نمایندگی ایران در نیویورک به اظهارات امروز نیکی هیلی واکنش نشان داد
نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک در واکنش به اظهارات نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل، بیانیه‌ای صادر کرد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک در واکنش به اظهارات نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل، بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است.

نماینده دائم آمریکا در جریان نشست توجیهی شورای امنیت که روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ برگزار شد، بار دیگر اتهامات بی اساس خود در مورد آنچه وی نقش بی ثبات کننده ایران در سوریه توصیف کرد را تکرار نمود. در حالیکه واقعیت‌ها حاکی از تلاش‌های صمیمانه ایران برای تنش زدایی در سوریه است و این دولت امریکا است که مانع هرگونه تلاش در این جهت است.

 نقش آمریکا در گسترش داعش و تروریسم در منطقه غیر قابل انکار است، ماجراجوئی ها و مداخلات غیر قانونی امریکا در کشورهای مختلف منطقه به ویژه عراق، لیبی، سوریه، لبنان و افغانستان منجر به بی ثباتی در این کشورها و پیامدهای مصیبت‌بار در منطقه شده‌اند. اظهارات نماینده آمریکا در این جلسه و ادامه حمایت بی قید و شرط آن از سیاست‌ها و فعالیت‌های غیر قانونی و تجاوزگرانه رژیم اسرائیل تبدیل به منبع اصلی ناامنی و بی ثباتی در خاورمیانه شده است.

انتهای پیام/

ظریف از پزشک ایرانی برای دفاع از تاریخ خلیج فارس قدردانی کرد
وزیر امور خارجه در پیامی خطاب به مریم رزاقی آذر پزشک ایرانی از اقدام شایسته وی در دفاع از هویت ملی و تاریخی خلیج فارس در دوبی قدردانی کرد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، وزیر امور خارجه در پیامی خطاب به دکتر مریم رزاقی آذر پزشک ایرانی از اقدام شایسته وی در دفاع از هویت ملی و تاریخی خلیج فارس در دوبی قدردانی کرد.

در پیام محمد جواد ظریف خطاب به دکتر رزاقی آذر آمده است: گزارش شرکت فعالانه و موثر شما در سمیناری علمی - تخصصی در دوبی را ملاحظه کردم و از دفاع منطقی، همراه با استدلالی قوی و برخاسته از منشی اسلامی- ایرانی و متکی بر عزتمندی تان مسرور شدم.

در این پیام وزیر امور خارجه تصریح کرد: این که یکایک ما ایرانیان نسبت به تمدن گرانسنگ و ارزش های مشترک خود در این پهنه سرزمینی و در درازنای تاریخ خود و نام های تاریخی و هویتی آن و از جمله مهم ترین آنها یعنی خلیج فارس و البته با احترام کامل به هویت و ملیت اقوام دیگر احساس مسئولیت می کنیم، غرورآفرین و مایه مباهات است.

وی خطاب به این پزشک ایرانی یادآور شد: شما با اقدام شایسته خود، درسی بزرگ به دست اندر کاران و برگزارکنندگان و میزبانان خود دادید که هرگز نمی توانند حقیقت عجین یافته با هویت ملی ما ایرانیان را با ابراز عصبیتی منسوخ شده و در تضاد با همه قرائن و شواهد انکار ناپذیر تاریخی و علمی انکار کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در این پیام خاطرنشان کرد:جمهوری اسلامی ایران همواره منادی برادری، اتحاد و همبستگی اسلامی با تمامی همسایگان خود بوده است، در عین حال به جد بر اصول وحدت ملی و سرزمینی خود پای می فشارد و اعتلای نام های تاریخی سرزمینی خود و از جمله خلیج فارس را بر خود فرض می داند.

گفتنی است، دکتر مریم رزاقی آذر، فوق تخصص غدد و متابولیسم در جریان سفر اخیر خود به امارات متحده عربی که با هدف شرکت و سخنرانی در یک همایش علمی صورت گرفت هنگام سخنرانی و نام بردن از خلیج فارس، با مشکلات فراوانی روبرو شد.

این پزشک ایرانی در یادداشتی ماجرا را به این شرح نوشت: «روزهای ۲۴ و ۲۵ فروردین سمیناری در دوبی در هتل Radison blue در مورد بلوغ توسط شرکت ایپسن فرانسه برگزار شد. من در روز اول دو کنفرانس داشتم و در روز دوم هم برنامه این بود که در شروع، مقدمه‌ای از مطالب علمی که قرار بود مطرح شود بگویم و در پایان هم یک اختتامیه را با جمع بندی کلیه مطالب ذکر کنم.

روز اول قبل از کنفرانس اول من یک خانم دکترعرب در مورد آمار سن شروع بلوغ در کشورهای حوزه خلیج فارس صحبت می کرد و در تمام اسلایدها نوشته بود Arabian Golf و Arab Golf و مرتب این نام را ذکر می‌کرد.

نوبت کنفرانس من رسید و من تحقیقات سن بلوغ در ایران را ارائه کردم و پس از پایان کنفرانس گفتم:

Persian Gulf has been Persian Gulf since ancient time and it will be Persian Gulf forever.

همه برای من دست زدند و من نشستم و یک متخصص ژنتیک فرانسوی سخنرانی خود را در مورد نقش ژنتیک در بلوغ شروع کرد و قرار بود که بعد از او من در مورد نقش اپی ژنتیک و عوامل محیطی بر بلوغ صحبت کنم. یک نفر نزد من آمد و از من خواست که به خارج از سالن بروم.

در آنجا نمایندگان ایپسن فرانسه و دوبی دور مرا گرفتند و گفتند شما با این حرف خود موضوع را سیاسی کرده اید و باید بروید و معذرت بخواهید. من گفتم من معذرت نمی خواهم ولی می توانم بگویم که حرف من سیاسی نبوده است. لذا وقتی نوبت من شد و برای ادای کنفرانس به پشت تریبون رفتم گفتم:
My word was not political, we are friends but it was true.
بلافاصله بعد از این صحبت تمام عرب ها بلند شدند که بروند کسانی که برگزار کننده بودند بلافاصله گفتند coffee break و میکروفون را خاموش کردند و نگذاشتند من سخنرانی کنم.

وقتی بیرون سالن آمدیم سرو صدا کردند. همکاران من خواستند در اینترنت نقشه خلیج فارس را نشان بدهند ولی برگزار کنندگان گفتند که اینها می‌خواهند پلیس بیاورند و نمی‌گذاشتند ما به عربها نزدیک شویم. کنفرانس شروع شد ولی کنفرانس مرا حذف کردند. همه ایرانی ها که نزدیک به ۱۵ نفر بودیم به سالن کنفرانس نرفتیم و بعد هم برای شام به آنها ملحق نشدیم و خودمان برای شام بیرون رفتیم.

بعد از برگشت به هتل من مشاهده کردم که درب اتاق مرا قفل کرده اند. به پذیرش گفتم، آنها گفتند که دستگاه ما خراب شده و شما در لابی بنشینید تا درست شود و یک نفر از پذیرش آمد و شروع کرد به صحبت کردن با من که مرا سرگرم کند. بعد فهمیدم که پلیسی از ساعت ۵ بعد از ظهر چندین بار مراجعه کرده که با من صحبت کند و آنها مرا آنجا نشانده اند تا او را خبر کرده و بیاید.
یک مرد با لباس عربی آمد، روی مبل کنار من نشست و اظهار کرد که من پلیس هستم از او خواستم که کارت شناسائی خود را نشان دهد؛ ولی گفت ما کارت نشان نمی دهیم و گفت شما بر خلاف قوانین دوبی رفتار کرده اید و باید روی این کاغذ بنویسید که که من گفته ام خلیج فارس و معذرت خواهی کرده امضا کنید وگرنه باید همین امشب از دوبی خارج شوید و دیگر حق ندارید به اینجا بیائید و حتی ترانزیت هم نمی توانید عبور کنید.گفتم، من خیلی خوشحال می شوم که همین امشب بروم و فردا خیلی کار دارم و دیگر از دوبی هم عبور نمی کنم و از کشورهای دیگر عبور می کنم و این ورقه را هم با این جمله ای که شما می گوئید امضا نمی کنم. روی برگه هائی که جلوی من گذاشته بود شرح ماجرا را نوشتم و بی احترامی و بی ادبی آنها را متذکر شدم و نوشتم که من یک پرفسور با ۳۵ سال سابقه را دعوت کرده اند و با بی ادبی با من رفتار کرده اند و اسم خلیج فارس را خودسرانه عوض کرده اند و پائین این نوشته را امضا کردم.

وقتی پلیس مطلب را خواند گفت من از جانب آنها از شما معذرت خواهی می کنم و نامه شما را به رئیسم می دهم و انشاءالله کار درست می شود و خداحافظی کرد. فردا هم ما به سالن کنفرانس نرفتیم و شب پرواز داشتیم. وقتی نزدیک پرواز هواپیما بود دو نفر مرد آمدند و از من کارت پروازم را خواستند و به آنها نشان دادم و رفتند. خلاصه سفر پر ماجرائی بود که خدا را شکر تمام شد.»

انتهای پیام/

حضور ظریف در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ظریف برای شرکت در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می‌شود، به نیویورک می‌رود.
گروه خبری سیاسی

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران فردا برای شرکت در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می شود به نیویورک می‌رود.

قاسمی اظهار کرد: سخنرانی در اجلاس صلح پایدار، دیدار و گفتگو با مقامات خارجی و نیز سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا از جمله برنامه های وزیر امور خارجه در این سفر است.

انتهای پیام/

 

روابط ایران و روسیه در بهترین شرایط خود قرار دارد
سفیر کشورمان در روسیه با «شیخ راویل عین الدین»، رئیس شورای مفتیان روسیه دیدارو دیدار و گفتگو کرد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه با «شیخ راویل عین الدین»، رئیس شورای مفتیان روسیه دیدارو پیرامون توسعه همکاری‌های فرهنگی فی مابین، مسائل منطقه و جهان اسلام تبادل نظر کرد. در این دیدار شیخ راویل با اشاره به چالش‌های منطقه و جهان اسلام به ویژه حملات موشکی اخیر به سوریه، اظهار کرد: ما و مسلمانان روسیه در قالب مواضع مقامات کشورمان هر گونه اقدام خارج از شورای امنیت و ضد حقوق بین الملل را به شدت محکوم می‌کنیم.

وی اضافه کرد: هژمونی غرب در منطقه در حال افول است و غربی‌ها بدنبال ایجاد تفرقه میان کشور‌های اسلامی و همچنین روسیه و ایران می‌باشند.

شیخ راویل عین الدین ضمن اعلام آمادگی اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه برای توسعه همکاری‌های فرهنگی – اسلامی با جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های ایران به خاطر تنوع و وسعت همکاری با بخش‌های مختلف اداره دینی و شورای مفتیان، اظهار خشنودی کرد.

مهدی سنائی نیز از تلاش‌های راویل عین الدین و رویکرد مثبت و مسئولیت آمیز وی در ایجاد گفت‌وگو، تقریب و وحدت میان مسلمانان و پیروان مذاهب اسلامی، تقدیر و تصریح کرد: امروزه، روابط ایران و روسیه در بهترین شرایط خود، قرار دارد و روز به روز در حال پیشرفت است بنابراین به طور طبیعی این وضعیت بر روابط میان مسلمانان دو کشور، نیز تاثیرگذار خواهد بود.

سفیر ایران در روسیه خاطرنشان کرد: امروز ملت‌ها و جوانان منطقه بیش از هر زمان دیگر نیازمند به شناخت تفکر اسلامی اصیل، عقلائی و معتدل هستند و نخبگان فرهنگی – اسلامی دو کشور می‌توانند در این راستا، گام‌های مشترکی، بردارند.

انتهای پیام/

مراسم روز بزرگداشت ارتش در ژاپن برگزار شد
روز ارتش، همزمان با ایران با حضور مقامات عالی، سفرا و وابستگان نظامی کشورهای مختلف در توکیو برگزار شد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به مناسبت روز ارتش، همزمان با ایران و از سوی وابستگی نظامی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، مراسم با شکوه این روز در ژاپن برگزار شد.

 این مراسم روز چهارشنبه ۲۹فروردین ماه با حضور مقامات عالی، سفرا و وابستگان نظامی کشورهای مختلف از جمله دریاسالار یامامورا جانشین نیروی دریایی ارتش ژاپن به عنوان سخنران اصلی، مدیر کل اطلاعات وزارت دفاع ژاپن، مشاور دبیر شورای امنیت ملی ژاپن در کابینه دولت، رئیس ستاد بحران ژاپن، سفرای پاکستان،کویت، الجزایر، آذربایجان، نیجریه، بورکینافاسو، اندونزی، لیبی، افغانستان و عراق و وابستگان نظامی برخی از کشورها در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با پخش سرود ملی دو کشور آغاز شد، شاکری سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن طی سخنان کوتاهی ضمن تبریک این روز بزرگ گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر ایجاد صلح و امنیت پایدار گام برداشته و با اقتدار کامل در جهت دفاع از تمامیت ارضی و استقلال کشور اقدام کرده و همواره قدردان رشادت ها و فداکاری ها نیروها نظامی و انتظامی و به ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده وهستیم.

وابسته نظامی کشورمان هم در ادامه این مراسم طی سخنانی با تبریک روز ۲۹ فروردین به عنوان روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در تقویم سربلندی و سرافرازی میهمن عزیزمان و خیر مقدم به مقامات عالی شرکت کننده در مراسم گفت: ۲۹ فروردین، روز گرامیداشت حماسه آفرینی های مردان سلحشور و غیوری است که همواره جان برکف، آماده دفاع از حریم ایران و حفظ مرزهای آن بوده و هستند و دستاورد ارتش در طول هشت سال دفاع مقدس بهترین عرصه برای نشان دادن لیاقت این نیروهاست و طی هشت سال دفاع مقدس در برابر جنگ تحمیلی در سال ۱۹۸۰ در مقابل رژیم صدام، نیروهای مسلح ایران از خود رشادت ها و دلاوری های بسیار نشان دادند و از کشور در برابر حملات دشمن که توسط بعضی از کشورهای غربی حمایت می شد ، دفاع کردند.

ناخدا بکائی در ادامه تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی در ارتش مجموعه های تحقیقاتی تشکیل شد و هم اکنون ارتش ج.ا.ا در بخش های مهم و حساس نظامی، آموزش نیروی انسانی و نیز ساخت، تعمیر و نگهداری تجهیزات نظامی به خودکفایی رسیده و در حوزه های دفاعی و نیل به فناوری های پیشرفته به دستاوردهای فاخری نائل شده است. ارتش جمهوری اسلامی ایران پرتوان تر و آماده تر از همیشه در صحنه حاضر است. انجام رزمایش های مختلف زمینی، دریایی و هوایی، گسترش مراکز آموزش نظامی و افزایش مراکز تحقیقات نظامی و...برای ارتقاء آمادگی نیروهای مسلح است.

وی تصریح کرد: دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران دکترین دفاعی است. ما همواره به دنبال آن هستیم که از امکانات نظامی و تسلیحاتی برای برقراری صلح و امنیت در منطقه و جهان استفاده شود. در همین راستا جمهوری اسلامی ایران به دنبال برقراری و گسترش ارتباط دوستانه با کشورهای دوست و صلح طلبی است که این اهداف مشترک را دنبال می کنند. در طول تاریخ، ایران و ژاپن همواره روابط دوستانه ای با یکدیگر داشته اند که امید می رود این روابط در آینده در جهات گوناگون تعمیق یابد.

ناخدا بکائی در پایان تاکید کرد: ایران کشوری است صلح طلب، صلحی که همواره با عزت، آزادی و سربلندی همراه باشد. به امید روزی که صلح و امنیت در تمام جهان برقرار شود.

همچنین در این برنامه دریاسالار یامامورا جانشین نیروی دریائی ارتش ژاپن نیز در سخنانی ضمن تبریک این روز مهم به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران گفت: بسیار خرسندم که در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران به مناسبت این روز مهم ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور پیدا کرده ام و علاقه مندیم تا در جهت توسعه اقدامات صلح جویانه و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و جهان در مسیر گسترش روابط گام برداریم.

در این مراسم که با برش کیک بزرگداشت روز جمهوری اسلامی ایران به پایان رسید، نمایشگاهی از برخی از دستاورها و ظرفیت های ارزشمند نظامی و دفاعی کشورمان به نمایش درامد که مورد توجه قرار گرفت.

انتهای پیام/

 

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن