_  

وزیر ارشاد میهمان جشنواره موسیقی فجر شد


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه شنبه 23 دی مهمان ویژه جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی شد.
وزیر ارشاد میهمان جشنواره موسیقی فجر شد

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی برج آزادی، در چهارمین شب از جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی گروه های سورنای و مخام چلر به ترتیب موسیقی اقوام لر و ترکمن را بر روی صحنه آزادی نواختند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از بازدید از مجموعه برج آزادی در دفتر یادبود این برج، متنی را به یادگار نوشت و سپس به سالن اجرای کنسرت رفت.

سورنای برای اجرا در جشنواره موسیقی فجر، رپرتواری شامل قطعات شاد و محزون موسیقی غنی لری را انتخاب کرده بود که عمدتاً از آثار خاطره‌انگیز سال‌های دورتر موسیقی لری بودند.

کنسرت شب گذشته با اجرای قطعه معروف «سوزه سوزه» آغاز شد و در ادامه آثاری نظیر «سیت بیارم»، «کوش طلا»، «آواز علیدوستی»، «بزارن بینابینا هه لاو»، «هه گله»، «کوچکله»،«هه وله»، "آوازهای ساریخانی و دنگ‌دال" اجرا شد.

در نهایت اجرای "سورنای" با دونوازی سرنا و کمانچه با هنرنمایی احسان‌ عبدی‌پور و محمدرحیم باجلاوند به پایان رسید تا این قطعه بی کلام حسن ختامی بر اجرای زیبای "سورنای" در جشنواره موسیقی فجر باشد.

محمدرحیم باجلاوند (کمانچه و خواننده)، احسان عبدی‌پور (سرپرست و نوازنده سرنا)، محمد قربانی (تار)، بابک پیمانی (تنبک و سازهای کوبه‌ای) و داوود رضایی (کمانچه) اعضای گروه سورنای را در اجرای این کنسرت تشکیل می‌دادند.

گروه سورنای کار خود را از سال ۸۳ آغاز کرد و تاکنون کنسرت‌های متعددی را در جشنواره‌های مختلف برگزار کرده است.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اکبر صفی پور مدیر عامل بنیاد رودکی، فرزاد طالبی رئیس دفتر موسیقی، نعمت اله پایان رئیس مجموعه برج آزادی و سید علی مفاخریان شهردار منطقه ۹ تهران به تماشای اجرای گروه سورنای لرستان نشستند.

در ادامه اجراهای این دوره از جشنواره، گروه های نیمه از بوشهر و عاشیق لار از آذربایجان یکشنبه ۲۴ دی در دو سانس در برج آزادی به اجرای کنسرت می پردازند.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر تا روز ۳۰ دی‌ماه با اجرای موسیقی‌های مختلف در شش سالن شهر تهران ادامه پیدا خواهد کرد.

۵۰۳

معاون وزیر ارشاد، گواهینامه درجه یک هنری‌اش را پس داد


معاون امور هنری در پی شائبه‌های اخیر درباره اعطای گواهینامه درجه یک هنری که توسط شورای ارزشیابی هنرمندان به او اعطا شده بود، در نامه‌ای خطاب به سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این گواهینامه را تودیع کرد.
معاون وزیر ارشاد، گواهینامه درجه یک هنری‌اش را پس داد

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی در نامه‌ای خطاب به سیدعباس صالحی با تاکید بر طی شدن روند قانونی برای اعطای گواهینامه درجه یک هنری به وی، دلیل تودیع آن را جلوگیری از ایجاد حاشیه دانست.

وی در این نامه آورده است: روند بررسی پرونده اینجانب در شورای ارزشیابی هنرمندان چنانکه رییس وقت شورا هم اعلام کرده‌اند به طور دقیق طبق آیین‌نامه انجام شده و بعد از بررسی‌های صورت گرفته با اعطای گواهینامه درجه یک هنری بر اساس سوابق نزدیک به سه دهه فعالیت هنری اینجانب موافقت شد؛ چنانکه تعدادی از اساتید شناخته شده و پیشکسوت خوشنویسی هم بر این موضوع مهر تایید زده‌اند.

حسینی با اشاره به تایید در جه هنری‌اش توسط اساتید خوشنویسی نوشته است: مایه افتخار اینجانب است که تاییدیه هنری‌ام توسط پدر خوشنویسی معاصر ایران جناب استاد غلامحسین امیرخانی و هفت نفر از نامداران و بلندآوازه‌ترین خوشنویسان به امضا رسیده است.

معاون وزیر ارشاد ادامه داده است : اگرچه هیچگونه تخلفی در این موضوع صورت نگرفته اما توجه به این موضوع، چند سال بعد از انجام، قابل توجه و تامل است.

حسینی در پایان با ابراز احترام به رای هنرمندان خوشنویس و اعضای وقت شورای ارزشیابی هنرمندان برای اعطای گواهینامه درجه یک هنری به وی نوشته است: برای پیشگیری از ایجاد شائبه و برطرف شدن شبهه‌های به وجود آمده و دور ماندن ساحت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از حاشیه‌های برساخته، گواهینامه اعطا شده را به جنابعالی به عنوان وزیر محترم و رییس شورای ارزشیابی هنرمندان تودیع می‌کنم تا در زمانی دیگر که مسئولیتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارم بررسی بایسته در این خصوص صورت گیرد.

۵۰۲

جدیدترین اثر رستاک منتشر شد+ صوت


جدیدترین اثر گروه رستاک به نام بهار منتشر شد.
جدیدترین اثر رستاک منتشر شد+ صوت

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، آلبوم بهار اثر جدید گروه رستاک روانه بازار موسیقی شد.

این گروه پیش‌تر آلبوم رنگواره‌های کهن را منتشر کرده بود.

قطعات آلبوم حاضر اکثرا ترانه‌های محلی شاد هستند و حال و هوایی بهاری دارند. گروه رستاک این آلبوم را به زنان سرزمین ایران تقدیم کرده‌ است.

فرزاد و بهزاد مرادی خوانندگان و سیامک سپهری سرپرست این گروه هستند.

۵۰۳

اعطای درجه هنری به  هنرمندان موسیقی نظامی


شورای ارزشیابی هنرمندان کشور در نخستین جلسه خود در سالجاری، درجات هنری 17 نفر از هنرمندان رسته موسیقی نظامی معرفی شده را تصویب کرد.
اعطای درجه هنری به  هنرمندان موسیقی نظامی

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور، در نخستین جلسه این شورا در سالجاری که با حضور استادان و کارشناسان برجسته هنری برگزار شد، هنرمندان متخصص حوزه موسیقی نظامی معرفی شده از سوی نیروی دریایی و نیروی زمینی ارتش و همچنین نیروی انتظامی کشور، مورد ارزشیابی قرار گرفته و حائز درجات هنری شدند.

بر اساس این گزارش، در این جلسه مدارک هنری ۱۷ هنرمند، ابتدا مورد ارزشیابی گروه های تخصصی قرار گرفت و سپس در شورای نهایی به تصویب رسید.

یادآور می شود هنرمندان رسته موزیک نظامی، از جمله چهره های گمنام در عرصه هنر موسیقی هستند که عمدتا از جانبازان و ایثارگران هستند.

این هنرمندان سال ها به شکل تخصصی، کار در عرصه هنر را در دنبال کرده اند و اجراهای حماسی آنان در خاطره ملی، ماندگار است و تکریم آنان مورد توجه جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

جلسات کمیته تخصصی و نیز شورای ارزشیابی با حضور استادان پیشکسوت موسیقی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، نماینده تام الاختیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده تام الاختیار وزیر علوم، نماینده تام الاختیار سازمان برنامه و بودجه و نماینده تام الاختیار فرهنگستان هنر برگزار می شود.

دبیرخانه شورا، فهرست اسامی هنرمندان موسیقی حائز دریافت درجه هنری و رسته تخصصی آنان را به شرح زیر اعلام کرد:

هنرمندان معرفی شده از سوی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی:

علی نیک روش/ ساز تخصصی کلارینت

جمشید ثابتی/ ساز تخصصی ترمپت

بیژن رستمی/ ساز تخصصی ساکسیفن

حسن عرب/ ساز تخصصی کلارینت

علیرضا امیری/ ساز تخصصی یوفونیوم

مجید نیک آیت/ ساز تخصصی بوفونیوم

عباسعلی گزمه/ ساز تخصصی ترمپت

مهدی حدادی/ ساز تخصصی کرنت

ابراهیم سعیدی/ ساز تخصصی باس

هنرمندان معرفی شده از سوی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی:

رضا تاجیک/ آهنگ سازی و نوازندگی

خسرو عبدی/ آهنگ سازی و نوازندگی

حمیدرضا احمدی/ آهنگ سازی و نوازندگی

ابوالقاسم گرایلی/ آهنگ سازی و نوازندگی

هنرمندان معرفی شده از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی:

غلامرضا صارمی/ موسیقی نظامی

اکبر حقی/ موسیقی نظامی

اسماعیل اسماعیل تبار/ موسیقی نظامی

ابوالفضل قرائی/ موسیقی نظامی

۵۰۲

برگزاری آئین پایانی نگاه آبی در باغ نگارستان


آئین پایانی و مراسم اهدای جوایز دومین جشنواره بین المللی عکاسی نگاه آبی در باغ موزه نگارستان تهران برگزار می شود.
برگزاری آئین پایانی نگاه آبی در باغ نگارستان

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز از روابط عمومی جشنواره، آئین پایانی و مراسم اهدای جوایز دومین جشنواره عکاسی نگاه آبی روز چهارشنبه، سی ام خردادماه، ساعت ۱۶:۳۰ در محل تالار روح الامینی باغ نگارستان برگزار می شود.

نمایشگاه های این جشنواره بین المللی که با هدف معرفی انرژی های پاک و مصرف بهینه برگزار می شود، همزمان با معرفی عکاسان برگزیده، در ایران و اسپانیا پایان خواهد یافت.

در این مراسم ضمن حضور هنرمندان برجسته حامی محیط زیست، داوران جشنواره، نماینده عکاسان خارجی منتخب و مسئولین عالی رتبه کشوری، ارتباط زنده با دانشگاه ie محل نمایشگاه جشنواره در اسپانیا نیز برقرار خواهد شد.

محمود کلاری، شادی قدیریان، نیکی کریمی، مجتبی آقایی و نیکلای نیمان آثار برگزیده این جشنواره را داوری و معرفی خواهند کرد.

دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» به دبیری مسعود مکاری و با مشارکت دانشگاه تهران و دانشگاه هنر در ۳۰ خردادماه جاری به پایان می رسد.

۵۰۲

گالری گردی در پایتخت


همزمان با عید سعید فطر نمایشگاه های هنری از جمله هشتمین کارنمای پژوهشی انجمن هنرمندان نقاش، نقاشی های شهر آرمانی امین اشرفیان و 2 نمایشگاه مولتی مدیا در گالری های پایتخت افتتاح می شوند.
گالری گردی در پایتخت

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز،برپایی نمایشگاه های هنری در حوزه تجسمی یکی از فرصت های مناسب بروز و ظهور هنر و خلاقیت هنرمندانی است که سال ها در این عرصه فعالیت می کنند و این نمایشگاه ها اغلب، جمعه های هر هفته افتتاح می شوند. در روز پایانی ماه مبارک رمضان و همچنین عید سعید فطر، نمایشگاه‌های مختلفی در گالری های تهران افتتاح می شوند که از جمله مهمترین آنها نمایشگاه هشتمین کارنمای پژوهشی انجمن هنرمندان نقاش است که آثار اعضای بالای ۴۰ سال را در خانه هنرمندان ایران به نمایش می گذارد. همچنین همزمان با برپایی جام جهانی فوتبال، نمایشگاه انفرادی با عنوان «به سلامتی فوتبال» در گالری بهارستان آغاز به کار می کند. در زیر عناوین و زمان برپایی نمایشگاه هایی را که روز پنجشنبه و جمعه ۲۴ و ۲۵ خردادماه افتتاح می شوند، می خوانید.

گالری خانه عکاسان جوان

نمایشگاه گروهی عکس، نقاشی و حجم با عنوان «بدون عنوان۴» با کیوریتوری پوریا صادقی روز پنج شنبه ۲۴ خردادماه ساعت ۱۸ در گالری خانه عکاسان واقع در یوسف‌آباد، خیابان چهارم، پلاک ۳، طبقه دوم افتتاح می شود و تا ۳۰ خرداد ادامه خواهد داشت.

گالری بهنام دهش پور

نمایشگاه آثار نقاشی مظاهر آذرپی با عنوان «آبسنگ» پنجشنبه ۲۴ خردادماه در نگارخانه بهنام دهش‌پور با نمایش ۳۰ اثر آغاز به کار خواهد کرد. «آبسنگ» نام مجموعه‌ای از آثار نقاشی مظاهر آذرپی با سبک ناتورالیسم یا طبیعت گرایی است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود. بخشی از عواید حاصل از این نمایشگاه صرف تامین هزینه دارو و درمان بیماران مبتلا به سرطان خواهد شد.

نگارخانه بهنام دهش‌پور واقع در خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین سابق)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک ۱۳ است.

گالری بهارستان

نمایشگاه انفرادی آثار سهیل سیادت با عنوان «به سلامتی فوتبال» پنجشنبه ۲۴ خردادماه ساعت ۱۶ در گالری بهارستان آغاز به کار می کند و تا ۲۴ تیرماه ادامه خواهد داشت. گالری بهارستان در آدرس خیابان بهارستان پایین تر از متروی بهارستان نرسیده به میدان بهارستان پلاک ۶ واقع است.

گالری خانه هنرمندان ایران

نمایشگاه هشتمین کارنمای پژوهشی انجمن هنرمندان نقاش با آثاری از اعضای بالای چهل سال جمعه ۲۵ خرداد ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود و تا ۵ تیر میزبان علاقمندان است. در هشتمین کارنمای پژوهشی انجمن هنرمندان نقاش ۴۲ هنرمند با ۲۷۰ اثر حضور دارند.

گالری طراحان آزاد

نمایشگاه نقاشی های مهدی معتضدیان، هنرمند جوان شیرازی با عنوان «بی سرنشین» روز جمعه ۲۵ خردادماه در گالری طراحان آزاد گشایش می یابد و به مدت یک هفته برپا خواهد بود. گالری طراحان آزاد واقع در میدان فاطمی، میدان گلها، میدان سلماس، جنب پاسارگاد، شماره ۵ است.

گالری خط سفید

نمایشگاه انفرادی نقاشی دیجیتال آزاده تیموریان با عنوان «من» جمعه ۲۵ خردادماه در گالری خط سفید افتتاح می شود و تا ۴ تیرماه ادامه خواهد داشت. گالری خط سفید در آدرس خیابان ولیعصر، روبروی جام جم، کوچه پروین، پلاک ۲۲ واقع است.

گالری شلمان

نمایشگاه نقاشی های شهرزاد شیرزاد با عنوان «روح تو، جسم من» در حمایت از پرندگان مهاجر از جمعه ۲۵ خردادماه در گالری شلمان آغاز به کار می کند و تا ۳۰ خرداد ادامه دارد. گالری شلمان واقع در میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، پلاک ۲۷ است.

گالری هفت ثمر

نقاشی های ندا شاه حسینی از روز جمعه ۲۵ خردادماه در گالری هفت ثمر روی دیوار می رود و تا ۳۰ خداد ادامه خواهد داشت.

گالری شیرین

نمایشگاه انفرادی آثار مریم رحیمی با عنوان «هایپر ایگو» از روز جمعه ۲۵ خرداد در گالری شیرین افتتاح می شود و ۱۳ تیرماه ادامه دارد. در این مجموعه، ایگو سرزمین وسیعی فرض شده که توسط الهه مادر (ایگونیا) و دخترانش اداره می شود. هر یک از دختران ایگونیا نماد یکی از جنبه های روانشناختی زن است که در یکی از دوره های زندگی وی ظهور می کنند. ایگو در هر دوره رنگ، شکل و جنس خاص خودش را دارد اما من نهایی از کنار هم قرار گرفتن همین جنس، رنگ و فرم هاست که شکل می گیرد.

در این روز همچنین نمایشگاهی از آثار لیندا آهنی، عرفان جمشیدی، سروناز عمادی ، شیدا عرب یزدی، سارا سرمدی، صادق همتی، مریم نوروزی، جلال طاهریان، داوود خلیلی در عرصه های نقاشی، مجسمه سازی و ویدیو آرت با عنوان «وجود ادراک نشده» در گالری شیرین آغاز به کار می کند که مجموعه ای در سبک های متفاوت هنری، از رئالیسم تا آبستره اما با رویکردهایی منحصر به فرد و تأمل برانگیز است.

گالری شیث

نمایشگاه نقاشی خط های اسماعیل صادقی از روز جمعه ۲۵ خردادماه در گالری شیث افتتاح می شود و تا ۳۰ خرداد ادامه خواهد داشت.

گالری هما

نمایشگاه نقاشی های ارسیا مقدم با عنوان «من فاخر نیستم» از جمعه ۲۵ خرداد در گالری هما گشایش می‌یابد. این نمایشگاه، مانیفستی درباره نقاشی است. همزمان با این نمایش در گالری هما، کتاب مجموعه آثار ارسیا مقدم و گفتگوی او با شهروز نظری رونمایی می شود.

گالری ویستا و ویستا پلاس

نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه با عنوان «بوم» شامل آثار ۱۵ هنرمند به انتخاب ستاره حسینی از روز جمعه ۲۵ خرداد در گالری ویستا آغاز به کار می کند.

همچنین در این روز نمایشگاه مولتی مدیای مریم فرشاد با عنوان «رویای سپید» در گالری ویستا پلاس افتتاح می شود. گالری ویستا واقع در خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم، پلاک۱۱ است.

گالری گلستان

نمایشگاه نقاشی های شهریار صمصام بختیاری جمعه ۲۵ خرداد ساعت ۱۶ در گالری گلستان افتتاح می شود و تا چهارشنبه ۳۰ خردادماه برقرار است. گالری گلستان در خیابان شهید کماسایی، پلاک ۲۴ واقع است.

گالری دارگون

نمایشگاه مولتی مدیا «در تهران برای لافت» حاصل کار جمعی گروه رویداد گردون است که جمعه ۲۵ خرداد در گالری دارگون به نشانی خیابان شریعتی-پایین تر از میرداماد- خیابان کوشا- خیابان بدیعی- بن بست بشردوست- پلاک ۱۴ افتتاح می شود.

امیر امینی، آیدا فروتن، اشکان جلالی، ترانه صادقیان، مهتاب نعمت اللهی، نازیلا شهنازی، لیدا شهنازی، نژلا معتمدی، زهرا جعفری سیاووشانی، محیا قبادی، کیوان موسوی اقدم، کامبیز موسوی اقدم، نغمه حکام زاده و نغمه رفیعا هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند.

گالری ایده

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «نگاه» از روز ۲۵ خردادماه در گالری ایده به نشانی میدان هفت تیر، خیابان قائم مقام، میدان شعاع، خیابان ۱۸ پلاک ۳۶ برپا می شود.

گالری کاوه

نمایشگاه اشیا و زیور آلات دست ساز مسعود جبارنیا ۲۵ خرداد تا ۱۴ تیرماه در گالری کاوه برپاست.

گالری چهارده

نمایشگاه «اتوپیا؛ شهر خیال» شامل ۲۲ اثر در ابعاد بزرگ و از ۲ مجموعه متفاوت با تکنیک های اکریلیک و ترکیبی محمدباقر (امین) اشرفیان از ۲۵ تا ۲۷ خرداد در گالری چهارده به نشانی خیابان انقلاب، خیابان خارک شماره ۱۴ برپا می شود.

در بخشی از بیانیه نمایشگاه امین اشرفیان آمده است: «در هنر ایرانی که در بسیاری شاخصه ها و پس زمینه ها بازتاب تفکرات عرفانی و فلسفی اندیشه ایرانی چه دوره باستان وپیشا اسلامی و چه دوران بعد از اسلام، نگرش به شهر آرمانی در معماری با باغ آرایی و برپا داشتن عمارت های کم نظیر خانه هایی که باز مانده های آن را در خانه های تاریخی دوران صفویه و قاجار شهرهای کویری ایران می توان دید و همچنین در ساخت کاخ ها و مساجد باشکوه و تزیینات و ترکیب های متنوع سازه و هنرهای آرایه ای معماری را می توان استناد کرد. در نقاشی ایرانی چنین نمودی از شهر آرمانی یا اتوپیا را با حضور طبیعت و تعامل انسان ها و مضامین متنوع بزمی و عاشقانه و ساختار تصویری بسیار آرمانی و بهشت وار می توان یافت که سابقه ای قابل استنتاج و استناد دارد.»

۵۰۱


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن