تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری پزشکی

فردا، آخرین مهلت ثبت نام ترم تابستان دانشگاه آزاد


مهلت ثبت نام در ترم تابستانی دانشگاه آزاد اسلامی فردا (پنجشنبه 21 تیرماه) پایان می‌یابد.
فردا، آخرین مهلت ثبت نام ترم تابستان دانشگاه آزاد
به گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بنا بر اعلام معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی؛ مقرر شده دوره تابستان ترجیحاً در یکی از واحد‌ها یا مرکز هر استان برگزار شود تا ضمن تجمیع دانشجویان و به حد نصاب رسیدن تعداد دانشجویان در هر کلاس، کاهش هزینه‌ها را نیز به همراه داشته باشد.
 
کلاس‌های درس ترم تابستانی دانشگاه آزاد از 23 تیرماه آغاز و تا یکم شهریورماه ادامه دارد همچنین امتحانات ترم تابستانی این دانشگاه از 4 تا 10 شهریورماه برگزار خواهد شد.

دانشجویانی که 10 واحد درسی باقیمانده دارند، می‌توانند تا این سقف نسبت به انتخاب واحد دوره تابستان اقدام کنند و اخذ دروس وصیت‌نامه حضرت امام خمینی (ره) و روخوانی قرآن کریم علاوه بر 8 واحد، بلامانع است.

گفتنی است؛ دانشجویان سایر دانشگاه‌ها نیز می‌توانند برای گذراندن دوره تابستان دانشگاه آزاد اسلامی با پرداخت شهریه در این ترم تحصیلی ثبت نام کنند.

انتهای پیام/

چگونگی برگزاری دوره های ترم تابستانی در دانشگاه آزاد

آموزش‌های مهارتی را باید مطابق با فناوری امروزی پویا کنیم/ 80 درصد دانشجو‌ها در 20 رشته تحصیلی پراکنده شده‌اند

آموزش‌های مهارتی را باید مطابق با فناوری امروزی پویا کنیم/ 80 درصد دانشجو‌ها در 20 رشته تحصیلی پراکنده شده‌اند

صالحی عمران از حضور 80 درصدی دانشجویان کشور در 20 رشته تحصیلی خبر داد.

ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: رشته‌های موجود در آموزش عالی درصدی از حرفه و مشاغل بازار کار را تحت پوشش قرار می‌دهند؛ به طوری که امروز 80 درصد از دانشجویان کشور در 20 رشته تحصیلی، آموزش می‌بینند.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری و سیاست‌گذاری آموزش عالی زمانی هدفمند می‌شود که در جهت آموزش‌های مهارتی باشد امروزه قدرت و توسعه هر کشور به نیروهای توانمند با پشتوانه مهارت‌آموزی بستگی دارد.

عوامل موثر در ارتقا کیفیت آموزش عالی کشور

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور تصریح کرد: عامل مهم ارتقاء کیفیت در آموزش عالی، آموزش بر مبنای نیاز جامعه و تناسب استاد به دانشجو است.

صالحی عمران با تأکید بر سرمایه‌گذاری در آموزش‌های مهارتی اضافه کرد: برای آن که ما بتوانیم مشکل بیکاری را در جامعه ریشه کن کنیم سرمایه‌گذاری در آموزش مهارتی اهمیت‌ زیادی دارد اما در این قضیه نباید افزایش بی رویه داشته باشیم؛ باید ساز و کارهای خاصی برای آموزش مهارتی وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: متأسفانه امروزه بسیاری از دانش آموختگان فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی نمی‌توانند به راحتی وارد بازار کار شوند چراکه هنوز آموزش‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود برچسب درجه دوم دارد.

لزوم انعطاف پذیری آموزش های مهارتی با فناوری روز

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت: ما باید آموزش‌های مهارتی را مطابق با فناوری و تکنولوژی‌های امروزی پویا کنیم به طوری که آموزش‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود باید انعطاف‌پذیری نسبت به بازار کار داشته باشد چراکه این آموز‌ش‌ها مانند دیگر آموزش‌هایی که در دانشگاه‌های کشور ارائه می‌شود، نیست و آموزش‌های مهارتی مستقیماً با بازار کار ارتباط دارد.

صالحی عمران با بیان اینکه ارائه آموزش‌های مهارتی حلقه اتصال رشد اقتصادی و اشتغال در جامعه است تصریح کرد: در تمام دنیا تربیت نیروهای ماهر و متخصص یکی از راه حل‌های معضل بیکاری است بنابراین با اصلاح سرفصل‌های درسی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای ارائه آموزش‌های علمی و مهارتی می‌تواند روش‌های مناسبی باشد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور یادآور شد: ما باید در روند دانشگاه و نظام آموزش عالی و فنی و حرفه‌ای به ورودی‌ها، فرآیند، برون‌ داد و نهایتاً پیامدهای آن در جامعه توجه کنیم.

انتهای پیام/

بازگشت 133 رشته حذف شده دانشگاه آزاد به فهرست رشته‌های مجاز/ کارشناسی‌های غلط اعلام نتایج کارشناسی ارشد را عقب انداخت

بازگشت 133 رشته حذف شده دانشگاه آزاد به فهرست رشته‌های مجاز/ کارشناسی‌های غلط اعلام نتایج کارشناسی ارشد را عقب انداخت
طهرانچی با اشاره به وضعیت حذف برخی رشته محل‌های دانشگاه آزاد گفت: بعد از بررسی‌های مجدد 133 رشته به فهرست رشته‌های قانونی بازگشتند.
 
به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد مهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد در بخش خبری ساعت 21 که از شبکه یک سیما پخش شد، گفت: در مقطعی هستیم که بهترین ارتباط را با وزارت علوم و بهداشت داریم و شعار ما نظام عالی کارآمدی و کیفیت است.

وی درباره حذف برخی رشته‌محل های دانشگاهی اظهار کرد: در بررسی‌های شورای گسترش مشخص شد که 11 هزار داوطلب تحصیل در دانشگاه آزاد در حدود 800 رشته محل قبول نشدند، زیرا رشته های مورد نظر آنها حذف شده است.

 سرپرست دانشگاه آزاد با بیان اینکه بسیاری از رشته‌ها با وجود قدمت چندین سال  و پذیرش  دانشجو  به یکباره حذف شدند، گفت: این رشته‌ها  از مسیر قانونی در دانشگاه آزاد تدریس می شدند  اما به دلیل برخی کارشناسی‌های غلط از فهرست رشته‌های این  دانشگاه حذف شدند.

طهرانچی ادامه داد:  بعد از بررسی‌های انجام گرفته  133 رشته  از مجموع  800 رشته  حذف شده، به فهرست رشته های مجاز دانشگاه بازگشتند  و بر این اساس  از  11 هزار داوطلب قبول نشده، هفت هزار داوطلب پذیرفته شدند و تعداد پذیرفته نشده ها به چهار هزار نفر رسیده است.

سرپرست دانشگاه آزاد با اشاره به مشکل اصلی حذف رشته محل ها گفت: مشکل اصلی از سوی کارشناسی‌های غلط انجام گرفته است و با وجود آنکه رشته‌ها همگی مجوز دارند  اما به یکباره حذف شدند و همین موضوع سبب سردرگمی دانشجویان شده است.

وی درباره هدفگذاری دانشگاه آزاد برای برنامه های آتی اظهار کرد: باید به گونه ای حرکت کنیم که تا سال 1404 انتخاب اول دانشجویان باشیم و نکته مهم این است که حذف یا اضافه رشته محل‌های این دانشگاه از عهده خودمان بر می‌آید.

 سرپرست دانشگاه آزاد با بیان اینکه به سمت تعالی آموزش عالی می‌رویم، اظهار کرد: با وجود تمامی تلاش ها اما برخی کارشناسی های غلط سبب می‌شود تا مسائلی پیش بیاید و کارآمدی مناسبی نداشته باشیم.

علت تاخیر در اعلام نتایج پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد

طهرانچی درباره تاخیر در اعلام نتایج دانشگاه آزاد گفت: در شورای گسترش، رشته محل‌ها مشخص می‌شوند و بر همین اساس قرار بود تا   سازمان سنجش رشته محل ها را اعلام کند و دانشگاه آزاد هم رشته محل ها را در اختیار سازمان سنجش قرار داد.

وی بیان کرد: روز شنبه اطلاعات اولیه کارشناسی درباره وضعیت رشته‌محل‌های دانشگاهی به مسئولان سازمان سنجش داده شد و سپس به تائید شورای گسترش رسید و فرایندها مورد بررسی قرار گرفتند اما تحمیل برخی فرایندهای اضافی برای بررسی رشته محل‌ها  سبب شد تا اعلام نتایج سه روز به طول بیانجامد و به همین دلیل نتایج با تاخیر اعلام شد.

انتهای پیام/

خواسته‌های شرکت‌های دانش بنیان باید به عنوان مطالبه پیگیری شود/ ثبت اختراع در کشور معضل است


وطن پور گفت: ثبت اختراع در کشور معضل است و بسیاری از افراد یا شرکت‌ها هنوز نمی‌دانند که باید فرم‌های لازم را پر کنند.
خواسته‌های شرکت‌های دانش بنیان باید به عنوان مطالبه پیگیری شود/ ثبت اختراع در کشور معضل است

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در نشست مشترک این دانشگاه و حوزه فناوری سلامت وزارت بهداشت که در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، گفت: خواسته‌های شرکت‌های دانش بنیان باید به عنوان مطالبه پیگیری شود و تنها به یک نامه درخواست متکی نشود.

وی ادامه داد: در واقع ما مصرف کننده ایم و واردکننده‌ها رقیب اصلی ما هستند، با دنبال کردن جنس خارجی ریسک تولید را نمی‌پذیریم و از این رو مورد حمایت هم قرار نمی‌گیریم.

وطن پور افزود: کار، کار سختی است، اما باید به این نکته توجه کنیم که در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های فناور در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند و بالعکس. همچنین بسیاری از همکاران حوزه پزشکی کار مهندسی انجام می‌دهند بدون اینکه با یکدیگر ارتباط داشته باشند و این موضوع موجب می‌شود تا محصول تولید شده در نهایت با ایراداتی همراه باشد، در صورتی که اگر دو گروه در ابتدای کار با هم تعامل داشتند، نتیجه ای بهتر کسب می شد.

ایجاد مراکز مشترک بین دانشگاه و حوزه سلامت

وی گفت: ایجاد مراکز مشترک بین دانشگاه و حوزه سلامت فرصتی خوب برای تولید محصولات باکیفیت خواهد بود.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر زیرساخت‌های لازم همچون مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و فن بازار‌ها به میزان لازم ایجاد شده است، اما هنوز ارتباط لازم بین دانشگاه و حوزه سلامت برقرار نشده است، البته باید بگویم که ارتباط بین دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران نتایج مثبتی داشت و همین نتایج ما را ترغیب کرد تا بین دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر دانشگاه‌ها مراکز مشترک ایجاد کنیم.

وطن پور گفت: به طور مثال تولید یک ویلچر استاندارد مورد رضایت افراد، از مشکلات اساسی کشور در حوزه سلامت است؛ مشکلی که با ارتباط دانش مهندسی و پزشکی به سادگی رفع خواهد شد.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: در گذشته وزارت بهداشت دیدی مثبت به ارائه طرح‌ها نداشت و ظرفیت‌های پژوهش نیز محدود بود، اما امروز با تغییر شرایط، دسترسی همه شرکت‌ها به اطلاعات به راحتی صورت می گیرد.

راه اندازی سامانه شرکت‌های دانش بنیان

وطن پور افزود: سامانه شرکت‌های دانش بنیان در حال بارگذاری است و این فرصت خوبی است تا شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت بتوانند طرح ها، تحقیقات و تولیدات خود را معرفی کنند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر 360 آزمایشگاه مشترک داریم که در این حوزه فعالیت می‌کنند و ایجاد انجمن شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت از جمله برنامه های آینده است.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در خصوص ثبت اختراع بیان کرد: در حال حاضر ثبت اختراع در کشور معضل است و بسیاری از افراد یا شرکت‌ها هنوز نمی‌دانند که باید فرم‌های لازم را پر کنند، روند طولانی ثبت اختراع باعث خستگی آن‌ها می‌شودو از این رو به دنبال مدون کردن روند ثبت اختراع هستیم.

وی گفت: در حال حاضر تنها رفع حل معضلات کشور، اعلام درخواست است. در واقع شرکت‌ها باید پیگیر مطالبات خود باشند.در حال حاضر به دنبال محصولات ارزان خارجی هستیم که کیفیت لازم را ندارند در صورتی که تولیدات داخلی ما از کیفیت بالایی برخوردار است.

وطن پور افزود: شرکت‌های دانش بنیان نباید به سراغ وزارت بهداشت بیایند، زیرا در ستاد امکان انجام کار خاصی نیست و بهتر است این شرکت‌ها با دانشگاه‌ها تعامل بیشتری داشته باشند، زیرا دانشگاه‌ها حمایت بهتری انجام می‌دهند و مراکز رشد آن‌ها شرایط بهتری را در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهد.

در حاشیه این نشست وطن پور در جمع خبرنگاران گفت: در حوزه فناوری و دانش بنیان، متکی به نیروها، استعدادها و امکانات داخلی هستیم و بخش ارزبری ما کمتر از 20درصد است.

450 شرکت دانش بنیان محصول خود را وارد بازار کرده اند

تعداد شرکت های دانش بنیان به ثبت رسیده در کشور سه هزار و 170 است که از این تعداد 920 شرکت در عرصه های مختلف حوزه سلامت فعالیت دارند و از میان آنها، حدود 450 شرکت دانش بنیان محصولی را وارد بازار کردند.

تجهیزات، دارو و محصولات بایولوژیک از جمله محصولات حوزه سلامت است که توسط این شرکت ها وارد بازار داخل کشور شده است.

وی ادامه داد: این شرکت ها در طول هشت سال گذشته تشکیل شده، توسعه یافته و در زمان حاضر افزون بر دو هزار و 500 محصول دانش بنیان در حوزه سلامت در بازار وجود دارد. علاوه بر این ها، چهار هزار محصول دیگر نیز در مراحل مختلف تاییدیه ها هستند.

این مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت در سال گذشته 1800 میلیارد تومان فروش داشته اند.

وی دستاوردهای شرکت های دانش بنیان با وجود سابقه کمتر از یک دهه اینها را مناسب خواند و گفت: اگر این شرکت ها نبودند وضعیت ما بدتر از این که هست می شد.

وطن پور تصریح کرد: هم اینک 21قلم داروی بایوتپ در کشور تولید می شود که سالیانه 650میلیون دلار صرفه جویی ارزی به دنبال داشته است.
وی درباره نقش بازار و التهاب های اخیر در تامین نیازهای حوزه سلامت گفت: بازار و التهاب های آن را نباید در این ماجرا خیلی درگیر کرد، وقتی موجی راه می افتد، دلار گران می شود و همه اجناس احتکار می شود؛ مشکلات مدیریتی و نبود پیش بینی بموقع ربطی به این مساله ندارد که شرکت های دانش بنیان کار خود را خوب انجام داده اند یا نه.

وطن پور افزود: شرکت های دانش بنیان وظیفه خود را انجام داده و محصولات را توسعه داده اند؛ همه شرکتها های تک(دارای فناوری بالا) بوده و نوآوری دارند.

وی گفت: شرکت های دانش بنیان گروه هایی شامل اعضای هیات علمی، دانشجویان دکتری و افراد تحصیلکرده دانشگاهی هستند و به رسالت ملی خود به خوبی عمل کرده اند اما باید از این بهتر شود.

تامین ارز شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت

این مقام وزارت بهداشت درباره تامین ارز مورد نیاز شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت گفت: درباره تامین ارز اقدام شده و با هماهنگی اداره کل تجهیزات و هیات امنای ارزی، مشکلی نخواهد بود.

وی درباره خروجی رساله های دانشجویان دکتری پزشکی از مقالاتی که ارایه می کنند، گفت: هم اینک پنج میلیون دانشجوی دکتری در کشور تحصیل می کنند که مقالات متعددی توسط اینها چاپ می شود.

وطن پور رتبه ایران در زمینه پژوهش در منطقه را یک اعلام کرد و گفت: این امر در نتجیه تلاش دانشجویاان دکتری و اعضای هیات علمی دانشگاه ها به دست آمده است.

این مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره که چند درصد از این پروژه ها تبدیل به محصول می شود گفت: بر اساس یک فرمول کلی از هر 10هزار مقاله چاپ شده یک هزار مورد می تواند تبدیل به محصول شود، از این ها 100 مورد اعتبارنامه بگیرد و از بین اینها، 10 مورد می تواند در بازار داخلی جا بیافتد و در نهایت این که یکی موفق به تولید محصول بین المللی شود، کار سختی است.

وطن پور یادآورشد: این گونه نیست که با داشتن پنج میلیون دانشجوی دکتری در پایان سال 500 فناوری داشته باشیم .

انتهای پیام/

چگونگی برگزاری کنکور در سال 98 مشخص شد


سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه‌ای نحوه برگزاری کنکور سراسری سال آینده را تشریح کرد.
چگونگی برگزاری کنکور در سال 98 مشخص شد

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره مصوبات سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 1397/06/26 در رابطه با آزمون سراسری سال‌های 1398 و 1399 صادر شد.

براساس مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 97/06/26 شرایط آزمون سراسری به شرح ذیل اعلام شد.

بدین‌وسیله به اطلاع تمامی داوطلبان آزمون سراسری سال‌های 1398 و 1399 می‌رساند، براساس مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 97/06/26 شرایط آزمون سراسری به شرح ذیل است:

الف- آزمون سراسری سال 1398،

1- در سال 1398، سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال) مطابق موارد ذیل انجام می‌شود، ضمناً از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (3-3-6)، سوال یکسان طرح خواهد شد.

• یک آزمون (یک مجموعه سوال) برای دانش‌آموزان نظام قدیم

• یک آزمون (یک مجموعه سوال) برای دانش‌آموزان نظام جدید (3-3-6)

توجه: داوطلبان با توجه به اینکه فارغ‌التحصیل نظام قدیم یا نظام جدید آموزشی هستند لزوماً باید در آزمون مربوط به نظام آموزشی که در آن فارغ‌التحصیل شده‌اند، شرکت نمایند.

2- نمرات دو گروه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تراز شده و گزینش به‌صورت رقابتی براساس نمره‌کل‌نهایی در زیرگروه مربوطه و سایر شرایط و ضوابط آزمون سراسری انجام می‌شود. به عبارت دیگر ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تخصیص داده نمی‌شود.

3- در آزمون سراسری سال 1398، میزان تاثیر سوابق تحصیلی، حداکثر 30 درصد است و 20 درصد با تاثیر قطعی و 10 درصد با تاثیر مثبت اعمال می‌شود به‌طوری‌که:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشی جدید (3-3-6) اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است که 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

ب- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 اخذ نموده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است. در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر 30 درصد است که 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود. به عبارت دیگر میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم حداکثر 16/67 درصد و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی حداکثر 3/33 درصد می‌باشد و درصورتی که سوابق تحصیلی تاثیر مثبت داشته و باعث افزایش نمره کل شود، به تفکیک برای دیپلم حداکثر 8/33 و برای پیش‌دانشگاهی حداکثر 1/67 افزایش خواهد یافت. درصورت عدم وجود تاثیر مثبت، ملاک نمره کل حاصل از آزمون و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی (حداکثر به میزان 20 درصد طبق موارد مذکور) خواهد بود.

ج- سایر دیپلمه‌ها (غیر از بند‌های الف. و ب) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

توجه 1: اطلاعات بیشتر درخصوص میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری ارائه می‌شود.

توجه 2: وزارت آموزش و پرورش امکان جبران سوابق تحصیلی دیپلم و سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی را برای فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه نظام قبلی که حداکثر تا سال 1397، مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی خود را اخذ کرده اند، برای سال 1398 فراهم می‌کند.

4- عناوین دروس پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه مرتبط با هر گروه آزمایشی آزمون سراسری که وزارت آموزش و پرورش امتحان آن‌ها را به صورت نهایی برگزار می‌کند، پس از تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش، برای اعمال سوابق تحصیلی، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

5- فهرست منابع سوالات آزمون برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید (3-3-6) متعاقباً اعلام خواهد شد.

6- دانش‌آموزان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کارودانش می‌توانند در آزمون سراسری شرکت کنند. این دانش‌آموزان در صورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی بایستی در امتحان نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوط شرکت کنند، در غیراینصورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند و نمره آزمون سراسری ملاک عمل است.

7- معیار پذیرش برای رشته‌های صرفاً براساس سوابق تحصیلی معدل کتبی پایه دوازدهم برای دانش‌آموزان نظام جدید (3-3-6) و معدل کتبی دیپلم (سال یازدهم) برای دانش‌آموزان نظام قبلی است.

8- دانش آموزان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی که در گروه آزمایشی علوم‌انسانی آزمون سراسری شرکت می‌کنند، به جای پاسخ گویی به سوالات دروس «تاریخ 1، 2، 3» و «عربی 1، 2، 3» دفترچه اختصاصی گروه علوم انسانی، به سوالات «تاریخ 1، 2، 3 اختصاصی» و «عربی 1، 2، 3 اختصاصی» که مربوط به دروس متوسطه دیپلم علوم و معارف اسلامی است، پاسخ می‌دهند. سوالات سایر دروس امتحانی همان سوالات گروه آزمایشی علوم انسانی خواهد بود.

 ب- آزمون سراسری سال 1399،

1- در سال 1399، فقط یک آزمون (یک مجموعه سوال) براساس نظام جدید آموزشی (3-3-6) برگزار می‌شود.

2- در آزمون سراسری سال 1399، میزان تاثیر سوابق تحصیلی، حداکثر 30 درصد با تاثیر قطعی اعمال می‌شود. به‌طوری‌که:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و بعد از آن در نظام آموزشی جدید (3-3-6) اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

ب- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر قطعی و برای داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 اخذ نموده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

3- بند‌های 6، 7 و 8 مندرج در بند الف. مربوط به آزمون سراسری سال 1398 در سال 1399 نیز برقرار می‌باشد.

در پایان به اطلاع می‌رساند که تمامی قوانین، مقررات، شرایط و ضوابطی که در آزمون سراسری اجرا می‌شود (مانند سهمیه‌بندی، بومی‌پذیری و ...) مصوب مراجع ذی‌صلاح اعم از مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای سنجش و پذیرش دانشجو است و سازمان سنجش آموزش کشور موظف به اجرای این قوانین و مقررات است.

انتهای پیام/

جزئیات برگزاری کنکور در سال 98

تسهیلات صندوق رفاه وزارت علوم برای اجاره بهای خوابگاه دانشجویان


یزدان مهر درباره تسهیلات صندوق رفاه وزارت علوم برای اجاره بهای خوابگاه دانشجویان توضیحاتی ارائه کرد.
تسهیلات صندوق رفاه وزارت علوم برای اجاره بهای خوابگاه دانشجویان

ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص پرداخت اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویان گفت: در سال گذشته بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها ارسال شد تا دانشجویانی که توان پرداخت اجاره‌بهای خوابگاه‌های خود را ندارند، امکان پرداخت را در طول ترم تحصیل داشته باشند.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها سعی می‌کنند اجاره‌بها را در ابتدای ثبت‌نام دانشجویان دریافت کنند تا در طول سال تحصیلی به مشکل برنخورند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در واکنش به خبرهایی مبنی بر عدم ثبت‌نام برخی دانشگاه‌ها به  دلیل بدهی دانشجویان، گفت: به معاونت دانشجویی تمامی دانشگاه‌های سراسر کشور توصیه کرده‌ایم که با دانشجویان کنار آمده و از ثبت‌نام آنها جلوگیری نکنند، در واقع معاونان دانشجویی می‌توانند هزینه خوابگاه این دانشجویان را در طول تحصیل خود دریافت کنند.

انتهای پیام/

نحوه پرداخت اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟