احزاب به مسائل اجتماعی نیز ورود کنند


معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در نشست با شوراها، تشکل‌های مردمی، نمایندگان احزاب، نخبگان و کار آفرینان استان کرمان، حول محور گفتگوی ملی خانواده و بین نسلی صحبت کرد.
احزاب به مسائل اجتماعی نیز ورود کنند

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان معصومه ابتکار دراجتماع نخبگان وکارآفرینان ونمایندگان تشکل‌های مردمی استان در تالار اجتماعات شهید مرتضوی استانداری کرمان گفت: ما برای پیشبرد مسائل اجتماعی در زمینه خانم‌ها و خانواده، وضعیت محیط زیست و اشتغال نیازمند برنامه ریزی صحیح در استان هستیم.

وی افزود: تفاهم نامه‌ای با استان تفاهم نامه درخصوص برنامه توسعه خانواده وزن داشتیم که در همه کشور آن را امضا کنیم، این یکی از برنامه‌های مهم در زمینه خانواده و زنان است.

ابتکار با اشاره به اینکه یکی از ابعاد مهم در دولت قانونمند و توانمند کردن مشارکت مردم در قالب سازمان‌های مردم نهاداست، اظهار کرد: دولت باید خصوصی سازی کند و جایی لازم است کار را به مردم بسپارد.

رئیس حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد:ما از نزدیک با آسیب‌های استان آشنا شدیم، خیریه‌های توانمند، تشکل‌های مردمی برای آموزش و مهارت افزایی نقش اساسی دارند ودولت باید جهت دهی کند.

وی سپس افزود:در مسائل مختلف مشکل این بود که دولت بیش از حد ورود پیدا کرد در حالیکه در همه جای دنیا دولت زیر ساخت‌ها وفضای امن را فراهم می‌کند، مردم نیز باید آینده نگری و مطالبه گری داشته باشند که در کشورما دولت یازدهم و دوازدهم این جهت گیری را درحمایت از تشکل‌های مردم نهاد دارد.

ابتکار با اشاره به اینکه احزاب و تشکل‌ها می‌تواند در جهت کار آفرینی موثر باشد گفت:احزاب و تشکل‌ها همچنین می‌توانند در اشتغال پایدارو روستایی موثر باشند، دانشگاهیان و نخبگان نیز باید بحث توان افزایی را ایجاد کنند تا ما بتوانیم اشتغال پایدار را داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت:بحث توانمند سازی در حوزه اشتغال از برنامه‌هایی است که ما داریم، کار آفرینی در حوزه‌های محیط زیست یعنی مشاغل سبز، فاز دوم تاب آوری مقابله با آسیب‌ها، قانون و دستور العمل دولت دوازدهم است که 30 درصد پست‌های مدیریتی و کلیدی را زنان بر عهده بگیرند.

وی گفت:یکی از مسائل بعدی که مهم است موضوع سلامت جامعه که ریشه در سلامت خانواده دارد، ما گفت: وگوی ملی خانواده‌ها را شروع کرده ایم که ضرورت کنونی جامعه ماست و باید از درون خانواده شروع کنیم و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته است.

ابتکار اظهار کرد:احزاب علاوه برنگاه سیاسی، باید نگاه اجتماعی هم داشته باشند، امروز محیط زیست از عواملی است که پیش برنده است چرا که آسیب دیدن محیط زیست باعث پدیده مهاجرت و خالی شدن روستا‌ها و در نتیجه آن ایجاد حاشیه نشینی می‌شود که خود بحران‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را به دنبال می‌آورد.

رئیس حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد:توجه به روستا و اشتغال و توانمند سازی و تاب آوری در روستا‌ها برای ما بسیار مهم است.

ابتکار با اشاره به اینکه درصد بیکاری زنان تحصلیکرده در استان کرمان دو برابر بیکاری مردان است اظهار داشت: این نرخ در کشور و حتی در برخی از استان‌ها بیشتر است.

وی تصریح کرد: بانوان باید در مسائل اشتغالی غیر سنگین مانند فناوری‌های نوین و کارآفرینی‌های متعدد مشغول شده و دو لت زیر ساخت و بستر این مسائل را فراهم کند.

معاون رئیس جمهور ابراز کرد: طرح گفتگوی ملی خانوادگی که یکی از زیر مجموعه‌های آن گفتگوی بین نسلی است باید هرچه سریع‌تر اجرایی شود که مقدمات ان انجام شده است.

وی بر شنیدن صدای همه نسل‌ها به ویژه دهه هفتادی‌ها که با پیشرفت‌های دیجیتالی امروز اندکی نگرش متفاوت نسبت به گذشتگان دارند تاکید کرد وبیان داشت: این موضوع در این طرح دیده شده است، دولت به تنهایی نمی‌تواند کار کند ونیاز به مشارکت ومطالبه گری مردم دارد.

حمیدرضا رشیدی رییس دانشگاه علوم پزشکی نیز دراین جلسه با اشاره به تدوین سند سلامت زنان استان کرمان گفت:: با توجه به اینکه جمعیت استان کرمان 3 میلیون و 200 هزار نفر است و نیمی از آنان را زنان تشکیل می‌دهند پس سلامت زنان نیاز به توجه بیشتری دارد.

وی افزود: مرگ و میر زنان در برخی از گروه‌های سنی کمتر از مردان است، اما زنان آسیب پذیرتر هستند.

رشیدی اظهار کرد: هدف از تدوین این سند، حفظ و ارتقای سلامت زنان استان کرمان در ابعاد جسمی روانی معنوی و اجتماعی و ارتقای سلامت زنان استان کرمان در راستای ارزش‌های متعالی نظام جمهوری اسلامی ایران و تلاش در جهت رفع موانع اجتماعی فرهنگی و سیاسی است.

رشیدی گفت: بیشترین درصد اعتیاد زنان در کشور در استان خراسان، تهران و کرمان است و علت آن وجود دیدگاه‌های نادرست در جامعه در خصوص اعتیاد زنان، ضعف برنامه‌های مبارزه با مصرف مواد، آسیب‌های اجتماعی، نقص و کمبود قوانین حمایتی در حوزه زنان و دسترسی محدود به خدمات درمانی ترک اعتیاد است.

وی اظهار داشت: بیشترین علت مرگ و میر در زنان به علت بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، مواد مخدر و بیماری‌های روحی و روانی و بیماری‌های تنفسی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: هرچقدر دانشگاه علوم پزشکی تلاش کنند تنها 20 تا 25 درصد می‌تواند ایفای نقش کنند و نیاز به همکاری سازمان‌های مختلف برای بالا بردن این درصد است.

محمدجواد فدایی معاون استاندارکرمان نیزدر این جلسه گفت: استان کرمان جز استان‌هایی بوده است که به دنبال روش‌های نو و تازه برای توسعه بوده است و در زمان استانداری رزم حسینی هم همین رویه را دنبال می‌کند.

وی افزود: به خصوص در بحث معین‌های اقتصادی برای توسعه مناطق مختلف استان کار‌های خوبی شده است هرچند علی رغم اینکه دولت امکاناتی را در اختیار قرار داده است، ولی تناقض‌هایی وجود دارد که توسعه انجام نمی‌شود و یا کند انجام می‌شود.

فاطمه السادات حسینی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان نیز دراین جلسه از رتبه برتر مشارکت اقتصادی بانوان کرمان در کشور خبرداد وگفت: ما طرح‌های ملی داریم که می‌تواند برای سایر استان‌ها مطرح شود و زنان همان طور که تاثیر گذاری و تاثیر پذیری در پیروزی انقلاب داشته باشند در ادامه انقلاب هم داشته باشیم.

وی تصریح کرد: طرح صبا بانو و طرح شورای راهبردی زنان فرهیخته که برای اجرای آن ما 30 صنف را شناسایی کرده ایم، می‌تواند در تصمیم گیری‌ها مفید باشد این طرح برای تحکیم خانواده و تعالی جایگاه زن در جامعه نقش آفرینی می‌کند.

درپایان تمبر وکتاب‌های حوزه سلامت نیز رونمایی شد.

انتهای پیام/ح

معاون رئیس جمهور برتوجه به نقش اجتماعی احزاب تاکید کرد

چرا بعضی‌ها همیشه تأخیر دارند؟


مسئله تأخیر در انجام امور، همیشه بی خیالی، بی مبالاتی، بی‌ادبی یا شلختگی ذهنی نیست، ممکن است بسیار ریشه‌ای‌تر از این‌ها باشد.
چرا بعضی‌ها همیشه تأخیر دارند؟

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، همه ما چنین افرادی را می‌شناسیم: مثل آن مغازه داری  که همیشه دیر سر کار  می‌آید، یا همکاری که همیشه کارهایش را دیر تحویل می‌دهد، حتی شده چند ساعت، یا آن دوستی که تنها در صورتی به موقع سر قرار رستوران حاضر می‌شود که نیم‌ساعت زودتر با او قرار گذاشته باشید.

کمتر چیزی پیدا می‌شود که به اندازه کاشته‌شدن سر قرار آدم را عصبانی کند اما بعید است که دوستتان صرفاً از روی خودخواهی شما را منتظر گذاشته باشد.

 عطا اسلامی، روانشناس و مشاور خانواده در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان با اشاره به اینکه بررسی‌های روان‌شناسی نشان می‌دهد که تأخیر می‌تواند نتیجه ذهنی ناکارآمد باشد، گفت: در صورت داشتن این عادت، جای نگرانی نیست، راه‌حل‌های متعددی هم وجود دارد و افراد می‌توانند با در نظر گرفتن عاداتی که سبب تأخیر می‌شود، رفتارشان را تغییر دهند.

وی افزود: همه ی آدمها از روی بی‌ادبی یا تنبلی تأخیر نمی‌کنند و ما در اغلب موارد، نگاه خوبی به افراد وقت‌نشناس نداریم حتی اگر این کارمان از روی ناآگاهی باشد باید بدانیم افراد وقت‌نشناس زیادی هستند که زندگی کمابیش منظمی دارند و نمی‌خواهند باعث ناراحتی خانواده، دوستان و رئیسشان شوند.

این مشاور خانواده تصریح کرد: وقت‌نشناس‌ها اغلب به خوبی به صدماتی که این پدیده به روابط، اعتبار، زندگی کاری و وضع مالیشان وارد می‌کند، آگاه و از این مسئله شرمسار هستند.

اسلامی با اعلام اینکه دلایل زیادی برای تاخیر هست، ولی بهانه‌ها اغلب جدی گرفته نمی‌شوند، یادآور شد: بعضی از بهانه‌ها، به ویژه برای تأخیرات طولانی، عموماً به راحتی پذیرفته می‌شود، مثلاً تصادف یا بیماری اما بهانه‌های دیگر به این راحتی‌ها قابل هضم نیست.

 این مشاور و روانشناس با اشاره به اینکه بعضی از وقت‌نشناس‌ها، برای این‌که خودشان را در دل دیگران جا کنند، مدعی می‌شوند که ذهنشان درگیر مسائل بزرگ‌تری است و توجه به زمان بی‌اهمیت‌تر از آن است که برایش وقت بگذارند، گفت: بعضی‌ها می‌گویند که وقتی تحت فشار قرار می‌گیرند، کار دیگری از دستشان ساخته نیست، یا مثلاً مدعی می‌شوند که مثل جغدها شب‌نشین‌اند و نمی‌توانند مثل چکاوک‌ها سحرخیز باشند.

اسلامی با بیان اینکه کسانی که همواره تأخیر می‌کنند، شاید تقصیر خودشان نباشد و  ممکن است، بخشی از وجودشان باشد، افزود: به گفته متخصصان، افراد وقت‌نشناس غالباً زوایای شخصیتی مشابهی مانند خوش‌بینی، سطح پایینی از تسلط بر نفس، اضطراب، یا دست زدن به کارهای هیجانی دارند.

وی با تأکید بر اینکه تفاوت‌های شخصیتی حتی می‌تواند برداشت ما از گذر زمان را متفاوت کند، به یک کار تحقیقی انجام شده در دانشگاه ایالتی سن دیگو در سال 2001 اشاره و تصریح کرد: جف کنتی، استاد روان‌شناسی در دانشگاه ایالتی سن دیگو، در سال 2001 تحقیقی برگزار کرد که شرکت‌کنندگان در آن به دو گروه الف (جاه‌طلب و اهل رقابت) و ب (خلاق و اهل فکر و اکتشاف) تقسیم شده بودند.

وی با اعلام اینکه در ادامه از آنها خواسته شد، بدون استفاده از ساعت حدس بزنند یک دقیقه چقدر طول می‌کشد، یادآور شد: نتیجه کار این روانشناس این  شد که اعضای گروه الف بعد از گذشت تقریبا 58 ثانیه و اعضای گروه ب بعد از گذشت تقریبا 77 ثانیه ‌گفتند یک دقیقه گذشته است.

اسلامی بیان داشت: نتایج این تحقیق نشان داد که تفاوت‌های شخصیتی می‌تواند درک افراد از گذر زمان را متفاوت کند.

این روانشناس با بیان اینکه خطرناک‌ترین دشمن افراد، خودشان هستند، گفت: هرچند دلایل زیادی برای تأخیر هست، ولی در خیلی از موارد تقصیر تنها و تنها بر گردن خود فرد است، برای نمونه می‌توان به انتظار تأخیر کردن یا توجه بیش از اندازه به جزئیات اشاره کرد.

 وی افزود: برای بعضی‌ها تأخیر "نتیجه مشکلات روحی متداول شدیداً ناراحت‌کننده یا وضعیت عصبی" است.

اسلامی تصریح کرد: کسانی که از اضطراب رنج می‌برند، غالباً حاضر نیستند با برخی از مسائل روبه‌رو شوند، افرادی که عزت نفس کافی ندارند، معمولاً به توانایی‌های خود به دیده تردید نگاه می‌کنند و این باعث می‌شود که زمان بیشتری برای بررسی کارهای خود صرف کنند و افسردگی معمولاً با کمبود انرژی همراه است و نتیجتاً پیدا کردن انگیزه کافی برای تکان خوردن خیلی سخت می‌شود.

وی یادآور شد: اگر افراد همواره تأخیر داشته باشند، ممکن است دوستان و همکارانشان به این نتیجه برسند که فرد مورد نظر برای وقتشان ارزش قائل نیست.

این روانشناس و مشاور خانواده خطاب وقت شناس ها بیان داشت: اگر از اینکه همیشه باید انتظار دوستانتان را بکشید خسته شده‌اید، خط قرمزهای خود را مشخص کنید و نشان دهید که وقت‌نشناسی عواقب نامطلوبی در پی خواهد داشت.

اسلامی افزود: البته کسانی هم که همیشه کاشته می‌شوند، نباید امید خود را از دست بدهند شما هم می‌توانید خط قرمزهای خود را تعیین کنید.

 وی توصیه کرد: بهتر است به جای این‌که ناراحت و عصبانی شوید، موضع بگیرید و حد تحمل خود را مشخص کنید، به آن‌ها بگویید که اگر باز هم دیر کنند چه کاری خواهید کرد، مثلاً به دوست خود بگویید که اگر بیش از ده دقیقه تأخیر داشته باشد، دیگر منتظر او نخواهید ماند و بدون او داخل سینما خواهید رفت.

اسلامی تصریح کرد: به آن همکاری که همیشه کارهایش را دیر تحویل می‌دهد، بگویید که از آن به بعد منتظر او نخواهید ماند و پروژه را بدون در نظر گرفتن مسئولیت‌های او خواهید بست و به رئیس اطلاع خواهید داد.

انتهای پیام/ب

با افرادی که همیشه تأخیر دارند، چگونه برخورد کنیم؟

کشف 3 شی عتیقه با قدمت 5هزار ساله در جیرفت


دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت از کشف 3 شی عتیقه مربوط به عصر مفرغ با قدمت 5 هزار سال در این شهرستان خبر داد وگفت:دستگاه قضائی با قاچاقچیان اشیای عتیقه برخورد قانونی می‌کند.
کشف 3 شی عتیقه با قدمت 5هزار ساله در جیرفت

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، حسین سلامی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت گفت: شامگاه گذشته، پس ازانجام یکسری کار اطلاعاتی توسط پلیس اطلاعات جیرفت، تعداد سه شی عتیقه مربوط به عصر مفرغ با قدمت 5هزار ساله کشف و ضبط شد.

وی در رابطه با مشخصات اشیای کشف شده افزود: در این عملیات یک ظرف سفالی بزرگ با بدنه گرد به ارتفاع 30 سانتی متر و یک ظرف سفالی کوچک به ارتفاع 10/5 سانتی متر و یک قطعه شی سنگی سبز رنگ استوانه‌ای شکل با تزیین کنده هندسی ریز به ارتفاع 3/5 سانتی متر و قطر 3 سانتی متر کشف شد.

سلامی تصریح کرد: بر اساس نظریه کارشناس میراث فرهنگی قدمت اشیاء کشف شده قدمتی بالغ بر 5 هزار سال دارند و مربوط به عصر مفرغ می‌باشند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت ضمن درخواست از مردم در خصوص همکاری جهت کشف اشیا عتیقه اظهار کرد: تلاش برای دستگیری قاچاقچیان عتیقه ادامه دارد و دستگاه قضایی به شدت با این افراد برخورد می‌کند.
انتهای پیام/ی

کشف اشیا عتیقه در جیرفت

حضور داور کرمانی در  مسابقات مسترز کانادا


امین مسعود زاده، داور ارزشمند تنیس کرمان در مسابقات مسترز کانادا از طرف تنیس این کشور به عنوان داور خط حضور دارد.
حضور داور کرمانی در  مسابقات مسترز کانادا

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، مسابقات مسترز 1000 امتیازی کانادا که با اسم راجرز کاپ شناخته می شود، با عمری 137 ساله، از نظر قدمت بعد از مسابقات ویمبلدون و us open,  قدیمی ترین مسابقات تنیس در دنیا محسوب می شود.

مسابقات سالانه مسترز کانادا، امسال در بخش مردان از تاریخ 4 تا 12 آگوست در شهر تورنتو در حال برگزاریست که جایزه مسابقات هم 4 میلیون دلار است.

مسابقات در دو بخش انفرادی و دونفره برگزار می شود و جدول اصلی مسابقات در بخش انفرادی 64 نفره است.

تقریبا همه بازیکنان بزرگ دنیا امسال در این رقابت ها شرکت کرده اند، به طوری که از بیست نفر برتر رنکینگ دنیا،  17 نفر از جمله رافائل نادال، مرد شماره یک دنیا، نواک یوکویچ، واورینکا، الکساندر زورف، دمنیک تییم، دیمیتروف، نیک کیروس، مارین چیلیچ، کوین آندرسون، داوید گوفن و ... در مسابقات حضور دارند.

امین مسعود زاده، داور ارزشمند تنیس کرمان، امسال به عنوان داور خط از طرف تنیس کانادا در مسابقات حضور دارد، از جمله ی مهمترین داوری های وی می توان به بازی نادال و واورینکا، یوکویچ و سیتسیپاس، هاسه و شوپاولوف  و...  اشاره کرد.

علی نیلی داور سرشناس ایرانی که نشان طلای جهانی را دارند نیز در این مسابقات به عنوان داور صندلی حضور دارد.

وی سابقه قضاوت بازی فینال گرنداسلم را کارنامه خود دارد.

انتهای پیام/ب

داور تنیس کرمان در مسابقات راجرز کاپ کانادا

برگزاری سومین جشنواره ستاره های صحنه‌ کشور در کرمان


سومین جشنواره ستاره های صحنه‌ کشور 15 و 16 شهریور امسال به میزبانی سرچشمه کرمان برگزار می‌شود.
برگزاری سومین جشنواره ستاره های صحنه‌ کشور در کرمان

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، صمد قربان نژاد دبیر سومین جشنواره ستاره صحنه‌های کشورگفت: جشنواره ستاره های صحنه کشور در 3 بخش مجریان صحنه، خوانندگان صحنه و استندآپ کمدی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به نفرات اول تا سوم هر بخش جوایز ارزنده‌ای اهدا می‌شود، گفت: به 40 هنرمند بخش مجریان، 20 کمدین بخش استندآپ و 20 خواننده بخش خوانندگان راه یافته به بخش رقابت حضوری لوح تقدیر اهدا می‌شود.

قربان نژاد افزود: افراد متقاضی برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار و مشخصات خود را تا 20 مرداد به سایت www.stagestars.ir مراجعه نمایند.

دبیر جشنواره گفت: هیئت داوران هر بخش را یک تیم 3 الی 5 نفره از مجریان و گویندگان باسابقه و مطرح در سطح ملی و بین المللی، هنرمندان فعال در عرصه طنز و کمدی و چهره‌های شاخص ملی در یکی از زمینه‌های خوانندگی، آهنگ سازی و تنظیم، ترانه سرایی و تهیه کنندگی و تولید آثار موسیقی تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام/ی

ستاره های صحنه در رفسنجان به روی سن می روند

افتتاح یک مدرسه 5 کلاسه در بخش نگین کویر فهرج


یک آموزشگاه عشایری با زیربنای 135متر در روستای توکل آباد بخش نگین کویر فهرج با حضور جمعی از مسئولان محلی به بهره برداری رسید.
افتتاح یک مدرسه 5 کلاسه در بخش نگین کویر فهرج

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، منوچهر امیرتیموری، مدیرکل آموزش و پرورش عشایری استان کرمان در حاشیه ی مراسم افتتاح مدرسه 5 کلاسه روستای توکل آباد بخش نگین کویر فهرج گفت: این آموزشگاه در زیربنای 135متر احداث شده و برای ساخت آن 100 میلیون تومان از محل کمک های خیران نیک اندیش تأمین شده است.

وی افزود: با بهره برداری از این آموزشگاه، 65 دانش آموز از فضای مناسب آموزشی بهره مند شدند .

یادآور می شود: تاکنون دانش آموزان این آموزشگاه در کانکس و فضای غیرمقاوم تحصیل می کردند.

روستای توکل آباد در 15 کیلومتری بخش نگین کویر قرار دارد.

همچنین با حضور حجت الله پاداش، مسئول بسیج سازندگی استان، ساخت یک آموزشگاه 2 کلاسه عشایری در چاه ریگان بخش نگین کویر فهرج آغاز شد.

این آموزشگاه با زیربنای 45متر مربع و اعتبار اولیه 30میلیون تومان احداث می شود .

انتهای پیام/ب

آموزشگاه عشایری روستای توکل آباد بخش نگین کویر فهرج افتتاح شد

>