گروه خبری سیاسی

دیدار ظریف با وزیر خارجه کویت در حاشیه کنفرانس باسازی عراق


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و همتای کویتی در حاشیه کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق در کویت دیدار و گفت‌وگو کردند.
دیدار ظریف با وزیر خارجه کویت در حاشیه کنفرانس باسازی عراق

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی  باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که عصر امروز سه شنبه 24بهمن‌ماه در رأس هیأتی به منظور شرکت در کنفرانس بین المللی بازسازی عراق وارد کویت شد، با صباح الخالد الحمد الصباح وزیر خارجه کویت دیدار و گفت‌وگو کرد.

گفتنی است کنفرانس بین المللی بازسازی عراق از روز گذشته دوشنبه 23بهمن‌ماه در کویت برپاست و محمدجواد ظریف فردا چهارشنبه در این کنفرانس سخنرانی خواهد کرد.

انتهای پیام/

میانجیگری عمران خان میان تهران و ریاض در مسیر ایجاد صلح و ثبات در منطقه

میانجیگری عمران خان میان تهران و ریاض در مسیر ایجاد صلح و ثبات در منطقه

عمران خان به دنبال میانجیگری بین تهران و ریاض در مسیر ایجاد صلح و ثبات در منطقهکارشناس مسائل پاکستان گفت: عمران خان تمایل دارد به ایران و عربستان سفر کند تا بتواند میانجیگری موثری میان تهران و ریاض داشته و از این طریق گامی در مسیر ایجاد صلح و ثبات میان کشورهای اسلامی بردارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پاکستان به عنوان یکی از همسایگان اصلی ایران که همواره روابط مسالمت‌آمیزی با ما داشته است و با توجه به تهدیدهای آمریکا علیه این کشور و روی کار آمدن عمران خان نخست وزیر جدید پاکستان، می‌توان بر نقش موثر او بر افزایش امنیت منطقه ایران و همینطور بهبود روابط با کشورهای دیگری چون عربستان امید داشت.

ملازهی کارشناس مسائل پاکستان در گفت‌وگو با  در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرنگار  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با سفر عمران خان نخست وزیر جدید پاکستان به ایران و اهمیت حفظ ارتباط با این کشور گفت: حزب عمران خان در واقع خط سوم سیاسی است و برای اولین  بار است که در یک روند انتخاباتی و آزاد آن طور که اعلام شده به قدرت می‌رسد.

ملازهی با اشاره بر شعارهای رهبر این حزب (تحریک انصاف) مبنی بر مبارزه با فساد در داخل پاکستان، افزود: درواقع حزب سومی، خارج از قدرت دو حزب سنتی و اصلی پاکستان است، این حزب در حال ارائه راه حل‌های جدیدی در زمینه‌ مبارزه با پولشویی و فساد دو حزب  سنتی پاکستان، تقویت روند دموکراسی و توسعه این کشور در راستای گسترش روابط با کشورهای مهم منطقه و همسایگان است.

کارشناس مسائل پاکستان خاطرنشان کرد: بر مبنای این دیدگاه حزب تحریک انصاف که بخشی از مشکلات فعلی دنیای اسلام در منطقه غرب و جنوب آسیا مربوط به رقابت‌های ناسالمی است که به دلایل ایدئولوژیک بین ایران و عربستان وجود دارد، عمران خان اظهار تمایل کرده است که به ایران و سپس به عربستان سفر کند تا بتواند میانجیگری موثری میان تهران و ریاض داشته و از این طریق گامی در مسیر ایجاد صلح و ثبات کشورهای منطقه و دنیای اسلام بردارد. در این صورت  شرایط برای توسعه پاکستان و منطقه فراهم خواهد شد.

وی در رابطه با اهمیت ارتباط با همسایگان گفت: یکی از سیاست‌های اصلی ایران این است که امنیت منطقه با مشارکت کشورهای همین منطقه تامین شود، نه  با دخالت ها و خودکامگی‌های کشورهای دیگر که الان متاسفانه وجود دارد. این دیدگاه در واقع  به لحاظ نظری هم در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک هدف اصلی برای صلح و ثبات، هم در کشورهای منطقه و هم در کشورهای اسلامی مد نظر است.

ملازهی ادامه داد: طبق این دیدگاه همکاری با کشورها و توسعه مناسبات هم به صورت دوجانبه بین کشورها و هم چند جانبه و منطقه ای، هدف اصلی ایران اسلامی است. این برداشت در کشورمان وجود دارد که کشورها در همکاری با یکدیگر می توانند توسعه اقتصادی و سیاسی پیداکنند  و  امنیتشان تامین شود.

کارشناس مسائل پاکستان در پایان خاطرنشان کرد: ایران تلاش می ‌کند با کشورهای منطقه مناسباتی دو جانبه و کلی برای شکلگیری همکاری منطقه‌ای داشته باشد تا منطقه در یک منظومه امنیتی واقع شود ودخالت‌های خارجی ضرورت پیدا نکند. این سیاستی است که ایران حداقل به لحاظ نظری بر آن تاکید دارد.

انتهای پیام/

ابراز همدردی ایران با دولت و ملت ایتالیا


سخنگوی وزارت امور خارجه در پیامی با دولت و ملت ایتالیا ابراز همدردی کرد.
ابراز همدردی ایران با دولت و ملت ایتالیا

ابراز همدردی ایران با دولت و ملت ایتالیابه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،، بهرام قاسمی در پیامی با ابراز تاسف از حادثه سقوط پل جنوا در ایتالیا که ده‌ها کشته و مصدوم بر جای گذاشت، با دولت و مردم ایتالیا و خانواده بازماندگان این حادثه ناگوار ابراز همدردی کرد.

انتهای پبام/

نگاه‌ها به سیاست‌های آتی عمران خان در قبال ایران و منطقه


نخست وزیر جدید پاکستان خواهان پایه‌ریزی روابط نوین منطقه‌ای اسلام آباد و ارتباط نزدیک‌تر با همسایگان خود از جمله جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  با پایان انتخابات پارلمانی پاکستان، عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف، احزاب مسلم لیگ و مردم را شکست داد و اکنون در حال تشکیل دولت ائتلافی در این کشور است. ظهور عمران خان، قهرمان سابق کریکت، در راس صحنه سیاسی پاکستان با هدف ایجاد "پاکستان جدید" و "راه‌اندازی سیاست خارجی نوین منطقه‌ای و جهانی"  نگاه ناظران سیاسی را به سمت این کشور معطوف کرده است.

عمران خان رهبر حزب پیروز انتخابات، در اولین سخنرانی خود بعد از شمارش آراء عنوان کرد: دولت آینده حزب او تمایل به تقویت و گسترش روابط با کشورهای همجوار از جمله جمهوری اسلامی ایران دارد. با توجه به اینکه پاکستان و عربستان سعودی به طور سنتی متحد یک‌دیگر بوده‌اند و سیاست خارجی اسلام آباد بیشتر متمایل به ایالات متحده آمریکا بوده است؛ ابراز تمایل دولت جدید پاکستان به تقویت مناسبات با کشورهای دیگر از جمله ایران؛ رقیب اصلی آمریکایی‌‌ها و سعودی‌ها در منطقه، ارزیابی‌های گوناگونی را به دنبال داشته است.

تاریخچه روابط ایران و پاکستان

روابط هفتاد ساله‌ی ایران و پاکستان، همواره پر از فراز و فرود بوده و دوری و نزدیکی دو کشور، تابعی از موقعیت منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است. در زمان حکومت پهلوی روابط دو کشور بسیار نزدیک و دوستانه بود و در جنگ 1971 میان پاکستان و هند بر سر جدایی پاکستان شرقی (بنگلادش)، ایران پاکستان را از نظر سخت افزار‌های نظامی، اطلاعاتی و لجستیکی یاری داد. پس از پیروزی انقلاب، پاکستان تلاش‌هایی را به عنوان میانجی برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق انجام  داد که راه به جایی نبرد.

حضور طالبان در افغانتستان در اواخر دهه 1370 نا امنی هایی را به دنبال داشت چرا که آنها 90 در صد خاک این کشور را در کنترل خود داشتند و به دنبال آن  تحرکات برخی گروههای تروریستی در منطقه باعث نامنی مرزهای همسایگان شد. این تحرکات در مواردی اختلافاتی بین ایران و پاکستان را هم به دنبال داشت و ایران خواهان تامین امنیت مرزی بیشتر از سوی پاکستان بوده است.

در مجموع گفته می شود از دهه 80 میلادی تا سال‌های اخیر سیاست خارجی پاکستان در منطقه بیش تر به سیاست های عربستان و آمریکا نزدیک بوده است.

گسترش روابط ایران و پاکستان؛ ماحصل روابط نوین منطقه‌ای عمران خان

فصل جدیدی در روابط ایران و پاکستان

 سال‌های اخیر و به‌ویژه از زمان روی کارآمدن دولت حسن روحانی شاهد تلاش‌هایی برای تجدید همکاری‌ها میان دو کشور در زمینه سیاسی، اقتصادی، تجاری، دفاعی و امنیتی بوده ایم.

 توافق هسته‌ای و به دنبال آن رفع تحریم‌های اعمال شده علیه ایران  موجب شد تا تجارت دو کشور راحت‌تر از گذشه انجام شود. باگذشت یک سال از این توافق،  روحانی و نواز شریف برای ارتقاء تجارت دوجانبه تا 5 میلیارد دلار و افزایش تامین برق پاکستان از سوی ایران موافقت کردند. دو کشور همچنین نسبت به تکمیل خط لوله گاز ایران- پاکستان- هند "خط لوله گاز صلح" ابراز تمایل کردند و ایران از پاکستان دعوت کرد تا در پروژه بندر چابهار مشارکت کند و احتمال پیوستن به «راهرو اقتصادی چین و پاکستان» را مطرح کرد.

علاوه براین در دیدار حسن روحانی با ممنون حسین رئیس جمهور پاکستان که خرداد سال جاری در حاشیه هجدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای انجام شد، روحانی با ابراز خرسندی از روابط رو به گسترش ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و برادر، از استقبال تهران در توسعه همه جانبه روابط با اسلام آباد حمایت و بر ارتقاء سطح روابط و همکاری‌های دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی، تاکید کرد.

در راستای گسترش روابط دوجانبه تهران_ اسلام آباد شاهد توسعه همکاری ها در موضوعات امنیتی بین دوکشور هستیم، برای مثال می توان به دیدار سه روزه ژنرال بجوا رئیس ستاد کل ارتش پاکستان درسال 1396 از تهران اشاره کرد که پس از انقلاب اسلامی ایران  نخستین سفر مقام های امنیتی پاکستان به کشورمان بوده است. امسال نیز محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح کشورمان،  در سفری که به پاکستان داشت ضمن دیدار با مقامات اسلام آباد در خصوص تولید مشترک تجهیزات دفاعی بین ایران و پاکستان با آنها گفت‌وگو کرد و رایزنی های دفاعی_امنیتی دوکشور همچنان ادامه دارد و  پاکستان اخیرا میزبان سران اطلاعاتی ایران، روسیه و چین به منظور بررسی تهدیدات ناشی از داعش در افغانستان بود.  

گسترش روابط ایران و پاکستان؛ ماحصل روابط نوین منطقه‌ای عمران خان

پیروزی عمران خان و افق روشن در روابط تهران – اسلام آباد

عمران خان با کسب 115 کرسی در مجلس ملی پاکستان پیروز انتخابات 2018 این کشور شد. او در اولین سخنرانی خود بعد از پایان انتخابات به تشریح اهداف خود پرداخت و پایه ریزی روابط نوین منطقه‌ای اسلام آباد و ارتباط نزدیک‌تر با همسایگان را از جمله اهداف مهم خود عنوان کرد.

برخی کارشناسان پیروزی عمران خان و اظهارات وی در مورد سیاست منطقه‌ای پاکستان را مثبت ارزیابی می‌کنند و  امید دارند ، روندی که در زمینه همکاری بیشتر این کشور با ایران در حوزه‌های امنیتی، نظامی و حتی اقتصادی در پیش گرفته شده است با سرعت بیشتری دنبال شود. از این رو یکی از مهمترین محورها در دور جدید روابط دو طرف، آغاز دوباره همکاری‌ها بر سر انرژی و گاز پیش بینی می‌شود. 

گسترش روابط ایران و پاکستان؛ ماحصل روابط نوین منطقه‌ای عمران خان

 امید به احیاء خط  لوله صلح

 پروژه خط لوله صلح (انتقال گاز از ایران به هند) که اتمام آن از اسال 2014 تا کنون به تاخیر افتاده و با وجود صرف منابع مالی زیاد تاکنون  با انصراف هند و بی‌میلی دولت پاکستان برای اتمام این خط لوله روبرو است. خط لوله صلح  برای سه کشور ایران، پاکستان و هند پروژه ای مهم و استراتژیک محسوب می شود و کشورمان به تعهد خود برای اتمام خط لوله تا مرز پاکستان عمل کرده است ، اما تا امروز اتمام آن از سوی  اسلام آباد ناتمام مانده است. 

برخی تحلیلگران براین باورند که فشارهای سیاسی بر اسلام آباد به ویژه از سوی ایالات متحده بر تصمیم گیری پاکستان در رابط با خط لوله صلح  تاثیر بسزایی داشته است. همچنین فشار و حمایت‌های برخی متحدان منطقه‌ای پاکستان همچون عربستان سعودی را هم نمی توان در این زمینه بی تاثیر دانست. 

به نظر می‌رسد تاکید عمران خان بر ارتقاء روابط با تهران، در کنار نقش آفرینی بیشتر اسلام آباد در مسائل منطقه‌ای و اشاره صریح‌ به دو کشور ایران و عربستان می‌تواند کلید واژه هایی برای  بهبود همکاری ها در حوزه انرژی باشد. 

پاکستان با داشتن نزدیک به 200 میلیون جمعیت، به طور قطع نیاز فراوانی به انرژی و گاز دارد و نمی تواند این نیاز را تنها با اتکا به خط لوله تاپی (انتقال گاز طبیعی ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند) تامین کند. بویژه اینکه خط لوله صلح از نظر پیشرفت فیزیکی و حتی امنیت مسیر از برتری قابل توجهی نسبت به به خط لوله تاپی رخوردار است. 

نوذر شفیعی کارشناس مسائل پاکستان در رابطه با پیروزی عمران خان و آینده روابط سیاسی تهران و اسلام‌آباد اعتقاد دارد که روابط 70 ساله دوکشور بر عوامل ثابت و متحرکی استوار است. این کارشناس مسائل پاکستان تاثیر عوامل ثابت از جمله مناسبات دیرینه تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی را مهم‌‌تر و اثر‌گذار تر از مسائل متحرکی چون احزاب، جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی می‌داند.

نوذر شفیعی با بیان اینکه مسائل پیش رو عمران خان تنها به داخل پاکستان محدود نمی شود گفت: نخست وزیر پاکستان در سطح منطقه هم با چالشی به‌نام هندوستان و در عرصه بین‌المللی با معضلی به اسم ایالات متحده آمریکا مواجه است. او باید برای فائق آمدن بر این مسائل ، سیاست دوستانه‌ای را در قبال ایران به کار بسته و روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را گسترش دهد.

این کارشناس مسائل پاکستان بر این باور است که، باوجود اهمیت خط لوله صلح برای پاکستان و هند، تصمیم گیری های این دو کشور در رابطه با این پروژه تحت تاثیر فشارهای آمریکا انجام می شود.در حالی که هند و پاکستان باید با درک اهمیت اقتصادی، اجتماعی و امنیتی این پروژه برای کشورهای خود، فارغ از فشارهای آمریکا تصمیم‌گیری کرده و هرچه سریع‌تر گام‌های جدی برای عملیاتی کردن این طرح را بردارند.

گسترش روابط ایران و پاکستان؛ ماحصل روابط نوین منطقه‌ای عمران خان

سخن آخر

 اسلام آباد باوجود برخی اختلاف نظر ها  با تهران به‌ویژه در خصوص  اتمام خط لوله صلح و حضور برخی گروههای تروریستی  در نوار مرزی با ایران؛ تلاش می کند خود را به تهران نزدیک و مناسباتش را گسترش دهد. از این رو شاهد رفت و آمدهای مقامات دو کشور در سال های اخیر بوده‌ایم. بسیاری از کارشناسان، تقویت روابط ایران و پاکستان  را به واسطه همکاری در حوزه انرژی، استمرار راه ابریشم و  مقابله با تروریسم ارزیابی می‌کنند. در دولت قبلی پاکستان گام هایی درجهت گسترش روابط با تهران برداشته شد اما روی کار آمدن دولت جدید که صحبت از  گام هایی راسخ تر در بهبود تعاملات را با همسایگان از جمله ایران دارد  انتظارات برای جامعه عمل پوشاندن به این گفته ها را بیش از پیش کرده است. هرچند همچنان موانع گذشته پابرجا است اما باید دید دولت عمران خان چه تدابیری برای عبور از این موانع می اندیشد.

گزارش از مریم میرزایی

انتهای پیام/

بعیدی‌نژاد: مردم نقش مهمی در ثبات بازار ارز دارند


سفیر ایران در لندن گفت: مردم با باز کردن حساب‌های ارزی در بانک‌ها می‌توانند به ثبات بازار ارز کمک موثری کنند.
بعیدی‌نژاد: مردم نقش مهمی در ثبات بازار ارز دارند

بعیدی‌نژاد: مردم نقش مهمی در ثبات بازار ارز دارندبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن در صفحه اینستاگرامش نوشت: «در روزی که آمریکا اولین بسته تحریمی یکجانبه خود را علیه ایران به اجرا می‌گذارد، دولت با مشارکت و حمایت دیگر قوای قانونی و نظارتی، بسته پیشنهادی جامعی را برای مدیریت بازار ارز به تصویب رسانید که از فردا (سه‌شنبه) به اجرا در می‌آید.

محورهای این بسته بنا به توضیحات رئیس محترم بانک مرکزی بدین قرار است:

1- برای جلوگیری از هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی، از منابع صادرات نفت ارز به قیمت چهار هزار و دویست تومان تخصیص کافی برای تامین کالاهای اساسی صورت خواهد گرفت.

2- شرکت‌های وارد کننده ی پتروشیمی، فولاد و غیره موظفند ارز حاصله از صادرات خود را در سامانه بانک مرکزی عرضه کنند. این منبع ارزی، ارز مورد نیاز شهروندان و واردات شرکت‌ها را تامین می‌کند.

3- عنوان قاچاق برای خرید و فروش ارز لغو شده و صرافی‌ها برای تامین رفاه مردم مانند گذشته به خرید و فروش ارز مورد نیاز مردم در سطح خرد مبادرت می‌کنند.

4- بانک‌ها به بازکردن حساب ارزی برای شهروندان و شرکت‌ها ادامه خواهند داد و بانک مرکزی اصل و سود این حساب‌ها را تضمین می‌کند.

5- ورود اسکناس ارزی و طلا به داخل برای فروش مشمول امتیازات خاص خواهد بود.

خوشبختانه بازار به این اقدام دولت واکنش مناسبی نشان داده است و نرخ ارز و سکه در بازار در روزهای گذشته سیر نزولی داشته است. امید است با اجرای موثر و اعمال نظارت‌های لازم، این بسته پیشنهادی نرخ ارز را تا حد مناسبی تعدیل کند و التهاب در بازار پولی و مالی کشور کنترل و مدیریت شود. مردم نیز نقش مهمی در اجرای این بسته پیشنهادی دارند و با باز کردن حساب‌های ارزی در بانک‌ها و یا با درنظر گرفتن روند تعدیل نرخ ارز، با فروش ارزهای غیر لازم خود در صرافی‌ها، می‌توانند به ثبات بازار ارز کمک موثری کنند.»

انتهای پیام/

"بهروز کمالوندی " چهارمین میهمان برنامه «10:10 دقیقه»+فیلم


چهارمین قسمت از برنامه گفت‌وگو محور «10:10 دقیقه» باشگاه خبرنگاران جوان با حضورسخنگوی سازمان انرژی اتمی پخش می‌شود.
"بهروز کمالوندی " چهارمین میهمان برنامه «10:10 دقیقه»+فیلم

به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، چهارمین  قسمت از برنامه گفت‌وگو محور «10:10 دقیقه» امشب (یکشنبه 14مرداد) با حضور بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بررسی موضوعات  برق هسته‌ای ،برجام بدون امریکا، آب شیرین کن های چینی،توافق با اروپا  و ...اختصاص داشت که امشب در در سایت باشگاه خبرنگاران جوان بارگذاری می‌شود.

برنامه «10:10 دقیقه» یک گفت‌وگوی رو در روست که قرار است به شفافیت فضای سیاسی کشور کمک کند و ابهامات موجود در ذهن مخاطبان در حوزه‌های مختلف را با حضور یک میهمان شاخص مرتبط با آن حوزه، به صورت صریح در یک زمان 45 دقیقه بررسی نماید.

این برنامه که در باشگاه خبرنگاران جوان تولید می‌شود یکشنبه شب‌ها ساعت 10:10 دقیقه شب روی سایت این مجموعه قرار می‌گیرد. لذا مخاطبان می‌توانند با مراجعه به صفحه اول سایت باشگاه خبرنگاران جوان به نشانی www.yjc.ir به تماشای آن بنشینند.

کد ویدیو

انتهای پیام/

>