تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری پزشکی

از شارژ تلفن همراه با کاغذ تا لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود


اختراعات مخترعان در سراسر جهان سبب آسان شدن زندگی و باز شدن دریچه‌های جدیدی از علم و فناوری می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  اختراعات مخترعان در سراسر جهان است که سبب رشد و پیشرفت جوامع مختلف می‌شود که در این بسته خبری بنا داریم به معرفی برخی از این اختراعات بپردازیم.

لباس هوشمندی که عصای دست پرستاران می‌شود

محققان موفق به طراحی پارچه هوشمندی شده‌اند که می‌تواند هرگونه فعل و انفعالات بدن را کنترل و شناسایی کند؛ این پارچه هوشمند علائم حیاتی، ضربان قلب و نبض را کنترل می‌کند و هریک از افراد با پوشیدن آن می‌توانند از علائم حرکتی بدن خود آگاه شوند؛ همچنین  این لباس در برابر بیماران هم بسیار کارآمد عمل می‌کند زیرا اطلاعات را  سریعا به پزشک و یا پرستار ارسال می‌کند؛ تنها کافی است بیماران این لباس را به تن کنند تا پرستاران از احوال آنها با خبر شوند.

از لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود تا کاغذی که تلفن همراه را شارژ می‌کند

عینکی که به شما می‌گوید دیگران چه احساسی دارند

برای همه ما جالب است که بتوانیم احساسات یک فرد را بخوانیم و متوجه شویم که او به چه چیزی فکر می‌کند، برای تحقق این امر محققان عینکی را طراحی کرده اند که اطلاعات سمعی و بصری را اندازه گیری می‌کند و از طریق آن ‌ها احساسات را بررسی می‌کند.
این دوربین بر روی حرکات دست و چشم متمرکز می‌شود و اطلاعات آن‌ها را به سیستم پردازنده ارسال می‌کند و نتیجه را به صاحب عینک اطلاع می‌دهد، برای مثال دست به سینه ایستادن در یک موقعیت نشانگر ابراز خرسندی است و در موقعیتی دیگر نشانگر بی حوصلگی است.

از لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود تا کاغذی که تلفن همراه را شارژ می‌کند

دستنبد مجهز به کیسه هوا تولید شد

محققان موفق به تولید دستبندی شده‌اند که در مواقع حساس و خطرناک به کمک شناگران می‌آید و آن‌ها را از غرق شدن نجات می‌دهد؛ این دستبند مجهز به کیسه هوایی است که در هنگام خطر و در کمتر از یک ثانیه باز می‌شود و به حفظ شناگر بر روی آب کمک می‌کند، این وسیله جایگزین جلیقه‌های نجات است و به دلیل سایز کوچکتری که دارد بسیار کارآمد‌تر عمل می‌کند.

از لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود تا کاغذی که تلفن همراه را شارژ می‌کند

کاغذی که تلفن شما را شارژ می‌کند

محققان شارژری را طراحی کرده‌اند که از یک کاغذ خورشیدی تشکیل شده و بوسیله انرژی خورشیدی وسایل مختلف را شارژ می‌کند این شارژر که می‌تواند بر روی یک کوله پشتی قرار می‌گیرد بوسیله درگاه اتصال USB تلفن همراه را شارژ می‌کند. 

از لباسی که عصای دست پرستاران می‌شود تا کاغذی که تلفن همراه را شارژ می‌کند

انتهای پیام/

از طراحی پوست مصنوعی تا شیوه‌ای شگفت انگیز برای درمان قطعی نخاع


یکی از استارت آپ‌ها موفق به طراحی پوست مصنوعی شده است که جایگزین پوست واقعی بدن انسان می‌شود.
از طراحی پوست مصنوعی تا شیوه‌ای شگفت انگیز برای درمان قطعی نخاع

به گزارش خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اختراعات مخترعان در سراسر جهان است که سبب رشد و پیشرفت جوامع و باز شدن دریچه‌های جدیدی از علم و فناوری می‌شود که در این بسته خبری بنا داریم به معرفی برخی از اختراعات ساخته در کشورهای جهان بپردازیم.

استفاده از کودهای گاوی به جای سوخت اتومبیل

به تازگی یکی از شرکت‌های خودرو سازی موفق شده است تا گاز متان را به سلول‌های سوختی تبدیل کند، این شرکت کودهای حیوانی  را به برق و هیدروژن تبدیل می‌کند و از آنها برای به حرکت در آوردن خودروهای برقی خود استفاده می‌کند.

 طراحی پوست مصنوعی به جای بدن واقعی انسان

گروهی از دانشمندان توانسته‌اند پوست انعطاف پذیری را برای بدن به وجود بیاورند که قابل کش آمدن دارد؛ به عبارت دیگر این پوست می‌تواند دقیقا همان فعالیت‌هایی را انجام دهد که پوست  واقعی انجام می‌دهد، هنگامی که قسمتی از پوست بدن از بین برود می‌توان آن را جایگزین پوست واقعی کرد.

از طراحی پوست مصنوعی برای بدن انسان تا درمان قطع نخاع به کمک این شیوه

درمان قطع نخاعی به کمک روش‌های جدید

دانشمندان روش جدیدی را برای درمان قطع نخاع ابداع کرده‌اند، در این روش تراشه‌هایی در مغز قرار می‌گیرد و سبب می‌شود تا افراد بتوانند پاهای خود را کنترل کنند، این تراشه‌ها اطلاعات مغزی افراد را به درستی با دیگر عضلات بدن می‌رسانند تا با تحریک عضلات بدن بتوان راه رفت.

درون این تراشه پالس‌های برقی وجود دارد که سبب می‌شود تا عضلات پا منقبض شود و همین انقباض در عضلات بدن سبب می‌شود تا تمام قسمت‌های بدن شروع به حرکت کند.

از طراحی پوست مصنوعی برای بدن انسان تا درمان قطع نخاع به کمک این شیوه

انتهای پیام/

وقتی علم فیزیک جهان را دگرگون می‌کند


محققان به کمک علم فیزیک توانسته‌اند دست به ابداعات جدیدی بزنند و انسان را شگفت زده کنند.
وقتی علم فیزیک جهان را دگرگون می‌کند

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اختراعات مخترعان در سراسر جهان است که سبب رشد و پیشرفت جوامع و باز شدن دریچه‌های جدیدی از علم و فناوری می‌شود که در این بسته خبری بنا داریم به معرفی برخی از اختراعات ساخته شده توسط محققان بپردازیم.

علم فیزیک می‌تواند در بخش‌های مختلفی از زندگی افراد تأثیر بگذارد؛ به کمک علم فیزیک می‌توان مجموعه فعالیت‌های شگفت انگیزی را انجام داد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 به کمک فیزیک ذرات معلق را زندانی کنید 

محققان به کمک علم فیزیک توانسته‌اند ذرات فضا را از یکدیگر جدا کنند؛ در این روش می‌توان اشباح مختلف را در ذرات دیگری محصور کرد و همین موضوع سبب می‌شود  ذراتی که در آسمان هستند، محصور شوند.

ماده جدیدی که همه چیز را نابود می‌کند 

از برخورد 2 ذره با یکدیگر ماده جدیدی به وجود می‌آید که بسیار شگفت انگیز است؛ این ضد ماده جدید با هر اتم و جسمی می‌تواند ارتباط برقرار کند و آنها را نابود سازد.

علم فیزیک جهان را دگرگون می‌کند

خلق نورهایی جدید در علم فیزیک 

دانشمندان به کمک علم فیزیک توانسته‌اند یکی از عجیب‌ترین پدیده‌ها را به وجود بیاورند؛ در این روش با خمیده کردن نور، دانشمندان می‌توانند پرتوهای جدیدی را به شکل مارپیچ در بیاورند.

علم فیزیک جهان را دگرگون می‌کند

 از بین بردن اثرات مخرب محیط زیست به کمک فیزیک 

دانشمندان توانسته‌اند از ذرات مختلف و طی یک آزمایش شیمیایی داخل ستاره‌ها به نقطه مغناطیسی برسند؛ این انرژی سبب می‌شود تا تأثیرات منفی محیط زیست کاهش یابد و انرژی بیشتری در فضا ذخیره شود.

علم فیزیک جهان را دگرگون می‌کند

انتهای پیام/

طراحی بالگرد 8 نفره توسط متخصصان داخلی/ بالگرد‌های ایرانی در انتظار اخذ گواهینامه‌های بین‌المللی


منطقی گفت: متخصصان داخلی موفق به طراحی 2 نوع بالگرد شده اند که در حال حاضر در مرحله اخذ گواهینامه‌های بین المللی است.
طراحی بالگرد 8 نفره توسط متخصصان داخلی/ بالگرد‌های ایرانی در انتظار اخذ گواهینامه‌های بین‌المللی

به گزارش حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص طراحی بالگرد در داخل کشور، بیان کرد: بالگرد 8 نفره طراحی شده توسط متخصصان داخلی، در چندین نمایشگاه به نمایش در آمده و مشتریان خارجی خوبی برای آن پیدا شده است.

ایران در زمره 20 کشور با قابلیت ساخت بالگرد

وی افزود: کمتر از 20 کشور در جهان هستند که توان ساخت بالگرد را دارند و ایران هم در زمره کشور‌هایی است که قابلیت ساخت بالگرد‌ها را دارد.

به گفته منطقی، شرکت‌های دانش بنیان در حوزه هوایی رشد خوبی داشته‌اند سال 93 که ستاد هوایی تشکیل شد تعداد شرکت‌های دانش بنیان حدود 20 عدد بود، اما در حال حاضر حدود 180 شرکت دانش بنیان در حوزه هوایی فعال هستند.

وی ادامه داد: حضور فعال شرکت های دانش بنیان می تواند در پیشرفت صنعت هوایی تاثیر بسزایی داشته باشد.

پایان پیام/

پهباد‌ها به درون خطرناک‌ترین آتش فشان‌های جهان می‌روند + تصاویر


درآینده نه چندان دور با استفاده از تجهیزات عملی، زمان وقوع آتش‌فشان شناسایی و از بروزخسارت‌های مالی و جانی کاسته می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناسان در نظر دارند با استفاده از پهباد‌ها به بررسی فعالیت آتش فشان‌های فعال در کره زمین بپردازند و با وارد کردن دستگاه و تجهیزات علمی به درون دهانه آتش فشان، وقوع فوران در آینده را پیش بینی کنند.


فوران آتش فشان‌ها تاثیرات فراوانی بر زندگی انسان‌ها روی کره زمین دارد، بسیاری از کشور‌ها و جزیره ها، شهر و روستا‌ها در دامنه کوه‌های آتش فشانی ساخته شده‌اند و فوران آتش فشان می‌تواند سبب از بین رفتن تاسیسات، مناطق مسکونی و مرگ انسان‌ها و سایر جانداران شود.

دانشمندان نوعی حسگر‌های فعال به نام مستعار تخم اژد‌ها (Dragon Eggs) طراحی کرده اند که به وسیله پهپاد وارد دهانه آتش فشان می‌شوند.

این حسگر‌ها می‌توانند در مکان‌های خطرناک قرارداده شوند و داده‌های ارزشمندی از زمان وقوع فعالیت‌های آتش فشانی در اختیار دانشمندان برای نجات جان انسان‌ها قرار دهند.


در دهانه آتش فشانی معمولاً گاز‌های سمی بسیار خطرناک وجود دارد، همچنین درجه حرارت بسیار زیادی در آنجا وجود دارد به همین دلیل ورود به دهانه آتش فشان برای دانشمندان کار بسیار سخت و خطرناکی است.

دانشمندان سازنده تخم اژد‌ها اعلام کرده اند از این وسیله می‌توان برای نظارت برسایر پدیده‌ها چون یخچال‌های طبیعی، گسل‌های زمین شناختی و حتی بررسی راکتور‌های هسته‌ای، قلب نیروگاه‌ها و محل نگهداری زباله‌های هسته‌ای استفاده کرد.

دانشمندان با استفاده از هواپیما‌های بدون سرنشین تخم اژد‌های‌های نقره‌ای را به بالای آتش فشان استرومبولی در ایتالیا وارد کرده‌اند.

فوران آتش فشان وزوویوس درسال 79 میلادی در کشور ایتالیا سبب نابودی کامل دوشهر پمپئی و هرکولانیوم شد که در اثر آن هزاران انسان جان خود را از دست دادند.

افزون بر خروج  ماگما از دهانه آتش فشان، فوران گازهای سمی از دهانه نیز می تواند با از بین بردن اکسیژن هوا، سبب خفگی و مرگ انسان‌ها و سایر جانداران  شود.

این حسگر‌ها به وسیله دانشمندان دانشگاه بریستول ساخته شده است و قادر به اندازه گیری و ثبت داده‌های مختلفی از جمله درجه حرارت، رطوبت، ارتعاشات و گاز‌های سمی هستند.

جنس ترکیب این حسگر‌ها از ماده‌ای است که بتواند شرایط بسیارسخت از قبیل گرما یا سرمای شدید را تحمل کند.

ارتباط دانشمندان با تخم اژد‌ها به وسیله فرستنده بی سیم از راه دور برقرار می‌شود که داده‌ها را به پایگاه جمع آوری اطلاعات (درفاصله حداقل ده کیلومتری از محل آتش فشان) ارسال می‌کند.

این دستگاه‌ها همچنین دارای کمترین میزان مصرف انرژی الکتریکی در دنیا و جزو فناوری‌های دوست دار محیط زیست هستند.

استاد دانشکده علوم دانشگاه استنفورد، اریک دون هام (Eric Dunham) اعلام کرده است فرآیند فعالیت و انرژی تولید شده از آتش فشان‌ها بسیار پیچیده است و اکنون هیچ وسیله‌ای برای پیش بینی فوران آتش فشان دردنیا وجود ندارد اما شاخصه‌های افزایش فعالیت آتش فشان‌ها وجود دارد که با بررسی آن‌ها محققان می‌توانند به پیش بینی فعالیت آتش فشان بپردازند.


ازجمله این شاخصه‌ها می‌تواند به دگرگونی در دریاچه گذاره موجود در دهانه آتش فشان، دگرگونی در فرنکانس صدا‌های تولید شده به وسیله ماگماها، وقوع زلزه‌های کوچک در اطراف آتش فشان، ترک خوردن پوسته زمین، گرم شدن بیش از اندازه منابع آب زیر زمینی اطراف دامنه آتش فشان، افزایش خروج گاز‌ها در دهانه آتش فشان و افزایش میزان تولید گاز دی اکسید گوگرد اشاره کرد.
منبع:Dailymail
انتهای پیام/

کاربرد پهبادها در برای پیشرفت علم

از پیش خرید خانه‌های لوکس تا دستگاهی که سنگ صبور گیاهان می‌شود


محققان موفق به طراحی دستگاهی شده‌اند که حالت های مختلف گیاهان را ثبت می‌کند و با آنان درد و دل می‌کند.
از پیش خرید خانه‌های لوکس تا دستگاهی که سنگ صبور گیاهان می‌شود

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اختراعات محققان در سراسر جهان است که سبب رشد پیشرفت جوامع و باز شدن دریچه‌های جدیدی از علم و فن‌آوری می‌شود که در این بسته خبری بنا داریم به معرفی برخی از اختراعات ساخته شده توسط محققان بپردازیم.

کفش‌هایی که راه روشن دوندگان می‌شوند

محققان موفق به طراحی کفش‌هایی شده‌اند که می‌تواند به سیستم روشنایی مجهز شود این سیستم در محیط‌های تاریک به دونده کمک می‌کند تا بتواند محیط اطراف خود را ببیند، کفش‌هایی که دارای چراغ هستند را مخصوص کودکان می‌دانیم اما این چراغ‌های جدید روی کفش قرار می‌گیرند و همچنین ضد آب هستند و زاویه روشنایی آنها تا 270 درجه است؛ همچنین از ویژگی‌های این چراغ می‌توان به قابل تنظیم بودن آن اشاره کرد یعنی هر یک از دوندگان بر اساس نیاز خود زاویه چراغ را انتخاب می‌کنند.

دستگاهی که وضعیت گیاهان مختلف را بررسی می‌کند

به تازگی گروهی از دانشمندان توانستند دستگاهی را بسازند که به درد و دل گیاهان گوش می‌دهد این دستگاه سیگنال‌های مختلف را از گیاهان دریافت می‌کند و به کمک دو سیم به برگ یا ساقه گیاهان متصل می‌شود و  تغییر حالت هر یک از گیاهان را سریعاً ثبت می‌کند و از طریق این سیگنال‌ها می‌توان تشخیص داد که وضعیت تغذیه گیاه یا حجم آب آن مناسب است یا باید به آن توجه بیشتری شود؟

از دستگاهی که سنگ صبور گیاهان می‌شود تا خانه‌هایی لوکس مریخ

 خانه‌های سه بعدی را در مریخ پیش خرید کنید

دانشمندان توانسته‌اند به کمک پرینتر سه بعدی سکونت‌گاهی مناسب روی سیارات دیگر برای انسان بوجود بیاورند این محله اقامت که به کمک پرینتر سه بعدی ساخته شده است، می‌تواند افراد بسیاری را در خود نگه دارد و آنها را اسکان دهد.

از دستگاهی که سنگ صبور گیاهان می‌شود تا خانه‌هایی لوکس مریخ


انتهای پیام/

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟