تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

می‌گویند اصلاحات استیضاح‌ها را آورده تا سوال از رییس‌جمهور مطرح نشود


-
می‌گویند اصلاحات استیضاح‌ها را آورده تا سوال از رییس‌جمهور مطرح نشود

نماینده مردم ارومیه گفت:‌ گفته می‌شود اصلاحات استیضاح‌ها را آورده تا سوال از رئیس جمهور مطرح نشود.

به گزارش ایلنا، نادر قاضی‌پور در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی اظهار داشت: گفته می‌شود هیات رئیسه مجلس با پذیرش 3 استیضاح مجلس را بازی داده، همچنین گفته می‌شود اصلاحات استیضاح‌ها را آورده تا سوال از رئیس جمهور مطرح نشود.

نماینده مردم ارومیه خطاب به وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: ما سوال از رئیس جمهور را امضا کرده‌ایم و می‌خواهیم که این را قرائت کنیم، سوال این است که آیا آنها که امضا کردند، امضای آنها جعلی است یا خیر. تصویر امضاها را منتشر کنید تا ملت بدانند چه کسی سوال را پس گرفته است.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر قاضی پور اظهار داشت: اینکه می‌گویید "گفته می‌شود" خلاف می‌گویند زیرا چه سوال از رئیس جمهور باشد یا نه، ربطی به استیضاح ندارد و زمان‌بندی آنها نیز متفاوت است.

وی افزود: وقتی حرفی مطرح می‌شود باید مبنایی عقلایی داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استیضاح ظرف 10 روز و سوال از رئیس جمهور یک ماه وقت دارد، بنابراین چنین گفته‌هایی صحت ندارد.

منبع: ایلنا

رشد اقتصادی منفی با تداوم تحریم‌ها

رشد اقتصادی منفی با تداوم تحریم‌ها

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می‌کند که با در نظر گرفتن این دو سناریو پیش‌‌بینی می‌شود در سال 1397 رشد اقتصادی ایران در سناریوی اول 0/5- و در سناریوی دوم 2/8- درصد باشد. این میزان برای رشد بدون نفت 1/9 و 0/8 درصد برآورد می‌شود. جزئیات برآورد رشد و تحلیل هریک از زیربخش‌‌ها در متن گزارش ارائه شده است. همچنین در این گزارش رشد سال 1398 نیز پیش‌‌بینی شده است که رشدی بین 3/8- تا 5/5- درصد را نشان می‌‌دهد، البته این در شرایطی است که دولت هیچ‌گونه سیاست فعالی برای خنثی‌سازی و مقابله فعالی با تحریم‌ها نداشته باشد.

به گزارش ایلنا،‌ دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «تحلیل بخش حقیقی اقتصاد ایران، عملکرد رشد اقتصادی سال 1396 و پیش‌بینی سال 1397» آورده است؛ رشد اقتصادی سال 1396 که در قیاس با ده سال اخیر با کمترین شوک‌‌ها مواجه بود، به سطح بلندمدت خود نزدیک شد و تولید ناخالص داخلی در این سال رشد 3/7 درصدی با نفت و 4/6 درصدی بدون نفت را تجربه کرد.

این گزارش می‌افزاید؛ عملکرد اقتصادی سال 1397 بیش از هر چیز متأثر از وضعیت تحریم‌‌های آمریکا پس از خروج این کشور از برجام و نوع واکنش اقتصادی ایران خواهد بود. براساس این، در این گزارش ضمن شناسایی کانال‌‌های مستقیم و کوتاه‌‌مدت تحریم بر عملکرد بخش حقیقی و تولید در سال 1397، متناسب با زمانبندی اعلام شده برای تحریم‌ها، در دو سناریو متفاوت آثار تحریم بر رشد اقتصادی و رشد بخش‌‌های اصلی برآورد شده است. دلیل اصلی تفاوت این دو سناریو، به همکاری نسبی یا عدم همکاری اروپا با ایران در مواجهه با تحریم‌‌های آمریکا مربوط است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می‌کند که با در نظر گرفتن این دو سناریو پیش‌‌بینی می‌شود در سال 1397 رشد اقتصادی ایران در سناریوی اول 0/5- و در سناریوی دوم 2/8- درصد باشد. این میزان برای رشد بدون نفت 1/9 و 0/8 درصد برآورد می‌شود. جزئیات برآورد رشد و تحلیل هریک از زیربخش‌‌ها در متن گزارش ارائه شده است. همچنین در این گزارش رشد سال 1398 نیز پیش‌‌بینی شده است که رشدی بین 3/8- تا 5/5- درصد را نشان می‌‌دهد، البته این در شرایطی است که دولت هیچ‌گونه سیاست فعالی برای خنثی‌سازی و مقابله فعالی با تحریم‌ها نداشته باشد.

این گزارش همچنین اذعان می‌دارد که صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز در آخرین گزارش‌های خود رشد اقتصادی ایران در سال 2018 را به‌ترتیب 3/7 و 4/1 درصد پیش‌بینی کرده اند. به‌نظر می‌رسد دلیل اصلی اختلاف در پیش‌بینی این گزارش با پیش‌بینی‌های دو نهاد مذکور آن است که آنها بعد از خروج آمریکا از برجام هنوز گزارش‌‌های خود را تعدیل نکرده‌‌اند.

براین اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌افزاید؛‌ در این شرایط آنچه اهمیت می‌یابد این است که بخش‌هایی در اولویت سیاستگذاری قرار گیرند که علاوه‌بر وابستگی کمتر به واردات، از پیوندهای قوی‌تر با سایر بخش‌های اقتصادی و لذا توانایی بیشتری در ایجاد تحرک در اقتصاد برخوردار باشند. بدیهی است اگر دولت سیاست‌های مناسبی را برای فعال ساختن بخش‌های مزبور، به‌ویژه بخش مسکن، در پیش بگیرد، اثر کاهش صادرات نفت بر رشد اقتصادی کمتر خواهد بود و کشور می‌تواند آثار تحریم را خنثی کند.

منبع: ایلنا

طرح تامین کالاهای اساسی چیزی جز فساد ندارد

طرح تامین کالاهای اساسی چیزی جز فساد ندارد

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در موافقت با رد طرح تامین کالاهای اساسی گفت: تعدادی از کالاهای ترجیحی و ارزان‌تر را به مغازه‌ها عرضه می‌کنیم و این باعث می‌شود که آن افرادی که جلوی صرافی‌ها صف می‌کشند از آن پس جلوی فروشگاه‌ها صف داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدباقر نوبخت که در موافقت با رد طرح تامین کالاهای اساسی در مجلس صحبت می‌کرد، گفت: امضای این طرح از سوی نمایندگان مردم و موافقت با فوریت آن نمادی از مردم دوستی مجلس است که از همه نمایندگان فهیم و مردم خواه مجلس تشکر می‌کنم.

وی تاکید کرد: ما در شرایط ویژه‌ای هستیم. برای گذر از این تکانه‌های اقتصادی نیاز به سازوکارهای متفاوتی از روال جاری کشور است. در نتیجه مقام معظم رهبری هم دستور دادند که قوای سه‌گانه شورای عالی هماهنگی را تشکیل دهند که به بررسی مسائل اقتصادی بپردازد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: در این شورا یکی از نکاتی که به آن توجه شد این بود که در این وضعیت که به جهت نابسامانی‌های قیمت ارز، قیمت سایر کالاها هم بالا می‌رود برای مردم و مصرف‌کنندگان و حتی تولیدکنندگان روش‌های جبرانی تهیه کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم عنوان کرد: سازمان برنامه و بودجه اقدامات خود را انجام داد و ما گزارشات خود را برای رئیس مجلس و مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون برنامه و بودجه فرستادیم.

وی خطاب به مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت:‌ نمایندگان از برنامه‌ها مطلع نیستند. ما به غیر از برنامه ششم 12 برنامه دیگر و همچنین پنج بسته اقتصادی برای جبران وضعیت موجود تعیین کرده‌ایم. در دولت مفصلا در این دوره بحث کرده‌ایم و رئیس‌جمهور در یکی از جلسات قانع نشد که ما دوباره بررسی کرده‌ایم و امروز قرار است که مساله این پنج بسته را نهایی کنیم.

نوبخت یادآور شد: 17 میلیارد دلار از این مبالغ را برای 25 کالای اساسی و دارو و کشاورزی در نظر گرفته‌ایم و همچنین برای پنج دهک برای 10 قلم کالا هفت هزار و 500 میلیارد تومان اختصاص داده‌ایم. 29 تا 30 هزار میلیارد تومان برای برنامه‌های ریز گذاشته‌ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد:‌ آقای پزشکیان حق بود که ما را دعوت می‌کردید و من فکر می‌کنم که نمایندگان در جریان این تصمیمات نیستند. شما از برنامه‌های ما مطلع نیستید که باید مطلع باشید. ما تعدادی از کالاهای ترجیحی و ارزان‌تر را به مغازه‌ها عرضه می‌کنیم و این باعث می‌شود که آن افرادی که جلوی صرافی‌ها صف می‌کشند از آن پس جلوی فروشگاه‌ها صف داشته باشند.

نوبخت گفت:‌ ما برای افراد نیازمند طرح داریم و شما اراده کنید و اجازه دهید که ما اجرا کنیم و شما نظارت داشته باشید. طرح تامین کالاهای اساسی چیزی جز فساد ندارد.

منبع: ایلنا

اقتصاددانان اصلاح‌طلب و اصولگرا به دولت کمک کنند

اقتصاددانان اصلاح‌طلب و اصولگرا به دولت کمک کنند

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تمامی اقتصاددانان چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا باید به اقتصاد کشور و دولت کمک کنند.

الیاس حضرتی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا،‌ درباره گزینه جایگزینی مسعود کرباسیان در وزارت اقتصاد و دارایی،‌ گفت: برای وزیر اقتصاد باید یک تعریف درست و جامع داشته باشیم؛‌ او باید معمار اقتصاد ایران باشد و بتواند گردنه‌های پر پیج و خم امروز را پشت سر بگذارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی دهمین مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شخصی که مسئولیت وزارت اقتصاد را بر عهده می‌گیرد و برای این مسند انتحاب می‌شود، باید اشراف کامل بر سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی داشته باشد. 

وی تاکید کرد: فردی که راهی وزرات اقتصاد و دارایی می‌شود باید طرح و برنامه داشته باشد و از میان اقتصاددانان برجسته کشور فرقی هم نمی‌کند اصلاح‌طلب باشد و یا اصولگرا برای خود مشاورانی انتخاب کند. به طور کلی اقتصاددانان اصلاح‌طللب و اصولگرا باید به دولت کمک کنند.

حضرتی با بیان اینکه مشاوران نقش مهمی را ایفا می‌کنند، گفت: وزیر باید با مشاوران خود جلسات متعدد داشته باشد، نظرات آنان را جویا شود و از آن‌ها برای خروج از مشکلات و موضوعاتی که مردم را اذیت می‌کند استفاده و راهکاری جامع اتخاذ کند.

وی تاکید کرد: وزیر اقتصادی که مسند امور را به دست می‌گیرد باید برای عبور از معضلات و مشکلات برنامه داشته باشد و از تغییرات لحظه‌ای که مردم را اذیت می‌کند جلوگیری و امنیت را برای اقتصاد کشور ایجاد کند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس درباره این که گفته می‌شود باید به وزیر سابق اقتصاد وقت بیشتری داده می‌شد و یکسال برای بررسی عملکرد او زمان کمی بوده است، بیان کرد: یک‌سال فرصتی بود که به وزیر اقتصاد دادیم تا ببینیم چه کاری می‌تواند در این مدت انجام دهد.

منبع: ایلنا

تولیدکنندگان ما توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی را از دست داده‌اند

تولیدکنندگان ما توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی را از دست داده‌اند

عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت: تولیدکنندگان ما توان رقابت همه‌جانبه با تولیدکنندگان خارجی را از دست داده‌اند. شرکت‌های کره‌ای که همزمان با ما صنعت خودروسازی را آغاز کردند، امروز بازارهای منطقه‌ای را در دست گرفته و به صادرات روی آورده‌اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در جریان رسیدگی به علل ناکارآمدی شرکت‌های خودروسازی داخلی محمدرضا نجفی نماینده تحقیق و تفحص کننده از این شرکت‌ها در صحن علنی مجلس گفت: چرایی انجام ضرورت تحقیق و تفحص اهمیت دارد. خودروسازی ما باید صنعتی پیشرو باشد. در چشم‌انداز 20 ساله مطرح است که کشور ما رتبه پنجم در آسیا و رتبه یازدهم در جهان را کسب کند. اما حال سه دهه از رقبای خود عقب افتاده‌ایم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن تصریح کرد: شرکت‌های خودروسازی اغلب زیان‌ده بوده‌اند. تولیدکنندگان ما توان رقابت همه‌جانبه با تولیدکنندگان خارجی را از دست داده‌اند. شرکت‌های کره‌ای که همزمان با ما صنعت خودروسازی را آغاز کردند، امروز بازارهای منطقه‌ای را در دست گرفته و به صادرات روی آورده‌اند.

وی اظهار کرد: قیمت محصولات خودروسازان داخلی اعتراض مردم را برانگیخته است. باید مشخص شود چرا برای هیچ یک از ذی‌نفعان رضایت از قیمت وجود ندارد. نه خریدار و نه شرکت‌های خودروسازی که فروشنده هستند از قیمت‌ها راضی نیستند.

نماینده تهران با اشاره به اهداف مشخص شده برای شرکت‌های خودروسازی و صنعت خودروسازی کشور گفت: در این سال‌ها با ادعای ورود تکنولوژی، قراردادهایی بسته شد اما در این سال‌ها برای رسیدن به سطح استاندارد چه اقداماتی صورت گرفت؟ چرا مردم هر روز از کاهش کیفیت نالان هستند؟

نجفی با بیان اینکه نمایندگان مجلس مسئولیت سنگین دفاع از حقوق مردم را برعهده دارند، تاکید کرد:‌ وقتی نمایندگان وظایف خود را با ابزارهایی همچون تذکر و تحقیق و تفحص انجام دهند، شفافیت ایجاد می‌شود و فساد کاهش پیدا می‌کند.

منبع: ایلنا

طرح ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی اعلام وصول شد

طرح ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی اعلام وصول شد
طرح ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی اعلام وصول شد

یک عضو هیأت مجلس شورای اسلامی طرح عادی ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی را اعلام وصول کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا،  احمد امیرآبادی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که طرح عادی ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی اعلام وصول شد.

 

منبع: ایلنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟