تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

تاثیر تحریم نفتی ایران بر قیمت طلای سیاه


یک اقتصاددان مشهور فرانسوی اعلام کرد با تحریم نفتی ایران و شرایط بازار انرژی، قیمت هر بشکه نفت در جهان می‌تواند تا 120 دلار افزایش یابد.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک اقتصاددان مشهور فرانسوی اعلام کرد با تحریم نفتی ایران و شرایط بازار انرژی، قیمت هر بشکه نفت در جهان می‌تواند تا 120 دلار افزایش یابد.

یک اقتصاددان مشهور فرانسوی اعتقاد دارد با تحریم نفتی ایران و شرایط بازار انرژی، قیمت هر بشکه نفت در جهان می تواند تا 120 دلار افزایش یابد.

میشل سانتی Michel Santi اقتصاددان متخصص در اقتصاد کلان و کارشناس شناخته شده بازارهای مالی و بانک های مرکزی در تحلیلی در لاتریبون با عنوان "تحریم ها علیه ایران: آیا اوضاع نامساعد است؟" نوشت: تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته ای ایران و بازگشت تحریم های آمریکایی علیه تهران قیمت نفت را به اوج می رساند. اگر ترامپ تمایل دارد از نارضایتی رای دهندگانش که به قیمت بنزین حساس هستند، در امان باشد، باید در مواضعش تعدیل کند.

میشل سانتی در ادامه تاکید کرد: باید گفت که تولید نفت آمریکا ظرفیت لازم را برای جبران کاهش صادرات ایران ندارد. از سوی دیگر تامین نفت جهان به دلیل کاهش محسوس تولیدات لیبی و آنگولا و بالاخص فروپاشی کامل تولید نفت ونزوئلا آن هم در بستر فرونشست اساسی ذخایر کشورهای عضو اوپک، هم اکنون نیز دچار اختلال است. رفتار سختگیرانه دولت آمریکا در قبال متحدان تجاری اش، این دورنما را ایجاد می کند که قیمت هر بشکه نفت به 120 دلار در هر بشکه برسد.

مصرف برق دوباره رکورد زد


ادامه موج گرما در کشور باعث شد مصرف برق کشور با جهش به بالای 56 هزار مگاوات رکورد مصرف جدیدی را ثبت کند.

خبرگزاری ایلنا: پیک مصرف برق عصر امروز در ساعت 16 و 52 دقیقه با ثبت یک عدد تاریخی به 56 هزار و 801 مگاوات رسید که بالاترین رقم مصرف برق کشور تاکنون بوده است.

رقم قبلی بالاترین اوج مصرف مربوط به روز 9 تیرماه سال جاری بود که حدود 56 هزار و 542 مگاوات ثبت شده بود و هم اکنون این رقم حدود 150 مگاوات افزایش یافته است.

براساس این گزارش، پیک مصرف برق امروز نسبت به روز گذشته شاهد افزایش 5 هزار و 200 مگاواتی مصرف برق، و نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 3 هزار مگاوات رشد داشته است.

همچنین مبادلات برق در امروز 261 مگاوات بود که از این میان سهم صادرات 57 مگاوات، و سهم واردات برق 209 مگاوات بوده است.

گفتنی است، سهم مصرف برق صنایع نیز در روز گذشته حدود 4 هزار و 107 مگاوات گزارش شده است.

خاموش کردن حتی لامپ اضافی در منزل و تنظیم دمای کولر بین 23 تا 27 درجه باعث می‌شود بسیاری از هم‌وطنانمان در گرمای شدید این روزها با قطع برق مواجه نشوند.

 

عقب نشینی از تحریم کامل نفت ایران


قیمت‌های نفت که روز سه‌شنبه تا مرز 80 دلار رشد کرده بود، پس از این‌که آمریکا گفت درخواست‌ کشورها برای معافیت از تحریم نفت ایران را در نظر خواهد گرفت، افت کرد.

خبرگزاری مهر: به نقل از رویترز، قیمت‌های نفت روز سه‌شنبه با رشد اختلالات در تولید نفت نروژ و لیبی رشد کرده بود، اما پس از این‌که ایالات‌متحده اعلام کرد درخواست‌های معافیت از تحریم نفت ایران را در نظر خواهد گرفت، همه رشد قیمت خود را از دست داد.

هرچند قیمت نفت برنت امروز توانست همچنان با 64 سنت افزایش به هر بشکه 78.71 دلار برسد، اما این درحالیست که پیش از بیانیه آمریکا، قیمت نفت تا 79.51 دلار هم بالا رفته بود.

نفت آمریکا هم که امروز تا 74.70 دلار برای هر بشکه بالا رفته بود، تا 73.98 دلار افت کرد که البته همچنان 13 سنت از قیمت تمام شده دیروز بیشتر است.

باب یاگر، مدیر شرکت انرژی میزوهو، می‌گوید: قیمت نفت در جلسه امروز خود، به فاصله نزدیکی از رکوردهای 4 ساله خود رسیده بود.

افت قیمت نفت به دنبال آن انجام شد که وزیر خارجه آمریکا، مایک پومپئو اعلام کرد ایالات‌متحده درخواست‌های برخی از کشورها برای معاف شدن از تحریم‌های نفتی ایران، را که از ماه نوامبر اجرایی می‌شوند، در نظر خواهد گرفت.

فیل فلین تحلیل‌گر گروه پرایس فیوچرز در شیکاگو، گفت: این اظهارات باد را از بادبان قایق امروز بازار نفت خارج کرد.

او ادامه داد: اما این با چیزهای قبلی‌ای که آنها گفته بودند مغایرت نداشت. اما همه چیز به این بستگی دارد که آنها در مورد کدام کشورها بحث می‌کنند. آیا مسئله در مورد خریداران بزرگ نفت ایران است؟ آیا منظور هند است؟ ... آیا این یک معافیت موقت است؟

اما نگرانی‌ها از عرضه، بازارها را آشفته کرده و قیمت برنت را بالا می‌برد.

صدها کارگر تاسیسات نفت و گاز دریایی نروژ، روز سه‌شنبه پس از رد کردن پیشنهاد مربوط به دستمزد، دست به اعتصاب زدند که منجر به تعطیلی یک چاه نفت شد که اپراتور آن هم شرکت شل بود.

از طرفی طبق اعلام روز دوشنبه شرکت ملی نفت لیبی، تولید نفت این کشور از رکورد 1.28 میلیون بشکه در روز خود که در ماه فوریه به دست آمده بود، به 527 هزار بشکه در روز افت کرده است.

در فضای بازارها، نگرانی‌ها هر روز در حال افزایش است چرا که اگر حتی عربستان سعودی بتواند افت تولید نفت ایران به علت تحریم‌های آمریکا را جبران کند، با این کار از تمام ظرفیت ذخیره دنیای نفت استفاده خواهد شد و بازارها در برابر هر اختلال تولیدی، به شدت آسیب‌پذیر خواهند شد.

17 شرکت حمل و نقل متخلف در تهران تعطیل شد


مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران گفت: 17 شركت حمل و نقل متخلف در استان تهران تعطیل شد.

باشگاه خبرنگاران جوان: به منظور كاهش تخلفات صورت گرفته از سوی شركتهای حمل و نقل جا‌ده ای و همچنین با هدف رسیدگی به شكایات رانندگان شاغل در این بخش در استان تهران، كمیسیون ماده 12 رسیدگی به تخلفات شركتهای حمل و نقل در قالب كمیسیون‌های ویژه ستادی و همچنین كمیسیون‌ ماده 12 اداره‌كل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این استان تشكیل جلسه داد.

مجیدرضا نصرا... نژاد مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران ضمن اعلام این مطلب افزود: طی ماههای گذشته كمیسیون ماده 12 با هدف رسیدگی و بررسی تخلفات تضییع كننده حقوق رانندگان در قالب كمیسیون‌های ویژه ستادی طی چهار بار برگزاری و بررسی تخلفات در محل پایانه بار استان تهران، تشكیل جلسه داد كه طی آن‌ها 35 پرونده تخلف بررسی شده و آراء‌ صادره مبنی بر تعطیلی 13 شركت حمل و نقل ، جریمه 22 شركت بوده است كه درخصوص اجرایی شدن آراء صادره این كمیسیون‌ها، الزامات قانونی لازم الاجرا شده و نظارت لازم در ارتباط با اجرای احكام صادره این كمیسیون‌ها از سوی كارشناسان حقوقی و بازرسان سازمان انجام می شود.

نصرا... نژاد با اشاره به برگزاری جلسات كمیسیون ماده 12 رسیدگی به تخلفات شركتهای حمل و نقل استان تهران درخصوص بررسی تخلفات تضییع كننده حقوق رانندگان افزود: طی برگزاری این جلسات، 38 پرونده تخلف مورد بررسی قرار گرفت كه آراء كمیسیون مبنی بر تعطیلی 4 شركت، جریمه 20 شركت متخلف و 12 تذكر كتبی صادر شد و 2 شركت نیز مورد تبرئه قرار گرفتند.

مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران خاطرنشان كرد: بیشترین تخلفات مورد بررسی در ارتباط با تخلفات تضییع كننده حقوق رانندگان شامل اخذ كمیسیون اضافی، عدم پرداخت كرایه و سوء استفاده از كارت هوشمند رانندگان بوده است.

تکلیف روابط نفتی هند با ایران روشن می‌شود؟


رابطه قوی هند با ایران در مواجه دهلی‌نو با فشارهای آمریکا برای قطع وابستگی خود به نفت ایران، به آزمون گذاشته خواهد شد.
تکلیف روابط نفتی هند با ایران روشن می‌شود؟

خبرگزاری ایسنا: رابطه قوی هند با ایران در مواجه دهلی‌نو با فشارهای آمریکا برای قطع وابستگی خود به نفت ایران، به آزمون گذاشته خواهد شد.

 با اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران در نوامبر، هند در موقعیت بسیار حساسی گرفتار شده است، زیرا تلاش می‌کند منبع مطمئن تامین نفت خود را بدون برانگیختن خشم دولت آمریکا حفظ کند. تحلیلگران و منابع صنعتی هند به "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفتند: پالایشگاه‌های هند و وزارت نفت این کشور هنوز درباره استراتژی که باید اتخاذ کنند، بر سر دوراهی مانده اند.

یک تحلیلگر نفتی فعال در صنعت نفت هند گفت: قطعا این بار هندی‌ها اضطراب بیشتری دارند. هند واقعا به نفت مقرون به صرفه ایران نیاز دارد، اما به نظر می‌آید این بار فشارهایی برای به کرسی نشاندن حرف‌ آمریکا وجود دارد. تصمیم قطعی و نهایی هنوز گرفته نشده است. هر دو کشور زمانی که مربوط به صنعت نفت می‌شود، بسیار به یکدیگر وابسته هستند.

ایران سومین صادرکننده بزرگ نفت به هند پس از عراق و عربستان سعودی است، در حالی که هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین است.

وزارت خارجه هند همواره اعلام کرده که تحریم‌های سازمان ملل متحد و نه تحریم‌های یک جانبه آمریکا را دنبال می‌کند. اما احتمال فزاینده‌ای وجود دارد که هند ناچار شود برای جدیدترین دور تحریم‌های آمریکا برخلاف تحریم‌های دوران اوباما استراتژی متفاوتی در پیش بگیرد. در زمان اوباما دهلی‌نو اجازه یافته بود تحت شرایطی به واردات نفت از ایران ادامه دهد.

تاکنون سیگنال‌ها نشان می‌دهند پالایشگاه‌های هندی دولتی و خصوصی برای کاهش وابستگی به نفت ایران تحت فشار هستند و خرید نفت عربستان سعودی، عراق و آمریکا را افزایش داده‌اند.

گریدهای نفتی ایران مانند "ایران هوی" اقتصادی‌تر به شمار رفته و نسبت به گریدهای مشابه از سوی عربستان سعودی و عراق رقابتی‌تر هستند. این امر قطع کامل خرید نفت ایران را برای پالایشگاه‌های هند دشوارتر می‌کند، زیرا آنها با بازاری روبه‌رو هستند که عرضه چنین گریدهایی محدودتر می‌شود.

طبق برآورد پلاتس، واردات نفت هند از 700 هزار بشکه در روز در آوریل به 550 تا 600 هزار بشکه در روز در ماه مه و ژوئن کاهش یافت، اما این آمار همچنان بالاتر از میزان واردات هند در سال 2017 هستند.

مقامات وزارت نفت هند مطمئن هستند که ایران حتی پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا، در تجارت دوجانبه همان‌طور که در دوران تحریم‌های قبلی مشاهده شده بود انعطاف‌پذیری نشان خواهد داد.

یک مقام هندی در این باره چنین گفت: ما تلاش می‌کنیم یک مکانیسم تجاری دوجانبه برد-برد را با ایران در برابر رویکرد خصمانه آمریکا داشته باشیم. انتظار می‌رود تصویر روشن درباره مساله تجارت با ایران پس از دیدار مقامات آمریکایی با هندی‌ها در هفته جاری به دست آید، زیرا دولت ترامپ احتمالا مایل است هند تجارت دو جانبه از جمله واردات نفت را کاهش دهد.

ایران نیز برای یافتن راهی به منظور حفظ خرید هند تحت فشار قرار دارد.

سفارت ایران در دهلی‌نو اعلام کرده تهران با ارایه تدابیر مناسب برای تقویت روابط دوجانبه، هر آنچه در توان دارد برای تضمین امنیت عرضه نفت به هند به کار خواهد بست. ایران اوایل امسال پس از این‌که دهلی‌نو موافقت کرد حجم خرید خود را در سال 2018 افزایش دهد، تخفیف حمل بار بیشتری برای فروش نفت به هند ارائه کرد.

انتظار می‌رفت واردات نفت هند از ایران 31 درصد رشد سالانه داشته باشد و در سال مالی 2019 – 2018 که از اول آوریل آغاز شده به 500 هزار بشکه در روز برسد.

سفارت ایران در دهلی نو در بیانیه اخیرش اعلام کرد ایران مشکلات هند در برخورد با یک بازار انرژی بی‌ثبات را درک کرده و هر آنچه در توان دارد برای تضمین امنیت تامین انرژی هند به کار خواهد بست.

روابط هند با ایران همچنین به دلیل بن‌بست در خصوص توسعه میدان گازی فرزاد B حائز اهمیت است با این حال هر دو کشور با یکدیگر برای ساخت زیرساخت در بندر استراتژیک چابهار همکاری می‌کنند.

هند تاکید کرده که برای عملیاتی کردن بندر چابهار تا سال 2019 برای کمک به جریان تجارت با افغانستان و آسیای مرکزی متعهد است، اما پیشرفت این پروژه به کندی صورت می گیرد و ایران خواهان رشد سریع‌تر سرمایه‌گذاری هندی‌ها شده است.

فراری‌های بازار ارز به بازار طلا آمدند!


رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهر اعلام کرد که دلالان میلیاردی بازار سکه و طلا، افراد عادی نیستند و پشتوانه‌های خاصی دارند؛ از آنجا که این افراد دیگر نمی‌توانند آزادانه در بازار ارز داد و ستد داشته باشند و رصد می‌شوند، به بازار سکه و طلا آن هم نه مصنوعات، بلکه طلای آب شده آمده‌اند و سرمایه‌شان را به سکه و طلای آب شده تبدیل و از کشور خارج می‌کنند.
فراری‌های بازار ارز به بازار طلا آمدند!

خبرگزاری ایسنا: رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهر اعلام کرد که دلالان میلیاردی بازار سکه و طلا، افراد عادی نیستند و پشتوانه‌های خاصی دارند؛ از آنجا که این افراد دیگر نمی‌توانند آزادانه در بازار ارز داد و ستد داشته باشند و رصد می‌شوند، به بازار سکه و طلا آن هم نه مصنوعات، بلکه طلای آب شده آمده‌اند و سرمایه‌شان را به سکه و طلای آب شده تبدیل و از کشور خارج می‌کنند.

در نوسانات اخیر بازار طلا و ارز عده ای نیز اخبارشان به گوش می رسید که با یک تن سکه طلا بازداشت شده‌اند یا یک جوان سی و چند ساله بیش از 53 میلیارد تومان سکه طلا خریده است. حال سوال اینجاست که آیا این‌ها افرادی عادی هستند که با این گونه تقاضای کاذب می‌توانند، بازار را بهم بریزند. همچنین مسئولان و ناظران باید برای کنترل بازار چه کنند.

در این زمینه ابراهیم محمدولی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پس از آنکه دولت اعلام کرد که "اجازه نمی‌دهد در بازار ارز دلالی و نوسان قیمت ادامه پیدا کند" و نظارت ها بر بازار ارز شدت گرفت، دلالان پول‌های خود را برای اینکه سود بیشتری ببرند یا آنکه بتوانند راحت‌تر بتوانند سرمایه‌شان را از کشور خارج کنند، آن را به بازار سکه وارد کردند.

وی افزود: این دلالان کلان بازار طلا و سکه سرمایه‌شان را از این طریق به کشورهای همسایه منتقل می‌کنند و عده دیگری نیز در این میان هستند که معاملات میلیاردی کرده و تنها سودشان را به جیب می زنند، چرا که در این معاملات کالا و سکه‌ای رد و بدل نمی‌شود و تنها آن‌ها مابه‌التفاوت معامله‌ای که انجام می‌دهند را دریافت می‌کنند.

محمدولی تصریح کرد: این رفتارها در بازار به زیان صنعت بوده و باید با آن‌ها برخورد شود که با اقدامات انجام شده به نظر می رسد اوضاع و شرایط بازار طلا و سکه آرام‌تر و بهتر می‌شود و بهتر است که در این میان بخش خصوصی و تشکل‌ها را نیز دخیل کنند تا بتوان مدیریت بهتری بر بازار اعمال کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهر با اشاره به تاثیر اوراق سکه بر شرایط موجود اظهار کرد: در این ثبت‌نام‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند. در غیر این صورت اثر منفی و روانی بر بازار و ذهن مردم می‌گذارد. این موضوع از دید بازار و اقتصاد، نتوانسته اثر مطلوبی تاکنون بگذارد. البته شاید مقطعی موثر بوده اما در درازمدت اثر مثبتی نگذاشته و روند کندی داشته است. امیدواریم با سیاست‌های مناسب اثر مطلوبی در بازار اقتصاد و کسب و کار بگذارد.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟