گروه خبری اقتصادی

بازار‌های سهام جهانی بهبود یافت


پس از سقوط سهام بازارهای جهانی تحت تاثیر وحشت از جنگ جهانی، این بازارها روند جهشی به خود گرفتند ضمن اینکه با بالا گرفتن تنش‌های تجاری، دلار تقویت شد.
بازار‌های سهام جهانی بهبود یافت

خبرگزاری مهر: بازارها سعی کردند از افت‌های سنگین روز گذشته، تحت تاثیر وحشت از جنگ تجاری، بهبود پیدا کنند و قیمت‌های کالا و سهام بالا رفت.

انتظار می‌رود بازارهای اروپایی در مقادیر بالاتری باز شوند؛ فوتسی انگلیس ۰.۳ درصد، داکس آلمان ۰.۳۵ درصد و کاک فرانسه ۰.۴ درصد بالاتر کار خود را آغاز می‌کنند. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه در خارج از زاپن ام‌اس‌سی‌آی ۰.۶ درصد رشد کرد.

این شاخص روز چهارشنبه، پس از این‌که دولت رییس‌جمهور ترامپ تهدید کرد ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از واردات چین را مشمول تعرفه خواهد کرد، همسو با سهام جهان یک درصد سقوط کرد. شاخص هانگ‌سنگ هنگ‌کنگ نیز ۱.۰ درصد جهش کرد و شاخص کامپوزیت شانگهای ۲.۲ درصد بالا آمد.

شاخص سهام استرالیا یک درصد جهش کرد، کوسپی کره‌جنوبی ۰.۶ درصد بالا آمد و نیکی ژاپن نیز ۱.۳ درصد رشد کرد. ماساهیرو ایچیکاوا، استراتژیست ارشد شرکت مدیریت سرمایه سومیتومو میتسویی، گفت: بازارها کمی زمان داشتند تا آخرین تحولات مربوط به جنگ تجاری را هضم کنند و حالا روند بهبود را شروع کرده‌اند.

حالا تمرکز بازار بر این قرار گرفته است که گام بعدی این دو کشور در اقدامات تلافی‌جویانه بر علیه یکدیگر، چه خواهد بود. چین ایالات‌متحده را به زورگویی تجاری متهم کرده است و هشدار داده است که در مقابل این ضربه، ضربه خواهد زد.

در بازار ارز یوآن چین ۰.۳ درصد در برابر دلار تقویت شد و نسبت به سطحی که دیروز به آن سقوط کرده بود، بهبود یافت تا از پایین‌ترین نرخ ۱۱ ماهه خود فاصله بگیرد.

اما گزارش چهارشنبه شب حاکی از آن است که با بالا گرفتن تنش‌های تجاری، دلار تقویت شد؛ شاخص دلار در طول شب در برابر ارزهای مهم جهان ۰.۶ درصد رشد کرد و در معاملات امروز در نرخ ۹۴.۷۰۰ ثابت ماند.

در برابر ین هم دلار به بالاترین حد خود از ژانویه تا کنون دست یافت و به نرخ ۱۱۲.۳۸۵ ین رسید. در بازار کالا، قیمت مس ۰.۸ درصد بالا رفت و به ۶۱۹۴.۰۰ دلار در هر تن رسید. قیمت مس، فلز صنعت، روز چهارشنبه ۳ درصد سقوط کرده بود.

قیمت نفت خام برنت هم که در معاملات دیشب سقوط خود را به ۶.۹ درصد رسانده بود، امروز ۱.۵ درصد جهش کرد و ۷۴.۵۲ دلار برای هر بشکه رسید.

هوشمندسازی شبکه انرژی کشور تا سه سال آینده


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از شبکه انرژی کشور ظرف سه سال آینده هوشمند خواهد شد، گفت: یکی از مصدایق مهم تحول دیجیتال در دنیا هوشمندسازی شبکه‎‌های انرژی است.
هوشمندسازی شبکه انرژی کشور تا سه سال آینده

خبرگزاری ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از شبکه انرژی کشور ظرف سه سال آینده هوشمند خواهد شد، گفت: یکی از مصدایق مهم تحول دیجیتال در دنیا هوشمندسازی شبکه&lrm های انرژی است.

محمد جواد آذری جهرمی امروز در مراسم امضای سند اقدام مشترک وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات در راستای توسعه‌ کاربردهای فناوری‌های نوین فاوا(ICT) در صنعت آب و برق، با بیان اینکه هوشمندسازی باعث بهبود مدیریت شبکه خواهد شد و به تبع آن نیز بهبود پیک مصرف را در پی خواهد شد، اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تکنولوژی‌های مختلفی در این عرصه به کار گرفته شده است و به صورت گسترده از اینترنت اشیاء در جهت پیاده سازی این سند استفاده خواهد شد.

استفاده از پروژه‌های روز دنیا برای بهبود شیوه‌های مدیریت مصرف انرژی

وی خاطرنشان کرد: اجرای این سند فرصت خوبی برای فعالان عرصه فناوری و انرژی خواهد بود تا با هم افزایی یکدیگر بتوانند از آخرین پروژه‌های روز برای به روزرسانی و بهبود شیوه‌های مدیریتی در مصرف انرژی و همچنین تولید و توزیع انرژی فعال باشند.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه دنیا به سمت استفاده بهینه از منابع در حال حرکت است، تصریح کرد: ما در شرایط فعلی با چالش‌ها و تحریم‌های مختلفی مواجهیم و باید استفاده بهینه از منابع در چارچوب اهداف اقتصاد مقاومتی دنبال شود. امروزه دنیا به سمت استفاده از اقتصاد مشارکتی حرکت می‌کند و ما نیز باید از منابع در اختیار خود استفاده بهینه‌تری کنیم.

وی وزارت نیرو را دارای یک شبکه بسیار گسترده و خوش ساخت به لحاظ ساختاری دانست و گفت: اجرای شبکه ارتباطی با استفاده از ظرفیت شبکه توزیع و انتقال انرژی یکی از راه‌کارهای مدیریت هزینه است و از سرمایه گذاری جدید در این بخش جلوگیری خواهد کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: بر اساس سند یاد شده دو طرف توافق کرده‌اند تا در یک چارچوب مشخص چگونه از ظرفیت‌های شبکه توزیع و انتقال انرژی در کشور در راستای خدمات‌رسانی در حوزه ارتباطات استفاده کنند. از طرفی معاونان دو وزارتخانه نیز مسئول تشکیل کمیته راهبری و اقتصادی هستند تا با استفاده از توان بخش خصوصی بتوانند ظرفیت‌های ارائه شده از سوی دولت را وارد حوزه عملیاتی کنند.

آذری جهرمی اضافه کرد: براین اساس در نخستین گام یک کارگاه آموزشی میان فعالان صنعت برق، ارتباطات و اینترنت اشیاء برپا شده و نحوه اجرای سند یاد شده تشریح خواهد شد.

وی ضمن دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و دانش بنیان کشور برای ورود به این عرصه، خاطرنشان کرد: منابع ما نیز بخشی از منابع خود را در حوزه ارتباطات و پست بانک برای اجرای پروژه‌های این سند و توسعه اهداف وزارت نیرو در حوزه هوشمندسازی اختصاص خواهیم داد.

هوشمندسازی شبکه انرژی کشور تا سه سال آینده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار امیدواری کرد پایلوت کوتاه مدت این طرح در کمتر از یک سال سال اجرایی شده و در ظرف سه سال آینده نیز بخش قابل توجهی از شبکه انرژی کشور هوشمند خواهد شد تا خدمت جدیدی را برای مردم و کشور به ارمغان آوریم.

آذری جهرمی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه وزارت نیرو در ایام پیک تابستان امسال تمام توان خود را برای خدمات رسانی به مردم به کار گرفته است، تصریح کرد: مطمئنا با تدابیر اندیشیده شده از سوی این وزارتخانه و همچنین حمایت جدی دولت از این شرایط عبور خواهیم کرد و در سال آینده شرایط امسال را تجربه نخواهیم کرد.

واردات صنایع دستی خارجی ممنوع شد


معاون صنایع دستی کشور از ممنوعیت واردات صنایع دستی خارجی (غیر ایرانی) به کشور خبر داد و گفت که دستور این ممنوعیت به گمرکات کشور ابلاغ شده است.
واردات صنایع دستی خارجی ممنوع شد

خبرگزاری ایرنا: معاون صنایع دستی کشور از ممنوعیت واردات صنایع دستی خارجی (غیر ایرانی) به کشور خبر داد و گفت که دستور این ممنوعیت به گمرکات کشور ابلاغ شده است.

پویا محمودیان، اظهار داشت: یکی از دغدغه ها و چالش های همیشگی تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی کشور حضور صنایع دستی خارجی از جمله ترکیه ای، چینی و هندی در بازار ایران است.

محمودیان افزود: در جلسه ای که با گروه های مختلف صادرکننده صنایع دستی کشور داشتیم، گلایه جدی داشتند که وقتی محصولات خارجی وارد بازار می شود، سبد خرید صنایع دستی وطنی ضعیف تر خواهد شد.

وی ادامه داد: در طول دو ماه مذاکره و جلسات فشرده با سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرکات کشور، سرانجام این تصمیم اتخاذ شد.

محمودیان تاکید کرد: هم اکنون وزارت صنعت،کالاهای وارداتی صنایع دستی را در فهرست اقلام ممنوعه وارداتی قرار داده و این موضوع به صورت رسمی به گمرکات کشور ابلاغ شده است.

وی درباره نحوه تشخیص کالاهای قاچاق اظهار کرد: تشخیص این موضوع با ارزیابان گمرک هست اما برای تقویت توانمندی ارزیابان گمرک تفاهم کرده ایم تا هرجا احساس کردند که به توان کارشناسان تخصصی ما احتیاج دارند به آنها کمک خواهیم کرد.

معاون صنایع دستی کشور افزود:دوره های آموزشی ویژه ای نیز برای ارتقای دانش ارزیابان گمرک برنامه ریزی شده تا سطح اشراف آنها در این باره افزون شود.

محمودیان تاکید کرد: به طور طبیعی وقتی راه های واردات رسمی کالاهای خارجی به کشور محدود شود تلاش برای قاچاق کالا صورت می گیرد که البته ما برای آن هم تمهیداتی اندیشیده ایم.

وی تصریح کرد: گشت های قاچاق که از سال ۹۵ راه اندازی شده است با جدیت بیشتری فعالیت خواهند کرد و در این گشت ها از این پس، نیروهایی متشکل از کارشناسان سازمان حمایت از مصرف کننده، سازمان صنعت معدن تجارت و

اداره کل صنایع دستی هر استان انجام وظیفه خواهند کرد و کالاهای قاچاق کشف شده را صورت جلسه کرده و به اماکن تحویل می دهند.

محمودیان یادآورشد: این طرح، اقدام موفقی بوده است برای مثال کسانی که سال گذشته در منطقه شوش تهران به عنوان مرکز فروش محصولات صنایع دستی شیشه ای و بلوری، قاچاق شیشه کرده یا شیشه خارجی را به اسم ایرانی می فروختند شناسایی و از فعالیت آنها جلوگیری شد.

معاون صنایع دستی کشور گفت: تفاهمنامه ای هم با سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز منعقد کرده ایم که بر اساس آن، این اجازه طبق قانون به ما داده شده چون از دستگاه های کاشف هستیم، یگان حفاظتی سازمان ما هم این قدرت را داشته باشد که وارد عمل شده و اعلام قاچاق کند.

انتشار متن مقاله احمدی‌نژاد در رسانه اسپانیایی


کانال تلگرامی محمود احمدی‌نژاد از انتشار مقاله رییس جمهوری سابق ایران در خبرگزاری اسپانیایی «افه» دربار? «چگونگی شکل گیری و تداوم امپراتوری آمریکا از رهگذر سلطه دلار بر بازارهای پولی و مالی جهان و استفاده از نظام بانکی بین المللی» خبر داد.

عصر ایران: کانال تلگرامی محمود احمدی‌نژاد از انتشار مقاله رییس جمهوری سابق ایران در خبرگزاری اسپانیایی «افه» دربار? «چگونگی شکل گیری و تداوم امپراتوری آمریکا از رهگذر سلطه دلار بر بازارهای پولی و مالی جهان و استفاده از نظام بانکی بین المللی» خبر داد.

متن کامل این مقاله با عنوان «سلط? جهانی دلار و امپراتوری آمریکا» از این قرار است:

دهه ها است که دولت آمریکا:

آشکارا تمام قوانین بین المللی را نقض و در محیط سیاسی و امنیتی جهان یکه تازی می کند.

ملت های مستقل را تهدید به جنگ و تجاوز نظامی می نماید و در مناطق گوناگون درگیری های خونین و ویرانگر راه می اندازد.

با استفاده از کنترل چرخش دلار ، تحریم و شرایط یک جانبه و ناعادلانه اقتصادی و سیاسی را به دیگران تحمیل و مشکلات اقتصادی خود را به دیگر ملت‌ها و کشورها منتقل می کند.

به طور سیستماتیک ثروت ملت ها را چپاول و کسری شدید بودجه و همچنین کسری تراز تجارت خارجی خود را به دیگر اقتصادهای جهان منتقل می کند.

هیچ تعهدی برای صیانت از محیط زیست، کاهش آلودگی‌های مرگبار و جلوگیری از نابودی زمین و همچنین برای برقراری صلح و امنیت پایدار و به رسمیت شناختن حقوق اساسی ملت ها نمی دهد.

دهه ها است که عموم ملت ها و کشورهای مستقل و آزادی خواهان و عدالت طلبان جهان از این شرایط به ستوه آمده اند و به دنبال رهایی از این سلطه غیر انسانی و ناعادلانه و تبعات خسارت بار آن هستند. بسیاری از اتحادیه ها و سازمانهای منطقه ای و بین المللی با همین هدف ایجاد شده اند.

در اینجا بنا ندارم به نحوه شکل گیری دولت آمریکا و طراحی صهیونیسم بین الملل در ایجاد دو جنگ اول و دوم به منظور تضعیف دیگر قدرت ها ، برتری دادن به آمریکا به عنوان قدرت مسلط جهانی و ایجاد سازوکارهای جدید و به ظاهر دموکراتیک برای عبور از استعمار کهنه به مدرن بپردازم و صرفاً به دو عامل اساسی در شکل گیری و تداوم سلطه امپراتوری آمریکا اشاره می نمایم.

اول : سلطه دلار بر اقتصاد و بازارهای پولی و مالی جهان

پس از جنگ جهانی دوم و آغاز توسعه روابط اقتصادی جهانی و زمینه سازی برای توجیه ضرورت انتخاب یک پول جهان‌روا ، بر اساس معاهده برتون وودز و تعهد دولت آمریکا به تحویل یک اونس طلا به ازای هر ۳۵ دلار آمریکا، این پول به عنوان رابط بین اقتصادهای جهان و تجارت جهانی پذیرفته شد.

اما بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۳ دولت آمریکا با استفاده از ضعف دولت ها، فقدان رقیب جدی اقتصادی و سیاسی و با توجیهات به ظاهر علمی، به طور یک جانبه این تعهد را زیر پا گذاشت.

از آن زمان تا کنون و بنا بر گزارش های رسمی ، به قیمت جاری حداقل ۲۱ تریلیون دلار مازاد و بدون پشتوانه طلا ، توسط خزانه‌داری آمریکا خلق و به اقتصاد جهان تزریق شده است. یعنی بدون انجام کار مثبت اقتصادی و یا پرداخت پول واقعی برای مبادله کالا ، به همین میزان کالا و خدمات رایگان از دیگر ملت ها تصاحب و به آمریکا منتقل شده است. اگر ارزش این مبالغ به روز شود، با توجه به کاهش حدود ۴۰ برابری ارزش دلار مبلغ واقعی به چندین برابر خواهد رسید.

دولت آمریکا به قیمت جاری ، از جیب هر شهروند در سطح جامعه جهانی، به طور متوسط حدود سه هزار دلار و به ازاء هر شهروند آمریکایی ۷۰ هزار دلار از جیب سایر ملت ها برداشت کرده و صرفاً با ارائه کاغذ و اضافه کردن صفرهای حساب های بانکی و بدون هر هزینه دیگری، کالا و خدمات دریافت کرده است.

سوال اینجاست که اگر به مردم هر کشور دیگری همین مقدار منابع از جیب دیگران اختصاص می یافت وضع زندگی آنان چگونه بود؟ آیا فاصله ها همین مقدار بود؟

اگر ارزش دلار در سالهای گذشته نیز به روز شود این ارقام و نسبت ها چند برابر خواهد شد.

ارزش برابری دلار با هر اونس طلا از ۳۵ به حدود ۱۳۰۰ دلار یعنی ۴۰ برابر کاهش یافته است و به همین نسبت ارزش واقعی دارایی و قدرت خرید ملت هایی که ذخایر خود را نیز به دلار نگهداری می‌کنند، کاهش یافته است.

هر کشوری که چرخش اقتصادی با دلار و یا ذخیره ارزی دلاری بیشتری دارد، بیش از دیگران استثمار شده و باید از سیاستهای تحمیلی واشنگتن تبعیت کند.

در واقع هر کس و در هر کجا با دلار معامله می کند اجازه می دهد بخشی از ثروتش، بدون خواست و اطلاع او به جیب دولت آمریکا منتقل می شود.

هر مقدار معامله با دلار بیشتر شود امکان خلق پول غیرواقعی دلار و تزریق به اقتصاد جهانی و در واقع چپاول ملت ها، پر کردن خلاء های اقتصادی و تداوم سیطره امپراتوری آمریکا نیز بیشتر می شود.

آیا چپاولی گسترده تر و بزرگتر از این در تاریخ سراغ دارید؟

تصور کنید اگر این چپاول انجام نمی شد، هزینه های سنگین حضور نظامی دولت آمریکا در مناطق مختلف دنیا چگونه تامین می شد و وضعیت اقتصاد و سرمایه داران حاکم بر آن کشور چگونه بود؟

همین امروز اگر به ازای هر ۳۵ دلار یک اونس طلا از خزانه ‌داری آمریکا مطالبه شود ، آیا امپراتوری آمریکا دچار فروپاشی اقتصادی نخواهد شد.

دوم: نظام بانکی بین المللی

نظام بانکی جهانی با کمک دیگر مراکز بانکی و پولی بین المللی، ماموریت توزیع این حجم از خلق پول و دارایی کاغذی و غیر واقعی و اعمال سیاستهای دولت آمریکا بر دیگر اقتصادها را برعهده دارد.

این عوامل اساس پایداری و تحمیل سیاستهای امپراتوری آمریکا بر دیگر کشورها و ریشه مشکلات امروز جامعه جهانی، اعم از فقر و فاصله طبقاتی، سایه جنگ، تهدید، ناامنی و درگیری‌های گسترده است.

واضح است که برای استقرار امنیت و صلح پایدار، رفع فقر و فاصله طبقاتی، برقراری آزادی و عدالت واقعی و اصلاح حقیقی وضع جهان به نفع انسانها و انسانیت ، این شرایط باید تغییر کند.

رهایی از سلطه دلار و نظام بانکی مبتنی بر دلار ، در حقیقت به منزله رهایی از امپراتوری خشن و یک جانبه گرای آمریکا و نجات از جنگ و ناامنی و اصلاح وضع جهان به نفع حقوق اساسی انسان هاست.

تغییر در کابینه دولت روحانی؛ شایعه یا واقعیت؟


«ترمیم»، «تغییر»، «استعفا»، «جوان‌گرایی» و حتی «تسویه حساب سیاسی» کلید واژه‌هایی هستند که این روزها مکررا از سوی رسانه‌ها، برخی نمایندگان مجلس و بعضی از دولتمردان شنیده می‌شود. البته در بسیاری از موارد این سخنان با تکذیب کلیات یا جزئیات از سوی مسئول مربوطه مواجه می‌شود.
تغییر در کابینه دولت روحانی؛ شایعه یا واقعیت؟

خبرگزاری ایسنا: «ترمیم»، «تغییر»، «استعفا»، «جوان‌گرایی» و حتی «تسویه حساب سیاسی» کلید واژه‌هایی هستند که این روزها مکررا از سوی رسانه‌ها، برخی نمایندگان مجلس و بعضی از دولتمردان شنیده می‌شود. البته در بسیاری از موارد این سخنان با تکذیب کلیات یا جزئیات از سوی مسئول مربوطه مواجه می‌شود.

 صبح امروز (یکشنبه- ۲۶ تیر ۹۷) محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران درباره این موضوع که آیا رئیس‌جمهوری می‌خواهد از طریق مجلس اقدام به ایجاد تغییر در کابینه کند، گفت: چنین چیزی صحت ندارد. او همچنین درباره نقش خود در جدا شدن معاون اول از دولت و کنار رفتن خودش از سازمان برنامه و بودجه نیز تصریح کرد: تمام این شایعات دروغ است.

بر اساس قانون اساسی، دو قوه مجریه (دولت) و مقننه (مجلس) در انتخاب وزرای کابینه دولت نقش دارند؛ به اینصورت که رئیس‌جمهوری(قوه مجریه) در آغاز کار خود وزرای کابینه را به مجلس(قوه مقننه) معرفی می‌کند و نمایندگان مجلس نیز با رای خود اعتماد یا عدم اعتماد خود را با وزرای پیشنهادی اعلام می‌کنند و در نهایت کابینه دولت شکل می‌گیرد. در روش دیگر نیز نمایندگان مجلس از طریق ارائه طرح استیضاح وزرای کابینه در تغییر اعضای کابینه دولت نقش آفرینی می‌کنند.

با در نظر گرفتن اظهارات امروز سخنگوی دولت و رد موضوع «تغییر کابینه از طریق مجلس» از سوی او، نگاه ها برای تغییرات در کابینه متوجه شخص رئیس‌جمهوری می‌شود چراکه بر اساس اصول ۱۳۳ و ۱۳۶ قانون اساسی هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند در انتخاب وزیران بر رئیس جمهور اعمال نظر کند و او برای تعیین وزرایش کابینه خود از اختیاراتی کامل برخوردار است.

اواخر خرداد ماه امسال واعظی رئیس دفتر روحانی به برنامه دولت برای اصلاح ساختار تشکیلات دولت اشاره کرد و از بررسی لایحه تفکیک وزارتخانه‌های صنعت و معدن، ورزش و جوانان و راه و شهرسازی در مجلس خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با این تحولات چهره‌های جدید و جوان با انرژی بیشتری در کابینه کار کنند. اما در روز ۳ تیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات این لایحه مخالفت کردند.

از آغاز فعالیت کابینه دوازدهم و با تغییراتی که نسبت به کابینه دولت اول روحانی انجام شد، شایعات متعددی درباره وجود اختلاف نظر در افراد برجسته کابینه مطرح شد؛ این شایعات عمدتا متوجه دو طیف صاحب نفوذ در دولت یعنی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری و محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری و یاران آنها بود. در این جناح بندی واعظی و نوبخت به عنوان اعضای حزب اعتدال و توسعه در کنار وزیر جوان کابینه(جهرمی وزیر ارتباطات) در مقابل جهانگیریِ اصلاح طلب و برخی از اعضای تیم اقتصادی قرار گرفتند.

با ایجاد تلاطم‌هایی در اقتصاد طی ماه های اخیر و بروز تنش‌هایی در بازارهای مختلف کشور به‌ویژه بازار ارز و طلا به دلیل اعلام خروج آمریکا از برجام، این اختلاف نظرها ابعاد جدی تری به خود گرفت تا جایی که این اختلافات از درون دولت و جلسات داخلی، به رسانه ها و فضای مجازی کشیده شد و در یکی از این موارد درحالی که جهانگیری آیین نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه (مربوط به هدفمندی یارانه ها) سال ۹۷ که درباره حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی صراحت دارد و در هیات دولت تصویب شده بود را ابلاغ کرده بود.

نوبخت به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت در حساب کاربری خود در توئیتر حذف یارانه سه دهک را تکذیب کرد. گرچه جند روز بعد نوبخت اقدام به دلجویی از معاون اول رئیس جمهوری کرد تا شاید مقداری از اختلاف نظرهای فی‌مابین بکاهد. او در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «حضور دکتر جهانگیری در کابینه، نقطه قوت دولت دکتر روحانی است. همواره شاهد مواضع منطقی و امید افرین از ایشان بودم.»

در نهایت اینکه با توجه به اختلافات هرچند سطحی در دولت از یک سو و بر زمین ماندن مطالبات مردم از سویی دیگر و در عین حال باقی ماندن تنها کمتر از سه سال از عمر دولت به نظر می رسد برای اینکه چه کسی باید جهت پایان دادن به اختلافات درون دولت و کاهش انتقادات رسانه ها از عملکرد قوه مجریه دست به کار شود، گزینه‌ای جز شخص رئیس دولت باقی نمی‌ماند؛ حال باید منتظر ماند و دید آیا حسن روحانی برای گریز از تداوم اختلافات در کابینه به اصلاح آن فارغ از مسائل جناح دست می‌زند یا با عنایت به حجم نارضایتی‌ها و انتقادات از عملکرد تیم اقتصادی، چاره تازه‌ای برای حل مشکلات کابینه پیدا می‌کند.

ناتوانی طلا برای از سرگیری روند افزایشی


قیمت طلا روز جمعه که رشد ارزش دلار ادامه یافت، تغییر چندانی نسبت به دیروز نداشت و در پایین ترین قیمت بیش از یک هفته اخیر گرفتار ماند.

خبرگزاری ایسنا: قیمت طلا روز جمعه که رشد ارزش دلار ادامه یافت، تغییر چندانی نسبت به دیروز نداشت و در پایین ترین قیمت بیش از یک هفته اخیر گرفتار ماند.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۲۴۵.۶۱ دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در اوت ثابت بود و در ۱۲۴۶.۱۰ دلار ایستاد.

دلار آمریکا تحت تاثیر آمار تورم مطلوب و نگرانی ها نسبت به تشدید جنگ تجاری جهانی که تقاضا برای این ارز را افزایش داده است، روز جمعه به بالاترین حد شش ماه اخیر در برابر ین ژاپن صعود کرد و در برابر سبدی از ارزهای رقیب بالاتر ایستاد.

قوی شدن ارزش دلار آمریکا، طلا را که به این ارز قیمت گذاری می‌شود، برای دارندگان سایر ارزها گران‌تر می‌کند.

در این بین، بازارهای سهام آسیا با تخفیف گرفتن نسبی نگرانی ها نسبت به جنگ تجاری میان آمریکا و چین، صعود شب گذشته وال استریت را دنبال کردند و در سطح بالاتری ایستادند.

بر اساس گزارش رویترز، استیون منوچین - وزیر خزانه داری آمریکا - اظهار کرد که آمریکا و چین می توانند مذاکراتشان در زمینه تجارت را ازسر گیرند؛ البته به شرطی که چین تمایل داشته باشد تغییرات قابل توجهی را صورت دهد.

به گفته کمرون الکساندر - تحلیلگر تامسون رویترز - مسئله جنگ تجاری ابهامات زیادی را به وجود آورده است و اگر این روند ادامه پیدا کند، هیچ حرکت واقعی را در قیمت طلا مشاهده نخواهیم کرد و حتی ممکن است قیمت طلا بیشتر سقوط کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۵.۹۳ دلار رسید. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، به ۹۴۶.۵۰ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، ۸۳۷ دلار معامله شد.


بستن