گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری ورزشی

روز آزمون فرا رسید؛ آیا حضور بانوان در ورزشگاه آزادی نمره قبولی می‌گیرد؟


بانوان علاقمند به فوتبال و آن‌هایی که برای دیدار تیم‌های ملی ایران و کامبوج بلیت تهیه کردند امروز می‌توانند این بازی را از نزدیک تماشا کنند.

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، سرانجام پس از کش و قوس های فراوان درباره بحث حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه ها قرار شده است با اخذ مجوز های لازم بازی امروز تیم های ملی ایران و کامبوج کمتر از 4 هزار نفر از بانوان برای تماشای مسابقه در ورزشگاه حضور داشته باشند. برای مهیا شدن این اتفاق که مستقیما با بحث های زیر ساختی و سخت افزاری حضور بانوان ارتباط داشت تا حدودی شرایط اولیه برای پذیرایی از تماشاگران خانم محیا شد.

پیگیری برای حضور بانوان در ورزشگاه ها از چه زمانی آغاز شد؟

موضوع حضور بانوان در ورزشگاه ها از میانه های دهه 80 مطرح شد. اما در آن زمان با توجه به شرایط نامناسب زیرساخت ها و جو فرهنگی نه چندان ایده آل ورزشگاه ها، هیچگاه حالت عملیاتی به خود نگرفت.

در سال های اخیر شاهد بودیم برخی بانوان علاقه مند به فوتبال برای رسیدن به هدف خود با چهره مبدل وارد ورزشگاه شدند؛ که البته این امر به یکی از سوژه های جنجالی رسانه ای و فضای مجازی در داخل و خارج از کشور تبدیل شد. لزوم تقویت زیرساخت ها برای حضور بانوان یکی از مهم ترین مباحثی بود که تا زمان فراهم نشدن امکان حضور میسر نبود.

حضور بانوان در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا و دیدار های تدارکاتی تیم ملی پیش از جام ملت های 2019

24 مهر 97 و در جریان دیدار تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران مقابل بولیوی که با برتری 2 بر یک شاگردان کارلوس کی روش همراه شد، با نظارت فدراسیون فوتبال حدود 200 خانم توانستند برای تماشای بازی وارد ورزشگاه آزادی شوند. پس از این بازی هم در دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا بین تیم های فوتبال پرسپولیس - کاشیما آنتلرز و همچنین دیدار دوستانه تیم ملی با ترینیداد و توباگو مجوز حضور تعداد بسیار محدودی از بانوان در ورزشگاه صادر شد. رئیس سوئیسی فیفا که همراه با شیخ سلمان، رئیس AFC برای تماشای بازی پرسپولیس و کاشیما به تهران آمده بودند پس از بازی از اینکه حدود هزار خانم ایرانی توانستند فینال مهم ترین رقابت باشگاهی قاره کهن را از نزدیک تماشا کنند از فدراسیون ایران تمجید و اظهار کرد: بسیار خوشحال شدم که برای اولین بار در سال های اخیر به تماشاگران زن ایرانی اجازه داده شد تا مسابقه فوتبال را از نزدیک ببینند. این که بیش از یک هزار تماشاگر زن توانستند تیم مورد علاقه خودشان را تشویق کنند، حقیقتی بسیار مهم و حائز اهمیت است و باعث می شود این رقابت خاص تر شود.

تقویت زیرساخت ها کلید ورود بانوان به ورزشگاه ها

بحث اخذ مجور برای چنین موضوع مهمی منوط به تجهیز ورزشگاه ها و مواردی مانند بلیت فروشی الکترونیکی، گیت های بازرسی، دوربین های مداربسته، صندلی های شماره گذاری شده بود که می توانست سبب تسریع این روند شود. از طرفی جداسازی مسیر های ورود بانوان، تجهیز سرویس های بهداشتی و مسائلی مانند آن هم جزو دیگر مواردی بود که رعایت آن ها برای حضور بانوان در ورزشگاه ها الزامی است.

اظهارات مسئولان در مورد ورود بانوان به ورزشگاه ها

مسئولان ورزش کشورمان و حتی مقام های دولتی در ماه های اخیر بار ها از فراهم بودن زیرساخت ها برای حضور بانوان خبر دادند. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور 21 شهریور به صراحت اعلام کرد: در حیاط دولت در تایید حضور خانم ها در ورزشگاه ها سخن گفتم. حتی در آن قسمت که عنوان کردم در شرایط فعلی به دلیل وجود فحاشی در استادیوم ها این حضور را به مصلحت نمی دانم، بلافاصله از تمهید وزارت ورزش و جوانان برای تغییر شرایط سخن گفتم و تاکید کردم که دولت وزیر ورزش را مامور کرده تا همین شرایط را نیز مدیریت کند تا خانم های محترمه علاقه مند به حضور در ورزشگاه ها بتوانند در شرایطی مناسب، مسابقات را در استادیوم تماشا کنند. با توجه به اینکه برای بازی های ملی زیرساخت های لازم فراهم شده، امیدوارم با حسن مدیریت مسئولان، لیدر ها و سایر تماشاگران حاضر در ورزشگاه ها، این امکان برای بازی های باشگاهی نیز فراهم شود.

مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان هم بار ها درباره روی فراهم شدن زیرساخت ها برای ورود بانوان به ورزشگاه ها تاکید و این موضوع را مطلوب ارزیابی کرده است.

او 28 شهریور در حاشیه نشست هم اندیشی با روسای فدراسیون های ورزشی اظهار کرد: زیرساخت ها در تمام استادیوم های کشور برای ورود زنان به ورزشگاه ها آماده است. ورودی جداگانه، جایگاه ویژه زنان، سرویس بهداشتی جداگانه، معبر ها و راهروی جداگانه، جایگاه و انتظامات جداگانه همگی آماده است تا زنان با رعایت ملاحظات فرهنگی و شرعی و امنیت کامل وارد ورزشگاه ها شوند.

سلطانی فر افزود: امیدواریم با هماهنگی که با نهاد های مرتبط و ذیربط به عمل خواهد آمد به مرور بتوانیم ابتدا شاهد حضور زنان در رقابت های ملی باشیم و کم کم عرصه را گسترش دهیم.

بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم بار ها با تاکید بر لزوم تقویت زیرساخت های حضور بانوان در ورزشگاه ها را حق طبیعی آن ها دانسته اند.

طیبه سیاوشی، نماینده تهران و رئیس کمیته ورزش کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جدیدترین اظهارات خود درباره حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی ایران و کامبوج گفت: متاسفانه به عنوان هوادار و تماشاگر در چهار دهه اخیر با وجود اینکه منع قانونی وجود نداشته، اما این فرصت برای بانوان وجود نداشته که بتوانند در ورزشگاه حضور داشته باشند. برای اولین بار است که برای بازی ایران و کامبوج خانم های ایرانی می توانند با یک عقبه چهل ساله مطالبه تاریخی خود را وصول و بلیت خریداری کنند. مهم ترین و بزرگترین معضل که درباره حضور زنان در استادیوم ها مطرح می شود خروج آن ها از استادیوم است.

نمایندگان فیفا ورزشگاه آزادی را تایید کردند

در سفر اخیر نمایندگان فیفا به تهران برای بررسی شرایط ورزشگاه آزادی بحث زیر ساخت های ورزشگاه مورد تایید قرار گرفت و حتی مصوب شد برای اولین بار بانوان با خرید بلیت الکترونیکی به ورزشگاه بیایند. اهمیت حضور بانوان ایرانی در این دیدار به حدی است که اینفانتینو در مراسم اخیر برترین های فوتبال جهان بار دیگر روی این موضوع تاکید کرد و گفت: در بازی بعدی ایران که در تاریخ 10 اکتبر در ورزشگاه آزادی برگزار می شود، بانوان به ورزشگاه خواهند آمد. این امر مهمی برای ما است. در سال های گذشته این اتفاق در ایران نیفتاده است مگر در برخی از بازی ها به صورت استثنا بانوان وارد ورزشگاه شدند.

اکنون چهار جایگاه برای بازی ایران و کامبوج در اختیار بانوان قرار گرفته و حضور چهار هزار بانوی ایرانی در این بازی قطعی است. همچنین یوری ژورکائف ستاره سابق تیم ملی فرانسه هم در صدر هیئت اعزامی فیفا برای بررسی روند ورود بانوان ایرانی و ارائه گزارش به مقام های بالاتر وارد ایران خواهد شد.

تاکنون چهار جایگاه A 6، A 7، A 8 A 9 در طبقه اول ورزشگاه آزادی برای حضور حدود 4 هزار خانم در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه آن ها باید از درب شرقی ورزشگاه وارد شوند. بانوان می توانند از پارکینگ های 19 و 20 ورزشگاه آزادی استفاده کنند و به دنبال عبور از پنج گیت بازرسی که در ضلع شرقی ورزشگاه موجود است حدود 5 دقیقه پیاده روی کرده و از طریق تونل شماره 2 و در جایگاه های در نظر گرفته شده مستقر شوند. همچنین در این جایگاه ها دوربین های چهره زن نصب و با استفاده از حفاظ های آهنی بین جایگاه بانوان و آقایان جداسازی شده است. شنیده می شود قرار است نزدیک به 200 پلیس زن هم در جایگاه مخصوص بانوان مستقر شوند.

در روز های اخیر شورای تامین استان تهران برای فراهم شدن تمام شرایط این موضوع و کنترل دقیق حضور بانوان، جلسات مختلفی برگزار کرده است و به نظر می رسد با تمهیدات در نظر گرفته شده مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.

سایت فدراسیون فوتبال نحوه ورود بانوان به ورزشگاه را اعلام کرد:

بانوان جهت حضور در ورزشگاه آزادی باید از طریق پارکینگ اتوبوسرانی جنب درب شرقی استادیوم آزادی در این مجموعه حضور یابند.

بانوان گرامی جهت حضور در استادیوم آزادی باید با همراه داشتن کارت ملی و پرینت بلیت مسابقه از ساعت 13:30 وارد پارکینگ اتوبوسرانی ضلع شرقی ورزشگاه شوند.

بدیهی است، اشخاصی که موفق به خرید بلیت نشده اند به هیچ عنوان نمی توانند در ورزشگاه حضور یابند.

انتهای پیام/