گروه خبری پزشکی

فردا، آخرین مهلت ثبت نام ترم تابستان دانشگاه آزاد


مهلت ثبت نام در ترم تابستانی دانشگاه آزاد اسلامی فردا (پنجشنبه 21 تیرماه) پایان می‌یابد.
فردا، آخرین مهلت ثبت نام ترم تابستان دانشگاه آزاد
به گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بنا بر اعلام معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی؛ مقرر شده دوره تابستان ترجیحاً در یکی از واحد‌ها یا مرکز هر استان برگزار شود تا ضمن تجمیع دانشجویان و به حد نصاب رسیدن تعداد دانشجویان در هر کلاس، کاهش هزینه‌ها را نیز به همراه داشته باشد.
 
کلاس‌های درس ترم تابستانی دانشگاه آزاد از ۲۳ تیرماه آغاز و تا یکم شهریورماه ادامه دارد همچنین امتحانات ترم تابستانی این دانشگاه از ۴ تا ۱۰ شهریورماه برگزار خواهد شد.

دانشجویانی که ۱۰ واحد درسی باقیمانده دارند، می‌توانند تا این سقف نسبت به انتخاب واحد دوره تابستان اقدام کنند و اخذ دروس وصیت‌نامه حضرت امام خمینی (ره) و روخوانی قرآن کریم علاوه بر ۸ واحد، بلامانع است.

گفتنی است؛ دانشجویان سایر دانشگاه‌ها نیز می‌توانند برای گذراندن دوره تابستان دانشگاه آزاد اسلامی با پرداخت شهریه در این ترم تحصیلی ثبت نام کنند.

انتهای پیام/

چگونگی برگزاری دوره های ترم تابستانی در دانشگاه آزاد

آغاز رقابت المیپاد ورزشی با حضور 2100 دانشجوی دختر


علیزاده گفت: چهاردهمین المپیاد ورزشی دانشجویان با حضور 2100 دختر از امروز در 11 رشته ورزشی آغاز شد.

محمدحسین علیزاده مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به تشریح برنامه‌های چهارمین المپیاد دانشجویی وزارت علوم به میزبانی دانشگاه شیراز پرداخت و گفت: چهاردهمین المپیاد ورزشی موسسات آموزشی عالی کشور به میزبانی دانشگاه شیراز از امروز ۲۹ تیر تا ۵ مرداد ماه در یازده رشته ورزشی با حضور ۲۱۰۰ دانشجو دختر عصر امروز برگزار می شود.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم در درخصوص مسابقات پسران دانشجو افزود: رقابت‌های پسران نیز از ۱۰ مردادماه ۹۷ با شرکت ۲هزار دانشجو در ۱۴رشته ورزشی آغاز می‌شود که برای آنان نیز آئین گشایش و اختتامیه خواهیم داشت.

علیزاده تصریح کرد: دختران دانشجو در ۱۱ رشته هندبال، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، بدمینتون، دوومیدانی، شطرنج، کاراته، تکواندو، شنا و تیراندازی در این رقابت‌ها حضور پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد:پسران دانشجو  در ۱۴ رشته فوتسال، هندبال، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، جودو، بدمینتون، دوومیدانی، شطرنج، کاراته، کشتی آزاد، کشتی فرنگی، تکواندو و شنا به رقابت خواهند پرداخت.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم بیان کرد: ۳۰۰ داور نیز این مسابقات را داوری می‌کنند و دانشجویان داوطلب نیز در برگزاری المپیاد همکاری دارند.

وی عنوان کرد: ظرفیت های ورزشی دانشگاه شیراز و استان فارس که حاصل ارزیابی و بررسی تیم کارشناسی وزارتی بوده مطلوب ارزیابی شده است.

علیزاده افزود: در این دوره از المپیاد ورزشی رشد ۳۰ درصدی دانشجویان شرکت کننده را شاهد هستیم و دانشجویان ۹۶ دانشگاه در بخش دختران و ۱۰۶ دانشگاه در بخش پسران شرکت  می کنند.

وی در ادامه به اجرای برنامه های فرهنگی برای این دانشجویان اشاره کرد و یادآورشد: به دلیل اینکه این شهر از لحاظ  مباحث فرهنگی دارای پیشینه خوبی است برای دانشجویان برنامه هایی نظیر حافظ خوانی، بازدید از تخت جمشید و آرامگاه شیراز در نظر گرفته ایم.

لازم به ذکر است؛ این المپیاد دقایقی دیگر کار خود را در بخش دختران آغاز بکار خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

امشب؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد/ ویرایش اطلاعات از 30 تیر آغاز می‌شود


رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد این دانشگاه را اعلام کرد.
امشب؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد/ ویرایش اطلاعات از 30 تیر آغاز می‌شود

امشب؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد/ ویرایش اطلاعات از روز شنبهامیر رضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار   حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  درباره زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد اظهار کرد: تاکنون ۱۴۵ هزار داوطلب کارشناسی ارشد در سامانه، انتخاب رشته خود را انجام دادند.

وی تصریح کرد: آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان کارشناسی ارشد ساعت ۲۴ امشب  (۲۸ تیرماه ) در نظر گرفته شده است.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: از ساعت ۸ صبح روز شنبه ۳۰ تیرماه به مدت سه روز امکان ویرایش اطلاعات برای داوطلبان وجود دارد تا تغییرات مورد نظر را در رشته های انتخابی خود داشته باشند.

شاهانی بیان کرد: داوطلبانی که تا ۲۸ تیرماه انتخاب رشته نکرده باشند؛ در زمان ویرایش اطلاعات  امکان انتخاب رشته خواهند داشت.

انتهای پیام/

آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سال ۹۷ 

آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد


دانشگاه آزاد آخرین مهلت داوطلبان برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد این دانشگاه را اعلام کرد.
آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد سال ۹۷ امسال از ۲۱ تیرماه آغاز شد و یک هفته زمان برای این فرآیند در نظر گرفته شد اما با توجه به روند ثبت نام ها و رفاه حال داوطلبان، بعد از اتمام زمان انتخاب رشته بار دیگر مهلت انتخاب رشته  و تا ۲۸ تیرماه ادامه خواهد داشت.
 
بنابراین و براساس اعلام دانشگاه آزاد فردا آخرین مهلت انتخاب رشته این دانشگاه خواهد بود.
 
با توجه به اظهارات امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد امسال تغییر چندانی در رشته  محل ها و ظرفیت دانشگاه ها نخواهیم داشت و داوطلبان امکان انتخاب ۱۰۰ رشته محل را دارند.
 
انتهای پیام/
آخرین مهلت انتخاب رشته  کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

از ساماندهی مؤسسات علمی فاقد استاندارد تا حذف رشته‌های کم اقبال دانشگاه‌ها


شریعتی نیاسر با اشاره به حذف رشته‌های کم اقبال دانشگاه‌ها از ساماندهی مؤسسات علمی فاقد استاندارد خبر داد.
از ساماندهی مؤسسات علمی فاقد استاندارد تا حذف رشته‌های کم اقبال دانشگاه‌ها
به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در کارگروه تخصصی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: اسناد بالادستی فقط محدود به یک بند از برنامه ششم توسعه نیست، بلکه شامل برنامه ششم توسعه و طرح آمایش آموزش عالی می‌شود که تمام آن‌ها چراغ راه سیاست‌های آموزش عالی هستند و باید به آن‌ها توجه کرد.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در سال ۹۲ جمعیت دانشجویی کشور چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر با تعداد بالغ بر دو هزار و ۸۰۰ مرکز دانشگاهی بود که با جمعیت فعلی از لحاظ تعداد دانش آموختگان رشته مهندسی در دنیا سوم هستیم.

کمبود تکنسین و کاردان در دانشگاه های کشور

وی تاکید کرد: در محیط‌های اجتماعی تعداد مهندسان و تحصیل‌کرده‌های ما بسیار هستند، اما تعداد تکنسین و افراد کاردان کم شده که نشان دهنده اجرای نشدن صحیح سیاست‌های آموزش عالی در گذشته است.

شریعتی نیاسر  گفت: طی ۱۰ سال گذشته به صورت بی‌رویه مراکز دانشگاهی در نقاط مختلف کشور ایجاد کردیم؛  به طور مثال اگر قرار است دانشگاه صنعتی در استانی تشکیل شود، باید شرایط ایجاد آن در گوشه و کنار کشور رصد شود و خرد جمعی یا نگاه عاقلانه ایجاب می‌کند در این خصوص از تجربه استفاده و بهره گرفت.

وی افزود: چهارمحال و بختیاری یکی از سه استان منطقه شش آموزش عالی است که با توجه به برخورداری این استان از پتانسیل‌های بالا، جزو استان‌هایی است که در بخش آموزش عالی مغفول مانده و ظرفیت‌های استان ایجاب می‌کند که در بخش آموزش عالی بیشتر به این استان توجه شود.

حدود ۳۰ درصد دانشجویان در دانشگاه آزاد تحصیل می کنند

وی با اشاره به اینکه در مجموع از ۴۰ هزار نفر جمعیت دانشجویی این استان حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ نفر در دانشگاه آزاداسلامی مشغول به تحصیل هستند، گفت: بیشترین تعداد دانشجو متعلق به دانشگاه آزاداسلامی و بیشترین تعداد هیئت علمی مربوط به دانشگاه شهرکرد است.

وی با تاکید بر اینکه باید در امور آموزش عالی شاخصه‌های استاندارد را رعایت کرد و آن‌ها را مورد توجه قرار داد، گفت: توسعه مراکز، جذب دانشجوی بیشتر و افزایش رشته محل‌ها آنقدر مهم نیست و اصل بر این است که بر رعایت استاندارد‌ها توجه بسیاری شود، زیرا فرزندان ما که در نظام آموزش عالی تحصیل می‌کنند انتظار دارند وقتی وارد بازارکار می‌شوند افراد توانمندی باشند، بنابراین باید به استاندارد سازی شاخص‌ها بیش از پیش توجه شود.

شریعتی نیاسرگفت: در این استان ۹۷۷ رشته محل فعال در مجموعه زیر نظام‌ها وجود دارد که از این تعداد مجوز ۱۹۶ مورد از این رشته محل‌ها طی سال‌های ۹۳ تا ۹۶ اخذ شده است.

وی با بیان اینکه در فارسان دانشگاه دولتی به آن معنا وجود ندارد، ولی دانشگاه آزاد اسلامی، پیام‌نور و جامع علمی کاربردی یک واحد از هر کدام در آنجا وجود دارد، بیان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت علوم، توسعه مراکز آموزش عالی و توسعه دانشگاه‌ها در مناطق محروم است و در این راستا باید به سمتی حرکت کنیم که پتانسل‌ها را ارزیابی وبررسی کرده و هم‌افزایی نیزمورد توجه قرار گیرد.

شریعتی نیاسر در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دانشگاه شهرکرد بیشترباید تقویت شود، زیرا یک دانشگاه محوری و مرکزی استان است و باید تقویت شود، اظهار کرد: یکی از محور‌ها و سیاست‌های آموزش عالی، ماموریت‌گرایی است و باید به این امر توجه شود بنابراین دانشگاه‌ها باید ماموریت خود را مشخص کنند.

وی با بیان اینکه اساسنامه دانشگاه جامع علمی کاربردی نهایی و ابلاغ شده و تمام مراکز موظفند از این اساسنامه تبعیت کنند، گفت: قطعاً از مراکز فنی و حرفه‌ای حمایت خواهد شد و بیشترین مجوز رشته محل ها‌ی مربوط به فنی و حرفه‌ای بوده، به طوری که در سال گذشته بیش از ۲۶۰ مجوز رشته محل به فنی و حرفه‌ای داده شده است.

شریعتی نیاسر با اشاره به اینکه مراکز فنی و حرفه‌ای و جامع علمی کاربردی دانشگاه‌های مهارتی در کشور هستند، تصریح کرد: این مراکز باید مورد حمایت قرار گیرند البته در کنار آن‌ها باید کار‌های فرهنگی انجام شود.

وی با اظهار امیدواری از اینکه نمایندگان و مسئولان استان و روسای دانشگاه‌ها همراهی کنند تا اسناد بالادستی به خوبی اجرا شوند، گفت: مدیریت منطقه‌ای به این معناست که ظرفیت‌های استان تفویض اختیار شوند و نیاز منطقه را خود استان‌ها تعیین کنند و انتظار می‌رود همفکری کرده و با خرد جمعی زمینه اعتلای آموزش عالی را در استان فراهم کنیم.

شریعتی نیاسر بیان کرد: چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌هایی است که بخش خصوصی کمترین ورود را داشته است که باید از طریق بخش خصوصی به توسعه آموزش عالی کمک کرد.

حذف رشته های کم اقبال دانشگاهی

وی افزود: توجه به مهارت افزایی جزو سیاست‌های آموزش عالی است که فارغ‌التحصیل نه تنها در رشته خود مهارت لازم را داشته باشد، بلکه از ارتباطات اجتماعی و عمومی مناسب نیز برخوردار باشد.

شریعتی نیاسر با بیان اینکه باید به شرایط روز توجه کنیم، گفت: با توجه به فشار نظام استکباری باید پیش‌بینی شرایط سخت‌تری را در آینده داشته باشیم، بنابراین این مساله ایجاب می‌کند همه‌جانبه دنبال صرفه‌جویی باشیم؛ صرفه‌جویی به معنای این نیست که تنها دنبال توسعه‌های کمی باشیم بلکه باید رشته‌های کم اقبال را حذف کنیم، مراکز غیر ضروری را جمع، تجمیع و یا منحل کنیم وهمه ما باید با خرد جمعی به این موضوع ورود پیدا کنیم.

انتهای پیام/

راه اندازی دانشگاه بین المللی «دی 8» در ایران


غلامی گفت: این دانشگاه به زودی در همدان فعالیت بین‌المللی خود را آغاز می‌کند و پذیرش دانشجو خواهد داشت.
راه اندازی دانشگاه بین المللی «دی 8» در ایران

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ غلامی وزیرعلوم در این دیداری که امروز (سه‌شنبه) در محل این وزارتخانه برگزار شد، ضمن آمادگی کمک علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران به کشورهای عضو، از تصویب تأسیس دانشگاه بین‌المللی «دی ۸» در شهر همدان قدردانی و اظهار کرد: این دانشگاه به زودی فعالیت بین‌المللی خود را آغاز می‌کند و پذیرش دانشجو خواهد داشت.

ایران یکی از مهم‌ترین کشورهای علمی در جهان اسلام

داتوکو جعفر کوشعاری دبیر کل سازمان «دی ۸» نیز ایران را یکی از مهم‌ترین کشورهای علمی در جهان اسلام دانست و گفت: پیشرفت دانشگاه‌ها، علم و دانش و مقالات ایران در دنیا شگفت‌آور است و باید این تجربیات به دیگر کشورهای مسلمان نیز منتقل شود.
وی ضمن حمایت از تأسیس این دانشگاه به عنوان یک فعالیت علمی – بین‌المللی، اظهار امیدواری کرد که این دانشگاه به رشد نیروهای انسانی کشورهای عضو کمک کند.

همکاری اقتصادی هشت کشور اسلامی در حال توسعه که به نام «دی ۸» مشهور  بوده شامل کشورهای ایران، ترکیه، مصر، بنگلادش، پاکستان، نیجریه، مالزی و اندونزی است.

میزبانی جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه بین‌المللی «دی ۸»، از سال ۱۳۹۴ به صورت جدی در برنامه‌های بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته و در همین سال نیز دانشگاه بوعلی سینای همدان مسئول راه‌اندازی آن شده است.

این دانشگاه در یک ساختار مشترک و بین‌المللی اداره می‌شود و هیئت امنای آن وزرای علوم و دانشگاه‌های کشورهای عضو هستند؛ انتظار می‌رود اولین نشست هیئت امنا در سطح وزیران کشورهای عضو در شهریور ماه سال جاری در تهران تشکیل شود.

انتهای پیام/


بستن