تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

برنامه مشترک ایران و روسیه برای مهار تحریم های آمریکا


معاون وزیر امور خارجه روسیه از برنامه مشترک با ایران برای مهار تحریم های آمریکا خبر داد.
برنامه مشترک ایران و روسیه برای مهار تحریم های آمریکا

به گزارش خبرنگار ایمنا، «سرگئی ریابکوف» در گفت‌وگو با روزنامه روسی «روسیسکایا گازتا» این برنامه را «دفاع چند مرحله‌ای» در برابر تحریم‌های ایالات متحده خواند و گفت: وزارت امور خارجه روسیه قصد دارد همراه با ایران، چین و دیگر کشورها «دفاع چند مرحله‌ای» در برابر تحریم‌های ایالات متحده را به وجود آورد.

ریابکوف با تاکید بر اراده ایران در حفظ برنامه جامع اقدام مشترک، برجام خاطر نشان کرد: ایران و روسیه در حال همکاری مشترک برای وجود آوردن سامانه دفاع در برابر تحریم‌های آمریکایی هستند.

این مقام روس همچنین با اشاره به همکاری های اروپا و چین در این جهت، تصریح کرد: هدف از این همکاری ها، ایجاد سامانه دفاعی مرکب در برابر تلاش های آمریکا است.

ریابکوف در مورد خروج شرکت‌های اروپایی از ایران نیز گفت: تجار  اروپایی، به خصوص شرکت‌های بزرگ که منافع محسوسی در آمریکا دارند، فعالیت های خود در ایران را محدود یا متوقف کردند؛ در حالیکه بنظر ما این رفتار صحیح نیست. خواسته ایالات متحده همین است و آنها می‌خواهد جهانیان را به ضرورت رعایت دستورات واشنگتن عادت دهند.

ریابکوف تاکید کرد: در حال حاضر نشانه‌ای از اینکه کشوری به جز آمریکا از کشورهای امضا کننده برجام خواهان تجدید نظر در این توافق بوده یا رویکرد جایگزینی در مورد محتوای آن دارد، وجود ندارد. هرچند، برای مثال، همکاران فرانسوی اموری مانند مذاکره گسترده‌تر با ایران را مطرح می‌کنند. ما درک نمی‌کنیم آنها تحت این عنوان دنبال چه هدفی هستند؛ زیرا در مورد مسائل اساسی مانند تمدید برخی محدودیت‌های موجود در برجام، سیاست منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی آن، هم اکنون مذاکره می‌شود.

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین به نارضایتی ایران از «کم کاری» همکاران اروپایی در دفاع از برجام اشاره کرد و گفت: این واقعیت برای ما تازگی ندارد. ما پیشنهادهایی درباره حمایت مطمئن تر از برجام به طرف های اروپایی ارائه داده ایم، اما آنچه از اروپایی‌ها می‌شنویم، انتقاد ما را نیز در پی داشته است. برخورد انتقادی نشان می‌دهیم.»

ریابکوف در خصوص اقدام احتمالی ایران درصورت دلسرد شدن از برجام خاطرنشان کرد: بر این باور هستم که همکاران ایرانی به دشواری در مورد به هم زدن برجام پیشدستی کنند. فکر نمی‌کنم ایرانی‌ها قدم نهایی را برداشته و این توافقات را زیر پا بگذارند. این امر با منافع ایران هماهنگ نخواهد بود، اما درصورت بروز اختلال کلان یا وخامت عمدی اوضاع از طرف برفرض ایالات متحده، ایران می‌تواند به طور مشخص در جهت تصحیح توافقات مربوط به برجام اقدام کند.

منبع: ایمنا

بشار اسد حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد


رییس جمهوری عربی سوریه در پیامی به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد و گفت: ما با تمام امکانات و نیرو در برابر این اعمال تروریستی در کنار شما حضور داریم.
بشار اسد حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد

به گزارش ایمنا، رییس جمهوری این کشور در پیام خود خطاب به رییس جمهوری اسلامی ایران، آورده است: در کمال تاسف خبر حمله تروریستی به رژه نظامی نیروهای مسلح در شهر اهواز واقع در جنوب ایران را دریافت نمودم. اینجانب ضمن تقدیم مراتب تسلیت قلبی خود بنام شخص خود و بنام مردم جمهوری عربی سوریه به جنابعالی و مردم دوست ایران درخصوص سقوط قربانیان بی گناه، با عبارت های شدید این حمله جنایتکارانه و بزدلانه تروریستی را محکوم می نمایم.

در پیام بشار اسد آمده است: جمهوری اسلامی ایران علیه تروریسم در سوریه ایستادگی کرد و همچنین تروریسم را در سطح جهانی محکوم نمود و همواره در برابر تروریسم جنایتکارانه تکفیری، صادقانه مواضع اصولی و قاطع داشته است. بدین مناسبت اجازه فرمایید برای جنابعالی و مردم دوست ایران، باری دیگر تاکید نمایم که ما با تمام امکانات و نیرو در برابر این اعمال تروریستی در کنار شما حضور داریم. همچنین امیدواریم حامیان، تامین کنندگان مالی و مشوقین تروریسم بدانند که این خطر تمامی خانواده انسانی در هر جا و مکان را تهدید می کند و ما آنان را دعوت می کنیم در موضع گیری خود درخصوص حمایت از تروریسم در مناطق مختلف جهان تجدیدنظر کنند.

خواهشمندم باری دیگر مراتب تسلیت و تعزیت قلبی اینجانب را بپذیرید، اطمینان کامل دارم که ملت ایران این مصیبت و محنت را پشت سر خواهد گذارد و همچنین حمایت قلبی خود را از شما در نبرد مشترکمان علیه آفت تروریسم و حامیان آن، ابراز می دارم.

منبع:ایرنا

منبع: ایمنا

دستور رییس‌جمهور برای پی‌گیری حادثه تروریستی اهواز


رییس جمهور در پی حمله تروریستی صبح امروز به مردم اهواز در مراسم رژه نیروهای مسلح، در تماسی تلفنی با «عبدالرضا رحمانی فضلی»، وزیر کشور و «غلامرضا شریعتی» استاندارخوزستان، دستورات لازم را صادر کرد.
دستور رییس‌جمهور برای پی‌گیری حادثه تروریستی اهواز

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام حسن روحانی در این تماس های تلفنی، ضمن  آرزوی علو درجات برای شهدای این حادثه تروریستی و ابراز همدردی با خانواده های معظم این شهیدان،  دستور داد تمام امکانات در جهت اقدامات فوری و امدادی برای رسیدگی به وضعیت مجروحان این حادثه تروریستی  به کار گرفته شود.

روحانی دستورات لازم را به وزارت اطلاعات برای بسیج همه امکانات دستگاهها و نهادهای امنیتی و نظامی جهت شناسایی سریع تروریست ها و سرشاخه های ارتباطی آنان و برخورد قاطع و عبرت آموز با مرتبطین  این جنایت صادر کرد.

رییس جمهور تاکید کرد: پاسخ جمهوری اسلامی ایران به کوچکترین تهدید، کوبنده خواهد بود، اما کسانی که از این تروریست ها پشتیبانی تبلیغاتی و اطلاعاتی می کنند، باید پاسخگو باشند.

منبع: ایمنا

«الاحواز» مسئولیت اقدام تروریستی در اهواز را به عهده گرفت


گروه تروریستی الاحواز با ارسال پیامی در فضای مجازی مسئولیت حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز را به عهده گرفت.
«الاحواز» مسئولیت اقدام تروریستی در اهواز را به عهده گرفت

به گزارش ایمنا، سخنگوی گروه تجزیه طلب الاحواز در گفت و گو با تلویزیون اینترنشنال، حمله امروز به مراسم رژه را بر عهده گرفت؛ او در این گفت و گو مدعی شده که تعداد  کشته ها از 40 نفر بیشتر است.

معاون عملیات نیروی انتظامی استان خوزستان نیز با تایید نقش گروه الاحواز در حمله تروریستی امروز، به ایرنا گفت: این گروهک کور سالهای قبل نیز اقدامات خرابکارانه ای در استان خوزستان انجام داده است.

 سرهنگ نقیب فاطمی کشته شدن یک سرباز وظیفه نیروی انتظامی استان خوزستان در جریان این اقدام تروریستی را تایید کرد و گفت: سرباز یاد شده در مقابل جایگاه قرار داشت که پس از اصابت گلوله به وی مجروح و سپس به شهادت رسید.

به گزارش ایمنا، الاحواز، گروهی تجزیه طلب است که از سوی معاندان خارج از ایران از جمله عربستان سعودی حمایت می شود و در سال 84 نیز دست به عملیات تروریستی و بمب گذاری در چند نقطه اهواز زد که در جریان این اقدامات تعدادی از شهروندان خوزستانی کشته شدند.

این تجزیه طلبان که خود را به نام "الاحوازی" معرفی کرده اند با تمسک به قوم گرایی عربی که توسط انگلستان و آمریکا برای ایجاد تفرقه در کشورهای مخالف استکبار رواج داده شده است، اعتقاد دارند که از سال 1925 میلادی، فارس ها منطقه الاحواز را اشغال کرده و اکنون بایستی به اشغال اهواز پایان دهند.

این گروه جدایی طلب که مرکزیت فعالیت خود را در شهر لندن قرار داده اند، شهرهای خوزستان را به نام اختصاری جدایی طلبانه مانند شهر آبادن را "عبادان" و خرمشهر را "محمره" و شهر شادگان را "فلیحه" نامیده اند.

منبع: ایمنا

جنگ را دوست نداریم، اما باید آمادگی داشته باشیم


نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: مهم نیست چقدر موشک داشته باشیم، مهم آن است که به چه میزان توان و آمادگی مقابله با تهدیدات را داریم؛ ما جنگ را دوست نداریم، اما باید آمادگی داشته باشیم که اگر دشمن خواست اقدامی انجام دهد، بتوانیم جلوی او بایستیم.
جنگ را دوست نداریم، اما باید آمادگی داشته باشیم

به گزارش خبرنگار ایمنا، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در مراسم رژه نیروهای مسلح که صبح امروز مقابل گلستان شهدای اصفهان برگزار شد، پس از بزرگداشت یاد شهدا و تشکر از مردم حاضر، گفت: باید محلی برای حضور مردم جهت چنین مراسمی تعبیه شود و فقط ما مسولان نباشیم که می توانیم از جایگاه استفاده کنیم؛ زیرا این ایام متعلق به مردم است.

وی با بیان اینکه کفار فکر نکنند که می توانند از مومنان سبقت بگیرند، گفت: شاید آنها در زمینه های مادی مانند ادوات جنگی و ... پیشتر هستند، اما سبقت گرفتن مهم است، اگر مسابقه ای در کار باشد.

امام جمعه اصفهان افزود: اگر کفار از ما جلو افتاده اند به دلیل این است که آنها ما را نشانده اند و خود در حال حرکت هستند؛ به ما گفته اند شما بنشینید و ما کار می کنیم در چنین شرایطی مسابقه ای وجود ندارد.

وی افزود: آنها در رژیم گذشته نگذاشتند کسی فعالیت کند، اما بعد از انقلاب همه چیز عوض شد؛ ما قبل از انقلاب تفنگ ساچمه‌ای هم تولید نمی‌کردیم، اما حال ابر قدرت‌ها از توان موشکی ما می ترسند.

نماینده ولی فقیه در استان تأکید کرد: مهم نیست چقدر موشک داشته باشیم، مهم آن است که به چه میزان توان و آمادگی مقابله با تهدیدات را داریم؛ ما جنگ را دوست نداریم، اما باید آمادگی داشته باشیم که اگر دشمن خواست اقدامی انجام دهد، بتوانیم جلوی او بایستیم.

آیت الله طباطبایی نژاد افزود: قران کریم می گوید شما دشمنان را نمی شناسید، اما خدا می شناسد و می داند که دشمنان ضعیف کش هستند، پس باید توانمند باشیم تا آنها که توان کشور را می بینند، فکر جنگ نباشند.

امام جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: البته این آمادگی هزینه دارد و این هزینه بسیار زیاد است؛ باید بدانیم که خداوند تمام این هزینه ها را حساب و به شما پرداخت می کند.

وی افزود: در زمان جنگ ارتش، سپاه و نیروی انتظامی ما به چپ و راست نپیوستند و تنها گروهی که به وظایف خود به طور کامل عمل کرد همین نیروهای نظامی است که باید از آنها تشکر کرد.

منبع: ایمنا

برای پاسداری از صلح و امنیت در برجام ماندیم


رییس جمهوری در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست با تاکید براینکه ادعای طرفداری آمریکا از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است، گفت: اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی این کشور را برنمی تابند.
برای پاسداری از صلح و امنیت در برجام ماندیم

به گزارش ایمنا، در مقاله حسن روحانی در واشنگتن پست آمده است: وقتی در 18 اردیبهشت 97، رییس جمهوری آمریکا رسما اعلام کرد که این کشور از برجام خارج می شود، دو انتخاب برابر من وجود داشت؛ اول اینکه من نیز اعلام کنم که ایران از برجام خارج می شود که موجب ناامنی و بی ثباتی بیشتر در منطقه می شد و دوم، دادن مهلت چند هفته ای به اعضای باقی مانده در برجام تا تبعات خروج آمریکا از این توافق را که نتیجه زحمات و مذاکرات بسیار سخت و فشرده 12 ساله بود، جبران کنند که به منظور پاسداری از صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و احترام به حقوق و مقررات شناخته شده بین المللی، گزینه دوم را انتخاب کردم.

پیش بینی آمریکا این بود که پس از خروج از برجام، ایران نیز از آن خارج می شود و به راحتی می تواند یک ائتلاف جهانی علیه ایران شکل دهد و همه تحریم ها را برگرداند. اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا، باعث به هم ریختن معادلات آمریکا شد. از سوی دیگر، گفت وگوهای ایران و بقیه اعضای برجام و تاکید آنها برای حفظ برجام، آمریکا را در انزوا قرار داد.

شاید به ندرت پیش آمده باشد که روی یک موضوع، بین آمریکا و شرکای اروپایی اش تا این حد اختلاف نظر باشد و این نتیجه موضع به حق جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای و دیپلماسی فعال ایران در موضوع برجام است. سیاست خارجی دولت آمریکا در قبال ایران نه براساس واقعیات موجود ایران، منطقه و جهان و نه حتی برمبنای منافع ملی آمریکا تنظیم شده است. دریافت اطلاعات نادرست درباره ایران از گروه های تروریستی و رژیم صهیونیستی و تحلیل های غیر کارشناسانه و غیر دقیق نسبت به تحولات ایران، دولتمردان آمریکا را دچار چنان توهمی ساخته که احساس می کنند می توانند با حربه تحریم از ایران امتیاز بگیرند.

ملت ایران ثابت کرده که برابر فشار خارجی منسجم تر شده و مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد؛ چنانچه در دوران قبل از برجام نیز آمریکا نتوانست با تحریم های شدید مردم ایران را خسته کند و در نهایت این آمریکا بود که تغییر مسیر داد و به مذاکره روی آورد. در گفت وگوهای جاری با کشورهای باقی مانده در برجام تاکید کرده ایم که موضوع مهم برای ما، حفظ منافع مردم ایران از برجام است و چنانچه به رغم خروج آمریکا از برجام، منافع ایران تامین شود در برجام می مانیم و در غیر این صورت، روش دیگری را پی می گیریم. منطق ما روشن است. یا همه اطراف از منافع برجام منتفع می شوند و یا هیچکدام.

سکوت برابر قلدری آمریکا در ایجاد فشار به کشورها برای قطع روابط تجاری با ایران که با مقررات شناخته شده بین المللی در تضاد آشکار است با هیچ منطقی سازگار نیست و ما در این زمینه بی تفاوت نخواهیم ماند. پیشنهاد ترامپ برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد او را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفت وگو با ایران را تحقق نکاتی می داند که توهین آشکار به ملت ایران تلقی می شود؟

علاوه بر این، ما چگونه می توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش و مصوبه شورای امنیت که خود بانی آن بوده؛ کنار می کشد و دیگر کشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می کند؟ اعمال تحریم ها و ایجاد سختی برای مردم ایران از جمله در زمینه دسترسی مردم به دارو و یا محروم کردن ملت ایران از خرید هواپیمای مسافری که در امنیت پروازها تاثیر بسزایی دارد، چه توجیهی دارد؟ به نظر می رسد که دولت آمریکا در پی انتقام گیری از ملت ایران است و روشن است که ادعای طرفداری اش از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است.

من اطمینان دارم که این بار نیز آمریکا مجبور می شود تغییر رویه دهد. گفت وگوهای ما با طرف های تجاری مان در جریان است و نوید دهنده آینده روشن در تعاملات بین المللی ایران است. این واقعیت روز به روز روشن تر می شود که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی آمریکا را برنمی تابند. ممکن است در کوتاه مدت در روابط اقتصادی با شرکایمان مشکلی به وجود آید، اما دو طرف برای رفع آن تلاش می کنند و این امر نمی تواند استمرار یابد.

ما اهل منطق و گفت وگو هستیم. به همین دلیل بود که در مذاکرات برجام وارد شدیم و از آن سربلند بیرون آمدیم و به همین دلیل است که می گوییم رمز اثبات حسن نیت طرف های مذاکراتی ما، به ویژه آمریکا، اجرای صادقانه و کامل برجام است. رهبر معظم انقلاب در دوران مذاکرات فرمودند که چنانچه در برجام از طرف مقابل صداقت ببینیم، زمینه برای بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین باز می شود. متاسفانه برخورد غیرصادقانه و غلط آمریکا در اجرای برجام (از روز اول اجرای برجام تا زمان خروج غیرقانونی از آن) حکایت از نداشتن صداقت آمریکا در اجرای تعهدات بین المللی خود دارد.

ملت ایران در طول بیش از 250 سال گذشته علیه هیچ کشوری تجاوز نکرده و در عین حال، برابر تجاوز و دخالت های بیگانه ایستادگی کرده است. سلاح ما صلح است. ما همان طور که برابر متجاوز می ایستیم، در صلح جدی هستیم و به هر اقدام مسالمت آمیز، صادقانه و واقعی پاسخ مثبت می دهیم.

منبع:ایرنا

منبع: ایمنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟