گروه خبری سیاسی

پوتین خواستار همکاری نفتی تا سقف 50 میلیارد دلار شد


مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل پس از دیدار با رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد: رهبری به روابط ایران و روسیه به عنوان رابطه راهبردی و استراتژیک از دیرباز نگاه می‌کند.
پوتین خواستار همکاری نفتی تا سقف 50 میلیارد دلار شد

به گزارش ایمنا، علی‌اکبر ولایتی اظهارکرد: در ملاقات با رئیس‌جمهور روسیه پیام رهبری و رئیس‌جمهور تسلیم وی شد و این ملاقات که حدود دو ساعت به درازا کشید، بسیار سازنده،‌ روشن و صمیمانه بود.

وی افزود: در مورد موضوعات مورد علاقه دو کشور هم صحبت‌هایی انجام شد. همچنین در رابطه با مسائل دوجانبه آقای پوتین نسبت به پیشرفت روابط دو کشور اظهار رضایت داشت، ضمن اینکه طی ماه و سال‌های اخیر که آقای روحانی با پوتین دیدارهایی داشته و قراردادهایی گذاشته شده، رئیس‌جمهور روسیه از عملیاتی شدن این قرارها اظهار رضایت کرده و بنده اطلاع دارم که آقای روحانی از این موضوع مطلع هستند و قدردانی می‌کنند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل همچنین بیان کرد: از همه مهم‌تر اینکه رهبری به روابط ایران و روسیه به عنوان رابطه راهبردی و استراتژیک از دیرباز نگاه می‌کنند و همچنان این سیاست‌ جمهوری اسلامی ایران تحت اشراف و رهنمودهای رهبری دنبال می‌شود. آقای پوتین هم به همین اعتقاد دارد، مشترکات زیادی دو کشور را به هم پیوند می‌دهد و هر چه زمان گذشته، این روابط بسیار مستحکم شده است.

فرستاده ویژه کشورمان به روسیه همچنین اظهارکرد: در مورد روابط دوجانبه آقای پوتین آماری را ارائه کردند در چهار ماهه نخست سال ۲۰۱۸ میزان تبادلات تجاری بین دو کشور ۳۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین بیان کرد: در این دیدار در مورد مسائل نفتی، همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز، ارتباطات،‌ راه آهن،‌ خطوط ارتباطی شمال – جنوب یعنی کریدور پترزبورگ – چابهار بحث و گفت و گو انجام شد.

مشاور رهبری در امور بین الملل در ادامه اظهارکرد: در حوزه نفت نیز یکی از شرکت‌های مهم نفتی روسیه با وزارت نفت ایران قراردادی را به مبلغ ۴ میلیارد دلار منعقد کرده که به زودی عملیاتی می‌شود. همچنین دو شرکت نفتی مهم روسیه یعنی روس‌نفت و گازپروم نفت نیز صحبت‌هایی آغاز شده و قراردادهایی تا ۱۰ میلیارد دلار می‌توانند انجام دهند.

وی ادامه داد: آماری که پوتین در این جلسه بیان کرد حاکی از این بود که وی تاکید داشت روابط نفتی ایران و روسیه تا سقف ۵۰ میلیارد دلار ادامه پیدا کند؛ یعنی روسیه آمادگی دارد در حوزه‌های نفتی و گازی ایران تا سقف ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند و این رقم بالایی است و این می‌تواند جایگزین شرکت‌های غربی شوند که ایران را ترک کرده‌اند.

ولایتی بیان کرد: در حوزه هسته‌ای یک رآکتور هزار مگاواتی با کمک روس‌ها تاسیس کردیم که بتوانیم مشکلاتی که در برق داریم را برطرف کنیم. دو رآکتور دیگر نیز در حال ساخت است که آقای پوتین از جزئیات مراحل مختلف عملیاتی آن‌ اطلاع داشت.

وی تصریح کرد: بنده مطلبی را  که قبلا با هماهنگی با آقای صالحی انجام داده بودم، مطرح کردم، این بود که در تاسیس راکتورهای ۱۰۰ و ۳۵ مگاواتی برای کرانه‌های جنوبی بخصوص منطقه مکران که هم نیاز به برق داریم هم آب شیرین کن با انتقال تکنولوژی که توقع داریم از طریق روس‌ها انجام ‌شود، در آینده نه چندان دور سازمان انرژی اتمی ما بتواند راکتورهایی را در سراسر سواحل جنوب برای جبران کمبود آب تاسیس کنند؛ یعنی راکتورها خاصیت‌شان این است که برق تولید می‌کنند و می‌توانیم آب شیرین هم برای سواحل جنوب داشته باشیم.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل همچنین اظهارکرد: صحبت‌هایی در خصوص همکاری‌های مربوط به توسعه راه آهن هم انجام شد و طی ۱۰ روز گذشته نیز مقدمات عملیاتی راه آهن اینچه‌برون – گرمسار و برقی کردن آن در شهر ساری آغاز شده و پوتین اعلام آمادگی کرد تا سرمایه‌گذاری در بقیه قسمت‌ها انجام شود. همچنین بر کریدور شمال – جنوب تاکید داشتند و این که برای حمل کالا از آسیای جنوب شرقی و از طریق ایران ۴۰ درصد صرفه‌جویی در هزینه و ۴۰ درصد صرفه‌جویی در وقت خواهد بود.

ولایتی در ادامه بیان کرد: در مورد همکاری‌های منطقه‌ای نیز بر خلاف بعضی شایعاتی که دشمنان مشترک ایران و روسیه دامن می‌زنند، آقای پوتین تاکید کرد که روسیه و ایران به همکاری‌های خود در سوریه و منطقه برای حمایت از حکومت‌های قانونی این کشورها و همچنین عراق ادامه می‌دهند و از تمامیت ارضی دفاع می‌کنند و  موافق این است که همکاری‌ها در حوزه دفاعی و سیاسی ادامه پیدا کند.

وی یادآور شد: مذاکرات آستانه که بین معاونین وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه انجام می‌شود، هم ایران و هم روسیه توافق دارند که ادامه پیدا کند.

مشاور رهبری در امور بین‌الملل ادامه داد: در مورد مسائل بین‌المللی هم آقای پوتین تاکید کرد که تحریم‌هایی که آمریکا و دیگران علیه ایران به دنبال آن هستند قبول نداریم و تحریمی که مصوبه شورای امنیت سازمان ملل را نداشته باشد،‌ از نظر ما پذیرفته شده نیست و ما به آن پایبند نخواهیم بود.

ولایتی افزود: در مورد همکاری‌ها در زمینه برجام هم گفته‌اند که ما در کنار ایران هستیم و در کنار ایران می‌مانیم، قرار بر این شد که این گفت‌وگوها بین دو طرف ادامه پیدا کند.

وی اظهارکرد: به زودی اجلاس آستانه که سران پنج کشور حوزه دریای خزر در آن هستند، داریم، آقای پوتین اعلام آمادگی کرد که به زودی در تهران اجلاس سران روسیه،‌ ترکیه و ایران در رابطه با قضیه سوریه را داشته باشیم.

مشاور امور رهبری در امور بین‌الملل در مورد سایر دیدارهای خود در روسیه نیز بیان کرد: با آقای نواک رئیس کمیسیون مشترک ایران و روسیه نیز در مورد مسائل اقتصادی مطرح شده در دیدار با رئیس جمهور این کشور صحبت‌هایی انجام خواهیم داد و هر جایی که مشکلی باشد به اطلاع سران دو کشور می‌رسانیم.

وی اظهارکرد: ملاقاتی را با اعضای باشگاه والدای روسیه که مجموعه مطالعاتی نزدیک به پوتین است، خواهم داشت و راجع به سیاست خارجی ایران سخنرانی می‌کنم.

منبع: ایسنا

شفافیت باشد، اختلاس، گرانی و احتکار از بین می رود


نماینده مردم سمیرم در مجلس گفت: یکی از ارکان موفقیت کشورهای توسعه یافته این است که کاملاً شفاف هستند، شفافیت می تواند از اختلاس، گرانی، احتکار و بسیاری مسائل دیگر جلوگیری کند.
شفافیت باشد، اختلاس، گرانی و احتکار از بین می رود

اصغر سلیمی در خصوص شفافیت و لزوم آن در کشور  به خبرنگار ایمنا گفت: امیدوار هستیم روند شفاف سازی که توسط دولت آغاز شده، در حد شعار نباشد و در عمل آثار و نتایج آن راببینیم. 

وی افزود: مشکلاتی که این روزها در عرصه اقتصادی پیش آمده مربوط به افرادی است که اطلاعات به روز دارند و به عنوان مثال از این رانت اطلاعاتی در خرید و فروش خودرو یا واردات اقلامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کرده اند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس تصریح کرد: خیلی از مسائل دیگر که در سطح کلان مطرح است و مشکلاتی در آن حوزه دیده می شود، مربوط به افرادی است که دخیل در امور کشور هستند و امکان  ورود به سایت ها و انجام معاملات برای آنها مهیا است.

وی افزود: دولت برای مبارزه با این رفتار، ابتدا باید از خود و وزارتخانه‌های خود شروع کند.  افرادی که در برخی سازمان‌ها تصمیم‌گیر و سیاست گذار هستند، آنچه می خواهند اجرا کنند را می دانند و ابتدا منافع خود را در نظر گرفته، انجام می دهند و بعد آن را اعلام می‌کنند. این کار  باعث می شود تا مردم با مشکلات بسیار زیادی مواجه شوند و ضرر اصلی را مردم متحمل شوند.

سلیمی در خصوص فواید شفاف سازی گفت: شفاف سازی دارای پیامدها و نتایج بسیار خوبی است؛ یکی از ارکان موفقیت کشورهای پیشرفته و توسعه یافته این است که کاملاً شفاف هستند، هم شفافیت مالی دارند و هم در  سایر سیستم‌های آن‌ها شفافیت وجود دارد و شفافیت می تواند از اختلاس، گرانی، احتکار و بسیاری مسائل دیگر جلوگیری کند.

رابطه مالی و تبلیغاتی صدا و سیما شفاف شود


نماینده رییس جمهور در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما خواستار شفافیت در موضوع رابطه مالی و تبلیغاتی گذشته و حال سازمان، شبکه‌ها و برنامه‌های مختلف با موسسات مالی و اعتباری و پروژه‌های ساخت و ساز متخلف یا غیر مجاز شد.
رابطه مالی و تبلیغاتی صدا و سیما شفاف شود

به گزارش ایمنا، حسام‌الدین آشنا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «از شورای محترم نظارت بر سازمان صدا و سیما خواهیم خواست که موضوع رابطه مالی و تبلیغاتی گذشته و حال سازمان، شبکه‌ها و برنامه‌های مختلف را با موسسات مالی و اعتباری و پروژه‌های ساخت و ساز متخلف یا غیر مجاز در دستور کار قرار دهد.»

اعمال تحریم های یکجانبه علیه ایران مغایر با توافق برجام است


نماینده ویژه رییس جمهور روسیه گفت: اعمال تحریم های یکجانبه علیه ایران مغایر با توافقنامه بین المللی برجام است و رییس جمهور روسیه در گفت‌وگوهای اخیر با رییس جمهور آمریکا بر غیر سازنده و زیانبار بودن این اقدام تاکید کرده است.
اعمال تحریم های یکجانبه علیه ایران مغایر با توافق برجام است

به گزارش ایمنا و به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رییس جمهور روسیه که به تهران سفر کرده است، پیش ازظهر امروز با «سعید ایروانی» معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گزارش جامعی از گفت‌وگوهای انجام شده در اجلاس اخیر روسای جمهور فدراسیون روسیه و آمریکا ارایه کرد.

لاورنتیف اظهار کرد: روسیه خود را متعهد به پشتیبانی از توافقات بین المللی دانسته و بر اجتناب کشورها از یکجانبه گرایی و بهره گیری از ابزارهای اقتصادی و تجاری برای تحمیل اراده سیاسی به کشورهای دیگر تاکید دارد.

نماینده ویژه رییس جمهور روسیه با اشاره به مواضع روشن و قاطع روسیه در قبال برجام بر ضرورت پایبندی و اجرای تعهدات پذیرفته شده از سوی همه کشورها تاکید کرد و افزود: رییس جمهور روسیه اعمال تحریم های یکجانبه علیه ایران را مغایر با توافقنامه بین المللی برجام می داند و در گفت‌و گوهای اخیر با رییس جمهور آمریکا بر غیر سازنده و زیانبار بودن این اقدام تاکید کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با تداوم گفت‌وگو میان چین، روسیه و کشورهای اروپایی با آمریکا رویکرد این کشور در قبال پیگیری سیاست های یک جانبه تغییر کند و توافقات پذیرفته شده در چارچوب برجام مبنای عمل متقابل قرار بگیرد.

لاورنتیف در پایان این دیدار با تاکید بر تقویت و استمرار همکاری سیاسی و امنیتی دو کشور در سوریه گفت: در عزم و اراده دولت روسیه برای تداوم همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم هیچگونه خللی وارد نشده و این مسیر تا استقرار کامل ثبات و امنیت در سوریه ادامه خواهد یافت.

سعید ایروانی معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز در این دیدار که بیش از دو ساعت به طول انجامید با تشکر از سرعت عمل رییس جمهور روسیه در اعزام نماینده ویژه به تهران، این اقدام را نماد روشنی از التزام دو کشور ایران به قواعد همکاری و مشارکت راهبردی عنوان کرد.

وی گفت: مواضع اصولی و قاطع رییس جمهور روسیه در قبال یکجانبه گرایی و بدعهدی آمریکا نشان دهنده تعهد روسیه به موازین بین المللی و پیروی از منطق گفت‌وگو و مفاهمه برای حل و رفع چالش های سیاسی و امنیتی است.

ایروانی با قدردانی از پایبندی و حمایت روسیه از برجام و تلاش مستمربرای تحقق تعهدات پذیرفته شده از سوی سایر طرف های این موافقتنامه بین المللی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی به کلیه تعهدات خود در برجام پایبند بوده و معتقد است تداوم این روند مستلزم تامین حقوق قانونی ایران واجرای تعهد ات پذیرفته شده از سوی سایر کشورهای طرف قرارداد است.

وی در ادامه با اشاره به تحولات اخیر در سوریه و پیروزی های ارتش و نیروهای مردمی در جبهه های جنوبی که با حمایت کشورهای عضو ائتلاف مبارزه با تروریسم به دست آمده است اظهار کرد: دستاوردهای اخیر گام موثری در پیشرفت روند سیاسی در چارچوب گفت‌وگوهای آستانه و سوچی به حساب می آید.

ایروانی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای تداوم پیگیری راه حل سیاسی با تقویت روند گفت‌وگوهای سوری- سوری اهمیت ویژه ای قایل است و از تلاش هایی که در این زمینه صورت می گیرد حمایت می کند.

وی تصریح کرد؛ سطح همکاری و مواضع ایران و روسیه نشان می دهد، بازیگری منفی رژیم صهیونیستی و اقدامات ایذایی و مذبوحانه آنان تاثیری بر همکاری دو کشور ندارد و ایران و روسیه درچارچوب ائتلاف موجود به تقویت نیروهای مسلح سوریه در مبارزه با تروریسم ادامه خواهند داد.

آرامکو هدف حمله پهپادهای ارتش یمن


تاسیسات نفتی آرامکو در ریاض هدف حمله پهپادهای ارتش یمن قرار گرفت.
آرامکو هدف حمله پهپادهای ارتش یمن
به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، یگان پهپادی - موشکی یمن با عبور از همه سامانه‌های دفاعی عربستان، از توان دور برد خود که فراتر از هزار کیلومتر است پرده برداشت. شبکه المسیره اعلام کرد: ارتش یمن با پهپاد دور برد «صماد ۲» پالایشگاه آرامکو را هدف قرار داد. همزمان شرکت آرامکو از آتش سوزی در مخازن پالایشگاه ریاض خبر داد، اما گفت آتش سوزی به علت «یک حادثه عملیاتی» روی داده بود.
در این حال سخنگوی ارتش یمن عملیات پهپادهای دوربرد نیروهای یمنی را آغاز مرحله جدیدی از نبرد بازدارندگی با دشمنان برشمرد.سرتیپ شرف غالب لقمان گفت: در آینده شاهد عملیات غافلگیرکننده یگان پهپادی-موشکی ارتش یمن در مرحله جدید بازدارندگی خواهیم بود.
رییس  شورای عالی انقلاب یمن در صفحه مجازی اش نوشت: پهپادی که به آرامکو در ریاض رسید، پیروزی در جنگ سایبری و نیروی هوایی و پدافند هوایی به شمار می آید و نشان می دهد این عملیات پس از بررسی و مشخص کردن هدف صورت گرفت و بازگشت هواپیماهای شناسایی با اطلاعات و بدون اطلاع رژیم سعودی و حمله مجدد، از هر نظر یک پیروزی است.
محمد علی الحوثی افزود: این پیروزی، سلاح بازدارنده ای است که به دیگر تسلیحات نیروهای یمنی اضافه می شود و علاوه بر این توان یمنی‌ها را در ابداع و توسعه با وجود محاصره و تجاوزگری نشان می دهد. ملت یمن هنوز برگ‌های زیادی در اختیار دارد.

اعلام خبرهای خوب در حوزه صنعت هوایی در آینده‌ای نزدیک


وزیر دفاع از اعلام خبرهای خوب در حوزه صنعت هوایی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
اعلام خبرهای خوب در حوزه صنعت هوایی در آینده‌ای نزدیک

به گزارش ایمنا، امیر حاتمی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: روز ۳۱ مرداد خبرهای خوب و خوشی درباره دستاوردهای دفاعی خواهیم داشت که خاص نیروهای مسلح است.

وی افزود: یکی از خبرهای خوب در حوزه هوایی است که ۳۱ مرداد رونمایی می شود.


بستن