خبرخوان تلکسیران شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶

انتخاب آذربایجان غربی به عنوان استان پایلوت برای گرده افشانی محصول سیب درختی

انتخاب آذربایجان غربی به عنوان استان پایلوت برای گرده افشانی محصول سیب درختی
  معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی جز استان‌های پایلوت محصول سیب برای گرده افشانی انتخاب شده است.  

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛عبداله فتح اله زاده معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در اولین جلسه ستاد گرده افشانی استان با بیان این مطلب افزود: استان‌های آذربایجان غربی، تهران، اردبیل، مازندان، کرمانشاه، فارس، خراسان رضوی و چهارمحال بختیاری به عنوان پایلوت ستاد گرده افشانی کشور انتخاب شده اند که آذربایجان غربی و خراسان رضوی جزو استان‌های پایلوت محصول سیب برای گرده افشانی هستند.
وی با بیان اینکه محصولات گرده افشانی شامل سیب، گیلاس، پرتقال، بادام و کلزا هستند ادامه داد: مقرر شده در هر استان برای هر محصول، ۲ تا ۳ باغ به فاصله ۸ تا ۱۰ کیلومتر در سطح حداقل ۲ هکتاری و همچنین در همان منطقه یک باغ یا مزرعه پایلوت تحقیقاتی با سطح ۱۵۰ متر انتخاب شود که ۳ قطعه در ارومیه و سلماس به این منظور انتخاب شده اند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه به طور میانگین ۳۰ درصد تولید در گرو نقش فعال زنبور عسل در گرده افشانی است، افزود: در صورت محقق شدن، باعث افزایش ۶۰ تا ۱۴۰ برابری محصول به ازای هر یک هزار گل در سطح باغ می‌شود.
وی گفت: ارزش افزوده محصولات کشاورزی کشور‌های مختلف از طریق گرده افشانی توسط کلنی‌های زنبور عسل ۱۴۳-۶۰ برابر ارزش محصولات عسل و موم برآورده شده و در کشور ما نیز ارزش اقتصادی گرده افشانی محصولات زراعی و باغی به میزان ۹۰ برابر ارزش تولید عسل است.
فتح اله زاده با بیان اینکه گرده افشانی توسط حشرات به ویژه زنبور عسل می‌تواند نقش مهمی در حفظ کشاورزی پایدار و سودمند ایفا کند، گفت: اختلال در گرده افشانی، مشکل مهم اکثر باغ‌ها و درختان میوه است، چون اغلب درختان میوه خودناسازگار هستند و عمل گرده افشانی به نحو مطلوب صورت نمی‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه در آزمایش‌های صورت گرفته، وجود کلونی‌های زنبور عسل باعث بهبود تولیدات باغی شد، تصریح کرد: در مدیریت گرده افشانی استفاده از آفت کش‌ها باید تا حد امکان به میزان حداقل مصرف شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به مزایای گرده افشانی زنبور عسل افزود: افزایش تولید محصولات باغی و گیاهی، افزایش دوام و نگهداری محصولات باغی، تسریع در لقاح نباتات و جلوگیری از پوکی دانه‌ها در نباتات روغنی از مزایای اجرای این طرح است.
فتح اله زاده با تاکید بر لزوم برگزاری کلاس‌های آموزشی در مورد اهمیت گرده افشانی و جایگاه زنبور عسل در گرده افشانی افزود: زمان استقرار کندو‌ها، محل و تعداد کندو‌های مستقر در باغات باید به بهره برداران آموزش داده شود که از اوایل اردیبهشت ماه این کاراقدام خواهد شد.

انتهای پیام/ن.م

ابلاغ دستور العمل اجرایی ستاد گرده افشانی محصولات باغی در ۸ استان کشورلینک کوتاه : https://goo.gl/rY3QyD
انتخاب آذربایجان غربی به عنوان استان پایلوت برای گرده افشانی محصول سیب درختی

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن