گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

خالکوبی و دانستنی‌هایی که نمی‌دانستید!

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

شکی نیست که ما در یکی از پیشرفته‌ترین دوره‌های تاریخ زندگی می‌کنیم. جامعه امروز بیش از قبل پذیرای فرهنگ‌ها و گرایش‌های مختلف است. هزاران سال است که تتو وجود دارد، اما همیشه به آن نگاه منفی نمی‌شده است.
برترین ها: شکی نیست که ما در یکی از پیشرفته ترین دوره های تاریخ زندگی می کنیم. جامعه امروز بیش از قبل پذیرای فرهنگ ها و گرایش های مختلف است. هزاران سال است که تتو وجود دارد، اما همیشه به آن نگاه منفی نمی شده است. در برخی جوامع، خالکوبی نماد چیزی مقدس یا محترم است. امروزه بسیاری از افراد خالکوبی را به عنوان اثر هنری یا روش زیبایی می بینند. اما بسیاری از افراد هم به آن نگاه منفی دارند. تتو در بسیاری از فرهنگ ها و جوامع نماد زندگی در زندان، اراذل و اوباش، اعتیاد، سازمان های نژادپرستی و ... است. در این مطلب با حقایقی درباره خالکوبی آشنا می شوید.

مرد یخی تتو را دوست داشت

مرد یخی که با نام اوتسی شناخته می شود، قدیمی ترین خالکوبی را دارد. او یک صلیب سیاه داخل زانوی چپش، شش خط راست پشت کمرش و خطوط موازی روی مچ پا ، مچ دست و پاهایش دارد. وقتی دانشمندان جسد او را با اشعه ایکس بررسی کردند، متوجه بیماری مفاصل زیر هر تتو شدند که باعث شد فکر کنند از این تتو ها برای تسکین دردش استفاده می کرده است.
قدمت تجهیزات تتو به آخرین عصر یخبندان می رسد

باستان شناسان ابراز هایی را در فرانسه، پرتغال و اسکاندیناوی کشف کردند که احتمالا برای خالکوبی استفاده می شده است. آن ها حداقل 12 هزار سال یا از زمان آخرین عصر یخبندان قدمت دارند.
کلمه تاتو

کلمه تتو از کلمه تا در زبان پولی نزی ریشه گرفته که شبیه صدای برخورد سوزن تتو به پوست است. اولین منبع مستند کلمه تتو در مقالات ژوزف بانکس است، طبیعت شناسی که سوار بر کشتی کاپیتان کوک بود. اروپاییان تا آن زمان به تتو علامت می گفتند.
خالکوبی در پلی نزی
خالکوبی پلی نزی قبل از ورود اروپاییان در اقیانوس آرام جنوبی وجود داشت. همچنین مردم پلی نزی ماهرترین هنرمندان تتو در تاریخ بودند.
پاک کردن تتو در گذشته چندش آور بود

روش های باستانی پاک کردن تتو در گذشته عبارتند از: استفاده از مخلوط سرکه بسیار قوی با پس مانده توالت های خانگی قدیمی یا مخلوط مدفوع کبوتر با سرکه قوی که برای مدت طولانی به شکل ضماد روی پوست گذاشته می شد.
امروزه تتو را با لیزر پاک می کنند

پیشرفت علم و تکنولوژی پاک کردن تتو را آسان تر و تمیزتر کرده است. امروزه جراحی لیزر موثرین و بهترین راه پاک کردن تتو است. لیزر در پوست نفوذ و رنگدانه های تتو را تجزیه می کند. با این کار رنگدانه ها به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن حذف می شوند.
دیدگاه رومی یونانی به تتو

یونانیان خالکوبی را از ایرانیان یاد گرفتند. آن ها از خالکوبی عمدتا برای علامتگذاری برده ها و مجرمان استفاده می کردند تا اگر فرار کردند آن ها را شناسایی کنند. رومیان آن را از یونانی ها یاد گرفتند و روی پیشانی برده های فراری خالکوبی می کردند.
خالکوبی سرگرمی کالیگولا بود

بر کسی پوشیده نیست که کالیگولا یکی از عجیب ترین امپراطوران رم بوه است. او دستور می داد اعضای دربارش را خالکوبی کنند تا سرگرم شود.
پاپ آدریا اول خالکوبی را چند قرن ممنوع کرد

پاپ آدریان اول در سال 787 هر نوع خالکوبی را ممنوع کرد. حتی روی مجرمان و گلادیاتورها. از آن به بعد، خالکوبی در بیشتر غرب اروپا تا قرن نوزدهم ناشناخته ماند.
مردم بیزانس تتو را تحقیر می کردند

در شرق اروپا به خصوص در امپراتوری بیزانس دید مثبتی نسبت به خالکوبی وجود نداشت. مثلا امپراتور یونانی تئوفیلوس از دو راهبی که در جمع از او انتقاد کردند با خالکوبی یازده جمله زشت روی پیشانی آن ها انتقام گرفت.
زنان مصر باستان خالکوبی را دوست داشتند

طرح هایی که ظاهرا خالکوبی را نشان می دهند، در نقاشی از مردان و زنان در هنر و مجسمه سازی مصر دیده می شود. اما همه مومیایی های مصری تتوداری که تا بهامروز کشف شدند، زن هستند. مصرشناسان معتقدند این طرح ها نماد باروری، بکارت یا جوانی بودند.
اما تامی لی بیشتر دوست داشت

نام ستاره راک تامی لی در سال 2007 در کتاب گینس ثبت شد. اما او چه ربطی به تتو دارد؟ او اولین مردی بود که در طول پرواز خصوصی به میامی روی هوا خالکوبی کرد.
خانواده سلطنتی بریتانیا و روسیه خالکوبی را پذیرفتند

از اواسط قرن هجدهم تا اوایل قرن بیستم، خالکوبی به ویژه در میان خانواده سلطنتی روسیه و انگلیس محبوب بود. در آن زمان تتو به قدری گران بود که فقط ثروتمندان از پس هزینه های آن برمی آمدند. وقتی تتو ارزان شد، بی ارزش شد تا اینکه در اواسط قرن بیستم رنسانس تتو اتفاق افتاد.
سهم توماس ادیسون

مردی که دستگاه خالکوبی را در سال 1891 اختراع کرد، یک هنرمند نیویورکی به نام ساموئل اوریلی بود. او طرحش را بر مبنای چاپگر اتوگرافیک ساخت، دستگاه حکاکی که توسط توماس ادیسون اختراع شده بود.
ایدز و تتو

محافل رسمی پزشکی ادعا می کنند که ایدز توسط تتو منتقل می شود. اما هیچ مورد گزارش شده ای از این بیماری نیست که توسط دستگاه تتو منتقل شده باشد.
وینستون چرچیل و مادرش خالکوبی دوست داشتند

مادر وینستون چرچیل، بانو رندولف چرچیل، یک مار دور مچش خالکوبی کرده بود و در مواقع رسمی آن را با دستبند الماس می پوشاند. چرچیل هم یک لنگر روی بازویش داشت.
خالکوبی یک صنعت میلیارد دلاری در آمریکاست

طبق گزارش اخیر Statistic Brain حدود 45 میلیون آمریکایی حداقل یک تتو دارند. آمریکایی ها بیش از هر ملت دیگری برای خالکوبی هزینه می کنند سالانه 1.65 میلیارد دلار!
ربوده شدن لیندبرگ خالکوبی را در کودکان رایج کرد

ربوده شدن کودک یک ساله کلنل لیندبرگ در سال 1932، بسیاری از والدین آمریکا را دیوانه کرد. برخی از آن ها فرزندانشان را خالکوبی می کردند تا در صورت گم یا ربوده شدن شناسایی شوند.
بیشترین خالکوبی روی انسان

گرگوری پل مک لارن 100% بدنش را خالکوبی کرده است از جمله داخل دهان و گوش ها!
خالکوبی دیزنی

جورج سی ریجر، بیش از هزار تتو با طرح دیزنی دارد از جمله 101 سگ خالدار دارد. او مجبور شد از دیزنی مجوز بگیرد، چون تصاویر حق کپی رایت دارند.
درد اجتناب ناپذیر

اگر می خواهید تتو کنید، درباره آن خوب فکر کنید. به خصوص اگر نمی توانید درد را تحمل کنید. پوست شما حدود 50 تا 3000 بار در دقیقه با دستگاه تتو سوراخ می شود. بستگی به شکل و اندازه تتویی دارد که می خواهید.
منبع: list25