تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

«ولی‌الله سیف» مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی شد

«ولی‌الله سیف» مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی شد

رئیس جمهور در حکمی «ولی الله سیف» را به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی منصوب کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در حکمی «ولی الله سیف» را به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی منصوب کرد.

متن حکم حجت الاسلام حسن روحانی به شرح‌ ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر ولی الله سیف

نظر به مراتب تعهد، توان علمی و سوابق مدیریتی جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان «مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی» منصوب می‌شوید.

امید است با توفیق الهی در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

منبع: ایلنا

دستورالعمل شناسایی درآمد مؤسسات اعتباری ابلاغ شد

دستورالعمل شناسایی درآمد مؤسسات اعتباری ابلاغ شد

بانک مرکزی، «دستورالعمل شناسایی درآمد مؤسسات اعتباری» را با هدف ایجاد رویه‌ واحد حسابداری در ثبت انواع درآمدهای حاصله مؤسسات اعتباری تدوین و به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش ایلنا، این بانک مستند به اختیارات مقرر در بند (ج) ماده (33) «قانون پولی و بانکی کشور» مصوب سال 1351 و اصلاحات بعدی آن و نیز ماده (86) آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره مؤسسات اعتباری غیردولتی موضوع مصوبه جلسه مورخ 28‌ دی ماه سال 1393 هیأت وزیران و با هدف؛ تدقیق در اعمال قضاوت حرفه‌ای، ایجاد رویه‌ واحد حسابداری در ثبت انواع درآمدهای حاصله مؤسسات اعتباری، امکان و بهبود قابلیت مقایسه ارقام مندرج در سرفصل حساب‌های مرتبط در مؤسسات اعتباری مختلف، انعکاس تصویری صحیح و واقعی از عملکرد مالی مؤسسات اعتباری، ارتقای شفافیت مالی، جلوگیری از شناسایی و توزیع سودهای موهوم و انطباق هرچه بیشتر نحوه عمل شناسایی درآمد در مؤسسات اعتباری با ماهیت بانکداری اسلامی و نیز استانداردهای حسابداری، دستورالعمل جامعی را تحت عنوان «دستورالعمل شناسایی درآمد مؤسسات اعتباری» درخصوص زمان و نحوه شناسایی، زمان توقف و نیز شناسایی مجدد انواع درآمدهای حاصل در مؤسسات اعتباری تدوین کرد، که دستورالعمل مذکور پس از طرح در یک هزار و دویست و چهل و هشتمین جلسه مورخ اول خرداد 1397 شورای پول و اعتبار، به تصویب رسید. از اهم ویژگی‌های دستورالعمل مذکور می‌توان به مواردی به‌شرح زیر اشاره کرد:

1) ارایه دامنه‌ای جامع از تعاریف،‌ عبارات و اصطلاحات؛

2) اتخاذ رویکردی فرآیندمحور درخصوص ضوابط پیشنهادی شناسایی درآمد مؤسسات اعتباری جهت تبیین هر‌چه بیشتر مفاد آن؛

3) تدوین سازوکارهای زمان شناسایی درآمد تسهیلات اعطایی به تفکیک عقود اسلامی؛

4) پیش‌بینی سازوکارهای تعیین میزان درآمد تسهیلات اعطایی حسب مورد؛

5) پیش‌بینی سازوکارهای شناسایی درآمدهای حاصل از ارایه خدمات بانکی از قبیل اعتبارات اسنادی، ضمانت‌نامه‌ها و ... .

6) درج احکام مرتبط با تعدیل شناسایی درآمد انواع تسهیلات، تعهدات و خدمات بانکی؛

7) تشریح سازوکارهای شناسایی درآمد مطالبات غیرجاری؛

8) تبیین فرآیند توقف شناسایی درآمد مطالبات غیرجاری؛

9) اتخاذ رویکرد مبتنی بر نوع وثایق مأخوذه در خصوص زمان ادامه یا توقف شناسایی درآمد مطالبات غیرجاری؛

10) الزام مؤسسه اعتباری به ایجاد سازوکارهای لازم جهت اجرای دستورالعمل شناسایی درآمد از قبیل ایجاد سامانه اطلاعاتی وثایق و تضامین مرتبط با تسهیلات اعطایی و تعهدات ایجاد شده؛

11) پیش‌بینی سازوکارهای لازم جهت شناسایی مجدد درآمد مطالبات غیرجاری؛

12) پیش‌بینی سازوکارهای لازم جهت شناسایی درآمد تسهیلات امهالی؛

13)تدوین ضوابط ناظر بر شناسایی درآمد در بازپرداخت تسهیلات زودتر از موعد؛

14)پیش‌بینی نحوه شناسایی درآمد قراردادهای تسهیلاتی فسخ شده؛

15) الزام مؤسسه اعتباری به رعایت تمامی ضوابط و مقررات ذی‌ربط از جمله استانداردهای حسابداری؛

16) تعیین مصادیق نهادهای مشمول رعایت ضوابط ناظر بر دستورالعمل شناسایی درآمد.

منبع: ایلنا

صحبت‌های امروز روحانی حجت را بر همه دستگاه‌ها تمام کرد

صحبت‌های امروز روحانی حجت را بر همه دستگاه‌ها تمام کرد

وزیر ارتباطات گفت: چرا باید ارز ناشی از صادرات دولتی‌ها و خصولتی‌ها دیر به دست واردکنندگان برسد؟ صحبت‌های امروز روحانی حجت را بر همه دستگاه‌ها تمام کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در توئیتر خود نوشت:

ریشه مشکلات اقتصادی امروز کشور در دو محور فشارهای آمریکا و مشکلات داخلی است. راه عبور از مشکلات داخلی شفاف‌سازی و اجرای دولت الکترونیکی است. چرا باید ارز ناشی از صادرات دولتی‌ها و خصولتی‌ها دیر به دست واردکنندگان برسد؟ صحبت‌های امروز روحانی حجت را بر همه دستگاه‌ها تمام کرد.

photo_2018-09-08_11-57-09

منبع: ایلنا

«بد مسکنی»19میلیون اصلی‌ترین مسئله ایران است/کاهش پروازهای چارتری

«بد مسکنی»19میلیون اصلی‌ترین مسئله ایران است/کاهش پروازهای چارتری

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: یکی از دلایل افزایش بی رویه نرخ بلیت در روزهای اخیر، چارتر شدن بلیت‌ها بود و به همین دلیل در تلاش هستیم سهم چارتر کردن بلیت کاهش یابد.

به گزارش ایلنا، عباس آخوندی که برای پاسخ به سوالات جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون عمران مجلس حضور یافته بود در پاسخ به سوالات نمایندگان در خصوص علت افزایش بهای بلیت در روزهای اخیر گفت: سهم چارتر شدن بلیت‌‌‌‌ها هشتاد درصد بود که امروز این سقف به هفتاد درصد رسیده و به زودی با هماهنگی انجمن صنفی شرکت‌‌‌‌های هواپیمایی این سهم باز هم کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: هم‌‌‌‌اکنون بخش مهمی از تخلفات نرخ‌‌‌‌‌گذاری با ورود سازمان هواپیمایی و شرکت‌های هواپیمایی کاهش یافته و به مردم هم توصیه کرده‌‌‌‌‌‌ایم برای پرهیز از گران خریدن، بلیت خود را از سامانه‌‌‌ها و آژانس‌‌‌های مجوزدار یا پایگاه اینترنتی شرکت‌های هواپیمایی خریداری کنند.

رفع نقاط حادثه خیز جاده‌ها نیاز به تامین بودجه دارد

این عضو دولت تدبیر و امید در پاسخ به سوال یکی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره برنامه‌‌‌های این وزارتخانه برای ارتقای ایمنی جاده‌ها و راه‌ها اظهار داشت: ایمنی راه پنج ستون مهم دارد که شامل جاده، خودرو، قوانین، کاربری ایمن و امدادرسانی بعد از حادثه است.

آخوندی افزود: از همان ابتدای حضور در وزارتخانه تلاش کرده‌‌‌‌ام جلسات کمیسیون ایمنی راه‌ها ماهانه به صورت منظم تشکیل شود و این جلسات به صورت مستمر در سطح استان‌ها هم به ریاست استانداران برگزار می‌‌‌‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از وظایف مستمر وزارت راه وشهرسازی، بازدید و پایش مستمر جاده‌‌‌‌‌ها و رفع نقاط پرحادثه است اما پیش از تامین بودجه لازم برای رفع این نقاط، عملیات آشکارسازی با نصب علایم هشداردهنده به رانندگان انجام می‌‌‌‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: دستورالعمل روشنی برای عملیات آشکارسازی نقاط پرخطر تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است اما رفع نقاط پرحادثه نیاز به تامین بودجه‌‌‌های مربوطه دارد چراکه در برخی نقاط، رفع خطر از یک نقطه نیازمند هزینه‌‌‌های بسیار بالا و از جمله احداث پل و... است که باید در ردیف‌‌‌های بودجه‌‌‌ای گنجانده شود.

آخوندی، اقدامات بازدارنده، نصب دوربین ثبت تخلف در جاده‌‌‌‌ها، تجدیدنظر در آیین‌‌‌‌نامه‌‌‌های مربوط به اعطای گواهینامه، استانداردسازی خودروهای تولیدی و بازنگری در نحوه بازرسی دوره‌‌‌ای خودروها را از دیگر اقدامات کمیسیون ایمنی راه‌ها با مشارکت سایر دستگاه‌ها دانست و تصریح کرد: برای نخستین بار در کشور، وقتی نقص سامانه ترمز و برق در یک مدل اتوبوس اسکانیا قطعی شد، این شرکت مکلف به فراخوانی همه خودروهای خود و رفع کامل نقص مربوطه شد که این امر نشان از اهتمام وزارت راه برای ارتقای ایمنی راه‌ها دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌‌‌‌های این وزارتخانه در خروج بخش مسکن از رکود خاطرنشان کرد: مفاهیمی چون رونق یا رکود و تورم مسایل اقتصاد کلان هستند و نمی‌‌‌‌توان بدون توجه به شاخص‌‌‌های اقتصاد کلان، در بخشی رونق ایجاد کرد.

این عضو دولت تدبیر و امید افزود: مبنای برنامه ششم توسعه در بخش مسکن، توسعه بازآفرینی شهری بود یعنی اینکه همه دو هزار و 700 محله کشور ظرف مدت 10 سال یعنی سالانه 270 محله بازآفرینی شود.

آخوندی با بیان اینکه به‌سازی مسکن روستایی و تکمیل خدمات بخش مسکن مهر از برنامه‌‌‌‌های این سیاست کلان است، ابراز داشت: برای نیل به این هدف، مقرر شد بانک مسکن به بانکی توسعه‌‌‌‌‌‌ای تبدیل شود تا اهرم مالی برای توسعه بازار فراهم گردد اما این بانک برای افزایش قدرت خرید مردم نباید به منابع بانک مرکزی متوسل شود تا پایه پولی کشور و در نتیجه تورم رشد نکند.

وی با اشاره به اصلاح ساختار مسکن مهر در کشور بیان کرد: جلوی گسترش طرح را گرفته و پروژه های مسکن مهر را به سمت و سوی بازآفرینی شهری بردیم که یک تحول بزرگ و راهبردی بود.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این طرح مسکن مهر تاثیری در کم شدن حاشیه‌‌‌‌نشینی نداشت و توفیقی در کاستن از سوداگری بخش مسکن نداشت اما دیدیم که سطح زیربناها بالا رفت و از صد متر فراتر رفت درحالی که تقاضای طبقه متوسط جامعه زیر یکصد متر زیربناست و وجود دو میلیون و 500 هزار خانه خالی هم نشان می‌‌‌دهد این خانه‌‌‌ها برای حل مشکل تقاضای مسکن ساخته نشده و برای سوداگری ساخته شده است.

بدمسکنی 19 میلیون نفر اصلی‌‌‌ترین مسئله ایران است

آخوندی با اشاره به اینکه هم‌‌‌‌اکنون اصلی‌‌‌ترین مسئله ایران و نه این وزارتخانه، وجود بدمسکنی 19 میلیون نفر است، یادآور شد: همه این 19 میلیون نفر یعنی پنج میلیون خانواده ایرانی سرپناه دارند اما نمی‌‌‌‌توان آن را مسکن دانست.

وی افزود: مشکل دولت قبل این بود که می‌‌‌گفت این تعداد خانه می‌‌‌خواهم و می‌‌‌دید در سطح شهرها زمین نیست بنابراین در حاشیه شهرهای جدید دو میلیون خانه ساخت که مشکلی از مردم را حل نکرد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: اصلی‌‌‌ترین و سخت‌ترین مساله کشور در حال حاضر مسئله بازآفرینی شهری است که از دهه پنجاه در کشور وجود داشته و هیچ دولتی نه قبل و نه بعد از انقلاب به سراغ آن نرفت اما من به سراغ آن رفتم.

حاشیه‌‌نشینی 32 درصد جمعیت کشور

آخوندی افزود: انفجار شهری به وجود آمده و رشد نامتقارن در حاشیه شهرها به وجود آمده است و به طور متوسط 31.8 درصد جمعیت شهری در حاشیه شهرها زندگی می‌‌‌کنند که این آمار در شهری مثل زاهدان به 41 درصد می‌‌رسد.

وی اضافه کرد: کلیدی‌‌‌‌ترین و محوری‌‌‌ترین مسئله کشور، حل مشکل بدمسکنی پنج میلیون خانوار ایرانی است و باید همه از مردم، مجلس و دولت کمک کنند تا این مشکل برطرف شود.

منبع: ایلنا

گزارش رئیس کل بانک مرکزی از روند اجرای بسته جدید ارزی

گزارش رئیس کل بانک مرکزی از روند اجرای بسته جدید ارزی
گزارش رئیس کل بانک مرکزی از روند اجرای بسته جدید ارزی

رئیس کل بانک مرکزی، جزئیات روند اجرای بسته جدید ارزی را در جلسه شورای پول و اعتبار تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، شورای پول و اعتبار عصر امروز به ریاست عبدالناصر همتی، تشکیل جلسه داد. در این جلسه عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، گزارشی از روند اجرای بسته جدید ارزی و دیگر برنامه‌‌های بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار پول و ارز ارایه کرد.

بر پایه این گزارش،‌ اعضای شورای پول و اعتبار از اقدامات بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز قدردانی و بر ضرورت اطلاع‌رسانی و تبیین افکار عمومی در محور سیاست های پولی و ارزی مورد تاکید قرار دادند.

منبع: ایلنا

بررسی مسائل اصلی اقتصاد کشور در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی

بررسی مسائل اصلی اقتصاد کشور در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، صبح سه‌شنبه به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور و با حضور رؤسای قوای مقننه و قضائیه تشکیل شد.

به گزارش ایلنا، در این جلسه که در راستای منویات رهبر معظم انقلاب و با هدف هماهنگی بیشتر قوا و مسوولان در زمینه ضرورت اتخاذ تدابیر و اقتدار بیشتر در برخورد با مشکلات اقتصادی کشور تشکیل شد؛ مسائل اصلی اقتصاد کشور بویژه موضوع اشتغال، ایجاد امنیت و انگیزه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری و فعالیت بخش خصوصی، رفع برخی از اشکالاتی که در اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در واگذاری واحدها وجود داشته، مسائل مربوط به نظام بانکی کشور و شرایط اقتصادی کشور پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی در این جلسه با اشاره به اینکه عزم قوای سه‌گانه کشور بر حل مشکلات مردم است، بر ضرورت هماهنگی همه جانبه سه قوه برای استفاده از همه ابزارهای در اختیار در راستای تصمیم گیری و پیشبرد مسایل اقتصادی کشور تاکید کردند.

در این جلسه سران قوا با اشاره به اینکه دغدغه‌هایی که مردم در شرایط فعلی بازار دارند،  باید مورد توجه قرار گیرد و مطمئنا مورد توجه دولت و سایر مسوولان کشور خواهد بود؛ مقرر کردند جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به طور منظم تشکیل و مسایل مرتبطی که در سطح سه قوه است بررسی و در مورد آنها تصمیم‌گیری شود.

همچنین با توجه به تلاش و اعمال فشار آمریکا برای پمپاژ تبلیغات منفی به منظور ناامید کردن مردم نسبت به آینده کشور و نظام، مقرر شد ستادی با حضور نمایندگان سه قوه و با همکاری رسانه ها و صدا و سیما برای اطلاع‌رسانی و تبلیغات تشکیل شود که مهم‌ترین وظیفه‌اش اطلاع‌رسانی صحیح در مقابل حرکات تبلیغاتی منفی دشمن علیه کشور توسط رسانه‌های معاند است.

شورای عالی هماهنگی اقتصادی ضمن تاکید بر اطمینان مردم نسبت به تامین کالاهای ضروری آنها و نیز کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی، مقرر کرد تا دستگاه های مسئول اقدامات فوری را در این زمینه انجام دهند.

همچنین در این جلسه بر ضرورت انجام کار کارشناسی دقیق از سوی ستاد اقتصادی دولت با همفکری صاحب‌نظران اقتصادی کشور در راستای تشویق مردم به سمت فعالیت‌های اثرگذار اقتصادی مانند سرمایه‌گذاری در بورس و فعالیت‌های تولیدی تاکید شد.

سازمان برنامه و بودجه نیز مأمور شد که طرح‌های نیمه تمام دولت با شرایط آسان در اختیار بخش غیر دولتی و بویژه  بخش خصوصی برای تکمیل و بهره برداری قرار دهد.

منبع: ایلنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟