انتخاب آذربایجان غربی به عنوان استان پایلوت برای گرده افشانی محصول سیب درختی
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی جز استان‌های پایلوت محصول سیب برای گرده افشانی انتخاب شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛عبداله فتح اله زاده معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در اولین جلسه ستاد گرده افشانی استان با بیان این مطلب افزود: استان‌های آذربایجان غربی، تهران، اردبیل، مازندان، کرمانشاه، فارس، خراسان رضوی و چهارمحال بختیاری به عنوان پایلوت ستاد گرده افشانی کشور انتخاب شده اند که آذربایجان غربی و خراسان رضوی جزو استان‌های پایلوت محصول سیب برای گرده افشانی هستند.
وی با بیان اینکه محصولات گرده افشانی شامل سیب، گیلاس، پرتقال، بادام و کلزا هستند ادامه داد: مقرر شده در هر استان برای هر محصول، ۲ تا ۳ باغ به فاصله ۸ تا ۱۰ کیلومتر در سطح حداقل ۲ هکتاری و همچنین در همان منطقه یک باغ یا مزرعه پایلوت تحقیقاتی با سطح ۱۵۰ متر انتخاب شود که ۳ قطعه در ارومیه و سلماس به این منظور انتخاب شده اند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه به طور میانگین ۳۰ درصد تولید در گرو نقش فعال زنبور عسل در گرده افشانی است، افزود: در صورت محقق شدن، باعث افزایش ۶۰ تا ۱۴۰ برابری محصول به ازای هر یک هزار گل در سطح باغ می‌شود.
وی گفت: ارزش افزوده محصولات کشاورزی کشور‌های مختلف از طریق گرده افشانی توسط کلنی‌های زنبور عسل ۱۴۳-۶۰ برابر ارزش محصولات عسل و موم برآورده شده و در کشور ما نیز ارزش اقتصادی گرده افشانی محصولات زراعی و باغی به میزان ۹۰ برابر ارزش تولید عسل است.
فتح اله زاده با بیان اینکه گرده افشانی توسط حشرات به ویژه زنبور عسل می‌تواند نقش مهمی در حفظ کشاورزی پایدار و سودمند ایفا کند، گفت: اختلال در گرده افشانی، مشکل مهم اکثر باغ‌ها و درختان میوه است، چون اغلب درختان میوه خودناسازگار هستند و عمل گرده افشانی به نحو مطلوب صورت نمی‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه در آزمایش‌های صورت گرفته، وجود کلونی‌های زنبور عسل باعث بهبود تولیدات باغی شد، تصریح کرد: در مدیریت گرده افشانی استفاده از آفت کش‌ها باید تا حد امکان به میزان حداقل مصرف شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به مزایای گرده افشانی زنبور عسل افزود: افزایش تولید محصولات باغی و گیاهی، افزایش دوام و نگهداری محصولات باغی، تسریع در لقاح نباتات و جلوگیری از پوکی دانه‌ها در نباتات روغنی از مزایای اجرای این طرح است.
فتح اله زاده با تاکید بر لزوم برگزاری کلاس‌های آموزشی در مورد اهمیت گرده افشانی و جایگاه زنبور عسل در گرده افشانی افزود: زمان استقرار کندو‌ها، محل و تعداد کندو‌های مستقر در باغات باید به بهره برداران آموزش داده شود که از اوایل اردیبهشت ماه این کاراقدام خواهد شد.

انتهای پیام/ن.م

ابلاغ دستور العمل اجرایی ستاد گرده افشانی محصولات باغی در ۸ استان کشور
نیم صفحه نخست روزنامه‌های آذربایجان غربی شنبه 1 اردیبهشت ماه
تصاویر نیم صفحه نخست روزنامه‌های آذربایجان غربی را در روز شنبه ۱ اردیبهشت ماه در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛ تصاویر نیم صفحه نخست روزنامه های آذربایجان غربی  در روز شنبه  ۱  اردیبهشت ماه را در گروه استان های باشگاه خبر نگاران جوان مشاهده کنید:

 

 

نیم صفحه نخست روزنامه های آذربایجان غربی شنبه 1 اردیبهشتنیم صفحه نخست روزنامه های آذربایجان غربی شنبه 1 اردیبهشت

انتهای پیام/ح

نیم صفحه نخست روزنامه های آذربایجان غربی
پاسداران انقلاب اسلامی پیرو واقعی امام حسین(ع) باشند
فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی گفت:پاسداران انقلاب اسلامی ایران به معنای واقعی خود را پاسدار اسلام بدانند و پیروان واقعی امام حسین (ع) باشند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛ سردار حبیب شهسواری فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی به همراه جمعی از مسئولین و فرماندهان سپاه شهدای استان با حضور در دفتر امام جمعه ارومیه ضمن دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی، اعیاد شعبانیه و روز میلاد امام حسین(ع) که به عنوان روز پاسدار نامگذاری شده است را تبریک گفتند.

وی در این دیدار ماه شعبان را از جمله ماه های سرشار از نور و رحمت الهی عنوان کرد و گفت: امیدواریم پاسداران انقلاب اسلامی ایران به معنای واقعی خود را پاسدار اسلام بدانند و پیروان واقعی امام حسین (ع) باشند.

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی  نیز ضمن تبریک میلاد امام حسین (ع) گفت : روز سوم ماه شعبان که مصادف با ولادت امام حسین (ع) است به عنوان روز پاسدار نامگذاری شده و شما پاسداران باید افتخار کنید که این روز بهترین و مناسب‌ترین روز برای این عنوان است.

وی با اشاره به اهمیت تشکیل سپاه افزود: سپاه پاسداران به تناسب ضرورت نقش بسیار مهم و همه جانبه ای را در عرصه های مهم و مورد نیاز کشور ایفا نموده و این جمله از امام (ره) که فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود گویای اعتماد و اعتقاد ایشان به این نهاد انقلابی می باشد.

امام جمعه ارومیه ماه شعبان را یکی از ماه‌های پرفیض و با فضیلت دانست و اظهار داشت: به سفارش پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) صدقه دادن،ذکر صلوات، استغفار ، شب زنده داری و روزه گرفتن در این ماه بسیار پر فضیلت است.

انتهای پیام/ح

دیدار فرماندهای سپاه شهدای آذربایجان غربی با نماینده ولی فقیه در استان

 

 

تولید بیش از 6 و نیم میلیون تن محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تولید بیش از ۶ و نیم میلیون تن محصولات کشاورزی در استان در سال زراعی ۹۶- ۹۵ خبر داد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ؛ اسمعیل کریم زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گردهمایی مدیران و روسای مراکز جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با محوریت اجرای طرح نظام نوین ترویج کشاورزی در استان با اعلام تولید بیش از ۶ و نیم میلیون تن محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی در سال زراعی ۹۶- ۹۵ افزود: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده این میزان تولید در سطح استان ما را وادار می‌کند تا در سال زراعی جاری نیز برای پایداری تولیدات این بخش تصمیم گیری جدی و اساسی داشته باشیم و مسئولان نیز در این برنامه‌ریزی باید ما را یاری دهند.
کریم زاده افزود: تبیین جایگاه مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌ها در پیشبرد برنامه‌های توسعه پایدار بخش کشاورزی، ترویج و انتقال دانش فنی و یافته‌های تحقیقاتی به بهره برداران بخش کشاورزی در راستای نیل به امنیت غذایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی با تاکید بر حفظ و توانمندسازی نیروی انسانی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود بیان کرد: تعداد ۴۷۵ نفر نیروی انسانی متخصص کشاورزی در سطح مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌ها در استان مشغول فعالیت هستند که باید از توانمندی‌های این کارشناسان بیشتر از گذشته در جهت افزایش راندمان بخش کشاورزی استفاده کرد و بستر‌های لازم برای عملی نمودن کشاورزی مدرن با اجرای پهنه بندی مذکور در استان را فراهم نمود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به الزاماتی که باید در زیرمجموعه طرح نظام نوین ترویج کشاورزی انجام شود، گفت: ساماندهی و تجهیز مراکز جهادکشاورزی، ایجاد شبکه مدیریت دانش و پهنه‌بندی عرصه‌های بخش کشاورزی برای ارائه حداکثر خدمات به بهره براران و با هدف افزایش ضریب پوشش فعالیت‌های آموزشی و ترویجی از جمله این کار‌ها است.
وی ادامه داد: توانمند سازی مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌ها از مهمترین اهداف اجرای طرح نظام نوین ترویج کشاورزی در آذربایجان غربی است و قطعا در ابتدای طرح با کم و کاستی‌ها و مشکلات زیادی روبرو هستیم که باید از امکانات و ظرفیت‌های موجود به صورت بهینه استفاده کنیم و از همه مدیران و کارشناسان امر انتظار می‌رود با اهتمام و جدیت ویژه‌ای حداکثرتا پایان خرداد امسال رتبه استان را در اجرای این طرح به رتبه‌های بالاتر و مطلوب در سطح کشور برسانند.
کریم زاده گفت:: با توجه به اینکه در فصل کشت بهاره قرار داریم و به دلیل تناوب پراکنش و بارندگی‌های خوب بهاره تا کنون امیدواریم در سال زراعی جاری نیز شاهد افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی مخصوصا تولید غلات باشیم.
این مسئول تاکید کرد: در سال ۹۲ نرخ رشد اقتصادی کشور منفی هفت بود، اما در دولت تدبیر و امید این نرخ در سایه رشد تجاری بخش کشاورزی مثبت شده است و رسیدن به خودکفایی در تولید برخی از محصولات کشاورزی نیز نشان از عملکرد مثبت این بخش است.
کریم زاده اضافه کرد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی، افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی، توسعه کشت‌های متراکم گلخانه‌ای وپرورش ماهی در قفس و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی است که از محل منابع اعتباری بانک کشاورزی برای متقاضیان راه اندازی این واحد‌ها و توسعه بخش کشاورزی تسهیلات اعتباری ویژه‌ای اعطا می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به نظر برخی از کارشناسان تغذیه‌ای در خصوص سلامت محصولات کشاورزی ایران، خاطرنشان کرد: طبق اذعان صاحبنظران بخش کشاورزی ۹۵ درصد از محصولات کشاورزی کشور بهترین محصولات تولیدی در جهان هستند و صحبت از استفاده غیر مجاز از سموم و کود‌های شیمیایی با اهداف سیاسی مطرح می‌شود.
این مسئول خاطر نشان کرد: عمده مشکل در عرصه مقابله با کود و سموم شیمیایی مضر، مسئله قاچاق است و در این راستا باید به منظور حمایت از کالای ایرانی باید از سموم و نهاده‌هایی با کیفیت داخلی که سلامت و امنیت غذایی جامعه را تهدید نمی‌کند استفاده شود و نهایت تلاش خود را برای مبارزه به موقع با افات نباتی و استفاده به موقع از کود‌های موردنیاز برای تغذیه گیاهان در جهت افزایش راندمان و کیفیت محصولات تولیدی به کارگیریم.
در ادامه این گردهمایی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز با تاکید بر استفاده بهینه از اموال دولتی در مراکز خدمات جهاد کشاورزی دهستان ها، اظهار کرد: طبق قانون باید ناظرین در مراکز خدمات جهاد کشاورزی دهستان‌ها مشغول فعالیت باشند و حق فعالیت در ستاد سازمان را ندارند.
مسیحا مدنی افزود: با توجه به مصوبه دولت در خصوص واگذاری مراکز آموزش عالی علمی کاربردی به بخش خصوصی و عدم جذب دانشجوی جدید در این مراکزدر سال جاری، ما می‌توانیم از ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی شهید باکری سازمان در جهت ارتقای آموزش بهره برداران و توانمند سازی کارکنان بیشتر از قبل بهره ببریم.
وی با تاکید بر لزوم ثبت فعالیت‌ها در سامانه تدارکات دولت الکترونیک ادامه داد: انجام معاملات دستگاه‌های اجرایی اعم ازمناقصه و مزایده در بستر وب که در آن کلیه مراحل مناقصه درخواست خرید تا پرداخت وجه و مزایده ثبت تا دریافت وجه می‌بایستی از طریق سامانه یاد شده صورت گیرد که دراین زمینه در سال ۹۶ در حدود ۹۵ درصد این فعالیت‌ها در ستاد سازمان از طریق این سامانه انجام شد و در سال ۹۷ نیز همه این فعالیت‌ها چه در ستاد و شهرستان‌ها در این زمینه باید در این سامانه ثبت شود.
ور پایان این گردهمایی نیز سرهنگ جواد خضرلو مسئول سامانه ۱۳۱ سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص اهمیت حفاظت از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و افزایش تعامل مدیران جهاد کشاورزی با مسئولین نیروی انتظامی و دادستانی شهرستان‌ها در خصوص جلوگیری از تغییر غیر مجاز کاربری اراضی کشاورزی توضیحاتی را به حاضرین ارائه نمود.
انتهای پیام/ح


برگزاری گردهمایی مدیران و روسای مراکز جهاد کشاورزی آذربایجان غربی
نیروی محرکه اقتصاد کشور را باید مناطق آزاد تامین نمایند
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت:باید تلاش نماییم تا بسترهای لازم برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور فراهم شود .

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در مراسم معرفی مدیر عامل جدید سازمان منطقه آزاد ماکو که در محل سالن اجتماعات این سازمان ترتیب یافت ،گفت : باید تلاش نماییم تا بسترهای لازم برای سرمایه گذاری در  مناطق  آزاد  کشور فراهم شود .

وی از افزایش صادرات کالا در مناطق آزاد از ۱۹ میلیون دلاردر سال ۹۲ به یک میلیارد و ۵۰ میلیون دلار در سال ۹۶ اشاره کرد و افزود : در حال حاضر دو هزار واحد تولیدی و صنعتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مشغول به فعالیت هستند .

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی را مهمترین اولویتهای مناطق آزاد اعلام کرد و گفت : هم اینک ۴۵۰ هزار نفر در مناطق آزاد کشور مشغول به فعالیت هستند .

مرتضی بانک سرمایه گذاری در مناطق آزاد بر اساس قانون را تضمین آینده اقتصاد کشور دانست و گفت : باید بسترهای لازم برای سرمایه گذاری در منطق آزاد با حمایت مردم و مسئولان فراهم شود .

شهریاری استاندارآذربایجانغربی هم در این مراسم با اشاره به اهمیت منطقه آزاد ماکو درتوسعه استان گفت : امید است زیر ساختهای توسعه مناطق آزاد در مورد قانون گذاری و تسهیلات برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی به روز شود .

وی منطقه آزاد ماکو را یکی از مناطق مهم آزاد کشورمان با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی نام برد و افزود : باید از ظرفیت این منطقه و ارتباطات خارجی موجود در آن برای توسعه و شکوفایی منطقه آزاد ماکو و کشور استفاده شود .

حجت الاسلام رنجبری امام جمعه ماکو هم با تقدیر از تلاشهای مدیر عامل سابق برای ایجاد زیر ساختهای لازم در منطقه آزاد ماکو به موقعیت مرزی ماکو اشاره کرد و گفت : ظرفیت مرز نشینی مردم این منطقه باید در هیات دولت مورد توجه قرار گرفته ومردم این منطقه باید از مزایای مرز نشینی استفاده نمایند .

وی خواستار اجرای قانون یکسان در تمامی مناطق مرزی و مناطق آزاد کشور شد .

سلیمانی مدیر عامل جدید هم در ادامه مراسم به برنامه های خود در سال حمایت از کالای ایرانی جهت حمایت از تولیدات داخلی برای رقابت با محصولات خارجی و صاردات اشاره کرد .

فروزان مدیر عامل قبلی هم در پایان این مراسم گزارشی از فعالیتهای ۱۵۰۰ روزه خود در بخشهای مختلف به حاضران ارائه داد .

در این مراسم غلامرضا سلیمانی به عنوان مدیر عامل و رئیس هیات مدیره جدید سازمان منطقه آزاد ماکو معرفی و از تلاشهای حسین فروزان مدیر عامل سابق قدردانی شد .

انتهای پیام/م

لزوم بسترسازی جهت سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن