گروه خبری پزشکی

آخرین جزئیات از پرداخت کمک هزینه بلاعوض‌ به دانشجویان دکتری


مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت علوم در خصوص آخرین جزئیات پرداخت کمک هزینه بلاعوض دانشجویان دوره دکتری توضیحاتی داد.
آخرین جزئیات از پرداخت کمک هزینه بلاعوض‌ به دانشجویان دکتری

آخرین جزئیات از مطالبه کمک هزینه بلاعوض‌ به دانشجویان دوره دکتریسعید رستگار  مدیرکل دفتر برنامه و بودجه و تشکیلات وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار   حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص پرداخت کمک هزینه بلاعوض‌ برای دانشجویان‌ دوره دکترای گفت: مطالبه کمک هزینه بلاعوض‌ برای دانشجویان دکترای‌ وزارت علوم در حیطه‌ مشکلات کلان است و تا زمانی که‌ اسناد بالادستی‌ در این جهت تغییر نکند و در بودجه وزارت علوم تحولی رخ ندهد  پاسخی  برای وصول مطالبات و  کمک هزینه ها نداریم.

وی در ادامه با تأکید بر اصل استقلال دانشگاه‌ها و سیاست  مداخله‌ نکردن  وزارت علوم در نحوه تخصیص بودجه‌ها توسط دانشگاه‌ها ادامه داد: بودجه را بخش ذیربط وزارت علوم بررسی و بر اساس برنامه به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌کند و فقط سیاست‌گذاری جهت هزینه‌کرد بودجه بر عهده هیئت‌ امنای هر دانشگاه است.

 مدیرکل دفتر برنامه و بودجه و تشکیلات وزارت علوم تصریح کرد: به بیان دیگر وزارت علوم در انطباق‌ بودجه با برنامه دانشگاه‌ها دخالتی ندارد و چنین انطباقی‌ بر عهده‌ هیئت‌ امنا‌ است به عبارتی دیگر تخصیص‌ بودجه کلان در وزارت علوم یکسان‌ بوده اما خرد کردن‌ بودجه به عهده خود دانشگاه‌ها است.

رستگار‌ در پاسخ به این سوال که بخش پشتیبانی‌ از بودجه وزارت علوم با چه منابع بودجه‌ای می‌تواند کمک هزینه بلاعوض‌ را تامین کند، یادآور شد: این بخش وزارت علوم قادر به چنین اقدامی نیست و باید منابع پایداری به این موضوع اختصاص داده شود لذا تعیین چنین منابعی نیازمند تصمیم‌گیری مراجع ذیربط است.

انتهای پیام/

شرایط برنامه ریزی برای بودجه ریزی در دانشگاه های کشور

آغاز رقابت المیپاد ورزشی با حضور 2100 دانشجوی دختر


علیزاده گفت: چهاردهمین المپیاد ورزشی دانشجویان با حضور 2100 دختر از امروز در 11 رشته ورزشی آغاز شد.

محمدحسین علیزاده مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به تشریح برنامه‌های چهارمین المپیاد دانشجویی وزارت علوم به میزبانی دانشگاه شیراز پرداخت و گفت: چهاردهمین المپیاد ورزشی موسسات آموزشی عالی کشور به میزبانی دانشگاه شیراز از امروز ۲۹ تیر تا ۵ مرداد ماه در یازده رشته ورزشی با حضور ۲۱۰۰ دانشجو دختر عصر امروز برگزار می شود.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم در درخصوص مسابقات پسران دانشجو افزود: رقابت‌های پسران نیز از ۱۰ مردادماه ۹۷ با شرکت ۲هزار دانشجو در ۱۴رشته ورزشی آغاز می‌شود که برای آنان نیز آئین گشایش و اختتامیه خواهیم داشت.

علیزاده تصریح کرد: دختران دانشجو در ۱۱ رشته هندبال، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، بدمینتون، دوومیدانی، شطرنج، کاراته، تکواندو، شنا و تیراندازی در این رقابت‌ها حضور پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد:پسران دانشجو  در ۱۴ رشته فوتسال، هندبال، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، جودو، بدمینتون، دوومیدانی، شطرنج، کاراته، کشتی آزاد، کشتی فرنگی، تکواندو و شنا به رقابت خواهند پرداخت.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم بیان کرد: ۳۰۰ داور نیز این مسابقات را داوری می‌کنند و دانشجویان داوطلب نیز در برگزاری المپیاد همکاری دارند.

وی عنوان کرد: ظرفیت های ورزشی دانشگاه شیراز و استان فارس که حاصل ارزیابی و بررسی تیم کارشناسی وزارتی بوده مطلوب ارزیابی شده است.

علیزاده افزود: در این دوره از المپیاد ورزشی رشد ۳۰ درصدی دانشجویان شرکت کننده را شاهد هستیم و دانشجویان ۹۶ دانشگاه در بخش دختران و ۱۰۶ دانشگاه در بخش پسران شرکت  می کنند.

وی در ادامه به اجرای برنامه های فرهنگی برای این دانشجویان اشاره کرد و یادآورشد: به دلیل اینکه این شهر از لحاظ  مباحث فرهنگی دارای پیشینه خوبی است برای دانشجویان برنامه هایی نظیر حافظ خوانی، بازدید از تخت جمشید و آرامگاه شیراز در نظر گرفته ایم.

لازم به ذکر است؛ این المپیاد دقایقی دیگر کار خود را در بخش دختران آغاز بکار خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

امشب؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد/ ویرایش اطلاعات از 30 تیر آغاز می‌شود


رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد این دانشگاه را اعلام کرد.
امشب؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد/ ویرایش اطلاعات از 30 تیر آغاز می‌شود

امشب؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد/ ویرایش اطلاعات از روز شنبهامیر رضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار   حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  درباره زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد اظهار کرد: تاکنون ۱۴۵ هزار داوطلب کارشناسی ارشد در سامانه، انتخاب رشته خود را انجام دادند.

وی تصریح کرد: آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان کارشناسی ارشد ساعت ۲۴ امشب  (۲۸ تیرماه ) در نظر گرفته شده است.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: از ساعت ۸ صبح روز شنبه ۳۰ تیرماه به مدت سه روز امکان ویرایش اطلاعات برای داوطلبان وجود دارد تا تغییرات مورد نظر را در رشته های انتخابی خود داشته باشند.

شاهانی بیان کرد: داوطلبانی که تا ۲۸ تیرماه انتخاب رشته نکرده باشند؛ در زمان ویرایش اطلاعات  امکان انتخاب رشته خواهند داشت.

انتهای پیام/

آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سال ۹۷ 

آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد


دانشگاه آزاد آخرین مهلت داوطلبان برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد این دانشگاه را اعلام کرد.
آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد سال ۹۷ امسال از ۲۱ تیرماه آغاز شد و یک هفته زمان برای این فرآیند در نظر گرفته شد اما با توجه به روند ثبت نام ها و رفاه حال داوطلبان، بعد از اتمام زمان انتخاب رشته بار دیگر مهلت انتخاب رشته  و تا ۲۸ تیرماه ادامه خواهد داشت.
 
بنابراین و براساس اعلام دانشگاه آزاد فردا آخرین مهلت انتخاب رشته این دانشگاه خواهد بود.
 
با توجه به اظهارات امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد امسال تغییر چندانی در رشته  محل ها و ظرفیت دانشگاه ها نخواهیم داشت و داوطلبان امکان انتخاب ۱۰۰ رشته محل را دارند.
 
انتهای پیام/
آخرین مهلت انتخاب رشته  کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

ایران برای نخستین بار رتبه پانزدهم دنیا در تولید علم را کسب کرد


دهقانی گفت:ایران با ثبت بیش از 25 هزار مدرک در پایگاه استنادی ISI در زمره 15 کشور برتر دنیا از منظر تولید علم قرار گیرد.
ایران برای نخستین بار رتبه پانزدهم دنیا در تولید علم را کسب کرد

به گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: دانشمندان، پژوهشگران و استادان دانشگاه‏ ها و مؤسسات آموزش عالی کشور همانند گذشته توجه، دقت نظر و علاقمندی مقام معظم رهبری را به مسأله مولد بودن و تولید کننده علم بودن دانشگاه ‏ها را مورد توجه قرار می‏ دهند و همواره بیانات ایشان را سرلوحه تمامی امور آموزشی و پژوهشی خود می‏ کنند.

دهقانی عنوان کرد: همچنین هسته اصلی تصمیم‏ گیری ‏های مهم و کلان پژوهشی کشور در وزارتخانه ‏های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی بر اساس منویات معظم له است.

وی گفت: ایشان در دیدار اخیر خود با استادان و اعضاء هیئت علمی دانشگاه‏ های کشور که در ماه مبارک رمضان سال جاری انجام شد؛ دغدغه‏ های مهم ذهنی خود را تبدیل مصرف‏ کنندگی علم به تولیدکنندگی علم و همچنین مرجعیت علمی کشور دانستند و به پژوهشگران و دانشگاهیان کشور قویاً توصیه کردند که در این زمینه کوشا باشند.


بیشتر بخوانید: صعود ۱۰ پله‌ای ایران در رتبه بندی شاخص جهانی نوآوری


سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاکید کرد: گزارش زیر از نمودها و اثرات توجه دانشمندان کشور به بیانات ایشان در خصوص «مسأله تولیدکنندگی علم» و همچنین «مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران» است.

وی افزود: بررسی و تحلیل جدیدترین داده ‏های استخراج شده از پایگاه استنادی وب‏گاه علم (WOS) در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی در خصوص تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران حاکی از عملکرد منحصر به فرد پژوهشگران و دانشمندان ایرانی در نیمه نخست سال جاری میلادی است.


بیشتر بخوانید:ایران، رتبه ششم دنیا در مهندسی دریایی


دهقانی یادآور شد: نگاهی به آخرین داده‏ های مستخرج از معتبرترین پایگاه استنادی جهان (ISI) بیانگر آن است که جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست تولید علم را در جهان اسلام کسب کرده و بیش از ۲۲ درصد از کل تولیدات علمی کشورهای اسلامی را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: همچنین جمهوری اسلامی ایران با ثبت بیش از ۲۵ هزار و ۵۰۰ مدرک در پایگاه استنادی ISI توانست برای نخستین بار، در زمره ۱۵ کشور برتر دنیا از منظر تولید علم قرار گیرد.


بیشتر بخوانید: رتبه ایران در بخش فناوری‌های ماهواره ای


سهم کشورهای برتر اسلامی از نظر تولید علم در نیمه نخست سال ۲۰۱۸

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: بررسی داده ‏های نمودار بالا که از پایگاه WOS استخراج شده؛ حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران با ۲۲.۳ درصد، بیشترین سهم تولیدات علمی را در میان کشورهای اسلامی از آن خود کرده است.

وی افزود: ترکیه، عربستان سعودی، مالزی و مصر به ترتیب با ۱۶.۲ درصد، ۸.۴ درصد، ۷.۸ درصد و ۷.۵ درصد درصد جایگاه‏ های دوم تا پنجم را کسب کرده‏ اند.

دهقانی گفت: نگاهی به نمودار بالا حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران با اختلاف قابل ملاحظه‏ ای نسبت به ترکیه و عربستان سعودی جایگاه نخست را در میان ۵۷ کشور اسلامی از نظر تولید علم در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی به خود اختصاص داده است.

۲۰ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۸

وی گفت: ۲۰ کشور برتر جهان از نظر تولید علم در نمودار بالا دیده می‏ شود، بررسی داده‏ های مندرج در این نمودار، که از پایگاه استنادی WOS استخراج شده است، حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار توانسته است با ثبت بیش از ۲۵۵۰۰ مدرک در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۸ جزء ۱۵ کشور برتر جهان از نظر میزان تولید علم قرار گیرد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار کرد: پس از ایران کشورهای روسیه، سویس، سوئد، ترکیه و لهستان جایگاه‏ های شانزدهم تا بیستم را کسب کرده‏ اند، کشورهای ایالات متحده آمریکا، چین، انگلستان، آلمان.و هند نیز به ترتیب با ۳۲۲۰۲۰، ۲۱۶۸۹۳، ۸۳۳۲۲، ۷۴۲۱۹ و ۵۴۷۶۴ مدرک نمایه شده در WOS توانسته‏ اند جایگاه‏ های نخست تا پنجم جهان را به خود اختصاص دهند.


مهندسی شیمی و علم مواد بیشترین سهم در تولید علم  را داشته اند

وی افزود: دانشمندان مهندسی، شیمی و علم مواد بیشترین سهم را در تولید علم در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ داشته اند، داده‏ های نمودار بالا ۱۰ قلمرو پژوهشی برتر جمهوری اسلامی را نشان‏ می‏ دهد. دانشمندان این ۱۰ قلمرو بیشترین سهم را تولید علم کشور و همچنین کسب افتخارات مذکور داشته‏ اند.

دهقانی عنوان کرد: مجموع سهم ۴ قلمرو پژوهشی مهندسی، شیمی، علم مواد و فیزیک؛ ۵۳.۸ درصد است. به بیان دیگر؛ دانشمندان قلمروهای پژوهشی مذکور بیش از ۵۰ درصد کل تولیدات علمی کشور را در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده‏ اند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: از سوی دیگر سهم تولیدات علمی ۱۰ حوزه پژوهشی نخست که در نمودار بالا دیده می‏ شود ۸۰.۶ درصد است.

انتهای پیام/

المپیاد علمی دانشجویی کشور در 23 رشته از فردا آغاز می‌شود


مرحله نهایی بیست و سومین المپیاد علمی دانشجویی کشور با حضور یک هزار و 182 نفر داوطلب در روزهای 28 و 29 تیرماه برگزار می‌شود.
المپیاد علمی دانشجویی کشور در 23 رشته از فردا آغاز می‌شود

فردا آغاز برگزاری المپیاد علمی دانشجوییبه گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  بیست و سومین المپیاد علمی دانشجویی برای منتخبان المپیاد (متمرکز و نیمه متمرکز) در روز‌های پنجشنبه ۲۸ و جمعه ۲۹ تیر ۹۷ در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

این دوره از المپیاد در رشته های زبان و ادبیات فارسی، الهیات و معارف اسلامی، علوم اقتصادی، علوم تربیتی، حقوق، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، ریاضی، آمار، مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کشاورزی (زراعت و اصلاح نباتات)، طراحی صنعتی، علوم جغرافیایی، علوم زمین، مهندسی مواد و متالورژی، روانشناسی و مهندسی صنایع برگزار می شود.

دانشجویانی که به مرحله‌نهایی راه یافته‌اند، در صورت تمایل می‌توانند به جای شرکت در المپیاد رشته اصلی خود، در المپیاد «سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت» شرکت کنند.

دانشجویان با شرکت در «المپیاد غیرمتمرکز» و «المپیاد متمرکز» در صورت کسب حدنصاب نمره علمی به مرحله نهایی راه‌ می‌یابند.

انتهای پیام/

نام نویسی بیش از یک هزار داوطلب در المپیاد علمی دانشجویی

بستن