اجرای 20 طرح عمرانی، خدماتی و فرهنگی در اشنویه
شهردار اشنویه گفت : از ابتدای سال ۲۰ طرح عمرانی فرهنگی شهری با ۸۳ میلیارد ریال هزینه در این شهرستان اجرایی شده است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد ، سیدکمال طاهری با بیان اینکه بودجه سال جاری این شهر، ۱۱۲ میلیارد ریال بوده است، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۰ طرح عمرانی، خدماتی و فرهنگی در این شهر با صرف ۸۳ میلیارد ریال اجرا شده است.

شهردار اشنویه اظهار کرد: امسال نزدیک به ۱۰۰ درصد بودجه شهرداری اشنویه تحقق یافته است.

وی افزود: آسفالت، لکه گیری، جدول گذاری، ساخت دیوار ساحلی و ساخت گلخانه از جمله طرح های اجرا شده در این شهر است.

طاهری بیان کرد: بودجه پیشنهادی شهرداری اشنویه برای سال آینده ۱۵۵ میلیارد ریال در نظر گرفته شده که توسط شورای اسلامی شهر به تصویب رسیده است.

وی در خصوص برنامه های شهرداری اشنویه برای ایام نوروز گفت: در این ایام سه نقطه برای اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفته شده و تهیه کتابچه راهنمای گردشگری شهر، زیباسازی ورودی شهر، برپایی ره ش مال(چادر سنتی برای اجرای برنامه بومی و محلی) در ورودی و ایجاد نمایشگاه از دیگر برنامه های شهرداری اشنویه در ایام نوروز به شمار می رود.

انتهای پیام/ا

بودجه پیشنهادی شهرداری اشنویه برای سال آینده۱۵۵ میلیارد ریال است

 

زمین پاک، آینده‌ای روشن
"نه به کیسه‌های پلاستیکی" به عنوان شعار امسال روز زمین پاک اعلام شده است.

مسول سبزاندیشان جوان مهاباد در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد ، گفت:۲ اردیبهشت ماه روز جهانی زمین پاک نامگذاری شده و هر سال به منظور تمرکز بر روی یک موضوع پر اهمیت زیست محیطی شعاری برای این روز انتخاب می شود که  نه به کیسه‌های پلاستیکی به عنوان شعار امسال انتخاب شده است.
قلندری افزود:روز جهانی زمین پاک به همه مردم یادآوری میکند که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند.
وی اضافه کرد:توزیع ۱ هزار کیسه پلاستیکی تجدید پذیر در روز زمین پاک از برنامه‌های سبزاندیشان جوان مهاباد خواهد بود.
مسئول سبزاندیشان جوان مهاباد ادامه داد:کیسه‌های در نظر گرفته برای توزیع در روز زمین پاک مخصوص زباله داخل ماشین‌های شخصی همشهریان و وسایل حمل و نقل عمومی داخل شهر است.

انتهای پیام/خ

اعلام شعار روز جهانی زمین پاک
کاهش حجم آب ورودی به سد مهاباد
مدیر امور آب شهرستان مهاباد گفت: ورودی آب به مخزن این سد از ۴۷ متر مکعب در سال گذشته به ۶.۵ متر مکعب در سالجاری رسیده است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد،مدیر امور آب شهرستان مهاباد با اشاره به وضعیت حجم آب سد مهاباد افزود: حجم آب ذخیره شده در مخزن این سد در مقایسه با مدت مشابه پارسال پنج میلیون متر مکعب افزایش داشته و  به ۱۷۰ میلیون متر مکعب رسیده است اما حجم آب ورودی به آن کاهش یافته است.

عبدالهی گفت: با توجه به نبود ذخیره برف در بالادست سد مهاباد ورودی آب به مخزن این سد از ۴۷ متر مکعب در سال گذشته به ۶.۵ متر مکعب در سالجاری رسیده است.

مدیر امور آب شهرستان مهاباد گفت: ۱۱ میلیاردتومان اعتبار برای مرمت و بازسازی شبکه آبیاری دشت مهاباد اختصاص یافته است که مراحل اجرایی و تعیین پیمانکار آن در آینده نزدیک صورت می گیرد.

وی در ادامه افزود: در سال آبی جاری یکهزار مگا وات برق در این سد تولید شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۵ مگاوات کاهش یافته است.

انتهای پیام/ع

افزایش حجم ذخیره شده در سد مهاباد
گیاهان کوهی بهاره مهمان سفره مردم مهاباد
با آغاز فصل برداشت گیاهان کوهی خوراکی، ذائقه غذایی مردم مهاباد بهاری شده است.

کارشناس اداره منابع طبیعی شهرستان مهاباد در گفتگو با  خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد گفت:در مهاباد بیش از ۲۱ نوع گیاه خوراکی بهاره می‌روید و این روز‌ها بسیاری از مردم برای برداشت گیاهان بهاری راهی مناطق کوهستانی می‌شوند.
خضری افزود:در مناطق کوهستانی مهاباد گیاهان خوراکی محلی مانند پونه و کوزله بیشتر در کنار رودخانه‌ها و جا‌هایی که آب باشد رشد می‌کند و گیاهان دیگر از جمله کنگر، گل آقا، اسفناج، جاتره، بیزا، مندوک، کورادا، ریواس، قارچ و نعنا و سیر کوهی بیشتر در دشت‌های منطقه می‌رویند.

آذربایجان غربی؛ مامن گیاهان خوراکی و دارویی بی نظیر

وی ادامه داد: استان آذربایجان غربی با ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار مرتع یکی از استان‌های سرسبز و غنی کشور است که مساحت مراتع مهاباد به بیش از ۱۹۷ هزار هکتار می‌رسد.
کارشناس اداره منابع طبیعی شهرستان مهاباد ضمن بیان اینکه ۱۰ درصد از ۱۲ هزار گونه گیاه خوراکی کشور در آذربایجان غربی می روید گفت:در کل استان حدود ۵۱ نوع گیاه خوراکی بهاری می‌روید که این روز‌ها ذائقه مردم منطقه را بهاری کرده است.

اهمیت نحوه برداشت گیاهان خوراکی بهاری

وی ضمن اشاره به اهمیت توجه بهره برداران گیاهان بهاری به زمان و نحوه برداشت اصولی گفت: بهره برداران هنگام چیدن این نوع گیاهان خوراکی از تخریب ریشه و پیاز خوداری کنند و از کندن گیاهانی که به اندازه کافی رشد نکرده اند بپرهیزند تا خطر نابودی و انقراض؛ گیاهان خوش طعم بهاری را تهدید نکند.
خضری افزود: لازم است برای چیدن این نوع گیاهان از ابزار مناسب استفاده کنند تا از تخریب و کندن سایر گونه‌های گیاهی که در کنار این گیاهان خوراکی رشد کرده اند جلوگیری شود.

خواص گیاهان کوهی بهاره

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در کفتگو با گفت:گیاهان کوهی خوراکی که در منطقه ما می‌روید به دلیل خواص بالایی که دارند هر ساله طرفداران بیشتری پیدا می‌کند.
آناهید افزود: این روز‌ها چرخه غذایی خانواده‌ها تغییر کرده و گیاهان خوراکی بهاری بیش از ۲۱ نوع غذا را به چرخه تغذیه خانواده‌ها اضافه کرده که میتوان به والک پلو، بورانی و آش محلی با طعم سبزیجات بهاری اشاره کرد.
وی خواص برخی گیاهان کوهی منطقه را اینگونه تعریف کرد: ریواس مقوی معده بوده و جگر را از گرمای زیاد مصون می‌دارد، و برای دفع سنگ صفرا و سنگ مثانه مفید است.
نعناع از سبزی‌های عطر دار و خوردنی و حاوی مقدار زیادی ویتامین ?آ ?. و ?ث? است و عمدتا از برگ و شاخه‌های گلدار آن عرق نعناع می‌گیرند.
سیر کوهی سرشار از کلسیم و انواع ویتامین‌های نافع بدن است و با نام‌های پیاز خرسی، سیر جنگلی، سیر خرس نیز از آن یاد می‌شود، بسیار ملایم‌تر و شیرین‌تر از سیر معمولی بوده و بوی آن شبیه پیاز است.
کنگر در درمان یرقان، نارسایی کبد و کم خونی مؤثر بوده، ضدعفونی کننده، اشتهاآور، تب بر و هضم کننده غذاست و مصرف آن باعث تقویت دستگاه گوارش می‌شود، برگ آن ادرارآور و نیروبخش است و قلب را نیز تقویت می‌کند.
همچنین گیاه شنگ برای معده مقوی است و مصرف موضعی ریشه این گیاه در درمان عفونت و از بین بردن ترشحات گوش موثر است.

انتهای پیام/خ

 

 

 

جدول پخش برنامه های رادیو مهاباد
جدول پخش برنامه های رادیو مهاباد چهارشنبه ۲۹ فروردین به شرح زیر است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد،جدول پخش برنامه های رادیو  مهاباد چهارشنبه ۲۹ فروردین به شرح زیر است:

تقویت شبکه ۰۰:۰۱

شباهنگ ۰۲:۰۰

خبر تکرار ۰۴:۰۰

پخش آنونس ۰۴:۱۰

پخش آنونس ۰۴:۱۰

پخش آنونس ۰۴:۴۰

هه گبه ی چیروک باز پخش ۰۴:۴۵

ویژه اذان صبح ۰۵:۳۰

پخش آنونس ۰۵:۵۰

تکرارگرداب ۰۶:۰۰

گنجینه تکرار ۰۶:۲۰

باغچه ی گولان ۰۶:۴۰

خبر(سراسری) ۰۷:۰۰

سلاو روژباش زنده ۰۷:۱۰

تقویت شبکه ۰۸:۰۰

پخش +آنونس ۰۸:۳۵

موضوع سال ۰۸:۴۰

خاووخیزان ۰۹:۰۰ پخش زنده

خبر محلی ۱۰:۰۰

گنجینه مهر ۱۰:۰۵

پخش آنونس ۱۰:۲۵

کانیاو ادب ۱۰:۳۰

آنونس ۱۰:۵۵

در کوچه باغ جوانی ۱۱:۰۰

هه گبه ی چیروک ۱۱:۴۵

پیام- ۱ ۱۲:۰۰

هه واری ژین ۱۲:۰۵

پخش آنونس ۱۳:۰۵

ژوانگه عاشقان ۱۳:۱۰

پخش آنونس ۱۳:۵۰

تقویت شبکه ۱۴:۰۰

پخش آنونس ۱۴:۴۵

پیام--۲ ۱۴:۵۵

گولویژان ۱۵:۰۰

هه گبه ی چیروک ۱۵:۴۵

تکرار خاووخیزان ۱۶:۰۰

خبر محلی ۱۷:۰۰

پخش آنونس ۱۷:۱۰

تکرار جوان ۱۷:۱۵

پیام---۳ ۱۸:۰۰

دیاری ئیواران ۱۸:۰۵

ده نگی آوایی ۱۹:۰۵

پخش آنونس ۱۹:۲۰

خبرمحلی ۲۰:۰۰

ویژه اذان ۲۰:۱۰

گرداب ۲۰:۴۰

تکرار هه واری ژین ۲۱:۰۰

چیروک ۲۲:۰۰

پخش آنونس ۲۲:۳۰

تکرار کانیاوی ادب ۲۲:۳۵

پیام----۴ ۲۳:۰۰

گول ویژان تکرار ۲۳:۱۰

پخش آنونس

انتهای پیام/ع

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن