تبلیغات در تلکسیران

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز


آزو با مساحت تقریبی 35 هکتار، مرتعی سرسبز و پوشیده از گیاهان کوهی است که در دامنه کوه پاشوره از ارتفاعات البرز قرار دارد. این دشت در فاصله 2 ساعتی از تهران و در نزدیکی کوه دماوند قرار گرفته و چشم‌انداز زیبایی به این کوه دارد.
دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

وب‌سایت کارناوال - فهیمه دزفولی: اگر از شما بخواهند یک تصویر نمادین از طبیعت ایران انتخاب کنید نخستین چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد چیست؟ به احتمال زیاد این تصویر برای همه ما قله بلند و برف‌پوش دماوند است.

فرقی نمی‌کند کجای ایران زندگی کنیم و آیا اصلا دماوند را به چشم دیده باشیم یا نه. این بلندترین کوه ایران در دل همه ما شکوه و سربلندی را تداعی می‌کند.

دماوند همان جایی است که آرش، کمانگیر افسانه‌ای شاهنامه، بر فرازش ایستاد و با پرتاب تیری که جانش را بر سر آن گذاشت، مرز ایران را مشخص کرد. این همان کوهی است که در کتاب‌های درسی‌مان قصیده‌اش را به خاطر سپرده‌ایم و بیت اولش از یادمان نمی‌رود: ای دیو سپید پای در بند ای گنبد گیتی ای دماوند.

دماوند زیبا را در بسیاری از عکس‌ها دیده‌ایم. گاهی که در پایتخت هوا پاک باشد هنوز هم می‌شود این قله را در دوردست‌ها تماشا کرد. کوهنوردی و رسیدن به این بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه کار هر کسی نیست؛ اما شاید بشود این بار دماوند را کمی از نزدیک‌تر دید. در این مطلب می‌خواهیم به سوی این قله برویم و قدم به قدم به آن نزدیک‌تر شویم. سفر امروز ما گُلگَشتی در یکی از دامنه‌های دماوند و فرصتی است تا این قله زیبا را از زاویه ای دیگر تماشا کنیم.

چرا دشت آزو؟

می‌توان نمای کاملی از قله دماوند را در فاصله ای نسبتا نزدیک و در چشم‌اندازی سبز تماشا کرد.

در بهار و تابستان می‌توان از هوای خنک، چشمه‌های پرشمار آب معدنی و طبیعت دلنشین مراتع دشت آزو لذت برد.

امکان کوهنوردی یکروزه در این دشت فراهم است.

اگر اردیبهشت ماه به دشت آزو بروید، فرصت دارید تا از مناظر پرگل و زیبای این دشت دیدن و عکاسی کنید.

برای عموم افراد با توانایی پیاده روی و بدون نیاز به تجهیزات خاص مناسب است.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

آشنایی با دشت آزو | رویایی سبز زیر پای دماوند

آزو با مساحت تقریبی 35 هکتار، مرتعی سرسبز و پوشیده از گیاهان کوهی است که در دامنه کوه پاشوره از ارتفاعات البرز قرار دارد. این دشت در فاصله 2 ساعتی از تهران و در نزدیکی کوه دماوند قرار گرفته و چشم‌انداز زیبایی به این کوه دارد. آب و هوای این دشت در بهار و تابستان بسیار خنک و زمستان اغلب پوشیده از برف است. این دشت زیبا و دیدنی در مسیر جاده فیروزکوه به آمل قرار دارد و دسترسی به آن از روستای نوا امکان‌پذیر است که بسیاری از اهالی‌اش ییلاق‌نشین‌های آمل هستند.

آزو البته کمی با تعریف ذهنی ما از دشت تفاوت دارد. آزو در واقع دامنه‎ها و تپه ماهورهایی است که در بهار با مخمل سبزی از گیاهان پوشیده می شود. تخته سنگ‌های بزرگ و رنگی با اشکال عجیب در گوشه و کنار دشت به چشم می‌خورند و تک درختانی با قدمت زیاد سایه خنک‌شان را گسترده‌اند.

ارتفاع علفزارها گاهی تا بالای زانوها می‌رسد و جوی‌های مختلف چشمه آب‌معدنی، در جای جای دشت خطوط باریکی برای عبور خود ایجاد کرده‌اند. مسیر هموار این دشت برای گُلگَشت خانوادگی و تفریحی مناسب است و طبیعتگردان و کوهنوردان حرفه‌ای نیز با عبور از دشت آزو مسیر کوه پاشوره را می‌پیمایند. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این جاذبه طبیعت سخن بگوییم.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

تفریح در دشت زیبای آزو

بگذارید همین اول بگوییم که دیدن زیبایی‌های این دشت با یک ساعت پیاده‌روی سبک در میان مراتع سرسبز و تپه های پرگل همراه است. پس هر طبیعت‌دوستی با کمی تحرک می‌تواند از این ییلاق بازدید کند.

1- پیاده‌روی و گشت و گذار پیش روی دماوند

برای گشت و گذار در این دشت تماشایی از انتهای روستای نوا یعنی پایان آسفالت جاده آب‌معدنی، مسیر مال رویی که از حاشیه رودخانه آزو می‌گذرد را در پیش می‌گیرید. این مسیر 2 کیلومتری تقریبا موازی با رودخانه پیش می‌رود و شما را از حاشیه دشت آزو می‌گذراند. این مسیر پاکوب، به کلبه پناهگاه کوهنوردان و سرچشمه آب معدنی منتهی می‌شود. پیمودن این مسیر بسته به سرعت و توقف‌های شما 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد.

در طول راه، دماوند پرشکوه با قله سفید پوشش، تمام قد پشت شما ایستاده است و شما گاه به گاه که سر برگردانید روبروی دامنه شرقی آن قرار می‌گیرید. هر منظری از این مسیر شما را به درنگ و تماشا فرامی‌خواند. بنابراین بهترین منظره را انتخاب و با کم‌ترین لگدمال کردن گل‌ها و گیاهان ساعاتی را توقف کنید و از طبیعت لذت ببرید. نوشیدن از آب چشمه به این دشت‌نوردی طراوت دوچندان می‌بخشد.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

2- عکاسی از مناظر زیبای دشت آزو

به لطف پیشرفت فناوری می‌توانیم تک‌تک لحظات خوش‌خاطره و مناظر را برای خودمان به یادماندنی کنیم و با دیگران به اشتراک بگذاریم. چه چیزی جذاب‌تر از یک سلفی با قله دماوند؟ دست به کار شوید و در هر توقف از اطراف‌تان عکس بگیرید. این وقت‌ها با خارج شدن از مسیر پاکوب زوایای تازه‌ای را برای عکاسی پیدا می‌کنید اما دقت کنید که در این گشت و گذار کجا پا می‌گذارید.

سعی کنید پوشش گیاهی دشت را لگدمال نکنید زیرا گذشته از آنکه مرتع، چرای دام‌هاست این روزها هر تکه از پوشش گیاهی حساس سرزمین‌مان نیاز به مراقبت و حفاظت دارد. آسمان پاک و شفاف، پستی بلندی‌های دشت مخمل‌پوش، بازی رنگ‌ها از لبه‌های کوه و نمای پرشکوه دماوند حرفه‌ای‌ترها را هم به آزو کشانده است تا عکس و ویدیوهای هوایی و زمینی مختلفی ازین بهشت کوچک بگیرند.

در مسیرتان احتمالا به عکاسانی برمی‌خورید که پایه دوربین به دست در دشت می‌چرخند و یا ممکن است صدای دِرون‌های تصویربرداری را بالای سرتان بشنوید. اما آزو آن اندازه بکر و سبز و سخاوتمند هست که حضور هیچ کس برای دیگران مزاحمتی ایجاد نکند.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز
3- پیک نیک و کمپ در دشت آزو

آزو می‌تواند برای اهالی تهران، آمل، فیروزکوه یا دماوند مقصد پیک‌نیک و گذران یک روز تعطیل در طبیعت و فرار از شلوغی باشد. گشت و گذار در این دشت زیبا به شما فرصت می‌دهد خود را به حال و هوای طبیعت بسپارید و دقایقی از زندگی روزمره شهری فاصله بگیرید. برای داشتن یک تجربه خوب از کمپ در آزو به این نکات توجه کنید:

نکات کمپ در آزو

* در ارتفاع زیاد این دشت شب‌های سردی را تجربه خواهید کرد. بنابراین داشتن تجهیزات از قبیل کیسه خواب، زیرانداز مخصوص، چادر دوپوش و لباس گرم ضروری است.
* روزها آفتاب بسیار داغ و سوزاننده است و درخت و سایه ای برای پناه بردن وجود ندارد. نداشتن کلاه و کرم ضدآفتاب می‌تواند به پوست شما آسیب برساند.
* از آنجا که درختان کم‌شماری در این دشت به چشم می‌خورد، تقریبا هیچ هیزمی برای سوزاندن پیدا نخواهید کرد. بنابراین یا قید روشن کردن آتش را بزنید یا پیش از رفتن به دشت، از اهالی روستا بخواهید با حیوانات باربر مقداری هیزم را تا محل کمپ‌تان بیاورند.
* هنگام چادر زدن دقت کنید جایی را انتخاب کنید که علف‌های کوتاه‌تر و پوشش گیاهی کمتری داشته باشد. پناه گرفتن پای تپه‌ها کمک می‌کند از وزش باد در امان باشید.
* برای اقامت شبانه حتما پیش‌بینی‌های آب و هوا را بررسی کنید. به ویژه در فصل بهار هوا بسیار متغیر است.
* شب هنگام، مواد خوراکی خود را داخل کوله‌ها و درون چادر قرار دهید که بوی آن حیواناتی از قبیل روباه و سگ‌های گله را به خود جلب نکند.
* با تولید صداهای نامتعارف و یا پخش موزیک بلند، برای سایر طبیعتگردان، اهالی بومی و جانوران ساکن در دشت مزاحمت ایجاد نکنید.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز
4- کوهنوردی و صعود به پاشوره

اگر بخواهید به کوه پاشوره صعود کنید، دشت آزو ابتدای مسیر شما قرار دارد. یک مسیر کوهنوردی یک یا دو روزه که بسیاری از کوهنوردان با پیمودنش خودشان را برای صعودهای دشوارتر مانند صعود به دماوند آماده می‌کنند. صعود و فرود از این قله 4 هزار متری بسته به سرعت کوهنوردان حدود 6 تا 8 ساعت طول می‌کشد. بخشی از مسیر آن تا ابتدای چشمه آب معدنی، دارای پاکوب و مشخص است.

بقیه مسیر 2 ساعت تا گردنه عبرت ادامه دارد که به سبب عبور دام و قرار گرفتن در مسیر سیلاب‌های بهاری، پاکوب مشخصی ندارد و با همراهی راهنما یا تبعیت از گروه‌های باتجربه می‌توانید مسیر خود را پیدا کنید.

در ادامه به یال اصلی منتهی به قله می‌رسید و ازین قسمت بار دیگر رد مسیر کوهنوردان مشخص است. شمال این خط الراس مشرف به بام ایران دماوند و پوشیده از دیواره و تیغه‌های تند و تیز است. در جنوب نیز خط الراس دوبرار پیداست و با شیب‌های ملایم‌تری به دشت لاسم می‌رسد. در این پیمایش شاهد تضادی شگفت‌آور میان طبیعت سنگلاخی و خشن پاشوره و لطافت و چشم‌نوازی دشت آزو هستید.

این مسیر یک کلبه جانپناه برای کوهنوردان دارد که در انتهای مسیر مالرو از روستای نوا ساخته شده است. کلبه دو اتاق و حداکثر برای 20 نفر ظرفیت دارد و البته سرویس بهداشتی در آن به چشم نمی خورد. زیر کلبه یک انبار ساخته‌اند که کوهنوردان می‌توانند پیش از صعود کوله‌های خود را در آن سبک کنند و با نصب قفل بر در، هنگام برگشت لوازم خود را بردارند. این کلبه هنگام بارندگی و توفان جانپناه خوبی برای کوهنوردان است ولی پنجره‌های آن شیشه ندارد و در فصل سرما داشتن لباس گرم و تجهیزات مناسب ضروری است.

پیمودن مسیر کلبه تا قله حدود 5 ساعت طول می‌کشد و 2 مسیر برای برگشت وجود دارد که یکی همان مسیر رفت و دیگری دارای شیب تند و به صورت شن اسکی است که توصیه نمی‌شود. در کنار مسیر شن اسکی، دامنه ای پر از سنگ های آذرین به چشم می‌خورد. احتمالا علت انتخاب نام پاشوره برای این قله داشتن سنگ‌های آذرین با منشا آتش‌فشانی است که آن را به نام سنگ پا می‌شناسیم. در مسیر قله چشمه آب معدنی مناسب نوشیدن از دل زمین می‌جوشد و نیازی به حمل آب اضافه نیست.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

5- ستاره‌نگری و تماشای آسمان شب در آزو

دوری از آلودگی نوری شهرهای بزرگ، ارتفاع زیاد و پهنه وسیع آسمان که نمایی کامل از ستارگان شب را به نمایش می‌گذارد آزو را به یکی از بهترین مکان‌ها برای ستاره‌نگری تبدیل کرده است. این دشت که یکی از 50 سایت برگزیده برای آسمان‌نگری در کشور است همه جزییات درخشنده شب را از عبور شهاب‌ها و ستارگان دنباله‌دار تا صورت‌های فلکی و بخشی از کهکشان راه شیری پیش چشم شما می‌گستراند و چنان غرق در این عظمت و شگفتی می‌شوید که بعید است تا صبح خواب به چشم‌تان بیاید.

تابستان برای تماشای آسمان آزو بهترین فصل است تا خیال‌تان راحت باشد ابرها آسمان را نمی‌پوشانند. البته تجربه عبور ابرها از اطراف چادرتان و چشم باز کردن سپیده‌دم در میان ذرات معلق شبنم و مه نیز هیجان خودش را دارد؛ اما اگر به قصد عکاسی و آسمان‌نگری به آزو می‌روید حتما پیش‌بینی‌های هواشناسی را بررسی کنید. در بخش فصل سفر یک منبع قابل اعتماد را به شما معرفی کرده‌ایم.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

بهترین زمان سفر به آزو

بهار: برای دیدن عروس سبز آزو بهار به خصوص اردیبهشت که فصل روییدن گل‌هاست بهترین انتخاب است. سرسبزی دشت‌ها و رویش‌گل‌های رنگارنگ در این فصل مناظری بی‌مانند را می‌آفریند.

تابستان: آزو در ارتفاعات قرار دارد و یک روز تابستانی سبز و خنک را به شما هدیه می‌دهد البته در میانه روز با توجه به تابش مستقیم آفتاب هوا اندکی گرم خواهد بود که سایه سار تک درختان روییده در نقاط مختلف دشت پناه شما از آفتاب ظهر است.

پاییز و زمستان: از آنجاکه آزو یک دشت است و درختان پرشماری ندارد پاییز رنگارنگی در آن نخواهید دید. در زمستان نیز هوا بسیار سرد است اما شاید بتوانید در روزهای آفتابی برای برف نوردی و برف بازی تا آزو بروید.

راهنمایی درباره پیش‌بینی آب و هوا

بسیاری از منابع معتبر، آب و هوای کلی منطقه یا شهرها را برای شما پیش‌بینی می‌کنند؛ اما برای کمپ شبانه نیاز به دانستن آب و هوای دقیق دشت آزو دارید که می‌توانید آن را از سایت فری‌میتیو ببینید. در این سایت شما با استفاده از مختصات جغرافیایی می‌توانید آب و هوا را بررسی کنید: طول جغرافیایی دشت آزو 35.8492387 درجه و عرض آن 52.2293997 درجه است.

نکته: فراموش نکنید دقیق‌ترین پیش‌بینی از سه روز قبل امکان‌پذیر می‌شود. بنابراین در سه روز پیش از برنامه خود چندمرتبه آب و هوا را بررسی کنید.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

مسیر دسترسی به روستای نوا و دشت آزو

آدرس: ایران، مازندران، جاده هراز، روستای نوا، دشت آزو

از تهران : مسیر جاده هراز را در پیش بگیرید. پس از پشت سر گذاشتن رودهن، امامزاده هاشم و پلور به آب اسک می رسید. 5 کیلومتر بعد از آب اسک جلوتر از رستوران سالاری تابلوی "رینه" را در سمت چپ خود می‌بینید . حدود 200 متر بعد از خروجی رینه یک جاده فرعی در سمت راست جاده هراز است که به روستاهای نوا و کندلو می‌رود. وارد این جاده آسفالته شوید و در تمام مسیر تابلوهای آب‌معدنی نوا را دنبال کنید تا در نهایت بعد از طی حدود 10 کیلومتر در جاده سربالایی و پر پیچ و خم به روستای نوا برسید.

از سمنان : وارد جاده فیروزکوه - تهران شوید و 10 کیلومتر برانید تا خروجی "ارجمند" را در سمت راست خود ببینید. وارد آن شوید ولی تا خود ارجمند نروید . حدود 3 کیلومتر مانده به ارجمند مسیر "لاسم" که سمت چپ قرار دارد را انتخاب کنید. پس از پشت سر گذاشتن لاسم سر از جاده هراز در می‌آورید . هراز را به سمت راست بپیچید تا به آب اسک برسید و ادامه مسیر را مثل آدرس بالا بروید.

نکته: در ورودی روستای نوا از جاده هراز، یک پل آهنی وجود دارد که اتوبوس از آن گذر نمی کند، در طول مسیر هم پیچ هایی وجود دارد که مشکل‌آفرین است، ولی برای مینی بوس و میدل باس مناسب است.

نکته: اگر می‌خواهید بدون خودرو به آزو بروید اتوبوس‌های آمل را در پایانه شرق سوار شوید و جاده هراز را تا فرعی نوا با اتوبوس یا خودروهای عبوری بپیمایید. سپس با کمی انتظار و صبوری می‌توانید همراه معدود خودروهای عبوری اهالی روستا خودتان را به کارخانه آب معدنی برسانید.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز
گیاهان و حیوانات دشت آزو

سگ‌های محلی یا گله، روباه، سمور، موش صحرایی، زاغی و پرندگان کوچک شکاری حیواناتی هستند که ممکن است در این دشت با آن ها روبرو شوید. آزو پوشیده از آویشن، پونه، شنگ و دیگر گیاهان دارویی است و بهارش با گل‌های شقایق، قاصدک، بابونه و عطر اسفند و گلپر، بهشتی زمینی را پیش روی‌تان می‌گستراند.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز
دقایقی در کنار اهالی روستای نوا

نوا روستایی ییلاقی است که اهالی آن برخی ساکن آمل هستند و در فصل‌های گرم‌تر به نوا می‌آیند و به باغ‌های خود رسیدگی می‌کنند. این روستای خوش آب و هوا محل تولد سه نفر از شاهزادگان قاجار یعنی، عباس‌میرزا، محمدعلی میرزا و محمدقلی میرزا بوده است.

اهالی نوا مردم خونگرم و شادی هستند که بسته به زمان سفرتان ممکن است شاهد برگزاری برخی مراسم آیینی در میان‌شان باشید. یکی از این آیین‌ها نورگون است که در تیر ماه و میان جوانان برگزار می‌شود. در این مراسم جوانان روستا پس از غروب گون‌هایی را که از کوه جمع کرده‌اند آتش می‎زنند و مانند نشانه پیروزی دور سر خود می‌چرخانند و شیرینی پخش می‌کنند. ریشه این آیین به داستان پیروزی فریدون بر ضحاک به کمک کوه‌نشینان دماوند بازمی‌گردد.

مراسم نخل‌گردانی روستای نوا نیز شهرت بسیاری دارد. با توجه به عزادار بودن مردم روستا در ماه محرم شاید انتخاب این زمان‌ها برای تفریح در آزو چندان مناسب نباشد و به جای آن می‌توانید با شرکت در مراسم آیینی به فرهنگ بومی مردم نزدیک شوید.

دشت آزو در دماوند؛ رویایی زیبا پای البرز

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟


دلایل مختلفی برای خودکشی وجود دارد و این مسأله در هر کس متفاوت است. نکته‌ی عجیب آن است که در نقاط مختلف دنیا مکان‌هایی وجود دارد که گویی این افراد درمانده را به خود می‌خوانند، به طوری که این مکان‌ها بالاترین آمار خودکشی در دنیا را دارند.
محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

وب‌سایت روزیاتو - گلریز برهمند: هر ساله افراد زیادی در سراسر دنیا به چنان درجه ای از ناامیدی می رسند که تصمیم می گیرند به زندگی خود پایان دهند. دلایل مختلفی برای خودکشی وجود دارد و این مسأله در هر کس متفاوت است. نکته ی عجیب آن است که در نقاط مختلف دنیا مکان هایی وجود دارد که گویی این افراد درمانده را به خود می خوانند، به طوری که این مکان ها بالاترین آمار خودکشی در دنیا را دارند. هنوز معلوم نیست چه چیزی باعث جذب این افراد به چنین مکان هایی می شود. در ادامه نگاهی می اندازیم به 10 مورد از مکان هایی در سراسر دنیا که بیشترین آمار خودکشی را دارند.

1- جنگل آئوکیگاهارا- ژاپن

جنگل زیبای آئوکیگاهارا که در کوهستان فوجی کشور ژاپن واقع شده و به آن «دریای درخت» هم می گویند، به دلیل خودکشی های بسیار زیادی که طی پنجاه سال گذشته در آن رخ داده شهرت پیدا کرده است. این جنگل انبوه تنها در سال 2010، بیش از 100 مورد خودکشی به خود دید و 247 نفر فقط به قصد خودکشی به این جنگل رفتند. در جای جای این جنگل 30 کیلومتر مربعی تابلوهای پلیس نصب شده است که از مردم می خواهد قبل از اقدام به خودکشی، در تصمیم خود تجدیدنظر کنند.


2- پل رودخانه ی نانجینگ یانگزو- چین

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

اولین پل سنگین کشور چین یکی از بالاترین آمار خودکشی ها در دنیا را دارد. از زمان ساخت این پل در سال 1968، بیش از 2 هزار نفر از بالای پل خود را به درون رودخانه پرت کرده اند. طبق گفته ی چینی ها، هفته ای نیست که کسی در محل این پل خودکشی نکند.


3- پل هامبر- بریتانیا

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

ساکنین حومه ی پل هامبر که در نزدیکی شهر کینگستون آپون هالِ بریتانیا واقع شده، هر ساله شاهد دست کم 7 خودکشی هستند. از زمان راه اندازی این پل در سال 1981، بیش از 200 مورد خودکشی در محل این پل گزارش شده است. از آن زمان، تنها 5 نفر از پرش های مرگبارشان به درون رودخانه ی هامبر جان سالم به در برده اند و افزایش روز افزون آمار خودکشی ها در این مکان مقامات را بر آن داشته دست به اقدامات پیشگیرانه بزنند.


4- پرتگاه بیچی هد- بریتانیا

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

هر نقطه از این مکان ساکت و آرام یادآور کسانی است که جان خود را در این پرتگاه زیبا گرفتند. هر ساله حدود 20 نفر خودشان را درون آب یا روی صخره های پایین پرتگاه پرت می کنند و به زندگی خود پایان می دهند. مؤسسات خیریه ی زیادی برای نجات جان کسانی که در این پرتگاه قصد خودکشی دارند تلاش کرده اند. گشت های یکی از این خیریه ها تنها در سال 2011، جان 266 نفر را از لبه ی پرتگاه نجات دادند.


5- پل گلدن گیت- ایالت سانفرانسیکو، امریکا

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

این پل 75 ساله بیشتر از 1500 مورد خودکشی (گزارش شده و ناشناس) به خود دیده است. این سازه 67 متر ارتفاع دارد و هر ساله حدود 70 تا 80 مورد خودکشی در محل آن رخ می دهد. طبق آمارها این رقم رو به افزایش بوده است. میانگین خودکشی در محل این پل، 2 مورد در هر هفته است. مقامات در تلاش برای جلوگیری از خودکشی های بیشتر، علائم هشداری روی پل نصب کرده اند از افراد می خواهند به جای پرت کردن خود، به یک مشاور مراجعه کنند. همچنین روی پل کیوسک های تلفنی وجود دارد که تماس مستقیم با مراکز مشاوره را امکان پذیر می سازد.


6- آبشار نیاگارا- مرز امریکا و کانادا

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

متأسفانه آبشار بسیار زیبای نیاگارا در مرز کشورهای امریکا و کانادا که یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری دنیا است، به محل خودکشی بسیاری از مردم تبدیل شده است. این آبشار 50 متر عمق دارد و از میانه ی دهه ی 1800 میلادی بیش از 3 هزار مورد خودکشی در محل آن گزارش شده است. آمارهای جدید نشان می دهد هر ساله به طور متوسط 25 خودکشی در این مکان رخ می دهد.


7- پل سن دیگو کورونادو- امریکا

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

قوس های بلند و زیبای پل 61 متری کورونادو بسیار چشمگیر هستند اما متأسفانه این پل زیبا یکی از بالاترین آمارهای خودکشی در دنیا را دارد. از سال 1972 تا به امروز، فقط یک سال یعنی 1984 هیچ خودکشی ای در محل این پل رخ نداد. تاکنون تنها 12 نفر از شیرجه های مرگبار خود به درون آب های خلیج سن دیگو جان سالم به در برده اند.


8- پل وست گیت- استرالیا

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

تاریخ پل وست گیت شهر ملبورن، حتی از پیش از راه اندازی اش، با تراژدی گره خورده است. این پل هنوز در دست احداث بود که بخشی از آن فرو ریخت و 35 کارگر طی این حادثه کشته شدند. این پل 58 متر ارتفاع دارد و هر سه هفته یک بار، یک نفر از بالای آن خود را به درون رودخانه ی یارا پرت می کند. طبق تحقیقات، 74 درصد این افراد مرد هستند و 70 درصد از آن ها از بیماری های روانی رنج می برند.


9- پل سانشاین اسکایوی- ایالت فلوریدا، امریکا

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

پل سانشاین اسکایوی که در سال 1987 بر روی خلیج تامپا در ایالت فلوریدا راه اندازی شد، خودکشی های زیادی را به خود دیده است. این پل 53 متر ارتفاع دارد و از میان صدها نفری که خود را از بالای این پل به درون آب پرت کرده اند، تنها 53 نفر به طرز معجزه آسایی نجات یافتند.


10- پرتگاه گپ- استرالیا

محبوب‌ترین نقاط دنیا برای خودکشی کدامند؟

شبه جزیره ی نیو ولز جنوبی در استرالیا که مملوء از زیبایی های طبیعی است، محل خودکشی افراد زیادی بوده است. پرتگاه گپ یک صخره ی شیب دار مشرف به دریای تاسمان است و هر ساله دست کم 50 نفر در این مکان خودکشی می کنند. تلاش های زیادی برای جلوگیری از این خودکشی ها صورت گرفته مثل نصب موانع فیزیکی، کیوسک های تلفن برای تماس با گروه های نجات و دوربین های مدار بسته، اما این اقدامات هم تأثیر چندانی نداشته است.

8 ویلای برتر در بکرترین مناطق شمال برای اقامتی رویایی


مفهوم سفر در عصر حاضر دیگر صرفا برای تفریح و خوشگذرانی نیست چرا که انسان عصر مدرن هر از چندگاهی نیاز به رفتن و دیدن را در وجود خود حس میکند. نیازی که گاه با بستن کوله بار سفر و رفتن به جایی دور از محل زندگی می‌توان جواب آن را داد و این اولین قدم دراین راه می‌باشد.
8 ویلای برتر در بکرترین مناطق شمال برای اقامتی رویایی

برترین ها: مفهوم سفر در عصر حاضر دیگر صرفا برای تفریح و خوشگذرانی نیست چرا که انسان عصر مدرن هر از چندگاهی نیاز به رفتن و دیدن را در وجود خود حس می‌کند. نیازی که گاه با بستن کوله بار سفر و رفتن به جایی دور از محل زندگی می توان جواب آن را داد و این اولین قدم دراین راه می باشد.

پس از تصمیم به رفتن و سفر اولین و مهمترین عاملی که می تواند مقصد شما را تعیین کند محل اقامت شماست که بسته به سلیقه و بودجه شما می تواند متفاوت باشد. از هتل لوکس چند ستاره گرفته تا هاستلی بسیار ساده اما گرم و خاطره انگیز.

با ما همراه باشید تا در اینجا شما را با تعدادی از زیباترین و بهترین ویلاهای ایران که از هر لحاظ مورد تایید مجموعه سایت شب بوده، آشنا کنیم. شما می توانید اطلاعات تکمیلی هر ویلا و همچنین رزرو آنلاین ویلای مورد نظر خود با خیالی آسوده به مقصد خود سفر کنید.

1) ویلایی سوپرلوکس و رویایی در محمودآباد

ویلایی بسیار زیبا و شیک در شهر محمودآباد با موقعیت جنگلی! این ویلا که در 3 طبقه می باشد در طبقه اول خود سالنی بسیار بزرگ به همراه مستر و همچنین استخر آبگرم دارد که می تواند خستگی تمام روز را از تنتان خارج کند. در طبقه دوم ویلا 3 اتاق خواب به همراه یک سالن و همچنین یک تراس بسایر بزرگ است که می توانید ساعت ها به منظره روبروی آن خیره شوید و از آرامش آن لذت ببرید. در طبقه سوم نیز یک سوئیت مجزا به همراه سرویس و حمام و همچنین آشپزخانه و تراس وجود دارد.

و اما سوپرایز این ویلای لوکس شاهنشینی بسیار زیبا و راحت که دور تا دور آن از شیشه استفاده شده و شما را با منظره بینظیری روبرو خواهد کرد!

همه اتاق های این ویلا مجهز به اسپیلت و شوفاژ می باشد و همچنین در زمین بازی آن شما می توانید از امکاناتی همچون فوتبالدستی و پینگ پنگ استفاده کنید.

این ویلا که مجموعا 450 متر بنا دارد دارای 5 اتاق می باشد که با توجه به فضای داخلی آن برای حداکثر 14نفر مناسب است ( دارای 5 تخت دونفره و یک تخت 1 نفره.)

و به عنوان آخرین ویژگی این ویلای لوکس می توان به آبندی اشاره کرد که در فاصله 10 دقیقه ای ویلا می باشد که می توانید از دیدن این آبند زیبا لذت فراوانی ببرید.

برای دیدن جزئیات بیشتر و رزرو آنلاین ویلا اینجا را کلیک کنید


2) ویلا هیچرود در نمک آبرود

این ویلا که یکی از شیک ترین و تمییزترین ویلاهای شمال ایران می باشد که در نمک آبرود واقع شده و با مساحتی حدود 600 متر محیطی بسیار آرام و دلنشین به همراه آرامشی که بمحض ورودتان آن را حس خواهید کرد.

این ویلا بصورت دوبلکس می باشد با سه اتاق خواب و یک خواب مستر، می تواند ظرفیت (حداکثر15 نفر) را داشته باشد.

از امکانات این ویلای شیک و زیبا می توان به استخر سرپوشیده آن اشاره کرد. همچنین زمین بازی آن محیطی بسیار جذاب برای کودکان می باشد و تراسی بسیار زیبا به همراه باربیکیو که می توانید در آن منظره ای دلنشین را به تماشا بنشینید و اوقات خوشی را سپری کنید.

این ویلا دارای 3 تخت دونفره و یک تخت یکنفره می باشد که با توجه به زیربنای 400 متری آن محیطی بسیار دلباز و راحت را برایتان فراهم کرده است. سیستم سرمایش ویلا کولر گازی بوده و همچنین سیستم گرمایش آن شوفاژ می باشد.

بدون شک با اقامت در این ویلای لوکس و زیبا می توانید تجربه ای فراموش نشدنی را برای خودتان ثبت کنید. تجربه ای که هرچند وقت یکبار به سراغتان میآید و دلتان را پر میدهد به خاطراتتان در این ویلا که بی اغراق همه چیز تمام است.

8 ویلای برتر در بکرترین مناطق شمال ایران برای تعطیلات آخر هفته!

برای مشاهده عکس های ویلا ، توضیحات بیشتر و و رزرو آنلاین ویلا اینجا را کلیک کنید.


3) ویلای دوبلکس در کلاردشت

اگر به فکر سفر به منطقه خوش آب و هوای کلاردشت افتادهاید پیشنهاد ما اقامت در ویلای دوبلکسی ست که تمام آنچه شما میخواهید را داراست.

این ویلای زیبا که با مساحتی در حدود 500 متر میزبانی بسیار شایسته در منطقه گردشگری کلاردشت می باشد دارای 3 اتاق خواب می باشد که می تواند میزبان حداکثر 12 نفر باشد.

شاید نکته ای که این ویلا را از سایر ویلاهای منطقه متمایز میسازد نمای خارجی و همچنین دکوراسیون داخلی آن است که تلفیقی از طبیعت و مدرنیته را می توانید در آن حس کنید. محیطی بسیار شیک و تمییز که می تواند بشایستگی میزبان خوبی برایتان باشد.

پارکینگ این ویلا ظرفیت 2 خودرو را دارد و مالک ویلا که در سوییت زیر ویلا که در پشت آن قرار دارد ساکن است؛ مردی بسیار مهربان است که لبخند از لبانش هیچگاه نمیافتد و هر چه از اخلاق خوب و روح بلند او بگوییم کم گفتهایم.

بدون شک این ویلا یکی از بهترین ویلاهای منطقه کلاردشت می باشد که شما می توانید از طریق سایت شب به روش آنلاین آن را رزرو کرده و اقامتی خاطره انگیز در آن داشته باشید.

8 ویلای برتر در بکرترین مناطق شمال ایران برای تعطیلات آخر هفته!

برای دانستن جزئیات بیشتر و و رزرو آنلاین ویلا اینجا را کلیک کنید.


4) مجموعه اقامت تفریحی چلیپا

اگر بدنبال اقامتی رویایی در مجموعه ای بی نظیر در بندر انزلی استان گیلان هستید مجموعه چلیپا همانیست که بدنبالش می گردید.

این مجموعه دارای مساحتی در حدود 450 متر با 3 اتاق خواب (4 تخت دونفره و یک تخت یکنفره) به صورت تریبلکس می باشد که هم می توانید از 3 طبقه بصورت کامل استفاده کنید و هم هر طبقه را به صورت مجزا استفاده کنید که کمتر ویلایی همچین امکانی را داراست. ظرفیت این مجموعه (حداکثر10 نفر) می باشد و دارای امکاناتی از قبیل استخر سرپوشیده - تجهیزات آشپزی- سرویس فرنگی-باربیکیو- تراس- کولرگازی و مبلمان بسیار شیک می باشد.

شما در این مجموعه می تواند تجربه اقامتی در کنار ساحلی بسیار تمییز و زیبا داشته باشید که در مقایسه با بسیاری از ویلاهای مشابه از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است.

8 ویلای برتر در بکرترین مناطق شمال ایران برای تعطیلات آخر هفته!

برای دیدن جزئیات ویلای چلیپا و رزرو آن اینجا کلیک کنید.


5) ویلایی لوکس و استخردار در محمودآباد

اگر بدنبال ویلای لوکس و لاکچری در منطقه محمودآباد می گردید بدون شک این ویلا بهترین گزینه برایتان می باشد.

ویلایی با مساحت 1200 متر با 5 اتاق خواب (5 تخت دونفره ) که می تواند حداکثر میزبان 20 نفر باشد. فضایی بسیار شیک و بزرگ که هرآنچه از یک ویلا در شمال ایران می خواهید همه را با هم دارد.

شما در این ویلا می توانید از امکاناتی از قبیل استخر- جکوزی- میز بیلیارد - زمین والیبال - زمین بسکتبال - سیستم صوتی پیشرفته به همراه رقص نور - 12 عدد اسپیلت - فوتبال دستی - میز پینگ پنگ و اینترنت پر سرعت استفاده کنید.

لازم است بدانید که تمام وسایل این ویلا نو بوده و تمییزی و نظافت آن را تضمین میکنیم.

8 ویلای برتر در بکرترین مناطق شمال ایران برای تعطیلات آخر هفته!

برای مشاهده نرخ اجاره یا رزرو ویلا اینجا را کلیک کنید.


6) ویلای سوپر لاکچری و رویایی در متل قو

در این ویلا شما می توانید تجربه داشتن ویو ای استثنایی را داشته باشید. منظره ای که به جنگلی زیبا و بیکران ختم میشود.

این ویلا با مساحت 500 متر که دارای 3 اتاق خواب می باشد ( 3 تخت دونفره) می تواند حداکثر میزبان 12 نفر باشد و دارای نمایی بسیار مجلل می باشد که بدون شک در اولین نگاه عاشقش میشوید و قطعا اقامتتان را در متلقو تبدیل به خاطره ای فراموش نشدنی می کند.

از امکانات این ویلای سوپر لاکچری می توان به استخر روباز - تجهیزات آشپزی - سرویس فرنگی - تلویزیون - کولر گازی نام برد.

به امکانات فوق جنگل بکری را هم اضافه کنید که در چند قدمیتان نفس میکشد و شما می توانید در هوای بسیار مطبوع این جنگل نفس بکشید و رویایتان را زندگی کنید.

8 ویلای برتر در بکرترین مناطق شمال ایران برای تعطیلات آخر هفته!

برای دیدن عکس های این ویلا یا رزرو آن اینجا را کلیک کنید.


7) ویلای تریبلکس در در جنگل های کلاردشت

اگر قصد سفر به منطقه کلاردشت را دارید و میخواهید در نزدیک ترین فاصله از جنگل بکر اقامتی رویایی داشته باشید این ویلا می تواند بهترین گزینه برایتان باشد.

ویلایی بسیار لوکس و مدرن با مساحت 400 متر که دارای 5 اتاق خواب می باشد( 5 تخت دونفره) که می تواند حداکثر میزبان 16 نفر باشد. از امکانات این ویلا می توان به حمام - گیرنده دیجیتال - تجهیزات آشپزی - تلویزیون - سرویس فرنگی - پارکینگ و سیستم گرمایش نام برد.

یکی از مهمترین ویژگی های این ویلا نزدیکی آن به طبیعت بکر منطقه و تمییزی آن است که می تواند اقامتی بسیار دلچسب را برایتان مهیا سازد و خاطره سفرتان به کلاردشت را در ذهنتان تا ابد زنده نگاه دارد.

8 ویلای برتر در بکرترین مناطق شمال ایران برای تعطیلات آخر هفته!

برای مشاهد قیمت و رزرو ویلا اینجا را کلیک کنید.


8) ویلای رویایی در فیروزکوه

اگر به فکر اقامت در نزدیکی تهران در مکانی بسیار خوش آب و هوا افتادهاید این ویلا یکی از بهترین گزینه های شماست در منطقه فیروزکوه که دریایی از زیبایی در خود جای داده است.

قبل از هر توضیحی باید برایتان از پنجره ای بگویم که روبه دریاچه ای بسیار زیبا بازخواهد شد که می تواند تصویری خارق العاده در ذهنتان بسازد. این ویلا در جوار دریاچه نمرود احداث شده که قطعا با دیدن ویو دریاچه یکی از آرامبخش ترین و زیبا ترین خاطراتتان را در آن منطقه زیبا می توانید تجربه کنید.

از امکانات این ویلا می توان به آب تصفیه شده و پرفشار- برق خورشیدی و موتوربرق - پکیج - دو حمام و 3 دستشویی ( فرنگی و ایرانی)- گاز رومیزی و کف پارکت اشاره کرد.

این ویلا در دو طبقه 50 متری با دو اتاق خواب و بالکنی روبه دریاچه که منظره بسیار زیبایی را در خود نگاه داشته.

دور تا دور این باغ ویلا فنس کشی شده می باشد و حیاط آن دیوارچین است.

شاید بد نباشد بدانید که در دریاچه مشرف به ویلا می توانید تجربه قایق سواری و ماهیگیری را نیز داشته باشید که می تواند در نوع خود جالب باشد.

8 ویلای برتر در بکرترین مناطق شمال ایران برای تعطیلات آخر هفته!

برای مشاهده جزئیات و قیمت های این ویلا در ایام پیک و غیر پیک اینجا را کلیک کنید.

برای اطمینان از صحت مطالب و رزرو آنلاین ویلای مورد نظر خود می توانید به سایت شب مراجعه کنید.

قیمت تور‌های پرطرفدار خارجی، چقدر شده است؟


فکر می‌کنید عزیزانی که یکی در میان برای مان پیامک می‌فرستند و ما را به اقامت در بهترین هتل‌های کوآلالامپور و آنکارا دعوت می‌کنند، برای این پیشنهاد‌های طلایی چقدر پول می‌خواهند؟
قیمت تور‌های پرطرفدار خارجی، چقدر شده است؟

روزنامه هفت صبح – احمد رضا نجفی: فکر می کنید عزیزانی که یکی در میان برای مان پیامک می فرستند و ما را به اقامت در بهترین هتل های کوآلالامپور و آنکارا دعوت می کنند، برای این پیشنهادهای طلایی چقدر پول می خواهند؟

برای این که از سر و ته ماجرا کسب اطلاع کنیم، چند ساعت وقت گذاشتیم و با بالا و پایین کردن آفرهای مختلف در آژانس های گردشگری، متوجه شدیم این روزها سفر کار هر کسی نیست. اگرچه پیدا کردن ارز با سختی های زیادی روبرو است و حداقل یکی دو ساعت آفتاب گرفتن در ظهر داغ خیابان فردوسی را می طلبد ولی آژانس هایی هستند که از مشتری های شان ارز نمی خواهند و با همان هزینه ریالی خرج این سفرهای گردشگری سه تا هفت روزه را تامین می کنند.

با این وجود نرخ آفرها همچنان برای خیلی از ایرانی ها گرانقیمت به نظر می رسد. مثلا چند خانواده ایرانی می توانند هزینه 15 میلیون تومانی سفر هفت روزه به جزیره بالی اندونزی را تامین کنند؟ یا چند نفر حاضر می شوند برای یک سفر سه روزه به دبی پنج میلیون و 200 هزار تومان هزینه می کنند؟

1) دبی؛ 3.6 میلیون تا 5.2 میلیون

سفر خارجی در عصر دلار 15 هزار تومانی

همین فردا اگر چمدان را ببندید و به دبی بروید، این سفر دست کم سه میلیون و 500 هزار تومان برای شما تمام می شود. تورهای مسافرتی سه روزه به مقصد دبی 18 شهریورماه یعنی همین فردا شما را با پروازهای هواپیمایی ماهان به این شهر بدون مالیات می برند و در هتل های سه ستاره «السراب» و «خورشید، شن و دریا» اسکان می دهند. اگر برای اقامت در این سفر سه روزه، به کمتر از هتل پنج ستاره راضی نمی شوید، احتمالا باید گران ترین آفر تور گردشگری به مقصد دبی را انتخاب کنید.

لاکچری ترین آفر گردشگری که در خلال جستجو چند ساعته به چشم مان خورد، مربوط به یک تور گردشگری بود که پنج میلیون و 200 هزار تومان قیمت داشت و هتل پنج ستاره رویال پالم مرکزی را برای اقامت سه روزه در نظر گرفته بود. یک تور دیگر که سه روز اقامت در هتل کرون پلازا را برای مشتریانش در نظر گرفته بود، چهار میلیون و 650 هزار تومان قیمت داشت.

با جستجوی بیشتر، تورهای گردشگری با اقامت در هتل های پنج ستاره ارزان تر هم پیدا می شود. مثلا یک تور گردشگری برای سفر سه روزه با اقامت در هتل پنج ستاره کانال سنترال، چهار میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته است.


2) آنکارا؛ سه تا چهار میلیون

سفر خارجی در عصر دلار 15 هزار تومانی

بالا رفتن قیمت دلار هر بازاری را با رکود مواجه کند، بازار سفر به ترکیه همچنان رونق خودش را حفظ خواهد کرد. همسایه های ترک زبان ماهم این چند وقت با مشکلات ارزی دست و پنجه نرم می کنند و برای همین طالب دلار هستند. این موضوع خودش را در آفر تورهای گردشگری نشان داده است.

تورهای گردشگری سه روزه به مقصد آنکارا، علاوه بر دو میلیون و 200 هزار تومان هزینه بلیت رفت و برگشت از شرکت هواپیمایی ایران ایر، مابقی هزینه ها را به دلار محاسبه می کنند. ارزان ترین تورهایی که توانستیم پیدا کنیم علاوه بر هزینه بلیت ها، 67 دلار برای اقامت از مشتری می خواستند. یکی از این تورهای ارزان قیمت که از اول مهر ماه به مدت سه روز شما را در هتل آرمر آنکارا اسکان می دهد، با احتساب دلار 15 هزار تومانی، سه میلیون تومان خرج روی دست شما می گذارد.

یک آفر سه میلیون تومانی دیگر هم پیدا کردیم که محل اقامت آن در هتل طلایی آنکارا است. هزینه تورهای گرانقیمت تر به مقصد آنکارا به 130 دلار هم می رسد. این یعنی علاوه بر هزینه دو میلیون تومانی بلیت، شما باید دو میلیون تومان دیگر برای اقامت در هتل شرایتون آنکارا خرج کنید تا هزینه سفر برای شما، چهار میلیون تومان رقم بخورد.


3) باکو؛ سه تا هفت میلیون

سفر خارجی در عصر دلار 15 هزار تومانی

آمارها نشان می دهد از ابتدای سال میلادی تا امروز حدود 165 هزار ایرانی به جمهوری آذربایجان سفر کرده اند. ایران و آذربایجان از نظر فرهنگی شباهت های بسیاری به هم دارند. به خصوص که خیلی از ایرانی ها با زبان آذری آشنا هستند و برای همین آذربایجان همیشه یکی از پر رفت و آمدترین کشورها برای شهروندان ایرانی به شمار می رود.

بالا و پایین کردن تبلیغات تورهای گردشگری به مقصد باکو نشان می دهد، هزینه سه شب اقامت در بهترین هتل شهر باکو که هتل چهارفصل نام دارد، هفت میلیون تومان آب می خورد. یک تور گردشگری که شما را با پروازهای هواپیمایی ایران ایر به این شهر می برد، تعرفه های ارزان تری هم در نظر گرفته. ارزان ترین توری که به مقصد باکو پیدا کردیم، مربوط به تور گردشگری سه روزه با اقامت در هتل هنر باکو (Art Hotel Baku) است که سه میلیون تومان قیمت خورده.

تورهای گردشگری با پیشنهادهای بین سه میلیون تومان تا سه میلیون و 500 هزار تومان هم وجود دارد که محل اقامت آنها در هتل های رویال، آمارا، اونیو و اطلس شهر باکو است. سه شب اقامت در هتل پالمان که دومین هتل بزرگ شهر باکو به حساب می آید با احتساب هزینه بلیت ایران ایر، چهار میلیون و 300 هزار تومان برای گردشگرها آب می خورد.


4) بالی اندونزی؛ 11 تا 15 میلیون

سفر خارجی در عصر دلار 15 هزار تومانی

شهرهای ساحلی اندونزی شاید چندان جذابیتی نداشته باشند، اما جزایر آن برای گردشگرهای ایرانی منحصر به فرد هستند. سفر به بالی که از جزیره های کشور اندونزی به حساب می آید، خرج زیادی لازم دارد. چون تورهایی که گردشگران را به این شهر می برند، هزینه های اقامت را با دلار حساب کرده اند. به جز قیمت بلیت هواپیمایی ماهان که به صورت رفت و برگشت سه میلیون و 800 هزار تومان آب می خورد، هفت روز اقامت در هتل های این شهر دست کم 470 دلار هزینه بر می دارد.

ارزان ترین تور گردشگری هفت روزه ای که به مقصد بالی پیدا کردیم، شما را در هتل آماریس اسکان می دهد و با احتساب دلار 15 هزار تومانی، حدود هفت میلیون تومان خرج روی دست تان می گذارد. کنار هم گذاشتن هزینه بلیت و اقامت، قیمت این تور گردشگری را به حدود 11 میلیون تومان می رساند. هزینه هفت شب اقامت در هتل گراند میراژ بالی، 680 دلار خرج روی تور گردشگری گذاشته و قیمت تور را به 14 میلیون تومان رسانده است. تورهای گرانقیمت به مقصد بالی برای اقامت هفت شب در هتل پنج ستاره گردشگری کارتیکای این شهر، 735 دلار قیمت خورده که با هزینه بلیت و خرید دلار از بازار آزاد، برای گردشگران ایرانی 15 میلیون تومان خرج دارد.


5) کیش؛ 800 هزار تا 1.2 میلیون

سفر خارجی در عصر دلار 15 هزار تومانی

همه سفرهای آن ور آبی که قرار نیست به مقصد کشورهای خارجی باشد؛ همین جزیره کیش هم آن طرف آب به حساب می آید و می تواند یک مقصد تفریحی ارزان قیمت برای گردشگران باشد. تازه با سفر به کیش از ارزبری سفرهای گردشگری هم جلوگیری می شود و نیازی به چانه زدن سر قیمت دلار در خیابان های فردوسی نخواهید داشت.

اگر بخواهید به صورت آزاد و بدون تورهای گردشگری به کیش سفر کنید، هزینه هر شب اقامت شما در هتل پنج ستاره شایان کیش 380 هزار تومان خواهد بود و برای یک اقامت سه روزه در این شهر جزیره ای، باید تقریبا یک میلیون و 200 هزار تومان خرج کنید. این در حالی است که با همین هزینه یک میلیون و 200 هزار تومانی، می توانید از تورهای گردشگری که شما را به کیش می برند استفاده کنید و در همین هتل پنج ستاره اقامت داشته باشید.

این تور سه روزه به مقصد کیش شمارا با پروازهای هواپیمایی معراج به این جزیره می برد و هزینه های خورد و خوراک سفر را هم بر عهده می گیرد. تازه اگر اصرار چندانی به اقامت در هتل های لاکچری ندارید، یک روز گردشگری 800 هزار تومانی هم هست که با پروازهای شرکت هواپیمایی زاگرس شما را به این جزیره می برد و در هتل یک ستاره خاتم اسکان می دهد.


6) مالزی؛ چهار میلیون تا 9.6 میلیون

سفر خارجی در عصر دلار 15 هزار تومانی

احتمالا اولین صحنه ای که بعد از شنیدن اسم مالزی جلوی چشم تان ظاهر می شود، برج های دو قلویی هستند که با یک پل به متصل شده اند. ایرانی های زیادی برای تحصیل به کوآلالامپور سفر می کنند. اما جاذبه های گردشگری این شهر به حدی هست که به سادگی نتوانیم از کنار سفرهای تفریحی بگذریم. به خصوص که سفر به مالزی برای ایرانی ها نیاز به ویزا ندارد. از آنجایی که آفرهای پیشنهادی تورهای گردشگری به مقصد مالزی بیشتر به تومان محاسبه شده است، سفر به کوآلالامپور در رده ارزان ترین سفرها قرار می گیرد. به طوری که با پرداخت چهار میلیون تومان، یک تور گردشگری شما رابا پروازهای هواپیمایی ماهان به کوآلالامپور می برد و هزینه هفت شب اقامت در هتل سه ستاره سانی این شهر را متقبل می شود.

آفرهای چهار میلیون تومانی تور مالزی کم نیستند و با کمی جستجوی بیشتر می شود تور گردشگری را پیدا کرد که با دریافت چهار میلیون و 200 هزار تومان شما را در هتل چهار ستاره رویال چولان بوکیت بینتانگ مالزی اسکان می دهد. هزینه تورهای مسافرتی که هتل های پنج ستاره را برای اقامت انتخاب کرده اند، بیش از دو برابر این تورهای ارزان قیمت در می آید.

گران ترین آفری که به چشم مان خورد مربوط به یک تور گردشگری بود که هتل پنج ستاره ریتز کارلتون را برای اقامت در نظر گرفته بود و برای این سفر هفت روزه، 9 میلیون و 600 هزار تومان قیمت گذاشته بود.


7) بلغارستان؛ 5.9 میلیون تا 9.5 میلیون

سفر خارجی در عصر دلار 15 هزار تومانی

سال گذشته بیش از 29 هزار ایرانی درخواست ویزا برای بلغارستان کرده اند که 95 درصد آن ویزای توریستی بوده. این رقم نشان می دهد که می توان روی بلغارستان هم به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری حساب باز کرد. به خصوص که هزینه تورهای گردشگری به مقصد این کشور، به نسبت بقیه سفرهای گردشگری کمتر به نظر می رسد. چرا که نهایت قیمتی که برای سفر به بلغارستان به چشم مان خورد، 9 میلیون و 500 هزار تومان بود و مربوط به یک تور گردشگری است که با پروازهای هواپیمایی ماهان گردشگران را به صوفیه می برد و به مدت هفت روز در هتل قصر کالیاکرا اسکان می دهد.

البته به نظر این تور گردشگری در قیمت گذاری کمی زیاده روی کرده است. چرا که در خلال جستجوهای مان با یک آفر مواجه شدیم که فقط پنج میلیون و 900 هزار تومان از مشتری می گرفت و هتل پنج ستاره آرنامار را برای اقامت گردشگرهایش در نظر گرفته بود.

این آفر بین بقیه آفرهای تورهای گردشگری منحصر به فرد بود چرا که قیمت تورها به مقصد بلغارستان، به طور متوسط هفت تا هشت میلیون تومان قیمت داشت. مثلا یک تور گردشگری بلغارستان برای این سفر با اقامت هفت روزه در هتل چهار ستاره ادمیرال، هشت میلیون و 900 هزار تومان در نظر گرفته بود.

بهترین حمام‌های ترکی استانبول را بشناسید


حمام‌های ترکی قطعاً بخشی جدایی ناپذیر از تجربه گردشگران هستند، برخی از این حمام‌ها هنوز هم در استانبول فعالیت می‌کنند. این حمام‌ها از دوران امپراطوری عثمانی که حمام‌های بخار به جایی برای دورهمی‌های اجتماعی و مراسم پاکیزگی بر اساس ایمان اسلامی تبدیل شدند در استانبول شهرت پیدا کردند.
بهترین حمام‌های ترکی استانبول را بشناسید

وب‌سایت ایوار: حمام‌های ترکی قطعاً بخشی جدایی ناپذیر از تجربه گردشگران هستند، برخی از این حمام‌ها هنوز هم در استانبول فعالیت می‌کنند.

حمام‌های ترکی از دوران امپراطوری عثمانی که حمام‌های بخار به جایی برای دورهمی‌های اجتماعی و مراسم پاکیزگی بر اساس ایمان اسلامی تبدیل شدند در استانبول شهرت پیدا کردند.

همچنین این بناها به لحاظ معماری هم حرف بسیاری برای گفتن داشتند. اگر چه امروزه تنها 10 درصد از حمام‌های قدیمی استانبول هنوز هم کار می‌کنند اما این آئین حمام کماکان بخش مهمی از فرهنگ ترکی را به ویژه برای بازدیدکنندگان تشکیل می‌دهد.

در آئین حمام ترکی دلاکان مخصوصی بازدیدکنندگان را به داخل حمام هدایت کرده و آن‌ها را به جایی که باید در کنار حوض آب بنشینند راهنمایی می‌کنند تا به دمای آب عادت کرده و پوستشان را با خیس کردن نرم کنند. سپس دلاک با کیسه‌های مخصوصی پوست مرده را از بدنشان پاک می‌کند.

وقتی این مرحله انجام شد فرد را برای قسمت بعدی که صابون زدن و ماساژ است آماده می‌کنند. در این قسمت معمولاً روی سکوی مرمری گرمی دراز می‌کشند. در این مقاله به معرفی بازماندگان حمام ترکی در استانبول پرداخته‌ایم.

 آقا حمامی

به خاطر اینکه «بی اوغلو» (Beyo?lu) در گذشته ناحیه‌ای مسکونی نبود، «آقا حمامی» (A?a Hamam?) در اصل به عنوان یک حمام خصوصی برای استفاده انحصاری «سلطان محمد» و پسرانش در سال 1454 ساخته شد. زمانی که در سال 1923 جمهوری ترکیه تأسیس شد، این حمام بارها صاحب عوض کرد و در نهایت به حمام توریستی معروفی که امروزه می‌بینید تبدیل شد.


چاقالوغلو حمامی

بهترین حمام‌های ترکی در استانبول

«چاقالوغلو حمامی» (Ça?alo?lu Hamam?) در سال 1741 ساخته شد و آخرین حمام دوران امپراطوری عثمانی به شمار می‌رود. این حمام عمومی را برای جمع کردن هزینه ساخت کتابخانه سلطان محمود اول ساختند و طراحی آن به عهده «سلیمان آقا» بود و توسط «عبدالله آقا» به پایان رسید. این دو در زمان خود از معماران برجسته دربار بودند. این حمام امروزه کماکان مورد استفاده مردم محلی و گردشگران قرار می‌گیرد.


چمبرلیتاش حمامی

بهترین حمام‌های ترکی در استانبول

«چمبرلیتاش حمامی» (Çemberlita? Hamam?) در سال 1584 توسط معمار مشهور ترکیه، «سنان» (Sinan) ساخته شد و قرار بود به صورت دو سازه کاملاً یکسان باشد که یکی برای مردان و دیگری برای زنان مورد استفاده قرار گیرد. اگر چه بنای حمام از بیرون شبیه به مربع است اما از داخل یک شکل هندسی 12 گوشه با 12 ستون بوده و به کارهای آخر سنان شباهت زیادی دارد. این حمام به عنوان یکی از نمونه‌های دوران اوج این معمار بسیار با اهمیت است.


هاسکی هورم سلطان حمامی

بهترین حمام‌های ترکی در استانبول

«حمام هاسِکی هورم سلطان» (Haseki Hürrem Sultan Hamam?) توسط همسر سلطان سلیمان عثمانی سفارش داده شد و در قرن شانزدهم توسط معمار سنان طراحی گردید. در سال 2007 بعد از آنکه مدتی طولانی به روی عموم بسته بود، آن را طی سه سال پروژه بازسازی به یک حمام ترکی مدرن و لوکس تبدیل کرده و امروزه در فضایی تاریخی به مشتریان خدمات‌رسانی می‌کند.


حمام سلیمانیه

بهترین حمام‌های ترکی در استانبول

سلیمان بزرگ سفارش «حمام سلیمانیه» را به معمار سنان داد و ساخت آن در سال 1557 آغاز شد. این حمام با گنبد‌های حیرت‌انگیز و دودکش‌هایی که به لحاظ هندسی بسیار هماهنگ هستند، در سال 1924 به طور کل بسته شد اما بعد از یک پروژه نوسازی سنگین و وسیع دوباره در سال 2004 فعالیت خود را از نو آغاز کرد.


 قلیچ علی پاشا حمامی

بهترین حمام‌های ترکی در استانبول

یکی دیگر از شاهکارهای معماری سنان، «حمام قلیچ علی پاشا» (K?l?ç Ali Pa?a Hamam?) است که توسط دریاسالار معروف عثمانی قلیچ علی پاشا سفارش داده شد تا بخشی از مسجدی باشد که کماکان تا به امروز فعالیت دارد. این حمام بین سال‌های 1578 تا 1583 ساخته شد و بعد از یک پروژه بازسازی طولانی که 7 سال به طول انجامید، دوباره با امکاناتی لوکس و مدرن آماده خدمات رسانی به مشتریان شد.

آبشار گریت، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های خرم آباد


اگر طبیعت دوست هستید و از بودن در کنار آبشار‌ها و و گوش دادن به صدای خوش و خروش آب لذت می‌برید راهی سرزمین آبشار‌ها یعنی استان لرستان شوید، استانی که آبشار‌های زیادی را در خود جای داده و با بیش از 50 آبشار به سرزمین آبشار‌ها معروف است.
آبشار گریت، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های خرم آباد

مجله گردشگری الی گشت - سمانه وفایی نژاد: نقاط سرسبز با داشتن رودخانه ها و آبشارها همیشه از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اند و همیشه گردشگران زیادی برای لذت بردن از آب و هوای خوب و چشم اندازها راهی این مناطق می شوند. اگر طبیعت دوست هستید و از بودن در کنار آبشارها و و گوش دادن به صدای خوش و خروش آب لذت می برید راهی سرزمین آبشار ها یعنی استان لرستان شوید، استانی که آبشارهای زیادی را در خود جای داده و با بیش از 50 آبشار به سرزمین آبشارها معروف است. یکی از جذاب ترین آبشارهای این استان، آبشار گریت است، آبشاری با چشم اندازهای خیره کننده که گردشگران بسیاری دارد.

رفتن به میان طبیعت برای مدتی شما را از همهمه های روزمره رها می کند تا شاهکارهای طبیعی را به نظاره بنشینید و روح و جانتان تازه شود. وقتی حرف از آبشارهای جذاب ایران می شود ناخداگاه یاد استان لرستان می افتیم هر چند استان های دیگر کشورمان هم آبشارهای زیبایی دارند اما تعداد زیاد آبشارهای لرستان آن را به سرزمین آبشارها تبدیل کرده است.

استان لرستان که به بام طبیعت ایران معروف است مملوء از چشمه ها و سراب های جذاب است که با چشم اندازهای دیدنی گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند. آبشارهای فراوان طبیعتی زیبا و دلفریب و همینطور آب و هوایی بهشتی را برای این منطقه ایجاد کرده و همین عامل گردشگران زیادی را راهی این منطقه می کند.

بدون شک یکی از جذاب ترین آبشارهای استان لرستان آبشار گریت است، آبشاری که به سرکانه و هفت چشمه هم معروفه و در مسیر رودخانه ترس گریت به رودخانه سزار به خاطر عبور از ناهمواری ها به صورت طبیعی شکل گرفته و زیبایی های بی مانندی را خلق کرده است.

آبشار گریت، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های خرم آباد

آبشار در روستای گریت، در فاصله 50 کیلومتری شهرستان خرم آباد، در میان دره ای خوش آب و هوا قرار گرفته، دره ای پوشیده از درختان بلوط که جلوه ای بینظیر از طبیعت غرب ایران دارد و طبیعتی بی نظیر است.

آبشار گریت یک آبشار سه گانه با ارتفاع 15 و پهنای 17 متر است و در اطراف آن پوشش گیاهی جذابی قرار دارد. مسیر روستا تا آبشار گریت یکی از جذاب ترین مسیرهای طبیعت گردی در میان طبیعت بکر و جنگلی ست.

در این مسیر یک پیاده روی یک ساعته و همینطور مناظری بی مانند در انتظارتان است به طوری که هنوز به آبشار نرسیده طبیعت گردی لذت بخشی را تجربه می کنید. در کنار آبشار جاده ای ماشین رو هم هست که البته کیفیت آن چندان مناسب نیست و امید است تا با مرمت این جاده تعداد گردشگران این منطقه هم بیشتر شود.

در گوشه ای از طبیعت دلفریب خرم آباد آبشاری رویایی وجود دارد، آبشار گریت که بعد از سقوط از ارتفاع 15 متری به مسیر خود در رودخانه ادامه می دهد و مکان بینظیری را برای گشت و گذار ایجاد کرده است. یکی از مهمترین تفریحات اطراف آبشار گشت و گذار در طبیعت است، پوشش گیاهی اطراف آبشار درختان بلوط، زالزالک و مو است، به دل طبیعت بزنید و با عبور از کنار رودخانه و درختان بلوط و تماشای چشم اندازهای اطراف حال و هوایی متفاوت را تجربه کنید.

می توانید بعد از مدتی گشت و گذار جایی در کنار آبشار و رودخانه بساط پیکنیک بچینید و چند ساعتی را در کنار خانواده از بودن در میان طبیعت لذت ببرید. در این طبیعت رویایی سوژه های زیادی برای عکاسی پیدا می کنید و می توانید با ثبت عکس های زیبا خاطره سفر به کنار این آبشار را برای همیشه در گوشه ای از ذهنتان ثبت کنید.

آبشار گریت، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های خرم آباد

آب بازی یکی از شادترین تفریحات این آبشار است مخصوصا اگر در اوج گرمای تابستان به این منطقه رفتید آب بازی را حتما در لیست برنامه های خود قرار دهید تا خنک شوید. سقوط آب از ارتفاع و بودن در میان کوهستان آب و هوای لطیف و نشاط آوری را برای این منطقه رقم زده که حسابی روح تان را صیقل می دهد.
بهترین زمان بازدید از آبشار گریت

در فصل بهار آب و هوای خوب و چشم اندازهای عالی و همینطور فراوان بودن آب آبشار، گردشگران زیادی را برای تفریح و استراحت به این منطقه می کشاند. پیشنهاد می کنیم شما هم در فصل های بهار و تابستان به کنار این آبشار بروید و غرق آب و هوای بهشتی آن شوید. آبشارها در فصل بهار به خاطر افزایش بارش ها جذاب تر از هر زمان دیگری اند به خصوص اینکه رویش درختان و گل ها در اطراف هم چشم اندازهای آن ها را تماشایی تر می کند.

برای بازدید از آبشار گریت فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید چون در فصل بهار و اوایل تابستان این منطقه پوشیده از گل های رنگارنگ و پوشش گیاهی جذاب می شود که از تماشای آن ها به وجد می آیید.

درسته که در تابستان کمی از میزان آب ابشار کاسته می شود اما در عوض طبیعت در اوج سرسبزی خود است و گرمای هوا هم بودن در کنار آبشار را لذت بخش تر می کند. زمستان های این ناحیه سرد و پربرف است و بازدید از آبشار در این فصل از سال توصیه نمی شود.

آبشار گریت، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های خرم آباد

لرستان یکی از بهترین سفرها را برایتان رقم می زند، سرزمینی پر از آثار تاریخی و البته جاذبه های طبیعی. این استان طبیعت بکر و تماشایی زاگرس را به زیباترین شکل ممکن به نمایش گذاشته و با آبشارها، رودها، دشت لاله های واژگون و جنگل های بلوط سفری ناب و فراموش نشدنی را برایتان می سازد. یکی دیگر از جذاب ترین آبشارهای استان لرستان آبشار بیشه است آبشاری که در میان جنگل و کوه های زاگرس شما را مهمان یک طبیعت گردی بینظیر می کند و با 48 متر ارتفاع آنقدر باشکوه و تماشایی ست که در لیست آثار ملی ایران قرار دارد.

مسیر رسیدن به آبشار از شهر خرم آباد هم تماشایی ست؛ از کنار مزارع گندم و چند روستا می گذرید و ناگهان خود را در ارتفاع احساس می کنید اینجاست که باید خودتان را آماده کنید تا یکی از زیباترین آبشارهای ایران در مقابل دیدگانتان ظاهر شود. پیشنهاد می کنیم صبح زود را برای بازدید از آبشارها انتخاب کنید تا بتوانید چند ساعتی را در میان طبیعت بمانید.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟