_  

حوادث چهارشنبه سوری کمتر از نصف شده است


معاون شهرسازی شهرداری تهران گفت: به نسبت سال های 90 و 91 میزان حوادث چهارشنبه سوری بسیار کاهش داشته و به کمتر از نصف رسیده است.

خبرگزاری مهر: مهدی حجت در بازدید از ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران گفت: حضور در مرکز فرماندهی آتش نشانی موجب دلگرمی بوده است. از دوستان خواهش می کنم امکانات این مجموعه را با مردم در میان بگذارند تا در آنها با وجود این امکانات اطمینان خاطر حاصل شود.

وی افزود: سیستم های آتش نشانی ما جزو پیشرفته ترین سیستم های دنیا است و زمان تماس تا حرکت و رسیدن به مقصد در کوتاه ترین مدت اتفاق می افتد.

معاون شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت احتیاط خانواده ها گفت: برای اینکه شاهد حداقل حوادث در چهارشنبه سوری باشیم نیاز به این است که همه شهروندان موارد ایمنی را رعایت کنند. در این شب که شب شادی مردم است بیش از همه خانواده ها باید مراقب باشند.

حجت افزود: میزان حوادث نسبت به سالهای گذشته بسیار کاهش یافته و ما شاهدیم که تعداد صداهای ناهنجار چه در امشب و چه در شب های پیش بسیار کم بوده است.

وی با بیان اینکه فرهنگسازی خوبی در این سالها صورت گرفته، افزود: امیدوارم امشب حادثه خاصی پیش نیاید و شهروندان به سلامت به استقبال نوروز بروند.

20 درصد مردم ترکیه به آمریکا اعتماد دارند


نخست‌وزیر ترکیه با بیان اینکه اکنون کمتر از 20 درصد مردم ترکیه به آمریکا اعتماد دارند، گفت: «یکی از مهمترین مسائل بین دو طرف، همکاری آمریکا با سازمان‌های تروریستی کُرد است...اما اگر آمریکا در منبج، هم‌راستا با نگرانی‌های ترکیه عمل کند، روابط با این کشور عادی می‌شود».

خبرگزاری فارس: «بینالی ایلدیریم» نخست‌وزیر ترکیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که درپی عملیات نظامی برون مرزی در شمال عراق، ۴۰۰ کیلومتر مربع از این مناطق از حضور عناصر مسلح پاکسازی شده است.

ایلدیریم در مصاحبه تلویزیونی با شبکه «اِی. هابر» گفت که ترکیه ۱۱ پایگاه نظامی موقت در شمال عراق ایجاد کرده و به بمباران پایگاه‌های حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در کوهستان قندیل ادامه می‌دهد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با بیان اینکه اکنون تروریست‌های پ.ک.ک برای فرار از این حملات، در حال عبور از مرزهای ایران هستند، افزود که ایران نیز هیچ مشکلی با این عملیات ترکیه در شمال عراق و کوهستان قندیل ندارد.

نخست‌وزیر ترکیه با وعده پاکسازی قندیل از وجود تروریست‌ها مانند عفرین، درباره احتمال همکاری با ایران جهت عملیات مشترک علیه پ.ک.ک توضیح داد: «ایران همواره در زمینه‌های مختلف از جمله اشتراک اطلاعات، با ما همکاری می‌کند اما معمولا برای پیوستن به عملیات ضد تروریستی مشترک در مرزهایش، بی‌رغبت است».

ایلدیریم درباره روابط با آمریکا نیز گفت که عدم استرداد «فتح‌الله گولن» - واعظ و اپوزسیون آمریکانشین – باعث آزار دولت ترکیه بوده و شک مردم این کشور نسبت به واشنگتن را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه اکنون کمتر از ۲۰ درصد مردم ترکیه به آمریکا اعتماد دارند، اضافه کرد: «یکی از مهمترین مسائل بین دو طرف، همکاری آمریکا با سازمان‌های تروریستی کُرد است...اما اگر آمریکا در منبج، هم‌راستا با نگرانی‌های ترکیه عمل کند، روابط با این کشور عادی می‌شود».

گاتزتا دلو اسپورت: طارمی همه‌کاره ایران


روزنامه معتبر گاتزتا دلو اسپورت ایتالیا، مهدی طارمی و سعید عزت اللهی را بهترین بازیکنان تیم ایران مقابل اسپانیا معرفی کرد.
گاتزتا دلو اسپورت: طارمی همه‌کاره ایران

ورزش سه: روزنامه معتبر گاتزتا دلو اسپورت ایتالیا، مهدی طارمی و سعید عزت اللهی را بهترین بازیکنان تیم ایران مقابل اسپانیا معرفی کرد.

تیم ملی فوتبال ایران دیشب در مقابل اسپانیا در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ یک نمایش فوق العاده ارائه کرد و به سختی مغلوب تیم قدرتمند فرناندو هیرو شد. پس از این دیدار، سایت ها و نشریات معتبر دنیا ضمن پرداختن به ناتوانی اسپانیا در گشودن دروازه ایران، از عملکرد شاگردان کارلوس کی روش تمجید کردند.

 

روزنامه گاتزتا دلو اسپورت، چاپ ایتالیا، پس از این دیدار مهم و به یاد ماندنی نمرات بازیکنان دو تیم را منتشر کرده است. مطلبی که گاتزتا درباره بازی دیشب کار کرده، با تیتر «کاستا و شانس، دیوار ایران را شکستند» کاملا نشان می دهد که ایتالیایی ها هم از نمایش فوق العاده تیم ایران و زمین گیر شدن اسپانیا شگفت زده شده اند.

 

- بهترین های زمین؛ ایران ۲ – اسپانیا ۱

 

در بین نمراتی که این روزنامه به بازیکنان داده، سه نفر در عدد ۷ با هم برابر هستند و بهترین بازیکنان زمین لقب گرفته اند. نکته جالب این است که این امتیاز ۷ را در تیم ایران دو نفر و در تیم اسپانیا هم دو نفر از آن خود کرده اند. مهدی طارمی و سعید عزت اللهی در تیم ایران بهترین ها بوده اند و از گاتزتا نمره ۷ گرفتند. در کنار آنها، داوید سیلوا و ایسکو بازیکنانی از اسپانیا بود که این نمره را کسب کردند.

 

- ۶.۵، پرتکرار ترین نمره

 

بیشتر بازیکنان زمین در بازی دیشب از نظر گاتزتا دلو اسپورت نمره ۶.۵ گرفته اند. پیکه، راموس، بوسکتس، اینیستا و کاستا در تیم اسپانیا موفق به کسب این نمره شده اند و در سمت مقابل، بیرانوند، پورعلی گنجی، حسینی و امیری این نمره قابل توجه را به دست آورده اند.

 

 

- ۶؛ کمترین نمره شجاعان لشکر ایران

 

در تیم ملی ایران هیچ بازیکنی کمتر از ۶ نگرفته و این پایین ترین نمره یک ملی پوش ایران در سخت ترین بازی تاریخ جام های جهانی بوده است. رضاییان، حاج صفی، محمدی، ابراهیمی، انصاری فرد، آزمون و جهانبخش در تیم کارلوس کی روش نمره ۶ گرفتند و پرونده نمرات ملی پوشان ایرانی با این میانگین فوق العاده از سوی گاتزتا بسته شده است.

 

در تیم اسپانیا دخه آ، کارواخال و کوکه نمره ۶ گرفته اند و البته نفراتی هم بوده اند که ضعیف تر از تمام ایرانی ها در ترکیب لاروخا بازی کردند.

 

- ضعیف ترین ها؛ ستاره های رئال و بارسا!

 

در حالی که کمترین نمره برای بازیکنان ایران عدد ۶ بود، در ترکیب تیم ملی اسپانیا دو بازیکن نمره های پایین تر گرفتند. لوکاس وازکز، ستاره جوان رئال مادرید که به نوعی سورپرایز هیرو در ترکیب اصلی بود، در این بازی نمره ۵.۵ گرفت و جوردی آلبا، مدافع سرعتی اسپانیا که به عقیده بسیاری کارشناسان می توانست برتری اسپانیا بر ایران را با نفوذهای خود رقم بزند، نمره ضعیف ۵ را از آن خود کرد.

 

- نمره تیمی؛ یوزها شانه به شانه قهرمان جهان

 

گاتزتا دلو اسپورت در ذیل نمراتی که به بازیکنان دو تیم داده، هر تیم را به صورت کلی هم ارزیابی کرده است. در این بررسی، کارلوس کی روش و فرناندو هیرو برابر ارزیابی شده اند و هر دو با تیم هایشان نمره ۶ را کسب کرده اند.

 

- القاب جالب به بازیکنان ایران

 

این روزنامه ایتالیایی در حاشیه نمره هایی که به بازیکنان داده، به شرح کوتاهی از عملکرد آنها در بازی پرداخته است. در این بین برخی از بازیکنان القاب جالبی از سوی این روزنامه دریافت کرده اند. در بین این نفرات، مهدی طارمی لقب همه کاره و بازی وحید امیری لقب قهرمانانه گرفتند. در بین اسپانیایی ها نیز اینیستا و ایسکو به عنوان مبتکر و آلبا با لقب بازیکن پر ریسک نامیده شد.

آلبا: نظرم درباره ایران مثل کارواخال است


مدافع تیم ملی اسپانیا و عضو باشگاه بارسلونا اعلام کرد که سبک بازی شاگردان کی روش آنها را به سختی انداخت.

فارس: جوری آلبا، مدافع تیم ملی اسپانیا و عضو باشگاه بارسلونا امروز در نشست خبری درباره بازی شب گذشته اسپانیا با ایران گفت: من هم ماننده کارواخال ایران را دیدم. آنها زمان زیادی را تلف کردند. این فوتبال است و هر تیمی یک سلاحی برای خودش دارد. آنها با سلاحشان ما را دچار سختی انداختند.

وی افزود: ما به همه احترام می گذاریم و به تمام انتخاب ها احترام می گذاریم. در نیمه اول بازی زمان زیادی از دست رفت ولی آنها قابل احترام هستند. همه تیم ها آن طور که می خواهند یا شناخته شده هستند بازی می کنم.

کارواخال روز گذشته پس از بازی با ایران از سبک بازی شاگردان کی روش ناراحت بود و با انتقادهای شدید بازی ایران را اتوبوسی و غیرفوتبالی بیان کرده بود.

تحصیل 430 هزار دانش‌آموز پناهنده در ایران


‌مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی گفت: امروز ‌شاهد تحصیل 320 هزار دانش‌آموز دارای مدرک اقامتی معتبر و 110 هزار دانش‌آموز فاقد مدرک اقامتی معتبر یعنی 430 هزار دانش‌آموز در مدارس دولتی در کنار دانش‌آموزان ایرانی هستیم. علاوه بر آن امکان ادامه تحصیل برای جاماندگان و طالبان علم با وجود کلاس‌های سوادآموزی فراهم شده است.

خبرگزاری ایسنا: ‌مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی گفت: امروز ‌شاهد تحصیل ۳۲۰ هزار دانش‌آموز دارای مدرک اقامتی معتبر و ۱۱۰ هزار دانش‌آموز فاقد مدرک اقامتی معتبر یعنی ۴۳۰ هزار دانش‌آموز در مدارس دولتی در کنار دانش‌آموزان ایرانی هستیم. علاوه بر آن امکان ادامه تحصیل برای جاماندگان و طالبان علم با وجود کلاس‌های سوادآموزی فراهم شده است.

‌به گزارش ایسنا-&zwnj محمد عجمی امروز در مراسم روز جهانی پناهنده در فرهنگسرای زیارت اظهار کرد: روز جهانی پناهنده در استان همزمان با سایر استان‌های کشور جشن گرفته می‌شود. ما هیچ زمان مایل نبودیم که روزی به عنوان روز جهانی پناهنده اعلام شود. کاش در دنیا اتفاقاتی چون جنگ، خشونت و درگیری نبود و هیچکس از خانه، کاشانه و وطن خود آواره و پناهنده نمی‌شد. امیدواریم روزی باشد که هیچکس از خانه و کاشانه خود گریزان نشود.

وی با بیان اینکه امروز یادآور نفرت جامعه بشریت از جنگ و خشونت است، عنوان کرد: روز جهانی پناهنده فرصتی برای ارائه دیدگاه‌های کشورهای میزبان، چالش‌های پناهندگی و نمایش تصویری روشن از واقعیت‌های موجود تلخ و شیرین پدیده پناهندگی در کشورهاست. روز جهانی پناهندگی نمادی از همبستگی، هم‌اندیشی و همگرایی جوامع میزبان پناهندگان و جامعه بین‌الملل است تا با نگاه نواندیشانه در مسیر ارج نهادن به ارزش‌ها، کرامت انسانی و حمایت از افراد نیازمند گام‌های اساسی برداشته شود.

عجمی افزود: روز جهانی پناهنده فرصتی برای بیان ارزش‌های انسانی و فرهنگی بین ملت‌ها، تبیین اصول این ارزش‌ها و کرامت انسانی و نمایش آن به جهانیان است. این نامگذاری، موقعیتی را برای انعکاس شفاف، روشن و سخاوتمندی کشورهای میزبان با آلام دردهای پناهجویان و مردم بی‌جا شده در حال تعرض و تجاوز توسط بیگانگان فراهم می‌آورد. در این روز چهره خشم، جنگ و ظلم که نتیجه آن آوارگی بیش از ۶۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر انسان بی‌گناه در داخل و خارج از مرزهای خودشان است، به نمایش گذاشته می‌شود.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با همکاری کشورهای میزبان در این روز تلاش می‌کنند تا به جهانیان یادآوری شود که میلیون‌ها انسانی که مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند، با چه مشکلاتی مواجه هستند و حمایت بین‌المللی و کشورهای میزبان را از آوارگان و بی‌جا‌شدگان به جهانیان نشان دهند. در کشورهای میزبان، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان فرصتی را برای تجلیل از اندیشه‌ها، استعدادهای بالقوه، دیدگاه‌های صلح‌جویانه پناهندگان و نیز برقرای صلح و امنیت در کلیه کشورهای دنیا را ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران حدود ۴ دهه میزبان پناهندگانی از کشورهای افغانستان و عراق است، تصریح کرد: ایران با همکاری کمیساریای عالی سازمان ملل در روز جهانی پناهنده تلاش می‌نماید تا شجاعت و استقامت را در عرصه‌های مختلف و تلاش آن‌ها را برای مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، علمی، ورزشی و اقتصادی به کشورهای کمک‌کننده، حامیان بین‌المللی و خود نمایندگان به نمایش بگذارد و فرصت&zwnj های جدید پیش آمده برای شکوفایی و پیشرفت را حمایت و در مسیر تعاملات و ارتباطات بین‌المللی الگوهای موفق و برجسته را به جهانیان بشناساند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از دیرباز با رویکرد انسانی، اسلامی و اعتقادی خود شرایط و بسترها را با اتخاد سازوکارهای اداری، قانونی، ملی و بین‌المللی فراهم نموده و تلاش و همت خود را برای ایجاد و توسعه امکانات و زیرساخت‌های آموزشی، بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و معیشتی برای پناهندگان با همکاری حامیان بین‌المللی خود به کار بسته و همچنان در این مسیر با برنامه‌ریزی و تلاش در حال بهبود شرایط زندگی پناهندگان در ایران است.

عجمی اضافه کرد: کشور ایران در سال‌های گذشته تلاش کرده تا با سیاست‌ها و راهکارهای علمی و عملی در حوزه‌های آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و معیشتی پناهندگان و با رویکرد افزایش و توسعه فضاها و امکانات مربوطه و نیز توانمندسازی اقشار مختلف و تربیت نیروهای مستعد، خلاق، جوان و باانگیزه، از طریق برگزاری دوره‌های نهادآموزی زمینه رشد، بالندگی، امید و نشاط را در جامعه پناهندگان فراهم نماید. ما شاهد این تحولات و همراهی و همکاری کمیساریای عالی و شرکای اجرایی و تشکل‌های مردم‌نهاد در استان بوده‌ایم.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی با اشاره به سه نیاز دارای اولویت اساسی پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت و کمیساریای عالی در جهت این سه نیاز آموزش، بهداشت و درمان و معیشت گام‌های مهمی برداشته‌اند. امروز ما شاهد تحصیل ۳۲۰ هزار دانش‌آموز دارای مدرک اقامتی معتبر و ۱۱۰ هزار دانش‌آموز فاقد مدرک اقامتی معتبر یعنی ۴۳۰ هزار دانش‌آموز در مدارس دولتی در کنار دانش‌آموزان ایرانی هستیم. علاوه بر آن امکان ادامه تحصیل برای جاماندگان و طالبان علم با وجود کلاس‌های سوادآموزی فراهم شده است.

وی افزود: در استان خراسان رضوی تحصیل ۶۰ هزار دانش&zwnj آموز دارای مدارک اقامتی و ۱۷ هزار دانش‌آموز فاقد مدرک اقامتی با تلاش و همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان در راستای علم‌آموزی فراهم شده و تحصیل ۶۰۰۰ دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان موید این مطلب است. در حوزه درمان نیز ۹۰ هزار نفر از پناهندگان از امکانات درمانی و بهداشتی برخوردار شده‌اند.

پوشش بیمه ۱۲ هزار نفر از اقشار آسیب پذیر پناهنده استان

عجمی ادامه داد: پوشش بیمه سلامت ۱۲ هزار نفر از اقشار آسیب‌پذیر جامعه پناهنده در استان خراسان رضوی برای چهارمین سال متوالی با همکاری دولت ایران و کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان اقدامی بی‌نظیر در ارتقای سلامت و بهداشت و درمان پناهندگان بوده است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: برگزاری دوره‌های حرفه‌آموزی و توانمندسازی فنی و حرفه‌ای پناهندگان و ایجاد کارگاه‌های تولیدی در شهرها و شهرستان‌ها از جمله اقدامات اثرگذار در جهت معیشت پناهندگان توسط جمهوری اسلامی ایران و کمیساریای سازمان ملل است.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های ابلاغی اداره کل اتباع وزارت کشور توسعه و گسترش سازمان‌های مردم نهاد و NGOهای پناهندگان است، عنوان کرد: با وجود نیروهای با استعداد، نخبه و فعال پناهنده در استان خراسان رضوی امروز ما شاهد فعالیت ۱۷ NGO در حوزه فرهنگی، علمی، ورزشی، درمانی و معیشتی هستیم که با مجوز رسمی وزارت کشور در استان فعالیت می‎کنند و خدمات گسترده&zwnj ای را ارائه کرده‌اند. توجه به نیازهای فرهنگی جامعه پناهندگان از جمله مواردی است که در چند سال اخیر مورد توجه و عنایت ویژه قرار گرفته است.

عجمی اضافه کرد: توسعه فعالیت‌های قرآنی، اقدامات فرهنگی، علمی و ورزشی نیز در این زمینه بی‌نظیر و چشمگیر است. اعزام ۴۶ هزار متقاضی عتبات عالیات در سال‌های ۹۵ و ۹۶، کسب رتبه‌های اول تا سوم در مسابقات قرآنی، علمی، آموزش و ورزشی از جمله اقداماتی بوده که دستگاه‌های فرهنگی با همکاری پناهندگان انجام داده‌اند. یک اقدام فرهنگی بی‌نظیر که در شناخت نوجوانان و جوانان نسل دوم و سوم پناهندگان افغانستانی متولد شده در ایران، کاملا به‌جا بوده، برگزاری جشنواره‌های افعانستان‌شناسی طی ۵ سال متوالی است. جمهوری اسلامی ایران مصمم است که حضور پناهندگان را در حوزه‌های اقامتی، اشتغال، تحصیل و هر آنچه لازمه زندگی پناهندگان است، قانونمند کند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی بیان کرد: تمدید مدرک روادید پناهندگان و بیمه سلامت در حال اجراست. علی رغم اینکه تعداد ۱۲ هزار نفر استان سهمیه پذیرش رایگان بیمه سلامت را دارند اما مراجعه ۷۰۰۰ نفر از پناهندگان تاکنون جای گلایه دارد. ما انتظار داریم پناهندگان واجد شرایط مراجعه کرده و از این امکان بسیار خوب درمانی بهر‌مند شوند.

وی افزود: از روز شنبه، ۲ تیر ماه، توزیع کارت‌های آمایش مرحله سوم پناهندگان افغانستانی را در استان شروع می‌کنیم. فصل ثبت نام مدارس دانش‌آموزان مهاجر و و پناهنده فرا رسیده و هماهنگی‌های لازم از سوی اداره کل اتباع و آموزش و پرورش استان برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس فراهم شده است.

کمک داور ویدئویی رکورد اشمایکل را متوقف کرد


با اعلام پنالتی توسط کمک داور ویدئویی در دیدار مقابل استرالیا رکورد دروازه‌بان جوان دانمارک در جام جهانی 2018 روسیه متوقف شد.

فارس: کاسپر اشمایکل، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال دانمارک در جریان دیدار با پرو با عبور از رکورد ۴۷۰ دقیقه بسته نگه داشتن دروازه تیم ملی کشورش که در اختیار پدرش پیتر اشمایکل بود، تاریخ سازی کرد.

وی تا دقیقه ۳۸ بازی مقابل استرالیا نیز دروازه خود را بسته نگه داشت، اما سرانجام از روی ضربه پنالتی که توسط کمک داور ویدئویی اعلام شد، توسط جدیناک دروازه‌اش باز شد تا رکوردش در دقیقه ۵۰۸ متوقف شود.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن