_  

17 مصدوم به بیمارستان سوانح سوختگی مراجعه کردند

مدیر روابط عمومی بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) اصفهان گفت: تا کنون 17 مصدوم به این بیمارستان منتقل شده که 3 نفر از آنها بستری شده اند.
17 مصدوم به بیمارستان سوانح سوختگی مراجعه کردند

اکبر مهاجر در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا دربار? مصدومین حوادث چهارشنبه پایانی سال ۹۶ که به بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) انتقال داده شده اند، گفت: تا کنون یعنی حدود ساعت ۲۴ تعداد ۱۷ مصدوم ناشی از حوادث چهارشنبه سوری به این بیمارستان انتقال داده شده اند که در اثر برخورد با آتش و هم‌چنین انفجار مواد محترقه آسیب دیده اند.

اکبر مهاجر افزود: تعداد ۳ نفر از این مصدومان بستری شده و سایر مصدومان به دلیل سطحی بودن سوختگی ها به صورت سرپایی درمان و مرخص شده اند.

ماجرای تجاوز به 41 دختر ایران شهر

خبر تجاوز به 41 دختر ایران شهری در خطبه های نماز عید فطر توسط امام جمعه این شهر اعلام شد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر ایران شهر

به گزارش خبرنگار ایمنا،  مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل تسنن شهرستان ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید فطر  تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان را رسانه ای کرد. خبری که فیلمش نیز در شبکه های اجتماعی منتشر شد و مسئولان نسبت به این خبر واکنش هایی را نشان دادند.

ماجرا از زبان امام جمعه

به گفته امام جمعه ایرانشهر، ماجرا از این قرار بوده که در ماه رمضان، دختری در بازگشت از محل کار با خودرویی مواجه می‌شود که راهش را می‌بندد و در نهایت سرنشینان این خودرو با توسل به زور دختر را سوار ماشین کرده و او را با خود بردند.

"تلاش همسایگان  نیزبرای نجات این دختر کافی نبوده تا جنبیدند ماشین رفته و تا غروب این خواهر مسلمان در دست این گرگ‌ها بوده است. بعد آوردند رساندنش منزل! پدرش دیروز آمده بود زار زار گریه می‌کرد. می‌گفت: زمین دهن باز می‌کرد من و بچه‌ها و خانواده‌ام می‌رفتیم، ولی این ننگ به دامان ما نمی‌افتاد... تا دیشب نماز عشاء که دوستان خبر آوردند یکی از این اوباش‌ها گیر افتاده است. انشالله بقیه هم گیر می‌افتند".

ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. امام جمعه ایرانشهر به اعترافات فرد دستگیر شده اشاره کرده و می‌گوید: " این فرد به تجاوز به ۴۱ دختر مسلمان اعتراف کرده" و باید توجه داشته باشیم که عمق فاجعه اتفاق افتاده بیشتر از ربودن یک دختر است.

به گفته مولوی طیب در پایان سخنانش در خطبه‌های نماز عید سعید فطر تاکنون تنها سه نفر از دختران ایرانشهری حاضر به طرح شکایت در مراجع قضایی شده‌اند و مابقی این دختران هنوز واکنشی نشان نداده‌اند.

ورود شورای تامین استان برای رسیدگی به پرونده تجاوز به دختران ایرانشهر

نبی بخش داوری، فرماندار ایرانشهر هر گونه اظهار نظر در این زمینه را مستلزم مستندات می‌داند " پیگیری این مسائل از نظر قانونی چارچوب‌های خاص خود را دارد و نمی‌توان به ‌راحتی در این ‌باره اظهارنظر کرد، چون تاکنون به تعداد یا اطلاعات مشخصی از موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر دست نیافته‌ایم".

"همان ابتدای امر در کمتر از چند ساعت عامل اصلی موضوع تجاوز دستگیر شد، اما قضایا پیچیده است و تاکنون به جمع‌بندی نهایی درباره این موضوع نرسیده‌ایم. اثبات موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر مستلزم آزمایش ها و پیگیری‌های ویژه است که در دستور کار شورای تأمین و پزشکی قانونی قرار گرفته و به‌ زودی اخبار موثق در این ‌باره منتشر خواهد شد".

داوری اظهارات امام جمعه در خصوص وقوع حادثه تجاوز به ۴۱ دختر را موضوعی عجیب تلقی کرد"  تاکنون هیچ تعدادی به‌طور قطع مشخص نشده و دامن ‌زدن به این موضوعات تا زمان اثبات قطعی آن سبب پیچیدگی بیشتر موضوع خواهد شد".

ادعای امام جمعه مورد تایید دادگستری نیست

حجت‌الاسلام حمیدی، رییس دادگستری سیستان و بلوچستان نیز مسئول دیگری است که اظهارات تلخ امام جمعه ایرانشهر در خصوص تجاوز به ۴۱ دختر این شهرستان را رد می‌کند. " ادعایی که از سوی آقای مولوی در نماز جمعه ایرانشهر اعلام شده مورد تأیید ما نیست. تاکنون سه نفر در خصوص موضوع آدم‌ربایی و تجاوز دختران در ایرانشهر شکایت کرده‌اند که در این رابطه یک متهم دستگیر شده است".

او  می‌گوید: "تعدادی از متهمان نیز در شهرستان‌های اطراف ایرانشهر و منطقه بلوچستان از جمله چابهار و فنوج بوده‌اند که نیابت‌های قضایی و دستورهای قضایی و اعزام تیم‌هایمان برای دستیگری آن‌ها انجام شده و تاکنون کسی از این افراد دستگیر نشده و اقدامات قضایی و انتظامی آن در حال پیگیری است."

حمیدی با تأکید بر این که یک تیم پزشکی قانونی مجرب از مرکز استان سیستان و بلوچستان به ایرانشهر اعزام شده که بتوانند سریع و تخصصی در این رابطه اظهارنظر کنند، گفت: "در حال حاضر با توجه به مراجعاتی تحت عنوان اینکه به این افراد تجاوز شده، در دو مرجع قضایی پرونده تشکیل شده و با توجه به صلاحیت‌هایی که وجود دارد، بحث آدم‌ربایی و ایجاد مزاحمت آن‌ها در دادسرای ایرانشهر و موضوع تجاوز در دادگاه کیفری یک این شهرستان پرونده تشکیل شده و برای این موضوع در هر دو مرجع قضایی پرونده شکیل شده و در حال پیگیری است، اما تا ابعاد آن روشن نشود، نمی‌توان صریح و قاطعانه اظهارنظر کرد که موضوع چه بوده است".

حادثه ایرانشهر ریشه در نبود لایحه مقابله با خشونت علیه زنان دارد

اما معصومه ابتکار، معاون زنان و خانواده رییس جمهور ریشه خبر تجاوز به ۴۱ دختر در ایرانشهر را در تاخیر در ارسال لایحه مقابله با خشونت علیه زنان جست‌وجو می‌کند: " از قوه قضائیه می‌خواهیم تا هر چه زودتر لایحه خشونت علیه زنان را به نتیجه برساند و از مجلس شورای اسلامی نیز مجددا تقاضا دارم نسبت به درخواست دولت برای در اولویت قرار دادن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اقدام کند".

معاون رییس جمهور عدم حمایت دستگاه‌های اجرایی از اورژانس اجتماعی را نیز اقدام غیر قابل بخششی می‌داند و می‌گوید: "عدم حمایت‌ها به ایجاد چنین حوادثی دامن زده است و ضروری است که دستگاه‌های مرتبط بیش از گذشته به مباحث اورژانس اجتماعی توجه داشته باشند".

او همچنین به نامه‌ای که ماه گذشته توسط معاون زنان و خانواده رییس جمهور و وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به وزیر کشور برای حمایت از اورژانس اجتماعی نوشته شده اشاره می‌کند و می‌گوید: "طی  این نامه‌ از همه دستگاه‌های ذی مدخل استانی به ویژه شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا خواسته است تا امر مهم حمایت از اورژانس اجتماعی را مد نظر قرار دهند".

اما مردم ایران شهر نیز در خصوص انتشار این خبر ساکت ننشسته و خواستار رسیدگی هر چه زودتر مسئولان امنیتی و قضایی استان به این پرونده شده‌اند و تهدید کرده‌اند که چنانچه این پرونده در اسرع وقت پیگیری نشود عواقب سنگینی خواهد شد.

به گزارش ایمنا، واکنش مسئولان در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر تجاوز به ۴۱ دختر در ایرانشهر همچنان ادامه دارد و امید داریم که با رفتار و برخورد درست مسئولان قضایی و امنیتی کشور دیگر شاهد چنین خشونت‌های زشت و ناپسندی نباشیم.

جو اصفهان آرام است

کارشناس مسئول پیش‌بینی هواشناسی استان اصفهان گفت: طی 48 ساعت آینده وضعیت جوی اصفهان در شرایط آرامی قرار دارد.
جو اصفهان آرام است

علی عسگریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به بررسی نقشه‌های هواشناسی استان اصفهان طی دو روز آینده اظهار کرد: بررسی این نقشه‌ها بیانگر حاکمیت جوی نسبتاً پایدار بر روی استان اصفهان طی ۴۸ ساعت آینده است.

وی افزود: بر این اساس در اکثر مناطق آسمان صاف در بعدازظهر گاهی افزایش ابر و وزش باد نسبتاً شدید پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس مسئول پیش‌بینی هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه هوای شهر اصفهان طی دو روز آینده در اکثر ساعات صاف و در بعدازظهرها با باد نسبتاً شدید همراه است، گفت: غبار محلی نیز در مناطق مرکز و شرق استان پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه طی دمای هوا طی امروز و فردا تغییر محسوسی را نخواهد داشت، گفت: دمای هوای اصفهان در گرم‌ترین ساعات به ۳۱ درجه سانتی‌گراد و در خنک‌ترین ساعات بامداد فردا به ۱۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد.

عسگریان افزود: طی ۲۴ ساعت آینده خور و بیابانک با دمای هوای ۳۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرم‌ترین و و فریدونشهر و خوانسار با دمای هوای ۲۲ درجه سانتی‌گراد بالای صفر خنک‌ترین نقطه استان پیش‌بینی می‌شود.

جمعه بازار تعطیل نیست!

بازاری به بلندای فقر، روز به روز قد کشیده و امروز مامنی است برای سقوط آزاد قدرت خرید فقرا. جمعه بازار تنها بازاری است که پاتوق افراد بی بضاعت است و در آن از زرق وبرق لباس‌های گران قیمت و اجناس لوکس خبری نیست.
جمعه بازار تعطیل نیست!

به گزارش خبرنگار ایمنا، سال‌هاست که صبح‌های جمعه خیابان ورودی شهر دولت‌آباد و در لابه لای کارخانه‌های سنگبری چهار دیواری به مساحت حدوداً سه هکتار بازاری را در خود جای داده است که به اعتقاد مشتریانش با حداقل هزینهها می‌تواند مایحتاج یک هفته شهروندان با سطح زندگی متوسط و روبه پایین را تامین کند.

بازاری که کار خود را در یک خاکی آغاز کرده و امروز برای خود صاحب چهار دیواری شده است. با نگاه کلی به بازار می‌توان فهمید که هر آنچه بخواهی را می توانی در جمعه بازار دولت آباد پیدا کنی. اما تضمینی بر کیفیت و یا نو بودنش نمی‌توان داد.

در بخشی از این بازار فروش کیف و کفش و لباس دیده می شود و در ردیفی دیگر فروش لوازم خانگی به چشم می‌خورد. کمی جلوتر بازار جذابیت بیشتری پیدا می‌کند به این بخش که قدم می‌گذاری با دیدن  ظروف عتیقه، وسایل ساخته‌شده از چوب‌های جنگلی، زیورآلات دست‌ساز، گرامافون، سماورهای قدیمی، ابزارآلات کشاورزی و خانگی قدیمی و .... در تاریخ گم می‌شوی و در برخی از بخشها نیز نوستالژی‌های دوران کودکی‌ات می‌افتی.

اما آنطرف‌تر چشمانت درگیر نمود واقعی فقر در این بازار میشود. جایی که فرش‌های دست دومی به فروش می‌رسد که دیگر نایی برای زیرپا ماندن ندارند. و کمد و میزهایی که حتی امکان جابه‌جاییشان وجود ندارد اما باز هم مشتریان خود را دارند.

فروشندگان جمعه بازار دولت آباد دوچرخه‌ها و عروسک‌های دست دوم را نیز به عنوان سهمیه کودکان در معرض نمایش قرار داده تا کسی دست خالی از این بازار خارج نشود.

"این بازار مشتریان خودش را دارد و نه تنها از دولت‌آباد بلکه از شاهین شهر، گز، میمه، فریدن، فریدونشهر و اصفهان هم برای خرید به این بازار می‌آیند و میتوان گفت که این بازار به برندی معتبر در استان تبدیل شده است." این بخشهایی از سخنان آقای الماسی فروشنده اجناش عتیقه در جمعه بازار دولت آباد است.

او که خود را بازنشسته پالایشگاه تهران معرفی می‌کند، در خصوص فعالیتش در جمعه بازار دولت آباد میگوید: من سه سال است که برای کمک خرج خانواده‌ام در این بازار رفت و آمد میکنم. هر چند ساعتی کمی را در بازار هستیم اما پولش برکت خوبی دارد.

این فروشنده ادامه می‌دهد: هفته گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق بازنشستگیمان را واریز کردند اما این حقوق کفاف مخارج زندگی ام را نمی دهد و مجبور به فروش این لوازم هستم.

آقای الماسی در خصوص نحوه تامین لوازمی که می فروشد نیز می گوید: "اغلب این اجناس را از در و همسایه می خرم، بعضی هایش را نیز خودم داشته ام و مشتریانم تاکنون از اجناسی که به آنها فروخته‌ام راضی بودند".

خانم داوری نیز یکی از فروشندگان ثابت جمعه بازار دولت آباد است که همراه با خواهرانش با فروش انواع ترشی و محصولات خانگی در این بازار روزگار می‌گذراند. او شرایط کنونی بازار را مطلوب می‌داند و میگوید: "هشت سال است که در این بازار فروشندگی می‌کنم. هر چند ساعت کمی را در این بازار فعالیت می کنیم اما درآمدمان خوب است".

این فروشنده  ادامه می‌دهد: " البته ما به جز این بازار در طول هفته در دیگر بازارهای روز اصفهان نیز فروشندگی میکنیم و خیلی از مشتریان با ما آشنا شده‌اند."

حضور دختران و پسران دست فروش نیز در جمعه بازار دولت آباد قابل توجه است. به ویژه چند دختری که با توجه به لهجه شیرینشان، گویا از استان‌های غربی کشور آمده و زیره که به قول خودشان خوش عطر و بو است را به مشتریان می‌فروشند.

برخی از پسران جوان نیز در بازار هنر دست خود از جمله تسبیح و دستبندهای دست ساز را در معرض فروش قرار داده و هر چند لحظه یکبار قول تخفیف هم به عابران می‌دهند.

اما با رسیدن به بخش میوه وتره بار که بخش انتهایی بازار نیز محسوب می‌شود، شاهد تردد جمعی از مشتریان در محدوده خارج از بازار رسمی می‌شویم جایی که در میان انبوه جمعیت فروشندگانی که توان پرداخت اجاره بازار رسمی را نداشتهاند مشغول کاسبی بوده و بیشتر نسبت به فروش حیوانات اهلی و وحشی اقدام میکنند.

در مجموع باید گفت حال جیب مردم خوب نیست و این را می‌توان در گشت و گذاری در بازار فهمید. برای نوشتن از فقر تنها نمی‌توان به آمار و ارقام و گزارش مسئولان بسنده کرد. باید با فقرا همراه شد، با آنها قدم زد، با آنها زندگی کرد تا بتوان میزان فقر را تخمین زد.

ترکیدن شاه لوله اصلی آب ارغوانیه منجر به تخریب و آبگرفتگی منازل شد

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: ترکیدن شاه لوله اصلی آب در ارغوانیه اصفهان منجر به تخریب و آبگرفتگی منازل این منطقه شد.
ترکیدن شاه لوله اصلی آب ارغوانیه منجر به تخریب و آبگرفتگی منازل شد

محمد شریعتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به حادثه آبگرفتگی منازل و تخریب منازل مسکونی در بامداد امروز اظهار کرد: این حادثه ساعت چهار و ۴۴ دقیقه بامداد به ستاد فرماندهی آتش‌نشانی شهرداری اصفهان گزارش شده است.

وی با بیان اینکه این حادثه به دنبال ترکیدیگی شاه لوله آب ۱۴۰۰  اصفهان اتفاق افتاده است، افزود: امدادگران ایستگاه‌های چهار، پنج، هفت، ۱۵ و ۲۴ به محل حادثه اعزام شدند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه در این حادثه در تعدادی از منازل ارغوانیه اتفاق افتاده است، تصریح کرد: در این حادثه تعدادی از خانه‌های دچار آبگرفتکی و دیوار یکی از خانهها تخریب شده است.

وی با بیان اینکه فردی که سوار بر خودرو قصد فرار از محل حادثه را داشته بر اثر تخریب دیوار خانه، روی خودرواش در خودرو محبوس شد به کمک امدادگران رهایی یافت، افزود: همچنین خودروی مزدایی که در گودال فرورفته و زن مسنی که در زیرزمین خانه‌اش محبوس شده بود نیز در این حادثه نجات یافتند.

شریعتی با بیان اینکه سطح ارتفاع آب خروجی از لوله به ۹ متر می رسید، افزود:  در کنار نیروهای آتش نشانی نیروهای اورژانس، اداره آب و فاضلاب، برق و گاز راهی محل حادثه شده و در کمتراز ۴چهار دقیقه اکیپ اول آتش نشانی به محل رسیدند.

وی با بیان اینکه پس از اطمینان کامل از محبوس نبودن اشخاص در زیر آوار و منازل مسکونی ، اکیپ اعزامی بلافاصله نسبت به تخلیه آب با استفاده از پمپ‌های کفکش و اسپیکو اقدام و مکان به طور کامل ایمن سازی شد، تصریح کرد: عملیات امداد و نجات در این حادثه پس از چهار ساعت تلاش بی وقفه نیروهای امدادی در ساعت هشت و ۵۵ دقیقه به پایان رسید.

هوا دو درجه گرم‌تر می‌شود

کارشناس مسئول پیش‌بینی هواشناسی استان اصفهان گفت: میانگین دمای هوای اصفهان طی 24 ساعت آینده دو درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد.
هوا دو درجه گرم‌تر می‌شود

نازنین زهرا سیدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به بررسی نقشه‌های هواشناسی استان اصفهان اظهار کرد: این نقشه‌ها بیانگر جو نسبتاً ناپایدار بر روی استان است.

وی با بیان اینکه در اکثر نقاط استان اصفهان آسمان صاف و در بعدازظهر افزایش ابر و وزش باد پیش‌بینی می‌شود،گفت: برای مناطق شرقی استان اصفهان نیز افزایش باد نسبتاً شدید همراه با گرد و غبار را خواهیم داشت.

کارشناس مسئول پیش‌بینی هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت آینده میانگین دمای هوا دراستان اصفهان دو درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد، تصریح کرد: بر این اسا دمای هوای اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۳۵ و در خنک‌ترین ساعات امداد فردا به ۲۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

وی همچنین چوپانان با دمای هوای ۳۹ و میمه با دمای ۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر را به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقطه استان اصفهان طی ۲۴ ساعت آینده اعلام کرد.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن