انتصاب شجاع‌پوریان به عنوان معاون اجتماعی‌ و فرهنگی شهرداری تهران
ولی‌الله شجاع‌پوریان به عنوان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران منصوب شد.
گروه خبری اجتماعی

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری برنا، ولی‌الله شجاع‌پوریان، عضو سابق شورای شهر تهران، با حکمی از سوی محمد علی نجفی شهردار تهران به عنوان معاون امور اجتماعی فرهنگی شهرداری منصوب شد.

 

دکترمحمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: براساس آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه (ESI-ISI)، جمهوری اسلامی ایران با کسب بیش از ۲۱ درصد کل استنادهای کسب شده توسط کشورهای اسلامی، رتبه نخست را کسب کرده است.
گروه خبری اجتماعی

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتردهقانی گفت: تعداد مقالات پر استناد دانشمندان کشور از ۴۷ مورد در سال ۲۰۰۸ به ۴۱۱ مورد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته و بدین ترتیب با افزایش بیش از ۸ برابری، دارای رشد متوسط سالانه ۲۱/۲۴ درصدی، بالاترین میزان رشد کیفیت تولید علم را در میان کشورهای اسلامی داشته است.

وی افزود: سهم حوزه مهندسی از کل تولید علم برتر یا مقالات پر استناد ۶/۳۵ درصد است و بیشترین تعداد مقالات پراستناد به این حوزه اختصاص دارد. پس از مهندسی که با اختلاف قابل توجهی پیشتاز است؛ بیشترین سهم از تولید علم برتر دنیا به ترتیب متعلق به حوزه های موضوعی شیمی، فیزیک، علوم کشاورزی و پزشکی بالینی و ریاضیات به صورت مشترک است.

سرپرست ISC درادامه گفت: در مطالعات علمسنجی علاوه بر تعداد مدارک ثبت شده در نمایه های استنادی بین المللی مانند WOS که بر کمیت این مدارک دلالت دارد؛ به تعداد استناد به این مدارک که بر کیفیت علم تولید شده اشاره می کند نیز پرداخته میشود.

دکتر دهقانی افزود: اصولاً، نقطه تمایز نمایه های استنادی با سایر انواع نمایهها مشخص شدن تعداد استنادات به مدارک نمایه شده میباشد. بررسیها حاکی از آن است که در اغلب گزارش ها و آمارهای ارائه شده توسط سازمانها و مؤسسات گوناگون ملی و بینالمللی به کمیت و تعداد مقالات و رشد آنها اشاره می شود و تعداد اندکی از گزارشها در خصوص کیفیت تولیدات علمی به بحث میپردازند.

وی در ادامه گفت: یک درصد از مقالات دنیا، ۱۸ درصد از استنادهای آن را دریافت می کنند که تولید علم برتر یا مقالات پر استناد را تشکیل می دهند. مقالات پر استناد در بازه زمانی ۱۰ سال اخیر توسط پایگاه (ESI-ISI) به صورت دو ماه یکبار و سالانه ۶ بار روزآمد و اعلام می شود. وی افزود:از همین رو، تعداد این مقالات همیشه تغییر می کند و ممکن است یک مقاله در یک دوره زمانی در دسته مقالات برتر قرار گیرد و در یک دوره دیگر از این فهرست حذف شود. اساساً مقالات پر استناد بدلیل اهمیت آن به عنوان شاخصی برای کیفیت علم تلقی میشود. اطلاعات مستخرج درخصوص رتبه استنادی، سهم و میزان استنادهای کشورهای اسلامی از پایگاه (ESI) در تاریخ اول خرداد استخراج شده است. این پایگاه دادههای خود را در بازه زمانی ابتدای ژانویه ۲۰۰۸ تا ۲۸ فوریه ۲۰۱۸ جمع آوری کرده است.

دکتردهقانی خاطرنشان کرد: اطلاعات استخراج شده از پایگاه ESI نشان میدهد که جمهوری اسلامی ایران در بازه ۱۰ ساله مورد نظر با میزان ۱۷۷۵۷۷۳ استناد دریافتی در میان کل کشورهای اسلامی مقام نخست را قرار دارد. نتایج حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران میزان ۲/۲۱ درصد از مجموع استنادات تمامی کشورهای اسلامی را به خود اختصاص داده است. سایرکشورها از جمله ترکیه، عربستان، مالزی، مصر، پاکستان، تونس، اندونزی، نیجریه و امارات متحده عربی در رتبه های بعد قرار دارند.

سرپرست ISE افزود:در گزارش قبل نیز به پیشتازی ایران در میزان کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۷ و سهم ۲۲ درصدی ایران از کل تولیدات علمی کشورهای اسلامی اشاره شده بود. بنابراین، دانشمندان و پژوهشگران کشور علاوه بر کمیت تولید علم و کسب مقام نخست در میان کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۷، در اثربخشی و کیفیت نیز در صدر تمامی کشورهای اسلامی قرار دارند. سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: روند رشد مقالات پراستناد جمهوری اسلامی ایران حاکی از آن است که دانشمندان جمهوری اسلامی ایران در انتشار مقالات پر استناد روند رو به رشدی را طی کرده اند، چنانچه در سال ۲۰۰۸ تنها ۴۷ مقاله پر استناد از جمهوری اسلامی ایران در پایگاه ESI ثبت شده است؛ این در حالی است که در پایان سال ۲۰۱۷ دانشمندان ایرانی موفق شدند ۴۱۱ مقاله پراستناد را منتشر کنند.

دکتر دهقانی گفت: این امر نشان میدهد که با افزایش بیش از ۷۵/۸ برابری میزان متوسط رشد سالانه مقالات پر استناد و به عبارت دیگر کیفیت تولید علم کشور در ۱۰ سال اخیر برابر با ۲۱/۲۴ درصد (بیست و چهار ممیز بیست و یک) بوده است. بی شک این موضوع نشان از اثربخشی بیشتر و افزایش کیفیت تولیدات علمی دانشمندان ایرانی است. همانگونه که پیشتر نیز بیان شد، هر چقدر استناد به یک مقاله بیشتر باشد آن مقاله دارای اثربخشی و کیفیت بیشتری نسبت به سایر مقالات است.

 

غلامرضا جهان تیغ گفت: یک شکارچی به جرم شکار ۵قطعه کبک معمولی در قزوین دستگیر شد.
گروه خبری اجتماعی

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ غلامرضا جهان تیغ فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان قزوین در تشریح جزییات خبر دستگیری شکارچی متهم به شکار ۵قطعه کبک در قزوین بیان کرد: مأمورین یگان حفاظت اداره کل در حین عملیات گشت و کنترل و اجرای قوانین و مقررات شکار و صید یک نفر متخلف را به جرم شکار ۵ قطعه کبک معمولی در ارتفاعات ساربانک بخش شهرستان قزوین دستگیر کردند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان قزوین اضافه کرد: از شکارچی مزبور لاشه ۵ قطعه کبک معمولی، یک قبضه اسلحه شکاری ساچمه زنی، ۵ عدد تیر فشنگ چهارپاره، یک عدد اسپیکر رادیویی و یک قبضه چاقو کشف و ضبط شده است.

جهان تیغ با بیان اینکه نامبرده از اسپیکر جهت پخش صدای کبک و جلب توجه پرنده و زنده گیری کبک استفاده می کرده است، تصریح کرد: در حال حاضر پرونده متهم جهت بررسی و صدور حکم تحویل مراجع قضایی شده است.

وی در پایان ضمن اخطار به شکارچیانی که بدون اخذ پروانه شکار وارد مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان می‌شوند اعلام کرد: درصورت مشاهده هرگونه تخلف ماموران یگان حفاظت مطابق قانون و به طور قاطع با متخلفان برخورد خواهند کرد.

 

 

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش با بیان اینکه ۶۴۰۰ حوزه امتحانی داریم و واسطه‌ها در روند امتحانات نهایی زیاد است، گفت: در تلاش هستیم تا سامانه الکترونیکی‌ کردن امتحانات نهایی را از خرداد‌ماه ۹۸ اجرا کنیم.
گروه خبری اجتماعی

به گزارش گروه اجتماعی برنا ، عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در خصوص امنیت سؤالات امتحان نهایی دانش‌آموزان، اظهار کرد: سال گذشته در ۲ منطقه شاهد لو رفتن سؤالات امتحانی قبل از امتحانات بودیم که مناطق معلوم و عواملش نیز شناسایی شد و پیگیری‌های لازم را نیز انجام دادیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک سامانه الکترونیکی کردن امتحانات نهایی را پیگیری می‌کنیم که در دی ماه به صورت آزمایشی اجرا شد و امیدواریم خرداد ماه ۹۸ قطعی شود. 

عمادی تصریح کرد: اگر سامانه الکترونیکی کردن امتحان نهایی اجرا شود، سوالات از طریق سامانه ارسال می‌شود و در حوزه اجرا، تکیثر می‌شود و روی دسته صندلی دانش‌آموزان قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر واسطه‌ها حذف می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر ۶۴۰۰ حوزه امتحانی داریم که از محل تکثیر برگه‌ها تا حوزه اجرا، واسطه‌هایی وجود دارد که ممکن است در بین ۶۴۰۰ حوزه، اشکالاتی پیش آید.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برای امتحانات نهایی خرداد ماه تمهیدات لازم اندیشیده شده است، افزود: اجرای آزمایشی سامانه الکترونیکی شدن امتحانات نهایی، در خرداد ماه امسال هم در برخی حوزه‌ها اجرا می‌شود.

عنبیه شناسی در دومین جشنواره طعم سلامت در ماه مبارک رمضان در برج میلاد برای بازدید کنندگان به شکل رایگان انجام می‌شود.
گروه خبری اجتماعی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، عنبیه شناسی در دومین جشنواره طعم سلامت با هدف تشخیص بیماری ها ، ترویج و توسعه فرهنگ تغذیه سالم برای بازدیدکنندگان انجام می‌شود. 

عنبیه شناسی به‌عنوان یکی از شیوه‌های تشخیص بیماری در انسان است.  در این شیوه درمانگر با مشاهده رنگ سفید چشم و بررسی تغییرات به‌وجود آمده در آن برای تشخیص بیماری‌ها و اختلال‌های احتمالی اقدام می‌کند.

دومین جشنواره طعم سلامت به همت مرکز فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم با همکاری برج میلاد و اداره کل طب سنتی وزارت بهداشت با شعار پس انداز سلامتی با غذای سالم در راستای تحقق طرح تحول سلامت در بُعد اصلاح سبک تغذیه و حمایت از کالای ایرانی همزمان با ماه مبارک رمضان آغاز شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. این جشنواره تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

ارائه مشاوره طب سنتی، مشاوره تغذیه، مزاج شناسی و رایحه درمانی از دیگر امکاناتی است که بازدیدکنندگان می توانند به صورت رایگان از آن بهره مند شوند. 

علاقه‌مندان می توانند با حضور در این جشنواره از ساعت ۱۷ تا ۱ بامداد علاوه بر بازدید از جشنواره، از مشاوره عنبیه شناسی نیز بهره مند شوند.

 

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن