تبلیغات در تلکسیران

وزیر ارشاد میهمان جشنواره موسیقی فجر شد


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه شنبه 23 دی مهمان ویژه جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی شد.
وزیر ارشاد میهمان جشنواره موسیقی فجر شد

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی برج آزادی، در چهارمین شب از جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی گروه های سورنای و مخام چلر به ترتیب موسیقی اقوام لر و ترکمن را بر روی صحنه آزادی نواختند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از بازدید از مجموعه برج آزادی در دفتر یادبود این برج، متنی را به یادگار نوشت و سپس به سالن اجرای کنسرت رفت.

سورنای برای اجرا در جشنواره موسیقی فجر، رپرتواری شامل قطعات شاد و محزون موسیقی غنی لری را انتخاب کرده بود که عمدتاً از آثار خاطره‌انگیز سال‌های دورتر موسیقی لری بودند.

کنسرت شب گذشته با اجرای قطعه معروف «سوزه سوزه» آغاز شد و در ادامه آثاری نظیر «سیت بیارم»، «کوش طلا»، «آواز علیدوستی»، «بزارن بینابینا هه لاو»، «هه گله»، «کوچکله»،«هه وله»، "آوازهای ساریخانی و دنگ‌دال" اجرا شد.

در نهایت اجرای "سورنای" با دونوازی سرنا و کمانچه با هنرنمایی احسان‌ عبدی‌پور و محمدرحیم باجلاوند به پایان رسید تا این قطعه بی کلام حسن ختامی بر اجرای زیبای "سورنای" در جشنواره موسیقی فجر باشد.

محمدرحیم باجلاوند (کمانچه و خواننده)، احسان عبدی‌پور (سرپرست و نوازنده سرنا)، محمد قربانی (تار)، بابک پیمانی (تنبک و سازهای کوبه‌ای) و داوود رضایی (کمانچه) اعضای گروه سورنای را در اجرای این کنسرت تشکیل می‌دادند.

گروه سورنای کار خود را از سال 83 آغاز کرد و تاکنون کنسرت‌های متعددی را در جشنواره‌های مختلف برگزار کرده است.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اکبر صفی پور مدیر عامل بنیاد رودکی، فرزاد طالبی رئیس دفتر موسیقی، نعمت اله پایان رئیس مجموعه برج آزادی و سید علی مفاخریان شهردار منطقه 9 تهران به تماشای اجرای گروه سورنای لرستان نشستند.

در ادامه اجراهای این دوره از جشنواره، گروه های نیمه از بوشهر و عاشیق لار از آذربایجان یکشنبه 24 دی در دو سانس در برج آزادی به اجرای کنسرت می پردازند.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر تا روز 30 دی‌ماه با اجرای موسیقی‌های مختلف در شش سالن شهر تهران ادامه پیدا خواهد کرد.

503

من و بهنام بانی در زیرزمین با هم ملودی می‌ساختیم/کسی بدون نگاه خدا به جایی نمی‌رسد


حامد همایون خواننده موسیقی پاپ در برنامه «فرمول یک» گفت: مردم عزیز مطمئن باشید هیچ‌کسی بدون اینکه خدا نگاهش کند اتفاقی برایش نمی‌افتد.
من و بهنام بانی در زیرزمین با هم ملودی می‌ساختیم/کسی بدون نگاه خدا به جایی نمی‌رسد

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایسکانیوز، از روابط عمومی «فرمول یک»، سیدعلی ضیاء دیروز میزبان حامد همایون خواننده موسیقی پاپ بود و از قطعه جدید محرمی این خواننده در برنامه «فرمول یک» رونمایی شد.

نظرسنجی این قسمت مربوط به انتخاب خواننده موفق‌تر از بین حامد همایون و بهنام بانی بود که مهمان برنامه این چنین درباره آن واکنش نشان داد: بهنام صمیمی‌ترین دوست من در عرصه موسیقی است و خیلی دوستش دارم. او مثل برادر کوچکترم است و خودم به او رأی می‌دهم. سه هفته پیش هم کنسرتش بودم.

وی افزود: کوچک‌ترم از آنم که درباره موسیقی اظهارنظر جدی کنم. موسیقی سلیقه‌ای است. خیلی‌ها به من لطف داشتند و از موقعی که تیم ما شکل گرفت اتفاقات عجیب و غریبی افتاد.

من و بهنام بانی در زیرزمین با هم ملودی می‌ساختیم

همایون که اولین بار صدای او با تیتراژ همین برنامه از تلویزیون پخش شد، در این باره گفت: زمانی که «فرمول یک» را خواندم «به چشمات قسم» و... بیرون آمده و مورد استقبال قرار گرفته بود. آن زمان در استودیویی که در زیرزمین بود من و بهنام با هم کار می‌کردیم و ملودی می‌ساختیم و می فروختیم که زندگی‌مان بگذرد. من تازه از کارم و آموزشگاهی که تدریس می‌کردم استعفا داده و بیرون آمده بودم و با ورود به تهران دنبال اهدافم بودم. ما سختی‌های زیادی کشیدیم.

زشت است آدم از خودش تعریف کند!

این خواننده یادآور شد: هرکس دیگری هم که در این نظرسنجی بود به او رأی می‌دادم چون زشت است که آدم از خودش تعریف کند. من صدای بهنام را خیلی دوست دارم و او یکی از عجیب‌ترین خواننده‌هایی است که دیده‌ام.

همه آهنگ‌های محرمی ما اتفاق بوده است/ «چتر خیس» یک رکورد 10 ساله را زد

وی با اشاره به آهنگ‌هایی که برای محرم خوانده، تاکید کرد: حرف زدن درباره این آهنگ‌ها حالم را دگرگون می‌کند چون همه آهنگ‌های محرمی ما اتفاق بوده است. یک جورهایی من و آقای برادران و محسن رجب پور برادر شده‌ایم. یک موقع برادری خونی است و یک موقع جونی. ما یک جورهایی با هم زندگی می‌کنیم و حتی با هم باشگاه می‌رویم. من به این حجم استقبال از چتر خیس فکر نمی‌کردم. آقای رجب پور هم فکر نمی‌کرد این کار یک رکورد 10 ساله را بزند.

پدر و مادر مذهبی دارم و از کودکی در دستگاه امام حسین (ع) بزرگ شده‌ام/ ملودی و فاینال وکال «هیهات» در 10 دقیقه ساخته شد

همایون ادامه داد: درباره قطعه «هیهات» آقای رجب پور گفت من نذری دارم. من هم مثل شما سید هستم و از بچگی دوست داشتم کاری در این باره بخوانم اما رویم نمی‌شد. من پدر و مادر مذهبی دارم و از کودکی در این دستگاه بزرگ شدم. مادرم همیشه می‌گفت دلت نمی‌خواهد میکروفن دست بگیری و برای امام حسین بخوانی؟ من هم به موسیقی کلاسیک و پاپ علاقه داشتم. یک روز آقای رجب پور به من زنگ زد و گفت به استودیو بیا. در 10 دقیقه ملودی و فاینال وکال هیهات ساخته شد، حالی دست داد و فردای آن روز موسیقی هم تنظیم شد و پس فردا کار بیرون آمد. این برای ما یک نذر هر ساله شد.

این خواننده که در سالجاری حضور کمرنگ‌تری در عرصه موسیقی داشته در این خصوص به ضیا گفت: امسال اجراهای ما کمتر شد و مشغول استراحت بودم. میکس و مستر این کار هم ساعت 4 صبح تمام شد و حالا با افتخار آن را به مردم تقدیم می‌کنیم.

رونمایی از قطعه «معجزه» در «فرمول یک»

در ادامه از قطعه جدید حامد همایون به نام «معجزه» در «فرمول یک» رونمایی شد و سپس همایون اظهار کرد: امیدوارم این کار مقبول درگاه الهی و مردم هم قرار بگیرد. تمام عالم برای امام حسین (ع) است.

سه سال گذشته و کسی نتوانسته با «چتر خیس» رقابت کند

این خواننده درباره موفقیت و ستاره شدن در سال 95 بیان کرد: خوشبختانه آن اتفاقی که باید برای من افتاد. وقتی چهره جدیدی وارد موسیقی می‌شود که بازار خالی است. درباره «چتر خیس» نه تنها کسی دیگر بلکه خود من هم شاید نتوانم مثل آن را تولید کنم. چنانچه سه سال گذشته و ترکی با آن رقابت نکرده است.

مخاطبم کم نشده هر ترکی بیرون داده‌ام جزو 5 ترک برتر ماه شده

همایون با اشاره به اینکه مردم را در جامعه از نزدیک می‌بینم. از پشت صحنه همین برنامه شما گرفته تا فرودگاه و... این گفته ضیاء که استقبال از آهنگ‌هایش کم شده را رد و تاکید کرد: هنوز که هنوز است هر ترکی که ما داده‌ایم جزو 5 ترک برتر ماه شده است.

شوخی قشنگ است اما صحبت‌های ناجوانمردانه درست نیست

وی درباره حواشی فضای مجازی گفت: در فضای مجازی تا اتفاق خوبی برای کسی می افتد با رگبار ترورش می‌کنند. آقای رجب پور از اول به من گفت حامد 8 ماه دیگر اینطوری می‌شود و من باید روی خودم کار می‌کردم. شوخی قشنگ است اما صحبت‌های ناجوانمردانه درست نیست.

این خواننده درباره پاپیولار بودن آثارش افزود: موسیقی برای مردم است و مردم آن را زمزمه می‌کنند. اگر قرار باشد ما موسیقی تولید کنیم که ویژگی‌های فنی آن فقط برای برخی موزیسین‌ها قابل فهم باشد که چنین آثاری از قبل بوده و از آن غنی شده‌ایم. ما به موسیقی مردمی احتیاج داریم با شعر تازه و شاعری که گرچه سواد دارد اما با شیوه جدیدی شعر گفته است.

وی اضافه کرد: به خدا مردم ما خیلی خوبند. ما از روز اول با هم قسم خوردیم دروغ نگوییم و صداقت داشته باشیم. مردم خیلی به ما لطف دارند و خستگی را از تن ما بیرون می‌کنند.

برای من برنامه ریزی شده و می دانم قرار است فردا کجا باشم و پس فردا چه برنامه‌ای دارم

مردم مرا در این نقطه گذاشته‌اند و اگر 10 نفرشان دری وری بگویند اتفاقی نمی‌افتد

همایون در پاسخ به این سؤال ضیا که فکر می‌کنی تا چند سال دیگر می‌فروشی، گفت: دوستی‌های خوب و موفقیت‌های خوب لطف خدا است. موفقیت از روابط خوب درست می‌شود. من کسی هستم که برای من برنامه‌ریزی شده است و من می‌دانم قرار است فردا و فرداها کجا باشم و چه برنامه‌ای دارم. درباره امسال هم خواسته رجب پور این بود که من قدری عقب بکشم. چون حجم دیده شدنم خیلی زیاد و ممکن بود اتفاق عکسی بیفتد. مردم مرا در این نقطه گذاشته‌اند و اگر 10 نفرشان هم دری وری بگویند اتفاقی نمی‌افتد. باید دلم را بزرگ کنم.

ضیاء در ادامه سؤالات تخصصی در حوزه موسیقی را از همایون پرسید و او به تک تک آنها پاسخ صحیح داد.

مردم مطمئن باشید کسی بدون نگاه خدا به جایی نمی‌رسد

این خواننده سپس خطاب به مخاطبان تصریح کرد: مردم عزیز مطمئن باشید هیچ کسی بدون اینکه خدا نگاهش کند اتفاقی برایش نمی‌افتد پس هوای کسانی که خدا به آنها نگاه کرده‌اند داشته باشید چون دلشان نازک است. شاید بعضی‌ها مثل من محسن رجب پوری نداشته باشند که کمرشان را بگیرد و نگذارد خم شود و دلشان بشکند.

حمید حامی، نیما مسیحا و محمد اصفهانی خواننده‌های محبوب همایون

وی در پاسخ به اینکه بهترین خواننده ایران را چه کسی می‌داند، گفت: در موسیقی پاپ نمی‌توانم یک نفر را نام ببرم اما چند نفر را می‌گویم. در پاپ کلاسیک حمید حامی و نیما مسیحا و در پاپ سنتی محمد اصفهانی با اختلاف عجیبی خواننده خاصی هستند.

همایون در این باره که در ماشین به موسیقی چه کسی گوش می‌دهد، افزود: در ماشین رادیو گوش می‌دهم. چون در استودیو مدام با موسیقی طرف هستم. البته اگر بخواهم حالم را خوب کنم موسیقی سنتی گوش می‌دهم.

این خواننده گفت: شما صمیمی و دوست داشتنی هستید و خوشحالم که توانستم حال خوبی را با تیتراژ این برنامه قشنگ به مردم منتقل کنم. امیدوارم همیشه چنین فضایی باشد و حرف دل هنرمندان در برنامه‌ها شنیده شود.

«فرمول یک» با اجرا و تهیه کنندگی سیدعلی ضیاء شنبه تا چهارشنبه حوالی ساعت 17:30 از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود.

انتهای پیام/

28 / 28

ثبت‌نام اینترنتی دریافت کارت حضور در جشنواره پویانمایی تهران آغاز شد


ثبت‌نام اینترنتی برای دریافت کارت حضور در یازدهمین جشنواره دو سالانه بین‌المللی پویانمایی تهران از روز 25 شهریور آغاز شد.
ثبت‌نام اینترنتی دریافت کارت حضور در جشنواره پویانمایی تهران آغاز شد

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایسکانیوز؛ دانشجویان و دانش‌آموختگان مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترای رشته‌های هنر و‌‌ هنرهای تجسمی، هنرمندان، دست‌اندرکاران حوزه پویانمایی و... برای دیدن فیلم‌های یازدهمین دوره جشنواره پویانمایی تهران از روز 25 شهریور تا 1 آذر فرصت ثبت‌نام دارند.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره به نشانی www.tehran-animafestival.ir فرم ثبت‌نام را تکمیل کنند.

دبیرخانه جشنواره اعلام کرده است: پس از بررسی درخواست‌ها، بر اساس تخصص، تحصیلات مرتبط و تجربه‌های علاقه‌مندان و ظرفیت سالن‌های نمایش‌دهنده فیلم‌ها، اقدام به اولویت‌بندی و صدور کارت برای علاقه‌مندان خواهد شد.

یازدهمین جشنواره بین‌المللی دو سالانه پویانمایی تهران در روزهای 12 تا 16 اسفند 1397 در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

279 / 279

نمایشگاه «سمای قلم» در نگارخانه فرشچیان برگزار می شود


نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی در نگارخانه استاد فرشچیان برپا می شود.
نمایشگاه «سمای قلم» در نگارخانه فرشچیان برگزار می شود

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی موسسه صبا وابسته به فرهنگستان هنر؛ نمایشگاه گروهی "سمای قلم"طی روزهای 20 تا 26 شهریورماه از ساعت 10 تا 18در نگارخانه فرشچیان برگزار می شود.

آیین گشایش روز دوشنبه 19شهریور با حضورهنرمندان و جمعی از علاقه مندان از ساعت 16تا 19 برپا خواهدبود.

نمایشگاه گروهی سمای قلم دربرگیرنده آثاری در حوزه های نقاشی ،مجسمه،عکاسی و دیجیتال آرت است.

علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند به نشانی خیابان ولیعصر ،خیابان طالقانی خیابان برادران شهید مظفر پلاک 125 نگارخانه استاد فرشچیان موسسه صبا مراجعه کنند.

انتهای پیام/

279 / 165

از حضور نوازندگان ویولنسل ارکستر ملی تا ساز کوک گیتاریست ها


شمارش معکوس برای پایان دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان آغاز شده است و تنها یک روز دیگر برای برگزاری آیین اختتامیه و اعلام نفرات برتر موسیقی دستگاهی و کلاسیک فرصت باقی است.
از حضور نوازندگان ویولنسل ارکستر ملی تا ساز کوک گیتاریست ها

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان؛ صبح روز جمعه 16 شهریور ماه اساتید در دو بخش مجزا به داوری نوازندگان سازهای گیتار و ویلنسل پرداختند.

بر اساس این گزارش، سانس ابتدایی این جشنواره از ساعت 9 الی 13 ، داوران در بخش گیتار مشغول داوری بوده و سپس بعد از یک آنتراک بخش دوم داوری ها از ساعت 17 الی 21 برای ساز ویلنسل برگزار شد.

در نخستین بخش جشنواره نوازندگان گیتار در دو بخش "الف" و "ب" در تالار رودکی به اجرای رپرتوآرهای منتخب پرداختند.

بخش "الف"با حضور 8 شرکت کننده با داوری سیمون آیوازیان، علیرضا تفقدی، پدرام فلسفی و مهرداد پاکبار برگزار شد.

علی براتی، ملیکا بلند همتی، سید پریناز حیدری نژاد، عرفان دربهانی، مانی شیرین سپهر فرندی، ماروین نیچی، مبینا یوسف قرائی هنرمندان منتخب گیتاریست بودند که با اجرای درخور توجه شان در مراحل اولیه جواز حضور در این دوره را به دست آورده بودند و رده سنی"ب" میکائیل ذوالفقاریان، محمد روحی زاده، المیرا شکری، محمود محب زاده، سینا محمدی دیگر شرکت کنندگان حاضر در این بخش بودند.

همچنین داوران جشنواره در عصر امروز قضاوت میان نفرات برگزیده ساز ویلنسل را در سه رده سنی را به اتمام رساندند.

کریم قربانی، محسن تویسرکانی، صنم قراچه داغی و امید جعفری داوران ساز ویلنسل در دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان بودند.

در رده سنی الف فاطمه زهرا شاکری، ثنا شهمیری، کیمیا کوچکی، آروین معینی نژاد، پریا مولایی، نیلوفر میرزانبی خانی و رده سنی ب هم میرنوید حمیدی، عبدالحسین زارعی، هستی شاپوری و همچنین پروشات زندآیین و محمد حسین غریبی شرکت کنندگان رده سنی ج در این ساز را تشکیل می دادند.

صبح شنبه از ساعت 9 الی 13 آخرین روز از دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به ساز پیانو و از ساعت 17 الی 21 نیز سازهای کلارینت، ابوا، هورن و فلوت هریک در سه رده سنی مختلف به رقابت می پردازند.

از نکات جالب توجه بیستمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان، حضور برخی از نوازندگان ارکستر ملی بعنوان شرکت کننده در بخش ساز ویولنسل بود.

شایان ذکر است، این هنرمندان در مراحل پایانی جشنواره به رقابت پرداختند و باید دید از این جمع چه کسانی در شب اختتامیه عنوان نفرات برتر را از آن خود می کنند.

انتهای پیام/

279 / 165

صبا؛ روایت تصویری و مستند تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب را رونمایی کرد


نمایشگاه «از مشروطه تا انقلاب به روایت اسناد» با حضور شماری از مورخان، پژوهشگران، مسئولان مرکز مطالعات تاریخ معاصر در فرهنگستان هنر و موسسه صبا گشایش یافت.
صبا؛ روایت تصویری و مستند تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب را رونمایی کرد

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر؛ این نمایشگاه که صبح دوشنبه 12 شهریور با حضور شماری از مورخان، پژوهش گران، مسئولان مرکز مطالعات تاریخ معاصر در فرهنگستان هنر و موسسه صبا گشایش یافت، مجموعه ای شامل 125 سند تاریخی و تصویر است که چهره ایران را در آیینه بیش از یکصد و پنجاه سال دگرگونی به نمایش می گذارد.

این نمایشگاه به همت مرکز مطالعات تاریخ معاصر برگزار شده و اسناد و عکس های نفیس و ذی قیمت تاریخی به نمایش درآمده -که بسیاری از آنها دیده نشده یا انتشار نیافته- متعلق به این مرکز است.

بازه زمانی اسناد و تصاویر، از رجال، بناها، حوادث و وقایع تاریخی، آیینها و مراسم، عکس های جمعی، و.... را شامل می شود که از اولین سفر ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ در میانه قرن گذشته تا انقلاب اسلامی در بهمن 57 را دربر می گیرد. نهضت مشروطیت، استبداد صغیر، ورود مجاهدان مشروطه از تبریز و گیلان و مازندران و کردستان به تهران و فتح تهران و عزل محمدعلی شاه، حوادث کشور تا ظهور رضاخان و کودتای سیاه 1299، الغای سلطنت قاجار و پادشاهی رضاشاه، کشف حجاب، سقوط بنیان‌گذار سلسله پهلوی و روی کار آمدن ولیعهدش، ملی شدن نفت و نهضت ملی، کودتای 28 مرداد 1332، قیام 15 خرداد 42، حوادث دهه چهل تا دهه پنجاه، جشن های دو هزار و پانصدمین سال شاهنشاهی، تغییر تقویم از هجری به شاهنشاهی و نظام تک حزبی و سرکوب جریان های سیاسی و.... تا طلیعه انقلاب و فراگیر شدن اعتراضات و جنبش های مردمی و سرانجام پیروزی بزرگترین انقلاب قرن در منطقه، همه در این مجموعه بزرگ تصویری روایت شده اند.

در مراسم افتتاح این نمایشگاه که در سالن سینما تک «صبا» برگزار شد ابتدا دکتر محمدحسن رجبی دوانی محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر به ضرورت بازخوانی تاریخ ایران بر مبنای مستندات تاریخی معتبر از جمله اسناد و تصاویر اشاره کرد و سیری از تاریخ ایران از جنگ های ایران و روس تا مشروطه و نقش روحانیت را در بیداری مردم برشمرد.

آنگاه موسی فقیه حقانی با تشکر از فرهنگستان هنر و موسسه صبا به تحلیل ارزش پژوهشی و استنادی آثار و اسناد به نمایش درآمده برای محققان اشاره کرد و از تداوم این نمایشگاه در چهلمین سال انقلاب و در قالب مجموعه ای بزرگتر و کامل تر خبر داد.

گفتنی است «از مشروطه تا انقلاب به روایت اسناد» به مدت یک هفته تا 19 شهریور، همه روزه بجز ایام تعطیل پذیرای عموم علاقمندان و مشتاقان روایت های تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین خواهد بود.

انتهای پیام/

279 / 165
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟