انتخاب آذربایجان غربی به عنوان استان پایلوت برای گرده افشانی محصول سیب درختی


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی جز استان‌های پایلوت محصول سیب برای گرده افشانی انتخاب شده است.
انتخاب آذربایجان غربی به عنوان استان پایلوت برای گرده افشانی محصول سیب درختی

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛عبداله فتح اله زاده معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در اولین جلسه ستاد گرده افشانی استان با بیان این مطلب افزود: استان‌های آذربایجان غربی، تهران، اردبیل، مازندان، کرمانشاه، فارس، خراسان رضوی و چهارمحال بختیاری به عنوان پایلوت ستاد گرده افشانی کشور انتخاب شده اند که آذربایجان غربی و خراسان رضوی جزو استان‌های پایلوت محصول سیب برای گرده افشانی هستند.
وی با بیان اینکه محصولات گرده افشانی شامل سیب، گیلاس، پرتقال، بادام و کلزا هستند ادامه داد: مقرر شده در هر استان برای هر محصول، 2 تا 3 باغ به فاصله 8 تا 10 کیلومتر در سطح حداقل 2 هکتاری و همچنین در همان منطقه یک باغ یا مزرعه پایلوت تحقیقاتی با سطح 150 متر انتخاب شود که 3 قطعه در ارومیه و سلماس به این منظور انتخاب شده اند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه به طور میانگین 30 درصد تولید در گرو نقش فعال زنبور عسل در گرده افشانی است، افزود: در صورت محقق شدن، باعث افزایش 60 تا 140 برابری محصول به ازای هر یک هزار گل در سطح باغ می‌شود.
وی گفت: ارزش افزوده محصولات کشاورزی کشور‌های مختلف از طریق گرده افشانی توسط کلنی‌های زنبور عسل 143-60 برابر ارزش محصولات عسل و موم برآورده شده و در کشور ما نیز ارزش اقتصادی گرده افشانی محصولات زراعی و باغی به میزان 90 برابر ارزش تولید عسل است.
فتح اله زاده با بیان اینکه گرده افشانی توسط حشرات به ویژه زنبور عسل می‌تواند نقش مهمی در حفظ کشاورزی پایدار و سودمند ایفا کند، گفت: اختلال در گرده افشانی، مشکل مهم اکثر باغ‌ها و درختان میوه است، چون اغلب درختان میوه خودناسازگار هستند و عمل گرده افشانی به نحو مطلوب صورت نمی‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه در آزمایش‌های صورت گرفته، وجود کلونی‌های زنبور عسل باعث بهبود تولیدات باغی شد، تصریح کرد: در مدیریت گرده افشانی استفاده از آفت کش‌ها باید تا حد امکان به میزان حداقل مصرف شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به مزایای گرده افشانی زنبور عسل افزود: افزایش تولید محصولات باغی و گیاهی، افزایش دوام و نگهداری محصولات باغی، تسریع در لقاح نباتات و جلوگیری از پوکی دانه‌ها در نباتات روغنی از مزایای اجرای این طرح است.
فتح اله زاده با تاکید بر لزوم برگزاری کلاس‌های آموزشی در مورد اهمیت گرده افشانی و جایگاه زنبور عسل در گرده افشانی افزود: زمان استقرار کندو‌ها، محل و تعداد کندو‌های مستقر در باغات باید به بهره برداران آموزش داده شود که از اوایل اردیبهشت ماه این کاراقدام خواهد شد.

انتهای پیام/ن.م

ابلاغ دستور العمل اجرایی ستاد گرده افشانی محصولات باغی در 8 استان کشور

نیم صفحه نخست روزنامه‌های آذربایجان غربی در روز چهارشنبه 24 مرداد ماه


تصاویر نیم صفحه نخست روزنامه های آذربایجان غربی در روز چهارشنبه 24 مرداد ماه را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
نیم صفحه نخست روزنامه‌های آذربایجان غربی در روز چهارشنبه 24 مرداد ماه

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ؛ تصاویر نیم صفحه نخست روزنامه های آذربایجان غربی در روز چهارشنبه 24 مرداد ماه  را  با عناوین وتیتر های مختلف مشاهده کنید.

 

 

نیم صفحه نخست روزنامه‌های آذربایجان غربی در روز چهارشنبه 24 مرداد ماه

 

نیم صفحه نخست روزنامه‌های آذربایجان غربی در روز چهارشنبه 24 مرداد ماه

 

انتهای پیام/ح

نیم صفحه نخست روزنامه های آذربایجان غربی

ارومیه؛ میزبان چهاردهمین مسابقات آزاد کاراته


رییس هیئت کاراته آذربایجان غربی از برگزاری مسابقات بین المللی کاراته با عنوان جام صلح و دوستی خبر داد.
ارومیه؛ میزبان چهاردهمین مسابقات آزاد کاراته

جواد سلیمی رییس هیئت کاراته آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛گفت: شهرستان ارومیه امسال برای پنجمین بار میزبان چهاردهمین مسابقات آزاد کاراته در بخش‌های کمیته و کاتای آقایان در سه رده سنی نوجوانان. جوانان و بزرگسالان خواهد بود که در این مسابقات 400 رزمی کار داخلی و خارجی از 16 کشور حضور خواهند داشت.
 
سلیمی در ادامه با اشاره به برگزاری سمینار بین المللی تخصصی کاراته در استان با حضور 300 داور و مربی ملی و بین المللی قبل از شروع مسابقات نیز اشاره کرد و گفت: طبق قوانین فدراسیون جهانی کاراته قبل از برگزاری چنین مسابقاتی سمینار آموزشی کاراته با حضور رئیس کمیته داوران و رییس فنی این فدراسیون برگزار خواهد شد تا ضمن آشنایی داوران و مربیان با آخرین مقررات جهانی کاراته در این مسابقات نیز شرکت کنند.
 
انتهای پیام/م
 

برگزاری مسابقات بین المللی کاراته در ارومیه

آغاز نماز جمعه ارومیه به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی


نماز جمعه ارومیه به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی آغاز شد.
آغاز نماز جمعه ارومیه به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی

آغاز نماز جمعه ارومیه به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشیبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛نماز جمعه این هفته ارومیه به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در مصلای امام خمینی (ره) ارومیه آغاز شد.

در حال تکمیل/م

نماز جمعه ارومیه

حمل و نقل ریلی و هوایی در منطقه آزاد ماکو توسعه پیدا می کند


مدیر عامل منطقه آزاد ماکو از توسعه حمل و نقل ریلی و هوایی در این منطقه خبر داد.
حمل و نقل ریلی و هوایی در منطقه آزاد ماکو توسعه پیدا می کند

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛ غلامرضا سلیمانی مدیر عامل منطقه آزاد ماکو در گفتگو با اصحاب رسانه گفت: منطقه آزاد تجاری –صنعتی ماکو جوان ترین منطقه آزاد کشور است که عمر زیادی از آن نگذشته است اما در این فرصت کم توانسته در اکثر  زیر ساخت های اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی توسعه و پیشرفت کند.

وی ادامه داد:این منطقه آزاد به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی ،نزدیکی به مرز بازرگان و همسایگی با کشورهای خارجی دروازه اتصال ایران به اروپا تلقی می شود که می توان با تدوین برنامه ریزی های درست تاثیر بسزایی در اقتصاد منطقه و استان گذاشت.

این مقام مسئول  با تاکید بر این که منطقه آزاد ماکو جوان ترین منطقه آزاد کشور است افزود:این منطقه در مرحله درس آموزی قرار دارد و در حال مطالعه، یادگیری و تعیین چشم انداز برای منطقه هستیم.

سلیمانی افزود: خواستار برنامه ریزی منطقه‌ای برای اجرای طرح های منطقه آزاد ماکو هستیم تا بتوانیم خودمان مبتنی بر ظرفیت‌های منطقه برنامه ریزی کنیم چراکه در بیشتر مواقع برنامه ریزی‌های انجام شده توسط مرکز بدون شناخت کامل از ظرفیت‌های منطقه تدوین می شوند که تاثیر چندانی در پیشرفت منطقه ندارند.

وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد کشور باید هوشمند باشند گفت: در منطقه آزاد ماکو چند شهر در راستای این هدف هوشمندسازی می شوند که شهر بازرگان با توجه به موقعیت استراتژیک در مرکزیت قرار دارد.

سلیمانی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مولفه های مناطق آزاد سبز بودن و دارای محیط زیست بکر است ،گفت: تالاب بورالان ماکو را سبز نگه خواهیم داشت تا بحران کم آبی تالاب های اصفهان و دریاچه ارومیه  تجربه نشود.

وی  با اشاره به فرودگاه منطقه آزاد ماکو بیان کرد: انجام پروازهای  بین المللی این فرودگاه در کارگروه وزارت کشور در دست بررسی است و تلاش می شود که پروازهای این منطقه در دو نوبت صبح و عصر صورت گیرد.

سلیمانی با اشاره توسعه شبکه ریلی در منطقه آزاد ماکو  گفت:حمل و نقل ترکیبی یکی از مزایای مناطق آزاد است که خوشبختانه تمام زیر ساخت های حمل و نقل در ماکو فراهم شده و نیازمند سرمایه گذاری است.

مدیر عامل منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه دولت دیگر توان سرمایه گذاری ندارد افزود:برای توسعه و پیشرفت منطقه آزاد ماکو و اتمام پروژه‌های عمرانی و بهبود زیرساخت‌ها نیازمند ورود سرمایه گذاران داخلی و خارجی و بخش خصوصی هستیم.

سلیمانی گفت: معافیت 20 ساله مالیاتی و همجواری با کشورها، فرصت مناسبی  برای سرمایه گذاری تولیدی و صنعتی به وجود آورده است.

مدیر عامل منطقه آزاد ماکو با اشاره به ظرفیت های گردشگری و بوم گردی در این منطقه گفت:ماکو با داشتن طبیعت بکر و آثار تاریخی بی شمار یکی از مقاصد گردشگری گردشگران داخلی و خارجی است که باید از این ظرفیت نیز در راستای توسعه منطقه و برای اشتغال زایی ایجاد کرد.

انتهای پیام/م

فرصت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو فراهم شده است

پیش بینی برداشت 9500 تن آلو از باغات شهرستان میاندوآب


مدیر جهادکشاورزی میاندوآب گفت: امسال پیش بینی می‌شود بیش از 9500 تن آلو در این شهرستان برداشت شود.
پیش بینی برداشت 9500 تن آلو از باغات شهرستان میاندوآب
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛محرمعلی دیانتی مدیر جهادکشاورزی میاندوآب اظهارکرد: شهرستان میاندوآب به دلیل شرایط اقلیمی مناسب و حاصلخیز بودن خاک و با وجود تنوع محصولات یکی از قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌گردد.
 
وی افزود: امسال پیش بینی می‌شود در حدود 9500 تن آلو ازسطح یک هزار و 121 هکتار از باغات آلوی این شهرستان برداشت شود.

دیانتی افزود: 12 هزار و 610 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت محصولات باغی است که سالیانه به طور میانگین 159 هزار تن محصول، از باغات شهرستان برداشت می‌شود. 5 هزار و 371 هکتاراز باغات مربوط به محصولات دانه دار با پیش بینی تولید حدود 72 هزار تن و 2650 هکتار به محصولات هسته دار با پیش بینی تولید 28 هزار تن محصول اختصاص دارد.

وی ادامه داد: امسال به دلیل خسارت حوادث غیرمترقبه ازجمله، وزش تندباد شدید و طوفان تگرگ و سرمای دیررس بهاره تولید محصولات باغی کاهش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب افزود: باغات سیب با سطح زیر کشت 5 هزار و 300 هکتار بیشترین سطح را به خود اختصاص داده است و انگور با سطح زیر کشت 3 هزار و 247 هکتاردر رده دوم قرار دارد.

وی اضافه کرد: با مشارکت باغداران شهرستان، در اکثر باغات منطقه سیستم آبیاری تغییر نموده و آبیاری قطره‌ای در باغات اجرا شده است که تاثیر بسزایی در کاهش مصرف آب، کنترل علف‌های هرز، آفات و بیماری ها، افزایش کیفیت محصول دارد.

دیانتی یاد اور شد: سیب، انگور، گلابی، به، بادام، گردو، آلو، هلو، شلیل، شفتالو، گوجه درختی، زردآلو؛ گیلاس و آلبالو عمده‌ترین محصولات باغی این شهرستان هستند.

وی گفت: در سطح شهرستان 3 مورد کارگاه صنایع تبدیلی و تولید میوه خشک، برگه و یک مورد بصورت خانگی فعال است.
انتهای پیام/م
 

برداشت زرد آلو از باغات میاندوآب

>