ادارات و مدارس لرستان فردا تعطیل نیست
مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان گفت: با توجه به شروع فعالیت سامانه بارشی از دقایقی پیش، ادارات و مدارس لرستان فردا تعطیل نیست

 به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛ مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان اعلام کرد: با توجه به اعلام اداره کل هواشناسی استان مبنی بر شروع فعالیت سامانه بارشی از دقایقی پیش در برخی نقاط استان و گسترش دامنه بارندگی به صورت برف و باران در ساعات آینده در سراسر استان لرستان همراه با وزش باد شدید، آسمان استان در ساعات آتی فاقد شدت آلاینده‌ها خواهد بود.

رضا آریایی افزود: با توجه به شرایط موجود، فعالیت‌های اداری و آموزشی فردا در سراسر استان برقرار خواهد بود.

هواشناسی استان میانگین ۱۵ میلی متر بارش را برای استان پیش بینی کرده است.

 بارش در نقاط کوهستانی، ارتفاعات و گردنه‌ها بصورت برف و در سایر نقاط بصورت بارش باران خواهد بود.

انتهای پبام/د

ادارات و مدارس لرستان فردا تعطیل نخواهد شد
اختصاص 300هکتار از اراضی پلدختر به کشت باقلا
مدیر جهاد کشاورزی پلدختر از اختصاص ۳۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت باقلا خبرداد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛ میرزا محمد مرادی مدیر جهاد کشاورزی پلدختر گفت: همه ساله در اواخر فصل پاییز کشت باقلا در پلدختر آغاز می‌شود و برداشت آن از نیمه دوم فروردین‌ماه آغاز تا اوایل اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود با توجه به میانگین برداشت حداقل ۹ تن در هکتار از سطح زیر کشت این محصول ۲ هزار و ۷۰۰ تن باقلا در این شهرستان برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی پلدختر گفت: محصول باقلا در این شهرستان بیشتر به‌صورت تازه برداشت و با توجه به طعم و مزه تازه خوری مصرف و مازاد آن روانه بازار استان‌های هم‌جوار و تهران می‌شود.

وی با بیان این‌که حدود ۵۰۰ نفر در پلدختر به کار کاشت، داشت و برداشت باقلا اشتغال دارند افزود: تمام محصول باقلا این شهرستان به‌صورت غلاف چینی بهره‌برداری و به فروش می‌رسد.

مرادی با بیان این‌که روش کاشت باقلا در پلدختر به‌صورت سنتی است خاطرنشان کرد: محصول باقلا مانند سبزیجات نیست و به آبیاری کمتری نیاز دارد بنابراین برای کشاورزان با صرفه‌تر است.

مدیر جهاد کشاورزی پلدختر گفت: با توجه به تاریخ کشت باقلا آبیاری آن بیشتر از نزولات آسمانی صورت می‌گیرد و به‌عنوان تناوب زراعی در زراعت دارای اهمیت است.

وی افزود: روستاهای، مورانی، افرینه، رنگین بان، چم گز، کنار بلوط، جلوگیر، چم مهر، بابا خوارزم، گری بلمک، چاله هلوش، هلوش، باغ گل گل، سراب حمام در پلدختر باقلا کشت می‌کنند.

مرادی خاطرنشان کرد: باقلا در نخستین برداشت تا حدود کیلویی یک هزار و ۱۰۰ تومان به فروش می‌رسید، ولی در پایان تا کیلویی پنج هزار و ۵۰۰ ریال کاهش پیدا کرده است.

وی وجود واسطه‌ها در بخش فروش باقلا و محصولات کشاورزی به‌ویژه صیفی‌جات که موجب ضرر و زیان کشاورزان می‌شود را از عمده مشکلات آنان در پلدختر برشمرد.

انتهای پیام/م

۳۰۰ هکتار از اراضی پلدختر به کشت باقلا اختصاص یافت
روند مطالعات سد بن لار پلدختر سریع تر انجام شود
استاندار لرستان گفت: روند مطالعه سد بن لار پلدختر را آب منطقه‌ای لرستان باید سریعتر انجام دهد و اگر اعتباری نیز برای تکمیل مطالعه لازم است در اختیار قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛ سید موسی خادمی ظهر امروز در مراسم افتتاح پمپاژ سرنجه زیودار که در منطقه زیودار برگزار شد، گفت:خیلی خوشحالم که ما در منطقه‌ای حضور داریم که مردم ماندن در روستا را انتخاب کرده و روستا را به رفتن به شهر به خاطر داشتن اقتصاد و زندگی خوب و توانمند بودن ترجیح دادند.

وی افزود:این منطقه می‌توانست مانند خیلی از روستا‌ها و مناطق مردمش بیکار و دنبال کمک گرفتن از نهاد‌های حمایتی باشند، اما همت والای مردم این منطقه ستودنی است چرا که روی پای خود ایستاده‌اند؛ براساس شنیده‌ها وضع مالی مردم این منطقه خیلی خوب است و این خیلی خوشحال کننده است و امیدوارم این روند را ادامه داده و به یک الگو در نظام جمهوری اسلامی تبدیل شوند.

استاندار لرستان عنوان کرد: در خیلی از مناطق مردم می‌توانند کشاورزی کنند و از فقر رهایی پیدا کنند، کار خوب و ارزنده مردم این منطقه می‌تواند الگو باشد البته دولت هم باید کار خودش را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه از منابع آب لرستان باید برای مردم استفاده کرد، بیان کرد: بحث پمپاژ امروز به نتیجه رسیده و سیستم آبیاری تحت فشار با کمک مردم اجرا می‌شود؛ همچنان که روحیه مشارکت مردم بالا است در نگهداری این مجموعه پمپاژ هم کمک کنید چرا که در برخی مناطق زمانی پمپاژی به بهره‌برداری می‌رسد بعد از مدتی هزینه‌های برق عقب می‌افتد بنابراین، چون پمپ یک وسیله مکانیکی است و نیاز به نگهداری دارد مردم این منطقه نیز باید در زمینه نگهداری این پمپاژ مشارکت جدی داشته باشند و از امکان به وجود آمده استفاده کنند.

خادمی با تاکید بر اینکه بحث مطالعه سد بن لار را آب منطقه‌ای لرستان باید سریعتر انجام دهد، گفت: اگر اعتباری هم برای تکمیل مطالعه می‌خواهند در اختیارشان قرار می‌دهیم و اگرمطالعات جواب داد و به یک طرح معقولی رسیدیم سعی می‌کنیم در سریعترین زمان نسبت به اجرا اقدام کنیم.

وی گفت: در رابطه با راه‌های روستایی و جاده بین مزارع نیز برای جا‌هایی که توجیه دارد ما کار انجام می‌دهیم و به اداره راه تاکید می‌کنم که جاده بین مزارع را انجام دهد.

استاندار لرستان تصریح کرد: براساسگفته نماینده پلدختر اداره آب وفاضلاب لرستان قول حل مشکل آب این منطقه را داده و ما هم برای حل آن پیگیری خواهیم کرد.

وی اظهارداشت: دولت با تاخیر اقدامات در این منطقه را انجام داده و اینکه این منطقه گاز ندارد جز کم کاری‌های ماست ما بایدگاز، برق، راه و جاده را برای این مناطق آماده کنیم و این جز وظایف اصلی ماست، اما اقتصاد دست مردم است که مردم این بخش را زودتر از دولت انجام دادند در مناطقی دیگر دولت این خدمات را انجام می‌دهد، ولی هیچ گونه اقتصادی هم ندارند، ولی در این منطقه دولت عقب است وما باید کار‌های بیشتری انجام دهیم.

انتهای پیام/د

روند مطالعات سد بن لار پلدختر تسریع شود
کلنگ زنی باشگاه سوارکاری و سالن تیراندازی در بروجرد
با حضور معاون پشتیبانی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی کلنگ باشگاه سوارکاری و سالن تیراندازی مجموعه ورزشی شهدای کارگر شهرستان بروجرد به زمین زده شد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛ بازوند در حاشیه  مراسم کلنگ زنی باشگاه سوارکاری و سالن تیراندازی گفت : طی پنج ماه آینده این باشگاه به بهره ‎ برداری می ‎ رسد.

وی در ادامه بیان کرد: هفته آینده تیمی برای طراحی پیست اسب سواری به بروجرد اعزام خواهد شد.

معاون وزیر کار تصریح کرد: در حال حاضر ۲۰۰ میلیون تومان برای این طرح در نظر گرفته شده که در صورت نیاز افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/د

کلنگ باشگاه سوارکاری و سالن تیراندازی به زمین زده شد
اعزام تیم پزشکی به منطقه محروم سپیددشت
مسئول بسیج جامعه پزشکی لرستان گفت: نخستین بیمارستان ثابت تخصصی و فوق تخصصی در منطقه محروم "چم سنگر" سپیددشت برپا شده است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛ سرگرد عبدالوحید ملک آرا، مسئول بسیج جامعه پزشکی لرستان گفت: به همت سازمان بسیج جامعه پزشکی، سپاه ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان و دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان، امروز نخستین بیمارستان ثابت بسیج جامعه پزشکی لرستان به نام شهید والامقام اسماعیل هادیان در منطقه محروم "چم سنگر " از توابع شهر سپیددشت به مدت یک روز برپا شده است.

وی افزود: برای برپایی این بیمارستان اکیپی شامل هشت متخصص و فوق تخصص، سه پزشک عمومی، دو دندان‌پزشک و کارشناسان آزمایشگاه به همراه ۴۵ نفر کادر پزشکی و پشتیبانی تیم برای ارائه خدمات رایگان به مردم این منطقه اعزام شده است.

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی استان لرستان عنوان کرد: با برپایی این بیمارستان حداقل به هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت روستاهای تابع منطقه خدمات مستقیم ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه علاوه بر خدمات پزشکی و دندانپزشکی، دارو نیز به‌صورت رایگان ارائه می‌شود و در صورت نیاز به خدمات تخصصی بیشتر بیماران به مراکز تخصصی ارجاع داده می‌شوند تصریح کرد: آموزش بهداشت همراه با توزیع بسته‌های بهداشتی و برپایی ایستگاه فرهنگی همراه با اهداء جوایز از دیگر خدمات خداپسندانه در خدمت‌رسانی به مردم این منطقه است.

انتهای پیام/د

تیم پزشکی به منطقه محروم سپیددشت اعزام شد
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن