صدا و سیمای مرکز زنجان در ایام دهه فجر پربارتر از سال های گذشته


دهه فجر امسال که آغاز چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی بوده حال و هوای خاصی به این ایام داده و لزوم پرداخت مناسب و شایسته به این موضوع را دوچندان کرده بود .
صدا و سیمای مرکز زنجان در ایام دهه فجر پربارتر از سال های گذشته

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان؛ صداوسیمای مرکز زنجان امسال سعی کرد برنامه ریزی متفاوت تری نسبت به سالهای گذشته انجام داده و ویژه برنامه های مختلفی را برای این ایام تدارک دیده بود تا بتواند خدمات و دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی در استان را در مدت چهل سال گذشته ارائه نماید .
معاونت صدای مرکز ویژه برنامه های مختلفی از جمله انقلاب حماسه سی ، رادیو انقلاب ، وقایع انقلاب، دستاورد ، نمایش و .... را برای این ایام تدارک دیده بود و هر کدام با موضوع خاص انقلاب اسلامی را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دادند . در این ایام سایر برنامه های روتین رادیو استانی نیز اکثر مدت زمان خود را به این ایام اختصاص دادند .
رادیو استانی همچنین در یوم الله 22 بهمن ویژه برنامه «خیابان امام» را به صورت زنده تدارک دیده بود که از ساعت 8/30 صبح تا 12 راهپیمایی باشکوه مردم انقلابی زنجان را به صورت زنده پوشش داد .
در مجموع صدای استانی مرکز زنجان بیش از 5هزار 570 دقیقه برنامه با موضوع گرامیداشت ایام الله دهه فجر تولید ، تأمین و پخش نمود
 شبکه استانی سیما (اشراق) نیز برنامه ریزی خوبی را برای این ایام انجام داده بود  طلوع 40، فجر انقلاب ، واژه های انقلاب، دستاورد ، مستندهای بر مدار شتاب، سید عشق، گنجینه ، نگاه ، کلاس انقلاب و ... ویژه برنامه هایی بودند که شبکه اشراق برای دهه فجر تدارک دیده بود . 
علاوه بر این سایر برنامه روتین و تأمینی سیما نیز حال و هوای این ایام را به خود گرفته بودند .
معاونت سیما در مجموع بیش از 12هزارو 400 دقیقه برنامه برای پاسداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تولید ، تأمین و پخش کرد که حاصل زحمات شبانه روزی همکاران سیما بود .
معاونت خبر نیز همگام با سایر معاونتهای تولیدی نقش بسزایی در گرامیداشت دهه فجر ایفا کرد . خبرگزاری مرکز زنجان در این ایام سعی کرد با بهره گیری تامی امکانات موجود، رویدادها ، افتتاح ها و مراسمات این دهه مبارک را به طور کامل پوشش دهد .

پخش گزارش های مختلف از خدمات نظام جمهوری اسلامی در سطح استان، حضور فرمانداران شهرستانها در بخش خبری 23 سیما جهت بیان پیشرفتهای صورت گرفته در سطح شهرستانها ، از اقدامات صورت گرفته در معاونت خبر مرکز در این ایام بود . 
ویژه برنامه «گام چهل» یکی دیگر از برنامه خبر بود که هر شب به صورت زنده با حضور مسئولین استانی به بررسی خدمات و دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی پرداخت کرد .
معاونت خبر نیز جمعاً 760 دقیقه در این دهه عملکرد داشت .
در مجموع صداوسیمای مرکز زنجان به صورت شبانه روزی  تلاش کرد تا بتواند در حد وسع و توان در راستای تبیین و اطلاع رسانی دستاوردهای چهل ساله این نظام عمل نموده و با ایجاد امید، نشاط و خودباوری در جوانان در مسیر اعتلای میهن اسلامی مان عمل نماید.

انتهای پیام/ن

تولید، تأمین و پخش بیش از 18هزار750 دقیقه برنامه در ایام الله دهه فجر از صدا و سیمای مرکز زنجان

تایید 20 طرح اشتغالزایی در کمیته فنی شهرستان زنجان


20 طرح با رقم 6 هزار 465 میلیون ریال با 26 نفر اشتغالزایی مورد تایید اعضاء کمیته فنی شهرستان قرار گرفت.
تایید 20 طرح اشتغالزایی در کمیته فنی شهرستان زنجان

تایید 20 طرح اشتغالزایی در کمیته فنی شهرستان زنجانبه گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از  زنجان ؛ آقاجانلو مدیر اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان زنجان گفت: در نهمین جلسه کمیته فنی شهرستان زنجان تعداد 43 طرح با تسهیلات زیر 2500 میلیون ریال با رقم 19 هزار و 378 میلیون ریال با تعداد اشتغالزایی 69 نفر مورد بررسی اعضاء کمیته فنی قرار گرفت.

آقاجانلو افزود: تعداد 20 طرح با رقم 6 هزار و 465 میلیون ریال با اشتغالزایی 26 نفر مورد تایید قرار گرفت و طی نامه‌ای به بانک‌های عامل و دستگاه‌های بخشی جهت بررسی نهایی و پرداخت تسهیلات معرفی شدند.

این جلسه با حضور نمایندگان دستگاه‌های بخشی (میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان زنجان، فناوری اطلاعات استان زنجان، سازمان صنعت معدن و تجارت استان زنجان و اداره راه و حمل و نقل جاده ای) و نمایندگان بانک‌های عامل (توسعه تعاون، پست بانک، رفاه، سپه، ملی و صندوق کارآفرینی امید) تشکیل شد.

 

انتهای پیام/ع

بررسی 43 طرح اشتغالزایی در کمیته فنی شهرستان زنجان

غرق شدن 3 نفر از اعضای یک خانواده در سد کینه ورس


رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت:سد کینه ورس ابهر 3 کشته و 2 مصدوم برجای گذاشت.
غرق شدن 3 نفر از اعضای یک خانواده در سد کینه ورس

غرق شدن 3 نفر از اعضای یک خانواده در سد کینه ورس  رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان؛ گفت:ساعت 14:40 روز گذشته در تماس تلفنی با مرکز ارتباطات اورژانس مبنی بر غرق شدن  3نفر از اعضای یک خانواده بلافاصله پرسنل اورژانس  به محل اعزام شدند.

وی افزود: همچنین 2 نفر نیز در این حادثه دچار مصدومیت شده و به بیمارستان الغدیر منتقل شدند.

جعفری ادامه داد : نیروهای اورژانس و هلال احمر تا ساعت 7:00 روز گذشته در محل حضور داشتند و توانستند جسد غرق شدگان را از آب بیرون بکشند.

گفتنی است :کودک 7 ساله در سد در حال بازی به آب می افتد که سایر اعضا برای کمک می روند و این حادثه تلخ رخ می دهد.

انتهای پیام/ن

 

3 کشته بر اثر غرق شدگی در سد کینه ورس

 

روستای هندوانه که پسته می شود


روستای رجعین در زنجان که سال ها با هندوانه های شیرینش زبانزد شده بود این روز ها باغدارانش با کاشت پسته سعی در حفظ منابع آبی استان دارند.
روستای هندوانه که پسته می شود

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، ایران از نخستین کشورهایی در جهان است که در آن کشاورزی و زراعت آغاز شده‌است.

تقریباً یک سوم زمین‌های ایران قابلیت کشاورزی را دارند، اما به دلیل خاک نامرغوب و نامناسب بودن توزیع آب در بیشتر نواحی در اکثر زمین‌های قابل کشت در ایران کشت و زرعی انجام نمی‌شود.

فقط 12 درصد از وسعت ایران تحت عملیات کشاورزی است (شامل باغات، تاکستان‌ها و زمین‌های قابل کشتکاری) اما کمتر از یک سوم از زمین‌های قابل کشتکاری تحت آبیاری است و مابقی تحت کشاورزی خشک ‌اند و همچنین شمال و شمال‌غرب ایران دارای خاک حاصلخیزند.

 

ضرورت تغییر کشت

از آنجا که کشت محصولاتی که مصرف آب بالایی دارند تهدیدی برای منابع آب کشور است لذا باید تغییر کشت را بپذیریم.

جایگزینی کشت محصولات با نیاز آبی پایین با محصولات پرآب از سیاست ها و برنامه های مهمی است که در راستای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی استان زنجان دنبال می شود.

به عنوان مثال کشت چغندر قند در دشت‌های بحرانی استان خراسان که چهار برابر کشت‌های معمول آب نیاز دارد به صرفه نبوده و با تناژ پایین تولید چغندر قند موجب تخلیه آب‌های زیرزمینی شده و صرفه اقتصادی برای کشور ندارد.

کشت نیشکر در زمین‌های شور خوزستان که نیازبه شستشو داشته و برای هر هکتار حدود 30 تا 35 هزار متر مکعب مصرف آب دارد.

به نظر می‌رسد بخشی از زمین‌های زیرکشت نیشکر را باید به کشت‌های دیگر سازگار با محیط و با آب کمتر اختصاص دهند و در بخش باقیمانده با انجام عملیات اصلاح نباتات و به زراعی نسبت به افزایش تولید در هکتار اهتمام بورزند.

کشت پسته و زعفران بعنوان محصولی استراتژیک با نیاز آبی کم می تواند جایگزین خوبی برای کشت محصولات با مصرف آبی بالا باشد.

طبق برآوردی که کارشناسان جهاد کشاورزی انجام داده اند حدود 4 هزار و 500 تا 5 هزار متر مکعب آب در هر هکتار برای کاشت هندوانه نیاز است.

ناصر وفایی معاون زراعی استان زنجان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، گفت : امروزه در دنیا بر روی قطره قطره آب حساب می کنند یعنی به ازای هر قطره آبی که به محصول می دهیم چقدر برداشت خواهیم کرد.

ایران رتبه سوم تولید هندوانه در جهان دارد

وی افزود : برنامه های ما نیز بر همین اساس باید بر مبنای مصرف بهینه آب باشد.

گام نهادن جهاد کشاورزی استان زنجان در مسیر حفظ منابع آبی

کشت محصولات با نیاز آبی کم کاری هست که جهاد کشاورزی استان زنجان نیز همانند سایر استان ها تلاش می کند تا با اجرایی کردن آن قدمی در حوزه آبی استان بردارد.

اجاقلو مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان زنجان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، با اشاره به مشکلات کم آبی و پایین رفتن عمق آب های زیرزمینی گفت : به مرور زمان کیفیت آب در برخی مناطق کاهش یافت و آب شورتر شد و همین علتی شد تا شاهد کاهش عملکرد محصولات کشاورزی باشیم.

وی افزود : پسته از جمله گیاهانی است که علاوه بر مقاومت بالا در برابر خشکی، به لحاظ اقتصادی نیز برای بهره برداران بسیار سودآور است لذا این محصول در جایگزینی کشت با محصولات پرآب در استان مورد توجه قرار گرفته است.

ایران رتبه سوم تولید هندوانه در جهان دارد

 

آغوش باز دشت رجعین برای پسته کاران زنجانی

تا همین چند وقت پیش مهمترین کشت اکثر کشاورزان روستای 3 هزار نفره ی رجعین هندوانه های شیرین و آبدار بود.

آقای شاهمرادی کشاورز جوان این روستا بعد از ماه ها سختی ، تلاش کرد تا راهی را انتخاب کند که سودمند تر از هندوانه باشد.

کم آبی که روستائیان این منطقه را هم درگیر کرده بود علتی شد تا جوان کشاورز با اراده و همت خود یک راهکاری ارائه دهد .

کشت محصولی که نیاز آبی کمی دارد به جای هندوانه هایی که محصول آب بری هستند.

آقای شاهمرادی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، می گوید: در سال های گذشته من یکی از سردمداران تولید هندوانه در این روستا و حتی استان بودم که در زمینی به مساحت 65 هکتار زیر کشت این محصول شیرین و آبدار بود.

وی ادامه داد: با توجه به این که همه ساله شاهد کاهش نامحسوس آب بودیم ، تصمیم گرفتم تا در کشت خود تغییری ایجاد کنم که علاوه بر سودآور بودن در مصرف آب نیز صرفه جویی شود.

ایران رتبه سوم تولید هندوانه در جهان دارد

این کشاورز جوان با اشاره به این که از سال 1384 کارهای مطالعاتی کشت جایگزین را شروع کردم گفت : از سال 85 باغ پسته را مستقر کردیم .

قدم اول را با همه سختی ها و مشقت هایش با کمک جهادکشاورزی برداشت و حالا 12 سال است که آقای شاهمرادی در باغی قدم میگذارد که به قول خودش اقتصادی تر از گذشته شده است.

وی در ادامه می افزاید : اکنون در سال دوازدهم بیش از 20 هکتار باغ پسته دارم که 6 هکتار باغ بارور است و 14 هکتار نیز سال گذشته مستقر شده که در سال آینده پیوند می خورند.

شاهمرادی به سختی هایی اشاره کرد که در مسیر کشت پسته متحمل شده بود ، در سال های اول، کاشت پسته ریسک بالایی داشت اما با امید و تلاش توانستیم تا هم به سود برسیم و هم برای برخی از جوانان این منطقه اشتغالزایی داشته باشیم.

انواع پسته

به‌طور کلی انواع پسته به دو گروه گرد و دراز تقسیم‌ بندی شده‌اند، ولی به‌طور سنتی در ایران حدود 90 گونه از پسته شناخته شده‌است؛ که تعدادی از آن‌ها به صورت گسترده و تجاری و برخی به صورت پراکنده و محدود کشت می‌شوند.

اما در این روستا احمدآقایی و اکبری دو رقم تجاری هستند که تاکنون خوب جواب داده است.

ایران رتبه سوم تولید هندوانه در جهان دارد

شاهمرادی می گوید با توجه به تجربه ای که در این سال ها به دست آورده ام قرار است تا رقم قزوینی را هم به این دو رقم اضافه بکنم.

زمان کاشت

کشاورزان نهال این محصول را در فروردین ماه می‌کارند و در صورت پیوند پس از 2 سال نهال به بار می‌نشیند.

اگر نهال‌ها پیوند نشود پس از 3 سال می‌توان پسته برداشت کرد. برداشت این محصول به صورت سالانه انجام می‌شود.

از آنجایی که نهال پسته عمدتا در باغ‌های مدرن کاشته می‌شود ساعات مشخصی برای آبیاری از طریق سیستم‌های پیشرفته دارد با این حال نهال آب کمتری مصرف کرده و به تدریج با رشد گیاه مصرف آب نیز بیشتر می‌شود.

پسته مقاوم در برابر کم آبی

اجاقلو خاطرنشان کرد: از آنجایی که طرح توسعه پسته در استان زنجان کاملا مطالعه شده انجام می گیرد تا توسعه طرح با اطمینان از اقتصادی بودن آن در یک منطقه دنبال شود، فعلا تا زمانی که مطالعات مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تکمیل نشود، پسته کاری در تمام مناطق استان توصیه نمی شود.

ایران رتبه سوم تولید هندوانه در جهان دارد

وی افزود : نهال این محصول بعد از 2 تا 3 سال کاشت شروع به باردهی می‌کند و باتوجه به این‌که صرفه اقتصادی آن نیز بالا است باعث رضایت کشاورز می‌شود.

در نتیجه در برخی از نقاط استان از جمله رجعین که هندوانه کاشت و برداشت می‌شد و بازار ناپایدار آن گاه موجب نارضایتی و وضعیت بد کشاوزان می‌شد، پسته محصولی جایگزین و مناسب به شمار می‌رود.

اقتصاد پسته

ایران و ایالات متحده آمریکا، دو کشور اصلی در زمینه? تولید و صادرات پسته در جهان به‌شمار می‌روند به‌طوری‌ که حدود هفتاد تا هشتاد درصد تولید سالانه پسته در اختیار این دو کشور بوده‌ است.

یکی از برتری‌های ایران در صادرات پسته موقعیت جغرافیایی این کشور است. با امکان آسان حمل و نقل، ایران به راحتی می‌تواند بازار را از در کشورهایی مانند چین از آن خود کند.

کشاورز رجعینی با اشاره به این که پسته با اونس داد و ستد می شود و جزو اونس های با قیمت بالا است گفت : پسته محصول است که اشتغالزیی 12 ماهه دارد و مانند محصول هندوانه نیست که فقط دو ماه از سال اشتغال داشته باشد .

شاهمرادی می گوید در دراز مدت محصول پسته اقتصادی تر است و به نفع خود کشاورز نیز می باشد و همچنین برای کاشت این محصول نیاز به آب کمی داریم.

ایران رتبه سوم تولید هندوانه در جهان دارد

وی مصرف آب در پسته و هندوانه را با هم مقایسه کرد و گفت : با آبی که برای کشت یک هکتار هندوانه مصرف می شود با همان میزان آب می توان 2 هکتار پسته کاشت.

کاشت پسته در دیگر مناطق استان زنجان

طرح کشت جایگزین به جز این روستا در سایر نقاط استان زنجان هم اجرا می شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان گفت : کشت پسته در شهرستان ماهنشان نیز توسط باغداران انجام می گیرد به طوری که در سال های اخیر از 27 هکتار اراضی تحت پوشش پسته اکنون به بیش از 200 هکتار در استان رسیده است.

اجاقلو به توسعه باغات پسته در استان اشاره کرد و افزود : در صدد هستیم تا به سطح بالاتری از تولید پسته در استان برسیم.

وی با بیان این که پسته باارزش ترین تولید کشاورزی در بخش باغبانی است اظهار کرد : در جهاد کشاورزی با کمک مرکز تحقیقات استان مناطق مستعد برای تولید این محصول را شناسایی می کنیم .

ارتقاء ضریب بهره وری در استفاده از آب برای تولید محصولات کشاورزی نگاه علمی به این بحث را می طلبد.

اکنون کشاورزان با انگیزه روستای رجعین چشم انتظار روزی هستند که سلطان خشکبار این منطقه نیز در سبد صادراتی لبخند بزند.

 

انتهای پیام /ک

گزارش از کبری اسلامی

مناطق محروم میزبان جهادگران زنجانی


مسئول بسیج سازندگی استان زنجان گفت :مناطق محروم در فصل تابستان میزبان جهادگران زنجانی هستند .
مناطق محروم میزبان جهادگران زنجانی

مناطق محروم میزبان جهادگران زنجانیبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان؛ امندی مسئول بسیج سازندگی استان زنجان از فعالیت 115 گروه جهادی در عرصه‌های مختلف در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان خبر داد و گفت : این گروه ها در عرصه‌های عمرانی ، فرهنگی ، آموزشی ، اقتصاد مقاومتی ، کشاورزی و بهداشت و درمان در مناطق روستایی و کم برخوردار فعالیت می‌کنند .

امندی افزود: گروه‌های جهادی به‌صورت کاملا تخصصی وارد عرصه سازندگی می‌شوند و در کارگاه‌های متعدد زیر نظر استادان مجرب آموزش‌های لازم را فرا می گیرند .

گفتنی است:این گروه ها در بیش از 80 روستا و منطقه در حال فعالیت هستند .

انتهای پیام/ن

فعالیت 115 گروه جهادی در مناطق محروم

خرید گندم در زنجان همچنان ادامه دادر


مدیرعامل شرکت غله استان زنجان گفت خرید گندم از گندمکاران زنجانی همچنان ادامه دارد .
خرید گندم در زنجان همچنان ادامه دادر

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، ایزدی مدیرعامل شرکت غله استان با اشاره به این که 350 هزارتن گندم تا به امروز ازگندمکاران زنجان خریداری شده است گفت : این میزان گندم خریداری شده 140هزارتن بیشتر از پیش بینی هاست .

وی با بیان این که خرید همچنان ادامه دادرد افزود : گندم امسال استان ازنظر کیفیت وکمیت مناسب است وهیچ آفتی ندارد .

ایزدی ارزش ریالی 350 هزارتن گندمی که تاکنون خریداری شده 455 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت : 200 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

مدیرعامل شرکت غله استان زنجان همچنین خاطر نشان کرد : امسال 38 مرکز برای خرید گندم در شهرستان های مختلف استان اختصاص یافته است .

به گفته ایزدی آخرین رکورد ثبت شده ازتولید گندم استان مربوط به سال 90 است که 372 تن گندم خریداری شد .

انتهای پیام /ک


فعالیت 38 مرکز در شهرستان های مختلف استان زنجان برای خرید گندم از گندمکاران

>