_  

گروه خبری سیاسی

تیلرسون اولین وزیر خارجه‌ای است که با توئیت برکنار شد

-
تیلرسون اولین وزیر خارجه‌ای است که با توئیت برکنار شد

سفیر ایران در لندن نوشت: ‌رکس تیلرسون عنوان اولین وزیر خارجه که با توئیت برکنار شده است را کسب کرد.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در توییتر خود با اشاره به برکناری رکس تیلرسون توسط دونالد ترامپ نوشت:  رکس تیلرسون عنوان اولین وزیر خارجه که با توئیت برکنار شده است را کسب کرد. او بدون اطلاع پیشین وقتی در سفر آفریقا بود از برکناری خود باخبر شد. 

وی افزود: آمریکا تا تایید سنا و در دو ماه مهمی که باید پیرامون برجام، آغاز مذاکرات کره شمالی و جنگ اقتصادی با اروپا تصمیم بگیرد، وزیر خارجه ندارد.

 

زیرساخت‌های انرژی، اولین هدف حملات سایبری در جنگ احتمالی با ایران است

زیرساخت‌های انرژی، اولین هدف حملات سایبری در جنگ احتمالی با ایران است

رییس سابق واحد ۸۲۰۰ امنیت ملی رژیم صهیونیستی مدعی شد: انرژی، یال اصلی اقتصادهاست و برای برخی، رگ حیاتی‌شان است. اسرائیل باید در هر جنگی در آینده با ایران یا حزب الله سراغ زیرساخت‌های انرژی برود.

به گزارش ایلنا به نقل از «جروزالم پست»، «ایهود شینرسون» رییس سابق واحد ۸۲۰۰ امنیت ملی رژیم صهیونیستی مدعی شد که اولین هدف سایبری که اسرائیل باید در هر جنگی در آینده با ایران یا حزب الله به سراغ آن برود، زیرساخت‌های انرژی است. 

وی در کنفرانسی در دانشگاه تل آویو تحت عنوان «هفته سایبری» با اشاره به اهمیت انرژی در اقتصاد ایران مدعی شد: انرژی، یال اصلی اقتصادهاست و برای برخی، رگ حیاتی‌شان است. 

«شینرسون» مدعی شده این نوع حملات تاثیرات وسیع‌تری برای خنثی‌سازی سامانه‌های تسلیحاتی دشمنان اسرائیل دارد و به اسرائیل موقعیت برتر از نظر فنی را خواهد داد اما تاثیر آن استراتژیک نیست. 

این مقام سابق وزارت جنگ اسرائیل مدعی شد: «اهدافی وجود دارد که هرگز به دلایل اخلاقی نباید مورد حمله سایبری قرار بگیرد؛ از جمله آب و غذا و بخش‌های مراقبت‌های پزشکی.»

وی توصیه کرده به بخش بانکی هم حمله نشود و گفته که این حمله اثر پروانه‌ای دارد و می‌تواند بر اقتصاد جهانی تاثیر بگذارد. درمورد دفاع سایبری اسرائیل بزرگترین اولویت، مسدود کردن حملات سایبری به سپر دفاع موشکی‌اش نظیر «آیرون دوم» و سامانه‌های موشکی «ارو» و همچنین سامانه‌های «سی فور آی» است که برای آنها مزایایی را در جبهه‌ها ایجاد کرده‌است. 

«یاکاو امیدرور» رییس شورای امنیت ملی سابق اسرائیل هم در این کنفرانس بر اهمیت درس گرفتن از جنگ‌های کلاسیک در حوزه سایبری تاکید کرده و مدعی شد: «اسرائیل باید همیشه این احتمال را بدهد که دفاع سایبری‌اش مورد نفوذ دشمن قرار بگیرد. جنگ‌های کلاسیک دو اقدام برجسته برای زمانی که دشمن به خط دفاعی‌شان نفوذ می‌کرد داشت؛ پاسخ اول خطوط دفاعی متعدد برای کشاندن دشمن به منطقه کشنده یعنی جایی که شانس نابودی‌شان وجود داشت بود. اما اگر شما باهوش باشید دشمن را نابود نمی‌کنید. شما تله عسل ترتیب می‌دهید و به آنها اطلاعاتی می‌دهید که فکر کنند در جای درست هستند. شما دشمن را فریب می‌دهید به گونه‌ای که فکر کند موفق شده است.»

«امیدرور» مدعی شد: «اگر دشمن سایبری فکر کند که جای درستی را هک کرده است، به فکر حمله دیگری نخواهد بود و سعی می‌کند در سیستم سایبری جعلی بماند.»

«یارون روزن» افسر سایبری بازنشسته وزارت جنگ اسرائیل هم بر اهمیت جنگ سایبری نامتقارن تاکید کرده و مدعی شد: «ما باید تیم‌های سوآت در فضای سایبری داشته باشیم. واحد ملی‌ که پاسخگو باشد. زمانی که می‌پرسید چه کسی پاسخگو است؟ می‌بینید که دست بیش از یک نفر بالا می‌رود این درحالی است که می‌دانیم هیچ‌کس در واقع پاسخ‌گو نیست.»

«روزن» بر اهمیت شناخت یک سیستم بازدارنده در فضای سایبری علیه دشمن فرضی تاکید کرده و گفته که این چالش سختی با توجه به درگیری‌های احتمالی و غیر قابل پیش‌بینی است.

موزه و نمایشگاه میراث فرهنگی و تمدنی ایران در هلند افتتاح شد

موزه و نمایشگاه میراث فرهنگی و تمدنی ایران در هلند افتتاح شد

موزه و نمایشگاه میراث فرهنگی و تمدنی ایران در هلند با حضور سفیر ایران در لاهه افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، موزه و نمایشگاه میراث فرهنگی و تمدنی ایران طی مراسمی با حضور علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تنی چند از مقامات هلندی در شهر آسن هلند افتتاح شد.

این نمایشگاه آثار باستانی ایران که «ایران مهد تمدن» نام دارد با همکاری مشترک موزه درنتز هلند و موزه ملی ایران بر پا شده و در آن حدود دویست اثر باستانی و جاودانه هنر و فرهنگ ایرانی به نمایش در امده است.

این موزه دیروز طی مراسم باشکوهی با حضور بیش از سیصد نفر از محققین، اساتید دانشگاه و دوستداران میراث فرهنگی بازگشائی گردید و قرار است به مدت پنج ماه میزبان علاقه مندان به فرهنگ، هنر و تمدن ایرانی در کشور هلند باشد.

جهانگیری در هلند طی سخنانی در مراسم افتتاحیه برگزاری نمایشگاه در مورد تاریخ و تمدن ایران در هلند را یک ابتکار مهم و یک فعالیت فرهنگی بزرگ ارزیابی کرد که بازدید کنندگان از آن را به سفری به تاریخ یکی از قدیمی ترین و جالب ترین فرهنگها در جهان می برد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: این قبیل همکاریهای فرهنگی بین ایران و هلند می تواند زمینه ساز شناخت بهتر دو ملت از یکدیگر شده و مناسبات دو کشور را  مستحکمتر کند و با توجه به این مهم، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه تمام توان خود را  در جهت برگزاری این نمایشگاه بکار برد.

وی افزود: علیرغم چهارصد سال مناسبات دیپلماتیک بین ایران و هلند، ما به این نکته پی برده ایم که ایران و فرهنگ و تمدن ایرانی ه درستی توسط مردم هلند در زمان معاصر شناخته نشده است، از این رو تصمیم گرفتیم تا ایران را در حد ممکن به مردم هلند معرفی کنیم و در نتیجه تعداد توریستهای هلندی که ظرف چهارسال گذشته از ایران بازدید کرده اند افزایش قابل توجهی یافته است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین تاکید کرد: متاسفانه جهان هنوز از درگیری، تجاوز و خشونت رنج می برد و ما شاهد فقدان دوستی و صلح در برخی نقاط جهان هستیم. در این میان هیچکس نمی تواند نقش مهم روابط و مبادلات فرهنگی را در ارتقاء دوستی، ثبات و صلح و رفع سوءتفاهم ها و دشمنی ها نادیده بگیرد.

جهانگیری در پایان سخنرانی خود از مردم هلند و کشورهای همسایه هلند دعوت کرد ظرف پنج ماه آینده از این نمایشگاه بازدید کنند.

طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این مراسم با اشاره به اینکه در این موزه حدود ۲۰۰ اثر از مقاطع مختلف تاریخ ایران به نمایش در آمده تصریح کرد: این آثار نماینده دویست هزار سال فرهنگ و تاریخ ایران است.

وی افزود: بدون شک ایران علاوه براینکه یکی از مراکز اصلی تمدن در غرب آسیا می باشد، تاریخ طولانی در کمک به غنای فرهنگ بشری دارد.

وی همچنین با اشاره به علاقمندی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نمایشگاه آثار موزه درنتز در موزه ملی ایران، آن را فرصتی برای بازدیدگنندگان ایرانی دانست تا چشمه ای از میراث فرهنگی غنی هلند را مشاهده کنند. وی برگزاری نمایشگاه متقابل در دو کشور را گام مهمی در افزایش مناسبات فرهنگی بین ایران و هلند ارزیابی کرد.

در این مراسم همچنین قطعاتی از موسیقی اصیل ایرانی همراه با آواز خوانی محمد معتمدی یکی از هنرمندان کشورمان به اجرا در امد که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

راه‌اندازی سیستم صدور ویزای الکترونیک کنسولگری ایران در اربیل

راه‌اندازی سیستم صدور ویزای الکترونیک کنسولگری ایران در اربیل

سرکنسولگری ایران در اربیل با صدور اطلاعیه‌ای از راه اندازی سیستم صدور ویزای الکترونیک به منظور تسریع در امر صدور ویزا خبر داد.

به گزارش ایلنا، سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل با صدور اطلاعیه ای از راه اندازی سیستم صدور ویزای الکترونیک به منظور تسریع در امر صدور ویزا خبر داد.

متن اطلاعیه بدین شرح است:

 راه اندازی سیستم صدور ویزای الکترونیک از سوی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق به منظور تسریع در ارائه خدمات به متقاضیان روادید و کاهش هزینه های اضافی و تحویل سریع ویزا صورت گرفته است و هزینه اضافی را در بر نخواهد داشت.  

لذا نظر به سادگی ورود به سیستم ویزای الکترونیک و ثبت مشخصات گذرنامه ای به اطلاع می رساند شرکت های اینترنتی می توانند حداکثر مبلغ سه هزار دینار عراقی به عنوان دستمزد خود برای  ثبت درخواست ویزا از متقاضیان اخذ کنند.

 از این رو از آن دسته از متقاضیان محترمی که درخواست روادید را در خارج از منزل ثبت می کنند تقاضا می شود در صورت مشاهده تخلف، مراتب را از طریق ادمین کانال سرکنسولگری یا در مراجعه حضوری  به بخش کنسولی اطلاع رسانی کنند.

شایان ذکر است در صورت اثبات تخلف مراکز فوق، از صدور ویزا برای درخواست های ثبتی آن شرکت ها خودداری خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه به ملت ایران تبریک گفت

سخنگوی وزارت امور خارجه به ملت ایران تبریک گفت

سخنگوی وزارت امور خارجه پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در برابر مراکش در جریان برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را تبریک گفت.

به گزارش ایلنا، رئیس مرکز  دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه پیروزی شیرین ملی پوشان فوتبال ایران در نخستین بازی خود در جام جهانی روسیه را به مردم ورزش دوست ایران شاد باش گفت و برای این قهرمانان ملی آرزوی موفقیت های بیشتر کرد.

 

یکجانبه گرایی آمریکا و تحمیل قوانین داخلی خود به فرای مرزها خلاف قوانین بین‌المللی است

یکجانبه گرایی آمریکا و تحمیل قوانین داخلی خود به فرای مرزها خلاف قوانین بین‌المللی است

رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به وجود ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوان در ایران و مالزی بر ضرورت استفاده از آنها در راستای توسعه و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری‌های تهران - کوآلالامپور تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی، برگزاری موفق چهاردهمین دوره انتخابات و حضور پر شور مردم این کشور را جالب توجه دانست و با تبریک انتخاب وی به عنوان نخست وزیر مالزی، گفت: اطمینان دارم در دوره مدیریت شما به عنوان نخست وزیر مالزی، شاهد توسعه و ارتقا سطح مناسبات همه جانبه تهران - کوآلالامپور خواهیم بود. 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز فرصت‌های بسیار مناسب سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد و شرکت های مالزیایی نیز می‌توانند از آن استفاده کرده و درپروژه های مختلف سرمایه‌گذاری کنند، اظهار داشت: اراده جمهوری اسلامی ایران بر گسترش روابط و همکاری‌ها با مالزی بوده و آماده توسعه بیش از پیش مناسبات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی میان دو کشور هستیم. 

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت تلاش و همکاری ایران و مالزی بر اساس اصول بنیادین سیاست خارجی برای ارتقاء صلح و ثبات در منطقه و جهان، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، تصریح کرد: مبارزه جدی با تروریسم یکی از اصول مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر بوده و امروز خوشحالیم با کمکی که به مردم عراق و سوریه داشتیم، گروه تروریستی داعش با شکست مواجه شده است. 

روحانی ضمن تبریک عید سعید فطر به دولت و ملت مالزی، خاطرنشان کرد: باید چهره رحمانی اسلام را به مردم جهان معرفی کرده و به جوانان جوامع اسلامی و سایر کشورها نشان دهیم که اسلام دین محبت، صلح و زندگی مسالمت آمیز است و در این راستا ایران و مالزی می توانند با گسترش همکاری‌های دوستانه و برادرانه خود، چهره حقیقی اسلام را به جهانیان معرفی کنند. 

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه دولت آمریکا برخلاف همه موازین بین المللی بطور یک‌جانبه از توافق برجام که مورد تایید سازمان ملل متحد است، خارج شده، ابراز داشت: معتقدیم یک‌جانبه گرایی آمریکا و تحمیل قوانین داخلی خود به فرای مرزها بر خلاف قوانین بین المللی و آزادی ملت ها بوده و ما همچنان بدنبال ادامه همکاری‌ها برای پایدار ماندن توافق برجام هستیم و امیدواریم همه کشورها در راستای اجرای قانون همکاری و کمک کنند. 

نخست وزیر مالزی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن تبریک عید سعید فطر به دولت و ملت ایران، توسعه روابط و  همکاری های همه جانبه میان ایران و مالزی را حائز اهمیت دانست و بیان کرد: سیاست دولت مالزی بر مبنای ارتقا سطح همکاری ها و توسعه مناسبات همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. 

نخست وزیر مالزی با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های موجود در ایران و مالزی در حوزه های مختلف همکاری از جمله بخش های صنعتی، ساخت و ساز، دانش، علم وفناوری، تکنولوژی، تولید خودرو، بهداشتی و درمانی و سایر زمینه های مورد علاقه طرفین، بر توسعه همکاری شرکت های خصوصی و فعالان اقتصادی دو کشور تاکید کرد. 

ماهاتیر محمد با بیان اینکه آماده همکاری همه جانبه با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و توسعه صلح و ثبات جهانی هستیم، یادآور شد: باید تلاش کنیم تا تصویر ناخوشایندی که از اسلام و مسلمانان در اذهان عمومی جهان بوجود آمده را اصلاح کرده و نشان دهیم که اسلام در کنار سایر ادیان الهی می تواند زندگی خوبی را برای مردم جهان به دنبال داشته باشد. 

وی با اشاره به اینکه سیاست مالزی دوستی و همکاری با همه کشورهای جهان بویژه ایران است، عنوان کرد: سیاست ایران برای تعامل و همکاری با جهان بسیار مناسب و پسندیده است و این در حالی است که معتقدیم یکجانبه گرایی موجب کاهش همکاری و اعتماد میان کشورهای جهان خواهد بود.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن