تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

صادرات برق ایران به ارمنستان تکذیب شد


استاندار آذربایجان شرقی صادرات برق به ارمنستان را خبر دروغ فضای مجازی خواند و گفت: کدام عقل بیدار و منصف می پذیرد که در این فصل از سال و با افزایش مصرف، جمهوری اسلامی ایران اقدام به صادرات برق کند.

خبرگزاری ایرنا: استاندار آذربایجان شرقی صادرات برق به ارمنستان را خبر دروغ فضای مجازی خواند و گفت: کدام عقل بیدار و منصف می پذیرد که در این فصل از سال و با افزایش مصرف، جمهوری اسلامی ایران اقدام به صادرات برق کند.

مجید خدابخش در جمع بانوان فعال سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استان، نوسانات ارزی، خروج آمریکا از برجام، اغتشاشات دی ماه گذشته و سایر مسایل سیاسی و اقتصادی ماه های اخیر را مورد اشاره قرار داد و افزود: دشمنان پس از این رویدادها منتظر فروپاشی جمهوری اسلامی ایران بودند و برای تحقق بخشیدن به این هدف همچنان با شدت به کارآمدی اقتصادی دولت تدبیر و امید می تازند.

در روزهای اخیر به دنبال قطعی برق در تبریز، اخباری مبنی بر صادرات برق ایران به جمهوری ارمنستان در فضای مجازی منتشر شد.

استاندار آذربایجان شرقی، فعالیت های غیرواقع و بی وقفه فضای مجازی علیه دولت را از جمله توطئه های دشمنان برشمرد و اضافه کرد: اکنون به سبب مشکلات اقتصادی، حملات شدید و سنگینی علیه دولت انجام می گیرد و دروغ هایی به مسئولان نسبت و به شتاب نشر داده می شود.

وی امیدبخشی به آحاد مردم را از جمله ضرورت های کنونی کشور خواند و گفت: هرچند مشکلاتی در جامعه وجود دارد اما نباید تنها به انتشار اخبار منفی تمرکز و از پرداختن به بسیاری از رویدادهای مثبت پرهیز شود.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید از هر گونه انتقاد و پیشنهاد سازنده استقبال می کند، اظهار داشت: اما در این میان برخی از مدیران متاسفانه عقل خود را تعطیل و مثل ربات فکر می کنند و تصمیم می گیرند.

وی بهره مندی از ظرفیت های گسترده احزاب، تشکل ها و گروه های مردم نهاد در حوزه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را فرض لازم مدیریت های دولتی خواند و افزود: این گروه ها در حقیقت نیروهای فکری دولت به شمار می روند که باید در حوزه های مربوطه برنامه ها و پیشنهادهای علمی خود را ارایه کنند.

وی اضافه کرد: ما به احزاب، گروه ها و تشکل های مردمی بشدت نیاز داریم و استانداری آذربایجان شرقی به صورت 24 ساعته در اختیار این تشکل ها است تا با همفکری و هم افزایی ضمن امیدآفرینی در کشور با عزت و سربلندی از مشکلات گذر کنیم.

بنا به این گزارش، در این نشست تعدادی از نمایندگان تشکل های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پیرامون مسایل مختلف اظهار نظر کرده و خواستار توجه بیشتر دولت به بهره مندی از تواتمندی های بانوان در عرصه های مدیریتی، تصمیم گیری و تصمیم سازی شدند.

غیرفعال بودن احزاب سیاسی، لزوم توجه به توسعه فرهنگی و سیاسی، انتقاد از پایین بودن میزان ورودی بانوان به حوزه های سیاسی و اجتماعی، بهره گیری از بانوان در بخش های اقتصادی، لزوم تغییر نگرش ها در اقتصاد، رعایت حقوق کودکان، زنان بدسرپرست و بی سرپرست، توجه به مساله حاشیه نشینی در تبریز و توانمندسازی محلات حاشیه ای از جمله موارد طرح شده توسط بانوان فعال در حوزه های سیاسی، اقتصاد، اجتماعی و فرهنگی آذربایجان شرقی در این نشست بود.

وضعیت قرمز در معادن سوادکوه


رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با اشاره به وضعیت قرمز معادن سوادکوه از لحاظ ایمنی گفت: شرایط ایمنی معادن البرز مرکزی پایین است.

خبرگزاری ایسنا: رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با اشاره به وضعیت قرمز معادن سوادکوه از لحاظ ایمنی گفت: شرایط ایمنی معادن البرز مرکزی پایین است.

«هادی حمیدیان» ظهر امروز سه‌شنبه در نشست با خبرنگاران با بیان این که 15 معدن در سوادکوه فعالیت دارند، اظهار کرد: 80 درصد اشتغال در معادن مربوط به معادن سوادکوه است.

وی با اشاره به این که معادن سوادکوه همان معادن سابق البرز مرکزی است که به بازنشسته ها واگذار شده است و با توجه به فرسودگی تجهیزات، افزایش دستمزد و غیره با زیان انباشته ای مواجه شده است تصریح کرد: در این معادن با مشکلات ایمنی مواجه هستیم و باید همراه هر کارگر تجهیزات خودنجات وجود داشته باشد، این مهم چالش برانگیز بوده زیرا یک هزار کدنجات در معادن سوادکوه تاریخ گذشته و کپسول های آتش نشانی آن نیز از رده خارج است، مسئولان باید در این مورد احساس خطر کنند.

حمیدیان با بیان این که واقعی سازی قیمت ذغال سنگ باید اتفاق بیافتد گفت قیمت جهانی ذغال سنگ تنی یک میلیون تومان است ولی در معادن استان تنی 220 هزار تومان خریداری می شود و قیمت ذغال سنگ شستشو شده 400 هزار تومان است .

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با اشاره به این که اصفهان بیشترین مصرف کننده ذغال سنگ استان مازندران است تصریح کرد: به دلیل عدم بهره وری و تعداد بالای کارگران زیاد قیمت ذغال سنگ پایین است و اکنون قیمت ذغال سنگ 15 درصد قیمت آهن است درحالی که باید 30 درصد قیمت آهن باشد .

حمیدیان با بیان اینکه در معادن سوادکوه احتمال خطر وجود دارد گفت: تاکنون هشدارهای لازم داده شده و باید از طریق مسئولان امر پیگیری های لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه شرایط ایمنی معادن سوادکوه پایین است خاطرنشان کرد: برخی معادن استان دارای پروانه بودند و مهلت پروانه گذشته است و نسبت به تمدید آن اقدام نکرده اند و از نظر این نظام هر معدنی که مسئول فنی نداشته باشد، غیرمجاز است.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با اشاره به این که از 117 معدن استان تنها 60 معدن مسئول فنی دارند یادآور شد:مازندران با 1500 کارشناس و مشاور رتبه دو کشوری را به خود اختصاص داده است .

وی با بیان این‌که زغال سنگ مازندران بهترین زغال سنگ کشور است، افزود : معدن کارمزد سوادکوه پنجمین معدن کشور محسوب می شود اما تنها یک ناظر فنی دارد و این موضوع یک چالش در وضعیت معادن مازندران است.

مدیرعامل «آسمان» استعفا کرد


حسین علایی - مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان - از سمت خود استعفا داد.

خبرگزاری ایسنا: حسین علایی - مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان - از سمت خود استعفا داد.

مدیرعامل این شرکت هواپیمایی که در طول سال‌های گذشته ریاست یکی از بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی دولتی ایران را در اختیار داشت رسما از سمت خود کنار رفت.

علایی علت استعفای خود را پایان یافتن ماموریت‌هایش برای بهبود شرایط مالی آسمان و اوضاع مالی این شرکت در شرایط فعلی عنوان کرده است.

سقوط هواپیمای ATR72 آسمان در زمستان سال گذشته حاشیه‌سازترین اتفاقی بود که در دوران ریاست علایی از شرکت آسمان اتفاق افتاد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری طی حکمی محمد گرجی را به عنوان مدیرعامل جدید هواپیمایی آسمان منصوب کرد.

17 شرکت حمل و نقل متخلف در تهران تعطیل شد


مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران گفت: 17 شركت حمل و نقل متخلف در استان تهران تعطیل شد.

باشگاه خبرنگاران جوان: به منظور كاهش تخلفات صورت گرفته از سوی شركتهای حمل و نقل جا‌ده ای و همچنین با هدف رسیدگی به شكایات رانندگان شاغل در این بخش در استان تهران، كمیسیون ماده 12 رسیدگی به تخلفات شركتهای حمل و نقل در قالب كمیسیون‌های ویژه ستادی و همچنین كمیسیون‌ ماده 12 اداره‌كل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این استان تشكیل جلسه داد.

مجیدرضا نصرا... نژاد مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران ضمن اعلام این مطلب افزود: طی ماههای گذشته كمیسیون ماده 12 با هدف رسیدگی و بررسی تخلفات تضییع كننده حقوق رانندگان در قالب كمیسیون‌های ویژه ستادی طی چهار بار برگزاری و بررسی تخلفات در محل پایانه بار استان تهران، تشكیل جلسه داد كه طی آن‌ها 35 پرونده تخلف بررسی شده و آراء‌ صادره مبنی بر تعطیلی 13 شركت حمل و نقل ، جریمه 22 شركت بوده است كه درخصوص اجرایی شدن آراء صادره این كمیسیون‌ها، الزامات قانونی لازم الاجرا شده و نظارت لازم در ارتباط با اجرای احكام صادره این كمیسیون‌ها از سوی كارشناسان حقوقی و بازرسان سازمان انجام می شود.

نصرا... نژاد با اشاره به برگزاری جلسات كمیسیون ماده 12 رسیدگی به تخلفات شركتهای حمل و نقل استان تهران درخصوص بررسی تخلفات تضییع كننده حقوق رانندگان افزود: طی برگزاری این جلسات، 38 پرونده تخلف مورد بررسی قرار گرفت كه آراء كمیسیون مبنی بر تعطیلی 4 شركت، جریمه 20 شركت متخلف و 12 تذكر كتبی صادر شد و 2 شركت نیز مورد تبرئه قرار گرفتند.

مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران خاطرنشان كرد: بیشترین تخلفات مورد بررسی در ارتباط با تخلفات تضییع كننده حقوق رانندگان شامل اخذ كمیسیون اضافی، عدم پرداخت كرایه و سوء استفاده از كارت هوشمند رانندگان بوده است.

تکلیف روابط نفتی هند با ایران روشن می‌شود؟


رابطه قوی هند با ایران در مواجه دهلی‌نو با فشارهای آمریکا برای قطع وابستگی خود به نفت ایران، به آزمون گذاشته خواهد شد.
تکلیف روابط نفتی هند با ایران روشن می‌شود؟

خبرگزاری ایسنا: رابطه قوی هند با ایران در مواجه دهلی‌نو با فشارهای آمریکا برای قطع وابستگی خود به نفت ایران، به آزمون گذاشته خواهد شد.

 با اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران در نوامبر، هند در موقعیت بسیار حساسی گرفتار شده است، زیرا تلاش می‌کند منبع مطمئن تامین نفت خود را بدون برانگیختن خشم دولت آمریکا حفظ کند. تحلیلگران و منابع صنعتی هند به "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفتند: پالایشگاه‌های هند و وزارت نفت این کشور هنوز درباره استراتژی که باید اتخاذ کنند، بر سر دوراهی مانده اند.

یک تحلیلگر نفتی فعال در صنعت نفت هند گفت: قطعا این بار هندی‌ها اضطراب بیشتری دارند. هند واقعا به نفت مقرون به صرفه ایران نیاز دارد، اما به نظر می‌آید این بار فشارهایی برای به کرسی نشاندن حرف‌ آمریکا وجود دارد. تصمیم قطعی و نهایی هنوز گرفته نشده است. هر دو کشور زمانی که مربوط به صنعت نفت می‌شود، بسیار به یکدیگر وابسته هستند.

ایران سومین صادرکننده بزرگ نفت به هند پس از عراق و عربستان سعودی است، در حالی که هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین است.

وزارت خارجه هند همواره اعلام کرده که تحریم‌های سازمان ملل متحد و نه تحریم‌های یک جانبه آمریکا را دنبال می‌کند. اما احتمال فزاینده‌ای وجود دارد که هند ناچار شود برای جدیدترین دور تحریم‌های آمریکا برخلاف تحریم‌های دوران اوباما استراتژی متفاوتی در پیش بگیرد. در زمان اوباما دهلی‌نو اجازه یافته بود تحت شرایطی به واردات نفت از ایران ادامه دهد.

تاکنون سیگنال‌ها نشان می‌دهند پالایشگاه‌های هندی دولتی و خصوصی برای کاهش وابستگی به نفت ایران تحت فشار هستند و خرید نفت عربستان سعودی، عراق و آمریکا را افزایش داده‌اند.

گریدهای نفتی ایران مانند "ایران هوی" اقتصادی‌تر به شمار رفته و نسبت به گریدهای مشابه از سوی عربستان سعودی و عراق رقابتی‌تر هستند. این امر قطع کامل خرید نفت ایران را برای پالایشگاه‌های هند دشوارتر می‌کند، زیرا آنها با بازاری روبه‌رو هستند که عرضه چنین گریدهایی محدودتر می‌شود.

طبق برآورد پلاتس، واردات نفت هند از 700 هزار بشکه در روز در آوریل به 550 تا 600 هزار بشکه در روز در ماه مه و ژوئن کاهش یافت، اما این آمار همچنان بالاتر از میزان واردات هند در سال 2017 هستند.

مقامات وزارت نفت هند مطمئن هستند که ایران حتی پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا، در تجارت دوجانبه همان‌طور که در دوران تحریم‌های قبلی مشاهده شده بود انعطاف‌پذیری نشان خواهد داد.

یک مقام هندی در این باره چنین گفت: ما تلاش می‌کنیم یک مکانیسم تجاری دوجانبه برد-برد را با ایران در برابر رویکرد خصمانه آمریکا داشته باشیم. انتظار می‌رود تصویر روشن درباره مساله تجارت با ایران پس از دیدار مقامات آمریکایی با هندی‌ها در هفته جاری به دست آید، زیرا دولت ترامپ احتمالا مایل است هند تجارت دو جانبه از جمله واردات نفت را کاهش دهد.

ایران نیز برای یافتن راهی به منظور حفظ خرید هند تحت فشار قرار دارد.

سفارت ایران در دهلی‌نو اعلام کرده تهران با ارایه تدابیر مناسب برای تقویت روابط دوجانبه، هر آنچه در توان دارد برای تضمین امنیت عرضه نفت به هند به کار خواهد بست. ایران اوایل امسال پس از این‌که دهلی‌نو موافقت کرد حجم خرید خود را در سال 2018 افزایش دهد، تخفیف حمل بار بیشتری برای فروش نفت به هند ارائه کرد.

انتظار می‌رفت واردات نفت هند از ایران 31 درصد رشد سالانه داشته باشد و در سال مالی 2019 – 2018 که از اول آوریل آغاز شده به 500 هزار بشکه در روز برسد.

سفارت ایران در دهلی نو در بیانیه اخیرش اعلام کرد ایران مشکلات هند در برخورد با یک بازار انرژی بی‌ثبات را درک کرده و هر آنچه در توان دارد برای تضمین امنیت تامین انرژی هند به کار خواهد بست.

روابط هند با ایران همچنین به دلیل بن‌بست در خصوص توسعه میدان گازی فرزاد B حائز اهمیت است با این حال هر دو کشور با یکدیگر برای ساخت زیرساخت در بندر استراتژیک چابهار همکاری می‌کنند.

هند تاکید کرده که برای عملیاتی کردن بندر چابهار تا سال 2019 برای کمک به جریان تجارت با افغانستان و آسیای مرکزی متعهد است، اما پیشرفت این پروژه به کندی صورت می گیرد و ایران خواهان رشد سریع‌تر سرمایه‌گذاری هندی‌ها شده است.

فراری‌های بازار ارز به بازار طلا آمدند!


رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهر اعلام کرد که دلالان میلیاردی بازار سکه و طلا، افراد عادی نیستند و پشتوانه‌های خاصی دارند؛ از آنجا که این افراد دیگر نمی‌توانند آزادانه در بازار ارز داد و ستد داشته باشند و رصد می‌شوند، به بازار سکه و طلا آن هم نه مصنوعات، بلکه طلای آب شده آمده‌اند و سرمایه‌شان را به سکه و طلای آب شده تبدیل و از کشور خارج می‌کنند.
فراری‌های بازار ارز به بازار طلا آمدند!

خبرگزاری ایسنا: رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهر اعلام کرد که دلالان میلیاردی بازار سکه و طلا، افراد عادی نیستند و پشتوانه‌های خاصی دارند؛ از آنجا که این افراد دیگر نمی‌توانند آزادانه در بازار ارز داد و ستد داشته باشند و رصد می‌شوند، به بازار سکه و طلا آن هم نه مصنوعات، بلکه طلای آب شده آمده‌اند و سرمایه‌شان را به سکه و طلای آب شده تبدیل و از کشور خارج می‌کنند.

در نوسانات اخیر بازار طلا و ارز عده ای نیز اخبارشان به گوش می رسید که با یک تن سکه طلا بازداشت شده‌اند یا یک جوان سی و چند ساله بیش از 53 میلیارد تومان سکه طلا خریده است. حال سوال اینجاست که آیا این‌ها افرادی عادی هستند که با این گونه تقاضای کاذب می‌توانند، بازار را بهم بریزند. همچنین مسئولان و ناظران باید برای کنترل بازار چه کنند.

در این زمینه ابراهیم محمدولی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پس از آنکه دولت اعلام کرد که "اجازه نمی‌دهد در بازار ارز دلالی و نوسان قیمت ادامه پیدا کند" و نظارت ها بر بازار ارز شدت گرفت، دلالان پول‌های خود را برای اینکه سود بیشتری ببرند یا آنکه بتوانند راحت‌تر بتوانند سرمایه‌شان را از کشور خارج کنند، آن را به بازار سکه وارد کردند.

وی افزود: این دلالان کلان بازار طلا و سکه سرمایه‌شان را از این طریق به کشورهای همسایه منتقل می‌کنند و عده دیگری نیز در این میان هستند که معاملات میلیاردی کرده و تنها سودشان را به جیب می زنند، چرا که در این معاملات کالا و سکه‌ای رد و بدل نمی‌شود و تنها آن‌ها مابه‌التفاوت معامله‌ای که انجام می‌دهند را دریافت می‌کنند.

محمدولی تصریح کرد: این رفتارها در بازار به زیان صنعت بوده و باید با آن‌ها برخورد شود که با اقدامات انجام شده به نظر می رسد اوضاع و شرایط بازار طلا و سکه آرام‌تر و بهتر می‌شود و بهتر است که در این میان بخش خصوصی و تشکل‌ها را نیز دخیل کنند تا بتوان مدیریت بهتری بر بازار اعمال کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهر با اشاره به تاثیر اوراق سکه بر شرایط موجود اظهار کرد: در این ثبت‌نام‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند. در غیر این صورت اثر منفی و روانی بر بازار و ذهن مردم می‌گذارد. این موضوع از دید بازار و اقتصاد، نتوانسته اثر مطلوبی تاکنون بگذارد. البته شاید مقطعی موثر بوده اما در درازمدت اثر مثبتی نگذاشته و روند کندی داشته است. امیدواریم با سیاست‌های مناسب اثر مطلوبی در بازار اقتصاد و کسب و کار بگذارد.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟