گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

بهترین عکس‌های ورلد پرس فوتو در سال 2019

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

این عکس‌ها توسط عکاسان خبری حرفه‌ای از سراسر دنیا گرفته شده اند و داستان‌های مهمی را بازگو می‌کنند، قلب مسائل دنیای امروز را هدف می‌گیرند و چشم ما را به روی واقعیات تلخ باز می‌کنند.
برترین ها: امسال 78801 عکس از 4738 عکاس در مسابقه سالانه ورلد پرس فوتو شرکت کردند. این عکس ها توسط عکاسان خبری حرفه ای از سراسر دنیا گرفته شده اند و داستان های مهمی را بازگو می کنند، قلب مسائل دنیای امروز را هدف می گیرند و چشم ما را به روی واقعیات تلخ باز می کنند.

برنده امسال، عکس غم انگیزی از یک کودک دو ساله گریان به نام یانلا سانچز بود که با مادرش ساندرا سانچز، توسط مامورین مرزی آمریکا در مک آلن، تگزاس دستگیر شدند. این عکس که جنجال زیادی به پا کرد، توسط جان مور گرفته شده است. این مادر و دختر سعی داشتند از فقر و خشونت کشور خود، هندوراس فرار کنند و زندگی بهتری برای خود بسازند. برای دیدن سایر برندگان ادامه مطلب را مشاهده کنید.

برنده جایزه اول در دسته محیط زیست، عکاس: برنت استیرتون

پترونلا چیگومبورا 30 ساله و عضو گروه ضد شکاری به نام آکاشینگا ، در حال یادگیری اختفا و استتار در زیمبابوه است. آکاشینگا (شجاعان) یک گروه جنگل بانی است که با هدف کار با مردم بومی برای منافع بلندمدت جامعه و محیط زیستشان فعالیت می کند. گروه آکاشینگا شامل زنان محرومی می شود که آن ها را توانمند و شاغل کرده و به مردم محلی کمک می کند که مستقیما از حفظ حیات وحششان بهره مند شوند.

برنده جایزه دوم در دسته طبیعت، عکاس: وی (v)

فلامینگوی کارائیبی به جوراب هایی نگاه می کند که برای کمک به درمان زخم شدید پاهایش ساخته شده است. این پرنده چند هفته در مرکز توانبخشی بوده است. چنین زخم هایی در میان فلامینگو های دربند رایج است، چون آن ها پا های حساسی دارند که برای راه رفتن روی زمین نرم استفاده می شود. این پرنده بعد از چند هفته مراقبت به جزیره بونیر بازگردانده شد. جدود 3000 جفت فلامینگوی کارائیبی در این جزیره زندگی می کنند.

برنده جایزه دوم در دسته طبیعت، عکاس: جاسپر دوئست

باب، فلامینگوی کارائیبی نجات یافته ای است که در کنار انسان ها در جزیره هلندی curaçao زندگی می کند. او به طرز بدی آسیب دیده بود و در یک مرکز توانبخشی نگهداری می شد و در این مدت آنقدر به انسان ها عادت کرد که اگر به طبیعت بازمی گشت، جان سالم به در نمی برد؛ بنابراین سفیر این مرکز شد که به مردم محلی درباره اهمیت حفاظت از حیات وحش جزیره آموزش می دهد.

برنده جایزه اول رویداد خبری، عکاس: جان مور

خانواده های مهاجر با قایق از ریو گراند از مکزیک عبور کرده بودند که توسط ماموران آمریکایی بازداشت شدند. ساندرا سانچز همراه دخترش یک ماه در آمریکای مرکزی و مکزیک سفر کرده بود تا به آمریکا برسند و پناهنده شوند. ترامپ اعلام کرد مهاجرانی که هنگام ورود به ایالات متحده در مرز دستگیر شوند، می توانند به عنوان مجرم تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند. در نتیجه بسیاری از والدینی که دستگیر شده بودند از فرزندانشان جدا و اغلب به مراکز جداگانه ای فرستاده شدند. بعد از انتشار این عکس در دنیا، حفاظت مرزی آمریکا اعلام کرد که یانلا و مادرش در میان هزاران نفری که توسط ماموران آمریکایی جدا شدند نیستند. با این وجود، اعتراضات عمومی باعث شد که دونالد ترامپ در 20 ژوئن سیاستش را تغییر دهد.

برنده جایزه سوم در دسته طبیعت، عکاس: اینگو آرندت

پوما، یا شیر های کوهستان از یوکان کانادا تا کوه های آند جنوبی یافت می شوند و وسیع ترین محدوده را در میان پستانداران وحشی بزرگ در نمیکره غربی دارند. آن ها در زیستگاه های متنوعی از بیابان تا چمنزار و جنگل و کوه های برفی زنده می مانند، اما معمولا از انسان فراری هستند. پوما ها برای شکار کمین می کند و بیش از یک ساعت قبل از حمله، طعمه را تعقیب می کنند. آن ها معمولا از شتر بی کوهان آمریکایی تغذیه می کنند.

برنده جایزه دوم در دسته ورزش، عکاس: مایکل هانک

zdenĕk šafránek کاپیتان تیم هاکی روی یخ معلولین جمهوری چک است و در سه بازی پارالمپیک شرکت کرده است. او بعد از تصادفی که در سال 2003 داشته تاکنون روی ویلچر است. همچنین او نماینده کشورش در دوچرخه سواری دستی است و در سال 18-2017 قهرمان بوکس معلولین کشورش شد. او در شهر پاتک با همسر و سه فرزندش زندگی می کند.

برنده جایزه سوم در دسته مسائل معاصر، عکاس: عنایت اسدی

پناهنده افغان در حال انتظار برای عبور از مرز شرقی ایران، همراهش را دلداری می دهد. ایران تقریبا یک میلیون پناهنده ثبت شده دارد که اکثر آن ها افغان هستند. بسیاری از افرادی که از خشونت، ناامنی و فقر در افغانستان فرار می کنند، هیچ گزینه ای جز استفاده از قاچاقچیان غیرقانونی پیدا نمی کنند و در این راه در معرض دزدی، آدم ربایی و مرگ قرار می گیرند. هدف آن ها عبور از ایران و ترکیه یا یونان برای پیدا کردن یک زندگی بهتر است، اما خطرات زیادی در کمین آن هاست.

برنده جایزه سوم در دسته محیط زیست، عکاس: ماریو کروز

کودکی که مواد قابل بازیافت را از میان زباله ها جمع می کند، روی تشکی در میان زباله های شناور در رودخانه پاسیگ در فیلیپین دراز کشیده است. این رودخانه در دهه1990 به دلیل آلودگی صنعتی و ضایعاتی که توسط شهر های اطرافی وارد آن می شد که زیرساخت های بهداشتی مناسبی ندارند، از نظر زیست شناسی مرده اعلام شد. به گزارش سال 2017 این رودخانه یکی از 20 رودخانه اول آلوده جهان است که هر سال 63700 تن پلاستیک وارد اقیانوس می کند. تلاش های زیادی برای پاکسازی این رودخانه انجام شده، اما در بخش هایی از آن هنوز انبوهی از زباله وجود دارد که می توان روی آن ها راه رفت.

برنده جایزه اول در دسته مسائل معاصر، عکاس: دیانا مارکوسیان

اینجا هاوانا، کوباست و پورا با پیراهن صورتی و سوار بر اتومبیل کروک صورتی خود از میان مردمی که در محله جمع شده اند تا تولد 15 سالگی او را جشن بگیرند. جشن تولد پانزده سالگی دختر در آمریکای لاتین به معنای گذار به زنانگی و یک مراسم سنتی خاص است که پاکی و آمادگی دختر برای ازدواج را نشان می دهد. خانواده ها در این روز با هزینه زیاد یک مهمانی بزرگ می گیرند و دختر مثل یک شاهزاده لباس می پوشد. اما جشن پانزده سالگی پورا یک داستان تلخ داشت، چند سال پیش پزشکان به اوگقتند تومور مغزی دارد و تا 13 سالگی زنده می ماند...

برنده جایزه سوم در دسته مسائل معاصر، عکاس: فیلیپ مونتگومری

جسد برایان بعد از استفاده بیش از حد از هروئین در زیرزمین خانه اش در اوهایو پیدا شد. روزانه بیش از 130 نفر در آمریکا در اثر اُوردوز موادمخدر جان خود را از دست می دهند. ریشه های این بحران از دهه 1990 آغاز شد، وقتی شرکت های دارویی به پزشکان اطمینان دادند که دارو های ضد افسردگی و مسکن ها اعتیادآور نیستند و افزایش تجویز مخدر هایی مثل اکسی کانتین باعث شیوع اعتیاد شد. برخی افراد بعدا به هروئین روی آوردند که ارزان تر بود و بعد ها به مخدر های صنعتی که قوی تر بودند و احتمال مرگ در اثر اُوردوز در آن ها بیشتر بود.

برنده جایزه سوم در دسته پرتره، عکاس: لویزا دور

زنان و دختران پیراهن فالرا می پوشند و در فستیوال فالاس در والنسیا، اسپانیا شرکت می کنند. این پیراهن ها از لباس هایی الهام گرفته که قرن ها پیش توسط زنانی پوشیده می شد که در مزارع برنج اطراف شهر کار می کردند؛ اما به مروز زمان تغییر کرده و اکنون پیچیده و ظریف تر شده و بیش از 1000 یورو قیمت دارند. این لباس ها عمدتا از تور و ابریشم دوخته می شوند و همه کسانی که می خواهند در این جشنواره بزرگ خیابانی اسپانیا شرکت کنند، آن را به تن می کنند. برای تکمیل لباس، زنان معمولا موهای خود را به شکل سنتی درست می کنند و از شانه و جواهرات تزئینی استفاده می کنند که اغلب نسل به نسل به آن ها رسیده است.

برنده جایزه دوم در دسته محیط زیست، عکاس: والی اسکالیج

در این عکس اسب هایی را می بینید که از منطقه آتش گرفته در مالیبو، کالیفرنیا تخلیه و به یک تیرک بسته شده اند و دود آتش به سمت آن ها می آید. آتش سوزی سال 2018 در کالیفرنیا مرگبارترین و ویرانگرترین آتش سوزی بود که بیش از 676000 هکتار را در آتش سوزاند. درحالی که دانشمندان اثرات تغییر آب و هوا را عامل آن می دانند، ترامپ مدیریت جنگل را سرزنش کرد.

برنده جایزه دوم رویداد خبری، عکاس: محمد بدرا

در فوریه 2018، مردم غوطه شرقی، منطقه ای در حومه دمشق و یک از آخرین مناطق تحت محاصره در درگیری های سوریه، پنج سال تحت محاصره نیرو های دولتی بود. غوطه شرقی در حمله نهایی، تحت حملات موشکی و بمباران قرار گرفت. اجساد به سختی قابل شناسایی هستند، اما به گزارشMSF، حدود 4829 نفر زخمی و 1005 نفر کشته شدند. همچنین 13 بیمارستان و کلینیک تنها در سه روز ویران شدند.

برنده جایزه دوم در دسته اخبار عمومی، دانیل وُلپ

اتاق نشیمن یک خانه متروکه در سن میگل لس لوتز در گواتمالا بعد از فوران آتشفشان فوئگو در 3 ژوئن با خاکستر پوشیده شده است. فوئگو حدود 40 کیلومتری جنوب غربی پایتخت گواتمالا قرار دارد و یکی از فعال ترین آتشفشان های آمریکاست و از سال 2002 به صورت دوره ای فوران کرده است. اما این فوران غیرمنتظره بود و کسانی که حوالی آتشفشان زندگی می کردند، از این اتفاق ناگهانی شگفت زده شدند. این فوران یکی از مرگبارترین فوران های گواتمالا در قرن اخیر بوده است.

برنده جایزه اول در دسته پروژه های بلندمدت، عکاس: سارا بلسنر

آموزش های میهن پرستانه، اغلب با زمینه نظامی، اصلی ترین برنامه های جوانان در روسیه و آمریکا را تشکیل می دهد. در روسیه کلوب های وطن پرستی و اردوگاه ها تحت حمایت دولت هستند. پوتین در سال 2015 دستور ایجاد جنبش های دانش آموزی را داد که هدفش کمک به ساخت شخصیت جوانان از طریق آموزش ایدئولوژی، مذهب و آمادگی جنگی بود. برنامه آموزش های میهن پرستانه شهروندان روسیه در سال 2016-2020 باعث 8 درصد افزایش وطن پرستی در میان جوانان، و 10% درمیان نیرو های مسلح شده است.

برنده جایزه اول در دسته طبیعت، عکاس: برنت استیرتون

شکار با شاهین هزار سال قدمت دارد و به خصوص در نتیجه تلاش های دنیای عرب، در حال تجربه تجدیدحیات بین المللی است. اکنون یونسکو شکار با شاهین را به عنوان یک میرات فرهنگی ناملموس بشری به رسمیت می شناسد. شاهین هایی که در قفس پرورش داده می شوند به کاهش تجارت پرنده های وحشی کمک کرده اند از جمله برخی گونه ها که در معرض انقراض قرار دارند. اما برخی شاهین ها در طبیعت هنوز در خطر اسارت و سایر عوامل انسان مثل برق گرفتگی در اثر طراحی بد خطوط برق، تخریب زیستگاه و مواد شیمیایی کشاورزی قرار دارند.

برنده جایزه اول در دسته پرتره، عکاس: bénédicte kurzen و sanne de wilde

نیجریه یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد دوقلو را در جهان دارد، به ویژه در میان مردم یوروبا در جنوب غربی. در شهر جنوب غربی ایگبو-اورا که خانه دوقلو های ملت نامیده می شود، تقریبا هر خانواده ای حداقل یک دوقلو دارد. این شهر در سال 2018 میزبان جشنواره دوقلو ها بود که بیش از 2000 جفت دوقلو در آن حضور داشتند. در گذشته، دوقلو ها در برخی مناطق شیطان تصور می شدند و هنگام تولد کشته می شدند. اما امروزه به دنیا آمدن دوقلو ها را جشن می گیرند و بسیاری فکر می کنند آن ها با خودشان خوش شانسی و ثروت می آورند.

برنده جایزه اول در دسته اخبار عمومی، عکاس: لورنزو تاگنولی


بعد از تقریبا 4 سال درگیری در یمن، حداقل 8.4 میلیون نفر در معرض گرسنگی و 22 میلیون نفر (75% جمعیت) به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

برنده جایزه اول در دسته طبیعت، عکاس: bence máté

قورباغه ها با پا های قطع شده در میان تخم هایشان تلاش میکنند به سطح آب برسند. در رومانی، در فصل بهار که قورباغه های نر و ماده برای جفتگیری و تولیدمثل دور هم جمع می شوند، پا ی قورباغه ها را برای خوردن جمع آوری می کنند. گاهی پا ها را در حالی قطع می کنند که حیوان هنوز زنده است. این پا ها سالانه به قیمت 40 میلیون دلار به فروش می رسند و کشور های سراسر جهان در این تجارت شرکت می کنند. بخش کوچکی از جمعیت کوه های کارپات زندگی خود را با جمع کردن پای قورباغه و فروش آن می گذرانند.

برنده جایزه دوم در دسته پروژه های بلندمدت، عکاس: yael martínez

طبق منابع رسمی، در مکزیک بیش از 37400 نفر به عنوان گمشده طبقه بندی می شوند. تصور می شود اکثر آن ها مرده باشند، قربانیان خشونتی که جان بیش از 250 هزار نفر را از سال 2006 گرفته است. این گم شدن ها باعث آسیب های روحی جدی روی بازماندگان و خانواده ها می شود.
منبع: boredpanda


addup.center