گروه خبری سیاسی

وقتی پوتین، نتانیاهو را سنگ روی یخ کرد


رئیس‌جمهور روسیه با رد ادعای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره علت سفرش به مسکو، تلویحا گفت که نتانیاهو برای تماشای مسابقه جام جهانی به روسیه آمد نه صحبت درباره ایران و سوریه.
وقتی پوتین، نتانیاهو را سنگ روی یخ کرد

خبرگزاری فارس: «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با رد ادعاهای «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره سفرش به مسکو، گفت او برای تماشای مسابقه فوتبال به این کشور سفر کرده است.

علی‌رغم ادعای نتانیاهو درباره اینکه سفرش برای صحبت حول تلاش ایران برای تثبیت حضور نظامی در سوریه است، پوتین طی دیدار روز گذشته (چهارشنبه) با او گفت: «خوشحالم که هنگام سفر خصوصی برای دیدن مسابقه جام جهانی فوتبال در مسکو، با شما دیدار می‌کنم».

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» طبق بیانیه‌ای که کاخ کرملین درباره گفت‌وگوی این دو در مسکو منتشر کرده، پوتین بدون هرگونه اشاره‌ای به مباحث مطرح شده درباره ایران یا سوریه، روابط دوجانبه با تل‌آویو را «در حال پیشرفت مثبت» ارزیابی کرد.

نتانیاهو و همسرش هنگام تماشای مسابقه کرواسی-انگلیس

بعد از این دیدار بود که نتانیاهو و همسرش به همراه «دیمیتری مدودف» نخست‌وزیر روسیه و «آندره پلنکوویچ» نخست‌وزیر کرواسی برای تماشای مسابقه فوتبال تیم‌های ملی انگلیس و کرواسی به ورزشگاه «لوژنیکی» در مسکو رفتند.

پوتین در حالی این جمله کنایه‌آمیز را به نتانیاهو گفت که وی پیش از ترک فلسطین اشغالی مدعی شده بود برای دیداری بسیار مهم با رئیس‌جمهور روسیه و صحبت درباره مسائل امنیتی حول ایران و سوریه به مسکو می رود.

یک نماینده: عراق نیستیم که جای نفت، غذا بگیریم


نائیب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص اتخاذ سیاست نفت در برابر غذا گفت: طرح موضوع نفت در برابر کالا یادآور وضعیت عراق در زمانی است که سال‌ها تحت فصل هفت منشور سازمان ملل بوده است اما ایران در وضعیت عراق قرار ندارد که بخواهیم بگویم نفت را در برابر غذا می‌دهیم.
یک نماینده: عراق نیستیم که جای نفت، غذا بگیریم

خبرگزاری ایلنا: کمال دهقانی فیروزآبادی؛ نائیب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره سفر مشاور رهبری در امور بین‌الملل به روسیه، گفت: سفر آقای ولایتی به مسکو استفاده از توان ظرفیتی دیپلماسی کشور است و می‌تواند یک سفر راهبردی برای اقتصاد و سیاست کشور باشد.

وی با بیان این که در حال حاضر در وضعیت ویژه‌ای قرار داریم، گفت: روی کار آمدن ترامپ و اقدامات خصمانه&zwnj اش علیه جمهوری اسلامی ایران باعث به وجود آمدن یک سری تهدیدها برای ما شده است؛ بنابراین ضرورت دارد از تمام ظرفیت‌های دیپلماتیک خود برای تامین مصالح و منافع ملی استفاده کنیم.

نائیب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید: کشور ما در منطقه و جهان جایگاه ویژه‌ای دارد بنابراین باید اقداماتی انجام دهد علاوه بر اینکه منافع و مصالح خود را تامین می‌کند، منافع و مصالح کشورهای منطقه را هم تامین کند و در کنار این دو موضوع بسیار مهم امنیت کشورهایی که در محور مقاومت قرار دارند را به وجود بیاورد.

وی ادامه داد: سفرهایی مانند سفر آقای ولایتی به لبنان ، سوریه و روسیه باتوجه به جایگاهی که ایشان دارند (مشاور عالی رهبری در امور بین الملل) در خصوص راهبردهای سیاست خارجی می‌تواند منشاء تحولاتی برای کشور و منطقه باشد.

فیروزآبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گفته می‌شود یکی از محورهای این سفر دادن نفت ایران در برابر کالاهای اساسی و غذا است که با واکنش‌های فروانی روبه رو شده است آیا این اتفاق خواهد افتاد، بیان کرد: مطرح کردن این بحث منحرف کردن مباحث مطرح شده است،‌ طرح موضوع نفت در برابر کالا یادآور وضعیت عراق در زمانی است که سال‌ها تحت فصل هفت منشور سازمان ملل بوده است.

وی با اشاره به اینکه در آن سال‌ها شورای امنیت سازمان ملل متحد قطع نامه‌ای را علیه عراق تصویب کرد، گفت: صدام در آن زمان رهبری عراق را برعهده داشت، به کشورهای ایران و کویت حمله کرد و جان مردم را با سلاح شیمیایی گرفت. در این شرایط شورای امنیت سازمان ملل متحد تصمیم به مجازات وی گرفت بنابراین قطع نامه‌ای علیه صدام و کشورش صادر کرد که عراق در بدترین وضعیت ممکن قرار دارد.

نماینده مردم تفت و میبد خاطرنشان کرد: کشورهای دنیا ملزم بودند سیاست‌های اتخاذ شده شورای امنیت سازمان ملل متحد را اجرا کنند، بنابراین سیاست نفت در برابر غذا برای عراق اجرا شد اما ما عراق نیستیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاسیت خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران در وضعیت عراق قرار ندارد که بخواهیم بگویم نفت را در برابر غذا می‌دهیم؛ جمهوری اسلامی ایران با تمام کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به جز آمریکا روابط دوجانبه، سیاسی و داد و ستد تجاری دارد.

وی با بیان این که مقاومت خواهیم کرد،‌ گفت: امروز حمایت کامل مردم و کشورهای منطقه را در کنار خود داریم، با وجود این که دوران سختی پیش روی ماست، به نتیجه خواهیم رسید.

نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی افزود: باید با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماتیک‌مان برای تامین منافع ملی و مصالح نه تنها خودمان بلکه کشورهای محور مقاومت تلاش کنیم.

توافق روسیه با آمریکا برای جنگ با تروریسم


رئیس جمهوری روسیه در گفتگو با یک رسانه آمریکایی از توافق با واشنگتن برای مبارزه با تروریسم و ریشه کنی آن خبر داد.
توافق روسیه با آمریکا برای جنگ با تروریسم

خبرگزاری مهر: «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در گفتگو با فاکس نیوز، گفت: روسیه و آمریکا توافق کرده اند که تهدید تروریست ها باید ریشه کن شده و دو کشور در این امر همکاری کنند.

پوتین در پاسخ به پرسشی در خصوص تاثیر نشست هلسینکی بر روابط روسیه و آمریکا گفت: در ابتدا فکر می کنم باید از کارکنان دولت و همکارانمان که در چند ماه گذشته برای انجام این دیدار زحمت کشیده اند تشکر کنم و مطمئنا تاثیر آن را در همکاری نیروهای ویژه و ارتش دو کشور خواهیم دید.

وی در خصوص توافقات روسیه و آمریکا گفت: بعد از شکست تروریست ها در جنوب سوریه، وضعیت بلندیهای جولان باید به طور کامل منطبق بر توافق ۱۹۷۴ میان سوریه و اسرائیل باشد.

رئیس جمهوری روسیه این نکته را در کنفرانس خبری روز گذشته خود با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، نیز اعلام کرده بود.

روایتی جدید از پشت پرده «قرارداد کرسنت»


یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روایتی جدید از پشت پرده "قرارداد کرسنت" که آن را قراردادی طلایی و ارزشمند می‌دانست، بیان کرد.

خبرگزاری ایسنا: یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روایتی جدید از پشت پرده "قرارداد کرسنت" که آن را قراردادی طلایی و ارزشمند می‌دانست، بیان کرد.

ابوالفضل حسن‌بیگی با اشاره به قرارداد کرسنت اظهار کرد: حدود ۲۰ سال قبل کشورمان قراردادی طلایی و ارزشمند را با امارات متحده عربی منعقد کرد که نام آن کرسنت گذاشته شد. در زمان تنظیم این قرارداد نخبگان، خبرگان و افراد با تجربه کشورمان گرد هم آمدند و متن آن با امارات را تنظیم کردند که بنده نیز عضوی از آن گروه بودم.

وی ادامه داد: کشور امارات در آن زمان با کشورهای ترکیه، عمان و عربستان سعودی که امیرعبدالله پادشاه وقت آن بود به مشکل خورده بود و بهترین فرصت برای کشورمان مهیا شد که با توجه به رقابت با قطر در زمینه مخازن گاز، بتوانیم قرارداد مناسبی با امارات منعقد کنیم که بر اساس آن هزینه اجرای پروژه ۲ میلیارد دلار می‌شد و پس از آن سالانه یک میلیارد درآمد کسب می‌کردیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه بیان کرد: بنده با توجه به اینکه در رشته علوم سیاسی گرایش امنیت ملی تحصیل کرده‌ام به خوبی می‌دانم که جمهوری اسلامی ایران در قرارداد کرسنت عمق امنیت ملی کشور امارات را هدف قرار داد، یعنی امارات با استفاده از گاز کشورمان سالانه ۲۰ هزار مگاوات برق تولید می‌کرد و در نتیجه زمانی که می‌خواست صرافی‌ها را تعطیل کند می‌توانستیم سریعا صدور گاز به این کشور را قطع کنیم و دلار به هفت هزار تومان نمی‌رسید.

وی با انتقاد از تخریب این قرارداد تصریح کرد: مردم در حال حاضر لمس می‌کنند و به خوبی متوجه می‌شوند نفوذی‌ها چه خیانتی به کشورمان کردند. در صورت اجرای قرارداد کرسنت، عملیات اجرایی آن دو سال به طول می‌انجامید و پس از آن کشورمان طی این سالها ۱۸ میلیارد دلار درآمد کسب می‌کرد.

این نماینده مجلس دهم مدعی شد: فردی که در پشت پرده با نقشه و برنامه‌ریزی موضوع کرسنت را پیش کشید و سپس ۵ میلیون دلار به حساب فردی دیگر واریز کرد و جنگ احزاب را در کشور به وجود آورد موجب شد که با فسخ قرارداد کرسنت دست کشورمان از امارات کوتاه شد و آنها توانستند صرافی‌های ما را تعطیل کنند.

وی در ادامه بیان کرد: ما با قرارداد کرسنت عمق امنیت ملی کشور امارات را با پیش‌بینی قبلی نشانه رفته بودیم که با قطع صدور گاز ایران به امارات ۲۰ هزار مگاوات از برق این کشور با جمعیت ۹ میلیون نفر از مدار خارج می‌شد و از طرفی با اجرایی شدن آن سالانه یک میلیارد دلار درآمد نصیب ملت ایران می شد، اما در حال حاضر به دلیل فسخ قرارداد کرسنت در دادگاه لاهه مبلغ هنگفتی جریمه شده‌ایم که پس از رأی تجدیدنظر هر سال باید مبلغی جریمه بدهیم و این اتفاق به دلیلی رخ داد که عده ای نفوذی در کشور ما به منافع ملی مردم ضربه وارد کردند.

وی اضافه کرد: این افراد برای مدت کوتاه در راس مدیریت‌های حساس کشور قرار گرفتند و اکنون نیز در گوشه‌ای نشسته و مرتبا سخنرانی می‌کنند و همواره به موساد و سیا چراغ سبز نشان می‌دهند که ما آماده ایم با شما پیوند برقرار کنیم و جهت سرنگونی انقلاب اسلامی اقدام کنیم. البته اینان سیمان مغزهایی هستند که ملت ایران، رهبری ایران و اقتدار کشور را نشناخته‌اند، زیرا ۴۰ سال است که آمریکا از انواع توطئه‌ها و ابزارها بهره گرفته و همواره داغ آرزوهای بلندش بر دلش مانده است و نظام اسلامی اکنون در سراسر جهان محبوب است و ملت ها امام ما را امام خود می‌دانند زیرا امام خامنه ای به جهان ثابت کرده است که رهبری حکیم، مهربان و دلسوز برای همه ملت ها به خصوص ملت بزرگ ایران است.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: ما در جنگ رو در رو با آمریکا بر ترامپ پیروز خواهیم شد و به فضل پروردگار ملت ایران در سطح جهان پیروز و سربلند خواهد بود.

حسن بیگی با بیان اینکه «امروز همه ما باید هوشیار باشیم و توطئه‌های دشمن را خنثی کنیم» افزود: باید اختلاف سلیقه‌ها را کنار بگذاریم و به منافع ملی، امنیت ملی، وحدت ملی و حفظ تمامیت ارضی اهتمام ورزیم. اکنون چشم مستضعفین و محرومین جهان به پیروزی ملت ایران دوخته شده است.

ساعت کار ادارات تهران از اول مرداد ماه؛ 6:30 دقیقه


استاندار تهران ضمن اعلام صرفه‌جویی 400 مگاواتی برق با کاهش ساعت کاری ادارات، گفت: آغاز ساعت کاری ادارات از اول مرداد 6:30 دقیقه صبح است.
ساعت کار ادارات تهران از اول مرداد ماه؛ 6:30 دقیقه

خبرگزاری مهر: محمدحسین مقیمی در جلسه شورای اداری استان ضمن بیان راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف برق ادارات، اظهار داشت: ما وقتی بخشنامه‌ای به دستگاه‌های اجرایی ارسال می‌کنیم برایمان فرق نمی‌کند چه دستگاهی است و همه ارگان‌ها و سازمان‌ها باید دقت کنند کمبود مصرف برق محقق شود و به حداقل برسد.

وی افزود: طبق مصوبه دولت اعلام شده بود استانداری تصمیم بگیرد تا دستگاه‌های اجرایی به چه نحوی صرفه‌جویی کنند و این مورد به شهرستان‌ها اعلام شد. در مصوبات ساعت کاری‌ها مشخص شد و اعلام کردیم اگر بانوان و افرادی کارش دیرتر آغاز شود می‌تواند دیرتر در محل کار حضور یابد.

استاندار تهران تصریح کرد: دغدغه ما تغییر ساعات اداری نبود بلکه پایین آوردن ساعت پیک مهمترین دلیل اعلام این تغییر ساعت بود. حدود ۴۰۰ مگاوات در استان و شهر تهران با تغییر ساعات کاری ادارات صرفه‌جویی شد و ما اعلام کردیم سازمان‌هایی که برق اضطراری در اختیار دارند از آن استفاده خواهند کرد.

مقیمی بیان داشت: این درست نیست که سالمند یا کودکی در ساختمانی ۱۵ طبقه نتواند از آسانسور استفاده کند و با توجه به شرایط اگر مشکلی برای آنان پیش آید ما چه باید بکنیم. به همین دلیل بود که ما تغییر ساعات کاری ادارات را مطرح کردیم و صرفه‌جویی نیز انجام شد تا ما با قطعی برق شهر مواجه نشویم. حال علاوه بر صرفه‌جویی ادارات ولی قطعی برق وجود دارد که اگر این صرفه‌جویی انجام نمی‌شد بیش از این با قطعی برق مواجه می‌شدیم.

وی افزود: ما به ۵۰ اکیپ ماموریت دادیم تا به تمام ادارات و ارگان‌ها سرکشی کنند و صرفه‌جویی مصرف در آن سازمان را به ما ارائه کنند. وقتی ما می‌گوییم خادم مردم هستیم باید واقعا آن را در عمل اجرا کنیم و صرفه‌جویی را به نحو احسن انجام دهیم و سیستم‌های سرمایشی که مصرف بالایی دارند را در زمان‌های غیرضرور خاموش کنیم.

استاندار تهران اظهار داشت: سازمان بهزیستی، مترو، اتوبوسرانی، شهرداری تهران و بسیاری ارگان‌های دیگر کمک‌های فراوانی به آغاز ساعت در ساعت ۶ صبح کردند.

مقیمی گفت: به احتمال زیاد از اول مرداد ساعت کار ادارات از ۶ و ۳۰ صبح آغاز خواهد شد؛ برای ما ساعت یک تا ۱۴ عصر مهم است و اگر در بقیه ساعت‌ها مصرف برق وجود داشته باشد، موردی ندارد.

وی ادامه داد: خواهش ما این است در این ساعات صرفه‌جویی به نحو احسن انجام شود و ما نیز با کمک وزارت نیرو و سازمان‌های دیگر هر کمکی که از دست‌مان برآید را انجام می‌دهیم تا حتی یک خانه بدون برق نماند.

استاندار تهران با بیان اینکه تغییر ساعات کار ادارات به دلیل پایین آوردن پیک مصرف برق است، افزود: ما باید به همه دستگاه‌ها ابلاغ کنیم تا اگر نیاز است بعد از پایان ساعت کاری تا ساعت ۱۴ در اداره خود حضور داشته باشند حداقل استفاده را بکنند اگر برق اضطرار وجود دارد از آن استفاده شود و کار اداره ادامه پیدا کند. در غیر این صورت هیچ دلیلی برای حضور پس از ساعت ۱۴ وجود ندارد.

واشنگتن پست: ترامپ از همه چیز گذشت


روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی نوشت، نمایشی که در هلسینکی به راه افتاد علنا نشان‌دهنده تمایل دونالد ترامپ به زیر پا گذاشتن نظرات مشاورانش و ترس از این بود که تحت فشار گذاشتن پوتین شاید پیروزی انتخاباتی خودش را تحت‌الشعاع قرار دهد.
واشنگتن پست: ترامپ از همه چیز گذشت

خبرگزاری ایسنا: روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی نوشت، نمایشی که در هلسینکی به راه افتاد علنا نشان‌دهنده تمایل دونالد ترامپ به زیر پا گذاشتن نظرات مشاورانش و ترس از این بود که تحت فشار گذاشتن پوتین شاید پیروزی انتخاباتی خودش را تحت‌الشعاع قرار دهد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت، مقام‌های دولت واشنگتن امید داشتند که شاید، فقط شاید، نشست دوشنبه میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پایان متفاوت‌تری داشته باشد؛ بدون کنفرانس بی‌قید ۴۶ دقیقه‌ای که ترامپ به اف‌بی‌آی کشور خودش در خاک یک کشور بیگانه بتازد و به گرمی روسیه رقیب را ستایش کند.

به گفته یک مقام مطلع که خواست نامش فاش نشود، کارکنان ترامپ پیش از این نشست حدود ۱۰۰ صفحه از اطلاعاتی که هدفشان نشان دادن موضع سرسختانه علیه پوتین بود، در اختیار او قرار دادند اما رئیس‌جمهوری آمریکا ترجیح داد اکثر آنها را نادیده بگیرد. به گفته این فرد مطلع، اظهارات ترامپ با طرح اولیه آنها مغایرت زیادی داشت.

یک فرد مطلع دیگر هم گفت: همه اطرافیان ترامپ از او خواستند تا موضع قاطعی علیه پوتین اتخاذ کند. پیش از نشست دوشنبه مشاوران ترامپ در تمامی حوزه‌ها از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه تا مداخله آن در انتخابات آمریکا اطلاعاتی در اختیار او قرار دادند اما ترامپ یک تصمیم لحظه‌ آخری گرفت تا به سبک خودش نشست را مدیریت کند.

ترامپ در بخشی از گفتارهایش با اشاره به تنش‌ها با روسیه گفت: گمان می‌کنم ایالات متحده احمق بوده است. معتقدم همگی ما احمق بوده‌ایم. صریح بگویم ما باید خیلی وقت پیش این گفت‌وگو را می‌داشتیم، قبل از آنکه من زمام امور را به دست بگیرم.

در نهایت اینکه عملکرد ترامپ در کنار رئیس کرملین، به نظر شبیه گشتی در میان تئوری‌های توطئه جنجالی، توئیت‌ها و بدیهه‌ گویی‌های او درباره روسیه بود. این نمایشی که در هلسینکی به راه افتاد همچنین بیانگر تمایل ترامپ برای بی‌اعتنایی به مشاوران؛ تمایلش به نقض دستاوردهای جامعه اطلاعاتی خودش درباره مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ و ترس از این بود که تحت فشار گذاشتن پوتین شاید تردیدی در پیروزی انتخاباتی خودش ایجاد کند.

منابع مطلع همچنین گفتند، طی دو روز اقامت ترامپ در اسکاتلند متوجه شدند که قرار نیست اوضاع طبق برنامه پیش برود. به گفته یک مقام کاخ سفید، رئیس‌جمهوری آمریکا در آن دو روز همواره غر می‌زد و از اعلام جرم وزارت دادگستری علیه ۱۲ افسر اطلاعاتی روس به اتهام مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ گلایه داشت. این مقام گفت، زمانبندی این اعلام جرم حساب شده بود تا به لحاظ سیاسی به او لطمه وارد شود. او همچنین علنا گفت ترجیح می‌داد با پوتین دیدار کند تا اینکه به نشست رهبران ناتو در بروکسل برود. این مقام کاخ سفید افزود: او نشست با کیم جونگ اون را هم خیلی دوست داشت. او معتقد است که می‌تواند با این افراد چشم در چشم بنشیند و معامله کند.

به گفته دیپلمات‌های مطلع از گفت‌وگوها، مقام‌های کاخ سفید پیش از نشست با پوتین در هلسینکی، مکررا به متحدان اروپایی می‌گفتند که "نگران نباشید، توافقی میان پوتین و ترامپ انجام نمی‌شود. هیچ وعده‌ای به او داده نمی‌شود که تهدیدی برای توازن قدرت در این قاره باشد." اما این مقام‌ها پس از پخش زنده کنفرانس خبری ترامپ دیگر نمی‌توانند چنین تضمین‌هایی بدهند چرا که رئیس‌جمهوری آمریکا علنا برنامه‌های تیم خودش را زیر پا گذاشت. یک مقام‌ اروپایی اذعان کرد که نمی‌توان به تضمین‌های مشاوران ترامپ تکیه کرد. او گفت: این افراد بر واقعیت کنترلی ندارند.

ترامپ در چند قدمی پوتین که نمی‌توانست شادی‌اش را پنهان کند، ایستاد و اف‌بی‌آی، هیلاری کلینتون، دموکرات‌ها و سایرین را به باد انتقاد گرفت و گفت که "هم روسیه و هم ایالات متحده" مسؤول افت روابط میان دو کشور هستند. مشاوران ترامپ می‌گویند: ترامپ به شدت از دیدگاه منفی دولتش نسبت به نشست با پوتین ناراضی بود و خواستار نشستی رو در رو بود تا اطلاعات آن به بیرون درز نکند. به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید، اظهارات علنی ترامپ "لحن کاملا مخالفی داشت."

مقام‌های دولتی گفتند، تیم امنیت ملی ترامپ شامل جان بولتون و مایک پامپئو از او خواسته بودند تا موضع قاطعی علیه پوتین بگیرد و رهبر روسیه را از جنبه‌ منفی‌تری بنگرد. اظهارات ترامپ در هلسینکی با محکومیت‌های فراوانی از جمله از جانب حزب جمهوری‌خواه خودش مواجه شد.


بستن