تبلیغات در تلکسیران

رضایی درگذشت سرنشینان کشتی سانچی را تسلیت گفت


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی توئیتری درگذشت سرنشینان ایرانی کشتی سانچی را تسلیت گفت.
رضایی درگذشت سرنشینان کشتی سانچی را تسلیت گفت

به گزارش ایسکانیوز، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی توئیتری درگذشت سرنشینان ایرانی کشتی سانچی را تسلیت گفت.

متن پیام بدین شرح است:

درگذشت غریبانه و مظلومانه سرنشینان ایرانی کشتی سانچی را به خانواده‌های داغدار تسلیت می‌گویم.

مرگ هموطنان در سانچی، معدن و زلزله نشان از بی‌توجهی به ارزش جان انسان‌ها دارد؛‌ متخلفان حادثه سانچی شناسایی و تنبیه شوند.

304

حماسه عاشورا رمز فتح خون در انقلاب اسلامی


«حسین(ع) سرسلسله شیدائیان عشق است و شیدایی را به هرکسی نمی‌بخشند، شیدایی حق پاداش ازخودگذشتگی است... شهدا کلیدداران کعبه شیدایی هستند و کعبه شیدایی کربلاست... ما سرگردان‌های مدار نفس را چه می‌رسد که از ستارگان کهکشان حسین بن علی(ع) سخن بگوییم؟ ما را چه می‌رسد که از ساکنان حریم قدس و شاهدان محفل انس سخن بگوییم.»
حماسه عاشورا رمز فتح خون در انقلاب اسلامی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز؛ روز عاشورا و قیامی که در این روز به نقطه اوج خودش رسید همیشه یادآور حرکتی است که بر ضد حکومتی فاسد انجام گرفت تا دوباره جامعه منحرف آن روز را که می‌رفت تا از بین رود به شکل صحیح پیشین خودش بازگرداند. ازاین‌رو مکتب حسینی که عاشورا جزء بزرگی از آن محسوب می‌شود همواره سرمشق عالی برای افرادی بوده که می‌خواستند جامعه‌ای را از بند حکومت‌های فاسد برهانند و انسان‌ها را از بند افراد فاسد آزاد کنند.

عاشورا الگوی انقلاب :

این الگو به‌طور مشخص برای انقلاب اسلامی ایران استفاده شد. به‌طوری‌که وقتی در کلام بزرگان و شهیدان این حادثه بزرگ غور می‌کنیم می‌فهمیم همه آنها بر سر اینکه عاشورا تأثیر بزرگی بر حرکت انقلاب اسلامی و به ثمر رسیدن آن داشته اتفاق‌نظر دارند. در این خصوص امام خمینی(ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران بیان داشته‌اند: «رمز پیروزی اسلام بر کفر جهانی را در این قرن که پانزدهم خرداد 42 سرآغاز آن بود، در دوازدهم محرّم حسینی جستجو کند که انقلاب اسلامی ایران، پرتوی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن است.»

هدف از قیام :

اما در اینجا باید دانست که این قیام الهی برای چه منظوری انجام گرفت زیرا تبیین دلیل این حرکت عظیم می‌تواند به روشنگری در این موضوع کمک کند. رهبر معظم انقلاب در خصوص هدف قیام امام حسین(ع)؛ یعنى احیاى دین را مصداق بارز امربه‌معروف و نهى از منکر برشمرده و می فرماید: «انجام این واجب از طریق قیام و از طریق امربه‌معروف و نهى از منکر است؛ بلکه خودش یک مصداق بزرگ امربه‌معروف و نهى از منکر است. البته این کار، گاهى به نتیجه حکومت می‌‏رسد؛ امام حسین براى این آماده بود. گاهى هم به نتیجه شهادت می‏‌رسد؛ براى این هم آماده بود. ما به چه دلیل این مطلب را عرض می‌کنیم؟ این را از کلمات خود امام حسین(ع) به دست می‌آوریم.»

تجلی اسلام در کربلا

چنین قیامی سرمشق بسیار خوبی است که شاید بتوان در مورد آن گفت، خاصیت شبیه یافتن به آن‌هم می‌تواند در طول تاریخ وجود داشته باشد. به طوری که شهید مطهری در خصوص این موضوع گفته است: «انسان وقتی تاریخ حادثه عاشورا را می‌خواند، استعدادی برای شبیه‌سازی در آن می‌بیند. همان‌طور که قرآن برای آهنگ پذیری ساخته نشده ولی این‌طور هست و حادثه کربلا هم برای شبیه‌سازی ساخته نشده ولی این‌طور هست. من نمی‌دانم و شاید شخص اباعبدالله در این موردنظر داشته است ... متن تاریخ این حادثه، گویی اساساً برای یک نمایشنامه نوشته‌شده است . شبیه پذیر است، گویی دستور داده‌اند که آن را برای صحنه بودن بسازند... وقتی بخواهیم به جامعیت اسلام نظر بیفکنیم باید نگاهی هم به نهضت حسینی بکنیم . می‌بینیم امام حسین (ع) کلیات اسلام را در کربلا به مرحله عمل‌آورده است.» بر اساس همین نگاه می‌توان به انقلاب ایران از منظر قیام امام حسین(ع) و عاشورا نگاه کرد. یعنی وقتی به انقلاب نگاه می‌کنیم می‌بینیم فقیهی بر ضد حکومتی باطل به همراهی مردم قیام می‌کند و این بار حکومت جور به سقوط کشانده می شود.

دم مسیحایی

اما در اینجا باید به نکته‌ای اشاره کرد. قیام عاشورا چه نتایجی را در برداشت؟ یعنی باعث شد جامعه آن روزگار و یا زمان‌های بعد چه تأثیری از قیام عاشورا بگیرند؟ در این خصوص مرحوم دکتر علی شریعتی می‌گوید: «برخی درباره آثار شهادت حسینی تردید کردند! و آن را قیامی خوانده‌اند که شکست‌خورده است؛ شگفتا! کدام جهاد و کدام جنگ پیروزی بوده است که دامنه فتوحاتش در سطح جامعه در عمق اندیشه و احساس و در طول زمان و ادوار تاریخ، این‌همه گسترده و عمیق و بارآور باشد؟ . . . حسین با شهادت (ید بیضاء) کرد، از خون شهیدان(دم مسیحائی) ساخت که کور را بینا می‌کند و مرده را حیات می‌بخشد . . . اما نه‌تنها در عصر خویش و در سرزمین خویش، که (شهادت) جنگ نیست، رسالت است، سلاح نیست، پیام است، کلمه‌ای است که با خون تلفظ می‌شود.»

شیدایی عاشورا

صحنه خون‌بار قیام عاشورا بار دیگر در تاریخ تکرار شد. جایی که مردم ایران در جنگی نابرابر؛ نزاعی که یک‌طرف ایران و طرف دیگر بیش از 30 کشور به حمایت از صدام به میدان جنگ آمده بودند، حضور داشتند. در این جنگ ایران بیش از 200 هزار شهید را تقدیم دفاع از خاک میهن کرد. سید شهدای اهل‌قلم شهید آوینی این‌چنین در مورد امام حسین(ع) و کربلا می‌گوید: «حسین(ع) سرسلسله شیدائیان عشق است و شیدایی را به هرکسی نمی‌بخشند، شیدایی حق پاداش ازخودگذشتگی است... شهدا کلیدداران کعبه شیدایی هستند و کعبه شیدایی کربلاست... ما سرگردان‌های مدار نفس را چه می‌رسد که از ستارگان کهکشان حسین بن علی(ع) سخن بگوییم؟ ما را چه می‌رسد که از ساکنان حریم قدس و شاهدان محفل انس سخن بگوییم.»

قیام عاشورا همچنان در طول زمان خود را نشان می‌دهد. هرجایی که بر ضد باطلی قیام به پا شود و خون‌هایی برای احیای حق ریخته شود گویی دوباره روح قیام عاشورا متجلی شده و می‌خواهد نشان دهد هیچ‌گاه باطل استوار نخواهد ماند. همان‌گونه که حکومت بنی‌امیه با قیام امام حسین(ع) سرنگون شد هرجایی هم اگر با تأسی از این حرکت مبارک مبارزه‌ای صورت بگیرد که درنتیجه بخواهد احیای حق کند حتماً باطل نابود خواهد شد.

انتهای پیام/

171 / 156

هیئت سکولار نفوذی جریان انگلیس


ناگفته پیداست هیئت های مذهبی باید قدم در راهی بگذارند که نهضت امام حسین ‍(ع) براساس آن شکل گرفت و با الهام گرفتن از فرهنگ عاشورا و قیام حسینی کشتی انقلاب اسلامی را از میان امواج سهمگین نظام سلطه به ساحل آرامش و اقتدار رساندند.
هیئت سکولار نفوذی جریان انگلیس

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، ماه محرم همواره حال و هوای خاصی داشته است که اوج این احوال در هیئت های مذهبی رقم می‌خورد. جایی که معرفت اخلاقی و دینی در قالب سخنرانی و مداحی بر قلب مستمعین جاری می شود. هیئت‌ها نقش مهمی را در ماه محرم بر دوش دارند؛ زیرا در همین محل هاست که فرصتی پیدا می شود تا مردم با حادثه عاشورا از جنبه های مختلفی آشنا شوند. جنبه هایی که می تواند روی تک تک رفتار انسان در ابعاد مختلف زندگی تاثیر بگذارد. اما باید در نظر داشت اگر این هیئت ها از مسیر خود خارج شوند و نتوانند در راه درستی قدم بگذارند می توانند ضرباتی سنگین را به دین وارد کنند. بر همین اساس باید اصولی را برای هیئت ها در نظر داشت که بر اساس آن بتوانند حرکتی درست داشته باشند. این حرکت درست باید بر طبق معیارهای اسلامی و انقلابی باشد. معیارهایی که می تواند هم به پویایی هیئت‌ها کمک کند و هم مردمی که در این مراسم حضور پیدا می‌کنند رشد کنند. سکولار نبودن هیئت ها یکی از این اصول است؛ یعنی نباید از عرصه سیاسی دوری کنند و کاری به آن نداشته باشند. باید بتوانند راهنمای خوبی برای مردم باشند و به آنها بینشی بر اساس معیارهای حسینی و انقلابی بدهند؛ زیرا کاری که امام حسین(ع) در قیام عاشورا انجام داد به جز ابعاد احساسی و عاطفی بعد سیاسی هم داشته است. قیام سیدالشهدا خروج علیه حکومتی بود که فسق آن به عیان در رفتار حاکمش مشهود شده بود.

هیئت سکولار :

بر همین اساس هیئت ها نباید سکولار باشند. درباره این موضع رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعى از مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام بیان داشتند: «هیئت‌ها نمی‌توانند سکولار باشند؛ هیئت امام حسین سکولار ما نداریم. هرکس علاقه‌‌مند به امام حسین است؛ یعنی علاقه‌‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است.»

اما همین اسلام سیاسی باید به صورت واضح بیان شود که چگونه شیوه و راه و رسمی را در برای برگزاری هیئت های مذهبی در نظر دارد یعنی می خواهد چه چیزی را بیان کند و به چه مباحثی پرداخته نپردازد. رهبر انقلاب درباره همین موضوع در دیداری که با جمعى از مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام فرمودند: «اینکه آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که مبادا وارد مباحث اسلام سیاسی شود، این غلط است. البتّه معنای این حرف این نیست که هر حادثه‌‌ سیاسی در کشور اتّفاق می‌افتد، ما باید حتماً در مجلس روضه آن را با یک گرایش خاصّی حالا یا این طرف، یا آن طرف بیان کنیم و احیاناً با یک چیزهایی هم همراه باشد؛ نه، اما فکر انقلاب، فکر اسلام، خطّ مبارکی که امام (رضوان الله علیه) در این مملکت ترسیم کردند و باقی گذاشتند، اینها بایستی در مجموعه‌‌ها و مانند اینها حضور داشته باشد.»

جریان شیرازی :

با این اوصاف مشخص می شود که هیئت های مذهبی باید قدم در همان راهی بگذارند که امام خمینی(ره) برای رسیدن به اهداف انقلاب ترسیم کرده اند. البته نباید فراموش کرد رسیدن به این اهداف راهی پر پیچ و خم و سختی دارد اما با پیروی از رهنمودهای بنیانگذار رهبر انقلاب می توان به آنها رسید. ولی کار از جایی برای هیئت های مذهبی سخت می شود که عده ای بخواهند از شور و حال و هوای آن سو استفاده کنند و بخواهند با اقدامات خود ضربات جدی به دین بزنند. در این خصوص باید گفت در چند سال اخیر جریانی در تشیع پیدا شده است که با اقدامات خود حول محور عزاداری اباعبدالله الحسین و همچنین اقدامات خارج از عرف برای این رسم مبارک، باعث ضربه خوردن جهان تشیع شده است. جریان شیرازی ها که منتصب به آیت الله سید صادق شیرازی است در چند سال اخیر با شیوه هایی که در عزاداری امام حسین و معرفی این شخصیت عزیز و بزرگ اسلام در پیش گرفته باعث لطمه خوردن جهان تشیع شده است.

جریان شیرازی‌ها صاحب 15 شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای هستند. شبکه‌هایی که به قول فؤاد ابراهیم کارشناس شیعه عربستانی مقیم لبنان و مدیر شبکه النباء در واقع بیش از آنکه شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای باشند، «حسینیه ماهواره‌ای» هستند! این 15 شبکه به صورت 24 ساعته در حال پخش مراسم عزاداری و سینه زنی هستند و متاسفانه کمترین توجه را به قرآن و تعالیم حیات بخش اهل بیت(ع) دارند و به ندرت برنامه‌های قرائت قرآن پخش می‌کنند، چه برسد به تفسیر آیات آن و بسیار کم به توضیح و تعلیم احکام شرعی و واجبات دینی نظیر نماز، روزه، حج، خمس و زکات می پردازند.

حمایت مرتجعیین :

اما نکته عجیب و سوال برانگیز در خصوص این تلویزیون‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان شیرازی‌ها این است که تمامی آن ها از ماهواره‌های عربی همچون «عرب ست»(متلق به اتحادیه عرب) و «نایل ست»(متعلق به مصر) پخش می‌شوند اما دولت‌های عرب هیچ اقدامی برای توقف پخش این شبکه ها از آن ماهواره ها نمی‌کنند. در حالی‌که پخش شبکه‌هایی همچون المنار، العالم و سحر(عربی) بارها از طرف مسئولین این دو ماهواره قطع شده است.

سؤال اینجاست که شبکه‌های جریان شیرازی‌ها که به شدت علیه اهل سنت و معتقدات آن ها، برنامه پخش می‌کند و به خلفاء و عایشه توهین می‌کنند، چرا مورد خشم و غضب حاکمان عرب قرار نمی‌گیرد و چرا پخش آن ها متوقف نمی‌گردد؟ کاملاً واضح است که حکام عرب برای دامن زدن به احساسات مذهبی اهل سنت و تحریک آنان علیه تشیع و ایران، نیازمند شبکه‌هایی همچون شبکه‌های جریان شیرازی‌ها می‌باشند.

حمایت عملی و علنی انگلیس از این جریان انحرافی، عمق و گستره بسیار وسیعی دارد و اگر این حمایت نبود، این جریان قدرت رشد و گسترش پیدا نمی کرد. به همین خاطر، مقام معظم رهبری این جریان را «شیعه انگلیسی» نام نهاده و در تاریخ 26 مرداد 94 فرمودند: «ما تشیعی را که مرکز و پایگاه تبلیغاتش لندن است قبول نداریم. تشیعی که بر پایه ایجاد اختلاف و صاف کردن جاده برای حضور دشمنان اسلام است، تشیع نیست بلکه انحراف است.»

بی توجهی فرقه شیرازی ها به مسائل سیاسی روز مصداق بارز این نکته است که این جریان نتوانسته در خصوص عزاداری برای امام حسین(ع) به مصادیق اسلام سیاسی دست پیدا کند و روز به روز با کارهای خود در رسیدن به این هدف دور تر می شود.

نفوذ سرویس های امنیتی :

اما این جریان نکات پشت پرده دیگری دارد که پی بردن به آنها مسائل دیگری را روشن می کند. روشن شدن این موارد می تواند به ما نشان دهد که این جریان به دنبال چه اهدافی است. در همین خصوص مسعود اسداللهی کارشناس ارشد غرب آسیا گفت: نفوذ سرویس های امنیتی در جریان‌های افراطی بسیار راحت است و همان‌طور که این دستگاه‌ها در جریان‌هایی همچون داعش رخنه کرده‌اند،قطعاً در جریان شیرازی‌ها هم نفوذ دارند. با توجه به چنین اطلاعاتی باید با دقت بیشتری جریان شیرازی ها بررسی و دنبال شود.

ولی باید گفت هیئت های مذهبی اولا آن چیزی را که باید دنبال کنند اسلام سیاسی است. اسلامی که بر مبنای معارف ناب دین مبین اسلام و خط امام است و مردم را به سمت اهداف انقلاب راهنمایی می کند. دوما باید از کارهایی که باعث وهن دین اسلام می شود پرهیز کرد. اقداماتی که باعث می شود دین اسلام چهره ای خشن داشته باشد و جهانیان آن را به درستی نتوانند بشناسند. و در آخر باید در نظر داشت دشمنان اسلام به دنبال تفرقه انداختن بین مسلمانان هستند. وجود جریان های افراطی مانند داعش و فرقه شیرازی می تواند به هدف استکبار جهانی در جهت تفرقه انداختن بین مسلمانان کمک کند. کما اینکه گفته شد فرقه شیرازی بدترین توهین ها را نسبت به مقدسات اهل سنت دارند که این کار باعث تفرقه بین مسلمانان خواهد شد. پس باید از چنین جریاناتی که به دنبال تفرقه هستند دوری‌ کرد.

انتهای پیام/

171 / 156

انتقاد «جمعیت جانبازان» از کم‌تحرکی دولت در مهار تورم


جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با انتقاد از کم‌تحرکی دولت برای مهار تلاطم قیمت‌ها به رغم حمایت همه جریان‌های مدافع منافع ملی، این موضوع را ناشی از عدم آمادگی دولت برای ورود به میدان جنگ اقتصادی کنونی ارزیابی کرد.
انتقاد «جمعیت جانبازان» از کم‌تحرکی دولت در مهار تورم

به گزارش سرویس سیاسی ایسکانیوز، جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در نشست سیاسی خود در آستانه برگزاری هفته دفاع مقدس در 40 سالگی انقلاب اسلامی و در جریان رصد مسائل داخلی و بین‌المللی، با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) انرژی متراکم جهان اسلام را برای تحقق اسلام ناب، اسلام انقلابی، اسلام عدالتخواه و ظلم ستیز و اسلام تمدن‌ساز در مهندسی گفتمان انقلاب اسلامی به صحنه آورد، افزود: این انرژی توانست با اتکا به جایگاه بلند ولایت برآمده از بن‌مایه‌های کلام وحی بیشترین بهره را از «عاشورا»، «انتظار» و «عمل به تکلیف» در رویارویی با حوادث و ایجاد مقاومت در جامعه برای دستیابی به پیروزی به کار بگیرد و اکنون نیز مانایی انقلاب بر پایداری این اصول همچنان به پیش می‌رود.

این جمعیت با خاطرنشان کردن اینکه سال‌های دفاع مقدس نمود حضور گسترده جبهه استکبار و حامیان منطقه‌ای‌اش علیه تمامیت نظام جمهوری اسلامی ایران بود، تأکید کرد: اجماع قدرت‌های بزرگ برای سرکوب انقلاب، جنگ تمام عیاری را علیه کشورمان در شرایط کاملا نابرابر به اجرا گذاشت و در نهایت آنچه که از این مقاومت مظلومانه ولی با اقتدار به جا ماند، تصویر ایران مستقلی است که اکنون محور جبهه مقاومت و همین‌طور آرزوهای بر باد رفته جبهه عبری، غربی، عربی است که نتوانستند با هزینه‌های هنگفت القاعده، داعش و تکفیری‌ها را بر منطقه مسلط کنند.

اعضای شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با یادآوری اینکه اکنون در گذر زمان، مهار آمریکا و رژیم صهیونیستی روز به روز بیشتر عینیت پیدا می‌کند، تأکید کردند: محدود، محصور و مهار شدن جبهه عبری، غربی، عربی در دفاع از تروریست‌های محاصره شده در ادلب، بینی به خاک مالیده شده آنان را نشان می‌دهد که با بهره‌گیری حداکثری از قدرت تسلیحاتی، رسانه‌ای، اقتصادی و دیپلماتیک نمی‌توانند به هدف خود در لبنان، سوریه، عراق، یمن و فلسطین دست پیدا کنند.

به باور جمعیت جانبازان، نشان دادن چنین تصویری از واقعیت شیطان بزرگ و همدستانش جوهره اندیشه و مکتب امام برای آزاد کردن انرژی جهان اسلام و مستضعفان علیه نظام سلطه در روزگار ما است.

جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در ادامه آخرین نشست خود ضمن پشتیبانی از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، به ابعاد آثار مثبت آن در راستای به کارگیری انرژی جوان جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: نقش نظارتی مجلس از یک‌سو و نقش دولت در اجرای کامل این قانون باید به درستی ایفا و هوشمندانه گریزگاه‌های فرار از حوزه شمول آن بسته شود.

جمعیت جانبازان تصریح کرد: این پوست‌اندازی در دستگاه اجرایی کشور راه را برای به‌کارگیری جوانان و تحرک بخشیدن به نظام اداری، اجرایی و تصمیم‌گیری‌های نظام باز می‌کند.

در جلسه اخیر جمعیت جانبازان همچنین از کم‌تحرکی مورد انتظار از دولت برای مهار تلاطم قیمت‌ها به رغم حمایت همه جریان‌های مدافع منافع ملی انتقاد و این موضوع به عدم آمادگی دولت برای ورود در این میدان جنگ اقتصادی نسبت داده شد.

این جمعیت به دولتی که با شعار تدبیر و امید پا به میدان اداره کشور گذاشت، یادآوری کرد اقدامات اخیر همچون معرفی نشدن تصمیم‌سازان توزیع 20 میلیارد دلاری ارز کشور، به حراج گذاشتن 70 تن از ذخایر طلای بانک مرکزی، تحمیل شدن تورم 60 درصدی (حسب نظر کارشناسان و نمایندگان مجلس) به مردم و نیز امتناع از معرفی شفاف اسامی کسانی که حلقه اولیه استفاده از این ویژه‌خواری بوده‌اند و دست در دست تصمیم سازان، شرایط زندگی و معیشت را بر مردم تنگ کردند، با پدیده امید‌آفرینی و جلب اعتماد مردم سازگار نیست. تا دست حلقه اول تعارض کنندگان به بیت المال چه در موضع تصمیم و چه در موضع بهره مندی از رانت قطع نشود، سخن از صیانت از حقوق شهروندی بی معنا است.

اعضای شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با اشاره به اعلام آمادگی همگان به ویژه کارشناسان حوزه اقتصاد و آمادگی کامل قوه قضاییه و مقننه برای حمایت از دولت در این عرصه، خاطرنشان کردند: در این شرایط عزم و همت جدی‌تر دستگاه اجرایی لازم است و باید عمل را جایگزین سخن و بایدها و نبایدها کنند.

این جمعیت معتقد است تلاش سخت و سنگین نمایندگان برای اعمال برخی تغییرات تیم اقتصادی دولت، با منصوب شدن مجدد رئیس سابق بانک مرکزی در پست اقتصادی جدید معنای دیگری به جز همکاری و حمایت متقابل دولت را به ذهن متبادر می‌کند.

فارس

انتهای پیام/

171 / 156

با شعار مشکلات حل نمی شود


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه مشکلات کنونی اقتصادی حتما راه حل دارد، گفت: برای ما جنگ تحمیلی فقط خاطره نیست بلکه راهنمایی برای اداره مردمی کشور است.
با شعار مشکلات حل نمی شود

به گزارش ایسکانیوز ، محمدباقر قالیباف نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام شامگاه پنجشنبه 22 شهریورماه در یادواره شهدای گردان روح الله لشکر 5نصر خراسان با درود بر روان پاک شهدا و امام شهدا گفت: خدا را شاکرم که در شب جمعه و در جوار حضرت ثامن الحجج(ع) و در جمع شما خانواده های معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و رزمندگان گردان روح الله و جمعی از رزمندگان استان حضور دارم و به همه کسانی که برای تدوین خاطرات گردان روح الله لشکر 5 نصر زحمت کشیده اند، خدا قوت می گویم.

هدف از بیان خاطرات دفاع مقدس درس‌آموزی است

فرمانده لشکر پنج نصر در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه بدون شک وقتی ما دور هم جمع می شویم و یاد و خاطرات دوران دفاع مقدس را مرور می کنیم قصد ما تنها گفتن خاطرات نیست، اظهار کرد: هرکسی در ایام محرم وارد شهر یا محفل ما می شود که قبلا هم آنجا را دیده، حتما متوجه می شود که اتفاقی افتاده و پرچم های رنگارنگ شهر به پرچم های عزا تبدیل می شود. در دیگر وقایع تاریخی اسلام مانند غدیر، عاشورا و... نیز شرایط همین طور است. به عبارت دیگر انقلاب اسلامی ما ریشه در همین فرهنگ عاشورایی و غدیری و همین مکتب قران و اهل بیت دارد. به همین دلیل هم امام راحل می فرمایند محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است. انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ریشه در همین فرهنگ دارد. لذا ما هم که اینجا دور هم جمع می شویم تنها هدف مان خاطره گویی نیست بلکه اهداف مشخصی داریم.خاطرات ایام دفاع مقدس اموخته هایی دارند که ما نباید هرگز این آموزه ها را فراموش کنیم. هم رزمندگان حاضر و هم نسل جوانی که شاید بعد از دوران دفاع مقدس متولد شده باشند باید دقت داشته باشند که ما از دفاع مقدس چه آموخته ای برای امروزمان داریم.

وی ادامه داد: در دهه اول انقلاب که دفاع مقدس اتفاق افتاد و مهم ترین بحران ما دفاع بود . از آسمان که از تهران به عنوان پایتخت تا مرزها زیر بمباران بودند و از زمین هم ترورهای منافقین. هرروز هم تصرف سرزمین و بمباران راداشتیم هم ترور شخصیت های ارزنده شهر و کشور را. آن روز امام راحل – هرروز از انقلاب می گذرد سخنان و عظمت ایشان بیشتر می شود- فرمودند نه شرقی نه غربی و دقیقا ما مقابل همه ظالمین و همه متجاوزان به صراط مستقیم و فرهنگ قرانی که تبلورش در انقلاب اسلامی بود، ایستادیم. یعنی هیچ امیدی به هیچ یک از قدرت های ان روز نداشتیم همه متصل به یکجا بودیم ان هم خدا. تکیه مان بعد از خدا به مردم بود. البته در همان مقطع هم کسانی بودند که به شرق و غرب چشم داشتند. کسانی که با حساب کتاب های مادی می گفتند ما باید طبق محاسبات 3 برابر دشمن ظرفیت داشته باشیم که بتوانیم دشمن را از خاک مان بیرون کنیم، در حالی که ما به «نه شرقی نه غربی» معتقد بودیم همه شرق و غرب در حال حمایت از صدام بودند.

باور سنت های الهی، جوانگرایی و تکیه بر توان مردم 3 درس دوران دفاع مقدس است

قالیباف با بیان اینکه خیلی ها همان سال ها گفتند صلح کنید، گفت: یکی از درس هایی که ما از دفاع مقدس گرفتیم اعتماد به سنت های الهی است. یعنی اگر کسی در دنیا در مسیر سنت های الهی حرکت کند، سنت های الهی لایتغیر است. در راه خدا گام بردارید، خدا پیروزی شما را تضمین کرده است. او قدرتش از همه بالاتر است. عزت و ذلت دست خداست.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس همه این مردم به سنت های الهی باور داشتند و به رغم فراز و نشیب های بسیار همه ایستادگی کردند، به ذکر خاطره ای از دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: در سال 59 در منطقه دارخویین جاده اهواز – خرمشهر را بسته و از کارون عبور کرده بود و جاده اهواز به آبادان را بسته و آبادان را محاصره کرده بود. ما بعد از 7 سال جنگیدن با دشمن و درحالی که دشمن را از کشورمان بیرون کرده بودیم، بار دیگر عراقی ها با حملاتی که انجام دادند در جاده اهواز خرمشهر آمدند. یادم است که به بچه های رزمنده گفتیم خاکریزی آن سوی کارون بزنید که بر کارون مسلط نشوند. آن هم در شرایطی که در استانه پذیرش قطع نامه بودیم. یعنی دشمن اصلا قابل اعتماد نیست و اگر بداند قدرتش را دارد نه قوانین بین المللی می شناسد و نه قطعنامه.

قالیباف تاکید کرد: چه کسی در ذهنش می توانست حضور قدرتمند امروز ما را در منطقه، آن روز پیش بینی کند؟

وی با اشاره به سخن حضرت امام(ره) مبنی بر اینکه راه قدس از کربلا می گذرد، گفت: بعد از حمله اسراییل به لبنان که برخی از رزمندگان برای کمک رفتند، خیلی ها خندیدند که کشور خودمان در اشغال است اما امام معتقد است راه قدس از کربلا می گذرد و رزمندگان به آنجا رفته اند. این در حالی است که امروز ما می بینیم که نامی از صدام وجود ندارد و همه مسلمانان ایستاده اند و سنی و شیعه هم مرزبندی ندارند.

قالیباف ادامه داد: همه یادمان است که اسراییل چگونه اتحاد جماهیر کشورهای اسلامی آن زمان- دهه شصت میلادی- را که برای جنگ با او امده بودند، چند روزه شکست داد. در دوران جنگ ما هم یادتان است که اسراییل در 3 ساعت از جنوب لبنان تا بیروت آمد اما فرهنگ انقلاب اسلامی کاری کرد که این سری که حمله کرد در نوار غزه اهل سنت و در لبنان شیعیان 33 روز مقابل او ایستادند و یک قدم اسراییل نتوانست جلو بیاید. ایا آنجا سازمان ها و نهاد ها ایستادند؟ نه . مردم ایستادند.

فرمانده لشکر پنج نصر با اشاره به درس هایی که از جنگ تحمیلی باید بگیریم، گفت: پس اول توجه به سنت های الهی و دوم تکیه بر توان مردم درس هایی است که ما از دوران دفاع مقدس باید بگیریم. سوم هم یادمان باشد که نیروهای جوان بودند که جنگ را اداره کردند. بیشترین شهدای ما زیر 24 سال سن داشتند. مدیران و فرماندهان مان اغلب زیر 30 سال بودند. جوانی یعنی اخلاص یعنی خلاقیت یعنی تلاش یعنی محبت یعنی دوری از کینه، یعنی شجاعت.

به برکت درس های دهه اول انقلاب امروز کشورمان در بستر امنیت است

وی افزود: امروز شما می بینید که منطقه ما آبستن حوادث است، اما کشور ما در بستر امنیت به سر می برد؛ زیرا ما در حوزه دفاع و امنیت که بحران اساسی و جدی ما در دهه اول انقلاب بود با دو اصل تکیه بر مردم و سنت های الهی موفقیت های بزرگی را یافته ایم.

وی افزود: ده ها بار مسوولان ما اعلام کرده اند که ما در حال قرار دادن موشک های مان در مدار هستیم. موشک های ما در 2000کیلومتر نقطه زنی می کنند. در بعد صنعت و تجهیزات نظامی که بالاترین تکنولوژی در دنیاست بدون شک جزو 5 قدرت برتر دنیا در حوزه تجهیزات نظامی هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در دهه چهارم انقلاب بحران ما بحران اقتصادی است، تصریح کرد: چرا ما از تجربه بزرگ تاریخی مان و از این فرهنگ قرانی و فرهنگ اهل بیت استفاده نمی کنیم تا بر این بحران فائق آییم؟ وقتی امام راحل را از انقلاب نهی می کردند و می گفتند تو با کدام سرباز و امکانات می خواهی انقلاب کنی در مقابل رژیمی با این همه امکانات و در حالی که امریکا پشت آن است؟ امام راحل می فرمودند من به وظیفه ام می خواهم عمل کنم و با ظلم مبارزه کنم. خدا هم پیروزی داد.

هیچ دولتی بدون مردم نمی تواند بر مشکلات اقتصادی فائق بیاید

وی ادامه داد: در دهه اول انقلاب هم دیدیم که خداوند پیروزی را نصیب ما کرد. این خوب نیست که این تجارب را از حضور مردم داشته باشیم و امروز در دهه چهارم مردم را از صحنه اقتصاد حذف کنیم.

قالیباف با بیان اینکه ممکن است بگویند ما دنبال خصوصی سازی هستیم، تاکید کرد: در جواب آنها باید بگوییم ما اکنون خصوصی سازی نداریم اگر هم داریم خاصه سازی است نه خصوصی سازی. یعنی بخش خصوصی وجود ندارد و دست افراد سفارشی و خاص است. هیچ دولتی بدون مردم نمی تواند مشکل اقتصاد را حل کند. نگویید که موضوع اقتصاد انقدر پیچیده و تخصصی است که کار هرکسی نیست. آنهایی که می گویند اقتصاد پیچیده است، از جهتی درست هم می گویند اما همان ها هم با اسنادشان ثابت کرده اند حاوزه دفاع و امنیت به مراتب پیچیده تر از اقتصاد است. چطور مردم آنجا را توانستند اینجا را نمی توانند؟ چون نجا جان دادن بود و خون دادن مردم می توانستند، اما اینجا چون نان هست و بخور بخور مردم تخصص ندارند و بلد نیستند؟ اتفاقا مردم خیلی هم بلندند. اگر می خواهید مبارزه با فساد انجام دهید حتما باید اقتصاد را مردمی کنید.

مهم ترین حقوق شهروندی دادن فرصت های اقتصادی به مردم است

قالیباف با بیان اینکه از یک طرف شعار حقوق شهروندی می‌دهند می گویند باید حقوق شهروندی را رعایت کنیم، اما مهم ترین حقوق شهروندی دادن فرصت های اقتصادی به شهروندان است، اظهار کرد: آیا از این احترام بالاتر به شهروند است؟ ایا توهین از این بالاتر به شهروندان است که یک مرتبه ثروتشان را در عرض یک هفته به نصف تقلیل می دهید ؟ وقتی نمی توانیم اشتغال برای شهروندان ایجاد کنیم و گرانی را نمی توانیم مهار کنیم در حالی که اینها اولین حقوق شهروندی است، آیا ما حقوقشان را رعایت کرده ایم؟ با شعار مشکلات حل نمی شود. پاداش الهی به حرف زدن داده نمی شود به عمل درست داده می شود. بجای تکیه بر مردم دراقتصاد به بیگانگانی داریم تکیه می کنیم که خیانت شان را از مشروطه تا امروز دیده ایم. ده بار دیگر هم امتحان کنیم نتیجه همین است. پس باید درس بگیریم بجای اینکه دست مان را جلوی قدرت های بزرگ بگیریم به سنت های الهی تکیه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی انقدر دل به دشمن بدهد که احساس کند دشمنش می آید و به او کمک می کند، ابلهانه است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر لزوم رعایت حقوق شهروندی افزود: مردم مسوولان شان را در جاهایی که می خواهند انتخاب کنند انتخاب می کنند و حقوق شهروندی شان است که به مسئولان رای می‌دهند تا مشکلات آنها را حل کنند، نه این که بگویند هرچه هست باید تحمل کنید؛ این بی‌احترامی به حقوق شهروندی است. چون مردم شما را انتخاب کرده اند مشکلات شان را حل کنید پس حداقل حرف از حقوق شهروندی نزنید. این حرف بی احترامی به مردم است.

مسئولیت نباید فقط توام با داشتن قدرت باشد

وی با تاکید بر لزوم درس گرفتن از اموزه های دفاع مقدس گفت: ما می توانیم بر مشکلات اقتصادی فائق بیاییم اما باید باورمان باشد که این مردم با دل و جان پای این انقلاب آمده اند و ما هم باید با جانمان پای اسلام ایران و مردم مان بایستیم. نباید تا وقتی مسوولیت اجرایی داریم بگوییم مسوولیم اما اگر فردا از مسوولیت اجرایی رفتیم کنار بگوییم ما مسوول نیستیم. آیا مسوولیت فقط در زمان داشتن قدرت است؟ این است درسی که ما از انقلاب گرفته‌ایم؟ آیا در مقابل مردم، نیازمندان، ایتام، شهدا و کشور و در یک کلام ایران مسوول نیستیم اگر در مسند قدرت نباشیم؟

قالیباف ادامه داد: وقتی می بینیم آسیب های اجتماعی بیداد می کند ایا باید بگوییم ما مسئول نیستیم و کاری نکنیم؟ این درسی نیست که ما از انقلاب گرفته ایم بلکه یاد گرفته ایم که تا زنده ایم رزمنده ایم. پس در مقابل جامعه مسوولیم. البته می دانیم که اگر اینگونه عمل کنیم حتما غرب زده ها علیه مان جوسازی می کنند. امروز جنگ رسانه ای که دشمن علیه انقلاب اسلامی شروع کرده سخت تر از جنگ اقتصادی است.

دشمن اعتماد مردم را به نظام مورد هجمه قرار داده است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بابیان اینکه دشمن اعتماد مردم را به نظام مورد هجمه قرار داده است، اعتماد مردم را به باورهای قرانی و به رهبری را مورد هجمه قرار داده است، اظهار کرد: دشمن بر ضعف کارامدی ها و بی تدبیری هایی که وجود دارد سوار می شود و دهها و هزاران دروغ و شایعه را بر آن سوار می کند و ذهن مردم را نسبت به خیلی از موضوعات خراب می کند. هرجا هم احساس کند بچه ها و جریان هایی برای انقلاب تلاش می کنند انها و مردمی که اساس انقلابند – را هدف قرار داده و ذهن این مردم را خراب می کند. بدانیم که عمق استراتژیک انقلاب ما توان نظامیش نیست بلکه قلب مردم ذهن و روان و جان مردم است

قالیباف در ادامه گفت: امام فرمودند که ما ایادی رژیم ستم شاهی را ممکن است از کشور حذف کنیم اما غرب زده ها را بیرون راندن سخت است. امروز غرب زده ها در کشور ما مصمم هستند تا برای اربابان خودشان نوکری کنند و فرهنگ اصیل مردم ما را که بر قران و اهل بیت است و ما تجربه اش کرده ایم از بین ببرند.

وی با تاکید بر اینکه در باورهای دینی ما ناامیدی از بزرگترین گناهان است، گفت: هرگز نباید از بهبود وضعیت موجود ناامید شد. در طرح اقتصادی که به مسئولان مرتبط ارسال شد نشان دادیم که با استفاده از ظرفیت های اقتصادی کشور می توان مشکلات را حل کرد.

بخش عمده ای از مشکلات امروز ما ریشه در ضعف مدیریت دارد

قالیباف افزود: ما نباید خستگی و ناامیدی داشته باشیم باید مسوولانه بایستیم و اجازه ندهیم بعضی ضعف ها واشکالاتی که وجود دارد را دشمنان دستاویز تعرض به اساس انقلاب قرار دهند. ما می توانیم با همین ظرفیت های اقتصادی که در کشور است بر مشکلات اقتصادی فائق بیاییم. بخش عمده ای از این مشکلات ریشه در ضعف مدیریت دارد وگرنه توانمندی های این کشور بالاست. انشالله دست به دست هم دهیم و بتوانیم مشکلات را به لطف الهی به برکت خون شهدا و به اعتمادی که مردم مان داریم و با حرکت و تلاش صادقانه و عالمانه همه مسوولان و با باور به توان مردمی رفع کنیم که شرمنده مردم هستیم و انشااله بتوانیم جبران کنیم.

156 / 156

کار اجرایی ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب از مهر آغاز می‌شود


قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور گفت: از مهرماه کار اجرایی ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آغاز می شود و کار تببینی و بصیرتی انجام می شود.
کار اجرایی ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب از مهر آغاز می‌شود

به گزارش ایسکانیوز ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نصرت الله لطفی قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه شورای سیاستگذاری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استان تهران که با حضور محمد حسین مقیمی، استاندار تهران و برخی از ائمه جمعه، روسای سازمان ها و نهادهای مختلف استان تهران در سالن استانداری تهران برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: امسال بزرگداشت جشن انقلاب اسلامی از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است و دشمنان با تمام توان برای ضربه زدن به نظام اسلامی به میدان آمده اند.

وی بیان کرد: 24دستگاه و نهاد عضو شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هستند و امامان جمعه رییس ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان های کشور هستند.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور گفت: آمریکا اذعان دارد که به دلیل نفوذ جمهوری اسلامی نتوانسته است به اهداف خود در غرب آسیا برسد، دشمن تلاش دارد تا مردم از نظام ناامید شوند و به وسیله همین ناامیدی زمینه شکاف در کشور را ایجاد کند. از مهرماه کار اجرایی ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آغاز می شود و کار تببینی و بصیرتی انجام می شود.

لطفی افزود: تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی، کارنامه 40ساله نظام برآمده از نظام دینی و پاسخ به شبهات مطرح در جامعه سه هدفی است که در ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دنبال می شود و باید پاسخ به شبهات مستدل و منطقی باشد.

مقیمی: لزوم تبیین دستاوردهای عمرانی و فرهنگی در جشن چهلمین سالگرد انقلاب

محمد حسین مقیمی نیز در جلسه شورای سیاستگذاری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استان تهران که با حضور نصرت الله لطفی، قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور و برخی از ائمه جمعه، روسای سازمان ها و نهادهای مختلف استان تهران در سالن استانداری برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: چهلم در انقلاب اسلامی نقش مهمی دارد چرا که در قم و تبریز و یزد و سایر شهرها چهلم شهدا بود که قیام ها صورت می گرفت که همه اینها از اربعین اباعبدالله نشات می گیرد.

مقیمی با اشاره به اینکه امسال چهلمین سال انقلاب اسلامی را در پیش داریم و هرسال دستاوردهای انقلاب در دهه فجر تبیین می شد و مردم در جریان فعالیت ها قرار می گرفتند افزود: امسال به دلیل اینکه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و عدد چهل بسیار در فرهنگ ما مهم است این جشن از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

وی گفت: با وجود همه مشکلات موجود باید بگوییم این مشکلات و شرایط پیچیده تر از امسال را پشت یر گذاشته ایم لذا در دهه فجر باید به مردم امید داد و آینده روشنی را برای مردم ترسیم کرد چرا که شهدا و جانبازان از جان گذشتند تا ما بتوانیم امسال چهلمین سال را جشن بگیریم.

استاندار تهران بیان داشت: درست است که امروز در شرایط خاصی هستیم و جنگ اقتصادی شدیدی بر ما تحمیل شده است و در این جنگ آثاری را نیز خواهیم دید و ما در این راه استقامت را انتخاب کرده ایم و حتما در این راه پیروز می شویم و از این شرایط عبور می کنیم و باید با برنامه ریزی که مربوط به جنگ اقتصادی است این مشکلاترا پشت سر خواهیم گذاشت و باید تبلیغات و عملکرد و فعالیت های ما باید طبق این جنگ باشد و بتوانیم نقشه های دشمن را نقش بر آب کنیم و اینگونه است که در مواجهه با استکبار پیروز خواهیم شد و ملت ایران از شرایط کنونی عبور می کنیم.

وی بیان کرد: کارهای بزرگی که در کشور شده آنقدر عظیم است که مشکلات جزیی نباید اصل آن را زیر سوال ببرد و دستاوردهای انقلاب اسلامی نباید در حوزه های فیزیکی خلاصه شود چرا که انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی بود که تمام ارکان کشور را زیر و رو کرد، ما در تمام وجوه حوزه فیزیکی در انقلاب اسلامی بسیار موفق بوده ایم و در بخش های فرهنگی و زیربنایی حرف هایی زیادی برای گفتن داریم.باید جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی باید در شان انقلاب باشد و مردم تشنه آن هستند که بدانند که انقلاب اسلامی چه دستاوردهایی را به همراه داشته و باید این دستاوردها بیان شود.

156 / 156
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟