تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

شرط مقتدی صدر برای نخست‌وزیری مجدد العبادی


جریان صدر عراق و دیگر فراکسیون‌های سیاسی این کشور نامزد شدن العبادی برای سمت نخست وزیری را به استعفای وی از حزبش مشروط دانستند.
شرط مقتدی صدر برای نخست‌وزیری مجدد العبادی

ایسنا: به نقل از رای الیوم، ضیا اسدی، مسؤول دفتر سیاسی مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد، این جریان و دیگر فراکسیون‌های سیاسی شرط کردند که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به منظور نامزد شدن مجدد برای این سمت باید از عضویت خود در حزب "الدعوه" استعفا کند.

جریان صدر پس از به دست آوردن مرتبه نخست در انتخابات پارلمانی، تلاش دارد در تشکیل دولت جدید عراق نیز نقش اصلی را ایفا کند به همین دلیل به دنبال ائتلاف با دیگر فراکسیون‌هاست.

در تشکیل دولت جدید عراق آنچه که یک مساله سرنوشت‌ساز به شمار می‌رود، انتخاب نامزد پست نخست وزیری است، آمارها حاکی از آن است که العبادی شانس بیشتری برای به دست آوردن دوباره این سمت دارد به شرط اینکه از حزب خود کناره گرفته و اعلام استقلال کند.

اسدی در این باره گفت، رویکرد جریان صدر مبتنی بر استعفای العبادی از حزبش است که این خواسته اکثر فراکسیون‌های سیاسی عراق نیز است تا کسی که این سمت را برعهده می‌گیرد رئیس همه عراق و متعلق به همه این کشور باشد.

وی افزود، عراق تجربه کرده است اکثر مقاماتی که مسؤولیت مشخصی را برعهده می‌گیرند، ارتباطشان با حزب خود، کار آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تاثیر حزب به وضوح دیده می‌شود.

اسدی تاکید کرد، عراق در این مرحله حساس نیازمند کسی است که قدرت و استقلال داشته باشد و این امر تنها با استقلال مسؤول از حزب و گروهش حاصل می‌شود.

راهکار‌های کنترل و مدیریت نقدینگی تصویب شد


جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی صبح شنبه با حضور سران سه قوه و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین روحانی در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

باشگاه خبرنگاران جوان: در پنجمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست رئیس جمهور و با حضور سران قوا، پیشنهادها و راهکارهایی در خصوص کنترل و مدیریت نقدینگی با جهت‌گیری رونق در بخش تولید و اقتصاد کشور بررسی و مصوب شد.

در این جلسه که صبح شنبه برگزار شد؛ پس از بررسی گزارش رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص وضع نقدینگی، مقرر شد مطالبات بانک مرکزی از شرکت‌های تعاونی و مؤسسات غیرمجاز در کوتاه مدت براساس روش‌های مصوب تصفیه شود.

در خصوص تصفیه دیون بانک‌ها به بانک مرکزی نیز در دوره زمانی محدود و با نظارت هیأتی متشکل از نمایندگان سه قوه تصمیماتی اتخاذ گردید تا بدهی بانک ها به بانک مرکزی پرداخت شود.

همچنین براساس مصوب جلسه،‌ وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است تمام یا بخشی از سهام و دارایی‌های تحت مالکیت دولت را در چارچوب روش‌های جاری یا در قالب «صندوق سرمایه‌گذاری معامله‌پذیر» با مکانیزم‌های تشویقی و با رعایت سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در بورس واگذار نماید.

تکلیف 50 قرارداد پسابرجامی چه می‌شود؟


رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اشاره به وضعیت اجرای برجام گفت: تکلیف 50 قراردادی که پس از برجام امضا شد باید مشخص شود.

خبرگزاری تسنیم: حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه دهمین گزارش وزارت امور خارجه از نحوه اجرایی شدن برجام 26 تیر به این کمیسیون واصل شده است، گفت: هفته آینده از مسئولان وزارت امور خارجه دعوت می‌شود تا با حضور در کمیسیون درباره این گزارش بحث و تبادل نظر شود.

وی با بیان اینکه آخرین وضعیت اجرای برجام پس از خروج آمریکا از این معاهده بین‌المللی در کمیسیون بررسی می‌شود، ادامه داد: باید مشخص شود سرنوشت 50 قراردادی که پس از انعقاد برجام، منعقد شده بود در شرایط فعلی چگونه است.

نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس با اعلام اینکه در جلسه هفته آینده کمیسیون از مسئولان سازمان انرژی اتمی نیز دعوت می‌شود تا با حضور در کمیسیون،گزارشی از آخرین اقدامات این سازمان ارائه کند، اضافه کرد: مسئولان سازمان انرژی اتمی باید با حضور در کمیسیون آخرین اقدامات این سازمان برای رسیدن به 190 هزارسو را تشریح کند.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس تصریح کرد: هفته آینده مسئولان وزارت‌خارجه که برای تشریح آخرین وضعیت اجرایی شدن برجام در کمیسیون حضور می‌یابند قطعاً گزارشی درباره آخرین وضعیت مذاکره با اروپایی‌ها نیز به اعضای کمیسیون ارائه می‌کنند.

فلاحت‌پیشه از بازدید اعضای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس از تاسیسات هسته‌ای کشور خبر داد و گفت: در حال فراهم کردن مقدمات این کار از طریق سازمان انرژی اتمی هستیم که در روزهای آینده این بازدیدها انجام می‌شود.

سپنتا نیکنام: مفهوم «با هم بودنمان پیروزیست» را فهمیدم


مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز طرح مربوط به حضور پیروان ادیان الهی‌در شوراهای شهر را تصویب کرد. بر این اساس سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد برمی‌گردد. نیکنام در توییترش نوشت: در این ماجرا مفهوم «با هم بودنمان پیروزیست» را به خوبی درك كردم
سپنتا نیکنام: مفهوم «با هم بودنمان پیروزیست» را فهمیدم

برترین ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز طرح مربوط به حضور پیروان ادیان الهی‌در شوراهای شهر را تصویب کرد. بر این اساس سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد برمی‌گردد. وی در این باره در توییتر خود نوشت:

«از همه مردم،رسانه ها،نمایندگان و دولتی های پیگیر و فعالان مجازی و حقیقی تشكر می كنم اگر بخواهم در یك جمله بگویم در این ماجرا مفهوم «با هم بودنمان پیروزیست» را به خوبی درك كردم. امروز بعدازظهر بعد از 9 ماه مجددا به عنوان عضو دوره پنجم شورای شهر در صحن شوراى شهر یزد حاضر مى شوم»

پژمانفر: پرونده پالرمو بسته شد


عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد الحاق به کنوانسیون پالرمو، راه را برای اصرار مجلس بر مصوبه خود بسته است.

خبرگزاری خانه ملت: عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد الحاق به کنوانسیون پالرمو، راه را برای اصرار مجلس بر مصوبه خود بسته است.

نصرالله پژمان‌فر در خصوص نامه آیت الله هاشمی شاهرودی به دبیر شورای نگهبان در خصوص لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو، اظهار داشت: در صورتی که شورای نگهبان مصوبه مجلس را رد کند و مجلس بر همان مصوبه اصرار کند، مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر الحاق به کنوانسیون پالرمو، بیان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام اگر در این مورد نظر داده باشد، راه برای اصرار مجلس نمی‌ماند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجایی که یک بار شورای نگهبان مصوبه مجلس مبنی بر الحاق به کنوانسیون پالرمو را به مجلس برگردانده و مجلس تغییری در محتوا نداده، برداشت شورای نگهبان درست بوده و مجلس بر مصوبه خود اصرار کرده است.

نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام مبتنی بر شرح وظایفش نیست

عضو فراکسیون امید مجلس اعتقاد دارد اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به پالرمو مبتنی بر شرح وظایفش نیست از این رو طبق نظر شورای نگهبان پالرمو منتفی نیست.

جلال میرزایی در خصوص ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)» و ارتباط این امر با گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، گفت: به نظر می رسد از زمانی که لوایح در مجلس مطرح شد، تصمیم گیری در راستای مبانی مانند تامین منافع و امنیت ملی به خوبی انجام نشد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید برای تامین امنیت ملی در خصوص لوایح چهارقلو زمینه اعلام نظر مراکز امینتی مانند شورای عالی امنیت ملی و غیره فراهم میشد، اظهار کرد: متاسفانه مراحل به خوبی طی نشد و در واقع فرصت کافی برای بررسی کارشناسی ایجاد نشد.

وی با اشاره به اینکه درگیری های رسانه ای نیز جای گفتگوها و استدلال های عقلانی را گرفت، ادامه داد: این مهم در حالیست که بر مبنای ارزشهای مانند تامین منافع و امنیت ملی ابتدا باید نخبگان، کارشناسان، اتاق های فکر در خصوص لوایح نظر می دادند؛ متاسفانه باید اذعان کرد هنوز مشخص نیست استدلال مخالفان با پالرمو و سایر لوایح چیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: این مهم در حالیست که استدلال موافقان شفاف است؛ در واقع اعلام شد که در صورت عدم توجه به این موارد، مشکلات بانکی و مالی بوجود خواهد آمد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به نظر می رسد اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام متوجه تغییراتی که از دهه 90 در نظام بین المللی رخ داده نیستند، افزود: باید اذعان کرد سازمان های بین المللی غیر دولتی در برخی از موارد مانند حقوق بشر، خلع سلاح، مسائل زیست محیطی و غیره تعیین کننده هستند از این رو FATF نیز تبدیل به رژیم شده و اکثریت کشورها به آن پیوسته اند.

میرزایی با تاکید بر اینکه باید بررسی کرد پذیرفتن یا نپذیرفتن کنوانسیون ها چه منافع یا آسیب هایی برای کشورمان دارد، اظهار کرد: بنابراین نباید اقدام به کلی گویی کنیم زیرا منافع ملی کشورمان با کلی گویی تامین نمی شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هر نهادی باید نقش خودش را به درستی ایفا کند؛ مرجع مجلس شورای اسلامی در ارتباط با پیوستن به کنوانسیون ها وزارت اطلاعات و شورای عالی امنیت ملی است.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شورای نگهبان اعلام کرد پالرمو منتفی نیست و با تغییراتی می توان آن را مجدد مطرح کرد، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد مجمع تشخیص مصلحت نظام باید لوایح را با سیاست های کلی تطبیق دهد و مسائل شرعی را درنظر بگیرد؛ بنابراین اعلام نظر مجمع در این راستا مبتنی بر شرح وظایفش نیست.

هشدار مقامات آمریکایی درباره توان سایبری ایران


تعدادی از مقامات آمریکایی درباره توان سایبری ایران و خطرات احتمالی آن برای ایالات متحده هشدار دادند.

خبرگزاری مهر به نقل از رویترز: مقامات آمریکایی ضمن بیان توانایی های سایبری ایران هشدار دادند که هکرهای ایران زمینه سازی لازم را برای حملات سایبری گسترده به زیر ساخت های آمریکا و اروپا و همچنین شرکت‌های خصوصی فراهم کرده‌اند.

علاوه بر این مورد، مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود به «ان بی سی نیوز» گفته‌اند، به رغم این که هکرهای ایرانی آماده استفاده از سلاح‌های سایبری خود هستند، اما هیچ نشانه‌ای از احتمال حمله فوری آنها در دست نیست.

در همین رابطه «دن کوتس» مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا و «راد روزنستاین» معاون دادستان کل ایالات متحده، در نشست امنیتی آسپن در کلرادو نسبت به تهدیدهای سایبری روسیه، چین، ایران و کره شمالی هشدار دادند.

به گزارش رویترز، دن کوتس با مقایسه تهدید سایبری روسیه، چین، ایران و کره تاکید کرد که از میان این چهار کشور، روسیه مهمترین و فعالترین تهدید سایبری است.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟