احزاب به مسائل اجتماعی نیز ورود کنند
معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در نشست با شوراها، تشکل‌های مردمی، نمایندگان احزاب، نخبگان و کار آفرینان استان کرمان، حول محور گفتگوی ملی خانواده و بین نسلی صحبت کرد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان معصومه ابتکار دراجتماع نخبگان وکارآفرینان ونمایندگان تشکل‌های مردمی استان در تالار اجتماعات شهید مرتضوی استانداری کرمان گفت: ما برای پیشبرد مسائل اجتماعی در زمینه خانم‌ها و خانواده، وضعیت محیط زیست و اشتغال نیازمند برنامه ریزی صحیح در استان هستیم.

وی افزود: تفاهم نامه‌ای با استان تفاهم نامه درخصوص برنامه توسعه خانواده وزن داشتیم که در همه کشور آن را امضا کنیم، این یکی از برنامه‌های مهم در زمینه خانواده و زنان است.

ابتکار با اشاره به اینکه یکی از ابعاد مهم در دولت قانونمند و توانمند کردن مشارکت مردم در قالب سازمان‌های مردم نهاداست، اظهار کرد: دولت باید خصوصی سازی کند و جایی لازم است کار را به مردم بسپارد.

رئیس حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد:ما از نزدیک با آسیب‌های استان آشنا شدیم، خیریه‌های توانمند، تشکل‌های مردمی برای آموزش و مهارت افزایی نقش اساسی دارند ودولت باید جهت دهی کند.

وی سپس افزود:در مسائل مختلف مشکل این بود که دولت بیش از حد ورود پیدا کرد در حالیکه در همه جای دنیا دولت زیر ساخت‌ها وفضای امن را فراهم می‌کند، مردم نیز باید آینده نگری و مطالبه گری داشته باشند که در کشورما دولت یازدهم و دوازدهم این جهت گیری را درحمایت از تشکل‌های مردم نهاد دارد.

ابتکار با اشاره به اینکه احزاب و تشکل‌ها می‌تواند در جهت کار آفرینی موثر باشد گفت:احزاب و تشکل‌ها همچنین می‌توانند در اشتغال پایدارو روستایی موثر باشند، دانشگاهیان و نخبگان نیز باید بحث توان افزایی را ایجاد کنند تا ما بتوانیم اشتغال پایدار را داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت:بحث توانمند سازی در حوزه اشتغال از برنامه‌هایی است که ما داریم، کار آفرینی در حوزه‌های محیط زیست یعنی مشاغل سبز، فاز دوم تاب آوری مقابله با آسیب‌ها، قانون و دستور العمل دولت دوازدهم است که ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی و کلیدی را زنان بر عهده بگیرند.

وی گفت:یکی از مسائل بعدی که مهم است موضوع سلامت جامعه که ریشه در سلامت خانواده دارد، ما گفت: وگوی ملی خانواده‌ها را شروع کرده ایم که ضرورت کنونی جامعه ماست و باید از درون خانواده شروع کنیم و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته است.

ابتکار اظهار کرد:احزاب علاوه برنگاه سیاسی، باید نگاه اجتماعی هم داشته باشند، امروز محیط زیست از عواملی است که پیش برنده است چرا که آسیب دیدن محیط زیست باعث پدیده مهاجرت و خالی شدن روستا‌ها و در نتیجه آن ایجاد حاشیه نشینی می‌شود که خود بحران‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را به دنبال می‌آورد.

رئیس حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد:توجه به روستا و اشتغال و توانمند سازی و تاب آوری در روستا‌ها برای ما بسیار مهم است.

ابتکار با اشاره به اینکه درصد بیکاری زنان تحصلیکرده در استان کرمان دو برابر بیکاری مردان است اظهار داشت: این نرخ در کشور و حتی در برخی از استان‌ها بیشتر است.

وی تصریح کرد: بانوان باید در مسائل اشتغالی غیر سنگین مانند فناوری‌های نوین و کارآفرینی‌های متعدد مشغول شده و دو لت زیر ساخت و بستر این مسائل را فراهم کند.

معاون رئیس جمهور ابراز کرد: طرح گفتگوی ملی خانوادگی که یکی از زیر مجموعه‌های آن گفتگوی بین نسلی است باید هرچه سریع‌تر اجرایی شود که مقدمات ان انجام شده است.

وی بر شنیدن صدای همه نسل‌ها به ویژه دهه هفتادی‌ها که با پیشرفت‌های دیجیتالی امروز اندکی نگرش متفاوت نسبت به گذشتگان دارند تاکید کرد وبیان داشت: این موضوع در این طرح دیده شده است، دولت به تنهایی نمی‌تواند کار کند ونیاز به مشارکت ومطالبه گری مردم دارد.

حمیدرضا رشیدی رییس دانشگاه علوم پزشکی نیز دراین جلسه با اشاره به تدوین سند سلامت زنان استان کرمان گفت:: با توجه به اینکه جمعیت استان کرمان ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است و نیمی از آنان را زنان تشکیل می‌دهند پس سلامت زنان نیاز به توجه بیشتری دارد.

وی افزود: مرگ و میر زنان در برخی از گروه‌های سنی کمتر از مردان است، اما زنان آسیب پذیرتر هستند.

رشیدی اظهار کرد: هدف از تدوین این سند، حفظ و ارتقای سلامت زنان استان کرمان در ابعاد جسمی روانی معنوی و اجتماعی و ارتقای سلامت زنان استان کرمان در راستای ارزش‌های متعالی نظام جمهوری اسلامی ایران و تلاش در جهت رفع موانع اجتماعی فرهنگی و سیاسی است.

رشیدی گفت: بیشترین درصد اعتیاد زنان در کشور در استان خراسان، تهران و کرمان است و علت آن وجود دیدگاه‌های نادرست در جامعه در خصوص اعتیاد زنان، ضعف برنامه‌های مبارزه با مصرف مواد، آسیب‌های اجتماعی، نقص و کمبود قوانین حمایتی در حوزه زنان و دسترسی محدود به خدمات درمانی ترک اعتیاد است.

وی اظهار داشت: بیشترین علت مرگ و میر در زنان به علت بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، مواد مخدر و بیماری‌های روحی و روانی و بیماری‌های تنفسی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: هرچقدر دانشگاه علوم پزشکی تلاش کنند تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد می‌تواند ایفای نقش کنند و نیاز به همکاری سازمان‌های مختلف برای بالا بردن این درصد است.

محمدجواد فدایی معاون استاندارکرمان نیزدر این جلسه گفت: استان کرمان جز استان‌هایی بوده است که به دنبال روش‌های نو و تازه برای توسعه بوده است و در زمان استانداری رزم حسینی هم همین رویه را دنبال می‌کند.

وی افزود: به خصوص در بحث معین‌های اقتصادی برای توسعه مناطق مختلف استان کار‌های خوبی شده است هرچند علی رغم اینکه دولت امکاناتی را در اختیار قرار داده است، ولی تناقض‌هایی وجود دارد که توسعه انجام نمی‌شود و یا کند انجام می‌شود.

فاطمه السادات حسینی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان نیز دراین جلسه از رتبه برتر مشارکت اقتصادی بانوان کرمان در کشور خبرداد وگفت: ما طرح‌های ملی داریم که می‌تواند برای سایر استان‌ها مطرح شود و زنان همان طور که تاثیر گذاری و تاثیر پذیری در پیروزی انقلاب داشته باشند در ادامه انقلاب هم داشته باشیم.

وی تصریح کرد: طرح صبا بانو و طرح شورای راهبردی زنان فرهیخته که برای اجرای آن ما ۳۰ صنف را شناسایی کرده ایم، می‌تواند در تصمیم گیری‌ها مفید باشد این طرح برای تحکیم خانواده و تعالی جایگاه زن در جامعه نقش آفرینی می‌کند.

درپایان تمبر وکتاب‌های حوزه سلامت نیز رونمایی شد.

انتهای پیام/ح

معاون رئیس جمهور برتوجه به نقش اجتماعی احزاب تاکید کرد
موتورسواران برتر معرفی شدند
رقابت های انتخابی موتور کراس استان کرمان به منظور شرکت در مسابقات قهرمانی کشور با معرفی نفرات برتر در پیست موتور کراس صاحب الزمان کرمان به کار خود پایان داد.

رضا نیک زاد، دبیر هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان  گفت: رقابت های انتخابی موتور کراس استان کرمان برای شرکت در مسابقات قهرمانی کشور با حضور ۲۵ شرکت کننده از شهرستان های کرمان، رفسنجان، بم و شهربابک در پیست موتور کراس صاحب الزمان کرمان برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه این رقابت ها در ۶ کلاس برگزار شد، افزود: در پایان، در کلاس ۶۵ سی سی، پویا دهنوی و ابولفضل اسدی به ترتیب بر سکوهای اول و دوم ایستادند.

نیک زاد تصریح کرد: در کلاس ۱۵۰ سی سی نوجوانان نیز پوریا ثابتی و امیر حسین علی بیگی اول و دوم شدند.

وی یادآور شد: در کلاس ۲۵۰ سی سی جوانان هم محسن نادری و آیین صنعتی جوان عناوین اول و دوم را از آن خود کردند.

نیک زاد گفت: در کلاس ۴۵۰ سی سی بزرگسالان نیز سینا باقدم و صالح برخوردار مقام های اول و دوم را کسب کردند.

وی افزود: در کلاس ۲۵۰ سی سی پیشکسوتان نیز شهرام سیف الدینی اول شد و در کلاس ۴۵۰ سی سی پیشکسوتان منصور صنعتی جوانان و عباس پور محمدی در جایگاه های اول و دوم قرار گرفتند.

نیک زاد با اشاره به اینکه منتخبان به مسابقات موتور کراس قهرمانی کشور اعزام می شوند، تصریح کرد: مسابقات موتور کراس قهرمانی کشور ۱۴ اردیبهشت جاری به میزبانی تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/ب

پایان مسابقات انتخابی موتور کراس در کرمان

 

 

ذره‌ای از تخلفات شرکت ملی صنایع مس کوتاه نمی آئیم
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:گزارش نهایی تخلفات شرکت مس آماده می شود و ذره‌ای از تخلفات هر کسی که در شرکت بوده کوتاه نخواهیم آمد.

به گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان   محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان کرمان در خصوص تخلفات شرکت ملی مس گفت:درخصوص تخلفات شرکت ملی مس دو حوزه مدیریتی داشتیم که شامل تخلف بوده است یک مور تخلف، زمان دولت نهم و دهم بوده است که پرونده ان به مراجع قضایی ارجاع داده شد و در حال پیگیری می‌باشد.

وی افزود:مورد دوم تخلف شرکت مس مربوط به مدیریت دولت یازدهم بوده است که اقای مرادعلیزاده مسئولیت داشت، پرونده تخلف در این دوره طبق گزارشی که به هیات تحقیق و تفخص داده ایم جمع بندی می‌شود.

پورابراهیمی افزود:گزارش حسابرسی هم با نظر دولت و همکاری وزارت صنعت، تهیه کرده بودیم که نزدیک ۱۵۰ صفحه تخلف بوده که در صحن به ان گزارش حسابرسی اشاره داشتم.

وی با بیان اینکه این تخلفات در هیات تفحصات در حال بررسی می‌باشد گفت:گزارش نهایی این تخلفات آماده خواهد شد، باید طبق قانون عمل شود و ذره‌ای  از تخلفات هر کسی که در شرکت بوده چه به صورت قصور  یا هر برنامه دیگری،کوتاه نخواهیم آمد مسیر آن  ادامه دارد و متخلف باید پاسخگوی تخلفات خود در دوران مسئولیت با غیر مسئولیت خود باشد.

پور ابراهیمی در خصوص کارخانه فلش (ذوب) نیز اظهار داشت:طبق بازدیدی که داشتیم اولین کار این است که باید هر چه سریعتر کارخانه اسید راه اندازی شود، تاخیر در کارخانه اسید خیانت به کارگران و حتی خود مدیران است، کارخانه اسید تا پایان آبان ماه راه اندازی خواهد شد.

وی در خصوص خام فروشی شرکت مس گفت:ما اعتقادمان بر این است که تکنولوژی تولید از مواد اولیه تا رسیدن به کاتدی که صادر می‌شود تکنولوژی قدیمی است باید این تکنولوژی به روز شود.

پور ابراهیمی ادامه داد:شرکت ملی صنایع مس باید به دنبال تکنولوژی جدید پیش رود، هر نوع حوزه تخصصی که نتیجه کار باشد که کمک کننده دانش فنی باشد شرکت ملی مس باید به اخرین دانش فنی و تکنولوژی تجهیز شود.

انتهای پیام/ح

از تخلفات شرکت مس کوتاه نمی آئیم
نماینده مرندوجلفا از اسب برزمین افتاد
نماینده مردم مرندوجلفا درمجلس در حین بازدید از تپه های شنی صفائیه رفسنجان از اسب برزمین افتاد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان محمدحسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم مرند وجلفادرمجلس  در حین سوارکاری تفریحی در حاشیه تپه های شنی صفائیه از اسب به زمین افتاد.

وی دراین حادثه دچار آسیب دیدگی جزئی شد.

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس روز گذشته و امروز را زا ظرفیت های اقتصادی شهرستان های رفسنجان وانار در استان کرمان بازدید کردند.

انتهای پیام/ح

آسیب دیدگی جزئی نماینده مرند وجلفا
تصادف منجر به فوت درمسیرارزوئیه- جیرفت
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان گفت: بر اثر حادثه واژگونی خودروی پژو ۴۰۵ سرنشینان این خودرو دچار حادثه شدند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان سیدمحمد صابری با بیان اینکه این حادثه در ساعت ۱۹:۳۰ و در کیلومتر ۹۰ محور جیرفت – ارزوئیه به وقوع پیوسته است گفت: بر اثر این حادثه ۶ نفر مصدوم و یک نفر جان باخته است.

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان افزود: بلافاصله بعد از دریافت گزارش واژگونی توسط مرکز ارتباطات، ۲ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد که متاسفانه یک زن ۵۰ ساله به علت شدت جراحات وارده شده قبل از رسیدن آمبولانس فوت شد.

وی افزود: مصدومین بعد از اقدامات اولیه درمانی توسط تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی، جهت تکمیل مراحل درمانی به بیمارستان امام حسین (ع) ارزوئیه منتقل شدند.

صابری تصریح کرد: مصدومین شامل ۳ کودک، ۲ مرد و یک زن با رده سنی ۶ تا ۵۰ سال هستند و حال عمومی تمامی مصدومین مساعد است.

انتهای پیام/ح

تصادف منجر به فوت در جاده ارزوئیه
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن