تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

عراق، توقف صدور ویزا را تکذیب کرد


دولت عراق ضمن تأیید توقف دو روزه روند صدور روادید به دلیل مشکلات فنی، از ادامه صدور روادید و عدم توقف آن خبر داد.

خبرگزاری فارس: وزارت امور خارجه عراق، امروز پنجشنبه، توقف صدور روادید برای مسافران با هر ملیتی را تکذیب کرد.

به گزارش وبگاه خبری «شبکه الفرات» عراق، «احمد محجوب» سخنگوی وزارت امور خارجه عراق (در بیانیه‌ای) با تأیید توقف روند صدور ویزا برای 48 ساعت گذشته، اعلام کرد که «وزارت خارجه به همه هیأت‌های دیپلماتیک خود اعلام کرد که کار صدور ویزا برای زائران را از سر بگیرند. روند صدور روادید به مدت 48 ساعت به دلیل اقدامات فنی مرتبط با سیستم الکترونیکی جدید متوقف شده بود».

به گفته سخنگوی وزارت خارجه عراق، «تفسیرها و علل مختلفی که برخی رسانه‌ها درباره توقف صدور روادید برای اتباع ایران، لبنان یا دیگر کشورها مطرح کردند، صحت ندارد».

این مقام عراقی با بیان اینکه «سیستم جدید تا زمانیکه همه شرایط فنی و اداری آن مهیا شود، کنار گذاشته خواهد شد»، توضیح داد که کنسولگری‌های عراق کار خود در صدور روادید را از امروز طبق روال همیشه از سر گرفته‌ است.

«سپنتا نیکنام» به شورای شهر یزد بازمی‌گردد


اسفندیار اختیاری از تایید نظر مجلس در بازگشت سپنتا نیکنام و تثبیت قانون شوراها درمجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.
«سپنتا نیکنام» به شورای شهر یزد بازمی‌گردد

خبرگزاری ایسنا: اسفندیار اختیاری از تایید نظر مجلس در بازگشت سپنتا نیکنام و تثبیت قانون شوراها درمجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.

نماینده زرتشتیان در مجلس گفت: با تایید نظر مجلس در مجمع تشخیص مصلحت نظام، از این پس مانعی برای کاندیدا شدن پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر وروستا وجود نخواهد داشت و سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد نیز به این شورا بازمی‌گردد.

طراح طرح بازگشت پیروان ادیان الهی به انتخابات شوراها توضیح داد که طرح تثبیت قانون انتخاب شوراهای شهر و روستا که با قید دو فوریت در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، با اصرار مجلس، به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد و در کمیسیون های مجمع با نگاهی مثبت مطرح و در نهایت صبح امروز(30 تیرماه) مواد آن به تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید.

متن کامل قانونی که امروز تصویب شد بدین ترتیب شرح است:

ماده 1 ـ یک تبصره به عنوان تبصره‌ه یک به ماده 30(26) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب اول خرداد ماه 1375 به شرح ذیل الحاق می‌شود:

تبصره 1: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

ماده 4 ـ این قانون از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا لازم الاجرا می باشد.

اسفندیار اختیاری یادآور شد: از مردم خوب ایران زمین، اصحاب رسانه، مسئولین و کارشناسان و دلسوزان ایران، کلیه اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای محترم نگهبان، نمایندگان محترم مجلس که پیگیر تصویب این طرح بودند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد قطعی شد

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد خبر داد.

وی افزود: قانون مربوط به حضور اقلیت‌های دینی و مذهبی در شوراهای شهر و روستا در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قانون حضور اقلیت‌ها به همان قانون سال 75 یعنی قبل از ایراد شورای نگهبان بازگشت, گفت: زمان اجرای این قانون از انتخابات شورای گذشته لازم الاجرا شده است و اقلیت‌های دینی مانند گذشته می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد باز می‌گردد, اظهار کرد: از تماس تلفنی نیکنام با روحانی بی‌خبرم؛ رئیس جمهور در این جلسه شرکت نکرده بود.

پیام رهبری در پی درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم ربانی و معلم اخلاق آیت‌الله آقای حاج آقا مرتضی تهرانی را تسلیت گفتند.

خبرگزاری ایلنا: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم ربانی و معلم اخلاق آیت‌الله آقای حاج آقا مرتضی تهرانی را تسلیت گفتند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با تأثر و تأسف اطلاع یافتم که عالم ربانی و معلم اخلاق آیة‌الله آقای حاج آقا مرتضی تهرانی رحمة‌الله‌علیه دار فانی را وداع گفته و ان‌شاءالله به مأمن رضای الهی در جوار مرقد حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه السلام بار یافته اند. عمر با برکت این فقیه عالیقدر و سالک الی الله سرشار از نورانیت و صفا و خدمت به دین و اخلاق بود و جمع زیادی از جوانان پاک‌نهاد و فاضل از سرچشمه‌ی فضائل علمی و اخلاقی ایشان بهره‌مند گشته و در صراط مستقیم ثبات یافته‌اند.

این مصیبت را به خاندان گرامی و فرزندان محترم و دیگر وابستگان و به شاگردان و ارادتمندان ایشان صمیمانه تسلیت عرض میکنم و علو درجات ایشان را از خداوند متعال مسئلت مینمایم.

سیّدعلی خامنه‌ای

30 تیرماه 1397

جلسه رای‌گیری برای تعیین سرنوشت «سپنتا»


جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بالاخره امروز با دستورکار بررسی طرح حضور اقلیت‌ها در شوراها تشکیل شد و این طرح که در دستور دوم مجمع قرار داشت با دو سوم آراء به تصویب رسید.
جلسه رای‌گیری برای تعیین سرنوشت «سپنتا»

اعتماد آنلاین: جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بالاخره امروز با دستورکار بررسی طرح حضور اقلیت‌ها در شوراها تشکیل شد و این طرح که در دستور دوم مجمع قرار داشت با دو سوم آراء به تصویب رسید.

اما از میان تصاویری که از مجمع تشخیص مصلحت نظام بیرون آمده شاید بیش از هر چیز زمان یک رای‌گیری برای مخاطبان جالب باشد. در زمان این رای‌گیری که احتمالا به به طرح موضوع اقلیت‌ها ارتباط دارد اکثریت اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام دستان خود را به نشانه موافقت بالا برده‌اند و در میان جمع یکی از معدود افرادی که دستش بالا نیست احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان است. پیش از این گفته می‌شد که این فقیه شورای‌نگهبان از مخالفان اصلی طرح حضور اقلیت‌ها در شوراهای شهر است.

این در حالی است که ناطق نوری، موحدی کرمانی، حداد عادل، علی لاریجانی، محسن رضایی، محمود احمدی‌نژاد، محمدرضا عارف، محمد رضا باهنر، مصطفی میرسلیم و سید ابراهیم رئیسی به این طرح رای دادند.

همچنین سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت در جلسه امروز مجمع غایب بود. علاوه بر این حسن روحانی، رییس‌جمهوری و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه‌قضاییه هم جزء غایبان این جلسه بودند. نبود رییس‌جمهوری در حالیست که پیش از این سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای‌شهر یزد از او خواسته بود تا در این جلسه حاضر شود و از حق او و همه شهروندان ایران دفاع کند.

عکس‌های این جلسه را به روایت دوربین عماسان خبرگزاری‌ها در زیر می‌بینید.

جلسه رای گیری برای تعیین سرنوشت «سپنتا»

جلسه رای گیری برای تعیین سرنوشت «سپنتا»

جلسه رای گیری برای تعیین سرنوشت «سپنتا»

جلسه رای گیری برای تعیین سرنوشت «سپنتا»

جلسه رای گیری برای تعیین سرنوشت «سپنتا»

جلسه رای گیری برای تعیین سرنوشت «سپنتا»

جهانگیری به «وحید حقانیان» تسلیت گفت


معاون اول رییس جمهور در پیامی درگذشت پدر سید وحید حقانیان معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری را به وی تسلیت گفت.

خبرگزاری مهر: اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در پیامی درگذشت پدر سید وحید حقانیان معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری را تسلیت گفت.

متن کامل این پیام به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای سید وحید حقانیان

معاون محترم امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری

خبر درگذشت پدر گرامیتان مرحوم حاج سید حسن حقانیان موجب تأسف و تأثر گردید. این مصیبت اندوهبار را به جنابعالی تسلیت می گویم و از خداوند منان برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان محترم صبر و اجر مسئلت دارم.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رئیس جمهور

ترامپ از گفتگو با ایران استقبال می‌کند


سفیر جدید آمریکا در وین در گفتگویی با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران اظهار داشت که ترامپ از گفتگو با ایران استقبال می کند.

خبرگزاری مهر: « ترور ترنا» سفیر جدید آمریکا در اتریش در گفتگو با روزنامه دی پرسه درباره توافق هسته ای ایران خاطرنشان کرد: توافق هسته ای با ایران دلیل و بهانه ای برای فعالیت متعارف هسته ای از سوی ایران و همچنین متعادل کردن سیاست های منطقه ای این کشور است.

وی درباره خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با ایران اظهار داشت: ترامپ همواره توافق هسته ای با ایران را مورد انتقاد قرار داده بود و برای همین انتقادات از این توافق خارج شد.

سفیر آمریکا در اتریش در عین حال افزود: در حال حاضر شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ترامپ از گفتگو با ایران استقبال می کند.

«ترنا» همچنین درخصوص همکاری های اقتصادی اتریش با ایران با توجه به تهدیدات ترامپ گفت: آمریکا دومین طرف تجاری اتریش به شمار می آید، طبیعی است که شرکت های اتریشی در مقایسه با همکاری با ایران تمایل بیشتری برای همکاری تجاری با آمریکا داشته باشند.

ترنا از تاریخ 25 می به عنوان سفیر جدید آمریکا در اتریش مشغول به کار شده است. وی پیشتر سفیر آمریکا در استرالیا بود.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟