گروه خبری سیاسی

اگر دور کشور دیوار بکشند هم اتفاقی نمی‌افتد


فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه دشمن علیه ما جنگ روانی و اقتصادی راه انداخته است، گفت: اگر دور کشور هم دیوار بکشند اتفاقی نمی‌افتد.
اگر دور کشور دیوار بکشند هم اتفاقی نمی‌افتد

ایسنا: امیرسرلشگر رحیم موسوی، فرمانده کل ارتش امروز در همایش ائمه جماعات و فرماندهان پایگاه‌های مقاومت بسیج شهرک‌های مسکونی ارتش با اشاره به اینکه امروز ۲۱ تیر ماه یکی از تلخ‌ترین روزهای تاریخ و البته یکی از درس‌آموزترین روزها برای ما است، که خاطراتش باید گفته شود، ‌اظهارکرد: در این روز نفوذی‌ها که عمدتا عناصر منافقین بودند با یک برنامه دقیق، اما اقدام بسیار ساده بر یک موج عملیات روانی سوار شدند و چیزی نمانده بود که دستاوردهای جنگ تحمیلی را به باد دهند.

وی در ادامه افزود: من خودم دیدم که یک عده‌ای ماشین‌های ارتش را برداشتند و فریاد زدند که فرار کنید که آمدند. افراد زیادی در کوه‌ها از تشنگی تلف شدند در حالی که اگر فرار نمی‌کردند اتفاقی نمی‌افتاد، خبری نبود که آن‌ها فرار کردند. همه این‌ها عملیات روانی بود. امسال هم دشمن جنگ روانی را در بستر جنگ اقتصادی به راه انداخته است،‌ بنابراین باید خیلی مراقب باشیم.

فرمانده ارتش با اشاره به اینکه دشمنان می‌دانند قدرت مقابله با ما را ندارند و هر روز به افول خود نزدیک‌تر می‌شوند،‌ ادامه داد: اما آن‌ها می‌خواهند کاری کنند که ما باور کنیم در وضعیت بدی هستیم. همه امکانات در کشور ما برای پیشرفت وجود د ارد و اگر دور کشور هم دیوار بکشند اتفاقی نمی‌افتد ما هشت سال با دنیا جنگیدیم و آن‌ها را شکست دادیم باز هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم آن‌ها هم این را می‌دانند اما به وسیله پادوهای خود در داخل کشور دنبال موج‌سواری هستند.

امیر موسوی همچنین خاطرنشان کرد: دشمن جنگ اقتصادی و روانی علیه ما به راه انداخته است به مناطقی نفوذ کرده و آن ها را گرفته است که ما باید این نقاط را شناسایی کنیم ما از روز اول انقلاب با نظام سلطه، رژیم صهیونیستی و منافقین درگیر بودیم و با روحیه بسیجی آن‌ها را شکست داده‌ایم، اکنون هم باید مراقب نفوذی‌ها و ترفند و جنگ روانی دشمن باشیم. باید هوشیار باشیم تا هزینه زیادی برای موفقیت خود ندهیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه بسیج یک راه و مکتب بوده و کلید حل بسیاری از مشکلات است، تاکید کرد: بسیج ضامن پیشرفت‌ها و بقای انقلاب است. دشمن می‌داند در مقابل تفکر بسیجی هیچ امیدی به پیروزی ندارد. بسیج ارتش یادگار امیرسرلشگر صالحی است و تا به امروز بسیج برای ارتش برکات زیادی داشته است.

پیشنهاد ابوترابی‌ به روحانی درباره بانک مرکزی


امام جمعه موقّت تهران گفت: اکنون که رئیس کل بانک مرکزی، پایان حکم خود و دوران مدیریت خود را تجربه می‌کند، و در آستانه تغییر رئیس کل بانک مرکزی هستیم، به رئیس جمهور محترم پیشنهاد می‌دهم برای استقلال بانک مرکزی اقدام کند.

خبرگزاری فارس: حجّت‌الاسلام سیّدمحمّدحسن ابوترابی فرد، امام جمعه موقّت تهران در خطبه‌های امروز(۲۲ تیر) نمازجمعه تهران با بیان دولتمردان اگر می‌خواهند بر مشکلات فراروی چیره شوند، راهی جز عمل صالح پیش روی آنان نیست، تصریح کرد: باید اقدام صحیح، مبتنی بر اصول و مبانی انجام شود که خوشبختانه در این جهت، سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر عالیقدر انقلاب، به زیبایی نقشه راه را در عموم زمینه‌ها تبیین کرده است.

ابوترابی‌ فرد با بیان اینکه اقدامات مقطعی، گره گشا نیست، افزود: بهترین عمل، آن عملی است که دوام دارد، هرچند محدود باشد. تداوم در عمل صالح، تحول‌آفرین است.

امام جمعه موقّت تهران، لزوم صبر و استقامت را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: اقتدار امروز سیاسی و اقتدار مثال‌زدنی دفاعی و امنیت غرورآفرین ایران اسلامی و خلق جبهه مقاومت و نیز پیروزی در عرصه‌های تقابل با نظام سلطه، دستاورد صبر ملّت ایران و رزمندگان در دوران دفاع مقدس و فراز و نشیب‌ها است.

ابوترابی فرد با بیان اینکه در عرصه‌های اجتماعی، استقامت رهبران، کافی نیست، افزود: اگر مدیریت جامعه در دستان باکفایت امیرالمؤمنین باشد، که قلّه استقامت و نماد صبر وپایداری است، امّا جامعه در کنار ایشان، صابر نباشد، پیروز صحنه معاویه است.

خطیب نمازجمعه جمعه تهران با بیان اینکه اگر نگاه به قلّه‌ها نبود، امروز ملّت ایران در این جایگاه قرار نداشت، تصریح کرد: مدیران اقتصادی کشور، ایران باید به یک قدرت بالنده اقتصادی در آسیا و نقش‌آفرین در معادلات اقتصادی جهان تبدیل شود و این ظرفیت، در اندازه نظام اسلامی و ملّت بزرگ ایران است. این هدف ماست نه تأمین بودجه سالانه کشور.

ابوترابی فرد در خطبه دوم نماز عبادی سیاسی جمعه امروز تهران، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت: اکنون که رئیس کل بانک مرکزی، پایان حکم خود و دوران مدیریت خود را تجربه می‌کند، و در آستانه تغییر رئیس کل بانک مرکزی هستیم، به رئیس جمهور محترم پیشنهاد می‌دهم برای استقلال بانک مرکزی اقدام کند و یک رئیس کلّی برای انک مرکزی انتخاب شود که مورد تأیید دیگر رؤسای قوا و مورد تأیید چهره‌های هوشمند اقتصادی و مدیران لایق نظام پولی و بانکی کشور باشد.

وی ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی باید بتواند با استقلال و با مدیریت مبتنی بر دانش، سیاست‌های پولی و ارزی کشور را تنظیم کند.

ابوترابی فرد تصریح کرد: تا زمانی که بانک مرکزی به عنوان صندوقی برای تأمین هزینه‌های دولت و کشور، ایفای نقش می‌کند، بدانید مشکلات اقتصادی مردم از جمله تورم، قطعاً کنترل نخواهد شد و هیچ اقتصاددانی، کم‌ترین اختلافی با این نظر ندارد.

آشتیانی: شاید «رئیسی»، رئیس مجلس شود


یک فعال سیاسی اصولگرا در خصوص نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: اگر انسجام و وحدت اصولگرایان در سطح کشور برقرار باشد هیچ بعید نیست آقای رئیسی را به عنوان رئیس مجلس انتخاب کنند.

خبرگزاری ایلنا: یک فعال سیاسی اصولگرا در خصوص نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: اگر انسجام و وحدت اصولگرایان در سطح کشور برقرار باشد هیچ بعید نیست آقای رئیسی را به عنوان رئیس مجلس انتخاب کنند.

امیر واعظ آشتیانی درباره اقدامات سید ابراهیم رئیسی برای شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و این‌که آیا نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند به عنوان لیدر جریان اصولگرایان باز هم در رأس قرار گیرد، گفت: معتقدم حضور هر فرد و یا افرادی که عامل وحدت و انسجام اصولگرایان شود و بتواند به طور نسبی این وحدت را ایجاد کند، عملی مثبت است.

وی خاطر نشان کرد: مهم نیست آقای رئیسی در رأس جریان اصولگرایی قرار گیرد و یا هر فرد دیگری، مهم این است که این قابلیت را داشته باشد علاوه بر این که یک گفت‌وگوی سازنده درون تشکیلاتی را به وجود می‌آورد می‌تواند عامل انسجام و وحدت هم باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به لزوم وحدت در میان جریان‌های داخل کشور، گفت: اگر مدعی باشیم که همیشه و حتما در گروه‌های سیاسی چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا وحدت کامل شکل می‌گیرد خیر چنین چیزی نیست، اما می‌توانیم یک وحدت صورت نسبی به وجود بیاوریم که خود می‌تواند یک حرکت رو به جلو و اثربخش باشد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی جهان که برخی از کشورها مانند عربستان،‌ اسرائیل،‌ امارات و آمریکا دشمنی‌های خود را با ما آشکارا نشان می‌دهند، باید انسجام و وحدت درونی داشته باشیم.

آشتیانی با اشاره به وجود انشقاق در جریان‌های سیاسی، عنوان کرد: معتقدم گروه‌های سیاسی کشور ابتدا باید درون گروهی وحدت و انسجام داشته باشند و سپس همین رویه در سطح ملی شکل دهیم، تا بتوانیم آحاد ملت را با یکدیگر منسجم کنیم؛ زیرا یک اتحاد همگانی در این شرایط سخت می‌تواند ما را عبور دهد.

این عضو حزب موتلفه اسلامی با بیان این‌که عامل اصلی تنش‌های موجود در جامعه به رفتار مدیران اجرایی و جریان‌های سیاسی کشور بازمی‌گردد، بیان کرد: ما هرگونه تنشی در جامعه مشاهده می‌کنیم بخش قابل توجهی از آن‌ها برگرفته از نوع گفتمان‌هایی است که مدیران در سطح اجرای و جریان‌های سیاسی موجود در کشور از خودشان بروز می‌دهند؛ باید این نکته را گوش‌زد کرد که این‌گونه عملکردها تاثیرات فرهنگی منفی بر گفتمان جامعه خواهد گذاشت.

وی در پاسخ به این سؤال که سید ابراهیم رئیسی زمانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بوده است و حال قصد ورود به مجلس را دارد،‌ حضور وی را در این انتخابات چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: رأی آقای رئیسی قابل توجه بود آن هم باتوجه به این که ایشان یک چهره شاخص نبودند.

این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: ادبیات آقای رئیسی به گونه‌ای بود که توانست ۱۶ میلیون رأی را با خود همراه داشته باشد این امر خود زمینه ساز یک نگاه ویژه نسبت به ایشان شد.

وی ادامه داد: حال اگر فرض را بر این بگیریم که ایشان در انتخابات مجلس شرکت کند، معتقدم که اگر انسجام و وحدت اصولگرا در سطح کشور برقرار باشد و بتوانند اکثریت مجلس را به دست گیرند، هیچ بعید نیست آقای رئیسی را به عنوان رئیس مجلس انتخاب کنند.

واعظ آشتیانی تصریح کرد: شاید هم این اتفاق نیفتند، اما برداشتم این است که اگر آقای رئیسی در انتخابات شرکت کنند و اگر اصولگرایان وی را به عنوان لیدر انتخاب کنند و با این عنوان هم در انتخابات حضور پیدا کند و اگر انتخاب شود و اکثریت مجلس را داشته باشند می‌توانیم بگوئیم که هیج بعید روی ریاست ایشان هم برای مجلس تصمیم‌گیری شود.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که اگر در انتخابات یازدهمین مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی که چندین دوره ریاست مجلس را بر عهده داشته است شرکت کند، آیا فکر می&zwnj کنید بازهم رئیسی به عنوان رئیس مجلس انتخاب شود، گفت: تا انتخابات یک فرصت قابل توجهی داریم و تا آن زمان هم اتفاقات رنگارنگی را شاهد هستیم چرا که فضای سیاسی ایران نشان داده اتفاقات قابل پیش‌بینی نیست و اتفاقات خاص می‌تواند معادلات را به هم بزند.

این فعال سیاسی اصولگرا در پایان خاطرنشان کرد: اگر آقای رئیسی در مجلس حضور پیدا کنند و آقای لاریجانی هم باشد فکر می‌کنم اقبال برای ریاست ایشان وجود داشته باشد.

کشته شدن فرمانده کلیدی طالبان در «غزنی»


فرمانده کلیدی طالبان به دست نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت غزنی کشته شد.

خبرگزاری مهر: رئیس پلیس ولایت غزنی افغانستان اعلام کرد که «ملا نواب احمد حقانی» فرمانده مشهور و کلیدی طالبان در این ولایت همراه ۲ محافظش کشته شده است.

وی افزود که این فرمانده کلیدی طالبان در منطقه «قلعه قاضی» واقع در مرکز شهر غزنی کشته شده است.

گفته می‌شود که ملا نواب احمد حقانی، فرماندهی حملات تهاجمی و جنگ‌های چریکی طالبان را در غزنی بر عهده داشته است.

«عارف نوری» سخنگوی والی غزنی نیز اعلام کرد که حقانی با افرادش به ۳ پایگاه امنیتی این ولایت در منطقه قلعه قاضی حمله کرده و طی درگیری با نیروهای امنیتی افغانستان، این فرمانده طالبان همراه با ۲ محافظش کشته شدند.

وی افزود که نواب احمد حقانی، در چندین حمله خونین بر علیه نیروهای امنیتی افغان در این ولایت دست داشته و چند روز قبل نیز ۷ نظامی در این ولایت را به قتل رسانده بود.

ترامپ: رابطه ما با انگلیس بسیار قدرتمند است


دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر خود به انگلیس امروز جمعه به همراه ترزا می ناظر اجرای یک تمرین نظامی مشترک در آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست بود و روابط دو کشور را " بسیار بسیار قدرتمند" خواند.
ترامپ: رابطه ما با انگلیس بسیار قدرتمند است

خبرگزاری ایسنا: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر خود به انگلیس امروز جمعه به همراه ترزا می ناظر اجرای یک تمرین نظامی مشترک در آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست بود و روابط دو کشور را " بسیار بسیار قدرتمند" خواند.

به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس در این مانور نظامی کوچک نیروهای ویژه آمریکایی و انگلیسی شرکت داشتند. بعد از حضور در محل اجرای این مانور ترامپ و ترزا می به اقامتگاه تفریحی نخست وزیر انگلیس موسوم به چکرز رفتند. ترامپ در صحبت‌های کوتاهی به خبرنگاران گفت، او و ترزا می درباره به روی مسئله بودجه ناتو کار کرده‌اند. همچنین ترامپ امروز گفت: روابط آمریکا و انگلیس بسیار بسیار قدرتمند است.

این در حالیست که ترامپ پیش از این در مصاحبه‌ای با نشریه سان انگلیس شدیدا از طرح‌های ترزا می برای بریگزیت انتقاد کرده بود. ترامپ در صحبت‌هایش در حالیکه کنار ترزا می در اقامتگاه چکرز نشسته بود، گفت: ما واقعا روابط بسیار خوبی داریم و درباره تجارت، مسائل نظامی و مسائل دیگر در نهار مشترک خود صحبت خواهیم کرد.

یک خبرنگار از ترامپ پرسید آیا از بابت صحبت‌هایش به نشریه سان پشیمان نیست که ترامپ در مواجهه با این سوال نگاهش را به سمت دیگری منحرف کرده و سرش را تکان داده و انگشتش را به سمت این خبرنگار نشانه گرفت. همچنین ترزا می نیز در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا درباره محتوای این مصاحبه صحبتی میان آنها صورت گرفته گفت: ما خیلی چیزها برای صحبت کردن داریم.

وی افزود: آنها قرار است درباره به اصلاح روابط ویژه میان آمریکا و بریتانیا و همینطور فرصت‌های واقعی برای یک توافق تجاری صحبت کنند.

قرار است بعد از این نهار مشترک ترامپ و ترزا می یک کنفرانس خبری مشترک در خانه ترزا می داشته باشند. او همچنین عصر امروز با ملکه الیزابت دیدار خواهد کرد.

یک مقام دیگر دولت ترامپ کناره‌گیری می‌کند


رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند مارک شورت مدیر امور حقوقی کاخ سفید جدیدترین مقامی است که تیم دولت دونالد ترامپ را ترک می‌کند.
یک مقام دیگر دولت ترامپ کناره‌گیری می‌کند

خبرگزاری ایسنا: رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند مارک شورت مدیر امور حقوقی کاخ سفید جدیدترین مقامی است که تیم دولت دونالد ترامپ را ترک می‌کند.

 به نقل از شبکه سی بی اس نیوز، مارک شورت بر اساس این گزارش قرار است از اول اوت دولت ترامپ را ترک کرده و طبق گفته خودش در مرکز امور عمومی میلر در دانشگاه ویرجینیا مشغول به کار شود.

ویلیام آنتولیس مدیر این مرکز اعلام کرد: مارک از سوی هر دو حزب اصلی آمریکا محترم شمرده می‌شود.

جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید در بیانیه‌ای با تایید کناره‌گیری مارک شورت گفت: ما دلمان برای تعهد او به رای دهندگان و رهبری‌اش و دانش کارشناسی عمیقش تنگ خواهد شد.

شبکه سی ان ان گزارش کرد که شاهیرا نایت یک دستیار اقتصادی ارشد دونالد ترامپ قرار است جانشین مارک شورت در سمت مدیر امور حقوقی کاخ سفید شود.

یک منبع در کاخ سفید هم اعلام کرده که شاهیرا نایت که قبل از این معاون مدیر شورای اقتصاد ملی آمریکا بوده به عنوان جانشین مارک شورت منصوب شده است.


بستن