تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

تحرک جدی‌تری در بخش اقتصادی دولت نیاز است/اگر روحانی تغییر کابینه را صلاح نداند، مجلس وظیفه خود را انجام می‌دهد

رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: یک تحرک جدی تر در بخش اقتصادی دولت نیاز است و نامه ای هم از سوی 200 نفر از نمایندگان برای ترمیم کابینه به رییس جمهور ارسال شد.

پارلمان اصلاحات به‌عنوان مرجع بالادستی شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مطرح شده است/ شرایط برای تشکیل احزاب فراگیر فراهم نیستبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی امروز(20 تیر) در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره بحث طرح هسته سخت اصلاحات  اظهار کرد: کشور باید به استناد قانون اساسی به سوی تحزب پیش برود تا مردم بتوانند مطالبات خود را از آنها پیگیری کنند.

عارف ادامه داد: اگر 10 سال پیش افرادی مخالف شکل‌گیری احزاب بودند اما دیگر امروز این مشکل حل شده است، متأسفانه برخی در زمان رأی‌گیری‌ها با نام حزب و جبهه به مردم وعده‌هایی می‌دهند که بعد از آن دیگر پاسخگوی افکار عمومی نیستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر گفت: اکنون شرایط برای تشکیل چند حزب فراگیر فراهم نیست، موضع جبهه‌ها را به رسمیت می‌شناسیم و آنها باید حتی اگر بعد از انتخابات هم نام خود را تغییر می‌دهند، باز پاسخگوی وعده‌های خود به مردم باشند.

وی بیان کرد: در جبهه اصلاحات هم بحث‌های متفاوتی انجام شد و در نهایت ما به شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان رسیدیم، آقای حجاریان بحث هسته سخت اصلاحات را مطرح کرده، اما این بحث در جلساتی که بنده بودم مطرح نشده است.

رئیس فراکسیون امید مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای ایجاد وحدت در میان جریان‌های سیاسی و مردم تاکنون چه اقداماتی درباره رفع حصر، سپنتا نیکنام و ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات شده است، گفت: مهمترین راهبرد ما در مجلس دهم وحدت و همدلی میان جریان‌های سیاسی بود و از ابتدا دست دوستی‌مان را دراز کردیم و در مجموع از رفتار رقبای خود راضی هستیم.

عارف افزود: در مجلس کارگروهی برای بحث رفع حصر تشکیل شد، البته ما نمی‌خواستیم این موضوع خیلی رسانه‌ای شود، همچنین بحث ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات را هم پیگیری کرده اما برخی ملاحظات وجود دارد که امیدواریم حل شود.

رئیس فراکسیون امید مجلس تأکید کرد: کارگروه رفع حصر ملاقات‌هایی را با وزرا و مسئولان مربوطه داشته که در این میان با رئیس قوه قضائیه و رئیس قوه مقننه جلسه بسیار خوبی داشتیم.

عارف بیان کرد: کمیته رفع حصر در صف ملاقات با رئیس شورای عالی امنیت ملی باقی ماند که ما از این موضوع گله‌مندیم، زیرا آقای روحانی با حمایت اصلاح‌طلبان روی کار آمد و ما توقع داشتیم زودتر از اینها جلسه‌ای برای ملاقات می‌گذاشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر افزود: بعد از ملاقات با رئیس جمهور در صورت نیاز با مقام معظم رهبری هم ملاقات می‌کنیم که عزمی در میان مسئولان حتی اصولگرایان برای رفع حصر به وجود آمده است.

وی تصریح کرد: در موضوع سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد هم مجلس طرح بسیار خوبی را ارائه کرد که اکنون این طرح به دلیل اختلاف با شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است که البته در کمیسیون سیاسی_ امنیتی و حقوقی مجمع مطرح و تأئید شده است، اکنون تنها باید در صحن مجمع به تصویب برسد که امیدواریم در اولویت قرار بگیرد.

عارف در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره تغییر در تیم اقتصادی دولت گفت: یک تحرک جدی تر در بخش اقتصادی دولت نیاز است و نامه ای هم از سوی 200 نفر از نمایندگان برای ترمیم کابینه به رییس جمهور ارسال شد.

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه نظر فراکسیون امید هم لزوم اصلاح در تیم اقتصادی دولت است و آن را برای کارآمدی بهتر لازم می داند، گفت: اگر روحانی تغییر کابینه را به هر دلیلی صلاح ندید حتما مجلس وظیفه خود را انجام می دهد.

رئیس فراکسیون امید مجلس اظهار کرد: اکنون چند استیضاح در مجلس در جریان است البته هنوز در فراکسیون ها این موضوع مطرح نشده است .

عارف در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران جوان درباره نقش حضرتی، علیجانی و عارف برای القای مهره های خود در شهرداری تاکید کرد: درباره حضرتی اطلاعی ندارم اما درباره علیجانی و خودم به جد تکذیب میکنم و چنین موضوعی صحت ندارد.

رئیس فراکسیون امید مجلس در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برخی تندروی‌ها در مجلس به منافع ملی ضربه وارد نمی‌کند، گفت: استفاده از واژه‌هایی مانند آنکه مجلس در مرکز دروغ‌پردازی‌ها قرار دارد را باید کنار گذاشت، مجلس در رأس قانونگذاری قرار داشته و می‌تواند در هر حوزه‌ای نظارت و اظهارنظر کند.

عارف افزود: آستانه تحمل ما متأسفانه پایین آمده است، نماینده‌ای به جای نقد سخنان یک نماینده دیگر در مجلس اعلام می‌کند که اینها سربازان ترامپ هستند، این اظهارات و ادبیات درباره نمایندگانی که از سد شورای نگهبان گذشته‌اند درست نیست، لذا باید در یک فضای اخلاق‌مدارانه و صمیمی به یکدیگر پاسخ دهیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با اشاره به جریان آزاد اطلاعات و شفافیت در مسائل، اظهار کرد: ما در فراکسیون امید آمادگی داریم تا مطالبات خبرنگاران پارلمانی را پیگیری کنیم، اگر در بحث ارتقا جایگاه رسانه، مصونیت و امنیت شغلی موضوعی وجود دارد هم، آن را پیگیری می‌کنیم، زیرا نباید برای یک مقاله یک روزنامه بسته شود و تنها باید با مقاله‌نویس آن برخورد شود.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که باید در رسانه سختی‌ کار بگیرند اما حتی امنیت شغلی ندارند، گفت: خبرنگاران هم باید با ساز و کاری در شأن و جایگاه خبر توجه داشته باشند. همچنین دولت باید در بحث شفافیت به ویژه در امور اقتصادی تا رسیدن به وضعیت مطلوب پیش قدم بوده و پیگیری کند.

رئیس فراکسیون امید مجلس همچنین در پاسخ به سوالی درباره پیگیری کمیسیون آموزش و تحقیقات پیرامون دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر هم گفت: از دی‌ماه به بعد ما از طریق دانشگاه تهران و به ویژه معاون فرهنگی دانشگاه تهران جلساتی را برای پیگیری موضوع این دانشجویان برگزار کردیم و می‌خواستیم تا این موضوع به عنوان یک مسئله درون‌دانشگاهی پیگیری شود.

عارف ادامه داد: برخی از دانشجویان با قراردادن وثیقه و کمک دانشگاه آزاد شدند، درباره محکومیت چند دانشجوی دیگر هم کارگروهی با مسئولیت خانم سعیدی تشکیل شد که در این میان آقای کاظمی نماینده مردم ملایر هم به عنوان رابط ما با قوه قضائیه مشغول فعالیت هست و دو نفر از جوانان هم از بیرون مجلس درباره این موضوع با ما همکاری می‌کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر تصریح کرد: ما با وزیر علوم هم جلسه‌ای را در این مورد برگزار کردیم و به دانشگاه تهران هم طی تذکری خواستیم تا موضوع را جدی‌تر پیگیری کند، حتی بعد از ریاست بنده بر کمیسیون آموزش و تحقیقات با دعوت از وزیر علوم خواستار پیگیری این موضوع شدیم تا سال تحصیلی جدید با آرامش آغاز شود.

وی همچنین در واکنش به خبری درباره آنکه برخی رسانه‌ها اعلام کردند که فراکسیون امید به دنبال استیضاح و طرح عدم کفایت رئیس جمهور است هم بیان کرد: این موضوع آنقدر روشن بود که حتی نیازی به ارائه بیانیه یا موضع‌گیری از سوی فراکسیون امید برای تکذیب نداشت.

رئیس فراکسیون امید مجلس بیان کرد: موضع ما نسبت به دولت مشخص بوده و ما با نگاه ملی از دولت حمایت می‌کنیم، هیچ‌گاه سوال و استیضاح نسبت به رئیس جمهور را در مجلس پیگیری نکرده‌ایم و موضوع سوال از روحانی هم در فراکسیون امید حتی مطرح نشد.

عارف تأکید کرد: ما می‌دانیم رئیس جمهور با چه مشکلاتی روبرو بوده و چه زحماتی می‌کشد، بحث طرح عدم کفایت آقای روحانی هم از سوی یک نماینده که با فراکسیون امید در ارتباط است مطرح شده و موضع نمایندگان در حقیقت موضع فراکسیون نیست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در پاسخ به سوالی درباره اینکه اکنون انتقادات بسیاری از بدنه اصلاح‌طلبان نسبت به شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان وجود دارد، نظر شما چیست؟، گفت: هیچ اصلاح‌طلبی از پشت کوه پایین نیامده، اصلاح‌طلبان از همان ابتدا در کنار امام خمینی (ره) بودند و باید گفت روزنامه سازندگی و امثال آن به نوعی علمدار این موضوع هستند.

وی تأکید کرد: بنده حتی از نامه 100 جوان به اصلاح‌طلبان تشکر کرده و پاسخ هرکدام را با امضای خودم دادم، ما از نقد استقبال می‌کنیم و می‌خواهیم که بگوییم وحدت و انسجام وجود دارد و اقدامات هرشخصی را که بخواهد به این وحدت آسیب بزند را تأیید نمی‌کنیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: گاهی اصولگراها به جرگه اصلاح‌طلبی پیوسته و گاهی هم اصلاح‌طلبان به جرگه دیگر می‌پیوندند، اینها محافظه‌کار نیستند، تنها تغییر موضع می‌دهند.

عارف در پاسخ به سوالی درباره وجود فساد مالی در میان برخی نمایندگان و زد و بندهای آنها در زمان استیضاح‌های وزرا هم گفت: بحث مبارزه با فساد بسیار جدی است و روز به روز هم موضوع فساد در کشور بدتر می‌شود و امروز نیاز به یک عزم ملی برای مبارزه با آن وجود دارد. حتی امروز قبح فساد در کشور از میان رفته و دیگر حرام و حلال هم مهم نیست.

وی با اشاره به تشکیل فراکسیون شفافیت در مجلس هم بیان کرد: از ابتدا نمی‌خواستیم اینگونه تلقی شود که این فراکسیون اصلاح‌طلبانه است و از آقای صادقی خواستیم تا از حضور تمامی نمایندگان استفاده کند، ما در راه مبارزه با فساد از حداکثر قانونگذاری و نظارت استفاده خواهیم کرد.

رئیس فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: اکنون تبعیض مردم را عذاب می‌دهد و کشور دوقطبی شده است و دستگاه‌های نظارتی به جای نظارت و برخورد به دنبال سوژه می‌گردند.

عارف در پاسخ به سوالی درباره آنکه بحث تشکیل حزب از سوی شما در چه مرحله‌ای قرار گرفته است، گفت: در اوایل دهه 80 به دلیل نامناسب بودن شرایط بنیاد امید ایرانیان را تشکیل دادیم و بعد از سال 92 موضوع تشکیل حزب به عنوان یک مطالبه جدی مطرح شد، اما از ابتدا این موضوع با چالش روبرو بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر افزود: تاکنون برای تشکیل یک حزب به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم، اما در سال جدید به صورت جدی‌تر به این موضوع وارد شده‌ایم، برخی معتقدند در صورت تشکیل حزب از سوی بنده، دیگر احزاب اصلاح‌طلب ضعیف می‌شوند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بحث جایگزینی شما در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مطرح شده است، آیا این موضوع صحت دارد، بیان کرد: دموکرات‌ترین شورا، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان است که 28 فرد حقوقی داشته و نیمی از آنها حقیقی هستند که در یک پروسه دموکراتیک و با برگزاری انتخابات رئیس خود را انتخاب می‌کنند و نمی‌توان از بیرون این شورا کسی برای آن رئیس انتخاب کند.

رئیس فراکسیون امید مجلس همچنین با بیان اینکه اولویت اول ما اکنون بحث رفع مشکلات اقتصادی است، گفت: کمیته اقتصادی با حضور نمایندگان و کارشناسان زبده اقتصادی در مجلس تشکیل شده و به دنبال رفع مشکلات اقتصادی همچنین در بنیاد امید ایرانیان هم کمیته‌ای اقتصادی تشکیل شده تا به دنبال راهکار باشد.

عارف در واکنش به برخی انتقادات درباره عملکرد دولت و عدم پاسخگویی اصلاح‌طلبان نسبت به آن، بیان کرد: اگر از دولت حمایت می‌کنیم، برای آن است که پاسخگوی مطالباتش نسبت به مردم باشد و چون از دولت حمایت کرده‌ایم، ما هم باید پاسخگو باشیم و مانند اصولگراها به دنبال انکار نیستیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر تأکید کرد: ما در عین حمایت از دولت، نقدهای جدی را هم نسبت به آن داریم و دولت باید با ارتقا کارآمدی خود پاسخگوی مردم باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره آنکه نظر شما نسبت به طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس چیست، بیان کرد: پرسیدن سوال حق نمایندگان است و ما مخالف آن نیستیم، اما گاهی حس می‌کنیم انگیزه‌های سیاسی در پشت طرح سوال از روحانی وجود دارد.

رئیس فراکسیون امید مجلس تأکید کرد: اگر انگیزه اقتصادی و رفع مشکلات کشور وجود داشته باشد، اشکالی برای پرسیدن سوال نمی‌بینم و اگر مجلس به این نتیجه برسد که سوال از رئیس جمهور باید پرسیده شود، ما هم به آن احترام می‌گذاریم.

وی با بیان اینکه در آستانه روز گفت‌وگو و تعامل قرار داریم، گفت: گفت‌وگو در ذات انقلاب ماست و از آن استقبال کردیم و یکی از چالش‌های ما این است که با یکدیگر گفت‌وگو نمی‌کنیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه در اوایل مجلس دهم بحث گفت‌وگوی ملی را مطرح کردیم، اظهار کرد: این طرح روند کندی داشته اما راضی هستم، جریانات سیاسی باید بدانند که منافع‌شان در انجام گفت‌وگو است و رسانه‌ها هم باید از زوایای مختلف به این موضوع بپردازند.

عارف با اشاره به ارتقا جایگاه رسانه و آسیب‌شناسی جایگاه موجود آن، بیان کرد: رسانه‌ها در شکل‌دهی، هدایت، روشنگری و مدیریت افکار عمومی در دنیا نقش بی‌بدیلی دارند و ما تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله داریم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر ادامه داد: مخاطب اعتماد کامل به رسانه داخلی نداشته و اصحاب رسانه هم احساس استقلال در این شغل ندارند و دست‌شان برای ارائه یک خبر و تحلیل می‌لرزد و باید ببینند چگونه می‌توان خبر را به گونه‌ای ارائه کنند که به گوشه قبای کسی هم برنخورد.

وی با تأکید بر اینکه نمایندگان باید کمک کنند تا رسانه در جایگاه خود قرار گیرد، گفت: مهمترین مسئله امروز ضرورت جلب اعتماد مردم از رسانه‌های خارجی به رسانه‌های داخلی است و راهکار آن برخورد صادقانه و اطلاع‌رسانی با وسواس و بدون جانبداری نسبت به افکار عمومی است.

رئیس فراکسیون امید مجلس افزود: از ارائه خبرهای کذب پرهیز کرده و نباید تیترهای غیرواقعی بر خبرها قرار دهیم، همچنین از تخریب دیگران پرهیز کنیم و رسانه‌ها امانتدار باشند.

عارف اظهار کرد: تحلیل‌ها و انتقادات نسبت به مسئولان و دستگاه‌های اجرایی باید راهگشا، مشفقانه و منصفانه باشد، همچنین نباید افکار عمومی را به دعواهای بی‌خاصیت جریان‌های مختلف که چیزی را عاید کشور نمی‌کند، وارد کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر همچنین با اشاره به بحث شبکه‌های اجتماعی در کشور هم تصریح کرد: شبکه‌های اجتماعی بحث جدی است که امروز چه بخواهیم یا نخواهیم، به عنوان یک پتانسیل و ظرفیت به شمار می‌آید و متأسفانه ما به تکنولوژی‌های جدید نگاه حذفی داریم، زیرا آمادگی جذب و استفاده از آنها را نداریم.

وی تأکید کرد: شبکه‌های اجتماعی داخلی باید توان رقابت با شبکه‌های خارجی را داشته باشند، متأسفانه ما تنها به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستیم. از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هم باید شبکه‌های پیام‌رسان را تقویت کرد.

تصاویر بیشتر این نشست خبری را در اینجا مشاهده کنید.

انتهای پیام/

هزینه سفر دو میلیون دلاری رئیس‌جمهور به نیویورک در این وضعیت اقتصادی جای نقد و بررسی دارد


نماینده مردم قم نسبت به هزینه دو میلیون دلاری سفر روحانی برای حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل واکنش نشان داد.
هزینه سفر دو میلیون دلاری رئیس‌جمهور به نیویورک در این وضعیت اقتصادی جای نقد و بررسی دارد

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، احمد امیرآبادی‌فراهانی نماینده مردم قم در توئیتی با اشاره به سفر حجت‌الاسلام روحانی به نیویورک برای حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل نوشت: تصمیم حضور یا عدم حضور رئیس‌جمهور محترم در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به عهده شخص ایشان است.

اما حدود 100 نفر همراه و برآورد حدود دو میلیون دلار هزینه سفر در این وضعیت اقتصادی مردم، جای نقد و بررسی دارد.

انتهای پیام/

لاریجانی جانباختن جمعی از هموطنانمان را در حادثه تصادف محور کاشان تسلیت گفت


رئیس مجلس درگذشت جمعی از هموطنانمان در سانحه تصادف و آتش سوزی اتوبوس مسافربری با تانکر حامل مواد سوختی در محور کاشان - نطنز را تسلیت گفت.
لاریجانی جانباختن جمعی از هموطنانمان را در حادثه تصادف محور کاشان تسلیت گفت

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت جمعی از هموطنانمان در سانحه تصادف و آتش سوزی اتوبوس مسافربری با تانکر حامل مواد سوختی در محور کاشان - نطنز را تسلیت گفت.

متن کامل پیام رئیس مجلس به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وقوع سانحه تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر حامل مواد سوختی در محور کاشان - نطنز که باعث جان باختن و مصدومیت جمعی از هموطنان در ایام سوگواری سالار شهیدان شد موجب تاسف و تاثر ملت شریف ایران گردید.

اینجانب ضمن اظهار همدردی و عرض تسلیت به خانواده های داغدیده و طلب رحمت و مغفرت برای جان باختگان ، شفای کامل و سلامتی مصدومین این حادثه را از درگاه خداوند متعال مسئلت میکنم .

همچنین لازم است مسئولین استانی و دستگاههای ذیربط در رسیدگی به آلام داغدیدگان و روند درمانی آسیب دیدگان اقدامات لازم‌ را مبذول کنند.

علی لاریجانی
رییس مجلس شورای اسلامی

انتهای پیام/

خداحافظی 170 مقام دولتی بازنشسته با اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان/با اجرای این قانون به هیچ وجه دچار چالش نمی‌شویم

خداحافظی 170 مقام دولتی بازنشسته با اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان/با اجرای این قانون به هیچ وجه دچار چالش نمی‌شویم

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: با محاسبات و بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است که حدود 170 نفر از مقامات طبق قانون جدید نمی‌توانند در دستگاه‌های اجرایی به خدمت خود ادامه دهند.


عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، اظهار کرد: این قانون به تمام دستگاه‌های اجرایی، نهادها، مؤسسات عمومی و دستگاه‌های غیر دولتی که در ماده 5 قانون مدیریت کشور مصادیق آن بیان شده است ، مرتبط می‌شود.

وی افزود: این قانون نسبت به قانون بازنشستگی قبلی که تاریخ اجرای آن از یکم فروردین سال 95 بود، کمی متفاوت است، در گذشته برخی افراد با استثناء می‌توانستند بعد از بازنشستگی به کار بازگردند، اما قانون جدید مشمول آنها نیز خواهد بود؛ لذا افرادی مانند استانداران، معاونان آنها و معاونین وزرا شامل ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان خواهند شد.

آذر تصریح کرد: با محاسبات و بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که حدود 170 نفر از مقامات طبق قانون جدید نمی‌توانند در دستگاه‌های اجرایی به خدمت خود ادامه دهند.

رئیس دیوان محاسبات کشور بیان کرد: فرزندان جانبازان قبلا می‌توانستند بعد از بازنشستگی به کار بازگردند که آنها نیز طبق قانون جدید امکان چنین کاری را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی به دستگاه‌های اجرایی علائمی را می‌دهد که استفاده حداکثری از قانون بازنشستگی داشته باشند، یعنی افرادی که از نظر سن شناسنامه‌ای و سن سنوات خدمتی به سن بازنشستگی رسیده‌اند، بازنشسته شده و فضا را برای جوان‌ترها باز کنند تا شاهد یک مهندسی جدید در سطوح مدیریتی باشیم.

رئیس دیوان محاسبات کشور بیان کرد: دیوان محاسبات این افراد را به خوبی رصد می‌کند، زیرا این امر خلاف قانون است، در قانون بازنشستگی آمده که هر نوع پرداختی به این افراد از محل بیت‌المال و بودجه کشور به معنای حکم تصرف بیت‌المال است و این امر عبور از قانون تلقی شده و جرم محسوب می‌شود، بنابراین تقاضا دارم حالا که چنین قانون مؤثری ابلاغ شده همه تلاش کنیم تا به نحو احسن اجرا شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجازاتی برای متخلفان تعیین شده است، گفت: افرادی که سعی دارند قانون را دور بزنند نه تنها مجرم شناخته می‌شوند، بلکه مدیران و متولیان و پرداخت کنندگان به آنها نیز تصرف کننده در اموال دولتی تلقی می‌شوند و این جرم به دستگاه قضایی گزارش می‌شود.

آذر اظهار کرد: قانونگذار صراحتا اعلام کرده که بعد از ابلاغ این قانون افراد مشمول حداکثر 60 روز فرصت دارند تا پروسه خداحافظی و جابه‌جایی را انجام دهند؛ فکر نمی‌کنم هیچ مدیری حاضر باشد تا نوعی تخلف که جرم نیز محسوب شود در کارنامه‌اش درج شود.

وی ادامه داد: برخی از افراد مشمول این قانون با مراجعه به صندوق‌های بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی سعی دارند تا با ابطال حکم بازنشستگی همچنان به فعالیت خود ادامه دهند، اما لازم به ذکر است که حتی اگر هم حکم بازنشستگی چنین افراد توسط دستگاه های بازنشستگی باطل شده باشد، آنها در هر حال مشمول این قانون خواهند شد.

آذر درباره برخی از ابهامات این قانون خاطر نشان کرد: این قانون ابهاماتی هم دارد، مثلا اشخاص و مقاماتی که انتخابی هستند همچون شهرداران که با انتخاب مرجعی مثل شورای شهر انتخاب شده‌اند، آیا شامل بازگشت به کار محسوب می‌شوند؟ معتقدم این مهم با بررسی و رفع ابهام جزئیات در مجلس، قابل حل خواهد بود.

رئیس دیوان محاسبات کشور بیان کرد: با اجرای این قانون کشور به هیچ وجه دچار چالش نمی‌شود، چرا که از قبل نیز قانون منع به کارگیری بازنشستگان در کشور وجود داشت و تنها برخی مشمول استثناء بودند.

وی افزود: البته برای وزارت اطلاعات حدود یک درصد استثنا قائل شدیم اما سایرین مشغول اجرای این قانون هستند. سران سه قوه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی جزء استثنائات این قانون هستند.

انتهای پیام /

فرصت 60 روزه به مدیران بازنشسته برای جابه جایی

وزارت خارجه در قبال اقدامات تروریستی مقابل سفارت‌های کشورمان به درستی عمل کرده است


عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی گفت: وزارتخارجه تاکنون اقدامات لازم را درباره حمله به سفارت ایران در برخی کشورها انجام داده است.
وزارت خارجه در قبال اقدامات تروریستی مقابل سفارت‌های کشورمان به درستی عمل کرده است

محمدجواد جمالی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به حمله تعدادی از تروریست‌ها به سفارت‌های کشورمان در فرانسه، فنلاند و کنسولگری در بصره گفت: وزارت امور خارجه تاکنون اقدامات لازم را در این مورد انجام داده است.

وی تصریح کرد: وزارت امور خارجه مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرده و این وزارتخانه به درستی اقدامات خود را انجام داده است.

جمالی بیان کرد: کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در جریان گزارش وزارت امور خارجه درباره این اقدامات قرار خواهد گرفت اما تاکنون به ما برای برگزاری جلسه اضطراری مطلبی اعلام نشده است.

دبیر اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه فرانسه علی‌رغم داشتن ادعای دموکراسی و مبارزه با تروریسم، مامن منافقان، احزاب معاند و تروریسمی مانند کومله شده است، افزود: ظاهرا این کشور هماهنگی‌هایی هم با تروریست‌ها دارد زیرا در حمله چند روز پیش ایران به مقرر تروریسم در کردستان عراق، از آنها حمایت کرد.

نماینده مردم فسا در مجلس اظهار کرد: فرانسه در حالی این اقدامات را انجام می‌دهد که در برابر کشتار فلسطینیان در غزه و حتی شهادت امروز یک نوجوان 12 ساله توسط صهیونیست‌ها، یمنی‌ها و بحرینی‌ها سکوت اختیار کرده است.

انتهای پیام/

مصوبه اصلاح ساختار بانکی به زودی به مجلس می‌آید/برگزاری 60 جلسه‌ تخصصی برای اصلاح قانون بانک مرکزی

مصوبه اصلاح ساختار بانکی به زودی به مجلس می‌آید/برگزاری 60 جلسه‌ تخصصی برای اصلاح قانون بانک مرکزی

رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: مصوبه اصلاح ساختار بانکی به زودی به صحن علنی مجلس می‌آید و امیدوارم بررسی آن در اولویت قرار گیرد.


محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به جلسات اخیر کمیسیون متبوع برای اصلاح قانون بانک مرکزی گفت: در هفته‌ گذشته با وجود اینکه بیشتر نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه بودند، اعضای کمیسیون اقتصادی برای نهایی کردن قانون اصلاح بانک مرکزی در دو نوبت صبح و عصر جلساتی را تشکیل دادند.

وی افزود: طی دو سال بررسی‌های کارشناسانه در کمیته‌ پولی بانکی کمیسیون اقتصادی، محور‌های مهم اصلاح قانون بانک مرکزی به عنوان موضوعات اساسی در دستور کار قرار گرفت و مطالعات داخلی، ارزیابی نقاط قوت و ضعف در حوزه‌ ماموریت‌های بانک مرکزی بررسی شد، عدم استقلال بانک مرکزی از جمله مهمترین نقاط ضعف و از چالش های اساسی کشور به شمار می‌آید که پیامد‌های منفی در جامعه به جا گذاشته است.

پور ابراهیمی تصریح کرد: این عدم استقلال برای دولت فعلی نیست و در دوره‌های مختلف شاهد آن بوده‌ایم، اما در حال حاضر شدت آن بیشتر شده است؛ به همین دلیل کمیسیون اقتصادی برای حل این موضوع نزدیک به 60 جلسه‌ تخصصی برگزار کرد و پس از نزدیک به چهل و هفت سال از تصویب قانون بانک مرکزی، با همت و تلاش اعضای کمیسیون، اصلاح قانون بانک مرکزی به تصویب رسید.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مصوبه‌ اخیر کمیسیون اقتصادی که برای اصلاح ساختار بانکی در کشور بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: این طرح به زودی به صحن علنی مجلس می‌آید و امیدوارم بررسی آن در اولویت قرار گرفته و نمایندگان به آن رای موافق دهند.

وی اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم از ابزار‌ها و ظرفیت‌های بانک مرکزی بهره ببریم، باید به نرخ رشد اقتصادی کشور، اجرای سیاست‌ها در حوزه‌ پولی و ارزی و همچنین توان مدیریت تورم که از اولویت‌های بانک مرکزی است، توجه کنیم؛ خوشبختانه بخش‌های عمده‌ای از هدفگذاری‌هایی که در موضوع اصلاح قانون بانک مرکزی داشتیم در کمیسیون تصویب شد.

پور ابراهیمی همچنین با اشاره به تشکیل سازمان "نظارت بر فعالیت بانک‌ها و مؤسسات مالی" گفت: یکی از نقاط برجسته‌ مصوبه‌ کمیسیون اقتصادی، تشکیل سازمان نظارت بر فعالیت بانک‌ها و مؤسسات مالی است که در مجموعه‌ بانک مرکزی شکل می‌گیرد.

نماینده کرمان با بیان اینکه یکی از ضعف‌های اصلی ما، عدم نظارت است تاکید کرد: در بیشتر کشورها، سازمان‌های نظارتی به صورت مجزا عمل می‌کنند، اما در کشور ما به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های بانک مرکزی در یک ساختار اداری بود که متاسفانه امکان اجرایی شدن نداشت.

وی ادامه داد: همچنین تشکیل هیئت عالی با تغییر شورای پول و اعتبار در کشور شکل می‌گیرد، به عبارتی، تبدیل و یا جایگزینی شورای پول اعتبار به هیئت عالی است, هیئت عالی اهمیت و نقش کلیدی دارد و متشکل از متخصصان و اقتصاددانان است. تشکیل شورای فقهی هم به صورت یک اصل در حوزه‌ بانک مرکزی مد نظر قرار گرفت بر این اساس امیدوارم مصوبات کمیسیون اقتصادی، موجب تحولات گسترده در عرصه‌ فعالیت‌های بانک مرکزی در اقتصاد شود.

انتهای پیام/

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟