تبلیغات در تلکسیران

تلاش بانکها برای تصاحب خانه کشاورزان آسیب دیده از خشکسالی


نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی از فشارهای غیرقانونی بانکها بر کشاورزان آسیب دیده از خشکسالی خبر داد و گفت: می خواهند خانه کشاورزان را از آنها بگیرند.
تلاش بانکها برای تصاحب خانه کشاورزان آسیب دیده از خشکسالی

به گزارش ایسکانیوز، محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس، در پایان جلسه علنی امروز با ارائه اخطار قانون اساسی و تذکر شفاهی اظهارداشت: در برنامه ششم توسعه، مصوب کردیم که مهلت بازپرداخت وام کشاورزان 3 سال تمدید شود و جریمه های آنها نیز بخشیده شود.

وی ادامه داد: این مسئله را هم از سر تفریح و خوشی تصویب نکردیم. این به خاطر خشکسالی های مکرر و مشکلاتی بود که برای کشاورزان ایجاد شده است. اما در همین شرایط سخت دارند به کشاورزان فشار می آورند تا وامشان را پس بگیرند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با بیان اینکه متوسط بارندگی در حوزه انتخابیه من امسال 1.6 میلیمتر بوده است، اظهارداشت: دارند خانه کشاورزان را از آنها می گیرند و برخی هایشان می خواهند کلیه شان را بفروشند و برخی هم فرار کرده اند.

صباغیان گفت: چندین بار به رئیس جمهور تذکر داده ایم، حالا که رئیس جمهور برایش صرف نمی کند که این مسائل را پیگیری کند، حداقل استاندار محترم پیگیر باشد! مشکلات مردم را به چه کسی باید بگوییم!؟

304

روابط تهران و بغداد در تمامی سطوح با قوت تداوم خواهد داشت


دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: روابط تهران و بغداد راهبردی است و اعمال فشارهای کاخ سفید به مقامات سیاسی و پارلمانی عراق نمی تواند این روابط مستحکم را تخریب کند.
روابط تهران و بغداد در تمامی سطوح با قوت تداوم خواهد داشت

به گزارش ایسکانیوز به نقل از خانه ملت، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین الملل در پاسخ به سوالی در مورد تکذیب بخشی از مکالمه تلفنی رئیس پارلمان عراق با علی لاریجانی، از سوی محمد ریکان الحلبوسی و در جریان تماس تلفنی وی با همتای آمریکایی اظهار داشت: روابط تهران و بغداد راهبردی است و اعمال فشارهاى کاخ سفید به مقامات سیاسى و پارلمانى عراق نمی تواند این روابط مستحکم را تخریب کند.

وی گفت: اظهارات صریح و روشن رئیس مجلس ملى عراق در تماس تلفنى اخیر همتاى ایرانى ایشان در راستاى سیاست اصولى و شناخته شده عراق در قبال جمهوری اسلامى ایران است، البته تکذیب بخشى از محتواى این گفتگو از سوى رئیس مجلس عراق در جریان تماس با همتاى آمریکایى ایشان کاملاً قابل درک است.

امیرعبدالهیان تصریح کرد: در صورت لزوم مستندات این تماس تلفنی، موجود و قابل انتشار است و اجازه داده نخواهد شد دشمنان روابط ایران و عراق و مناسبات سازنده و مثبت دو جانبه را تحت تاثیر اهداف سوءخود قرار دهند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در پایان اظهار داشت: روابط پارلمانى تهران و بغداد در تمامى سطوح با قوت تداوم خواهد داشت.

156 / 156

جریان اصلاحات نیاز به پوست‌اندازی دارد


رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: جریان اصلاح‌طلبی باید به دنبال رویکرد جدیدی باشد و یک نوع پوست‌اندازی در این جریان نیاز است.
جریان اصلاحات نیاز به پوست‌اندازی دارد

به گزارش ایسکانیوز ، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس در دیدار جمعی از فعالان طیف‌های مختلف دانشجویی، ضمن تسلیت ایام سوگواری ماه محرم، امام حسین(ع) را یک مصلح و آرمانخواه واقعی دانست و با بیان اینکه حرکت اصلاحی امام حسین(ع) جنبش عدالتخواهانه را در تاریخ زنده نگه داشت، گفت: انقلاب اسلامی ایران متاثر از عاشورا و یاد و خاطره آن است. استبدادستیزی، استعمارستیزی، عدالت خواهی، آزادگی و آزادی خواهی نقش بسیار مهمی در انقلاب اسلامی ایران داشت.

وی افزود: دانشجویان باید این مطالبه را از مسئولان و دست‌اندرکان داشته باشند که آیا بعد از گذشت 40 سال از عمر انقلاب آزادی و عدالت که به دنبال آن بودیم تا چه میزان محقق شده است؟

عارف تشکل‌های دانشجویی را به حفظ سرمایه اجتماعی توصیه کرد و با انتقاد از رکود فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه، بی انگیزگی را آفت جنبش دانشجویی دانست و گفت: تشکل‌های دانشجویی نباید پاسخگوی عملکرد دولت‌ها باشند بلکه باید مطالبه‌گر باشند و از مسئولان کشور در همه قوا بخواهند پاسخگوی عملکردشان باشند. متاسفانه دانشگاه های ما در جایگاه اصلی خود قرار ندارند.

رئیس فراکسیون امید نگاه نقادانه برای اصلاح وضع موجود را از خصلت‌های بارز تشکل‌های دانشجویی برشمرد و اظهار داشت: در این شرایط خاص و برای برون‌رفت از آن، دانشجویان و دانشگاهیان باید مسئولین را با نقد مشفقانه خود برای اصلاح امور و پاسخ به مطالبات به ویژه در حوزه های اقتصادی و اجتماعی کمک کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور مختلف تشکل‌های مختلف دانشجویی با گرایش‌های مختلف را برای دانشگاه فرصت دانست و از مسئولان خواست در ارائه مجوزهای قانونی برای فعالیت تشکل‌های دانشجویی با آن ها همراهی داشته باشند و با همه تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی صرفا بر اساس قانون عمل کنند.

وی با بیان اینکه تشکل‌های دانشجویی نباید از مسیری که آغاز کردند خسته شوند و باید مسئولیت‌پذیر باشند، به نگاه امام خمینی(ره) به فعالیت‌های سیاسی دانشجویان اشاره کرد و گفت: عدالت و پایبندی به ارزش‌ها از شاخصه‌های اصلی خط امام(ره) است. مردم در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل ارزش‌ها به سمت امام آمده بودند و کسانی که پیرو خط امام(ره) هستند بدانند که از ارزش‌ها نباید عدول کرد.

عارف با یاددآوری فعالیت‌های هم نسلان خود در تشکل های دانشجویی قبل از انقلاب، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های اصلی فعالان دانشجویی مسلمان قبل از انقلاب، پر رنگ بودن فعالیت‌های مذهبی بود. متاسفانه بعد از انقلاب و به خصوص در دهه اخیر به دلیل اینکه تریبون‌ها عموما در اختیار جریان مخالف اصلاحات بود و تبلیغات سوئی که از طریق این تریبون‌ها صورت گرفت، شائبه بی تفاوتی جریان اصلاحات به فعالیت‌های مذهبی در بخش های متدین جامعه ایجاد شد در حالی که اعتقاد، باور و پایبندی اصلاح‌طلبان به ارزش‌ها بیش از برخی مدعیان و صاحبان تریبون است.

وی با تقبیح سوءاستفاده از ارزش‌ها برای حذف رقیب، تاکید کرد: متاسفانه به نام دین و ارزش ها گزینش‌های کذایی راه انداخته بودند و افراد متدین و متخصص را از تصدی مسئولیت‌های مختلف محروم کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برای تشکل‌های دانشجویی اثرگذاری در فضای دانشگاه و جامعه باید مهم باشد نه سر و صدا در فضای مجازی، گفت: یکی از چالش‌های پیش روی کشور، کمبود منابع انسانی متخصص است چرا که نسل اولی‌ها به دلیل اینکه تصور می‌کردند همیشه در قدرت خواهند بود، به دنبال کادر سازی نبودند و از تربیت نیروی انسانی متخصص غفلت شد؛ به همین دلیل زمانی که طرح عدم به کارگیری بازنشستگان تصویب شد، عده‌ای نگران شدند که با کمبود نیروی انسانی مواجه خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه برای مقابله با چالش‌های پیش روی نظام، باید حاکمیت گفتگوی ملی در همه سطوح و در میان نخبگان و جریانات سیاسی را پذیرفت اظهار داشت: مسئولیت سنگینی در این مورد بر عهده جریان اصلاح طلبی است؛ باید در این زمینه تلاش جدی توسط همه دلسوزان انقلاب انجام شود تا به راهکارهای اجماعی برای حل مشکلات و معضلات برسیم.

عارف تاکید کرد: جریان اصلاح‌طلبی باید به دنبال رویکرد جدیدی باشد و یک نوع پوست‌اندازی در این جریان نیاز است تا بهتر بتواند در خدمت انقلاب و مردم عزیز کشورمان و پاسخ به مطالبات به حق آن ها در همه زمینه‌ها باشد.

156 / 156

طرح اصلاح قانون صدور چک با3 ایرادبه مجلس شورای اسلامی ارجاع داده شد


سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با 2 ایراد شورای نگهبان مواجه و مجددا برای اصلاح به مجلس ارجاع شد.
طرح اصلاح قانون صدور چک با3 ایرادبه مجلس شورای اسلامی ارجاع داده شد

به گزارش ایسکانیوز ، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ظهر امروز (شنبه) در نشستی خبری اظهار داشت: طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در جلسه 21 شهریور شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و به تأیید شورای نگهبان رسید.

وی به ارائه توضیحاتی درباره طرح مذکور پرداخت و گفت: این طرح در یک نوبت علیرغم اینکه طرح بسیار خوبی از جهت اصلاح نظام اداری کشور بود، با یک ابهام در شورای نگهبان مواجه شد، دو بند ذیل این طرح با یکدیگر تعارضی را ایجاد می‌کرد لذا برای رفع ابهام به مجلس اعاده شده و مجلس اصلاحات لازم را به عمل آورد و نهایتاً به شورا ارسال شد و به تأیید شورای نگهبان رسید، ابهام این بود که مشخص نبود آیا اختیارات فرماندهی معظم کل قوا را محدود به دستگاه متبوع می‌کند یا خیر و از طرفی رابطه آن با اجازات خواسته مقام معظم رهبری روشن نبود لذا با یکدیگر تعارضی را ایجاد می‌کرد به همین دلیل مجدداً پس از رفع ابهام عدم مغایرت آن به مجلس شورای اسلامی از طرف شورای نگهبان اعلام شد و برای اجرا ارسال شد.

کدخدایی درباره نحوه اجرا و ابلاغ طرح مذکور نیز توضیح داد: طبق قانون، مصوبات از سوی رئیس مجلس به رئیس‌جمهور ابلاغ می‌شود و آقای رئیس‌جمهور هم قوانین را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌کند و در مدت در نظر گرفته شده باید اجرای آن آغاز شود، قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان ناظر به ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری است که البته سه دسته از افراد در این قانون مستثنی شدند که شامل وزرا، نمایندگان مجلس و مقامات سیاسی و رسمی و پست‌های سیاسی است و در بقیه موارد محدودیت‌ها اعمال می‌شود، همجنین استثنائاتی برای برخی دستگاه‌ها و خانواده‌ شهدا در نظر گرفته شده است.

کدخدایی یادآور شد: طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش نیز در جلسه 21 شهریور شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با شرع و قانون اساسی شناخته نشد. همچنین طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس نیز به تأیید شورای نگهبان رسید و طرح دائمی شدن قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در جلسه 21 شهریور شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در جلسه 24 مرداد شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و شورای نگهبان دو ایراد را به این مصوبه گرفت، اینکه در صدر ماده واحده اطلاق قوانین و مقررات مربوط به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مواردی که خلاف موازین شرع باشند، نظیر قوانین و مقررات قبل از انقلاب اشکال دارد و دومین ایراد شورای نگهبان به این طرح این بود که ذیل ماده واحده که بار مالی ناشی از تغییر عنوان را از محل صرفه‌جویی تأمین نموده است، با توجه به نظریه تفسیری شورای نگهبان مغایر با اصل 75 قانون اساسی شناخته شد.

وی در ادامه یادآور شد: لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در جلسه 7 شهریور شورای نگهبان مطرح شد و با توجه به بند 2 اصل 110 قانون اساسی، نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام مربوط به مورخ 4 شهریور 97 در خصوص لایحه مذکور عیناً جهت اقدام لازم ارسال شد.

کدخدایی اضافه کرد: طرح اصلاح قانون صدور چک نیز با سه ایراد شورای نگهبان در جلسه 7 شهریور 97 این شورا مواجه شد و برای اصلاح مجدداً به مجلس شورای اسلامی ارجاع گردید.

کدخدایی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان تهران در نطقی به مشکلات کلان کشور اشاره کرده و گفته است، وقتی نظارت استصوابی شورای نگهبان مطرح است،‌مردم مجبورند ما را انتخاب کنند؛ نظر شما درباره این صحبت‌های نماینده تهران چیست؟ گفت: شورای نگهبان از نقد، انتقاد و نصیحت به خیر هیچ وقت نه ضرر کرده و نه ناراحت است و همیشه استقبال می‌کنیم و درخواست داریم اگر ایرادی از عملکرد شورای نگهبان می‌بینند، بگویند، اما از آن طرف انتظار مشروعی هم وجود دارد و آن اینکه این نقدها و انتقادات صحیح باشد و خلاف واقع نباشد تا اعتبار گوینده زیر سوال نرود.

وی ادامه داد: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات شرایط حداقلی را در نظر می‌گیرد و ملاک تعیین شایستگی افراد را ندارد اما اگر کسی خودش را شایسته نمی‌داند، می‌تواند کناره‌گیری کند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره نحوه اجرا در مصادیق قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، گفت: درباره نحوه اجرا و مصادیق از دوستان مجلس سوال کنید.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد با به توجه استثنائات در نظر گرفته شده در قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، سوء استفاده‌هایی انجام می‌شود، توضیح داد:‌نسبت به هر قانونی ممکن است تخلفاتی صورت گیرد، اینکه وقتی قانونی تصویب می‌شود آیا انحرافی از اجرای آن قانون انجام می‌شود یا نه یا موارد دیگر، همه این مباحث در نظام اداری وجود دارد و طبیعتاً‌نسبت به این قانون هم چنین مسائلی ممکن است وجود داشته باشد، این وضعیت و این آسیب نسبت به این قانون هم شاید وجود دارد اما راهکار آن این است که ما باید قوانین را شفاف تصویب کنیم اما درباره مصادیق بنده ورود نمی‌کنم و این موضوع بر عهده دستگاه‌های اجرایی است.

وی گفت: قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان مربوط به کسانی است که بازنشسته شدند و می‌خواهند اعاده به خدمت شوند، شامل این افراد می‌شود اما اگر کسی هنوز بازنشسته نشده و به صندوق بازنشستگی نرفته و با محل کار قطع ارتباط نکرده، شامل حال او نمی‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان شامل دستگاه‌هایی نظیر صدا و سیما هم می‌شود یا خیر؟ توضیح داد: بنده وارد مصادیق نمی‌شوم و این موضوع به دستگاه‌های اجرایی مربوط است.

کدخدایی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه در روزهای اخیر انتقاداتی نسبت به نظارت استصوابی شورای نگهبان مطرح شده و از سوی دیگری شاهدیم در برخی شوراهای شهر حواشی عجیب و بدی رخ داده و یکی از نمایندگان پیشنهاد داده شورای نگهبان بر انتخابات شوراهای شهر و روستا نظارت کند، پاسخ شما به این پیشنهاد چیست؟ گفت: شورای نگهبان نه ادعایی نسبت به شوراهای شهر و روستا دارد و نه امکانات لازم را برای نظارت بر این انتخابات دارد فلذا امکان نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا منتفی است.

156 / 156

ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان قانون شد


شورای نگهبان ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را تایید کرد.
ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان قانون شد

به گزارش ایسکانیوز ؛ شورای نگهبان ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را در نشست روز گذشته (چهارشنبه) تایید کرد.

156 / 156

شورای نگهبان امروز طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را بررسی می‌کند


سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که این شورا در جلسه عمومی امروز خود طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
شورای نگهبان امروز طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را بررسی می‌کند

به گزارش ایسکانیوز، در جلسه امروز چهارشنبه شورای نگهبان، بررسی مصوبات ارسالی از مجلس شورای اسلامی در دستور کار اعضاء قرار دارد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد شورای نگهبان امروز جلسه عمومی خواهد داشت و موارد زیر در دستورکار خواهد بود؛

الف) مصوبات مجلس شورای اسلامی

1_ طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

2_ طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

3_ طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش

4_ طرح دائمی شدن قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

ب) نامه‌های دیوان عدالت اداری

انتهای پیام/

108 / 156
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟