گروه خبری پزشکی

اردوی مناطق مرزی دفاع از مرزهای جغرافیایی، فرهنگی و اقتصادی است


کاظمی گفت: برگزاری اردو برای دانش آموزان مناطق مرزی به منزله دفاع از مرزهای جغرافیایی، فرهنگی و مرزی است.
اردوی مناطق مرزی دفاع از مرزهای جغرافیایی، فرهنگی و اقتصادی است
به گزارش  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی  آموزش و پرورش در افتتاحیه اردوی ملی دانش‌آموزان دختر مناطق مرزی اظهار کرد: یکی از افتخارات ارزشمند نظام خدمت به مناطق محروم بوده و مهم‌ترین رویکرد نظام تعلیم و تربیت در سند تحول آموزش و پرورش، عدالت محوری محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مطالبات سند تحول فراهم شدن زمینه رشد و تعالی در مناطق محروم، مرزی و عشایری است، افزود: آموزش و پرورش با همت دستگاه‌های مختلف و خیرین توانسته در این مسیر گام بردارد.

معاون پرورشی و فرهنگی  آموزش و پرورش با اشاره به اینکه  امروز دولت و کشور به توجه و مشارکت بیش از پیش نیازدارد، گفت: هرکدام از ما در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به سهم خودمان در کمک کردن نقش داریم تا بتوانیم زمینه‌های توسعه کشور را در این شرایط سخت فراهم کنیم.

کاظمی خطاب به دانش‌آموزان مناطق مرزی ادامه داد: حضور شما در این برنامه فرهنگی، نماد وحدت، همدلی و همکاری است و  این اردو در کنار جنبه های پرورشی و آموزشی پیام آور  وحدت و همدلی در دفاع از مرز‌های جغرافیایی، فرهنگی و اقتصادی است.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش تصریح کرد:  شما در ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سفیران ارزشمند کشور در عرصه‌های مختلف هستید؛ شما مدافعان عرصه فرهنگ در مناطق مرزی و مدافعان دفاع از ارزش‌های نظام در مقابل تهاجم‌های دشمن در عرصه فرهنگی است.

انتهای پیام/

خدمت به مناطق محروم؛  افتخار نظام آموزشی 

گرایش رو به رشد دانش آموزان به رشته‌های مهارتی/ زیرساخت توسعه متوازن رشته‌ها در برنامه پنجم محقق نشد

مدیرکل امور تربیتی مشاوره آموزش و پرورش از اولویت قرار گرفتن رشته‌های کاردانش و فنی حرفه‌ای در هدایت تحصیلی دانش آموزان خبر داد.

گرایش رو به رشد دانش آموزان به رشته‌های مهارتی/ زیرساخت توسعه متوازن رشته‌ها در برنامه پنجم محقق نشدمسعود شکوهی مدیر کل امور تربیتی مشاوره وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره روند هدایت تحصیلی دانش آموزان برای سال تحصیلی جدید اظهار کرد: فرآیند هدایت تحصیلی همانند سال‌های گذشته انجام می‌شود و اکنون برای رشته تجربی اولویت «الف»، «ب»، «ج» و در رشته علوم انسانی و رشته‌های مهارتی اولویت «الف» و «ب» در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: این اولویت‌ بندی‌ها برای مشخص شدن ثبت‌نام دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است و چنانچه دانش آموزی اولویت بالاتری کسب کند در ثبت‌نام برای رشته مورد نظر ارجحیت دارد.

شکوهی با اشاره به اینکه به تدریج برای رسیدن به توسعه متوازن برای رشته‌های تحصیلی مختلف برنامه‌ریزی شده است گفت: بنا داریم تا پایان برنامه ششم توسعه درصد رشته‌های نظری به عملی ۵۲ به ۴۸ شود؛ هر چند قرار بود این نسبت در برنامه پنجم توسعه محقق شود اما چون زیرساخت‌های لازم فراهم نبود به این هدف دست پیدا نکردیم .

مدیر کل امور تربیتی مشاوره وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: فرآیند هدایت تحصیلی در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ روند امیدوار کننده‌ای داشت و بخش قابل توجهی از نمون‌ برگ دریافت شده از دانش آموزان نشان می‌داد که اولویت اول و دوم با رشته‌های کاردانش و فنی حرفه‌ای بوده است.

برنامه‌ریزی برای توسعه رشته‌های مهارتی  در متوسطه  دوم

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا نگاه به رشته‌های فنی حرفه‌ای و کار‌دانش مثبت باشد،‌ گفت: البته باید اشکالا‌تی که در این رشته‌ها وجود دارد برطرف کنیم از جمله اینکه زیر ساخت‌های لازم و تجهیزات کافی و به روز برای هنرجویان فراهم شود که این مسئله با تامین اعتبار لازم میسر می‌شود.

شکوهی تصریح کرد: علاوه بر این موضوعات، به توسعه کمی و کیفی رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار‌دانش توجه داریم تا تعداد بیشتری از دانش‌آموزان را در این رشته‌ها تحت پوشش قرار دهیم.

انتهای پیام/

دانشجویان 85 کشور دنیا در ایران تحصیل می‌کنند/ ضرورت افزایش 4 برابری جمعیت دانشجویان خارجی در کشور

دانشجویان 85 کشور دنیا در ایران تحصیل می‌کنند/ ضرورت افزایش 4 برابری جمعیت دانشجویان خارجی در کشور

شریعتی نیاسر گفت: دانشگاه‌های ایران هم اکنون پذیرای دانشجویان ۸۵ کشور دنیا در مقاطع مختلف تحصیلی هستند.
 
به گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی شریعتی نیاسر با بیان اینکه بیش از ۵۵ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های ایران تحصیل می‌کنند، اظهار کرد: این تعداد دانشجو از ۸۵ کشور دنیا در ایران تحصیل می‌کنند که به لحاظ تنوع کشورها، ایران وضعیت مطلوبی دارد.
 
وی با اشاره به اینکه از نظر کیفیت دانشجویان خارجی، ایران وضعیت خوبی دارد، اما از نظر کمیت این تعداد باید افزایش یابد، افزود: در برنامه ششم توسعه جمعیت دانشجویان خارجی در ایران باید به چهار برابر وضعیت کنونی افزایش یابد؛ هرچند با توجه به تحریم‌های ظالمانه نظام استکباری، رسیدن به این عدد مشکل است، اما تلاش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر این استوار است که با دیپلماسی قوی، بتوان این میزان دانشجوی خارجی را جذب کرد.
 
معاون آموزشی وزیرعلوم تصریح کرد: طرح ارتقای تراز دانشگاه‌های مستعد به دانشگاه‌های بین المللی در این وزارتخانه دنبال می‌شود.
طرح اصلاح تبصره سهمیه رزمندگان و ایثارگران دنبال می‌شود
به گفته وی، یکی دیگر از طرح‌های این وزارتخانه در حوزه اقتصاد مقاومتی مربوط به ارتقای جهانی تراز دانشگاه‌های مستعد کشور است که یکی از مولفه‌ها برای رسیدن به این تراز و بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها برای جذب دانشجویان خارجی است.
 
شریعتی نیاسر درخصوص طرح‌های این وزارتخانه در حوزه آموزش خاطرنشان کرد: یکی از این طرح‌ها، طرح آمایش آموزش عالی کشور است که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست.
 
به گفته وی، طرح اصلاح تبصره سهمیه رزمندگان و ایثارگران درخصوص تحصیل مطلوب‌تر فرزندان آنان از سوی وزارتخانه دنبال می‌شود.
 
معاون آموزشی وزیر علوم، افزود: طرح حذف کنکور از نظام آموزشی کشور نیز که مصوبه سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی است، از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری می‌شود.
 
شریعتی نیاسر گفت: زمینه‌های حذف کنکور از نظام آموزشی کم کم محقق خواهد شد و امروز شرایطی به وجود آمده که می‌توان زمینه آرام بخشی را برای ورود نسل جوان به دانشگاه‌ها فراهم کرد.
 
وی افزود: وزارت علوم امسال را به عنوان سال مهارت‌افزایی و ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانشجویان اعلام کرده و ۴ طرح بزرگ نیز در این زمینه نهایی شده است که به زودی به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ می‌شود.
 
 معاون آموزشی وزیر علوم گفت: بر این اساس دانشگاه‌ها زمینه‌ای را فراهم می‌کنند تا دانشجویان با مهارت‌های جدی وارد بازار کار شوند، زیرا بخشی از عوامل موثر در بیکاری ضعف مهارتی نسل جوان است.
 
اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدرضا عارف، و معاونان آموزشی و حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سفری ۲ روزه وضعیت علمی و تحقیقاتی و تربیتی استان چهارمحال و بختیاری را بررسی می‌کنند.
 
انتهای پیام/

2 مدیر آموزش و پروش شهرستان‌های تهران عزل شدند


در پی بازدید مدیر کل شهرستان‌های تهران و مشاهده تخلف در روند ثبت نام دانش آموزان از فرآیند ثبت نام مدارس، 2 مدیر متخلف عزل شدند.
2 مدیر آموزش و پروش شهرستان‌های تهران عزل شدند
به گزارش  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در پی بازدید سرزده‌ای که مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران از برخی مدارس یکی از شهرستان‌ها داشت، با تخلف ثبت‌نامی و دریافت وجه غیر معمول از اولیای دانش‌آموزان مواجه شد.

پس از بررسی‌های صورت گرفته، سهل انگاری معاون آموزش ابتدایی و مسئول ارزیابی عملکرد شهرستان، محرز و مدیرکل استان، حکم عزل آن‌ها را صادر کرد.

عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در این خصوص اظهار کرد: در رسیدگی به تخلفات ثبت‌نامی و احقاق حقوق شهروندان تحت هیچ شرایطی با متخلفان مماشات نخواهد شد.

انتهای پیام/

عزل ۲ مدیر مدرسه متخلف در روند ثبت نام

آغاز ثبت سفارش کتاب‌های درسی اول ابتدایی از امروز/ انتشار نسخه الکترونیکی کتب پایه دوازدهم


امینی با اشاره به آغار ثبت سفارش کتاب های درسی درباره چگونگی شرایط ثبت نام دانش آموزان توضیحاتی داد.
آغاز ثبت سفارش کتاب‌های درسی اول ابتدایی از امروز/ انتشار نسخه الکترونیکی کتب پایه دوازدهم

آغاز ثبت سفارش کتاب‌های درسی اول ابتدایی/ انتشار نسخه الکترونیکی کتب پایه دوازدهماحمد رضا امینی مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره ثبت سفارش کتاب های درسی اظهار کرد: ثبت کتاب‌های درسی کلاس اولی‌ها از طریق سامانه فروش اعلام شده از امروز شنبه بیست و سوم تیرماه آغاز می‌شود و تا ۲۰ شهریور ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: خانواده‌ها پس از ثبت نام در سامانه سناد  امکان ثبت سفارش کتب‌های درسی را دارند و امسال بر خلاف سال گذشته برای ثبت سفارش نیازی به انجام تست سنجش دانش آموزان وجود ندارد.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی گفت: چنانچه خانواده ها به هر دلیلی امکان ثبت سفارش کتاب درسی را نداشتند، این اقدام می تواند از طریق ثبت نام گروهی و از سوی مدرسه انجام شود.

امینی درباره ثبت سفارش کتاب های درسی برای سایر پایه های تحصیلی بیان کرد: زمان ثبت سفارش کتاب های درسی برای سایر مقاطع تحصیلی به پایان رسیده است و برای متاخرین هنوز تصمیمی نداریم.

وی درباره آماده سازی کتاب های جدید التالیف گفت: عملیات آماده سازی کتاب های پایه دوازدهم در حال انجام است و بعد از آماده سازی هر کتاب نسخه الکترونیکی روی سایت سازمان پژوهش قرار می گیرد.

انتهای پیام/

زمان  آغاز ثبت سفارش کتاب درسی پایه اول

جزئیات اعمال سوابق تحصیلی قطعی برای داوطلبان در کنکور 98/ 11 ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است

زرافشان با اشاره به سهم ۸۱ درصدی پذیرش در دانشگاه مبتنی برسوابق تحصیلی، تاثیر قطعی ۳۰ درصدی کنکور را کمک به دانش آموزان دانست.

جزئیات اعمال سوابق تحصیلی قطعی برای داوطلبان در کنکور ۹۸/ ۱۱ ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری استعلی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  درباره تاثیر ۳۰ درصدی قطعی نمرات امتحان نهایی دانش آموزان در کنکور سال آینده اظهار کرد: این مسئله قانون مصوبه مجلس است و پیش از این هم در سال ۹۳ و ۹۴ به صورت تاثیر مثبت اعمال شده بود، اما در سال ۹۵ با اصلاحیه مجلس این قانون تغییراتی داشت و اکنون طبق برنامه جدید مصوبه به طور کامل اجرا خواهد شد یعنی تاثیر مثبت و منفی در کنار هم لحاظ می‌شوند.

وی ادامه داد: بیش از ۸۱ درصد ظرفیت رشته‌های دانشگاهی در شرایط فعلی بر مبنای نمرات وسابقه تحصیلی است بنابراین این مصوبه نقطه قوتی برای داوطلبان کنکوری محسوب می‌شود علاوه بر دانشگاه آزاد در دانشگاه‌های دولتی هم ۱۲ درصد پذیرش از طریق سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده است.

زرافشان درباره تاثیر نمرات امتحان نهایی در سوابق تحصیلی گفت: نمرات امتحانات نهایی با توجه به روندی که برای برگزاری این امتحانات در نظر گرفته شده است کاملا استاندارد بوده و حتی دانش آموزان بعد از فارغ‌التحصیلی برای مهاجرت به خارج از کشور می‌توانند از این مدرک استفاده کنند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش افزود: با توجه به سازوکاری که برای طرح سوالات امتحانات نهایی وجود دارد، یادگیری دانش آموزان به خوبی سنجیده‌ می‌شود  و کیفیت قابل قبولی دارد بنابراین می‌تواند به عنوان ملاکی در پذیرش دانشگاه محسوب شود.

۱۵ درصد از رشته‌های دانشگاهی نیاز به آزمون غربالگری دارند

وی با اشاره به اینکه برای ۱۵ درصد از رشته‌های دانشگاهی علاوه بر سابقه تحصیلی نیاز به برگزاری کنکور ضرورت دارد، گفت: در برخی رشته‌ها و دانشگا‌ه‌های پر طرفدار نیاز به آزمون غربالگری داریم  تا داوطلبان بر اساس این آزمون ادامه تحصیل دهند.

زرافشان درباره امنیت برگزاری امتحانات نهایی و جلوگیری از لو رفتن سوالات بیان کرد: مهمترین موضوعی که در برگزاری امتحانات به آن توجه می‌شود امنیت برگزاری امتحانات است و امسال سعی کردیم با اتخاذ روش‌های جدید روند برگزاری امتحانات نهایی را با امنیت بالاتری دنبال کنیم که تجربیات موفقی کسب کردیم و در امتحانات شهریور و دی ماه این تجربیات را لحاظ خواهیم کرد.

نیمی از داوطلبان کنکور در نظام قدیم آموزشی تحصیل کردند

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش با اشاره به طرح ۲ نوع سوال در کنکور برای داوطلبان نظام جدید و قدیم اظهار کرد: با توجه به اینکه ۵۰ درصد از داوطلبان کنکور در نظام قدیم تحصیل می‌کردند بنابراین در شورای سنجش و پذیرش تصمیم بر این شد تا داوطلبان نظام جدید و قدیم آموزشی متناسب با منابع آموزشی که در اختیار دارند در کنکور شرکت کنند و سازمان سنجش با توجه به فرمول‌های در نظر گرفته شده نمرات  آنها داوطلبان را تراز کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پیش از این سازمان سنجش در تغییر نظام آموزشی چنین تجربه‌ای را داشته است بنابراین در اجرای این روش داوطلبان نگران پذیرش خود در کنکور نباشند.

جزئیات ساعت آموزشی دانش آموزان پایه دوازدهم

زرافشان درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای برنامه درسی دانش آموزان پایه درسی دوازدهم با توجه به تقارن امتحانات نهایی و کنکور اظهار کرد: از سال گذشته جلساتی با مدیران مدارس عادی دولتی، غیر دولتی و مدارس خاص برگزار کردیم تا تصمیمی برای رفاه حال دانش آموزان اتخاذ شود که پس از بررسی‌های انجام شده تغییر ساعت آموزشی در پایه دوازدهم به تصویب رسید.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش ادامه داد: با توجه به تصمیم اتخاذ شده ۳۵ ساعت آموزشی پایه دوازدهم به صورت ۲۴ ساعت حضوری و ۱۱ ساعت غیر حضوری برای دانش آموزان در نظر گرفته می‌شود تا بتوانند علاوه بر گذراندن دروس پایه دوازدهم به مطالعه دروس کنکوری هم بپردازند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این تصمیم به سازمان سنجش پیشنهاد دادیم تا زمان برگزاری کنکور را جابجا کند و این آزمون به نیمه دوم تیرماه منتقل شود تا بین امتحانات نهایی دانش آموزان و کنکور فاصله زمانی حدود ۲۰ روزه‌ای اعمال شود.

 تامین نیروی انسانی برای استقرار پایه دوازدهم

زرافشان درباره وضعیت تامین نیروی انسانی برای پایه دوازدهم اظهار کرد: از مهر سال گذشته کارگروهی برای استقرار پایه دوازدهم شروع به فعالیت کرد و در این کارگروه تامین نیروی انسانی در اولویت قرار گرفت بر همین اساس با روش‌های متعددی تامین نیروی انسانی برای مهر ۹۷ را به طور کامل انجام دادیم همچنین دوره‌های آموزشی در تابستان برای معلمان این پایه تحصیلی در نظر گرفته شده است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش اظهار کرد: برای آمادگی دانش آموزان طی رایزنی‌هایی که با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی داشتیم کتاب‌های آماده شده پایه دوازدهم در سایت این سازمان قرار گرفتند تا امکان آشنایی با محتوای آموزشی این دوره فراهم شود.

انتهای پیام/


بستن