رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا با قائم مقام وزارت خارجه دیدار کرد
رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا پیش از ظهر امروز با مرتضی سرمدی دیدار و گفت‌وگو کرد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی  باشگاه خبرنگاران جوان؛ دیوید مک آلیستر رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا که به تهران سفر کرده، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) با مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی که در رأس هیأتی از این کمیته به تهران سفر کرده همچنین با علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز دیدار کرد.

مک آلیستر در این دیدار ضمن استقبال از گفت‌وگو بین پارلمان ایران و پارلمان اروپا، عنوان کرد: منافع مشترکی در همکاری ایران و اروپا وجود دارد که باید با مساعی دو طرف محقق و حاصل شود.

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا در ادامه با اشاره به حمایت همه جانبه پارلمان و اتحادیه اروپایی از اجرای برجام گفت: اروپا برجام را سندی مفید برای تثبیت صلح و ثبات جهانی ارزیابی و از اجرای کامل مفاد آن از جانب همه طرف‌ها حمایت می‌کند.

وی افزود: پارلمان اروپا از رفع تحریم‌های ایران براساس مفاد برجام استقبال و حمایت می‌کند.

انتهای پیام/

 

حضور ظریف در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ظریف برای شرکت در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می‌شود، به نیویورک می‌رود.
گروه خبری سیاسی

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران فردا برای شرکت در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می شود به نیویورک می‌رود.

قاسمی اظهار کرد: سخنرانی در اجلاس صلح پایدار، دیدار و گفتگو با مقامات خارجی و نیز سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا از جمله برنامه های وزیر امور خارجه در این سفر است.

انتهای پیام/

 

متن کامل نهمین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه به مجلس در خصوص اجرای برجام
وزارت امور خارجه متن کامل نهمین گزارش سه ماهه در خصوص اجرای برجام به مجلس را منتشر کرد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نهمین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای برجام منتشر شد.

 

متن گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه به مجلس در خصوص برجام را اینجا بخوانید.

 

انتهای پیام/

 

روابط ایران و روسیه در بهترین شرایط خود قرار دارد
سفیر کشورمان در روسیه با «شیخ راویل عین الدین»، رئیس شورای مفتیان روسیه دیدارو دیدار و گفتگو کرد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه با «شیخ راویل عین الدین»، رئیس شورای مفتیان روسیه دیدارو پیرامون توسعه همکاری‌های فرهنگی فی مابین، مسائل منطقه و جهان اسلام تبادل نظر کرد. در این دیدار شیخ راویل با اشاره به چالش‌های منطقه و جهان اسلام به ویژه حملات موشکی اخیر به سوریه، اظهار کرد: ما و مسلمانان روسیه در قالب مواضع مقامات کشورمان هر گونه اقدام خارج از شورای امنیت و ضد حقوق بین الملل را به شدت محکوم می‌کنیم.

وی اضافه کرد: هژمونی غرب در منطقه در حال افول است و غربی‌ها بدنبال ایجاد تفرقه میان کشور‌های اسلامی و همچنین روسیه و ایران می‌باشند.

شیخ راویل عین الدین ضمن اعلام آمادگی اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه برای توسعه همکاری‌های فرهنگی – اسلامی با جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های ایران به خاطر تنوع و وسعت همکاری با بخش‌های مختلف اداره دینی و شورای مفتیان، اظهار خشنودی کرد.

مهدی سنائی نیز از تلاش‌های راویل عین الدین و رویکرد مثبت و مسئولیت آمیز وی در ایجاد گفت‌وگو، تقریب و وحدت میان مسلمانان و پیروان مذاهب اسلامی، تقدیر و تصریح کرد: امروزه، روابط ایران و روسیه در بهترین شرایط خود، قرار دارد و روز به روز در حال پیشرفت است بنابراین به طور طبیعی این وضعیت بر روابط میان مسلمانان دو کشور، نیز تاثیرگذار خواهد بود.

سفیر ایران در روسیه خاطرنشان کرد: امروز ملت‌ها و جوانان منطقه بیش از هر زمان دیگر نیازمند به شناخت تفکر اسلامی اصیل، عقلائی و معتدل هستند و نخبگان فرهنگی – اسلامی دو کشور می‌توانند در این راستا، گام‌های مشترکی، بردارند.

انتهای پیام/

مراسم روز بزرگداشت ارتش در ژاپن برگزار شد
روز ارتش، همزمان با ایران با حضور مقامات عالی، سفرا و وابستگان نظامی کشورهای مختلف در توکیو برگزار شد.
گروه خبری سیاسی

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به مناسبت روز ارتش، همزمان با ایران و از سوی وابستگی نظامی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، مراسم با شکوه این روز در ژاپن برگزار شد.

 این مراسم روز چهارشنبه ۲۹فروردین ماه با حضور مقامات عالی، سفرا و وابستگان نظامی کشورهای مختلف از جمله دریاسالار یامامورا جانشین نیروی دریایی ارتش ژاپن به عنوان سخنران اصلی، مدیر کل اطلاعات وزارت دفاع ژاپن، مشاور دبیر شورای امنیت ملی ژاپن در کابینه دولت، رئیس ستاد بحران ژاپن، سفرای پاکستان،کویت، الجزایر، آذربایجان، نیجریه، بورکینافاسو، اندونزی، لیبی، افغانستان و عراق و وابستگان نظامی برخی از کشورها در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با پخش سرود ملی دو کشور آغاز شد، شاکری سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن طی سخنان کوتاهی ضمن تبریک این روز بزرگ گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر ایجاد صلح و امنیت پایدار گام برداشته و با اقتدار کامل در جهت دفاع از تمامیت ارضی و استقلال کشور اقدام کرده و همواره قدردان رشادت ها و فداکاری ها نیروها نظامی و انتظامی و به ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده وهستیم.

وابسته نظامی کشورمان هم در ادامه این مراسم طی سخنانی با تبریک روز ۲۹ فروردین به عنوان روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در تقویم سربلندی و سرافرازی میهمن عزیزمان و خیر مقدم به مقامات عالی شرکت کننده در مراسم گفت: ۲۹ فروردین، روز گرامیداشت حماسه آفرینی های مردان سلحشور و غیوری است که همواره جان برکف، آماده دفاع از حریم ایران و حفظ مرزهای آن بوده و هستند و دستاورد ارتش در طول هشت سال دفاع مقدس بهترین عرصه برای نشان دادن لیاقت این نیروهاست و طی هشت سال دفاع مقدس در برابر جنگ تحمیلی در سال ۱۹۸۰ در مقابل رژیم صدام، نیروهای مسلح ایران از خود رشادت ها و دلاوری های بسیار نشان دادند و از کشور در برابر حملات دشمن که توسط بعضی از کشورهای غربی حمایت می شد ، دفاع کردند.

ناخدا بکائی در ادامه تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی در ارتش مجموعه های تحقیقاتی تشکیل شد و هم اکنون ارتش ج.ا.ا در بخش های مهم و حساس نظامی، آموزش نیروی انسانی و نیز ساخت، تعمیر و نگهداری تجهیزات نظامی به خودکفایی رسیده و در حوزه های دفاعی و نیل به فناوری های پیشرفته به دستاوردهای فاخری نائل شده است. ارتش جمهوری اسلامی ایران پرتوان تر و آماده تر از همیشه در صحنه حاضر است. انجام رزمایش های مختلف زمینی، دریایی و هوایی، گسترش مراکز آموزش نظامی و افزایش مراکز تحقیقات نظامی و...برای ارتقاء آمادگی نیروهای مسلح است.

وی تصریح کرد: دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران دکترین دفاعی است. ما همواره به دنبال آن هستیم که از امکانات نظامی و تسلیحاتی برای برقراری صلح و امنیت در منطقه و جهان استفاده شود. در همین راستا جمهوری اسلامی ایران به دنبال برقراری و گسترش ارتباط دوستانه با کشورهای دوست و صلح طلبی است که این اهداف مشترک را دنبال می کنند. در طول تاریخ، ایران و ژاپن همواره روابط دوستانه ای با یکدیگر داشته اند که امید می رود این روابط در آینده در جهات گوناگون تعمیق یابد.

ناخدا بکائی در پایان تاکید کرد: ایران کشوری است صلح طلب، صلحی که همواره با عزت، آزادی و سربلندی همراه باشد. به امید روزی که صلح و امنیت در تمام جهان برقرار شود.

همچنین در این برنامه دریاسالار یامامورا جانشین نیروی دریائی ارتش ژاپن نیز در سخنانی ضمن تبریک این روز مهم به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران گفت: بسیار خرسندم که در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران به مناسبت این روز مهم ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور پیدا کرده ام و علاقه مندیم تا در جهت توسعه اقدامات صلح جویانه و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و جهان در مسیر گسترش روابط گام برداریم.

در این مراسم که با برش کیک بزرگداشت روز جمهوری اسلامی ایران به پایان رسید، نمایشگاهی از برخی از دستاورها و ظرفیت های ارزشمند نظامی و دفاعی کشورمان به نمایش درامد که مورد توجه قرار گرفت.

انتهای پیام/

 

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن