_  

فریاد باقری پس از جر و بحث علیپور و ماهینی

دو بازیکن تیم پرسپولیس در یک صحنه بر سر مسائل تاکتیکی با یکدیگر جر و بحث کردند که این موضوع باعث شد تا کریم باقری مربی این تیم با فریاد از هر دو بازیکن بخواهد به جر و بحث پایان بدهند.

خبرگزاری فارس: اسکوربورد ورزشگاه الوصل تعداد تماشاگران حاضر در ورزشگاه را ۵ هزار و ۸۴۱ نفر عنوان کرد. این در حالیست که بخش اعظم هواداران حاضر در ورزشگاه طرفدار پرسپولیس هستند.

* آرو آبارنا سرمربی آرژانتینی تیم الوصل در یک صحنه معتقد بود که بازیکنان پرسپولیس خطا کرده‌اند اما داور چنین اعتقادی نداشت و این مسئله باعث شد تا او اعتراض تندی به داور بازی داشته باشد.

* هواداران تیم پرسپولیس با به راه انداختن موج مکزیکی در ورزشگاه جو جالب توجهی را به راه انداختند.

* هواداران تیم الوصل در یک صحنه نسبت به بازیکنان پرسپولیس معترض شده و به فحاشی پرداختند که این مسئله باعث شد تا هواداران پرسپولیس علیه تیم الوصل شعار بدهند.

* سید جلال حسینی کاپیتان تیم پرسپولیس به احمد نوراللهی تذکر داد تا وظایفش را در زمین بهتر انجام دهد.

* در یک صحنه بازیکن تیم الوصل روی زمین افتاده بود و به همین دلیل فرشاد احمدزاده برای انجام بازی جوانمردانه توپ را به بیرون زد اما بازیکنان الوصل بدون رعایت بازی جوانمردانه اوت را به نفع خود پرتاب کرده و روی دروازه پرسپولیس خطرساز شدند که این موضوع واکنش تند هواداران پرسپولیس را در پی داشت.

* در یک صحنه کمک داور اول بازی در دقیقه ۸۳ آفساید صادق محرمی را گرفت و برانکو به دلیل ناراحتی از این تصمیم با لگد ضربه‌ای به بطری آب زد.

* نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا در بخش رسانه‌ای سختگیری‌های زیادی را نسبت به خبرنگاران انجام می‌داد.

* میک‌درمورت مربی سابق تیم ملی و استقلال در دقیقه ۸۵ ورزشگاه را ترک کرد.

* در یک صحنه تیم الوصل روی دروازه پرسپولیس خطرساز شد که در این صحنه حسین ماهینی به علی علیپور بابت رعایت نکردن اصول دفاعی تذکر داد. این موضوع باعث شد تا علیپور هم پاسخ ماهینی را بدهد. جر و بحث این دو بازیکن ادامه داشت که کریم باقری مربی تیم پرسپولیس به کنار زمین آمد و با فریاد از ماهینی و علیپور خواست تا این جر و بحث را تمام کنند.

کریمی: احساس هواداران را درک می‌کنم

سرمربی فصل گذشته سپیدرود رشت گفت که احساس هواداران این تیم را درک می‌کند اما تسویه‌حساب نکردن او و کادرش، شرایط را برای سپیدرود دشوارتر می‌کرد.

خبرگزاری تسنیم: علی کریمی درباره جدایی‌اش از سپیدرود رشت اظهار داشت: شرایط برای ادامه همکاری مهیا نبود. در روزهایی که می‌بینیم و می‌شنویم تیم‌های صعود کرده به لیگ برتر نیز مشغول جذب بازیکن هستند، سپیدرود حتی با ۵ بازیکن خودش هم تمدید نکرده چه برسد به اینکه سراغ جذب بازیکنان جدید برود.

وی درباره تسویه حسابش با این باشگاه عنوان کرد: ابتدا قرار بود باشگاه سپیدرود با من و کادر فنی به صورت نقدی تسویه حساب کند اما مشکلات مالی مطرح شد و ما هم برای اینکه زمان از دست نرود حاضر شدیم با دریافت دو فقره چک تسویه حساب کنیم. یک فقره که یک سوم مبلغ باقیمانده کادر فنی است برای هفته آینده صادر شده و باقیمانده مبلغ نیز چکی است که برای دو ماه بعد به ما داده شده است. ما حتی متمم پاداش کادر فنی را بخشیدیم و این کار را به خاطر هواداران و تیم سپیدرود انجام دادیم. در واقع سپیدرود با حمایت هواداران و تلاش بازیکنان در لیگ برتر ماند بدون اینکه کادر فنی یک ریال پاداش بقا دریافت کند. با این حال امیدوارم باشگاه پاداش بازیکنان را بدهد چرا که آنها برای تیم خیلی زحمت کشیدند.

کریمی ادامه داد: از روز بازی با پرسپولیس بیش از ۵۰ روز می‌گذرد در این مدت منتظر ماندیم تا شاید وضعیت باشگاه بهتر شود اما شرایطی را مطرح کردند که قبول آن با اصول حرفه‌ای مربیگری منافات داشت به همین دلیل قبول نکردم بمانم. بعد از آن نیز چند بار قرار تسویه حساب گذاشته شد که این کار انجام نشد.

سرمربی فصل گذشته سپیدرود خاطرنشان کرد: از طرفی موضوع تغییر مالکیت باشگاه نیز زمان زیادی را از آماده‌سازی تیم گرفت. این را هم می‌دانم که تلاش برخی از مسئولان استانی برای احقاق حق هواداران نتیجه نداد. در این شرایط ادامه این روند فقط به تیم سپیدرود لطمه می‌زند اما اکنون امیدوارم دیگر بهانه‌ای نداشته باشند و کار آماده‌سازی تیم را برای فصل آینده انجام دهند.

کریمی با بیان اینکه روی صحبتش با هواداران سپیدرود است، گفت: شما جزو بهترین هواداران فوتبال ایران هستید که عاشقانه تیمتان را دوست دارید در این مدت که در خدمتتان بودیم به بهترین شکل مورد حمایت قرار گرفتیم. این حمایت را در روزهای اخیر هم شاهد بودیم اما زمانی پیش می‌آید که همه تلاش‌ها نتیجه نمی‌دهد. دلیل این امر هم این است که قراردادی با مالک باشگاه بسته شده که گرفتن تیم را از او سخت کرده است.

وی در ادامه صحبت‌هایش با هواداران سپیدرود تصریح کرد: احساس شما را درک می‌کنم اما تسویه نکردن من و کادرم فقط شرایط را برای سپیدرود سخت‌تر می‌کرد و باعث از دست رفتن زمان می‌شد. امیدوارم در فصل آینده اتفاقات خوبی برای سپیدرود و هوادارانش رخ دهد چرا که شما لایق بهترین‌ها هستید.

سرمربی فصل گذشته سپیدرود اضافه کرد: شما هواداران بهتر از من به شرایط تیم سپیدرود آگاه هستید همین الان بازیکنان اصلی تیم قرارداد ندارند که این فاجعه است. در این شرایط چگونه می‌توانم از بازیکنانی که ۵۰ درصد از پولشان را نگرفته‌اند بخواهم قراردادشان را تمدید و سر تمرین بیایند؟ پس در این شرایط بهترین تصمیم برخلاف میل باطنی‌ام جدایی از سپیدرود و شما بود و امیدوارم در فرصتی مناسب در خدمتتان باشم.

کریمی در پایان به تسنیم گفت: در تاریخ تیم‌های پرطرفداری مثل پرسپولیس، استقلال، سپیدرود و ... مدیر، مالک، مربی و بازیکنان زیادی آمدند و رفتند و فقط تیم و هوادارانش هستند که می‌مانند به همین دلیل ممطئنم شما هواداران سپیدرود مثل همیشه کنار تیمتان خواهید بود تا سهمیه تنها نماینده استان گیلان در لیگ برتر حفظ شود.

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد اعلام شد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتخاب رشته بیش از 59 درصد داوطلبان مجاز در آزمون ارشد خبر داد و گفت: نتایج نهایی این آزمون دهه اول شهریور ماه اعلام می‌شود.

خبرگزاری ایسنا: مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتخاب رشته بیش از ۵۹ درصد داوطلبان مجاز در آزمون ارشد خبر داد و گفت: نتایج نهایی این آزمون دهه اول شهریور ماه اعلام می‌شود.

دکتر حسین توکلی، ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: مهلت انتخاب رشته‌محل‌های تحصیلی آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که مجدد و برای بار دوم تمدید شده بود، ساعت ۲۴ روز پنج شنبه(۲۴ خرداد ماه) پایان پذیرفت.

وی ادامه داد: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون فوق می‌توانستند در این مهلت در نظر گرفته شده و با توجه به اطلاعیه‌های مربوط به اصلاحات دفترچه انتخاب رشته این آزمون نسبت به انتخاب حداکثر ۱۰۰ کد رشته‌محل از کد رشته‌محل‌های مورد علاقه خود اقدام کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: از تعداد ۵۷۳ هزار و ۹۴۹ داوطلب مجاز به انتخاب رشته تعداد ۳۴۳ هزار و ۵ داوطلب انتخاب رشته کرده‌اند. به عبارت دیگر بیش از ۵۹ درصد داوطلبان مجاز نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده‌اند و نتایج نهایی این آزمون دهه اول شهریور اعلام می‌شود.

3 کشته و بیش از 200 زخمی در زلزله ژاپن

در پی وقوع زمین لرزه نسبتا شدید در ژاپن دست‌کم سه تن کشته و ده‌ها تن دیگر مجروح شدند.

خبرگزاری ایسنا: در پی وقوع زمین لرزه نسبتا شدید در ژاپن دست‌کم سه تن کشته و ده‌ها تن دیگر مجروح شدند.

رسانه‌های داخلی ژاپن اعلام کردند: صبح امروز (دوشنبه) زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر استان اوساکا و بخش‌های دیگری از غرب ژاپن را به لرزه درآورد. در این حادثه دست‌کم سه تن کشته شده و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر مجروح شدند.

به دنبال وقوع این زمین لرزه رفت و آمد خودروها در سطح شهر مختل و آب، برق و گاز در مناطق حادثه دیده قطع شد.

طبق اعلام آژانس هواشناسی ژاپن کانون این زمین لرزه در عمق ۱۳ کیلومتری از سطح زمین در بخش‌های شمالی استان اوساکا بوده است.

به گزارش ژاپن تودی، نخست وزیر ژاپن با بیان اینکه دولت تیم‌های واکنش سریع تشکیل داده، گفت: در تلاش برای مقابله با پیامدهای این حادثه هستیم و سلامت و زندگی انسان‌ها در اولویت اصلی قرار دارد.

آیا مسکن حباب دارد؟

با توجه به دوره‌های رکود و رونق مسکن در چهار مقطع بعد از انقلاب اسلامی بعضی تحلیل‌ها بر حبابی بودن بازار فعلی مسکن تاکید دارد اما یک کارشناس معتقد است قیمت‌های فعلی حباب نیست بلکه نوعی اصلاح قیمت بر اساس وضعیت فعلی اقتصاد است.

خبرگزاری ایسنا: با توجه به دوره‌های رکود و رونق مسکن در چهار مقطع بعد از انقلاب اسلامی بعضی تحلیل‌ها بر حبابی بودن بازار فعلی مسکن تاکید دارد اما یک کارشناس معتقد است قیمت‌های فعلی حباب نیست بلکه نوعی اصلاح قیمت بر اساس وضعیت فعلی اقتصاد است.

پرش یکباره قیمت مسکن این تصور را ایجاد کرده که قیمت‌های فعلی حباب است و در آینده تخلیه می‌شود. وزیر راه و شهرسازی این اتفاق را به شرایط سیاسی مرتبط می‌داند و می‌گوید که این اتفاق زودگذر است. برخی کارشناسان حوزه مسکن از جمله مسوولان اتحادیه املاک نیز با ذهنیت ایجاد هیجان، پیش‌بینی آرامش بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری را دارند. اما یک اقتصاددان، نظریه حباب قیمت‌ها را رد می‌کند و می‌گوید قیمت‌های فعلی مسکن، خودرو، طلا و سایر کالاها نوعی اصلاح قیمت است که بر اساس پارادایم‌های کلی و رشد نقدینگی ایجاد شده است. اثرات مخربی هم دارد که راهکار آن به اصلاحات ساختاری، ارتباطات بین‌الملل و اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی مربوط می‌شود.

اثرات سه برابر شدن نقدینگی

بررسی علل و ریشه نوسانات دوره‌ای در تمام سطوح از جمله بخش مسکن به عواملی همچون پیش‌بینی‌ناپذیری سیاست‌های اتخاذ شده از سوی کشورهای رقیب، عدم توانایی در کنترل نرخ تورم و عدم توانایی در جلوگیری از هجوم نقدینگی سرگردان به سمت دارایی‌های ثابت مربوط می‌شود. واقعیت آن است که رشد قیمت مسکن نسبت به تورم عمومی در پنج سال گذشته پایین‌تر بوده اما با خیزش بی سر و صدای نقدینگی از رقم ۴۵۰ هزارمیلیارد تومان در ابتدای دولت یازدهم به ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۶، ناگهان اقتصاد ایران در معرض حمله‌ی این غول سرگردان قرار گرفت. سودهای موهوم حاصل از پس‌انداز در سیستم بانکی سربرآورد و چهار بازار ارز، سکه، مسکن و اخیرا بورس را مورد هدف قرار داد.

نقدینگی که از دو بخش شبه پول و پول تشکیل می‌شود در حال حاضر از ۱۲۸۲ هزار میلیارد تومان شبه پول و ۱۸۰ هزار میلیارد تومان پول تا رقم ۱۴۶۳ هزار میلیاردی افزایش یافته است. رشد نقدینگی در سال‌های اخیر همواره یکی از انتقادات کارشناسان به عملکرد بانک مرکزی بوده است. این در حالی است که در ماه‌های اخیر نیز با شدت گرفتن نوسانات بازار ارز این تاکید وجود داشت سرگردانی نقدینگی و حجم بالای آن موجب شده تا یکی از راه‌های ورود، بازار ارز و تقاضا برای خرید دلار باشد. از این‌رو بانک مرکزی سیاست‌هایی همچون پیش فروش سکه و انتشار اوراق سپرده با سود ۲۰ درصد را از بهمن ماه در دستور کار قرار داد. سپس دولت سیاست تک نرخی کردن نرخ دلار را به یکباره در روز ۲۰ فروردین اجرا و اعلام کرد که فروش دلار با قیمت بالاتر از این رقم، قاچاق محسوب می‌شود؛ سیاست‌هایی که یک کارشناس اقتصاد مسکن آن را نوعی شوخی می‌داند.

سلمان خادم‌المله می‌گوید: نقدینگی سرگردان به یکباره در بخش‌هایی که هم‌اکنون دچار جهش قیمت شده‌اند مستقر شده و با ادامه‌ی این وضعیت به سمت رکود پیش می‌رویم. تا آن زمان همین وضعیت رشد قیمت‌ها ادامه پیدا می‌کند. البته این را نباید با حباب اشتباه گرفت بلکه نوعی هماهنگی با انتظارات تورمی است. کاری هم از دست دولت برنمی‌آید و دلار ۴۲۰۰ تومان هم بیشتر به یک شوخی خنده‌دار شبیه است.

چرا خانه یکباره جهش کرد؟

با توجه به طولانی شدن دوره رکود مسکن و اثرپذیری از جهش قیمت ارز و سکه انتظار می‌رفت که قیمت مسکن در سال ۱۳۹۷ با شیب ملایمی افزایش پیدا کند اما متقاضیان این حوزه به یکباره در فروردین و اردیبهشت ماه امسال با افزایش ۲۹ و ۳۵ درصد قیمت‌ها غافلگیر شدند. قیمت در بعضی مناطق تهران تا ۵۳ درصد رشد کرد. مشاهدات میدانی حاکی از آن است که بعضی دفاتر مشاور املاک شهر تهران به ایجاد هیجان کاذب در این بازار رو آوردند و با استدلال تورم انتظاری در این بخش، متقاضیان را متقاعد به خرید زودهنگام کردند که باعث رشد زودتر از موعد قیمت‌ها شدند. اما کارشناسان معتقدند عطش فعلی بازار مسکن به تدریج فروکش می‌کند و تا یک سال آینده این حوزه وارد رکود خواهد شد. بنابراین دود این رفتار بعضی بنگاه‌داران به چشم خریداران فعلی و خود صنف مشاوران املاک می‌رود.

بررسی ادوار رونق و رکود مسکن

بخش مسکن از انتهای سال ۱۳۹۱ به دنبال رشد یکباره قیمت وارد رکود معاملات و ثبات قیمت شد که بیش از پنج سال طول کشید. این بخش، قبل از آن نیز در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۷۴، ۱۳۸۱ و ۱۳۸۶ دچار حباب قیمت شده و هر بار به رکود برخورده اما مدت زمان رکود سال ۱۳۹۱ طولانی‌تر از دوره‌های قبلی بود و حالا هم که مسکن با رشد یکباره قیمت مواجه شده، افزایش معاملات چندان زیاد نیست و به حدود ۱۶ درصد رشد نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ رسیده است. این نمایه حاکی از آن است که نمی‌توان تحولات قیمتی اخیر را به رونق نسبت داد و از سوی دیگر بخش مسکن حداقل در کوتاه مدت نسبت به بازارهای رقیب از ظرفیت کمتری برای رشد برخوردار است.

مقایسه مسکن با سکه و بورس

بررسی رشد یک سال اخیر سه بازار رقیب یعنی مسکن، سکه و بورس نشان می‌دهد با این‌که مسکن ۲۹.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش قیمت را تجربه کرده، رشد آن دقیقا به همین میزان پایین‌تر از سکه قرار دارد. میانگین قیمت مسکن شهر تهران که در فروردین ۱۳۹۶ بالغ بر ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بوده، در فروردین ماه ۱۳۹۷ به رقم ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان رسیده که رشد ۲۹.۵ درصد را نشان می‌دهد. هم‌چنین سکه بهارآزادی که در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ بر مدار قیمت یک میلیون و ۱۶۳ هزار تومان قرار داشته، در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ به یک میلیون و۸۵۰ هزار تومان رسیده که رشد ۵۹ درصد را به ثبت رسانده است. شاخص بورس تهران هم از ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ تا ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ با ۱۹۰۵۵ واحد افزایش به ۲۴.۶ درصد رشد رسیده است.

بازار مسکن با توجه به آن‌که این کالا ۱۷.۵ درصد بالاتر از تورم نقطه به نقطه قرار گرفته هم‌اکنون مشتریان موثر خود را از دست داده و سهم این گروه نسبت به تقاضای سرمایه‌گذاری، کمتر شده است. با این وضعیت، متقاضیان موثر احتمالا باید تا تثبیت قیمت‌ها منتظر بمانند بلکه قدرت خرید آنها نسبت به تورم افزایش پیدا کند.

حباب مسکن از نظریه تا واقعیت

با این‌که نظرات مختلفی از تخمین زمان تثبیت قیمت مسکن توسط کارشناسان اعلام می‌شود، باید منتظر ماند تا اثر پارامترهای بیرونی که منجر به رشد این بخش شده از بین برود. سلمان خادم‌المله ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ معتقد است: تا زمانی که اصلاح پارادایم انجام نشود ادامه وضعیت کج‌دار و مریز فعلی، شرایط فعلی را طولانی‌تر می‌کند. معتقدم بحران بخش‌های مختلف از جمله حوزه‌ی مسکن بزرگ است و اگر فکری برای آن نشود می‌تواند به حوزه‌های اجتماعی سرایت کند.

وی می‌گوید: هم‌اکنون کسانی که منابعی در اختیار دارند به سمت کالاهایی می‌برند که بتوانند خود را با افزایش قیمت‌ها هماهنگ کنند. در مقطعی سودهای بالای بانکی پرداخت شده که نقدینگی را به سمت خودش جذب کرده است. از نیمه‌ی دوم سال گذشته با کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد، نقدینگی به سمت آیتم‌هایی سوق پیدا کرده که ارزش پول افراد را حفظ کند. این آیتم‌ها عبارتند از طلا، خودرو، مسکن و اخیرا بورس که در دو روز گذشته رشد تاریخی داشته است. با وضعیت فعلی انتظار دلار ۱۲ هزار تومانی هم چندان دور از ذهن نیست. بنابراین نمی‌توان تصویر روشنی از آینده‌ی بازار مسکن ارایه داد. آن‌چه مسلم است این‌که با توجه به کاهش سهم متقاضیان واقعی و هم‌چنین اثرپذیری بازار مسکن از جهش بازارهای موازی که منتج به هماهنگی این بخش با بازارهای رقیب شده نمی‌توان دو واژه‌ی "رونق" و "حباب" را به بازار فعلی مسکن نسبت داد.

 بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در شهر تهران مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری منتشر کرده است، متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی به حدود پنج میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده که در مقایسه با فروردین ۸.۲ و نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته تا ۳۴.۸ درصد افزایش قیمت دارد. تعداد معاملات به حدود ۱۹ هزار و ۱۰۰ واحد رسیده که نسبت به فروردین ۲۷۸.۷ و در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته ۱۶.۷ درصد افزایش یافته است.

حالا کسی از فینال آلمان - برزیل حرف نمی‌زند

حمیدرضا صدر به بررسی دیدارهای چهار روز نخست جام 2018 پرداخته...
حالا کسی از فینال آلمان - برزیل حرف نمی‌زند

ورزش سه - حمیدرضا صدر: در شرایطی که ده بازی از جام ۲۰۱۸ سپری شده نخستین مضمون جام بیش از حد آزاردهنده شده: قضاوت های مبهم و جدل آمیز، خطاهای پرشمار، پیراهن گرفتن های تمام نشدنی، کارت زردهای درنیامده، ضربه کرنرهای اعلام نشده و " VAR" که همه را گیج کرده و بیش از همه خود داوران را.

ولی آن چه در میادین سپری شده خبر از سقوط بزرگان، همان هایی که رسانه ها آنها را در صف اول قرار داده بودند، میدهد. کریستیانو رونالدو تنها ستاره ای بود که انتظارات را برآورده ساخت و سایرین یک به یک سقوط کردند. نیمار به بند کشیده شد و مسی ضربه پنالتی اش را از دست داد. می دانستیم برخی تیم ها آغازی کند و آهسته دارند، ولی آن چه تاکنون در جام ۲۰۱۸ سپری شده هشدار دهنده هم شده و نشان از حذف یکی دو غول داده. مگر اسپانیا چهار سال پیش همه چیز را با شکست ۱-۵ برابر هلند آغاز نکرد؟ مگر ایتالیا پس از پیروزی برابر انگلیس مغلوب اروگوئه و کاستاریکا نشد؟ مگر اسپانیا، ایتالیا و انگلیس حذف نشدند؟ مگر برزیل که به عنوان تیم اول گروه راهی مرحله بعد نشد برای پیروزی برابر شیلی به ضربه های پنالتی آویزان نشد و سپس به زحمت از چنگ کلمبیا و خمس رودریگز فرار نکرد و سرانجام ۱-۷ برابر ژرمن ها له نشد؟

فرانسه حتی با گریزمان، امپاپه و دمبله هم برابر استرالیا جان کند و با یک ضربه پنالتی تقدیم شده و یک گله به خودی پیروز شد. اسپانیا مربی اش را اخراج کرد و سپس به رهبری مربی جدید سه گل از پرتغال به رهبری کریستیانو رونالدو خورد. آرژانتین هم نتوانست ایسلند کوچک را شکست دهد، آلمان برابر موج مکزیکی تسلیم شد و سرانجام برزیل مقابل سویس به تساوی ۱-۱ تن داد. از چهار تیم مرحله نیمه نهایی جام ۲۰۱۴ هیچ تیمی نتوانست حریفش را شکست دهد.

مضمون حاکم بر روز اول جام جهانی ۲۰۱۸ چه بوده؟ این که نامزدهای فتح جام به رقبا اجازه دادند خوش بین شوند، اجازه دادند به صعود فکر کنند.

آلمان مدافع جام بدل شد به نخستین اروپایی شکست خورده در جام. ژرمن ها در همه جبهه ها لنگ زدند و شکست تک گله اش برابر مکزیک جام ۱۹۹۰ که آرژانتین قهرمان با مدافعانی سرگیجه گرفته اش ۰-۱ مغلوب کامرون بیش از حد سریع شد را تداعی کرد، یادآور سقوط فرانسه ۲۰۰۲ مقابل سنگال. دو دهه ای بود ژرمن ها را چنین "کند" ندیده بودیم. بوانتگ کند بود و کیمیچ وظایفش را به فراموشی سپرد، مسوت اوزیل محو شده بود و هرگز پاس جادویی برای تیمو ورنر ارسال نکرد و خدیرا نشان داد چرا منتقدان پرشمار داشته.

حالا بیش از همیشه دریافته ایم آمار حفظ توپ نه قابل اطمینان است و نه سرنوشت ساز. برزیل مغلوب ارسال یک ضربه ایستگاهی شد و میراندا می توانست به ژردان شکیری که او را در منگنه قرار داد اشاره کند، ولی او حتی برابر آن توپ ارسال شده از زمین جدا هم نشده بود و بیش از حد ساده به زانو درآمده بود. همه چیز میلیمتری شکل گرفت و می دانیم همین بلند شدن یا نشدن های میلیمتری در نبردهای تنگاتنگ حرف آخر را زده اند.

حالا کسی از فینال آلمان - برزیل حرف نمی‌زند

میان بزرگان ناکام، برزیل ۲۰۱۸ در مقایسه با برزیل ۲۰۱۴ قدمی رو به جلو برداشته و آن تیم پر سر و صدا تو خالی نیست. با این پسران پتکوویچ با جلو رفتن بازی نه تنها نزول نکردن که بهتر و با اعتماد به نفس تر شدند. برزیل حتی با گل زیبای کوتینیو - یادآور بهترین گل های آرین روبن - که شش گل از یازده گل ملی اش را با شوتی خارج از محوطه جریمه به ثمر رسانده نتوانست سویس جنگجو را به زانو درآورد. با این وصف برزیل بیش از آن که به پرسش ها پاسخ دهد، سئوال های پرشماری برای مان مطرح ساخت؟ آیا نیمار که تصور می کند از همه هنرمندتر است براستی آماده نبردهای بزرگ شده؟ آیا قلب خط دفاع برزیل رسوخ ناپذیر شده؟ آیا برزیل می تواند به فینال بیندیشد؟ ... برزیل در دقایق واپسین تلاش کرد نتیجه را تغییر دهد، ولی همان جا به مضمون بعدی جام رسیدیم: انعطاف دفاعی در شرایط قرار گرفتن تحت فشار و دل سپردن به ضد حمله. چنان که ایسلند، دانمارک، صربستان و مکزیک برابر آماج حمله ها مقاومت کردند و طی ضد حمله دروازه را گشودند.

تساوی ۱-۱ برزیل در گروه E با تیمی در رتبه ششم رنکینگ فیفا مصیبت بار نبود، حتی دوم شدن در گروه، فقط اگر آلمان هم در گروهش، گروه F، دوم شود. در غیر این صورت یا آلمان و یا برزیل خیلی زود حذف خواهند شد، همه اینها یعنی حالا فینال آلمان - برزیل در روز آخر دور از دسترس به نظر می رسد.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن