تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

تیلرسون اولین وزیر خارجه‌ای است که با توئیت برکنار شد


-
تیلرسون اولین وزیر خارجه‌ای است که با توئیت برکنار شد

سفیر ایران در لندن نوشت: ‌رکس تیلرسون عنوان اولین وزیر خارجه که با توئیت برکنار شده است را کسب کرد.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در توییتر خود با اشاره به برکناری رکس تیلرسون توسط دونالد ترامپ نوشت: ‌رکس تیلرسون عنوان اولین وزیر خارجه که با توئیت برکنار شده است را کسب کرد. او بدون اطلاع پیشین وقتی در سفر آفریقا بود از برکناری خود باخبر شد. 

وی افزود: آمریکا تا تایید سنا و در دو ماه مهمی که باید پیرامون برجام، آغاز مذاکرات کره شمالی و جنگ اقتصادی با اروپا تصمیم بگیرد، وزیر خارجه ندارد.

 

منبع: ایلنا

توافق کاهش سقف تولید نفت، یک «قاعده دائمی» است/ ایران عضو بسیار مهم اوپک است

توافق کاهش سقف تولید نفت، یک «قاعده دائمی» است/ ایران عضو بسیار مهم اوپک است

دبیرکل کارتل نفتی اوپک امروز در جریان یک نشست نفتی در امارات گفت: اوپک باید برای خیر اقتصاد جهانی در شرایطی که ایران به عنوان عضو موسس این سازمان تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد، متحد بماند.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، «محمد سنوسی بارکیندو» دبیرکل سازمان کشورهای تولیدکننده نفت(اوپک) گفته «توافق بین اوپک و کشورهای غیر عضو برای کاهش سقف تولید با هدف کمک به افزایش قیمت‌ها که در ژانویه 2016 به 30 دلار در هر بشکه رسیده بود، یک قاعده دائمی است.»

وی افزود: محکم کردن چنین ساز و کاری یکی از موضوعاتی است که در نشست روز یکشنبه اوپک که قرار است در الجزیره برگزار شود، مورد بحث قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، با وجود این اظهارات اوپک با خشم رو به افزایش ایران به عنوان یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان این کارتل نفتی روبه روست که تحت فشار خروج آمریکا از توافق هسته‌ای است.

حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک روز شنبه گفته بود که تلاش ترامپ برای جلوگیری از فروش نفت ایران به روسیه و عربستان که دلشان نمی‌خواهد قیمت‌های نفت شکسته شود اجازه داده که سیاست گروکشی در بازار را دنبال کنند.

«بارکیندو» که امروز (سه‌شنبه) در یک فروم اطلاعات انرژی در فجیره امارات متحده عربی حاضر شده حرفی از نحوه حمایت اوپک از ایران در حالی که همزمان با تهران در حال مقابله است، نزد.

وی گفت: «ایران تنها یک عضو موسس اوپک نیست، بلکه یک عضو بسیار مهم در این سازمان است. ما هیچ چاره‌ای جز ادامه کار با همه طرف‌ها نداریم.»

وی توافق بین اوپک و کشورهای غیر عضو را برای کاهش سقف تولید تحسین کرد و گفت این کارتل در تلاش است که این قاعده را دائمی کند. اعلام همکاری همچنان به قوت خود باقی است.

ترامپ با انتخابات میان دوره‌ای کنگره در آمریکا روبه‌روست و خواستار افزایش تولید نفت از سوی عربستان و کشورهای اوپک برای کاهش قیمت حامل‌های انرژی شده است. در حال حاضر قیمت هر گالون گازوئیل به طور میانگین 2.85 دلار است در حالی که در مشابه سال گذشته قیمت هر گالون 2.62 دلار بود.

منبع: ایلنا

تاسیس یک کمپانی جدید توسط اتحادیه اروپا برای حفظ کانال مالی با ایران

تاسیس یک کمپانی جدید توسط اتحادیه اروپا برای حفظ کانال مالی با ایران

مقامات اروپایی از ایجاد یک طرح مالی ویژه برای ارتباط با ایران تحت عنوان «حامل ویژه» خبر دادند که قرار است به عنوان یک شرکت حسابرسی کارکردی موثر داشته و راه گریزی برای حفظ جریان تجاری بین کشورهای اروپایی و ایران تامین تامین کند.

به گزارش ایلنا به نقل از «پولیتیکو» مقامات اروپایی روز جمعه از ایجاد یک کمپانی مالی با هدف خاص برای خفه کردن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کمک به این کشور جهت ادامه فروش نفت به اتحادیه اروپا خبر دادند.

رسانه آلمانی «اشپیگل» روز گذشته برای اولین بار خبر طراحی چنین کمپانی مالی‌ را توسط اروپایی‌ها منتشر کرد.

سخنگوی وزارت دارایی آلمان در پاسخ به سوالی درباره مدل مالی این کمپانی گفت: دولت آلمان با سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا EEAS و کمیسیون اروپایی و همچنین فرانسه و بریتانیا در حال کار است تا کانال‌های پرداخت مالی با ایران را حفظ کنیم. مذاکراتی در این باره در جریان است. مدل های متعددی را در نظر داریم.

یک مقام فرانسوی در این خصوص اضافه کرد: اتحادیه اروپا به یک کانال مستقل مالی برای حفظ توافق هسته‌ای نیاز دارد.

به گزارش «پولیتیکو» خبر این طرح دو روز بعد از  اظهارات «ژان کلود یونکر» رییس کمیسیون اتحادیه اروپا درباره افزایش نقش یورو در تجارت های بین‌المللی به ویژه در زمینه خرید انرژی مطرح شده است.

صحبت از طرح اروپایی برای حمایت از صنایع نفت ایران خسارت بزرگی بر روابط آمریکا و اروپا که هم اکنون نیز به شدت آسیب دیده است وارد خواهد کرد.  سیاست‌های خصمانه و یک‌جانبه ترامپ از جمله خروج از پیمان پاریس، اعمال تعرفه های تجاری، انتقاد از ناتو و تصمیم به جابه جایی سفارت آمریکا در اسرائیل، متحدان اروپایی آمریکا را ناامید کرده است.

مقامات اروپایی توضیح داده‌اند که طرح مالی ویژه برای ارتباط با ایران که به آن «حامل ویژه» گفته می‌شود، به عنوان یک شرکت حسابرسی کارکردی موثر خواهد داشت و راه گریزی برای حفظ جریان تجاری بین کشورهای اروپایی و ایران تامین خواهد کرد.

برای مثال اگر ایتالیا بخواهد نفت ایران را خریداری کند، می‌تواند پول‌هایش را به این شرکت انتقال داده و این شرکت بقیه مسیرهای تراکنش را مدیریت خواهد کرد. ایران، به طور مشابه می‌تواند پول‌هایش را در ازای خرید محصولات اروپایی، به این شرکت انتقال دهد.

این حامل قرار است پول‌ها را برای تراکنش‌های بین اتحادیه اروپا خارج از کنترل آمریکا بر سیستم‌های مالی جهانی نگه دارد. این سامانه همچنین  نیاز به استفاده از بانک‌هایی که نگران قطع روابط تجاری‌شان با بازارهای مالی آمریکا به جرم نقض تحریم‌ها هستند را نیز مرتفع کرده و این نیاز را دور می‌زند.

یکی از مقامات گفته هنوز برخی تصمیمات حیاتی باید اتخاذ شود. این شامل مکان استقرار این سازوکار جدید و چگونگی مالکیت آن و همچنین منابع دقیق و میزان سرمایه اولیه مورد نیاز است.

منبع: ایلنا

از حریم هوایی ایران عبور نکنید!/ آسمان عراق را جایگزین ایران کنید

از حریم هوایی ایران عبور نکنید!/ آسمان عراق را جایگزین ایران کنید

اداره خدمات هواپیمایی به شرکت های هواپیمایی دستور داده بدون جنجال آفرینی، به دلیل تنش‌های بین ایران و آمریکا از حریم هوایی ایران استفاده نکنند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، ایالات متحده آمریکا هشدار جدیدی را خطاب به خطوط هوایی درباره استفاده از حریم هوایی ایران صادر کرد.

بر اساس این گزارش، آمریکا از آنها خواسته زمان استفاده از حریم هوایی ایران هشیار باشند. این دستور العمل جدید در پی انقضای زمان توصیه‌های قبلی صادر شده است.

اداره خدمات هواپیمایی آمریکا در این دستورالعمل جدید به نگرانی‌هایی که از بابت فعالیت‌های نظامی دارد اشاره کرده است.

در این هشدار به هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که در دسامبر 2017 توسط جت‌های جنگنده متوقف شد اشاره شده است.

این دستور العمل جدید توسط اداره هوانوردی فدرال آمریکا به اپراتورهای آمریکایی داده شده است.

در این دستور العمل گفته شده فعالیت‌های نظامی آمریکا از مسیرها و یا به سمت مسیرهای ترانزیتی از طریق حریم هوایی ایران برای مبارزه در سوریه، متوقف شده است.

رویترز نوشت: با خروج ترامپ از توافق هسته‌ای تنش‌ها بین ایران و آمریکا افزایش یافته است.

دفتر خدمات پرواز که اطلاعات امنیت پرواز در حریم‌های هوایی را در اختیار ایرلاین ها قرار می‌دهد گفته «بدون جنجال آفرینی آشکار»، روابط خراب بین ایران و آمریکا باید زمان برنامه ریزی برای عبور از حریم هوایی ایران مد نظر قرار بگیرد.

این اداره روز دوشنبه طی ایمیلی به مشتریان خود گفت: بازگشایی مجدد حریم هوایی عراق در ماه نوامبر سال گذشته، گزینه‌های عبوری دیگری را برای شما تامین کرده است.  هیچ مسیر عالی‌ای در منطقه وجود ندارد و اپراتورها باید ترجیح عراق به ایران را در نظر داشته اشند.

وزارت خارجه آمریکا نیز با طرح ادعای واهی به شهروندان توصیه کرده که به دلیل خطر بازداشت‌های خودسرانه به ایران سفر نکنند.

بر اساس گزارش رویترز، در مورد عراق، وزارت خارجه آمریکا به شهروندانش توصیه کرده که به دلیل درگیری‌های نظامی و تروریستی به این کشور سفر نکنند.  

آخرین دستور العمل اداره هوانوردی فدرال درباره عراق در دسامبر 2017 صادر شده و پرواز بیشتر ایرلاین‌های آمریکایی از ارتفاع کمتر از 26 هزار پایی حریم هوایی عراق را ممنوع اعلام کرده است.

منبع: ایلنا

کره جنوبی واردات نفت از ایران را به صفر رساند

کره جنوبی واردات نفت از ایران را به صفر رساند

در حالی که چین و هند خرید نفت از ایران را کاهش داده‌اند، کره جنوبی قدمی به جلو گذاشته و پیش از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا بر ایران در تاریخ چهارم نوامبر، واردات نفت از ایران را معلق کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، کره جنوبی نخستین کشور از سه خریدار برتر نفت ایران است که به درخواست آمریکا برای به صفر رساندن واردات نفت از ایران تن داد. 

این کشور در ماه گذشته میلادی هیچ نفتی از ایران خریداری نکرد. این در حالی است که خرید نفت سئول از ایران در ماه جولای روزانه 194 هزار بشکه بود. در حالی که چین و هند خرید نفت از ایران را کاهش داده‌اند، کره جنوبی قدمی به جلو گذاشته و پیش از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا بر ایران در تاریخ چهارم نوامبر، واردات نفت از ایران را معلق کرده است. 

کره جنوبی که دهه‌هاست درگیر جنگ در شبه‌جزیره کره است، به آمریکا متکی است تا بر «کیم جونگ‌اون» رهبر کره شمالی، برای کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای‌اش فشار آورد. پیوندهای سیاسی با آمریکا به این معنا است که سئول نمی‌تواند به درخواست ترامپ مبنی بر قطع واردات نفت از ایران بی‌توجه باشد. 

موضع اصلی دولت کره جنوبی در قبال تحریم‌های ایران تلاش برای مستثنی شدن از فهرست سیاه آمریکا است. با وجود آن‌که دولت آمریکا در موضع خود اندکی تجدیدنظر کرده و اعلام کرده که ممکن است استثناهایی را برای تحریم‌هایش قائل شود، خریداران نفت ایران همچنان با این خطر مواجه هستند که در صورت خرید نفت از ایران دسترسی‌شان به نظام مالی آمریکا قطع شود. 

«کیم جائه-کیونگ»، تحلیل‌گر مؤسسه اقتصاد انرژی کره، گفت: «حفظ روابط با آمریکا برای کره‌جنوبی از اهمیت بسیاری برخوردار است. امنیت ملی کره‌جنوبی وابسته به ارتباط با آمریکا است.»    

 

منبع: ایلنا

توقف خرید نفت خام ایران توسط شرکت‌های ژاپنی از ماه اکتبر

توقف خرید نفت خام ایران توسط شرکت‌های ژاپنی از ماه اکتبر

در حالی که آژانس خبری فرانسه از توقف کامل خرید نفت از ایران توسط کمپانی‌های ژاپنی از ابتدای اکتبر خبر داده، یکی از مقامات ارشد وزارت تجارت ژاپن گفته توکیو مساله دریافت معافیت را در مذاکرات با واشنگتن مطرح کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از «اسپوتنیک»، کمپانی‌های نفت ژاپنی آماده توقف خرید نفت خام از ایران از ماه اکتبر به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا هستند.

بر اساس گزارش آژانس خبری فرانسه، توکیو به دنبال تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران جهت ادامه واردات نفت از ایران بوده اما بعید به نظر می‌رسد که به هدف دست پیدا کند.

سخنگوی شرکت «شوا شل سکیو» ژاپن روز دوشنبه (امروز) به آژانس خبری فرانسه گفت که ما گفته بودیم که به تصمیم دولت در مورد واردات نفت از ایران چشم دوخته‌ایم اما نمی‌توانم درباره اطلاعات تجارت‌های انفرادی توضیح بیشتری بدهم.

یکی از مقامات ارشد وزارت تجارت ژاپن روز دوشنبه(امروز) گفته توکیو مساله دریافت معافیت را در مذاکرات با واشنگتن مطرح کرده است. او از ذکر جزییات این مذاکرات خودداری کرد.

«هیروشیگ سکو» وزیر تجارت ژاپن در ماه آگوست گفته بود که توکیو مذاکراتی را با آمریکا درباره اعطای معافیت از تحریم‌های اخیر علیه ایران و شرکای تجاری این کشور برگزار کرده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، کمپانی‌های نفتی بزرگ ژاپن در حال بررسی راه‌های افزایش واردات از جاهای دیگر به دلیل کسری نفت خام وارداتی از ایران هستند. بر اساس گزارش‌ها 5.3 درصد از واردات نفت ژاپن از ایران تامین می‌شود؛ ژاپن به نفت خاورمیانه برای امنیت انرژی خود نیازمند است.

به گزارش «اسپوتنیک»، در دوران تحریم‌های ضدایرانی گذشته، ژاپن به همراه کره‌جنوبی از معافیتی برخوردار بود که به آنها اجازه دور زدن محدودیت‌ها و خرید حجم محدودی از نفت ایران را می‌داد. دولت کنونی آمریکا در ماه می از توافق هسته‌ای خارج شده و گفته از چهارم نوامبر تحریم‌های نفتی این کشور آغاز خواهد شد. برنامه آمریکا به صفر رساندن صادرات نفتی ایران به جهان است.

منبع: ایلنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟