تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

وزیر امور خارجه فردا به آذربایجان و قزاقستان می‌رود

وزیر امور خارجه فردا به آذربایجان و قزاقستان می‌رود

سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر فردای رئیس دستگاه دیپلماسی به آذربایجان و قزاقستان خبر داد.

به گزارش ایلنا،‌ بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام خبر فوق گفت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه فردا در صدر هیاتی سیاسی به باکو و آستانه سفر خواهد کرد. 

وی افزود: ظریف برای شرکت در اجلاس چهارجانبه با حضور جمهوری اسلامی ایران، آذربایجان، ترکیه و گرجستان به باکو سفر خواهد کرد. وی همچنین پس از آن، به منظور شرکت در نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب روند آستانه به قزاقستان سفر می‌‌‌‌کند.

منبع: ایلنا

هند خرید نفت از ایران را به نصف می‌رساند

هند خرید نفت از ایران را به نصف می‌رساند

یک رسانه غربی گزارش داد که هند برای ماه جاری و آینده میلادی خرید نفت خود از ایران را به نصف خواهد رساند.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری رویترز، امروز- جمعه- در گزارشی اختصاصی خبر داد که پالایشگاه‌های هند برای ماه جاری و آینده میلادی خرید نفت خود از ایران را 45 درصد کاهش می‌دهند.

منابع صنعتی و رسمی می‌گویند هند برای ماه سپتامبر و اکتبر روزانه 360 تا 370 هزار بشکه نفت از ایران خواهد خرید، در حالی که متوسط واردات نفت هند از ایران طی ماه‌های آوریل تا ماه آگوست، حدود 658 هزار بشکه بود.

آمریکا در ماه می از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج شد. این کشور ماه گذشته تحریم‌های مالی و صنعتی علیه ایران را به اجرا گذاشت.

 

 

منبع: ایلنا

مذاکره برای یافتن خریداران جدید هواپیماهای سفارشی ایران آغاز شده است

مذاکره برای یافتن خریداران جدید هواپیماهای سفارشی ایران آغاز شده است

مدیر عامل شرکت «لئوناردو» که یکی از دو شرکت مادر ATR است اعلام کرد: این کمپانی انتظار به وجود آمدن یک تاثیر معنی‌دار توسط تحریم‌های آمریکا علیه ایران در کمپانی «ای تی آر» یا «لئوناردو» را ندارد و هواپیماهای ساخته شده را باز توزیع خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از «بلومبرگ» مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایتالیایی «لئوناردو اسپا» اعلام کرد: «ای تی آر»، در حال تلاش برای یافتن خریدار جایگزین برای هواپیماهایی است که ایران به ارزش 1 میلیارد یورو خریداری کرده بود. این هواپیماها به دلیل تحریم‌ها قادر به انتقال به ایران نیستند.

«الکساندرو پروفومو» مدیر عامل شرکت «لئوناردو» که شرکت مادر «ای تی آر» است، در مصاحبه با بلومبرگ گفت: ما از اینکه می‌توانیم کشورهای دیگری برای تخصیص (هواپیماهای ساخته شده) خود پیدا کنیم اطمینان داریم. 12 هواپیمای  ATR 72-600  نسل جدید در سال 2016 توسط ایران سفارش داده شده بود که بخشی از آن تا امروز ارسال شده، اما هنوز هشت هواپیما وجود دارد که ما به کشورهای دیگر تخصیص خواهیم  داد.

بر اساس گفته‌های «پروفومو»، این کمپانی انتظار به وجود آمدن یک تاثیر معنی‌دار توسط تحریم‌های آمریکا علیه ایران در کمپانی «ای تی آر» یا «لئوناردو» را ندارد و هواپیماهای ساخته شده را باز توزیع خواهد کرد.

«پروفومو» گفت: «لئوناردو» هیچ توافق دیگری با ایران ندارد.

شرکت هواپیمایی «ای تی آر» در  سال 1981 به وسیله? آئروسپاسیال فرانسه (گروه ایرباس امروزی) و اریتالیا (لئوناردوی امروزی) ایتالیا ایجاد شد.

ایران‌ایر پس از اجرایی شدن برجام خرید 200 هواپیما را در دستور کار خود قرار داده بود که در این چارچوب 80 هواپیما مربوط به بویینگ، 100 فروند مربوط به ایرباس و 20 فروند مربوط به ATR بود.

پس از آنکه با اعلام ترامپ ایالات متحده از برجام خارج شد، بویینگ و ایرباس رسما اعلام کردند که امکان اجرایی کردن قراردادشان با ایران را ندارند و ای تی آر هم نسبت به قابل اجرا بودن این قرارداد تردیدهای جدی را مطرح کرد.

منبع: ایلنا

وزیر صنایع هند خواستار 2 برابر شدن روابط تجاری با ایران شد

وزیر صنایع هند خواستار 2 برابر شدن روابط تجاری با ایران شد

وزیر صنایع و تجارت هند با اشاره به سطح روابط تجاری با ایران که در حال حاضر 13.8 میلیارد دلار است، گفت: تا پنج سال آینده این میزان باید دو برابر شود.

به گزارش ایلنا به نقل از «تایمز آو ایندیا»، «سورش پرابهو» وزیر صنایع و تجارت هند روز گذشته -جمعه- خواستار دو برابر شدن روابط تجاری هند با ایران در پنج سال آینده از سطح 13.8 میلیارد دلار کنونی شده است.

بر اساس گزارش این روزنامه، ایران سومین صادرکننده بزرگ نفت به هندوستان بعد از عراق و عربستان است. روابط تجاری بین هند و ایران در سال 2017-18 تا 13.8 میلیارد دلار افزایش یافت. صادرات کالای هندی به ایران ارزشی بالغ بر 2.65 میلیارد دلار دارد و واردات نفت از ایران 11.11 میلیارد دلار از تجارت بین دو کشور را به خود اختصاص داده است.

این رسانه هندی به تحریم‌های آمریکا هم اشاره کرده و نوشت: درخواست وزیر هند در حالی مطرح شده که آمریکا از همه کشورها از جمله هند خواسته واردات نفتشان را از ایران متوقف کنند.

 

منبع: ایلنا

فروش مخفیانه نفت به جهان، ایران را از شر تحریم‌های آمریکا نجات می‌دهد

فروش مخفیانه نفت به جهان، ایران را از شر تحریم‌های آمریکا نجات می‌دهد

تخفیف دادن، قاچاق کردن و تهاتر از جمله روش‌های ایران برای استمرار فروش نفت به بازارهای جهانی در دوران تحریم‌هاست که با آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا در چهارم نوامبر از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از «بلومبرگ»، «بیژن زنگنه» به ابزارهایی که ایران در گذشته برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کرد، اشاره کرده و گفته ایران راه‌های دیگری را برای حفظ صادرات نفتش در بازار پیدا خواهد کرد. این اقدامات برای کند کردن تاثیر کامل تحریم‌های نقتی علیه ایران کافی نیست.

در تحریم‌های دور قبل علیه صنایع نفتی، ایران سیستم نقل و انتقال از طریق ناوگان تانکرهای خود را قطع کرده و مقاصد و حجم نفت صادراتی‌شان را پنهان کرد. میلیون‌ها بشکه نفت ایران بدون نفت‌کش و بدون اینکه نامی از آن برده شود صادر می‌شد.

به گفته «رابین میلز» مدیر اجرایی شرکت مشاوره انرژی «قمر» در دوبی گفت: نزدیک به 200 هزار بشکه نفت در روز می‌توانست بدون اینکه فاش شود، جابه‌جا شود. صادرات در این سطح برای بهبود وضعیت مالی ایران بسیار مهم است اما تاثیر زیادی بر بازارهای جهانی نخواهد داشت.

چین، ترکیه و هند ممکن است به خرید خود از ایران ادامه دهند. پالایشگاه‌های کوچک چین برخی از این انتقال‌های پنهانی را به خود اختصاص خواهند داد.

«ایمان ناصری» رییس بخش خاورمیانه موسسه تحقیقاتی «فکتز گلوبال انرژی» لندن، در مجموع ایران می‌تواند 800 هزار بشکه نفت در روز در سال 2019 بفروشد. 20 هزار بشکه نفتی که از طریق عراق، افغانستان و پاکستان به فروش می‌رسد هم بخشی از این نفت است.

تاریخ نشان داده که ایران می‌تواند صادراتش را ادامه دهد اما با نرخ بسیار پایین. حتی اگر ژاپن، کره جنوبی و بسیاری از کشورهای اروپایی ماه‌ها پیش از تحریم‌های ماه نوامبر خرید نفتشان را قطع کرده باشند، بسیاری خریداران هرگز قادر به مقاومت دربرابر تخفیف‌های ارائه شده از سوی ایران نیستند و برخی ممکن است تجارت تهاتری را که قبلا نیز بسیار موثر بوده از سر بگیرند.

احسان خمام رییس بخش مطالعات خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه مالی میتسوبیشی گفت: تجارت تهاتری و مکانیزم‌های مالی ویژه یکی از راه‌های پرداخت‌ها به ایران در چارچوب تحریم‌هاست.  

وی گفت هند بین سال‌های 2012 تا 2016 با پرداخت روپیه در ازای نفت ایران با این کشور کار می‌کرد و ایران از روپیه برای خرید کالا از هند استفاده می‌کرد.

علیرغم این تاکتیک‌ها، شکی نیست که صنایع انرژی ایران و اقتصاد این کشور از جریمه‌های آمریکا ضربه خواهد خورد. صادرات این کشور به اروپا هم اکنون 45% کاهش پیدا کرده است و 226 هزار بشکه نفت در روز از ماه می تاکنون کسر شده است. شرکت توتال فرانسه و شرکت شل نیز خرید نفتشان را از این کشور متوقف کرده‌اند.

منبع: ایلنا

تحریم‌های آمریکا علیه ایران عواقبی خواهد داشت

تحریم‌های آمریکا علیه ایران عواقبی خواهد داشت

وزیر انرژی روسیه به «سی ان بی سی» آمریکا گفت: تحریم‌های واشنگتن علیه صنعت نفت ایران غیرسازنده است و چنین اقدامی عواقبی در پی خواهد داشت.

به گزارش ایلنا، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه در گفت‌وگو با «سی ان بی سی» آمریکا گفت: موضع ما این است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران غیرسازنده و غلط است. اینکه در بازار کار کنیم بهتر است. ایران تنها یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگانی است که می‌تواند توزیع بازار را در تعادل نگه دارد.

«نواک» همچنین گفته که این کشور یکی از غنی‌ترین کشورها در حوزه منابع نفتی است و موضع محکمی در خصوص ظرفیت‌های انرژی‌اش در اوپک و بازار انرژی به طور کلی دارد. در نتیجه گمان می‌کنم و اطمینان دارم که (تحریم‌های آمریکا علیه ایران ) عواقبی در پی خواهد داشت اما تنها زمانی می‌شود اظهارنظر کرد که این اتفاق حادث شود.

«نواک» به «سی ان بی سی» گفته که اظهارنظر درباره عواقب تحریم‌های ایران با توجه به اینکه هنوز منتظر جزییات قانونی و اثرات تحریم هستند کار دشواری است.

وزیر انرژی روسیه همچنین گفت: ما نمی‌دانیم کمپانی‌ها چه واکنشی نشان خواهند داد و چطور با واکنش ایران روبه‌رو خواهند شد. ما باید اسناد و تحریم‌هایی واقعی را ببینیم.

این رسانه آمریکایی در ادامه گفت‌وگو با وزیر نفت روسیه به دیدار «ریک پری» وزیر نفت آمریکا و همتای روس خود در مسکو که روز پنجشنبه گذشته انجام شد اشاره کرد و نوشت: وزارت نفت آمریکا در بیانیه‌ای جزییات این دیدار را شرح داده و گفته در این نشست درباره راه‌های همکاری این دو کشور تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی برای اطمینان از ثبات بازار انرژی گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفته «سی ان بی سی»، روسیه و آمریکا وارد دوره‌ای از رقابت بر سر تامین نفت اروپا شده‌اند. آمریکا با پروژه خط لوله گاز موسوم به «نورد استریم2» که گاز روسیه را به آلمان منتقل می‌کند، مخالف است.

در بیانیه وزارت نفت آمریکا آمده که ریک پری به وضوح اعلام کرده آمریکا از رقابت با روسیه در بازار انرژی اروپا و آسیا و جاهای دیگر استقبال می‌کند. مسکو دیگر نمی‌تواند از ابزار انرژی به عنوان یک سلاح اقتصادی استفاده کند. آمریکا امروز در موضعی است که می‌تواند برای دیگر کشورها به عنوان آلترناتیو توزیع انرژی مطرح باشد.

منبع: ایلنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟