گروه خبری سیاسی

ترامپ: فعلا خروج از ناتو ضرورتی ندارد


دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری خود در بروکسل تاکید کرد که تعهد آمریکا به ناتو به رغم وجود برخی شایعات درباره تهدید وی به خروج از این ائتلاف، همچنان قوی و محکم باقی خواهد ماند..
ترامپ: فعلا خروج از ناتو ضرورتی ندارد

ایسنا: دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری خود در بروکسل تاکید کرد که تعهد آمریکا به ناتو به رغم وجود برخی شایعات درباره تهدید وی به خروج از این ائتلاف، همچنان قوی و محکم باقی خواهد ماند..

 به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترامپ گفت که به همگان گفته است اگر آنها تعهدات مالی خودشان را افزایش ندهند بسیار ناراحت خواهد بود.

رییس جمهور آمریکا بار دیگر اظهار داشت که کشورش احتمالا ۹۰ درصد از هزینه‌های ناتو را می‌پردازد.

ترامپ گفت که می‌تواند آمریکا را از ناتو خارج کند اما در حال حاضر این اقدام ضرورتی ندارد.

براساس گزارش رسانه‌ها ترامپ در نشست فوق‌العاده ناتو در بروکسل تهدید کرده بود اگر اعضای ائتلاف هزینه‌های دفاعی را افزایش ندهند کشورش را از ناتو خارج خواهد کرد.

ترامپ گفت که از این شرایط بسیار ناراحت است اما با شکایت‌های وی اعضای ائتلاف تعهد مالی خود را افزایش دادند. وی افزود: ائتلاف ناتو بودجه زیادی را در سال آینده تصویب خواهد کرد که به بیش از ۷۰۰میلیارد دلار می‌رسد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا هنوز هم به خروج از ناتو تهدید می‌کند و آیا می‌تواند بدون مجوز کنگره این کار را انجام دهد گفت: احتمالا قدرت این کار را دارم اما ضر ورتی ندارد.

تاکنون هیچ‌گونه اظهارنظری از سوی اعضای ناتو در نظر گرفته نشده است.

ترامپ که زمانی ناتو را یک ائتلاف "کهنه و منسوخ" دانسته بود گفت که به ناتو اعتماد دارد.

وی گفت: آنها فهمیدند که من بسیار ناراضی هستم اما در نهایت همه چیز به بهترین شکل پایان یافت. در نهایت همه به توافق رسیدیم، برای مدتی همه چیز خیلی سخت و دشوار شد.

به گفته مقام‌های حاضر در نشست ترامپ با شکستن پروتکل‌های دیپلماتیک آنگلا مرکل را با اسم کوچک خطاب قرار داده و خطاب به وی گفت: "آنگلا باید در این رابطه کاری انجام دهی"، این اقدام وی تعجب حضار را به دنبال داشت.

از مقام‌ها و رهبران کشورهای غیرعضو و مهمان خواسته شده بود در این نشست نباشند.

وی گفت که ۲۸ عضو ائتلاف با افزایش هزینه‌های دفاعی در اسرع وقت و رساندن آن به ۲ درصد درآمد ملی موافقت کردند. تعهد کنونی رسیدن به دو درصد تا ۲۰۲۴ است اما با اعمال فشارهای ترامپ احتمالا این زمان به ۲۰۳۰ خواهد رسید.

ترامپ تاکید کرد: بودجه ناتو برای آمریکا عادلانه نبود اما اکنون مطمئن است که این مساله تا حدودی عادلانه‌تر خواه شد. متحدان هزینه‌های خود را تا ۳۳ میلیادرد دلار یا بیشتر افزایش خواهند داد. افزایش هزینه‌ها به ۴ درصد - رقم مشابه با آمریکا- سطح درست و عالی است.

ترامپ گفت: اکنون ما یک ناتوی بسیار قوی‌تر و قدرتمندتر از دو روز قبل داریم. دبیرکل استولتنبرگ من را درک کرد او به من کاملا حق داد فکر می کنم در این مساله کاملا به من حق داد چون من گفتم که این مساله عادلانه نیست. همه کسانی که در این اتاق بودند موافقت کردند که سریعتر هزینه‌ها را افزایش دهند.

ترامپ همچنین درباره دیدار روز پنجشنبه‌اش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت که این دیدار احتمالا راحت‌تر از سفرش به اروپا خواهد بود. به گفته وی روسیه یک رقیب است نه یک دشمن.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پوتین را یک رقیب می‌داند گفت: نمی‌خواهم که اینطور شود و به همین دلیل ما ناتو را داریم. او یک رقیب است. او دشمن من است؟ نه او دشمن من نیست امیدوارم روزی دوست من باشد.هنوز او را به درستی نمی‌شناسم.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که درباره کنترل تسلیحاتی ، معاهده جدید استارت و نقض معاهده موشکی با پوتین صحبت خواهد کرد.

ترامپ گفت: انتظار زیادی از این دیدار ندارم ما می‌خواهیم راه حلی برای سوریه بیابیم و در باره مداخلات صحبت می‌کنیم و البته اوکراین.

وی مهمترین سدتاوردش از دیدار با پوتین را جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای دانست . وی در پاسخ به این سوال که بهترین نتیجه ممکن از این دیدار چه خواهد بود، گفت: نتیجه چه باشد؟ اجازه دهید. هیچ تسلیحات هسته‌ای در جهان نباشد ، جنگی نباشد، مشکلی نباشد، درگیری نباشد این هدف غایی من است.

کری و مک کین، سخنرانی ترامپ را افتضاح خواندند


جان کری، وزیر خارجه اسبق و جان مک کین، سناتور جمهوری خواه مشهور آمریکایی شدیدا از سخنرانی دونالد ترامپ در جریان نشست سران ناتو در بروکسل انتقاد کردند.

خبرگزاری ایسنا: جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا در بیانیه‌ای در واکنش به سخنرانی ترامپ در اجلاس ناتو در بروکسل عنوان کرد که این صحبت‌های ترامپ در این اجلاس "بسیار مفتضحانه و منزجر کننده و کاملا عجیب" بوده است.

کری نوشت: من هرگز ندیدم که یک رئیس جمهور کشورمان انقدر اظهارات عجیب و زیانبار همچون اظهارات ترامپ علیه ناتو و آلمان مطرح کرده باشد. این سخنان مفتضحانه، تخریب آمیز بوده و کاملا مغایر با منافع واقعی آمریکا هستند.

کری از ترامپ پرسید که چرا در حالی که اینطور علنی همپیمانان ما را سرزنش می‌کند روسیه را که به دموکراسی آمریکا حمله کرده تبدیل به همپیمان سرسخت خود می‌کند.

کری تاکید کرد: رئیس جمهور آمریکا در این صحبت‌هایش باعث یک عقبگرد برای آمریکا شد. او دائما در حال از بین بردن شهرت آمریکا در جهان است و منافع ما را تضعیف می‌کند.

علاوه بر جان کری جان مک کین سناتور جمهوری خواه آمریکایی نیز به این صحبت‌های ترامپ واکنش نشان داد.

مک کین ضمن تشکر از صبر و تحمل هم پیمانان آمریکا در ناتو شدیدا رئیس جمهوری آمریکا را به خاطر توهین‌هایش به این هم پیمانان آمریکا محکوم کرد.

مک کین که رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا است در بیانیه‌ای نوشت عملکرد ترامپ در اجلاس ناتو در بروکسل ناامید کننده بود اما اصلا تعجب برانگیز نبود.

او تصریح کرد: تجزیه و تحلیل این اظهارات غلط و جنجال‌های ترامپ چندان فایده‌ای ندارد و تنها می‌بایست گفت که اینها صرفا حرف‌های یک نفر هستند؛ چرا که آمریکایی‌ها و کنگره آنها هنوز معتقد به ائتلاف ترانس آتلانتیک و ناتو هستند و روشن است که هم پیمانان ما هم به همین میزان به ما باور دارند.

صادقی: مردم باید از تصمیمات دولت، آگاه باشند


عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: همه تصمیم‌گیری‌ها به جز موارد نظامی و امنیتی باید به اطلاع عموم مردم برسد.
صادقی: مردم باید از تصمیمات دولت، آگاه باشند

خبرگزاری ایسنا: عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: همه تصمیم‌گیری‌ها به جز موارد نظامی و امنیتی باید به اطلاع عموم مردم برسد.

محمود صادقی در همایش «قانون‌گرایی و حقوق شهروندی» با بیان اینکه برای تحقق حقوق شهروندی باید مسیر بلندمدتی را پیش‌بینی کنیم، اظهار کرد: هم در پیشینه باستانی (منشور کوروش) و هم در پیشینه دینی‌مان (قرآن کریم) توجهات خوبی به حقوق شهروندی شده است ولی اگر انتظار داشته باشیم که در مدت زمان کوتاه به اهداف بلند برسیم، دچار دلسردی می‌شویم؛ درواقع شهروند کسی است که عضو جامعه‌ای به نام شهر باشد و البته «شهر» لزوما به معنای مصطلح امروزی نیست، با این وجود هر فرد در برابر دولت از حق و حقوقی برخوردار است.

وی ادامه داد: اینگونه نیست که دولت و حاکمیت به صورت یک سویه حکمرانی بکند و مردم مجبور به تبعیت باشند. بلکه باید رابطه دو سویه وجود داشته باشد و آحاد مردم از حقوقی از جمله حق انتخاب در برابر حکومت برخوردار باشند. حکومت نیز در برابر مردم تکالیفی دارد و امام علی (ع) حق بین حاکمیت و مردم را به صورت جاده دو طرفه می داند.

صادقی افزود: از بعد تاریخی در دوره معاصر، نهضت مشروطیت، نهضت حقوق شهروندی بوده است و بر اساس نام مشروطیت، قدرت حکومت و شاه باید مشروط و محدود به قانون باشد؛ در واقع باید حقوق مردم و دولت مشخص باشد و تکالیف هر دو طرف در چارچوب آن تعیین شده باشد. بر همین مبنا، اولین قانون اساسی کشور در نهضت مشروطه تدوین و در این قانون برای اولین‌بار ساختار حاکمیت تعریف شد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی، فصل جدیدی از توجه به حقوق شهروندی و رابطه بین مردم و حاکمیت مطرح شد، تصریح کرد: قانون اساسی فعلی، جامعه را یک جامعه پویا و در حال حرکت به تصویر کشیده است و برای دسترسی به جامعه ایده‌آل، باید مسیر تکامل طی شود. در همین راستا و با توجه به اینکه هدف از حکومت، رشد دادن انسان و حرکت به سوی نظام الهی است، می‌توان اذعان کرد که بروز و شکوفایی استعدادها در گرو مشارکت فعال و گسترده همه عناصر جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که دیرینه‌ای استبدادی دارد، برای گسستن از این دیرینه نیازمند تلاش و حرکت مستمر است ولی متاسفانه هر کدام از ما چه در جوامع کوچک خانوادگی و چه در جوامع بزرگ‌تر، زمینه تبدیل شدن به یک دیکتاتور را داریم. یکی از اصولی که در قانون اساسی پیش‌بینی و مقدمات آن فراهم شد، اصل شوراها بود و از آنجایی که خمیرمایه شوراها، دموکراسی است، اعضای شورا هرگز نباید از این خمیرمایه غافل شوند. شکل‌گیری چنین غفلت‌هایی نیز جز با تلاش و پرداختن هزینه رفع نمی‌شود.

صادقی با بیان اینکه تحقق حقوق شهروندی مستلزم حضور تشکل‌ها و سمن‌ها است، خاطرنشان کرد: زنجان از استان‌های سیاسی کشور به‌شمار می‌رود و عالمان و مردم اندیشمند زیادی در حوزه‌های مختلف اجتماعی و علمی پرورش داده است. در چنین شرایطی، تشکل‌ها کمک شایانی به تحقق حقوق شهروندی می‌کنند. همچنین یکی از نشانه‌های تحقق این حقوق، امکان تشکل‌یابی بر اساس سلیقه است؛ چرا که مردم می‌توانند با مشارکت، در انتخاب سرنوشت خود سهیم باشند؛ به عبارتی یکی از ویژگی‌های حکمرانی خوب، مشارکت آحاد مردم است و نه تنها اکثریت باید در اداره جامعه مشارکت کنند، بلکه اقلیت نیز نباید نادیده گرفته شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جوانانی که شروع به زندگی اجتماعی می‌کنند، باید از پشتیبانی حقوقی برخوردار شوند و احساس امنیت کنند، یادآور شد: تحقق چنین روندی در امیدآفرینی و چاره‌جویی برای حل مشکلات کمک‌کننده است. اوایل انقلاب اکثر مسئولان، جوان بودند و متاسفانه یک انتقاد بزرگ که در خصوص دولت فعلی وجود دارد، پیرسالاری است. با توجه به اینکه در عصر تحول سریع و انفجار اطلاعات قرار داریم، نیازمند افراد به روزتری هستیم و پیرسالاری بسیار آسیب‌رسان است. در حالی که جوانان می‌توانند سیستم اداره کشور را به روز کنند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه جوانان باید در عرصه‌های مختلف فعالیت کنند تا در مسیر پیشرفت قرار گیریم، افزود: یکی از نشانه‌های جامعه‌ای که مردم از حقوق شهروندی برخوردارند، دسترسی به اطلاعات است؛ در واقع مردم باید بدانند که دولت چه تصمیمی می‌گیرد و چه قوانینی تصویب می‌کند. همچنین بخشنامه‌ها و تصمیماتی که گرفته می‌شود باید در اختیار مردم قرار گیرد. یکی از آسیب‌های تحریم، بسته شدن فضای اطلاعاتی و محدود شدن دسترسی به اطلاعات به خاطر شکل‌گیری شرایط امنیتی است. در این میان متاسفانه عده‌ای از رانت اطلاعاتی استفاده می‌کنند.

صادقی با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا شفافیت و روند دسترسی به اطلاعات محقق شود، گفت: پرسش‌گری و پاسخ‌گویی نیز از مصادیق حقوق شهروندی است. حکومت باید در برابر مردم پاسخ‌گو و همه جوانب حکومت باید قابل پرسش‌گری باشد؛ در واقع سئوال کردن نباید به تهمت زدن تعبیر شود، بلکه پرسش‌گر باید به جواب خود برسد تا اعتماد ایجاد شود. متاسفانه برخی از حکمرانان برای مردم حق پرسش قائل نیستند، در حالی که دولت باید در قبال مردم تعهدات روشن ایجاد کند و در قبال آن پاسخ‌گو باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم حق دارند در خصوص برنامه‌هایی که هر دولت در آغاز به قدرت رسیدن، مطرح کرده است، پرسش‌گر باشند، افزود: اگر این پرسش‌گری‌ها مطرح شود، سوءظن‌ها بسیار کمتر و مردم امیدوارتر می‌شوند. همچنین پرسش‌گری باعث تقویت رابطه مردم با حاکمیت می‌شود و زمینه‌ای برای نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی باقی نمی‌گذارد، از این رو باید در برابر حقی که بر گردن ما است، در مسیر رفع همه مشکلات و محدودیت‌ها حرکت کنیم.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های خاص دیپلماسی، صلح است، تصریح کرد: توافق برجام یکی از موفقیت‌های دولت برای خروج از بن‌بست و فرصت تعامل جهانی برای کشور ایجاد شده بود، ولی متاسفانه سنگ‌اندازی‌ها مانع از بهره‌گیری از این فرصت شد. آنچه مسلم است، کشور شامل سلیقه‌های متعدد است که باید به رسمیت شناخته شود و در عین حال باید وحدت در عین کثرت در جامعه ایجاد شود.

صادقی با اشاره به اینکه وحدت در گرو شناختن سلایق مختلف است، خاطرنشان کرد: این امر در گرو مشارکت مردمی است و اگر مردم در سیاست، اقتصاد و سایر حوزه‌ها مشارکت داشته باشند، امنیت پایدار را خواهیم داشت و بزرگ‌ترین مشکلات کشور حل خواهد شد.

فاطمه کروبی عزدار شد


فاطمه کروبی، همسر حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در سوگ خواهر نشست.

خبرگزاری ایلنا: فاطمه کروبی، همسر حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در سوگ خواهر نشست.

در پی درگذشت خواهر فاطمه کروبی، مرحومه کشور حاجی شریفی، خانواده وی اعلامیه ترحیمی به شرح زیر منتشر کرد:

إنا لله وإنا إلیه راجعون

به مناسبت درگذشت مرحومه کشور حاجی شریفی، خواهر بزرگوار فاطمه کروبی؛ مجلس ترحیمی در روز شنبه مورخ ۲۳ تیرماه ۹۷ از ساعت ۱۶ الی ۱۷:۳۰ واقع در مسجد نور میدان فاطمی (جهاد) برگزار خواهد شد.

فراخوانِ جهانی العبادی برای نابودی داعش


نخست‌وزیر عراق از کشورهای جهان خواست برای نابودی کامل داعش در منطقه به همکاری بپردازند.
فراخوانِ جهانی العبادی برای نابودی داعش

خبرگزاری ایسنا: حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در نشست ائتلاف ضد داعش در بروکسل گفت: با پیروزی ما بر داعش در موصل، این گروه تروریستی نه تنها در منطقه بلکه در تمامی جهان شکست خورد و ما همچنان باندهای زیرزمینی این گروه را تحت پیگرد قرار می‌دهیم.

وی گفت: تروریسم در سایه اختلافات سیاسی و طایفه‌ای رشد می‌کند اما در مقابل وحدت شکست می‌خورد. همه تلاش ما قبل از آغاز عملیات این بود که مردممان علیه تروریسم متحد باشند. با وحدت و همکاری میان کشورهای جهان می‌توانیم تروریسم را به طور نهایی نابود کنیم.

العبادی تأکید کرد: داعش دیگر قادر به عضوگیری نیست. تدابیر سختی که علیه برخی از اعضای سابق این گروه اتخاذ شده خطر آن‌ها را کم می‌کند اما باز هم نسبت به تجمع مجدد نیروهایشان هشدار می‌دهیم. هر نیرویی از نیروهای تروریستی یک بمب ساعتی است که هرلحظه ممکن است منفجر شود درنتیجه باید مراقب باشیم.

او ادامه داد: همانطور که علیه داعش ائتلاف کردیم و پیروز شدیم باید به همکاری امنیتی و اطلاعاتی ادامه بدهیم چراکه سلاح کارآمدی است که قادر به ناکام گذاشتن حملات تروریستی است. من از همه کشورهای جهان می‌خواهم برای نهایی کردن جنگ علیه داعش در منطقه و پایان حضورش در سوریه به همکاری بپردازند و متحد شوند. عراق امروزه یک کشور متحد و با حاکمیت ملی است. ما چالش بازسازی کشور و اصلاح اقتصاد ملی‌مان را پیش‌رو داریم و باید با فساد نیز مقابله کنیم.

گابریل: ترامپ فقط زور را می‌فهمد


وزیر خارجه سابق آلمان گفت: دونالد ترامپ فقط زور را می‌شناسد و به همین دلیل ما باید به او نشان دهیم که قوی هستیم.
گابریل: ترامپ فقط زور را می‌فهمد

خبرگزاری فارس: «زیگمار گابریل» وزیر خارجه پیشین آلمان خواستار اتخاذ سخت‌ترین مواضع علیه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شد.

وی در این مورد به نشریه آلمانی اشپیگل گفت: «ترامپ به دیکتاتور کره شمالی ضمانت وجودی می‌دهد و در عین حال خواستار تغییر رژیم در آلمان است. ما چنین چیزی را به سختی می&zwnj توانیم تحمل کنیم.»

گابریل در ادامه گفت: «ما نمی‌توانیم بیش از این متوهم باشیم. دونالد ترامپ فقط زور را می‌شناسد و به همین دلیل ما باید به او نشان دهیم که قوی هستیم. اگر او از ما می‌خواهد که میلیاردها برای هزینه‌های نظامی آمریکا اختصاص دهیم در این صورت ما هم باید از او بخواهیم که میلیاردها برای پناهجویان بپردازد که ناشی از اقدامات نظامی شکست‌خورده آمریکا مثلا در عراق آواره شده‌اند.»

گابریل در عین حال معتقد است که آلمان باید در آمریکا سرمایه‌گذاری کند و ارتباطی هدفمند با فرمانداران، سناتورها و جوانان آمریکایی برقرار کند و در این مورد گفت: «آمریکا در حال تغییر است و در چند سال آینده بیشتر آمریکایی‌ها، تبار اروپایی نخواهند داشت بلکه آسیایی، آمریکایی لاتین و آفریقایی خواهند بود. به این ترتیب ما با آمریکایی متفاوت از آنچه از دهه ۱۹۷۰ تاکنون می‌شناسیم، مواجه خواهیم شد و این بخت بزرگی برای ما خواهد بود.»

وزیر خارجه پیشین آلمان از دولت این کشور هم خواست تا راهکاری توام با خلاقیت برای هزینه ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور شد و گفت: «ما می‌توانیم مثلا ۱.۵ درصد را در طول سال برای ارتش هزینه کنیم و ۰.۵ درصد را برای دفاع در سطح اروپایی مثلا برای اروپای شرقی در قالب ناتو هزینه کنیم.تاکنون آمریکا اینکار را کرده است و ما آلمانی‌ها به این ترتیب نشان می‌دهیم که مسئولیت اروپای شرقی را در زمینه امنیت می‌پذیریم. مثلا برای لهستان و بالت‌ها که با تجهیزنظامی شدن روسیه، بیشترین تهدید را حس می‌کنند و به این ترتیب ما از آمریکا مستقل می‌شویم.»

ترامپ در جریان نشست دو روزه اخیر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل که در روزهای ۲۰ و ۲۱ تیرماه در بروکسل برگزار شد، از سیاست‌های کشورهای عضو به شدت انتقاد کرد و خواستار افزایش هزینه‌های دفاعی اختصاصی این کشورها به ناتو شد.

آلمان هدف اصلی انتقاد ترامپ قرار داشت. رئیس‌جمهور آمریکا در تهدید کشورهای عضو ناتو گفت: «اگر همه شرکای ناتو تا ژانویه ۲۰۱۹، سهم ۲ درصدی تولید ناخالص داخلی خود را به سازمان نپردازند، در این صورت من هم باید کار خودم را انجام بدهم.»


بستن