گلستان شدن گلستان با پذیرایی از 4 شهید گمنام


معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه نینوا گلستان گفت: این استان مفتخر به حضور 4 شهید گمنام خواهد بود.
گلستان شدن گلستان با پذیرایی از 4 شهید گمنام
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از گرگان؛ علی خالقی معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه نینوا گلستان افزود: مردم شهیدپرور گلستان روز شنبه 28 بهمن ماه، ساعت 13 به استقبال این آلاله‌های خوش‌نام در محل میدان بسیج گرگان می‌روند.

وی افزود: یکی از شهدایی که در دانشگاه آزاد گرگان تدفین خواهند شد 22 ساله و مربوط به عملیات کربلای 6 در منطقه سومار و دیگری نیز 22 ساله و مربوط به عملیات محرم در منطقه شرهانی تفحص شده‌اند.

خالقی اضافه کرد: ایثار و شهادت عالی‌ترین مفهوم الهی و حاصل متعالی‌ترین ارزش‌هایی است که می‌تواند جامعه انسانی را به تکامل و تعالی برساند.
 
انتهای پیام/ق
 
 

پذیرایی از شهیدان گمنام

آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟


همه ما میدانیم که اگر چند روزی به بدن ما آب نرسد قطعا از بین خواهیم رفت پس آب از طلا و هر گنجی ارزشمند‌تر است.
آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟
به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ بدون موبایل، ماشین، طلا و خیلی از چیز‌های دیگر می‌توان زندگی کرد، اما بدون آب بیش از چند روز نمی‌توان زنده ماند و حیات نابود خواهد شد پس آب گران بها‌تر از هر گنجی است که روی زمین وجود دارد.

سالهاست مقامات دولتی، کارشناسان و شهروندان مسئول در مورد ابعاد رو به گسترش کمبود آب در ایران هشدار می‌دهند.
 
آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟

کاهش سطح آب و خشک شدن دریاچه ها، پائین رفتن بستر آب‌های زیرزمینی در بسیاری از نقاط کشور، خشک شدن آب برخی رودخانه ها، کاهش سطح ذخیره آب پشت اغلب سد‌های کشور، تخلیه تعدادی از روستا‌ها طی چند دهه گذشته، گسترش کویر و بیابان‌های لم یزرع و خشک، هر روز سرزمین ما و ساکنان آنرا به سوی کم آبی و خشکسالی نزدیک می‌کند.

اقلیم خاص کشورمان که در ناحیه کم آب دنیا قرار گرفته و تغییرات اقلیمی شدید که جهان را تحت تاثیر قرار داده است کم کم به مناطق پر آب و خوش آب هوا مانند شمال هم رسیده و گلستان از این قاعده مستثنی نیست.

دو سوم استان گلستان در مناطق شمالی خشک و نیمه خشک قرار دارد و از این رو مردم این مناطق در سال‌های اخیر با واژه خشکسالی بیشتر آشنا شده اند.
 
آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟

به گفته مهندس علی نظری مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای، بارندگی امسال تاکنون 364 میلی متر بوده است که نسبت به سال گذشته 8 درصد افزایش را شاهد هستیم، ولی در دراز مدت همین عدد 381 میلی متر بوده است که کاهش 4 و نیم درصدی بارش را نسبت به درازمدت نشان می‌دهد.
 
آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟

وی افزود: در حال حاضر 65 میلیون متر مکعب آب پشت سد‌های استان ذخیره شده است که 24 درصد حجم مخازن سد‌های استان را تشکیل می‌دهد این در حالی است که، سال گذشته 108 میلیون متر مکعب ذخیره مخازن سد‌های استان بود که کاهش 40 درصدی را نشان می‌دهد.

در هفته‌های گذشته و در جریان سفر وزیر نیرو به استان گلستان بیشتر هشدار کمبود آب را لمس کردیم.

روستا‌های مرزی استان گلستان اغلب با مشکل آب مواجه اند چیزی که تقریبا تمام نمایندگان استان در جلسه شورای اداری استان از وزیر نیرو برای حل آن کمک خواستند.

اردکانیان وزیر نیرو گفت: در بخش مدیریت مصرف و ذخیره آب این مایه حیات بخش درست کار نکرده ایم و اشتباهات زیادی داشته ایم که باید برای رفع مشکلاتی که حالا دامن گیر ما شده است تلاش کنیم و این تلاش فقط با همکاری مردم و مسئولان در کنار هم میسر خواهد بود.
 
آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟

اردکانیان ادامه داد: ما باید در مصرف آب با مدیریت جدی این منبع ارزشمند را برای آینده ذخیره کنیم.


اگر چه برخی حرف‌های وزیر برای گفتن دیر است، اما می‌گویند ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است ...

 
مثل این جمله شاید خود ما مردم باشیم که به هر قدر توانایی مان بود صرفه جویی کنیم.

مصداق این موضوع را در یکی از ساختمان‌های شهر گرگان دیدم و انگیزه تهیه گزارشم شد.

به دعوت صاحب ساختمان به طبقه پنجم رفتم جایی که با دیدن آن شگفت زده شدم برایم عجیب بود در دمای هوای 45 درجه، بحران کم آبی و هزینه‌های بالای آب چگونه توانسته بود از پشت بام خانه اش گلستان بسازد؟
 
آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟

از آقا مهدی خواستم راز ساختن این گلستان را به ما بگوید، آقا مهدی گفت: در طول یک سال گذشته پس از هر بارندگی آب‌های روان پشت بام را در منبع آب ذخیره کرده ام و هر وقت که نیاز به آبیاری داشته باشم از آب باران ذخیره شده برای آبیاری استفاده می‌کنم و همیشه این باغچه بالای ساختمانم سرسبز است.
 
آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟

با کمی جستجو متوجه شدم چند اداره در گرگان نیز این کار را انجام می دهند یکی این ادارات، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است.

میقانی مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان گفت: در تمام بخش‌های این اداره بر روی سقف سیستم جمع آوری آب را تعبیه کردیم و تمامی آب‌های روان حاصل از باران را در منبع‌های بزرگ جمع آوری کرده و در طول سال از آن استفاده می‌کنیم.
 
آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟

وی افزود: در اینجا حتی ماشین‌های اداره و کارمندان نیز با همین آب ذخیره شده در تانکر‌ها شسته می‌شود و پیشنهاد من به دیگر ادارات این است با کمی هزینه آب باران را در تانکر‌ها ذخیره و در مواقع لزوم برای آبیاری فضای سبز و سشتشوی ماشین‌ها استفاده کنند.


صدور پایان کار منوط به داشتن سیستم جمع آوری آب‌های سرگردان


مدیر عامل آب و فاضلاب شهری گلستان هم در این باره گفت: بر اساس تفاهم نامه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و شرکت آب و فاضلاب شهری، ساختمان‌هایی که جدید احداث می‌شوند باید سیستم جمع آوری آب‌های سرگردان و سیستم بازچرخانی آب را در ساختمان داشته باشند.
 
آیا گلستانی‌ها می‌توانند، به کاهش اثرات کم آبی این استان کمک کنند؟

رحمتی افزود: ساختمان‌هایی که به این سیستم مجهز باشند از تخفیف هزینه حق انشعاب آب و کاهش 20 درصدی کارمزد دفع فاضلاب در قبض برخوردار می‌شوند.

وی گفت: آب‌های خاکستری، فاضلاب تولید شده در خانه به جز فاضلاب توالت است که با سیستم بازچرخانی آب می‌توان از آن برای شستشوی غیر ضروری و آب دادن به طبیعت استفاده کرد.

با صرفه جویی در مصرف آب این منبع ارزشمند را برای نسل‌های آینده حفظ می‌کنیم، بنابراین برای حفظ این مایه حیات از هر ابزاری که می‌توانیم باید بهره بگیریم.


گزارش از فاطمه حبیبی
 
انتهای پیام / ا

کشف مواد شوینده قاچاق به ارزش بیش از 2 میلیارد ریال


فرمانده انتظامی گلستان از کشف مواد شوینده قاچاق به ارزش بیش از 2 میلیارد ریال در گرگان خبر داد.
کشف مواد شوینده قاچاق به ارزش بیش از 2 میلیارد ریال
سردار علی اکبر جاویدان فرمانده انتظامی گلستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از گرگان؛ گفت: در پی یک سری اقدامات پلیسی ماموران انتظامی گرگان موفق به شناسایی یک انبار بزرگ، پر از کالا‌های قاچاق شدند.

وی ادامه داد: پس از هماهنگی با مراجع قضایی، در بازرسی از انبار 97 کارتن مواد شوینده قاچاق به ارزش 2 میلیارد و 500 میلیون ریال کشف و ضبط شد.

سردار علی اکبر جاویدان افزود: در این رابطه یک نفر دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی و مواد شونده قاچاق نیز تحویل مراجع ذیصلاح شد.

انتهای پیام/م
 

مواد شوینده قاچاق به ارزش بیش از 2 میلیارد ریال کشف شد

هشدار‌های هواشناسی گلستان درباره بارش‌های رگباری


کارشناس هواشناسی از رگبار باران در پس فردا در استان خبر داد.
هشدار‌های هواشناسی گلستان درباره بارش‌های رگباری

هشدار‌های هواشناسی گلستان درباره بارش‌های رگباریبه گزارش در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ رحمان نیا کارشناس هواشناسی گلستان گفت: بر اساس الگو‌های پیش یابی با ورود سامانه بارشی پس فردا و روز دوشنبه بارش باران را در استان خواهیم داشت.

رحمان نیا افزود: پس فردا و روز دوشنبه هفته آینده آسمان استان نیمه ابری تا ابری همراه با رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید انتظار می‌رود.

وی ادامه داد: ورود این سامانه ناپایدار تا آخر هفته در استان باقی می‌ماند البته با شدت کمتر، ولی در نواحی مرتفع احتمال بارش تا پایان هفته ادامه دارد.

وی ادامه داد: پس فردا به دلیل بارش‌های رگباری و وزش باد سواحل دریای خزر استان گلستان مواج خواهد بود.

وی در پایان افزود: هشدار‌های هواشناسی جدی گرفته شود و به دلیل بارش‌ها اب گرفتگی معابر دور از انتظار نیست.

انتها /گ

رگبار باران در استان گلستان

مسئولان با انسجام مشکلات مردم را حل کنند


نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: همه مسئولان با وحدت، انسجام و برنامه ریزی مشکلات مردم را حل کنند.
مسئولان با انسجام مشکلات مردم را حل کنند

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ آیت الله نور مفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان امروز در نماز وحدت بخش جمعه در گرگان گفت: مردم ما با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند که مسئولان ما با وحدت و انسجام طوری برنامه ریزی کنند که مشکلات مردم را حل کنند.

وی افزود: مسئولان بن بست‌هایی را که وجود دارد را از میان بردارند که با برداشتن آن خیلی از مشکلات حل خواهد شد و بعضی‌ها هم می‌خواهند واقعا کاری انجام دهند، اما برای آن‌ها گره به وجود می‌آورند.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: از استاندار گلستان می‌خواهم در مورد برخی از بن بست‌هایی را که دیگران درست می‌کنند شخصا وارد شوند و مسائل را حل کنند و امیدواریم استان در یک تحول اساسی و مثبت اقتصادی قرار بگیرد.

وی با اشاره به 26 مرداد سالروز بازگشت آزادگان گفت: آزادگان در دوران جنگ و بعد از آن در اسارت بودند و رژیم بعثی را تحمل کردند و صلابت جمهوری اسلامی را نشان دادند و از خدای متعال می‌خواهم آزادگان همچنان آزاده بمانند.

انتهای پیام /م
 
 

خطبه های آیت الله نورمفیدی در گرگان

احیای عرصه های طبیعی آسیب دیده از طرح‌های معدنی کشور


با اختصاص ردیف بودجه‌ای خاص 1 هزار و 700 هکتار از عرصه‌های طبیعی آسیب دیده از فعالیت معدنی کشور بازسازی و احیاء شد.
احیای عرصه های طبیعی آسیب دیده از طرح‌های معدنی کشور
به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛مدیر کل حفاظت و حمایت از عرصه‌های منابع طبیعی کشور  در گردهمایی مدیران حفاظت از منابع طبیعی کشور در گرگان گفت: از سال 1386 تاکنون بیش از 66 میلیون هکتار برای طرح‌های معدنی از سوی وزارت صنعت، معدن برای اجرای طرح استعلام شد که تنها با دو و نیم میلیون هکتار آن موافقت شده است.

بهمن افراسیابی گفت: از پارسال با اختصاص ردیف بودجه‌ای، کار احیای منابع ملی آسیب دیده در عرصه‌های طرح‌های معدنی آغاز شده است.

وی افزود: تا کنون 1 هزار و 700 هکتار از این عرصه‌های آسیب دیده معدنی بازسازی شد.

حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان هم گفت:: 15 درصد از حقوق و درآمد دولتی اکتشاف معادن به حساب خزانه دولت برای احیاء جنگل‌ها واریز می‌شود.

همچنین قزلسفلو میدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری گلستان با اشاره به اینکه در گلستان با استعلام 163 مورد اجرای طرح معدنی در عرصه‌های منابع ملی موافقت شد افزود: این فعالیت‌ها در زمینه شن و ماسه، سنگ لاشه، ذغال سنگ، ید و صدف کوهی در سطح 82 هزار هکتار است.

در این گردهمایی دو روزه مدیران حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی آخرین اقدامات اجیا و بازسازی عرصه‌های ملی که طرح‌های معدنی در آن اجرا شده است را بررسی کردند.
 
 
انتهای پیام /ن
 

منابع ملی کشور احیا می شوند

 

منبع : خبرگزاری صداوسیما

>