گروه خبری پزشکی

از شارژ تلفن همراه با کاغذ تا لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود


اختراعات مخترعان در سراسر جهان سبب آسان شدن زندگی و باز شدن دریچه‌های جدیدی از علم و فناوری می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  اختراعات مخترعان در سراسر جهان است که سبب رشد و پیشرفت جوامع مختلف می‌شود که در این بسته خبری بنا داریم به معرفی برخی از این اختراعات بپردازیم.

لباس هوشمندی که عصای دست پرستاران می‌شود

محققان موفق به طراحی پارچه هوشمندی شده‌اند که می‌تواند هرگونه فعل و انفعالات بدن را کنترل و شناسایی کند؛ این پارچه هوشمند علائم حیاتی، ضربان قلب و نبض را کنترل می‌کند و هریک از افراد با پوشیدن آن می‌توانند از علائم حرکتی بدن خود آگاه شوند؛ همچنین  این لباس در برابر بیماران هم بسیار کارآمد عمل می‌کند زیرا اطلاعات را  سریعا به پزشک و یا پرستار ارسال می‌کند؛ تنها کافی است بیماران این لباس را به تن کنند تا پرستاران از احوال آنها با خبر شوند.

از لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود تا کاغذی که تلفن همراه را شارژ می‌کند

عینکی که به شما می‌گوید دیگران چه احساسی دارند

برای همه ما جالب است که بتوانیم احساسات یک فرد را بخوانیم و متوجه شویم که او به چه چیزی فکر می‌کند، برای تحقق این امر محققان عینکی را طراحی کرده اند که اطلاعات سمعی و بصری را اندازه گیری می‌کند و از طریق آن ‌ها احساسات را بررسی می‌کند.
این دوربین بر روی حرکات دست و چشم متمرکز می‌شود و اطلاعات آن‌ها را به سیستم پردازنده ارسال می‌کند و نتیجه را به صاحب عینک اطلاع می‌دهد، برای مثال دست به سینه ایستادن در یک موقعیت نشانگر ابراز خرسندی است و در موقعیتی دیگر نشانگر بی حوصلگی است.

از لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود تا کاغذی که تلفن همراه را شارژ می‌کند

دستنبد مجهز به کیسه هوا تولید شد

محققان موفق به تولید دستبندی شده‌اند که در مواقع حساس و خطرناک به کمک شناگران می‌آید و آن‌ها را از غرق شدن نجات می‌دهد؛ این دستبند مجهز به کیسه هوایی است که در هنگام خطر و در کمتر از یک ثانیه باز می‌شود و به حفظ شناگر بر روی آب کمک می‌کند، این وسیله جایگزین جلیقه‌های نجات است و به دلیل سایز کوچکتری که دارد بسیار کارآمد‌تر عمل می‌کند.

از لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود تا کاغذی که تلفن همراه را شارژ می‌کند

کاغذی که تلفن شما را شارژ می‌کند

محققان شارژری را طراحی کرده‌اند که از یک کاغذ خورشیدی تشکیل شده و بوسیله انرژی خورشیدی وسایل مختلف را شارژ می‌کند این شارژر که می‌تواند بر روی یک کوله پشتی قرار می‌گیرد بوسیله درگاه اتصال USB تلفن همراه را شارژ می‌کند. 

از لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود تا کاغذی که تلفن همراه را شارژ می‌کند

انتهای پیام/

تحولی حیرت انگیز در عکس برداری رادیولوژی


تصویر برداری اشعه ایکس روش شناسایی بیماری‌ها از سالیان دور است و اکنون نوآوری فوق العاده این شیوه تشخیصی را به رقیبی قدرتمند برای سی تی اسکن تبدیل کرده است.
تحولی حیرت انگیز در عکس برداری رادیولوژی
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان موفق به نوآوری در تصاویر اشعه ایکس شده و نسل جدید تصاویر اشعه ایکس به شکل رنگی و سه بعدی (۳D colour X-ray)را  تولید کرده‌اند.
 
این فناوری منحصربه فرد است و حتی می‌تواند سطوح چربی موجود دربافت عضلانی بدن انسان را شناسایی کند.
 
کارشناسان امیدوار هستند از این فناوری جدید برای شناسایی زودهنگام و بررسی وضعیت استخوان‌ها استفاده کنند. این نوآوری حاصل پژوهش پروفسور فیل باتلر (Phil Butler) از دانشگاه کانتربری درکشور نیوزیلند است.
 
به گفته دانشمندان اشعه ایکس رنگی به پزشکان اجازه می‌دهد سطوح چربی وکلسیم بدن بیمار را به خوبی مشاهده کنند که در نهایت به تشخیص دقیق‌تر بیماری، نحوه درمان وارزیابی آن منجر می‌شود.


تصویر بالا، پرتو اشعه ایکس سه بعدی و رنگی از دست یک بیمار است که به روی مچ دست خود ساعت بسته است، دراین تصویر استخوان‌های سفید و بافت قرمز ماهیچه‌ای به وضوح دیده می‌شود.

فناوری به کار رفته در این شیوه جدید تشخیصی مشابه دوربین‌های دیجیتالی درثبت دقیق و با جزئیات فراوان از اشیا و منظره هاست.

اشعه ایکس چگونه در علم پزشکی برای ثبت تصویرمورد استفاده قرار می‌گیرد؟

اشعه ایکس درواقع فوتون یا بسته‌های کوچکی از انرژی (تابش یونیزه هم نامیده می‌شود) و بخشی از طیف الکترومغناطیسی (مانند نور مرئی، مایکروویو و امواج رادیویی) است، پرتو اشعه ایکس از بافت متراکم بدن انسان مانند عضله‌ها به راحتی عبور و از بدن خارج می‌شود.

فوتون‌های خروجی اشعه ایکس ازبدن انسان به یک گیرنده یا آشکار ساز تصویربرداری دیجیتالی می‌رسنند وبه این ترتیب تصویر ثبت می‌شود.


بافت‌هایی از بدن با چگالی زیاد سبب ضعیف شدن اشعه ایکس می‌شوند که درعکس به دست آمده سفید مشاهده می‌شوند، مانند استخوان ها، و بافت‌هایی که چگالی کمتری دارند مانند ریه با تراکم کمتری یا کاملاً سیاه در عکس دیده می‌شوند و در نهایت دسته دیگری از اندام‌های بدن که بین دوحالت فوق از نظر چگالی قراردارند به رنگ خاکستری وبا وضوح کم درتصویر مشاهده می‌شوند.

کارشناسان اعلام کرده‌اند اگر وضعیت استاندارد در زمان عکس برداری با اشعه ایکس از سوی بیماری و کادر درمانی رعایت شود این شیوه تشخیصی سریع و سود‌مند هیچ گونه ضرری برای سلامت انسان ندارد.

منبع:Dailymail
انتهای پیام/

 

خانه قدیمی خود را به استارت‌آپ‌ها بدهید و خانه ای جدید تحویل بگیرید


یکی از استارت‌آپ‌ها موفق به ارائه خدمتی شده است که به کمک آن می‌توانید خانه‌های قدیمی خود را در کوتاهترین مدت تعمیر کنید.
خانه قدیمی خود را به استارت‌آپ‌ها بدهید و خانه ای جدید تحویل بگیرید

خانه قدیمی خود را به استارت‌آپ‌ها بدهید و خانه ای جدید تحویل بگیریدبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛   اختراعات روزمره جوانان نخبه در شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین طرح‌های مبتنی بر دانش است که رشد و پیشرفت کشور را رقم می‌زند.

باشگاه خبرنگاران جوان در نظر دارد به معرفی محصولات ساخته شده در شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین طرح‌های استارت‌آپی بپردازد.

در گذشته برای آنکه بتوانیم خانه خود را تعمیر کنیم و یا دکوراسیون آن را عوض کنیم باید از چندین نیرو استفاده می‌کردیم که این موضوع نه تنها هزینه‌ سنگینی را برای ما به دنبال داشت بلکه حتی در بسیاری از مواقع هم باعث سختی کار می‌شد اما امروز یکی از استارت‌آ‌پ‌ها موفق به راه‌اندازی خدمتی شده است که به کمک آن می‌توانید هرگونه خدمت خدماتی و همچنین تغییر دکوراسیون را با یکدیگر و یکجا داشته باشید.

خانه خود را به کمک بهترین متخصصان طراحی کنید

این استارت‌آپ با هدف تعمیر خانه و ارائه انواع خدمات به واحدهای مسکونی و تجاری کار خود را آغاز کرده است، برای مثال اگر به دنبال تغییر دکوراسیون خانه خود هستید، می‌توانید در این سایت هم لوله‌کش و بناهای خبره را پیدا کنید و هم با طراحان حرفه‌ای آشنا شوید.

به گفته سازندگان این استارت‌آپ برای تعمیر خانه‌ها و همچنین طراحی دکوراسیون، طراحان و متخصصان از بهترین مواد و مطابق با جدیدترین فن‌آوری‌های روز استفاده می‌کنند.

این استارت‌آپ تمام خانه شما از حیات گرفته تا پشت‌بام را تعمیر و طراحی می‌کند و تنها کافیست به سراغ آنها بروید و درخواست خود را ارائه کنید آنها کار شما را در کمتر از چند روز انجام دهید و خانه کهنه خود را به خانه ای جدید تبدیل کنید.

انتهای پیام/


بستن