تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

رجوع دولت به نمایندگان برای دریافت انصراف خلاف است

رجوع دولت به نمایندگان برای دریافت انصراف خلاف است

نماینده‌ مردم قم در مجلس مراجعه دولت به نمایندگان برای دریافت انصراف از سوال رییس جمهور را خلاف دانست و رییس مجلس نیز بر پیگیری این موضوع در هیات رییسه مجلس تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری در نشست علنی نوبت عصر امروز ( سه شنبه 22 اسفندماه) در تذکری شفاهی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: آقای وکیلی دوشنبه را جزء مهلت قرار داده اند؛ روزی که نمایندگان دولت و مجلس با یکدیگر جلسه داشتند و آن رو جزء یک هفته حساب کرده شده و روز شهادت و پنج شنبه و جمعه را نیز کسر کردند و عنوان شد که یک هفته کاری ملاک است.

نماینده‌ مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: بر این اساس اگر بخواهیم بر همان اساس کار کنیم، دوشنبه جلسه با دولت برگزار شده و با کسر دو روز، امروز مهلت وجود دارد برای تکمیل امضاها که آقایان از انصرافشان برگشته اند و مجددا به سوال مراجعه کردند که باید پذیرفته شود.

وی ادامه داد: در این بین اگر مبنا یک هفته باشد و دوشنبه ای که جلسه نیز برگزار شد و البته دولت انصراف ها را دوشنبه تحویل داده باشد، بنابراین در وقت معین نیاورده و سوال به قوت خودش باقی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: همچنین دولت حق ندارد انصراف بگیرد بلکه نماینده سوال به هیات رییسه می دهد و بر این اساس انصرافش را نیز تحویل می دهد.

ذوالنوری اظهار کرد: اگر این موضوع حل نشود، آنچه اتفاق افتاده و به نمایندگان چه چیزی گفته شده، همچنین تهدیدهایی که صورت گرفته و قول هایی که داده اند را رسانه ای خواهم کرد که کتاب مثنوی است.

عضو‌ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: دولت وقتی به جان نمایندگان می افتد و دیگران را واسطه می کند؛ وقتی پنج وزیر با نماینده ای ارتباط داشته اند تا سوال را پس بگیرد امری خلاف آیین نامه است. اگر نماینده ای از سوال منصرف شده باید انصرافش را به هیات رییسه تقدیم کند نه اینکه فرم ها را دولت دقیقه 90 به هیات رییسه و به صورت یکجا تحویل دهد و افرادی که امضا کرده اند فرصتی برای تجدید نظر نداشته باشند.

نماینده‌ مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس اینکه دولت به سراغ نمایندگان رفته خلاف است و هیات رییسه نیز تخلف کرده که از دولت انصراف را پذیرفته است. در این بین نیز باید اذعان کرد وحشتی ندارد که آقای رییس جمهور در جمع نمایندگان مردم صحبت کند. نمایندگان 30 دقیقه وقت سوال دارند اما وی در این جمع نخبگان طبق آیین نامه می تواند یک ساعت صحبت کند.

همچنین لاریجانی در پاسخ به تذکر ذوالنوری، گفت: در این خصوص کاری به دولت نداریم و ورقه هایی که نمایندگان امضا می کنند برایمان ملاک است؛ به عبارتی نماینده ای امضاء پس بگیرد یا اضافه کند مبنا است.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این بحث را در هیات رییسه پیگیری خواهیم کرد.

منبع: ایلنا

استیضاح زنگنه در مجلس مطرح نشده است

استیضاح زنگنه در مجلس مطرح نشده است

رئیس کمیسیون انرژی گفت: هنوز استیضاح زنگنه در مجلس مطرح نشده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس در جمع خبرنگاران درباره خبر استیضاح وزیر نفت اظهار داشت: هنوز چیزی به عنوان استیضاح در مجلس مطرح نشده است.

وی افزود: بعد از تعطیلات نمایندگان، آقای زنگنه به کمیسیون دعوت می‌شوند و نظرات طرفین را خواهیم شنید؛ سپس تصمیم‌گیری خواهد شد.

رئیس کمیسیون انرژی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ طرحی با عنوان استیضاح وزیر نفت به کمیسیون نیامده است.

 

منبع: ایلنا

سازمان بازرسی به چگونگی واگذاری شرکت لاستیک پارس ورود کند

سازمان بازرسی به چگونگی واگذاری شرکت لاستیک پارس ورود کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: نحوه واگذاری شرکت لاستیک پارس مورد رسیدگی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدرضا منصوری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی  خطاب به وزیر نیرو گفت: عدم رسیدگی به نحوه قرارداد شبهه ناک انتقال آب از سد کوچه دی به شهرستان ساوه چرا مورد توجه نیست، از روز اول به نحوه انتخاب هشدار دادم اما توجهی نشده است.چرا برنده مزایده شرکت دولتی به نام جهاد نصر بدون دلیل حذف شده و برنده مزایده شرکت خصوصی شده است.

نماینده مردم ساوه تاکید کرد: این شرکت به  تعهدات خود نیز عمل نکرده است اگر اهمال کاری ها نسبت به عدم تعیین تکلیف این مسائل ادامه پیدا کند موضوع را از طریق مراجع پیگیری می کنم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تذکری در خصوص نحوه واگذاری شرکت لاستیک پارس، تصریح کرد: تقاضای رسیدگی به نحوه واگذاری ها از طریق سازمان بازرسی و بررسی میزان بدهی های شرکت را دارم.

 

منبع: ایلنا

اردکانیان جهت پاسخ به سوالات نمایندگان درکمیسیون انرژی حاضر می‌شود

اردکانیان جهت پاسخ به سوالات نمایندگان درکمیسیون انرژی حاضر می‌شود

روز سه‌شنبه تعدادی از نمایندگان سوالات خود را در کمیسیون انرژی از وزیر نیرو مطرح می‌کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، گزارش معاونت برق و انرژی وزارت نیرو درخصوص اجرای طرح‌های توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک فردا در کمیسیون انرژی مجلس ارائه خواهد شد.

روز سه‌شنبه این هفته وزیر نیرو جهت پاسخ به سوالات تعدادی از نمایندگان در کمیسیون انرژی حاضر خواهد شد.

علی ساری نماینده اهواز،  علی کاظمی نماینده اردل و فارسان، اسداالله قره‌خانی نماینده علی آباد کتول، احمد بیگدلی نماینده خدابنده و شادمهر کاظم زاده، نماینده دهلران سوالات خود را از رضا اردکانیان خواهند پرسید.

 

منبع: ایلنا

تولیدکنندگان ما توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی را از دست داده‌اند

تولیدکنندگان ما توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی را از دست داده‌اند

عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت: تولیدکنندگان ما توان رقابت همه‌جانبه با تولیدکنندگان خارجی را از دست داده‌اند. شرکت‌های کره‌ای که همزمان با ما صنعت خودروسازی را آغاز کردند، امروز بازارهای منطقه‌ای را در دست گرفته و به صادرات روی آورده‌اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در جریان رسیدگی به علل ناکارآمدی شرکت‌های خودروسازی داخلی محمدرضا نجفی نماینده تحقیق و تفحص کننده از این شرکت‌ها در صحن علنی مجلس گفت: چرایی انجام ضرورت تحقیق و تفحص اهمیت دارد. خودروسازی ما باید صنعتی پیشرو باشد. در چشم‌انداز 20 ساله مطرح است که کشور ما رتبه پنجم در آسیا و رتبه یازدهم در جهان را کسب کند. اما حال سه دهه از رقبای خود عقب افتاده‌ایم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن تصریح کرد: شرکت‌های خودروسازی اغلب زیان‌ده بوده‌اند. تولیدکنندگان ما توان رقابت همه‌جانبه با تولیدکنندگان خارجی را از دست داده‌اند. شرکت‌های کره‌ای که همزمان با ما صنعت خودروسازی را آغاز کردند، امروز بازارهای منطقه‌ای را در دست گرفته و به صادرات روی آورده‌اند.

وی اظهار کرد: قیمت محصولات خودروسازان داخلی اعتراض مردم را برانگیخته است. باید مشخص شود چرا برای هیچ یک از ذی‌نفعان رضایت از قیمت وجود ندارد. نه خریدار و نه شرکت‌های خودروسازی که فروشنده هستند از قیمت‌ها راضی نیستند.

نماینده تهران با اشاره به اهداف مشخص شده برای شرکت‌های خودروسازی و صنعت خودروسازی کشور گفت: در این سال‌ها با ادعای ورود تکنولوژی، قراردادهایی بسته شد اما در این سال‌ها برای رسیدن به سطح استاندارد چه اقداماتی صورت گرفت؟ چرا مردم هر روز از کاهش کیفیت نالان هستند؟

نجفی با بیان اینکه نمایندگان مجلس مسئولیت سنگین دفاع از حقوق مردم را برعهده دارند، تاکید کرد:‌ وقتی نمایندگان وظایف خود را با ابزارهایی همچون تذکر و تحقیق و تفحص انجام دهند، شفافیت ایجاد می‌شود و فساد کاهش پیدا می‌کند.

منبع: ایلنا

طرح ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی اعلام وصول شد

طرح ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی اعلام وصول شد
طرح ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی اعلام وصول شد

یک عضو هیأت مجلس شورای اسلامی طرح عادی ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی را اعلام وصول کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا،  احمد امیرآبادی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که طرح عادی ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی اعلام وصول شد.

 

منبع: ایلنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟