گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

ثروتمندترین خوانندگان جهان در سال 2019


همان بازی محبوب همیشگی با پسوند «ترین» که این‌بار تحتِ‌عنوانِ «ثروتمندترین» و البته در فضای موزیک انجام شده است.

به گزارش بنکر (Banker)، این گزارش که به تازگی ازسویِ سایت Wealthy Gorilla (یکی از سایت های فعال در زمینه آنالیز میزان دارایی و درآمد اشخاص، مجموعه ها، آثار و ...) منتشر شده؛ به 25 نام با بیشترین میزان ثروت در عرصه موزیک اشاره دارد و نکته جالبِ توجه آن، چهره اولش است که شاید در ایران کمترکسی با او و آثارش آشنایی داشته باشد. این فهرست را باهم مرور می کنیم.

در صدر فهرست گران ترین خواننده های سال 2019، موزیسین 84ساله آمریکایی سبک جز یعنی هرب آلپرت ایستاده. او که با گروه پرآوازه Herb Alpert & the Tijuana Brass در جهان به شهرت رسید؛ ثروتی برابر با 850میلیون دلار دارد. البته همه درآمد او، از نوازندگی و خوانندگی نیست؛ آلپرت، سال ها یکی از مدیران اجرایی صنعت ضبط موزیک در استودیوی مطرح A&M Records بود که سهم خود را به مجموعه بزرگ PolyGram فروخت. او همچنین دستی در ساخت مجسمه ها و خلق نقاشی های اکسپرسیونیستی انتزاعی دارد و هرازگاهی نمایشگاهی از آثارش به راه می اندازد.
مقام دوم در این فهرست، چهره نام آشنای موزیک پاپ یا همان مادونا ملقب به ملکه پاپ است که به عنوانِ چهارمین هنرمند عرصه موزیک با پرفروش ترین آثار در سطح بین الملل نیز شناخته می شود. این هنرمند، درحالی در 61سالگی از ثروت اندکی کمتر از 850میلیون دلاری خود لذت می برد که در بدو ورود به نیویورک برای دنبال کردن حرفه موزیک، تجربه های تلخ و روزهای بسیارسختی را از سر گذراند.
جایگاه سوم فهرست منتشره ازسویِ Wealthy Gorilla نیز دراختیارِ یک هنرمند زن عرصه موزیک و این بار از خطه کانادا قرار دارد؛ سلین دیون که برنامه های تجاری بزرگی را هم مدیریت می کند. فروش بیش از 200میلیون نسخه از آثارش، او را به یکی از پرفروش ترین خواننده های جهان تبدیل کرده است. اندوخته کنونی او 800میلیون دلار برآورد شده است.
تعجب انگیز است که ایگلسیاس پدر نیز در این رده بندی، جزو اولین هاست؛ این خواننده و ملودی ساز اسپانیایی، طی سال ها فعالیت، بیش از پنج هزار کنسرت برگزار کرده و برای بیش از 60میلیون هوادار در چهارگوشه جهان، به رویِ سن رفته است. نتیجه اینکه، جناب خولیو حالا 600میلیون دلار اندوخته مالی دارد. درکمالِ حیرت باید گفت که نام فرزند جنجالی او یعنی انریکه، دربینِ 25 چهره ثروتمند سال 2019 در حوزه موزیک دیده نمی شود.
وقتی دچار استرس نمی شوم، استرس می گیرم؛ چون اگر این حس در من خیز برندارد، اجرای خوبی نخواهم داشت! این حال وهوای عجیب در قالب کلمات را بیانسه عنوان کرده است؛ یا کامل تر بگوییم بیانسه جیژل نولز کارتر که نه تنها در خوانندگی؛ بلکه در عرصه بازیگری نیز حضورهای درخشانی داشته. عضو سابق گروه دخترانه Destiny’s Child حالا در سال ها فعالیت انفرادی خود، موفقیت های بیشتری کسب کرده و با 22 جایزه گرمی، یکی از پرافتخارترین هاست؛ آن هم در 38سالگی و البته رکورددار عنوان خواننده ای با بیشترین نامزدی گرمی در تاریخچه این رویداد موسیقایی هم هست. ارزش دارایی های او در سال جاری میلادی، بیش از 500میلیون دلار تخمین زده شده است.
دالی پارتُن هم در رده ششم ایستاده؛ هنرمندی که از سال 1967 با آلبوم Hello, I›m Dolly وارد این عرصه شد و اکنون در 73سالگی، بی شک از محبوب ترین خوانندگان زن در آمریکاست. ثروت حال حاضر وی، 500میلیون دلار است.
گلوریا استفان؛ یک موزیسین دورگه کوبایی،آمریکایی بوده که البته در فضای بازیگری و تجارت هم ادامه مسیر داده است. قدیمی ترها یادشان هست که او قبل از شروع فعالیت های انفرادی در موزیک، عضو یا بهتر بگوییم؛ خواننده اصلی گروه Miami Latin Boys بود. او نه تنها سه بار جایزه گرمی را به خانه برده؛ بلکه در پیاده رویِ مشاهیر هالیوود نیز ستاره ای به نامِ خود دارد. او و بروس اسپرینگستین، مشترکاً با ثروت نزدیک به 500میلیون دلاری، در جایگاه های هفتم و هشتم این فهرست ایستاده اند. اسپرینگستین را در فضای موزیک با لقب رئیس می شناسند که به خاطرِ صدای متمایز و شیوه اجرای پرانرژی اش روی صحنه نیز شهرتی فراوان به هم زده. البته وقتی می گوییم اجرایی پرانرژی، باید توضیح دهیم که این اجراها گاهی بیش از چهارساعت طول می کشد و تنها باید یک راکر باشید تا بدانید که در تمام این مدت، خود را در سطحی از انرژی خوب نگه داشتن، به چه معناست.
نمی دانیم که باید ویکتوریا بکهام را همچنان یک موزیسین بدانیم یا دیگر او را فعال عرصه های طراحی مد و فشن قلمداد کنیم؛ بااین حال، نام او هم در این سیاهه منتشر شده است؛ آن هم با ثروتی 450میلیون دلاری. او پیش از ازدواج با دیوید بکهام؛ ستاره سرشناس جهان فوتبال، با نام Posh در گروه دخترانه Spice Girls، آثار پاپ مفرحی را اجرا می کرد.
و نوبت می رسد به اسطوره ای همچون باربارا استرایسند با بیش از 60سال سابقه فعالیت های متنوع هنری. او به جز جوایز چندگانه گرمی اش، اندوخته ای 400میلیون دلاری را نیز در چنته دارد. این میزان ثروت برای کسی که در سال های اول ورودش به هنر، به خاطرِ چهره اش تحویل گرفته نمی شد و کسی گمان نمی کرد بتواند حتی برای اندک زمانی، در این حرفه دوام بیاورد، قابلِ توجه است. البته او در این میزان ثروت، تنها نیست و افرادی همچون جنیفر لوپز، جانی ماتیس، ریانا، شانیا تواین و تیلور سوئیفت نیز با اندکی بالا و پائین، همین میزان اندوخته را کسب کرده اند. لوپز که سال هاست به عنوانِ خواننده، بازیگر و طراح مد فعالیت می کند و درواقع برعکس تصور عمومی؛ او از مسیر موزیک وارد بازیگری نشد و پیش ازآنکه اولین آلبوم استودیویی خود را در سال 1999 منتشر کند؛ در فیلم هایی مانند آناکوندا و خارج از دید حضور یافته بود. تنوع فعالیت ها و البته استقبال عمومی در سطح جهانی از آثار او باعث شده تا در این فهرست قرار گیرد. می رسیم به جانی ماتیس آمریکایی که 82ساله است و همچنان در اوج قرار دارد؛ او با یک دوجین آلبوم تحسین شده؛ در رده 73 چارت بیلبوردِ موفق ترین موزیسین های تاریخ قرار دارد. درکنارِآنها باید به چهره جوان تری به نامِ ریانا اشاره کنیم که از جغرافیای باربادوس وارد مسیر شهرت جهانی شده و در ژانرهای مختلفی فعالیت کرده است. جالب آنکه او در فهرست 2018 رسانه Wealthy Gorilla قرار نداشت اما حالا جزو نام های بالای این لیست است. وضعیت برای شانیا تواین نیز به لحاظِ میزان دارایی در 2019، مشابه است؛ این خواننده و ملودی ساز کانادایی، توانسته بیش از 100میلیون نسخه از آثارش را در جهان به فروش برساند و به این ترتیب، یکی از پرفروش ترین زنان تاریخ موسیقی کانتری ست. تیلور سوئیفت می گوید: مهم نیست چه اتفاقی در زندگی می افتد؛ با دیگران خوب باشید؛ چون این ماندگارترین میراثی ست که می توانید از خود به جا بگذارید البته درموردِ او، باید درنظر داشت که اگر نتواند به شخصه نام و یادی نیک از خود به جا بگذارد؛ اما ثروت انبوهی برای بازماندگانش به یادگار خواهد گذاشت؛ آن هم 400میلیون دلار فقط تااینجایِ کار! یکی از ویژگی های منحصربه فرد آثار سوئیفت این است که روایتی از زندگی خود را در کارهایش بازتاب می دهد. درضمن، باید گفت که او نه تنها دومین چهره جوان این فهرست 25نفره است؛ بلکه جوان ترین زن این گروه نیز محسوب می شود.
نفر بعدی در این فهرست، توبی کیت است؛ خواننده ای در سبک کانتری از آمریکا که هم در بازیگری تجربیاتی داشته و هم به عنوانِ تهیه کننده موزیک، در این صنعت حضور دارد. او توانسته از همین مسیر، به 365میلیون دلار دست پیدا کند.
هنرمندی بنام همچون چر (شر) نیز جایگاهی درخور در این لیست دارد؛ البته وقتی ثروت شما هم 360میلیون دلار باشد، چنین اتفاقی دورازذهن نخواهد بود. شهرت جهانی این خواننده ارمنی تبار، از دهه 60 میلادی شروع شد و البته دراین مسیر نباید نقش همسر قدرتمندش سانی بونو را از یاد برد که دستی بر آتش سیاست نیز داشت. بی شک شما هم قطعه معروف I Got You Babe را شنیده اید که نتیجه تلاش هردویِ آنهاست و به پرفروش ترین اثر مشترک شان تبدیل شد.
گارث بروکس؛ چهره ای برای علاقه مندان قدیمی تر موزیک است که تلفیق زیبای پاپ و راک را در آثار کانتری او شنیدند و لذت بردند. او البته تنها متعلق به قدیم نیست و دامنه فعالیت هایش در سال های اخیر، باعث شده تا نسل جدید هم کارهایش را بشنوند؛ ازاین رو، ارزش دارایی هایش از 330میلیون دلار افزون شده و پابه پای چهره های جدید، در این فهرست رقابت می کند.
درست بعد از یک چهره کلاسیکِ راک، نوبت به چهره ای کاملاً امروزی می رسد؛ کِیتی پِری. او علاوه بر خوانندگی؛ توانسته به عنوانِ یک داور زبردست نیز در مسابقات تلویزیونی، خودی نشان دهد. پِری با 330میلیون دلار، در جایگاه سیزدهم این فهرست حضور دارد.
اگر بخواهیم یکی از جنجالی ترین چهره های موزیک در سال های اخیر را نام ببریم، بی شک لیدی گاگا یکی از اولین اسم هایی خواهد بود که به ذهن متبادر می شود. او که پارسال با یک اثر سینمایی ساخته بردلی کوپر به نامِ ستاره ای متولد شده توانست تجربه بسیارموفقی را در عرصه بازیگری به جا بگذارد؛ تاکنون 27میلیون نسخه از آثارش را در جهان به فروش رسانده و با 320میلیون دلار ثروت، رده 20 فهرست 2019 رسانه اقتصادی Wealthy Gorilla را به نامِ خود سند زده است.
بازهم یک چهره کلاسیک در ژانر کانتری که او نیز تجربه های تهیه کنندگی و بازیگری را از سر گذرانده؛ میزان دارایی جرج استریت را 300میلیون دلار برآورد کرده اند. او که به سلطان کانتری شهرت دارد؛ یکی از اثرگذارترین و محبوب ترین هنرمندان موسیقی آمریکاست. دو چهره 300میلیون دلاری دیگر این فهرست، ماریا کری و شکیرا هستند. حرفه موزیک ماریا کری با کمپانی کلمبیا ریکوردز اوج گرفت و نخستین آلبومش مشتمل بر چهار قطعه ای بود که در جدول 100 اثر موفق بیلبورد جا گرفتند؛ اتفاقی که به ندرت در این صنعت پیش آمده است. از آثار او در جهان، بیش از 200میلیون نسخه به فروش رفته که این نیز یک عدد جادویی ست. سومین چهره 300میلیون دلاری، جوان تر از دونفر قبلی ست؛ شکیرا که از خاک کلمبیا عازم تالار مشاهیر موزیک جهان شده و حالا درکنارِ فعالیت در عرصه پرزرق وبرق موزیک؛ در امور خیریه و تجارت نیز حضوری پررنگ دارد.
جاستین بیبر بسیار کم سن بود که که نامش در عرصه موزیک جهانی درخشید؛ او همین حالا هم فقط 25سال دارد و به عبارتی، جوان ترین چهره این فهرست است. بیبر درحالی وارد این سیاهه شده که ارزش دارایی هایش را 285میلیون دلار تخمین زده اند. این یعنی، در جهان موزیک، خواننده جوان دیگری را نخواهید یافت که ثروتی معادل او اندوخته باشد! خودش می گوید: من دنبالِ این هستم تا به شیوه ای مثبت، بر دیگران تأثیر بگذارم؛ پیام من این است که شما هم می توانید به آنچه می خواهید برسید؛ اگر همه فکر و توجه تان را معطوف به آن کنید .
و آخرین نام این فهرست؛ نانا موسکوری ست که به کشور یونان تعلق دارد. او یکی از پرفروش ترین موزیسین ها و خواننده های جهان است که طی دوران حرفه ای اش، فروش بیش از 200میلیون نسخه آلبوم و قطعاتش را تجربه کرده است. این هنرمند، آثارش را به 10 زبان ارائه داده است.