تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

احتمال دارد کابینه دچار تحولاتی شود/اروپا بسته پیشنهادی خود را تقویت کند


مشاور رئیس جمهور گفت:امروز نه فقط خلیج فارس بلکه همه پایتختهای آسیایی و اروپایی صحنه شکست آمریکا است.
احتمال دارد کابینه دچار تحولاتی شود/اروپا بسته پیشنهادی خود را تقویت کند

حسام الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان, با اشاره به نظر سنجی توئیتری اخیر خود در خصوص تغییر کابینه اظهار کرد: همانطور که قبلا هم رئیس دفتر محترم رئیس جمهور مطرح کرده‌اند؛ در دولت این آمادگی وجود دارد که تحولاتی در زمینه تطبیق سیاست‌ها با شرایط فعلی و پاسخگویی به نیازهای جاری کشور اتفاق بیافتد.

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه احتمال دارد کابینه دچار تحولاتی شود, گفت: تغییر کابینه حق رئیس جمهور است و در هر حوزه‌ای و هر زمانی که صلاح بدانند اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به اخبار منتشره در خصوص انتصاب جهانگیری به ریاست «ستاد ویژه اقتصادی» نیز گفت: معاون اول رئیس جمهور مسئولیت‌های متعددی را بر عهده دارند و مسئولیت سنگین ایشان به عنوان فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی نشان می‌دهد که بالاترین مسئولیت‌ها در حوزه هماهنگی‌های اقتصاد مقاومتی در دولت را برعهده دارند.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک با اشاره به اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه ایرانی‌ها دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر نمی‌دهد و قایق‌هایشان کمتر اطراف ناوهای جنگی ما ظاهر می‌شوند؛ نیز گفت: آقای ترامپ دو ویژگی دارند که هر دو آنها برای مردم ما جالب است. یکی اینکه او آرزوهای خود را در قالب گزاره‌های مربوط به زمان گذشته بیان می‌کند؛ یعنی آرزوهایی که می خواهد واقع بشود را به عنوان آرزوهای محقق شده به زبان می‌آورد. نکته دوم هم این است که از ضعف‌های خود به عنوان قوت و از قوت‌های ما به عنوان ضعف یاد می‌کند.

آشنا تاکید کرد: اتفاقی که در این دوره افتاده است, اتحاد ملت ایران علیه سیاست‌های آمریکا و ضعف مفرط آمریکایی‌ها در ایجاد ائتلاف علیه ایران است.امروز نه فقط خلیج فارس بلکه همه پایتختهای آسیایی و اروپایی صحنه شکست آمریکا است.

وی با اشاره به هشدار نفتی رئیس‌جمهور نیز اظهار کرد: هشدارهای روحانی و صراحت‌های وی در مذاکراتی که در سوئیس و اتریش و همچنین تماسهای تلفنی بسیار مهمی که با مرکل و مکرون داشت؛ تاثیرات خود را به روشنی در مذاکرات وین نشان داد.

آشنا با اشاره به نارضایتی رئیس جمهور از بسته پیشنهادی اروپا نیز گفت: اروپا باید در حد مقدورات و توانایی‌های خود بسته پیشنهادی را تقویت کند. ما هم محدودیت‌های اروپا را به خوبی می شناسیم و هم از توانایی های آن‌ها آگاهی داریم. مهم این است که اولویت بندی اروپایی‌ها به گونه ای شکل بگیرد که همانگونه که خانم موگرینی می‌گوید همه اروپا به این نتیجه برسند که حمایت از بقای برجام یک نیاز امنیتی اروپا است نه فقط یک خواسته اقتصادی ایران.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: مذاکرات اروپا و ایران مبتنی بر این اصل است که توقعات ایران از برجام بدون حضور آمریکا هم باید محقق شود و اروپا نه فقط در اراده سیاسی بلکه در اقدامات عملی باید هم جای خالی آمریکا را پر کند هم در مقابل زیاده طلبی و زورگویی ترامپ ایستادگی کند.
وی ادامه داد: به نظر می رسد که این بسته در حال شکل گیری، تقویت و تنظیم شدن مطابق با نیازها و خواسته های ایران باشد.

آشنا در خصوص اظهارات لاوروف وزیر خارجه روسیه مبنی بر تجارت بدون دلار با ایران نیز اظهار کرد: تلاش ایران و طرف‌های مذاکره یک تلاش همسو و در جهت هم افزایی است. این فرآیند بخشی از تلاشی جهانی برای رهایی از سلطه دلار بر تجارت جهانی است.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ادامه داد: به نظر می رسد که مقابله با یک جانبه گرایی آمریکا در جریان خروج از برجام تبدیل به یک نگرش غالب در میان طرف‌های مذاکراتی ایران شده است.

وی با اشاره به اظهارات پمپئو وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه معافیت‌ از تحریم نفتی ایران را بررسی می‌کنیم, نیز اظهار کرد: آمریکایی‌ها ساده نگرانه فکر می‌کردند که با فشار یا همکاری کشورهای دیگر می توانند بدون اینکه قیمت نفت تغییر کند؛ نفت ایران را در بازار جایگزین کنند؛ اما واقعیت این است که ایران دیگر بازیگر بی‌دست و پایی نیست که بتوان به راحتی و بدون هزینه حقش را خورد؛ بازار و معادلات منطقه‌ای در صورت دست زدن به بحران آفرینی،درس‌های بسیار سخت و تلخی به آنها خواهد داد.

انتهای پیام/

استعلام وزارت کشور از 2 نهاد نظارتی و حقوقی درباره شمولیت شهرداران در قانون منع بکارگیری بازنشستگان

استعلام وزارت کشور از 2 نهاد نظارتی و حقوقی درباره شمولیت شهرداران در قانون منع بکارگیری بازنشستگان

سخنگوی وزارت کشور گفت: امروز درمکاتبه با معاون حقوقى رییس جمهور و رییس دیوان محاسبات کشور ‏اعلام نظر صریح آن‌ها را درباره شمولیت شهرداران در این قانون درخواست کردم.


به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در صفحه شخصی خود در توییتر با انتشار نامه ای از ارسال استعلام وزارت کشور از دیوان محاسبات کشور و معاونت حقوقی ریاست جمهوری به منظور اعلام صریح نظرات آنها درباره شمولیت شهرداران در قانون منع بکارگیری بازنشستگان خبر داد و نوشت: براى ایجاد هماهنگى، وحدت نظر و تمهید هرچه بهتر در اجراى قانون منع بكارگیرى بازنشستگان ، امروز در مكاتبه با معاون حقوقى رییس جمهور و رییس دیوان محاسبات كشور ‏اعلام نظر صریح آنها درباره شمولیت شهرداران در این قانون را درخواست كردم.

انتهای پیام/

دومین روز مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حضور روحانی


دومین روز از مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، پیش از ظهر سه‌شنبه با حضور رئیس جمهور، جمعی از وزرا برگزار شد.
دومین روز مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حضور روحانی

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، دومین روز از مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پیش از ظهر سه‌شنبه با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، جمعی از وزرا و معاونین رئیس جمهور و کارکنان دفتر و نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

در این مراسم که در هشتمین روز از ماه محرم برگزار شد؛ حجت الاسلام والمسلمین محمود رستگاری درباره آموزه‌های فکری و اخلاقی واقعه عاشورا و ابعاد شخصیتی اباعبدالله الحسین (ع) سخنرانی کرد و مداحان اهل بیت (ع) به مرثیه سرایی و نوحه خوانی در عزای سرور و سالار شهیدان و خاندان و یاران با وفای آن‌حضرت پرداختند.

همچنین در پایان مراسم ، نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام والمسلمین روحانی اقامه شد.

انتهای پیام/

تمامی متخلفین سلب عضویت شده شورا‌ها توسط استانداران به مراجع رسیدگی معرفی شده‌اند


سخنگوی وزارت کشور گفت: 283 نفر عضو متخلف شوراها که به سلب عضویت محکوم شده‌اند، به مراجع رسیدگی معرفی شدند.
تمامی متخلفین سلب عضویت شده شورا‌ها توسط استانداران به مراجع رسیدگی معرفی شده‌اند

 به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به این سوال که اخیراً آقای الویری رییس شورای عالی استانها در سخنانی گفته بود که سلب عضویت 283 نفر از اعضای شوراهاى شهر که جنابعالی آن را عنوان کردید مربوط به 5 سال است نه یک سال و ارائه این آمار از برخورد با متخلفین را تضعیف نهاد شوراها قلمداد کردند، نظر شما در این خصوص چیست؟ اظهار داشت: بنده در مصاحبه قبلی تاکید کردم که این آمار مربوط به عملکرد نظارتی وزارت کشور در دولت تدبیر و امید است و البته مشخص است که دولت تدبیر و امید حدود 5 سال است که مسئولیت امور را برعهده دارد اما در این میان مسئله مهمتری وجود دارد و آن سازوکار قانونی نظارت بر عملکرد شوراها و اثربخشى آن است.

وی در ادامه افزود: مشخص است که نظارت بر افراد و نهادهایی که تصمیم‌گیری آن‌ها امور عمومی را متأثر می‌سازد از ضروریات است و به جهت حفظ و صیانت از حقوق ملت و متقابلاً پاسداشت خدمات و زحمات افرادی که با صداقت و راستی به وظایف خود عمل می کنند، برخورد با متخلفین از اهمیت دوچندان برخوردار است.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: هر چند فراوانی این افراد به نسبت خیل عظیم خدمتگزاران ملت شریف ایران در جایگاه شوراهای اسلامی شهر و روستا بسیار اندک است، اما همین اندک هم نباید باشد.

سامانی با بیان اینکه شوراهای اسلامی یکی از اصول مترقی قانون اساسی جمهوری اسلامی است گفت: به جهت اهمیت موضوع، قانونگذار فرایند نظارت داخلی را به عنوان یک شیوه خودکنترلی موثر در نظام شورایى تعبیه کرده است.

وی اضافه کرد: شوراهای فرادست که منتخب شوراهای اسلامی شهر و روستا و به عبارتی با واسطه آنها، منتخب مردم همان محل هستند وظایفی دارند که یکی از مهمترین آنها مطابق مواد 87،86 و 79 قانون شوراها نظارت بر عملکرد شوراهای شهر، روستا، بخش و شهرستان ها است.

سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: این شوراهای فرادست که همه ساله ردیف مستقلی در بودجه کل کشور برای آنها پیش‌بینی می‌شود مطابق قانون پس از اعمال نظارت بر عملکرد شوراهای شهر و روستا می توانند افرادی را که مرتکب تخلفاتى شده اند به مراجع مربوطه برای رسیدگی و برخورد مقتضى معرفی کنند.

سامانی اضافه کرد: این سازوکار درونی شوراها شیوه ای است که هم موجب حفظ شان و اقتدار این نهاد مردمی خواهد شد و هم با برخورد سریع و موثر با متخلفین، زمینه بروز هر گونه ناهنجاری در این نهاد اثر گذار را منتفى خواهد کرد.

وی تاکید کرد: در این راستا قانونگذار رسیدگی به تخلف اعضاى شورای شهر را به هیئت رسیدگی به شکایات و حل اختلاف استان محول کرده است که با پیشنهاد شورای استان -مبتنی بر نظارتی که پیشتر توضیح دادم- و یا با پیشنهاد استاندار، پرونده مطرح و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. همچنین مطابق قانون چنانچه هر یک از اعضای شوراها شرایط عضویت را از دست داده یا در انجام وظایف قانونی خود مرتکب قصور یا تقصیر شوند یا اقداماتی بعمل آورند که موجب توقف یا اخلال در انجام وظایف شورا شود و یا عملی خلاف شئون اعضای شورا انجام دهند، در هیات ها به مجازات اداری محکوم می شوند.

سخنگوی وزارت کشور افزود: متاسفانه در پنج سال اخیر تمامی 283 نفر عضو متخلف شوراها که به سلب عضویت محکوم شده‌اند، به پیشنهاد استانداران و صرفاً به واسطه نظارتی که مجموعه وزارت کشور و سایر دستگاه ها داشته اند به مراجع رسیدگى معرفى شده اند و شوراهای فرادست حتی یک نفر از این متخلفین را شناسایی و برای برخورد به هیئت ها معرفی نکرده اند.

سامانی به نقش مهم شورای عالی استانها اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه حدود 10 سال است که از ایجاد کمیسیون نظارت در شورای عالی استان ها میگذرد انتظار می‌رود این شورا به عنوان عالی‌ترین رکن نظام شورایى کشور اقدامات لازم برای تحقق اهداف قانونگذار و در نتیجه آن حفظ و صیانت از جایگاه این نهاد مردم سالاری دینی را به عمل آورد.

وی یادآور شد: کلیه استانداران و فرمانداران در چارچوب قانون، حمایت و نظارت خود را بر عملکرد شوراها به عمل می‌آورند.

انتهای پیام/

توضیحات معاون حقوقی رئیس جمهور در خصوص حکم قاضی آمریکایی علیه ایران


جنیدی درباره حکم دادگاه آمریکایی علیه ایران و پرداخت غرامت 104 میلیون دلاری به قربانیان حادثه انفجار ظهران عربستان توضیحاتی داد.
توضیحات معاون حقوقی رئیس جمهور در خصوص حکم قاضی آمریکایی علیه ایران

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به حکم دادگاه آمریکایی که ایران را به پرداخت 104 میلیون دلار به قربانیان انفجار ظهران عربستان محکوم کرده, گفت: شکایت‌هایی که از ایران مطرح شده مربوط به احکامی است که به عنوان موضوعات تروریستی مطرح کرده‌اند و دعوای اول ما در دادگاه دادگستری بین‌المللی (ICJ) نهایتا ناظر به همه این موارد است.

جنیدی با بیان اینکه نزدیک به دو سال قبل شکایت ایران در دادگاه دادگستری ثبت شده است, افزود: رسیدگی به این دعوا یک ماه دیگر آغاز می‌شود؛ معلوم نیست رسیدگی به این پرونده یک جلسه باشد یا نیاز به تمدید جلسات باشد یا نیاز به تبادل لوایح جدیدی باشد؛ به هر حال این مسائل را باید دادگاه تصمیم‌ بگیرد.

گفتنی است؛ در سال 1996 طی انفجار یک کامیون بمبگذاری شده در پایگاه نیروهای آمریکایی در خُبر عربستان 19 نظامی آمریکایی کشته و 400 نفر دیگر مجروح شدند.

اخیرا یک قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن ایران را به پرداخت 104.7 میلیون دلار به قربانیان این حادثه محکوم کرده است.

انتهای پیام/

گزارش تحولات آموزش و پرورش در استان سیستان و بلوچستان بررسی شد


هیات دولت در جلسه عصر امروز به ریاست روحانی، گزارش تحولات در حوزه آموزش و پرورش در استان سیستان و بلوچستان را بررسی کرد.
گزارش تحولات آموزش و پرورش در استان سیستان و بلوچستان بررسی شد

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، هیات دولت در جلسه عصر یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، گزارش تحولات در حوزه آموزش و پرورش در استان سیستان و بلوچستان را بررسی کرد.

براساس گزارش وزیر آموزش و پرورش به هیات وزیران، نرخ باسوادی (10 تا 49 سال) در 5 سال گذشته از حدود 76 درصد به 82 درصد و نرخ پوشش دوره ابتدایی از 90 درصد به حدود 95 درصد افزایش یافته است.

همچنین نرخ تحت پوشش دوره پیش دبستانی که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه یافتگی نظام آموزشی تلقی می‌شود، در 5 سال گذشته از 12 درصد به 77 درصد افزایش چشمگیری را شاهد بوده است.

آمار‌ها نشان می‌دهد شاخص‌های آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان طی سال‌های دولت یازدهم و دوازدهم با تلاش‌های به عمل آمده، بهبود قابل توجهی را شاهد بوده است؛ به نحوی که تعداد پذیرفته شدگان در آزمون سراسری سال جاری در رشته‌های پزشکی، روانپزشکی و داروسازی بالغ بر 155 نفر بوده اند (که در سال گذشته 66 نفر در این رشته‌ها پذیرفته شده اند).

همچنین استان سیستان و بلوچستان که در کنکور سراسری سال 92 رتبه آخر را در کشور داشت، با 6 رتبه بهبود، به رتبه 26 ارتقا یافته است.

درخواست اولویت از مجلس برای رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها

دولت در ادامه از مجلس شورای اسلامی خواست تا کار بررسی و رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را در اولویت قرار دهد.

آیین نامه اجرایی مربوط به تسویه مطالبات و بدهی‌های دولت از طریق صدور اوراق تسویه خزانه اصلاح شد

با تصویب هیات وزیران، آیین نامه اجرایی مربوط به تسویه مطالبات و بدهی‌های دولت با اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی از طریق صدور اوراق اسناد تسویه خزانه اصلاح شد.

انتهای پیام/ 

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟