گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

هزینه سبد معیشت کارگران چند؟

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار اقتصادی

آمار اشتغال تعاونی‌های بعد از انقلاب اسلامی، اصلاح لیست کالاهای وارداتی مرزنشینان، اعلام رقم دقیق سبد هزینه کارگران در هفته آینده،پرداخت 1,200 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و توسعه فضای کسب و کار قالیبافان از مهمترین خبرهای این هفته حوزه کار و تعاون بود.

به گزارش ایسنا، در هفته‌ای که گذشت معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مرکز ملی فرش ایران با هدف افزایش بهره‌وری و بهبود فضای کسب و کار صنعت فرش دستباف تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گفته معاون وزیر تعاون، فرش دستباف از مهم‌ترین و پردرآمدترین محصول صادرات غیرنفتی ایران به شمار می‌رود که در کنار صنعت کشاورزی، نقش تأثیرگذاری در تأمین معیشت خانوار روستایی دارد و با توجه به نقش استراتژیکی که تعاونی‌ها در ساماندهی و توانمندسازی فعالان و بافندگان فرش دستباف دارند می‌توان به بهبود وضعیت کسب و کار این مشاغل کمک کرد.

اصلاح لیست کالاهای وارداتی توسط مرزنشینان

این هفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر خوشی برای تعاونی‌های مرزنشین داشت.

شریعتمداری از اصلاح لیست کالاهای قابل ورود توسط مرزنشینان و گسترده‌تر شدن آن خبر داد و گفت: در مورد تعرفه واردات این کالاها هم نرخ ترجیحی را پیشنهاد کردیم که در صورت تصویب گام مؤثری در توسعه فعالیت تعاونی‌های مرزنشین خواهد بود.

آنطور که وی گفته در شرایط تحریمی می‌توان از شبکه گسترده تعاونی‌ها برای صدور محصول به 15 کشور همسایه ایران استفاده کرد و در همه زمینه‌ها از تأمین نیازهای اساسی کشور تا مواد اولیه تولید ظرفیت تعاونی‌ها را به کار گرفت.

وزیر کار همچنین به آمار تشکیل تعاونی‌ها قبل و بعد از انقلاب و میزان اشتغال‌زایی آنها اشاره کرد و گفت: تا قبل از انقلاب 1072 شرکت تعاونی داشتیم ولی اکنون بالغ بر 92 هزار شرکت تعاونی در 22 گرایش و تخصص به ثبت رسیده است. تا پیش از انقلاب جمعاً 124 هزار و 832 فرصت شغلی از طریق تعاونی‌ها ایجاد شده است در حالی که اکنون یک میلیون 890 هزار شغل در کسب و کارهای مربوطه به تعاونی‌ها اختصاص دارد. که 15 درصد اشتغال کشور را شامل می‌شود.

شریعتمداری همچنین از شناسایی مدیران چندشغله‌ای که استعفا نداده‌اند، خبر داد و گفت: از طریق شبکه‌های مردمی آن دسته از افرادی را که به نوعی مطلع نبودیم یا استعفای خود را هنوز تقدیم نکردند، شناسایی و به مراجع نظارتی خود ارائه کردیم تا حکمشان لغو شود.

اعلام رقم هزینه سبد معیشت کارگران در هفته آینده

در آخرین نشست کمیته دستمزد شورای عالی کار مقرر شد تا رقم هزینه معیشت کارگران در سراسر کشور به شکل دقیق‌تر بررسی و در جلسه آینده تعیین شود.

سومین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت برگزار و به پیشنهاد نمایندگان کارفرمایی مقرر شد با توجه به غیبت آنها در جلسه گذشته، سبد هزینه معیشت کارگران مجدداً بررسی و در نشست آتی کمیته دستمزد شورای عالی کار ارائه شود.

تأثیر افزایش حداقل دستمزد بر سبد معیشت خانوار از دیگر مواردی بود که در این جلسه مطرح شد. نشست بعدی کمیته دستمزد در هفته آینده به موضوع تعیین رقم سبد معیشت کارگران می‌پردازد و در صورت نهایی شدن به شورای عالی کار ارائه خواهد شد.

پرداخت 1,200 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت 1,200 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در یک سال گذشته خبر داد.

به گفته مهدیان بانک توسعه تعاون در طرح‌های ملی همچون اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی و طرح رونق تولید مشارکت داشته و بیش از 70 درصد تسهیلات بانک در اختیار بخش تعاون قرار گرفته است.

رشد 157 برابری آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای بعد از انقلاب

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از رشد 157 برابری آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای بعد از انقلاب خبر داد و گفت: عملکرد آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در 40 سال پس از انقلاب اسلامی نسبت به قبل از انقلاب، از رشد 11 برابری در بخش دولتی و رشد 55 برابری در بخش غیر دولتی برخوردار بوده است.

به گفته پاک سرشت در 40 سال بعد از انقلاب تعداد مراکز آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای در بخش دولتی رشد 18 برابری داشته و از 31 مرکز به 552 مرکز رسیده است، همچنین در بخش خصوصی مراکز آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد با رشد 157 برابری از 70 مرکز به 11 هزار و 13 مرکز رسیده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا


addup.center