گروه خبری اجتماعی

افزایش 180 میلیارد تومانی سقف حوزه حمل و نقل و ترافیک


با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر تهران کلیات بودجه هزینه ای شهرداری تهران تصویب شد و براساس آن 180 میلیارد تومان به بودجه حوزه ماموریتی حمل و نقل و ترافیک افزوده شد.
افزایش 180 میلیارد تومانی سقف حوزه حمل و نقل و ترافیک

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری برنا، در چهل و پنجمین جلسه شورا بودجه پیشنهادی سال 97 شهرداری تهران در حوزه هزینه ها بررسی و تصویب شد.

در ابتدای این جلسه مرتضی الویری رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در تشریح بودجه پیشنهادی 6 حوزه ماموریتی شهرداری تهران، گفت : بودجه سال 96 شهرداری تهران بالغ بر 17 هزار و 900 میلیارد تومان بوده که شهرداری تهران برای سال 97 بودجه 17 هزار و 500 میلیارد تومانی را پیشنهاد داده است. بر اساس بررسی ها و بازنگری که در ردیف های درآمدی، بودجه 17 هزار و 430 میلیارد تومانی از سوی شورا پیشنهاد گردید که بر این اساس 70 میلیارد تومان درآمدها کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد :  در موازنه بین درآمدها و هزینه ها نیز به دلیل اهمیت ماموریت حمل و نقل و ترافیک 33 میلیارد تومان سهم ماموریت حمل و نقل و ترافیک افزایش پیدا کرده است لذا در این مورد با یک عدم توازن 100 میلیارد تومانی مواجه هستیم.

الویری در ادامه افزود : ما می توانیم به دو روش بودجه را بررسی کنیم یکی به صورت دستگاهی و یکی به صورت ماموریتی که در هر دو روش باید از کل به جز برسیم.

در ادامه جلسه جدول پیشنهادی کمیسیون بودجه به رای گذاشته شد که با 11 رای مخالف به تصویب نرسید.

همچنین محمد علیخانی رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا  پیشنهاد کاهش 180 میلیارد از حوزه توسعه مدیریت و هوشمند سازی شهری و اضافه شدن آن به حوزه حمل ونقل و ترافیک را ارائه کرد.

بهاره آروین عضو هیات رییسه شورا به عنوان مخالف این پیشنهاد گفت : بخش اعظم این بودجه مربوط به حقوق و دستمزد در حوزه توسعه مدیریت و هوشمند سازی است و این کاهش، این حوزه را با مشکل مواجه خواهد کرد.

افشین حبیب زاده رییس کمیته عمران شورا به عنوان موافق، گفت :  بر اساس برنامه دوم شهرداری، می بایست  برای حوزه ماموریت حمل و نقل 40 درصد بودجه را در نظر بگیریم، این در حالی است که در سال گذشته سهم حوزه حمل و نقل ترافیک از بودجه 32 درصد بوده و امسال هم اینگونه است لذا  این اجحافی بوده که در حق ماموریت حمل و  نقل عمومی از سهم 40 درصدی صورت گرفته است. لازم به ذکر است که این رقم از سر جمع ماموریتی کم شود.

سید حسن رسولی نیز گفت ما برای سقف این امور 6 گانه ساعت ها وقت صرف کردیم و اگر بخواهد به یکی از این حوزه دست برده شود مساوی با کاهش سهم حقوق و دستمزد هاست و من مخالف جابجایی هستم.  

در پایان این پیشنهاد با 14 رای موافق به تصویب رسید.

در ادامه جلسه پیشنهاد افزوده شدن 150 میلیارد تومان به حوزه اجتماعی و فرهنگی نیز از سوی اعضای این کمیسیون مطرح شد که از محل حوزه توسعه مدیریت و هوشمند سازی شهری کاسته شود.

در نهایت پس از بحث و بررسی اعضای شورا سقف جدول ماموریت های شش گانه شهرداری تهران تنها با یک تغییرتصویب شد. براساس این تغییر 180 میلیارد تومان از حوزه ماموریتی هوشمند سازی کاهش و به حوزه ماموریتی حمل و نقل و ترافیک افزوده شد.

همچنین پیشنهاد زهرا نژادبهرام پیرامون اختصاص بودجه ای ویژه برای زنان که پیش از این با موافقت و امضای اعضای شورا مواجه شده بود، رای لازم را کسب نکرد.

 نژادبهرام، عضو هیات رییسه شورا، پیش از این گفته بود تلاش کرده  15 امضا را از میان اعضای شورای شهر جمع کند تا در بودجه سال 97 مبالغ مشخصی به حمایت از کارآفرینی زنان تعلق بگیرد. ارتقاء تاب آوری زنان و رفع فضاهای بی دفاع شهری در این هدف جای داشت.

 شهربانو امانی و احمد مسجدجامعی از موافقان پیشنهاد بودند، رسولی از مخالفان که معتقد بود نباید در این زمینه ازجمله آسیبهایی نظیر اعتیاد، تفکیک جنسیتی صورت بگیرد. مسجدجامعی اما به شرایط نابرابر زنان در مقایسه با مردان اشاره کرد.

 حسن رسولی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا در مخالفت با پیشنهاد الحاق تخصیص بیست و پنج صدم درصد بودجه شهرداری در رفع فضاهای بی دفاع شهری و ارتقاء امنیت زنان در تهران گفت: من به عنوان یک مددکار اجتماعی نگاه جنسیتی به آسیب های اجتماعی را  اشتباه محرز می دانم.

وی با تاکید بر اینکه این گونه جامعه را وارد شکاف های جنسیتی نکنید، خاطرنشان کرد: این مساله به نفع زنان نیست؛ رویکرد جنسیتی را حذف کنید.

همچنین در این جلسه با پیشنهاد مجید فراهانی  و رای اعضاء شورای اسلامی شهر تهران، سازمان آتش نشانی موظف به ترمیم حقوق کارکنان عملیاتی " آتشنشانان قهرمان" شد.

براساس این امر، فوق العاده خاص، کارکنان عملیاتی از مرتبه 4 تا 14 به جز مدیران در سال 1397 در چارچوب این تبصره پرداخت خواهد شد.

در ادامه اعضای شورای شهر تهران به حذف بنده 10 تبصره 4 مبنی بر اختصاص 15 میلیاردتومان برای ارائه وام از محل منابع بودجه عمومی و بودجه سازمان‌ها به کارکنان و مدیران رای دادند و این بند حذف شد.

 همچنین ناهیدخداکرمی، عضو شورای اسلامی شهر تهران با ارایه پیشنهاد به حذف بودجه تبصره 5 گفت: مطابق این تبصره شهرداری به سازمان‌های عام‌المنفعه کمک نقدی می‌دهد.

وی با بیان اینکه در کل 45 موسسه از شهرداری کمک دریافت می‌کنند، تصریح کرد: اتفاقا یکی از گره‌های کوری که مشکلات شهرداری را نهادینه کرده، همین بودجه‌های سرگردان است.

 عضو کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای تهران خاطر نشان کرد: شهرداری روزی 30 میلیارد تومان جریمه پرداخت دیون می‌دهد.

شهریه اتباع خارجی در مدارس داوطلبانه است


وزارت آموزش و پرورش امسال هم مانند دو سال گذشته تلاش خواهد کرد اتباع خارجی حاضر در ایران بتوانند در مدارس تحصیل کنند.

به گزارش گروه اجتماعی برنا ، سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در همایش مسئولان امور تحصیلی اتباع خارجی در ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور که در باشگاه فرهنگیان برگزار شد، گفت: «موفقیت‌های خوبی در زمینه تحصیل اتباع بدست آورده‌ایم. با توجه به تاکید مقام معظم رهبری به ویژه برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی مکلف بودیم که دانش‌آموزان اتباع را پوشش دهیم و خوشبختانه در این کار مهم روسفید شدیم.»

او ادامه داد: «در شرایطی که آموزش و پرورش با مشکلات متعددی روبه‌رو است در سال تحصیلی جاری در دانش‌آموزان افغانستانی نسبت به سال گذشته بیش از 10درصد رشد داشتیم همکاران ما جوانمردانه پای کار ایستادند و دانش آموزان افغانستانی تفاوتی با ایرانی‌ها نداشتند.»

وزیر آموزش و پرورش یادآوری کرد همکاران‌اش گاهی اوقات ریسک مشکلات و موانع اداری را پذیرفتند و دانش آموزان بدون هویت را ثبت نام کردند. او گفت: «تاکید آموزش و پرورش ثبت‌نام این افراد است و هیچ چیز نباید مانع شود از این کار خیر، انسان‌دوستانه و تکلیف ملی-دینی سرباز بزنیم.»

بطحایی گفت: «هیچ دانش‌آموزی نباید در سال 97 از مهر جا بماند. بحث تفاوت قومیت، مذهب و رنگ پوست مطرح نیست و مشکلاتی چون تراکم کلاسی و کمبود فضا و اعتبارات نباید مانع شود و هر دانش آموزی به سن تحصیل رسیده باید وارد مدارس شوند.»

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «سیاست‌گذاران ارشد کشور تاکید دارند نباید تفاوتی بین دانش‌آموزان اتباع قائل شد و این بزرگترین پیام بشردوستانه است.»

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «باید گزارش‌های مستمر در سطح بین المللی منتشر و درخواست کنیم کمک کنند امر آموزش اتباع با سرعت و کیفیت بهتری پیش برود.»

بطحایی درباره کمک خیرین افغانستاتی نیز گفت: «این مساله که خود اتباع افغانستانی بتوانند به عنوان خیر به مدرسه کمک کنند امر مثبتی است و می‌توانیم این ظرفیت را شناسایی کنیم.»

وزیر آموزش و پرورش بر آموزش‌های خاص مهارت زندگی برای دانش آموزان اتباع، اولیای آن‌ها و معلمان تاکید کرد و گفت: «سال‌های گذشته اعتراضاتی از سوی برخی هموطنان خود داشتیم مبنی بر اینکه با وجود اتباع خارجی تراکم کلاس بالا رفته و ممکن است آسیب‌هایی ایجاد و موجب کند شدن پیشرفت تحصیلی شوند. باید برای مسائل فرهنگی و بهداشتی و مسائل دیگر دوره‌های نظام‌مند برگزار شود که منتج به دریافت یک گواهینامه بشود و ارائه آن هنگام ثبت‌نام لازم باشد.»

بطحایی ادامه داد: «درباره شهریه نیز به علت مشکلات اقتصادی که اتباع دارند گفتیم کمک به مدرسه داوطلبانه باشد. به همین علت باید اعتبارات از محل‌های مختلف دیگری تامین شود.»

بطحایی گفت: «به هیچ عنوان نباید به سمت جداسازی دانش آموزان اتباع از دانش‌آموزان ایرانی برویم که آثار ضد تربیتی‌ خواهد داشت.»

وزیر آموزش و پرورش درپایان به مدارس غیررسمی راه‌اندازی شده از سوی ان جی او ها اشاره کرد و گفت: «باید تلاش کنیم این‌ها را به سمت تحصیلات رسمی هدایت کنیم. وجود مدارس خودگردان مورد تمایل ما نیست و باید تلاش کنیم تحصیلات اتباع بویژه افغانستانی‌ها وپاکستانی ها در مدارس رسمی ما صورت گیرد. تلاش کنید مدارس خودگردان به مدارس رسمی تبدیل شوند.»

 

سردیس‌های باغ فاتح کرج به سرقت رفت !


عضو شورای شهر کرج بر لزوم برخورد جدی با سرقت سردیس‌های باغ فاتح کرج تاکید کرد.

 به گزارش خبرگزاری برنا ؛ رحیم خستو  گفت: مدتی پیش هشت سردیس از مشاهیر کرج در باغ فاتح نصب شد.

خستو افزود: مدتی بعد شاهد به سرقت رفتن پنج سردیس بودیم و شهرداری برای جلوگیری از سرقت باقی سردیس‌ها، آنها را جمع‌آوری کرد تا برای نصب مکان‌یابی شوند.

وی با بیان اینکه جنس سردیس‌ها فلز بوده و سارقان برای آب کردن فلز سردیس‌ها را به سرقت برده‌اند گفت: فلزهای به کار رفته در ساخت سردیس‌ها ارزش چندانی نداشته اما متاسفانه شاهد به سرقت رفتن آنها بودیم.

خستو بر لزوم برخورد جدی با این اقدامات تاکید کرد و گفت: این موضوع از طرف شهرداری پیگیری قضایی شده است.

 

مهاجرنیا : امر به معروف را تا چاقوکشی ادامه می‌دهیم


مهاجرنیا گفت: متأسفانه تا امر به معروف می کنیم، شهید می دهیم. یکی از میادین شهادت ما، پارک لاله و پارک ملت و این طور جاها است، چرا؟ چون ما بلد نیستیم با مردم حرف بزنیم.

به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا در جلسه مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم با موضوع راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب اسلامی، به بخشی از موضوع راهبرد تدبیری، با عنوان راهبرد «آتش به اختیار» اشاره کرد و افزود: در روایات از این بحث با عنوان مسئولیت همگانی و تکلیف شرعی یاد شده است که در اصطلاح نظامی گری به آتش به اختیار مرسوم است ولی در بحث سیاست شاید اولین بار مقام معظم رهبری به صورت جدی این بحث را مطرح کردند.

وی با تصریح بر اینکه سوء برداشت هایی راجع به این بحث مطرح بود، اظهار داشت: حقیقتاً یک راهبرد بسیار مهمی است که اگر درست معنا شود، می تواند ما را از وضعیت موجود خارج کند.

محقق علوم اسلامی توضیح داد: اولاً که آتش به اختیار در چارچوب فقه حکومتی است. ما نظام اسلامی داریم. بنا نیست که هرج و مرج و خلاف قانون شود و هر کسی طبق سلیقه اش عمل کند. در چارچوب فقه حکومتی شما یک وظیف? شرعی دارید و همه مسئولند، «کُلُّکُم راعٍ وَ کُلُّکُم مسؤول» این یعنی آتش به اختیار.

وی با اشاره به اینکه آبروی نظام و دین و روحانیت باید حفظ شود، از راهبرد آگاهی و تشخیصِ درست به عنوان مقدم? این راه یاد کرد و افزود: فقط موظف نیستیم حرکت کنیم. موظفیم معرفت و علم پیدا کنیم و به مسائل شرعی هم آگاه شویم. بنابراین تشخیص مصلحت یکی از شرایط اساسی آتش به اختیار در چارچوب نظام است.

وی در مرحل? بعد، آتش به اختیار را در چارچوب امر به معروف و نهی از منکر دانست و عنوان کرد: بیرون از این دایره، کسی حق ندارد عمل کند. مقام معظم رهبری فرمودند شما می توانید نسب به منکرها ناراحتی و بغض داشته و قلباً متنفر باشید. در چهره هم نشان دهید که از این کار زشت خوشتان نمی آید و حتی به شکل زبانی، اعلام و امر کنید که این کار را بکن یا نکن، اما کسی حق ندارد اقدام فیزیکی داشته باشد و ایشان جایز نمی دانند؛ چون نقض قوانین جمهوری اسلامی است.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: وقتی قانون داریم، به جای کتک زدن، شما این فرد را دستگیر کنید و تحویل مراجع قضایی بدهید، آن جا هرچه خواستند طبق قانون عمل کنند. اما اگر بنا باشد هر پلیسی و هر شخصی بخواهد خودش اقدام کند، که نمی شود.

وی با انتقاد از برخوردهای اشتباه در امر به معروف و نهی از منکر، یادآور شد: متأسفانه تا امر به معروف می کنیم، شهید می دهیم. یکی از میادین شهادت ما، پارک لاله و پارک ملت و این طور جاها است، چرا؟ چون ما بلد نیستیم با مردم حرف بزنیم. هنوز یاد نگرفته ایم با هم وطنانمان حرف بزنیم.

وی تاکید کرد: همین که دیدید کار به درگیری فیزیکی کشیده می شود، تکلیف از شما ساقط است. ولی ما اینقدر ادامه می دهیم تا به چاقوکشی برسد. در حالی که پایبندی به مقررات و قوانین لازم است. رعایت نزاکت اجتماعی و شئون اخلاقی، پیش فرض های راهبرد آتش به اختیار است. منکر را با منکر نمی شود جواب داد و ناامنی و هرج و مرج درست کرد.

مهاجرنیا برای راهبردهای پنجگان? تدبیری، چهار راهکار عملی بیان کرد و گفت: گاهی به صورت تهاجمی باید عمل شود. یعنی انفعالی عمل نکنیم. واکنشی نباشیم. منتظر ننشینیم تا یک اتفاقی بیفتد بعد ما هم وارد شویم. مسئله تهاجم فرهنگی، حقیقتاً اینگونه بود.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی، هجوم علیه استکبار شرق و غرب را شروع کرد ولی ما اینقدر درنگ کردیم که تهاجم آنها علیه ما شروع شد و ما شدیم مدافع. روشن است کسی که در موضع دفاع قرار می گیرد، کم می آورد و این مهاجم است که می تواند پیروز شود.

وی با اشاره به اینکه گاهی موضع تدافعی باید داشت، افزود: گاهی هم شرایط محافظه کارانه است. مصلحت اندیشانه است. البته محافظه کاری در ادبیات سیاسی ما چیز بدی تلقی می شود و واقعاً هم ممکن است منفی باشد. اما گاهی به معنای احتیاط و عقلانیت است که بی گدار نباید به آب زد.

پژوهشگر سیاسی با خاطرنشان کردن اینکه چهارمین رویکرد در ورود به راهبردهای تدبیری، به صورت رقابتی است، عنوان کرد: برای پیشرفت امور باید زمین? رقابت ایجاد شود. به تنهایی کار پیش نمی رود. نگاه اصلاحی به این راهبردها نگاهی است که به صورت رقابت و مشارکت اجتماعی در هم? جامعه باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

2 هزار لیتر سوخت قاچاق در آوج کشف شد


سرهنگ منصور خدایی از کشف 2هزار لیتر سوخت قاچاق در شهرستان آوج خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ منصور خدایی فرمانده انتظامی شهرستان آوج در تشریح جزئیات خبر فوق گفت: ماموران پلیس پاسگاه حصار این شهرستان حین گشت زنی در روستای "قانقالو" به یک دستگاه خودروی وانت "نیسان" مشکوک و آن را متوقف کردند.

فرمانده انتظامی آوج اظهار کرد: در بازرسی ماموران از خودروی "نیسان" یک مخزن سوخت با 2هزار لیتر سوخت گازوئیل قاچاق کشف شد.

خدایی افزود: با کشف سوخت قاچاق متهم دستگیر و با تشکیل پرونده قضایی به مراجع قانونی معرفی شد.

کمک 79 میلیاردی خیرین برای آزادی 2300 زندانی غیرعمد


خیرین کشوری با حضور در 400 آیین گلریزان ویژه ماه رمضان و اهدای مبلغی معادل 79 میلیارد و 240 میلیون تومان، زمینه آزادی بیش از 2 هزار نفر از زندانیان تحت حمایت ستاد دیه را فراهم نمودند.

نمایندگی این نهاد حمایتی در استان اصفهان با برگزاری 33 جشن گلریزان و جذب کمک 105 میلیارد ریالی خیرین در صدر فهرست کشوری قرار دارد.

به ترتیب فارس با جمع‌آوری مبلغی معادل 101 میلیارد ریال، خوزستان با جلب کمک 98 میلیارد ریالی و کرمان نیز با جذب کمکی افزون بر 67 میلیارد ریال در رتبه‌های بعدی هستند.

رمضان امسال علاوه بر کمک‌های نقدی، جمعی از خیرین با اهدای تابلو فرش نفیس، اختصاص هزینه مراسم ترحیم عزیزان خود، تقبل اقساط وام برخی محکومان مالی، بذل فیش حج تمتع، فروش خیریه پیراهن‌های ورزشی و حتی پیاده‌روی یک هفته‌ای «داراب تا تهران» به منظور جلب کمک‌ برای محکومان غیرعمد، همیار این نهاد مردمی بودند.

 

>