_  

گروه خبری سیاسی

می‌گویند اصلاحات استیضاح‌ها را آورده تا سوال از رییس‌جمهور مطرح نشود


-
می‌گویند اصلاحات استیضاح‌ها را آورده تا سوال از رییس‌جمهور مطرح نشود

نماینده مردم ارومیه گفت:‌ گفته می‌شود اصلاحات استیضاح‌ها را آورده تا سوال از رئیس جمهور مطرح نشود.

به گزارش ایلنا، نادر قاضی‌پور در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی اظهار داشت: گفته می‌شود هیات رئیسه مجلس با پذیرش ۳ استیضاح مجلس را بازی داده، همچنین گفته می‌شود اصلاحات استیضاح‌ها را آورده تا سوال از رئیس جمهور مطرح نشود.

نماینده مردم ارومیه خطاب به وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: ما سوال از رئیس جمهور را امضا کرده‌ایم و می‌خواهیم که این را قرائت کنیم، سوال این است که آیا آنها که امضا کردند، امضای آنها جعلی است یا خیر. تصویر امضاها را منتشر کنید تا ملت بدانند چه کسی سوال را پس گرفته است.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر قاضی پور اظهار داشت: اینکه می‌گویید گفته می‌شود خلاف می‌گویند زیرا چه سوال از رئیس جمهور باشد یا نه، ربطی به استیضاح ندارد و زمان‌بندی آنها نیز متفاوت است.

وی افزود: وقتی حرفی مطرح می‌شود باید مبنایی عقلایی داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استیضاح ظرف ۱۰ روز و سوال از رئیس جمهور یک ماه وقت دارد، بنابراین چنین گفته‌هایی صحت ندارد.

درخواست فراکسیون زنان از آملی لاریجانی برای بازدید از وضعیت زنان درویش بازداشتی

درخواست فراکسیون زنان از آملی لاریجانی برای بازدید از وضعیت زنان درویش بازداشتی

نماینده تهران از پیگیری وضعیت وضعیت زنان درویش بازداشتی توسط فراکسیون زنان خبر داد.

به گزارش ایلنا، فاطمه سعیدی در توییتر خود نوشت:

فراکسیون زنان مجلس خواستار بازدید از وضعیت زنان درویش بازداشتی شده است. این درخواست طی نامه‌ای به ریاست قوه قضاییه تحویل داده شده است.

photo_۲۰۱۸-۰۶-۱۹_۱۲-۵۸-۱۱

اولویت‌ بررسی لایحه اصلاح ساختار دولت رد شد

اولویت‌ بررسی لایحه اصلاح ساختار دولت رد شد

نمایندگان مردم در خانه ملت با در اولویت قرار گرفتن بررسی لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت مخالفت کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی با بررسی اولویت دار لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت با ۱۰۳ رأی موافق، ۹۰ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

محمدعلی وکیلی به عنوان متقاضی در اولویت قرار گرفتن لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت در دستورکار مجلس تصریح کرد: دولت این لایحه را به مجلس ارائه و کمیسیون ویژه بر مبنای تقاضای دولت تشکیل شد که در نهایت به این لایحه رأی داده شد اما دولت مجددا تقاضای بررسی در صحن کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس دهم تاکید کرد: به منظور تعیین تکلیف و اصلاح ساختار دولت با هدف چابک سازی و پاسخگو کردن، با امضای ۵۰ نفر از نمایندگان تقاضای بررسی اولویت دار این لایحه را مطرح کردیم زیرا تفکیک وزارتخانه های سه گانه به چابک سازی دولت کمک می کند.

شهاب نادری و مصطفی کواکبیان نیز در مخالفت و موافقت با تقاضای وکیلی اذعان داشتند: با توجه به مشکلات اقتصادی فوریتی برای تفکیک وزارتخانه هایی که با عجله ادغام شدند وجود ندارد هر چند موافق مذکور اذعان داشت جهت جلوگیری از به تاخیر انداختن مسائل و طرح ها در وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ورزش و جوانان تفکیک این وزارتخانه ها ضروری  است بنابراین بهتر است این لایحه در اولویت بررسی قرار گیرد.

کارت‌های سوخت احیا شود/ دولت در جمع‌آوری کارت‌های سوخت غیرقانونی عمل کرده است

کارت‌های سوخت احیا شود/ دولت در جمع‌آوری کارت‌های سوخت غیرقانونی عمل کرده است

نماینده مردم ارومیه گفت: وزارتخانه‌ها الگوی مصرف انرژی را رعایت نمی‌کنند، این موضوع باعث هدر رفتن میلیاردها تومان هزینه کشور می‌شود، آن همه به دلیل سهل‌انگاری در مصرف انرژی است. نمونه آن روشن بودن لامپ‌های اکثر وزارتخانه‌ها در طول شب است که مصداق اصراف بوده و انرژی را از بین می‌برد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در جریان صحن علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، نادر قاضی‌پور نماینده اصولگرای مردم ارومیه  بعد از قرائت گزارش کمیسیون انرژی درباره نحوه اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی طی تذکری مطرح کرد: در گزارشی که قرائت شد،  اشاره‌ای به موضوع جمع‌آوری کارت‌های سوخت نشد با این وجود درخواست ما از تهیه چنین گزارشی رسیدگی به این موضوع نیز بود چون دولت غیرقانونی دست به این اقدام زده است.

وی افزود: کارت‌های سوخت باید احیا شوند چون وجود آنها مانع مصرف بیشتر سوخت شده و می‌تواند شرایط فعلی را کنترل کند.  برهمین اساس از هیات رییسه  درخواست می کنم، رسیدگی به این موضوع را به کمیسیون انرژی ابلاغ کند.

قاضی‌پور گفت: وزارتخانه‌ها الگوی مصرف انرژی را رعایت نمی‌کنند ، این موضوع باعث هدررفتن میلیاردها تومان هزینه کشور می‌شود، آن همه به دلیل سهل انگاری در مصرف انرژی است. نمونه آن روشن بودن لامپ‌های اکثر وزارتخانه‌ها در طول شب است که مصداق اصراف بوده و انرژی را از بین می‌برد.

مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را برعهده داشت،  در پاسخ  تذکر وی خواستار بررسی این موارد توسط کمیسیون انرژی شد

ابتدا قرار بود آیین دادرسی کیفری آزمایشی اجرا شود/ متن استعفایم را خدمت مجلس دادم

ابتدا قرار بود آیین دادرسی کیفری آزمایشی اجرا شود/ متن استعفایم را خدمت مجلس دادم

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی تاکید کرد: حدود دو سه هفته پیش در کمیسیون تصویب شد آیین دادرسی کیفری برای سه، چهار سال آزمایشی تصویب شود اما متاسفانه با پیام‌هایی که از این طرف، آن طرف آمد این دو قانون در کمیسیون به صورت دائمی تصویب شد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد فتحی عصر امروز گفت: در رابطه با تبصره ماده ۴۸ خاطرم هست زمانی که این ماده تصویب شد، من نماینده مجلس نبودم اما به خاطر امر تدریس در دانشگاه مجبور به خواندن قانون شدم و در آن زمان بنده ۱۹۹ ایراد به این قانون آیین دادرسی گرفتم. 

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته مصر بودم مجلس و کمیسیون قضایی به این موضوع ورود کرده و این مشکلات را حل کنند، اظهار داشت: هر بار که بحث اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری مطرح می‌شد، معاونان قوه قضائیه می‌گفتند طرحی در حال تهیه است و شما صبر کنید این طرح به مجلس ارسال شود. 

این نماینده مجلس ادامه داد: حدود دو سه هفته پیش در کمیسیون تصویب شد آیین دادرسی کیفری برای سه، چهار سال آزمایشی تصویب شود اما متاسفانه با پیام‌هایی که از این طرف، آن طرف آمد این دو قانون در کمیسیون به صورت دائمی تصویب شد. 

فتحی با بیان اینکه در روز انتخابات هیات رئیسه مجلس این دو لایحه به این شکل مطرح شد و رای آورد، تصریح کرد: در آنجا به لاریجانی گفتم تصویب آزمایشی به خاطر مشخص شدن ایرادات این قوانین بود. با چه توجیهی بدون رفع ایرادات به صورت دائمی آن را تصویب کردیم؟ متاسفانه با یک رای بیشتر این قوانین به صورت دائمی تصویب شد. 

وی افزود: گاهی با سکوت خود می‌توانیم حرف بزنیم اما مادامی که شناخت از نظام قانونگذاری کشورمان داشته باشیم قضاوت‌مان درست نیست. 

این عضو فراکسیون امید با بیان اینکه بعد از دو سالی که در مجلس بودم به این نتیجه رسیدم قانونگذار حکیم نیست، ابراز داشت: رای آوردن یک طرح و لایحه کار بسیار سختی است گاهی اینکه برخی همکاران ما بفهمند این موضوع را نمی‌فهمند سخت است. مثلا چطور بگوییم شمایی که دکترای کشاورزی داری، نباید در امر قضایی ورود کنی. 

فتحی با بیان اینکه مجلس ما برآمده از شعار و تفکرات انقلاب ۵۷ است، عنوان کرد: یک مجلس قانونگذاری ایجاد شد که فراهم آمده از آرا مردم است که دیدید چگونه این آرا اخذ می‌شود مادامی که قانونگذار دومی نباشد این مشکلات است. 

وی اضافه کرد: اگر شورای نگهبان بخواهد از آیین دادرسی کیفری ایراد بگیرد،‌ می‌تواند این کار را انجام دهد زیرا باید در صحن تصویب می‌شد همانند کاری که با لایحه قانون تجارت شد. 

این حقوقدان با بعد تصویب دائمی قانون ما ناگهان مواجه شدیم با اعلام نظر قوه قضائیه و مشخص کردن ۲۰ نفر از وکلا و هجمه‌های که از جانب جامعه به سوی قانونگذاری صورت گرفت، یادآور شد: من متنی آماده کردم که تبصره حذف شود و سعی در جمع کردن امضا داشتم که هیچ کس حاضر به امضا نبود و اگر بود شرایط به گونه‌ای بود که در صحن رای نمی‌آورد. در نهایت تصمیم گرفتیم که این تبصره با قانون سال ۹۲ جایگزین شود. 

فتحی تاکید کرد: ما دو راه داریم؛ مخیر هستیم که قانون را به همین شکل بگذاریم تا ببینیم چه خواهد شد یا اینکه یک قدم به جلو برویم و نگاه آرمانگرایانه را واقع‌بینانه کنیم و به همین خاطر این متن را آماده کردم و نوشتم در برخی جرایم پنج روز از ارتباط با وکیل منع شود، لاریجانی گفت اگر می‌خواهی این موضوع رای بیاورد، ۱۰ روز را بنویس من گفتم حالا اصل را قبول کنید. 

وی با یادآوری اینکه ایراد دادرسی عادلانه مختص این تبصره و قانون آیین دادرسی کیفری نیست، بیان کرد: ایراد جای دیگر است و دست ما کوتاه است و به ناچار باید کنار بیاییم. اگر بازپرس نخواهد با متهم دیدار کنی چه می‌شود کرد؟ من فکر می‌کنم جایگزینی این تبصره در شرایط فعلی کار مناسبی است. 

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: دو هفته پیش من متن استعفایی خدمت مجلس دادم اگر استعفا اعلام وصول شود در آن فرصت حرفم را می‌زنم. 

بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان و تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی/ حضور وزرای اقتصاد و کشاورزی

بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان و تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی/ حضور وزرای اقتصاد و کشاورزی

وزرای جهاد کشاورزی و اقتصاد با حضور در جلسات علنی سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته مجلس به شش سوال اسدلله عباسی و جواد کریمی قدوسی نمایندگان رودسر و مشهد پاسخ می‌دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته جاری طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور، طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی سال ۱۳۹۶ کل کشور، طرح اطلاع بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، طرح یک فوریتی اصلاح ماده ۱ قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی و رد لایحه یک فورتی اصلاح بخشی از ساختار دولت را را مورد بررسی قرار خواهند داد. 

علاوه براین نمایندگان در هفته جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم، لایحه حفاظت از خاک، لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری‌های تأیید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا-اقیانوسیه، لایحه تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، لایحه معافیت وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی از پرداخت هزینه‌های ثبتی، طرح الحاق موادی به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، رد طرح دهیاری‌ها، طرح استفساریه ماده ۳۶ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، بررسی طرح اصلاح تبصره ماده ۲۶ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست، طرح استفساریه بند ۲ ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم، طرح صدور چک، طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور وتقویت آن‌ها در امر صادرات را در دستور رسیدگی دارند.

همچنین انتخاب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی با پیشنهاد هیأت رئیسه مجلس، گزارش کمیسیون انرژی در مورد نحوه اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب ۱۳۸۹/۱۲/۴ در اجرای بند ۷ ماده ۴۹ آیین‌نامه داخلی مجلس، بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی، گزارش کمیسیون عمران مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه ساخت و ساز و هزینه‌ها و مدیریت نمایشگاه شهر آفتاب، نحوه تغییر کاربری‌ها و واگذاری املاک شهرداری تهران به ویژه بوستان مادر، گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی، گزارش نهایی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد تحقیق و تفحص از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلاء‌های قانونی، بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد تشکیل کمیسیون ویژه بررسی لایحه کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم و بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به طرح جامع مدیریت شهری طبق اصل ۸۵ قانون اساسی در دستور کار هفته جاری نمایندگان مجلس قرار دارد.

وزرای جهاد کشاورزی و اقتصاد با حضور در جلسات علنی سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته مجلس به شش سوال اسدلله عباسی و جواد کریمی قدوسی نمایندگان رودسر و مشهد پاسخ می‌دهند.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن