خواهد داشت.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، داوطلبان می توانند از امروز (چهارشنبه 30 خرداد) تا ساعت 24 روز شنبه 2 تیرماه با مراجعه با سامانه ثبت نام الکترونیکی مرکز سنجش و پذیرش به نشانی www.azmoon.org ابتدا نسبت به ثبت نام و خرید کارت اعتباری اقدام و سپس با ورود به سامانه از طریق گزینه انتخاب رشته و پس از مطالعه دفترچه راهنما نسبت به انتخاب رشته / محل های درخواستی اقدام کنند.

گفتنی است براساس اعلام مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی؛ پس از ثبت نهایی و دریافت کد رهگیری، امکان هیچگونه ویرایش و عودت وجه وجود نخواهد داشت.

 

افزایش کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌های کشور جزو اولویت‌های وزارت علوم است


معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: افزایش برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌های سراسر کشور جزو اولویت‌های وزارت علوم است

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر غلامرضا غفاری در دانشگاه حکیم سبزواری و درنشستی با مسئولان حوزه فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه با اشاره به نگاه وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تشکل‌های دانشجویی و کرسی‌های آزاداندیشی، اظهار داشت: دانشگاه محل نقد و بررسی اندیشه‌ها است و امروزه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مورد تأکید مقام معظم رهبری و مسئولان کشور است.

دکترغفاری بیان کرد: در حال حاضر 400 تشکل اسلامی، سه هزار کانون فرهنگی و 9 هزار و 500 انجمن علمی در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند و گسترش فعالیت این تشکل‌ها موردتوجه وزارت علوم است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مسائل و مشکلات حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها جدا از مشکلات و مسائل جامعه نیست، گفت: واقعیت این است که مسائل فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها و جامعه با همدیگر پیوند و همراهی قابل اعتنایی دارند.

دکتر غفاری ادامه داد: واقعیات فرهنگی و اجتماعی که امروزه در جامعه خودمان با آن روبه رو هستیم دارای یک سیالیت و پویایی دایم هستند.

وی افزود: این سیالیت از سویی باعت تحرک و پویایی محیط شده است اما از سویی و از جنبه مدیریتی کار ما را به عنوان متولیان فرهنگی دانشگاه‌ها سخت کرده است و به نوعی پیش بینی پذیری را هم برای ما سخت می‌کند و هر روز و هر لحظه ما را با مسائل جدید و تازه ای روبه رو می‌کند و ما باید این آمادگی را در خودمان برای مواجه شدن با این موارد ایجاد کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: نکته دیگری که امروزه در ارتباط با مسائل فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها با آن روبه رو هستیم این است که مسائل سیاسی بسیاری از جامعه وارد دانشگاه می‌شود در حالی که در گذشته این مسائل در دانشگاه شکل می‌گرفت و به جامعه وارد می‌شد که بخشی از این موضوع به گسترش فضاهای مجازی مربوط می‌شود.

وی در ادامه همراهی و همراهی دانشگاه حکیم سبزواری در برگزاری چهل و یکمین سالگرد عروج دکتر شریعتی را که در روستای مزینان، زادگاه دکتر شریعتی برگزار شد؛ برای جامعه علمی و فرهنگی کشور و هم برای دانشگاه حکیم سبزواری یک نعمت و فرصتی بسیار مغتنم عنوان کرد.

 

در ثبت‌نام ها هیچ تبعیضی بین دانش آموزان ایرانی و غیر ایرانی قائل نمی‌شویم


وزیر آموزش‌وپرورش در همایش مسئولین امور تحصیلی اتباع خارجی با اشاره به در عدم پذیرش دانش آموزان اتباع خارجی هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست گفت: در ثبت‌نام ها هیچ تبعیضی بین دانش آموزان ایرانی و غیر ایرانی قائل نمی‌شویم.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، سید محمد بطحایی در همایش مسئولین امور تحصیلی اتباع خارجی در ادارات کل آموزش‌وپرورش سراسر کشور ، اظهار کرد: علی‌رغم هجمه‌های ناجوانمردانه‌ای که علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی دشمنان صورت می‌گیرد، افتخار این راداریم که در کار خیرخواهانه پوشش تحصیلی اتباع خارجی بسیار برتر و بالاتر از کشورهای مدعی عمل کنیم و بر اساس افتخارات مذهبی و تأکیدات تمدن کهن ایرانی، باعلاقه و رغبت به خدمت‌رسانی به اتباع خارجی می‌پردازیم و این مهم همواره در فرمایشات مؤکد رهبر معظم انقلاب وجود دارد.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به افزایش 10 درصدی پوشش تحصیلی اتباع خارجی در سال تحصیلی جاری نسبت به سال تحصیلی 95-96، اظهار کرد: همکاران فرهنگی حتی با توجه به مشکلات و خطرات اداری که ممکن است در پیش داشته باشد، ولی نسبت به ثبت‌نام از دانش آموزان هیچ تبعیضی بین دانش آموزان ایرانی غیر ایرانی قائل نمی‌شوند.

وی گفت: سیاست و تأکیدات آموزش‌وپرورش بر ثبت‌نام همه اتباع خارجی است و هیچ بهانه‌ای نباید باعث شود که در ایران از این تکلیف ملی و خیرخواهانه سرباز زند، زیرا این سیاست مسئولین ارشد کشوراست و در مهر97 نباید هیچ دانش‌آموز اتباع خارجی از تحصیل بازبماند.

بطحایی گفت: در پذیرش دانش آموزان غیر ایرانی، رنگ و نژاد و ملیت مهم نیست، بلکه همان‌طور که تحصیل دانش آموزان ایرانی ممکن است همراه با مشکلات باشد، برای اتباع خارجی نیز چنین است، البته استفاده از ظرفیت‌های رسمی و نهادهای غیردولتی بین‌المللی می‌تواند مشکلات اتباع را کاهش دهد.

وی افزود: در شرایطی که مدارس ما با مشکلاتی مواجه هستند، مسئولین ارشد نظام جمهوری اسلامی تأکید می‌کنند هیچ تفاوتی در پذیرش دانش آموزان ایرانی و خارجی نباشد و این‌یک ارزش است و باید در گزارش‌ها این مهم به گوش میهمانان برسد و مراجع بین‌المللی مستمراً در جریان فعالیت‌های ایران قرار گیرند.

عضو کابینه تدبیر وامید آموزش والدین دانش آموزان افغانستانی را ضروری دانست و افزود: این موضوع بسیار اهمیت دارد باید دوره‌هایی درزمینه های مختلف ازجمله مسائل بهداشتی – اجتماعی برای والدین دانش آموزان افغانی برگزار و درنهایت برای آن‌ها گواهینامه پایان دوره صادر شود و در ثبت‌نام‌ها گواهینامه‌های والدین ارائه شود.

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: نباید به سمت جداسازی دانش آموزان اتباع خارجی از ایرانی حرکت کرد، زیرا نتیجه خوبی ندارد؛ بنابراین این به‌جای ایجاد مدارس مستقل ویژه اتباع باید دانش آموزان ایرانی و خارجی در کنار هم تحصیل کنند.

وی افزود: مدیران تلاش کنند در مدارسی که دانش آموزان اتباع خارجی درصد قابل‌توجهی از آمار مدرسه را تشکیل می‌دهند در انتخاب مدیر، مربی و مشاور مدرسه دقت بیشتری شود.

بطحایی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم مدارس خودگردان و رسمی به مدارس رسمی تبدیل شوند و انتظار می‌رود پوشش تحصیلی اتباع در سال تحصیلی آینده به بالای 90 درصد برسد

 

دست کلاهبرداران در خراسان شمالی رو شد


جانشین فرمانده انتظامی استان از انهدام باند 3 نفره با 3 میلیارد و 500 میلیون ریال کلاهبرداری خبر داد.

به گزارش برنا؛ سرهنگ "حسین بدری" با اعلام جزئیات این خبر گفت: در پی اعلام 22 مورد شکایت مبنی بر اینکه افرادی با ترفند های مختلف اقدام به کلاهبرداری از شهروندان و ایجاد ناامنی در استان شده اند، بلافاصله ماموران اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری تحقیقات خود را در این زمینه شروع کردند.

وی با اشاره به اینکه ماموران بعد از تلاش های شبانه روزی و بررسی اظهارات شاکیان محل اختفای این باند حرفه ای و سابقه دار را شناسایی کردند، افزود: خوشبختانه در یک اقدام غافلگیرانه ماموران موفق شدند اعضای اصلی این باند که 3 نفر بودند را دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کنند.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه متهمان در بازجویی های انجام شده و مواجهه با مستندات مربوطه به بزه انتسابی اعتراف کردند، خاطرنشان کرد: این افراد با ترفند هایی از قبیل جعل امضاء و صدور چک های جعلی اقدام به کلاهبرداری به ارزش 3 میلیارد و 500 میلیون ریال از شهروندان کرده بودند.

سرهنگ بدری در پایان گفت: متهمان برای انجام مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شدند.


 

چشمه‌علی ری به علت عبور مترو خشک شد


مدیر بخش خطر زلزله مرکز تحقیقات مسکن با اشاره به خشک شدن چشمه علی در جنوب شهر ری، دلیل آن را عبور خط مترو در این منطقه دانست.

به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ دکتر علی بیت‌اللهی در نشست خبری امروز افزود: چشمه علی در جنوب شهر ری در استان تهران داری قدمت 7 تا 8 هزار ساله است.

وی از خشک شدن این چشمه خبر داد و اظهار کرد: از اسفند ماه سال گذشته این چشمه خشک شد و احتمالا دلیل آن عبور خط ریلی مترو است.

بیت اللهی اضافه کرد: خط ریلی مترو در این منطقه شمالی_ جنوبی است و عبور آن از این منطقه منجر به قطع شدن رگه‌های آب شده است.

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن خاطرنشان کرد: برای بررسی بیشتر اقدام به مطالعات میدانی در این منطقه خواهد شد.

 

>